Al Nog miljoen Franse arbeiders in staking WAPENS IN VUILNISEMMER Scherpe kritiek op Turnhouts gevangenisbeleid JAMIN Miloclc „DIKKE" DEUR VERDWIJNT MISSCHIEN IN FONTEIN ismann RUIM DRIEDUIZEND KANDIDATEN VOOR 487 ZETELS Ted Kennedy's vrienden willen dat hij zich terugtrekt uit de politiek STRENGERE WAPENWET GEVRAAGD Politieman gaat preken over verkeer Nigeria dreigt Nederland met tegen maatregelen vruchtenschijfjes ïtage-zuiver" 1/1 [ferotider.JkmoitiilMl at de fo?(t komt! DAGBLAD VOOR ZEELAND PARIJS - De campagne voor de Franse verkie zingen is gisteren aarzelend op gang gekomen. De verkiezingen worden in twee ronden gehou den: op 23 en 30 juni. Stop wapenleveranties rolbrug over ftester schelde Zonnig GROTER BIDAULT GROEPERINGEN - jPoqbU» MINISTER WIL GELD STEKEN IN PENDEL NAAR DE RANDSTAD Gepikeerd Garanties socks of standing 16 108a JAARGANG No. 25835 Voor God, Koningin en Vaderland 3az is wat je noemt dat dit nog bestaat 5 Paz betekent vooral prona,want goed en roken gaan samen. |z sigaren zijn nu winkeliers te krijgen fer. Maar nog steeds Vakspecialisten. wat goed is? eld is deze corona tet dezelfde [ook de zeer fijne leent Li Jamesbloeze van blyester in vele fleurige Irschillende kleur- IIdeaal voor de grotere |ten42-52 warenhuis^ Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 bla) D I N S D A G 11 JUNI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abort-, nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DE GAULLE BIDAULT PISANI D'ESTAING MITTERRAND VERKIEZINGSSLAG BEGONNEN (Van onze redactie buitenland) Voor de 487 zetels in de nationale vergadering hebben zich ruim 3000 gegadigden gemeld - aanzienlijk meer dan voor de verkiezingen in maart van het vorig jaar toen er ruim 2000 kandidaten waren. Vanaf woensdag krijgen de politieke partijen zendtijd voor de radio en televisie, maar het personeel van radio en televisie is nog steeds in staking en het was niet duidelijk wanneer de politieke programma's kunnen worden uitgezonden. De stakingssituatie was gister verward. Naar schatting zijn nog een miljoen arbeiders niet aan het werk gegaan. In de onderhandelingen is geen vooruitgang te hespeuren. De grootste automobielfabrieken zijn nog steeds gesloten. Ook de grote warenhuizen van Parijs zijn nog dicht. Zelden zijn de partijen in hun voorstelling van hetgeen waarom het gaat, zo duidelijk geweest. Voor pre sident De Gaulle en zijn aanhangers moeten de kiezers beslissen of zij hun land al dan niet willen overleveren aan het „totalitaire communisme". De communisten en de federatie van links onder Francois Mitterrand stel len dat tien jaar van Gaullistisch be wind meer dan genoeg zijn en dat er nu een regering moet komen, die in staat is de hervormingen in te voe ren waarvoor tien miljoen werkne mers vorige maand het werk hebben neergelegd. Deze staking dwong president De Gaulle op 30 mei de nationale ver gadering te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, waarbij hij te kennen gaf, dat hij zich in geval van een Gaullistische nederlaag zal terugtrekken. LAGOS (A.P.) De federale mi litaire regering van Nigeria heeft maandag gedreigd de wijdverspreide Nederlandse belangen in Nigeria „nader te zullen bezien", nadat be kend was geworden dat Nederland de wapenleveringen aan Nigeria heeft stopgezet. „De Nederlandse regering heeft door haar maatregelen laten blijken niet langer geïnteresseerd te zijn in de handelsactiviteiten die Neder landse belangen in Nigeria ontplooi en", aldus een verklaring van de re gering in Lagos. „De federale regering zal dien overeenkomstig stappen nemen om de activiteiten van de Nederlandse ondernemingen in dit land nader te bezien". Volgens een recent rapport van de Nigeriaanse centrale bank belopen de Nederlandse investeringen in Ni geria ongeveer 560 miljoen dollar. De federale regering vervolgt haar ver klaring aldus: „Het is opmerkelijk dat de Nederlandse autoriteiten meer geïnteresseerd zijn in het verbod van Se verscheping van wapens naar de tederale regering, dan in het stop zetten van de levering van wapens via de zwarte markt aan de rebellen, wapens die per vliegtuig naar Biafra worden vervoerd door bronnen die se Nederlandse regering kent". 'Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Bakker 210,1 af of er bij de Weste.r- eide een vaste oeververbinding V»! T°.lde,n gefinancierd met behulp torn Weliswaar vindt hij ïïf™* i»Principe niet ideaal, llp'j'i e minister wil de mogelijk- n» L vo,leai« uitsluiten. TW<LÏTndsn,an heeft dit in de lin„ Hamer gezegd in een onde- fonds (7,e' !'s over het rijkswegen- kcr rm j "®ells merkte minister Bak- brugéen n- ervaringen met de tol- Oostervhïm Haringvliet en de zijn. met bijzonder gunstig meegedeeld vanavond; MX' geldi® tot Morgen- zoTn"6! '™l,e™turen. 21.00 uur m uur; on4er ""der 5.09 5öran °P 2332 uur; Waarnemers zijn van oordeel dat de voorstelling van de president, als zou de staking een poging van de communisten zijn om de macht te grijpen en een dictatuur te vestigen, vele kiezers er toe zal brengen op Gaullistische aanhangers te stem men, waardoor de aanhang van de president heel wat groter zou kun nen worden dan in maart 1967, toen de Gaullisten slechts een meerder heid van één zetel kregen. Deze mi nimale meerderheid was eind mei j.l. verkeerd in een minderheid van vier zetels. Maar behalve dat de stakers een groter aandeel in de welvaart wil den hebben, betekende hun actie ook een grootscheepse protestbeweging tegen het algemene beleid van de re gering. Als dit onbehagen ook in de stembusuitslag tot uitdrukking komt, zien de kansen voor De Gaulle er aanzienlijk minder gunstig uit. Oud-premier Georges Bidault zal niet deelnemen aan de verkiezingen. Hij drong er bij de kiezers op aan, voor het centrum of de federatie van links te stemmen. Waarnemers achten het mogelijk dat zijn terugkeer kennelijk met goedkeuring van De Gaulle er toe zal bijdragen dat de president steun krijgt van de kant van de circa twee miljoen rechtsgeoriënteerde en uit Algerië teruggekeerde Fransen, die met Bidault gekant waren tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle. De belangrijkste groeperingen bij de komende verkiezingen zijn: de gaullisten die 197 zetels in de ont bonden nationale vergadering had den; de onafhankelijke republikei nen onder de oud-minister van fi nanciën Valery Giscard d'Estaing die met 43 afgevaardigden de rechter vleugel van de coalitie vormden; de niet-communistische linkse - federa tie met 121 afgevaardigden; de com munisten die 73 zetels hadden; de centrumpartij die met 41 afgevaar digden in het oude parlement „op de wip zat", en de onlangs gevorm de nieuwe partij van de linkse gaul list Edgar Pisani, die vorige maand zijn zetel beschikbaar stelde uit pro test tegen het sociaal-economische beleid van de regering. Voor Bidault, eens een briljant en progressief politicus, bete kent de „gratieverlening" de genadeslag. Pagina 9. (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Jef van R., een van de belangrijkste verdachten in de Turnhoutse moordzaken, heeft zich zondag verhangen in een w.c. van de gevangenis in Turnhout. Hij gebruikte daarvoor zijn broekriem. Met deze nieuwste sensatie rondom de moordzaken in de Kempen is het er voor onderzoeksrechter Boeckx duidelijk moeilijker op geworden. De 40-jarige verdachte uit Turnhout heeft tot het laatst toe ontkend iets met de moorden in en in de omgeving van Turnhout te maken te hebben. Onderzoeksrechter Boeckx had het net rondom deze man echter steeds verder dicht getrokken. Er waren volgens de heer Boeckx steeds meer aanwijzingen die de schuld van Jef van R. zouden hebben aangetoond. Zelfs zouden verschil lende andere belangrijke nog onop geloste misdrijven door de verhorev van de verschillende verdachten na der tot een oplossing zijn gekomen. Intussen heeft de publieke opinie in Turnhout zich tegen het beleid van de gevangenisdirectie gekeerd. Men vindt het onverantwoord dat Jef van R. de kans heeft gehad zich van het leven te beroven. De ver dachte had, zo hoort men allerwegen in Turnhout zeggen, veel strenger bewaakt moeten worden. In dit verband wordt er op gewe zen dat Peerke V., een andere hoofd verdachte, reeds driemaal een poging tot zelfmoord heeft kunnen doen. Verder wordt herinnerd aan het feit dat onlangs drie gevangenen hebben weten te ontsnappen. Tijdens de vlucht werd een van hen neergescho ten. Ook is het een man, die van een drievoudige moord werd verdacht, gelukt uit de Turnhoutse gevangenis te ontkomen. Deze feiten worden bij elkaar opgeteld, waarna men al ge makkelijk tot de conclusie komt dat er iets mis is met de bewaking van de gevangenen. Jef van R. staat bij de Belgische justitie al lang als een zware jongen bekend. Hij verwierf de nodige faam als gangstersmokkelaar. Twee maal ontsnapte hij uit een strafinrichting. Eens stond hij terecht, verdacht van een overval op een oude man. Tij dens het vooronderzoek hadden Van R. en een medeverdachte steeds ont kend. Tijdens de rechtszitting ging zijn maat echter door de knieën. Van R. sloeg hem ter plaatse knock out. Tegen de rechter zei hij: „Wij zitten hier als verdachten, niet als verra ders". De 6-jarige Mary Irwin gooit hier, onder het toeziend oog van mama, haar speelgoed machinepistool en re volver in het vuilnisvat. Overigens zijn er thans vele Amerikanen, die hun wapens vrijwillig inleveren bij de politiebureaus na de recente moordaanslagen op dominee King en senator Robert Kennedy. De zuivere lucht wordt schaars in het Waterweggebied. Pag. 3. Minister Beernink verwacht dat de herindeling van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen op 1 januari 1970 een feit zal zijn. Pagina 3. Johnny Hoes krijgt vanavond de eerste kruimel van de televisie- koek. In kleur nog wel. R.T.V.- pagina.. In Maartenshof wordt gewerkt aan de pastoraal van de toe komst. Pagina 7. Italië won gisteravond de Euro pacup voor landenteams. Sport pagina. (Van onze redactie buitenland) NEW ORLEANS-LOS ANGELES Mgr. Philip Hannan, aartsbisschop van New Orleans, heeft in een vraag gesprek verklaard dat de goede vrienden van de familie Kennedy, waartoe hij zich ook rekent, senator Edward Kennedy verzocht hebben zich uit de politiek terug te trekken. Of Edward deze raad zou opvolgen, kon hij niet voorspellen. Volgens de aartsbisschop heeft Ed ward Kennedy een heel ander karak ter dan zijn broers John en Robert. Intussen heeft de politie van Los Angeles het meisje met de nopjesjurk nog niet kunnen opsporen. De 20- jarige Serrano Sandy die heeft mee gewerkt in de campagne voor Ken nedy heeft verteld, dat zij na de aan slag dit meisje uit het hotel zag ren nen en hoorde roepen: „We hebben hem doodgeschoten. Het politieke hoofdkwartier van Ro bert Kennedy heeft dte politie laten weten, dat de man, die zaterdag in de St.-Patrick-kathedraal werd ge arresteerd met een ongeladen vuur wapen in zijn bezit, tot de genodigden voor de uitvaartplechtigheid behoor de. De WASHINGTON (Reuter) - Amerikaanse democratische senator Thomas J. Dodd heeft gisteren twee nieuwe Wetten voorgesteld, die een strengere controle op vuurwapens mogelijk zouden moeten maken, dan de wet die vorige week door het congres is goedgekeurd. Volgens het ene voorstel moet de verkoop per postorder van geweren en vuurwapens worden beperkt; het andere zou iedere eigenaar van een of meer vuurwapens verplichten die door de federale overheid te laten registreren. Alles op straffe van ma ximaal twee jaar en-of een boete van ruim 7.000 gulden. Een andere democratische senator, Robert Byrd, van West-Virginia, diende een wetsontwerp in, dat moord op, ontvoering van of een aanslag op een congreslid tot een federaal misdrijf moet maken waar op de doodstraf wordt gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De minister van Sociale Zaken overweegt om de pendel van arbeidskrachten naar de Randstad door financiële tegemoetkomingen weer aan te moedigen. Dit heeft de hoofdin specteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zuid-Holland de heer K. Lewin, gisteren in Rotterdam meegedeeld. Hij zei dat de arbeidsmarkt in Zuid- Holland weer gespannen is. Arbeidsbemiddelaars uit Rot terdam zijn de afgelopen maan den actief geweest o.m. in Noord- Brabant om daar ingeschreven ex-pendelaars te bewegen weer werk in het havengebied te aan vaarden. Van de zijde van het N.K.V. zei men ons „zwaar gepikeerd" te zullen zijn wanneer deze plan nen, die volgens onze zegsman „kant noch wal raken", doorge voerd zuilen worden. De enige categorie die hierbij voordeel heeft, zijn de werkgevers, en dan met name, dacht hij, de scheeps werven in en rond Rotterdam, die het meest behoefte hebben aan vakmensen. Een groot nadeel achtte hij vooral, speciaal doelend op de situatie in West-Brabant, dat hierdoor vakmensen weggetrok ken zullen worden, die reeds in bedrijven hier werkzaam zijn. Er staan namelijk verhoudings gewijs weinig geschoolde ar beidskrachten op de Westbra bantse arbeidsbureau ais werk zoekend ingeschreven. Op zijn minst zouden, aldus de N.K.V.-zegsman, garanties van de betrokken bedrijven ge- eist moeten worden, waarbij een jaarcontract wel als een mini mum beschouwd mag worden. Aanvechtbaar vond hij deze plannen ter bevordering van de pendel ook met het oog op de bescherming van het gezinsle ven. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN. Zondag 23 juni be stijgt inspecteur H. G. Berends van de afdeling verkeer van de Heerlen- se politie de kansel van de Pius X- kerk te Heerlen. De inspecteur zal spreken over het vijfde gebod „Gij zult niet doden". Dit met betrekking tot het hedendaagse verkeer. Tijdens de dienst prijken verkeerszuilen en ANWB-richtingaanwijzers, voorzien van passende teksten, als decor in de kerk. Aan deze dienst wordt te vens medewerking verleend door de troubadour Sjef Diederen uit Hoens- broek en een jeugdkoor. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 92 voor 79 niet duur weheerlijk (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het is zeer waarschijnlijk, dat „de dikke deur" nooit zal komen als ge schenk aan het provinciehuis van de gezamenlijke 140 Bra bantse gemeenten. De ge meenten die een dubbeltje per inwoner bijdragen, schij nen een voorkeur te hebben voor een fontein. Tot op heden hebben 47 ge meenten hun bijdragen gele verd aan de dubbeltjespot; één gemeente gaf niets. Maar grote gemeenten als Eindho ven, Breda, Den Bosch, Til burg en Helmond hebben bij gedragen met de opmerking die zovele andere raden lieten horen dat men er liever geen „dikke deur" mee bekostigd ziet. Licht ontgoocheld zal de af deling Noord-Brabant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die zo spontaan met het voorstel van de „dik ke deur" kwam zich morgen tijdens een vergadering in Veldhoven nogmaals over het geschenk aan het provinciaal bestuur beraden. „De „dikke deur" zal er wel komen, maar niet uit de ge meentelijke bijdrage", deelde een zegsman van de VNG mee. „Een fontein of wellicht een of andere sculptuur ligt meer in de lijn. Wat het nu precies worden zal? Als je iemand een cadeau wil geven, vraag je om een verlanglijstje en dan hou je zoveel mogelijk rekening met de wensen daarop. Maar de deur, dat is nu wel duidelijk, is niet in goede aarde geval len. We zullen nogmaals con tact opnemen met het provin ciebestuur", aldus onze zegs man. Dat overleeg zal nu pas ko men als de reacties van alle gemeenten binnen zijn. In vele toonaarden zijn inmid dels verlangens gehoord «ver iets „meer visueels" dan die deur. Iets dat van buiten af is te zien. „De kans zit er in dat de gemeenten die zich nog over de bijdrage moeten uitspre ken, zal worden gevraagd een dubbeltje te geven, Waar na de VNG met het provin ciebestuur zal overleggen, welk object uit de dubbeltjes pot zal worden bekostigd. Voor een fontein zou een duidelijke meerderheid zijn", aldus een woordvoerder van de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Neder landse Gemeenten.

de Stem | 1968 | | pagina 1