Keiharde koers door Midden-Zeeland Bakker verraste R. Liebrechts sterke winnaar WAGTMANS KREEG PECH TOEN „DE SLAG" VIEL Uitslagen van Ronde van Midden-Zeeland RONDE VAN PRINSENBEEK FRANSE DRIEDAAGSE VOOR VAN KATWIJK Gerrits won tweede rit „Afvalwedstrijd" Moeilijk Veteranen Spanning Uitslagen ZOETEMELKVEEL STEUN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 JUNI 1968 x GOES De uitslagen van de Ronde van Midden-Zeeland lui den: Tweede etappe: Goes - Goes 188 km: 1 M. Gerrits (Oploo) in 4.24,21; 2 C. Rentmeester (Ove- zande); 3 R. Cornelisse (Amster dam); 4 P. Kisner (Heikant); 5 C. Koeken (Achtmaal); 6 G. Min- neboo (Rotterdam); 7 G. Leferink (Haaksbergen); 8 F. Hoogerheide (Ossendrecht); 9 L. Schrauwen (Ossendrecht); 10 H. Jansen (Westzaan); 11 F. Mintjens (Bel gië); 12 M. de Koning (Amster dam); 13 F van Lachterop (Am sterdam); 14 G. Paridaen (St.- Kruis); 15 C. Baars (Haarlem); 16 R. Snijder (Haarlem); 17 J. Zoe temelk (Rijpwetering); 18 L. Poortvliet (Dirksland); 19 A. "oogt (Rotterdam); 20 op 52 sec.: F. Ouwerkerk (Rotterdam); 22 op 1.55 min.: K. de Vrieze (Souburg); 23 op 8,19 min.: W. Evertse (Zie- rikzee); 29 op 9,24 min.: A. Cop- pens (Moerstraten); 30 op 19,30 min.: K. Willemse (Hooge-Zwalu- we). Dagploegenklassement: 1 Smith's - Acifit 13.13,03; 2 Ca- ballero z.t.; 3 Amstel Bier z.t. Algemeen klassement: 1 J. Zoe temelk 4.54,01; 2 L. Poortvliet op 18 sec.; 3 G. Leferink op 31 sec.; 4 H. Jansen op 33 sec.; 5 A. Voogt op 35 sec.; 6 R. Snijder op 47 sec.; 7 C. Baars op 1 min.; 8 C. Rent meester op 1,06; 9 F. Hoogerheide op 1,09; 10 L. Schrauwen op 1,11; 11 M. Gerrits op 1,18; 12 M. de Koning op 1,26; 13 G. Minneboo op 1,32; 14 G. Paridaen op 1,40; 15 F. Mintjens op 1,45; 16 P. Kis ner op 2,00; 17 R. Cornelisse op 2,13; 18 C. Koeken op 2,21; 19 F. Ouwerkerk op 2,50; 20 F. van Lachterop op 2,51; 22 K. de Vrie ze op 4.15; 23 W. Evertse op 9,10; 30 A. Coppens op 12,03 35 K. Willemse op 13.49. Algemeen ploegenklassement: 1 Amstel Bier 14.43,50; 2 Smith's - Acifit 14.44,33; 3Caballero 14.45,15. (Van onze sportcorrespondent) w»wS De Delta-rit voor nieu- is in ,v?" Middelburg naar Goes Ribk 1 'n?m' v00r de Haarlemmer elndsnH„,geeindigd' Hil in de afi negen medevluchters den ziohCa'-In,de koPS>-oep bevon- de e leeuwen, die zich in bpn JL, o eigen streek f!ink heb- Den geweerd. SDrinf Priem liet zich in de eind de »Lle,rrassen door Bakker, door laat nn f van laatstgenoemde te ^tekUakTanmZ°dat 23Pkifoï^ ?errlijn en Bal namen na tal meters vr>"> de wedst"Jd een 50 liet aat uvoorsProng maar konden dat fehtl k met groter maken om- sa«engebundeMde kraChte" W6rden öch'^na6 n gr0ep van 15 man geformeerdgeVher 4°^ kilometer Zeeuwen „1 J?evonden zich Gijsel. Van ho 18m' Remiin' Bal eskele ana0 mo,est Gijsel met nog dttdeliiw in n Mhaken zodat uit< p..- wii ni. Fr ®«-Van hen Se'e ande der hen warn?ers overblëven. Breda die -Cooremans die had vier en On uit WaS terUPgekomJ1 fraai Be ui»5E» de hoofdmacht. eko®6." }ek bandje fraai ig li 75 iCniSf 3' M- v. d.' Meulen P»;— tB.' 7a km in 1.40.20; Bakker 2. C. 5. Bal (Kwadendamme), 7. J. Cooremans (Breda), 8 B. van Groningen (Mid- delharnis), 9. P. v. d. Leist (Rotter dam), 10. G. Verhoeven (Waalwijk). RIJSSEL (ANP) Jan van Kat wijk is winnaar geworden van de uit vijf etappes bestaande Driedaagse van Henin-Lietard. Na zaterdag een halve etappe te hebben gewonnen, zege vierde Van Katwijk gisteren ook in de laatste rit, een 114 kilometer lange wedstrijd op een 19 kilometer lang circuit. Hiertoe moest de Oostbraban der een kopgroep van zeven man in lopen. In de sprint was hij de snelste. In het eerste gedeelte van de derde etappe werd Van Katwijk tweede achter de Fransman Bouloux. In de tweede halve rit nam hij revanche. Voor de Fransen Guinchon en Bou loux ging hij als eerste over de streep. De vierde rit een tijdrit over 18 kilometer werd een overwinning voor de Fransman Froidmont, die de afstand in 25 minuten aflegde. Van Katwijk bezette in dit gedeelte van de strijd de tweede plaats. Hij deed twee seconden langer over de 18 kilo meter. Zijn grootste concurrent Bou loux werd in 25.03 vierde. (Van onze sportredactie) GOES Op een smalle, bochtige d\jk in de buurt van Kortgene bewees Joop Zoetemelk eens te meer zijn klasse, Daar 45 kilometer van het verlossende eindpunt Goes, zag Zoetemelk voor de zoveelste maal deze middag de blauwe truien van Cees Rentmeester en Leen Poortvliet van zich „wegdansen". Even aarzelden de ploegmakkers van de man in het witte leiderstricot, vermoeid als ze waren van het steeds weer terug moeten halen van al te gretige aanvallers. Joop Zoetemelk begreep het gevaar en ging zelf achter zijn twee grote concurrenten aan. Met verbluffend gemak herstelde hij de orde en legde zo zijn overwinning in de Ronde van Midden-Zeeland waarvoor hij vrijdagavond in de tijdrit reeds de basis had gelegd, vast. melk was hem na nauwelijks 300 meter fietsen daarin al voorge gaan, zeer velen volgden hem nog in de slijtageslag op de natte Zeeuw se wegen). „Ik kreeg toen een ver keerd wiel toegestoken. Ik heb er nog wel over gedacht om te ver wisselen, maar dat risico heb ik niet kunnen lopen", zei Rentmeester, die veel waardering had voor het werk van de Amstel-ploeg. „Ik heb het wel zeker een keer of tien gepro beerd, maar die ploeg reed formida bel. Ik kreeg de indruk dat Zoete melk bij vlagen niet zo sterk was. maar dan waren er altijd nog wel de anderen om dat op te vangen." i De seconden-winst die Zoetemelk in dat eerste gedeelte had behaald, bleek uiteindelijk voldoende. Want de concurrenten Poortvliet pro beerde het samen met Harry Jansen en Frits Hoogerheide bij Wemeldin- ge, 15 kilometer voor Goes nóg eens waren er niet in geslaagd Zoete melk van hun wiel te rijden. De sprint in Goes leverde een overwin ning op (haast vanzelfsprekend) voor de bijzonder snelle Matje Ger rits. In zijn spoor kwamen Joop Zoe temelk en alle grote concurrenten in dezelfde tijd over de finish, zodat er in de top van het klassement niet veel veranderde. Slechts degenen die in de slijtageslag achter waren ge bleven zoals Wim Evertse en Ad van Hest vielen hieruit weg. Voor de Amstels van Herman Krott was er niet alleen de eindoverwin ning van Zoetemelk. Ook het ploe genklassement werd veroverd en dat was een fraaie beloning voor het vele werk dat zij in de zware rit van zaterdag hadden moeten doen. In deze „afvalwedstrijd" steeds weer vielen er renners uit het peloton weg moesten zij de positie van Zoetemelk met veel kracht verdedi gen. Poortvliet, Jansen, Rentmeester en Hoogerheide allen met een niet al te grote achterstand begonnen aan de 190 kilometer lange rit hebben herhaaldelijk geprobeerd een gat te slaan in het Amstel-bastion. Zoete melk, Van Lachterop en Schrauwen stonden dit echter niet toe. Men hield het tempo bijzonder hoog, waardoor ontsnappingen bijna niet mogelijk waren. En bovendien reden de renners van Krott bijzonder at tent. „Ik heb veel aan de jongens te danken", zei de 21-jarige Joop Zoe temelk. „Zij waren het die steeds weer Leen Poortvliet terughaalden, want van hem heb ik het meeste last gehad. En dat is ook normaal. Poort vliet had tenslotte maar een paar seconden achterstand en hij moest alles riskeren. Zelfs bij die laatste demarrage bij Wemeldinge ben ik niet bang geweest. Ik heb onmiddel lijk gedacht dat we Jansen, die het eerste ging, Poortvliet en Hooger heide terug konden pakken." En dat gebeurde ook. De pittige Leon Schrauwen, in zijn vrije tijd een hartstochtelijk liefhebber van de vangst op muskusratten, (die altijd nog vijf gulden per stuk opbrengen) was de man die het sein gaf voor de laatste verdedigingsactie. De 19-jari- ge Ossendrechtse loodgieter sprong ais eerste achter het drietal aan en werd daarin al spoedig gevolgd door zijn andere ploegmakkers uit die eerste groep van bijna 20 man, die pas na ruim 100 kilometer was ont staan. Joop Zoetemelk nam na deze vluchtpoging geen enkel risico meer. Tot aan de eindstreep in Goes bleef hij aan de kop van de groep rijden, het tempo hoog opvoerend, zoals de opdracht van zijn ploegleider was geweest. In Goes werd Cees Rentmeester, die vrijdagavond in de tijdrit te veel achterstand had opgelopen, op de streep verslagen door ploeggenoot Matje Gerrits. „Als hij geweten had dat ik aan zijn wiel zat had hij me wel laten gaan, maar het gevaar bij dergelijke gelegenheden is dat er dan vaak een derde gaat winnen." De Zeeuw ging de sprint aan met een slag in zijn voorwiel en een half lege band. Al na 10 kilometer had hij een lekke tube gekregen. Joop Zoete- Lange Leen Poortvliet, die slechts een achterstand had opgelopen van IS seconden in de tijdrit en daar door kopman van de sterke Smiths- equipe werd, was een van de drif- tigste aanvallers. Rentmeester: „Bij ons is de stemming bijzonder goed. We hebben allemaal voor Poortvliet gereden. Hij heeft het dikwijls ge probeerd, maar hij slaagde ook niet." 'Poortvliet: „Er zaten vijf man van Amstel in de eerste groep. Dan kom je niet weg. Dat is te moeilijk." Het is voor iedereen te moeilijk geweest. Want hoe dikwijls ook nog de fanatieke Harry Jansen een vluchtpoging heeft ondernomen, er is er in de gehele koers niet één ge slaagd. De voorsprong van de vluch ters bedroeg nooit meer dan 300 me ter; dan werden ze weer ingelopen. De Ronde van Midden-Zeeland ver liep daardoor wat vlak. Er ontstond een kopgroep (met alle groten) uitsluitend en alleen omdat de andere renners in het beestenweer het tempo niet konden volgen. Bij Oostkapelle (108 kilome ter) „waaide" er een grote groep renners van het peloton, dat daar in tweeën werd gesplitst. De tweede groep was toen al kansloos. Daar naast verdwenen er ook een groot aantal coureurs uit de wedstrijd door materiaalpech. Het was slechts aan weinigen gegeven om in dit weer toen het droog werd begon het te waaien na een lekke band terug te komen. Rentmeester, Poortvliet, de Belg Mintjes en Kees Koeken (hij verraste door na een achterstand van twee minuten alleen terug te komen bij de kopgroep) konden dat wel. Van de ruim 100 gestarte renners kwamen er slechts 38 in Goes aan. De rest was in de strijd onder ge gaan. EUGèNE LOOMANS Rudie Liebrechts in actie tijdens zijn solo in de ronde van Prinsenbeek. (Van onze sportredactie) PRINSENBEEK „I de schaats ploeg ben ik dan wel uitgeteld, op de flets ben ik dat nog steeds niet". Ru- die Liebrechts, de veel geplaagde man uit Vlaardingen die de kernploeg van de KNSB moest verlaten omdat hij zich te veel op wielrennen heeft toe gelegd, bewees dat gisteren in de tiende ronde van Prinsenbeek. Lie brechts ontsnapte tien ronden voor het einde alleen uit het peloton, dat net de koplopers had achterhaald. Liebrechts leek tegen het einde nog te kunnen worden „gepakt" door Leen Poortvliet en Legierse, maar de Vlaardinger ging net iets soepeler door de bochten dan Poortvliet en won ronde voor ronde meer meters. Resultaat was dan ook dat Rudie Liebrechts in de laatste ronde met ruime voorsprong doorkwam en ge makkelijk ais triomfator van deze ju bileumronde door de finish ging. Rudie Liebrechts had zijn zege dik verdiend. Hij was de grote animator van deze wielerronde, die hij drie (Van onze sportredacteur) ST.-WILLEBRORD Toen plaatselijk favoriet Rini Wagtmans met zijn zoveelste bandbreuk sukkelde, viel de slag in de ronde van St.-Willebrord. Twintig kilometer voor het einde werd de snelle koers die tot dan weinig gelegenheden bood om lange vluchten te ondernemen, beslist door de Belg Roger Cooreman. Terwijl Rini Wagtmans van fiets verwisselde omdat zijn voorband het begeven had, dreven Harrie Steevens en Harm Ottenhros twee ploeggenoten van Wagtmans hun tempo plotseling op en bereikten Cooreman. Het drietal hield de voorsprong tot het einde dat voor Harm Ottenhros het prettigste slot had omdat hij won. De vlucht van Cooreman, Steevens ronde die bezocht werd door bijna en Ottenbros was in feite de enige zesduizend mensen. Het wil overigens van betekenis in deze Willebrordse geenszins zeggen dat de koers een saai verloop had, want aan dapperen ontbrak het deze middag niet. Er wa ren talrijke actieve coureurs, maar hun demarrages leverden weinig op omdat het parcours snel was en de grote groep een hoog tempo onder hield. Vooral in de eerste kilometers ging het peloton met een flinke snel heid rond, daarmee geen kansen tot serieuze ontsnappingen weggevend. De ruimte die men koplopers liet be droeg nooit veel meer dan twee- of driehonderd meter. Dat was het ma ximum. Huub Zilverberg en Jaap Voor Rini Wagtmans begon de teleurstelling in eigen woonplaats op het moment dat zijn voorband leegliep. Met een verschrikt gezicht meldde de St.-Willebrordse favoriet dat feit aan zjjn verzorgers (foto links). Hij miste door deze pech de finale die nu betwist werd door Coore man, Ottenbros en Steevens. Met miniem verschil won Ottenhros (links) van Steevens, Oudkerk maakten in het begin van de wedstrijd zo'n gat, Jan Hugens en Ger Bongers bereikten even later die voorsprong. Hun andere collega's in de aanval moesten het met minder doen en zich tevreden stellen met enkele tientallen meters. Veertig kilo meter voor het einde ging Rini Wagt mans zich in het offensief storten, na dat hij enkele malen van de fiets had gemoeten wegens materiaalpech. Zijn acties sloegen tot drie keer toe het peloton aan stukken, doch ver schrikkelijke gevolgen had dat niet want de groep wist steeds weer aan te haken. Tot Cooreman demarreerde en het tweetal Steevens-Ottenbros zich bij de leider voegde. Toen bleek de slag gevallen. Het peloton, zonder Rini Wagtmans die juist van fiets ver wisselde, viel even stil en gaf de drie leiders teveel ruimte. Binnen enkele kilometers bedroeg de voorsprong 30 seconden en dat verschil kon de groep niet meer wegwerken. Harm Ottenbros versloeg Steevens en Coo reman in de finale, Van de Kerkhove kwam als eerste van het in de laatste kilometers uit elkaar gevallen pelo ton over de streep. De uitslag: 1 Harm Ottenbros. 120 kilometer in 2.53.50, 2. Harrie Stee vens, 3 Roger Cooreman, 4 op 50 sec. Bernard van de Kerckhove, 5 Jos Huismans, 6 Jo van Seggelen, 7 Jo de Roo, 8 Johnny Brouwer, 9 Rini Wagt mans, 10 Henk Vogels, 11 Bart Zoet, 12 Gerard Vianen, 13 Evert Dolman, 14 Cees Zoontjens, 15 Rinus Paul, 16 Hennie Marinus. 17 Cor Schuuring, 18 Ger Bongers, 19 Jean Tummers, 20 Rein de Jongh. Aan de prof-wedstrijd ging een weinig boeiende veteranenkoers vooraf. De oude garde waagde zich hoegenaamd niet aan ontsnappingen en liet het op een massa-sprint aan komen. Die won Diepstraten uit Zwijn- drecht met banddikte verschil van Zuidema uit Voorburg. De 50 kilome ter reed Diepstraten in 1.14.35. Derde werd Van Leur uit Utrecht. C. Wie- rikx uit St. Willebrord finishte als achtste. jaar geleden ook op zijn naam schreef. Hij was het ook die half koers als enige aansluiting kreeg met zeven dapperen, die al vroeg de sprong naar succes hadden gewaagd. Braven- broer, Van Dongen, Van Dorst, Kemps Legierse, Vermeulen en Wouters slaagden erin na vijftig kilometer een flink gat te slaan. Rudie Lie brechts rook zijn kans. Hij voelde dat dit de beslissende ontsnapping zou zijn. Liebrechts was de snelste in de achtervolgende meute en pakte meter voor meter terug op het jagende zè- vental. Tien ronden van de zeventig in totaal verder had Liebrechts de koplopers te pakken. Het peloton met favorieten Koeken, Baars en Bar- ten, die wat teleurstelden zat ech ter niet stil. Liebrechts voelde de dreiging op tyd en ging alleen door. Hij plaatste zijn aanval op het juiste moment, want ook Legierse en Poort vliet fel belust op de zege kwa men niet meer bij hem. Ook het groepje van vijf achter Poortvliet, Bravenboer, Embrechts, G. van Don gen, Den Hoedt en Van de Klooster slaagde er niet in het gat te over bruggen. Dit vijftal eindigde op vijf tien seconden achter Legierse en Poortvliet. Bij de nieuwelingen is er lange tijd van spannende strijd te genieten ge weest. Daarvoor zorgden vooral Coo remans, Van Groezen, Van Roon, Rib- bers en Visser. Zij bouwden een fikse voorsprong op die op de helft van de koers ruim vijfhonderd meter be droeg. Tegen het einde kwam er wat meer vaart in het peloton, dat mogelijkhe den zag toen Ribbers en Van Groezen wegens materiaalpech moesten af haken. Onder aanvoering van de Am sterdammer Beusekamp kreeg het pe loton weer aansluiting. Beusekamp bleek uiteindelijk de meeste reserves te hebben toen hij enkele ronden voor het einde alleen wist te ontsnappen en met ruime voorsprong als eerste eindigde. Bij de aspiranten was er van ont snappingspogingen weinig sprake door het hoge tempo. Akkermans uit Rijen ging een paar keer aan de haal, maar werd steeds tijdig teruggehaald. Het kwam tenslotte op een massa sprint aan waarin Van de Enden uit Monster zich de sterkste toonde. Amateurs: 1 R. Liebrechts (Vlaar dingen). 2 L. Poortvliet (Dirksland), 3 P. Legierse (Den Bommel), 4 W. Bravenboer (Rotterdam). 5 M. van de Klooster (Rotterdam). 6 L. Embregts (Stampersgat). 7 B. den Hoedt (Slik kerveer), 8 G. van Dongen (Made), 9 J. Braspenning (Breda). 10 B. Kroo- nen (Dordrecht). 11 T. Barten (Klun- dert). 12 A. van Overveld (Zegge). 13 J. Solleveld (Voorschoten). 14 B. van Dorth (Rotterdam). 15 C. Baars (Haarlem). 16 Ad Wouters (Zundert). 17 G. Minneboo (Rotterdam). 18 C. van Dorst (Roosendaal), 19 H. Uit- tenbogaai-t (Capelle aan de IJssel) en 20 M. Huybregts (Etten). Nieuwelingen: 1 D. Beusekamp (Amsterdam). 2 R. Zuliani (Den Haag), 3 W. Smeekens (Gilze). 4 Th. van de Leist (Rotterdam). 5 H. van Dongen (Prinsenbeek). 6 H. van Groezen (Made). 7 F. Hanson (Vlaar dingen). 8 J. Cooremans (Breda). 9 J. van Riel (Rijen). 10 A. Visser (Den Haag). 11 P. Stegenga (Rotterdam). 12 R. de Wit (Raamsdonksveer). 13 B. ter Harmsel (Lage-Zwaluwe). 14 A. de Jager (Lekkerkerk) en 15 Ch. Geerts (Bavel). Aspiranten: 1 F. van de Enden (Monster). 2 J. Akkermans (Nieuw- Vossemeer). 3 K. van Bragt (Lage- Zwaluwe). 4 E. Meijlemans (Ossen drecht). 5 J. van D;jk (Ulvenhout). 6 R. Beusekamp (Hendrik Ido Am bacht). 7 K. Sint Nicolaas ('s-Graven- deel). 8 J. Leyten (Chaam), 9 T. Huy- zen (Ellewoutsdijk) en 10 J. Luyster- burg (Nieuw-Vossemeer). Matje Gerrits won de tweede etappe en werd daarvoor gehuldigd door de ronde-miss.

de Stem | 1968 | | pagina 5