Edward Kennedy: Mijn broer niet idealiseren Een weekeinde van rouw en vers K.Y.P. leinaert- iiilst Tito belooft hervorming jjwater it en waar? VANDAAG MORGEN HELDEN TREIN DANK BROER MOED DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 JUNI 1968 an het dispuut een subsidie, egenaren wilden een strootje a en deden dat letterlijk, ie in de Reinaert, maar was de titel van de le. de heer Van Dis. Hij wees het in het Reinaertverhaal een dieper liggende strek- waarschuwde voor het al •lijk nemen van b.v. natuur- vingen. (Van onze redactie buitenland) [orgen, dinsdag 11 juni. /EERT: 2.53 en 15.15. UZEN: 2.19 en 14.37. NGEN; 1.44 en 14.07. LDINGE: 3.33 en 16.05. BURG chief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur ie Spoorwegen in Zeeland. Museum 10-12.30 en 14-17 uur ie Liesbeth Binkhorst en Pieter t mr Walcheren, Molenwater: ld van 9 tot 18 uur. ipgebouw 20 uur Django 18 J. ZEN 20 uur uit, samen thuis, a.l. RG 20 uur Zjivago. 14 J. ANDKERKJE Iron Seriekaarting Koning 20 uur „Gin-Act" tPEN prgeant Ryker, a.l. •p,e killers, 18 j. ig 10, 12. 14. 16, 18, 20 en 22 uur Alexander de gelukzalige, a.L De roofvogel, 18 J. iade Benjamin, 18 J. Helga, 18 J. e Mister X, 18 1- g 12, 14. 16, 18. 20 en 22 uur Twee huurlingen, 18 j. ,g 12, 14. 16.30, 19 en 21.30 uur To Sir with love. a.l. 10. 12.10. 14.30. 16.50, 10.10 0 uur Kasteel voor monsters, 18 is 14, 16, 18, 20 en 22 uur Guns for San Sebastian, 18 J. ig 12 14.30. 16.50. 19.10 en 21.30 u, uur Wallensteins Tod (Schiller) uur Onze stad (Wilder) De kleine bader, a.l. e Wat een verkoper, a.l. /oor enkele dollars meer, 18 j, e Van lichte zeden, 18 1. ie Een man te vee), 18 j. De Arnauds, 18 j. De dollars van Nebraska, 18 J. Poule poule. 18 j. LAAS Lsterix de Galliër, a.l. y De onvrijwillige schuldige, al Nevado Joe, 18 J. De man die miljarden waard J. )UT il Jerry Lewis als kindermeid, En voor een whisky meer, 18 J. Casino Royal, 18 J. "hief9.30-12 en 13.30-17.30 uur itie Spoorwegen m Zeeland is Museum 10-12.30 en 14-17 tie Liesbeth Binkhorst en Pieter uur Walcheren, Molenwater: id van 9 tot 18 uur. :ttaUen de geesten" van Fellini luwicnlrum, Westsingel 10-42 jur Spreekuur Voorlichhngcen Huishouding en Gezm (telefoo •64401. IZEN 20 uur uit - samen thuis a.l. IRG 20 uur Zjivago 14 jaar rERZANDE Waal: Bejaardenschietmg RPEN pen: Als onder Vandaag 20 uur ïsteins Tod (Schiller) E pen: Als onder Vandaag pen: Als onder Vandaag LAAS pen: Als onder Vandaag OUT - pen: Als onder Vandaag Degenen die de kist droegen op de nationale begraafplaats Arlington. Op de voorgrond Robert F. Kennedy jr., zoon van de overleden senator. Van links (de klok rond)Stephen Smith, zwager van de overledene; John Seigen- thaler, voormalig ass. van de senator; Lemoyne Billings, familievriend; James Whittaker, die met Robert de Mont Kennedy beklom; W. Averell Harriman, chef onderhandelaar met Noord-Vietnam; Rafcr Johnson, Olymp. atleet; C. Douglas Dillon, voormal, minister van financiën; persoon, die niet geïdentificeerd is; ruimtevaarder John Glenn (gezicht niet zichtbaar)Lord Harlech, voormal. Brits ambassadeur in de V.S.; Robert McNamara, voormal, minister van defensie, thans president Wereldbank; David Hackett, familievriend. Familie en genodigden knielen rond het graf van de senator. Op de voorgrond met de handen op de rug president Johnson. J Dedell werd zaterdag bij de ingang van i»:r v.'?'s kathedraal in New York door de eiugheidsdienst gearresteerd. Hij was nl. in het kpi-u Ian een vuurw6pen en probeerde heimelijk de Selad nen 'e komen. Het wapen was echter on- De 19-jarige Kathy Fulmer, de „jonge blonde vrouw in de nopjesjurk", die door de politie werd gezocht, omdat zij mogelijk iets met de moordaan slag op Robert Kennedy te maken gehad zou hebben, is na ondervraging weer vrijgelaten. Zij is van be roep danseres. «bttor Edward°kenned?reekt (1Ülks) de re1uienimi8 even met de weduwe Ethel Kennedy. Rechts grote en fatsoenlijke natie. De daad van één man mag niet leiden tot de moralisatie van 200 miljoen andere mensen, aldus mgr. Cooke. Terwijl gisteren een lange stroom van rouwenden langs het graf van senator Robert Kennedy in Arling ton trok, werden in vele kerken van de Ver. Staten diensten gehouden ter nagedachtenis aan de senator en overeenkomstig het decreet van pre sident Johnson, die deze zondag als nationale rouwdag had uitgeroepen. Paus Paulus VI heeft gisteren in een toespraak tot duizenden pel grims, die zich op het Sint-Pieters plein in Rome hadden verzameld om zijn zegen te ontvangen, gezegd dat Robert Kennedy, John Kennedy en Martin Luther King helden waren en voorbeelden, en dat hij er voor zou bidden dat hun christelijke idealen door de wereld worden nagevolgd. Intussen wordt er druk over ge speculeerd dat Edward Kennedy een sleutelrol zou kunnen spelen in de verkiezingen van dit jaar. Maar om dat hij pas 36 jaar is wordt hij ge projecteerd ais een mogelijke kandi daat voor het vice-presidentschap met Hubert H. Humphrey als presi- dents-kandidaat. In Washington is intussen meege deeld dat Humphrey zijn verkie zingscampagne voor minstens 10 da gen na de begrafenis van Robert Kennedy zal staken. De vermoedelijke moordenaar van Robert Kennedy, Sirhan, is zaterdag door een „grand-jury" van 22 leden officieel in staat van beschuldiging gesteld. WASHINGTON/NEW YORK In het licht van schijnwerpers is zaterdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Robert Francis Kennedy, evenals zjjn broer John slachtoffer van een moordaanslag. De 42-jarige senator kreeg zijn laatste rustplaats op enkele meters van het graf van president John F. Kennedy. De plechtigheid duurde slechts tien minuten en droeg een eenvoudig karakter. Aan het graf stonden naast de familieleden president Johnson, vice-pres'dent Humphrey, andere hoge regeringsfunctionarissen, congresleden en buitenlandse vertegenwoordigers. Mevrouw Ethel Kennedy, de we duwe van de vermoorde senator, lag even neergeknield bij de kist en drukte er een kus op. De negen van haar tien kinderen, die aanwezig wa ren, volgden daarna een voor een haar voorbeeld. Nadat mevrouw Jac queline Kennedy, de weduwe van de vroegere president, enkele rozen op het graf van haar man had gelegd, vertrok het gezelschap, voordat men de kist liet zakken. De zwart gedrapeerde trein, be staande uit 22 wagons, waarmee het stoffelijk overschot van Robert Ken nedy van New York naar Washington was overgebracht en waarin familie leden, genodigden en belangstellen den bijna 1200 personen in totaal zaten, was met vier en een half uur vertraging in de Amerikaanse hoofdstad aangekomen. De duister nis was toen al ingevallen. De ver traging was veroorzaakt door de gro te menigten op de stations langs het traject, twee tragische ongelukken en mechanische moeilijkheden. Op het station van Elizabeth in New Jersey werden twee mensen, die langs de spoorbaan stonden om de rouwtrein te zien passeren, dood gereden door een andere trein. In de paniek, die op het ongeluk volgde, werden vijf mensen gewond. Wegens de enorme drukte langs het traject kreeg de treinbestuurder opdracht vaart te minderen. In Phi ladelphia, waar naar schatting 20.000 mensen verzameld waren, moest een defecte remschoen vervangen wor- 'den. Een warmgelopen wiellager zorgde verderop voor nieuw opont houd. Op het station van Baltimore zon gen 10.000 mensen „Glory, glory, hal lelujah" en „We shall overcome", terwijl de trein langzaam passeerde. Tijdens de treinrit, die. ruim acht uur duurde, liepen senator Kenne dy's oudste zoon, de 16-jarige Jo seph, zijn moeder en zijn oom Ed ward alle wagons door om de inzit tenden te bedanken voor hun belang stelling. De trein werd op het station in Washington opgewacht door presi dent Johnson, vice-president Hum phrey, minister van buitenlandse za ken Dean Rusk en andere leden van de regering. De president was op het allerlaatste moment, bijna onopge merkt en omringd door een sterke lijfwacht, het station binnengekomen. Een half uur na aankomst vertrok de rouwstoet naar „Arlington". On danks het regenachtige weer was er een grote menigte op de been. Aan de voet van het Lincoln-mo nument hadden zich de voornamelijk uit negers bestaande inwoners van „Verrijzenisstad" (het kamp in Washington, waar de deelnemers aan de campagne van de armen zijn on dergebracht), verzameld om de man, die zij aan hun zijde hadden gewe ten, de laatste eer te betuigen. De stoet hield daar enkele minuten stil. In aanwezigheid van president Johnson en ruim 2000 genodigden, onder wie vertegenwoordigers van zeker 50 landen, had 's morgens de aartsbisschop van New York, mgr. Terence Cooke, in de St.-Patrickka- thedraal in New York een requiem- mis opgedragen voor de vermoorde senator. Hij werd hierbij geassisteerd door Angelo kardinaal Dell'Acqua, de speciale afgezant van paus Pau lus. Voordat de mis begon hield de broer van Robert Kennedy, senator Edward Kennedy, een lijkrede. Met een vaak verstikte stem herinnerde hij aan de kwaliteiten van zijn ver moorde broer, zijn liefde voor het leven en de daad, zijn blijdschap, die hjj met iedereen wilde delen, zijn verantwoordelijkheids- en plichtsge voel. Diep ontroerd zei hij. „Men hoeft mijn broer niet te idealiseren. Men moet hem, nu hij dood is, niet als een groter man zien dan hij was tij dens zijn leven. Men moet hem ge denken als een goed en rechtschapen mens, die verkeerde dingen zag en die trachtte te verbeteren, die leed zag en dat trachtte weg te nemen, die oorlog en strijd zag en daaraan een einde probeerde te maken". Mevrouw Kennedy, de weduwe van Robert, zat tijdens de mis tussen haar kinderen John jr. en Caroline. Verschillende dochtertjes van haar waren in het wit, een symbool van de hoop. Ook aartsbisschop Terence Cooke (de celebrant), hield een lijkrede. Hij zei dat de Amerikanen de moed moeten vinden om de zware taak voort te zetten waaraan senator Kennedy al zijn energie had gege ven, namelijk de vorming van een Ethel Kennedy kijkt hier over de schouders van haar zwager Edward naar de kist van haar overleden echtgenoot tijdens de requiemmis. Mevrouw King, weduwe van de vermoorde negerleider, aan de baar van Robert Kennedy. (VERVOLG VAN PAG. I) De resolutie bedoeld als een waarschuwing en als een herinnering aan de befaamde partijraad van vo rig jaar in Arnhem kwam door de eensgezinde houding niet in stem ming. De indieners, voornamelijk in de partij gebleven radicalen, trok ken hun verklaring terug toen voor zitter mr. A. van der Stee zijn slot conclusies van de Tilburgse studie dag over de rapporten van de 18 had getrokken. Het interimrapport werd als een goed uitgangspunt gezien voor de verdere besprekingen in de groep van 18. De K.V.P. moet volgens de voor zitter een aantal belangrijke onder werpen ter discussie stellen in de groep van 18, zoals de structurele werkgelegenheid, de ruimtelijke or dening en het welzijnsbeleid. De groep van 18 moet z.i. ook over leg plegen over de vorming van sa menwerking met andere partijen, zo als de commissie-Veldkamp dit thans doet binnen de K.V.P. Mr. J. Mommersteeg verklaarde zaterdagmorgen namens de K.V.P.- radicalen dat deze groep de K.V.P. trouw blijft, maar zich zeer kritisch zal opstellen en nieuwe wegen zal blijven zoeken. Desnoods zullen hier bij risico's genomen worden. Deze opvattingen kwamen geheel overeen met het hartstochtelijk plei dooi van prof. dr. P. Steenkamp, een van de opstellers van het rapport over de principiële uitgangspunten van de christelijke partijvorming. Prof. Steenkamp pleitte voor een duidelijke keuze van de christelijke partijen in het algemeen en van de K.V.P. in het bijzonder: „Het kan de K.V.P. dan misschien komen te staan op verlies van leden en zetels, maar dit moet de partij voor de duidelijk heid over hebben". Het mag z.i. niet meer voorkomen dat tijdens de par lementaire periode van partners ver wisseld wordt zonder dat de kiezer daarin gekend is. Mr. Van der Stee zei in zijn ope ningswoord o.m. dat het praten over een progressieve concentratie alleer dan betekenis krijgt wanneer eer werkelijk alternatief wordt gestelij In Amsterdam legde burgemeester Samkalden zaterdagmiddag tijdens een herdenkingsplechtigheid een kram bij het John F, Kennedy- monument. BELGRADO (AP) President Tito van Joegoslavië heeft gisteren zijn presidentschap en de leiding van de communistische partij van zijn land op het spel willen zetten in een poging om de rust onder de rebel lerende studenten te herstellen. In een onverwachte rede voor radio en televisie heeft Tito de natie toe gesproken in verband met de nu ze ven dagen durende stakingen van de studenten in Belgrado. Tito zei dat de opstand van de stu denten voor een deel het gevolg was van het feit dat vraagstukken die hij zelf vaak aan de orde had gesteld, en die de studenten nu aan de orde stellen, nog altijd niet opgelost zijn. „Maar dit keeT beloof ik de stu denten dat ik met al mijn krachten naar oplossingen zal streven en de studenten moeten mij daarbij hel pen. Als ik niet inst aat ben deze zaken te regelen, dan zou ik niet op mijn oost moeten blijven", verklaar de Tito.

de Stem | 1968 | | pagina 3