JAMIN DE LAATSTE REIS VAN ROBERT F. KENNEDY Verdachte moord King gepakt Gaat De Gaulle zich verzoenen met ex-OAS-ers K.V.P.: geen blok van christelijke partijen ITALIË VANAVOND WEER OP T.V. JOEGOSLAVIË- caramel bonbons dagblad voor zeeland kuws motorleven [activiteiten service Baby in Roosendaal tijdens slaap gestikt NOG DIT JAAR HARTTRANS PLANTATIE IN NEDERLAND LONDEN - James Earl Ray verschijnt van daag voor een Londense rechter. OVERVAL Bidault terug in Frankrijk UIT LISSABON JACHT Soustelle Verrassing Man van Jordaanse afkomst in Chicago vermoord vandaag voordeel 200 gram van 89 voor 79 niet duur ure/ heerlijk 108e JAARGANG No. 25834 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W, A. J. M. Harkx HoofdredacteurL Leijendekker RedactieraadJ M A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 10 JUNI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon^2893). de trein waarvan de laatste wagon zwart gedrapeerd was. In die wa gon stond op een katafalk van hou ten stoelen de kist met het ontziel de lichaam van de vermoorde sena tor van New York. Alsof de tragedie nog niet groot genoeg was, heeft de trein nog meer slachtoffers gemaakt. In Eli zabeth, New Jersey, verdrongen honderden mensen zich op een leeg baanvak om de begrafenistrein beter te kunnen zien. Zij zagen te laat dat met grote snelheid een trein uit het zuiden naderde. De trein ploegde zich in do menigte. Twee mensen werden gedood en één ernstig gewond. Frank Mankiewicz, de perssecre taris van senator Kennedy, zei dat van te voren de functionarissen van de spoorwegmaatschappij ge vraagd was voorzorgsmaatregelen te treffen, speciaal op punten waar RAY VOOR RECHTER de trein langzamer zou rijden. Hij zei dat na het ongeluk te Elizabeth één van de medewerkers van Ken nedy de spoorwegautoriteiten had laten weten dat als het verkeer naar het noorden niet stopgezet werd, de begrafenistrein niet ver der zou rijden. De spoorwegmaat schappij stemde daarmee onmid dellijk ln. Maar tijdens de langzame reis naar het zuiden er was meer dan vier en een half uur vertraging bleven de mensen opdringen tot vlak naast het baanvak. De laatste vier van de 21 rijtui gen van de trein, die 1.146 passa giers vervoerde, waren gereser veerd voor leden van de familie Kennedy. Leden van de familie wandelden door de trein om met de mensen te praten. De eerste was de o-udsle zoon van Robert Kennedy, Joseph (15), die handen schuddend zei: „Ik ben Joe Ken nedy. Dank u. dank u dat u bent gekomen. Dank u voor uw mede leven". Ook Ethel, de echtgenote van de vermoorde senator, bracht de moed op de mensen te bedanken voor hun medeleven. Later tijdens de rit kwam Eunice Shriver, een zuster van Robert Kennedy en echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, in de voor de per.- gereserveerde wagon. Als laatste mengde zich senate Edward M. Kennedy onder de men sen om de toegestoken handen te drukken. Langs de 360 km lange route zag men veel borden: „God zegene RFK", „God houde Edward in leven" en „RFK, RIP". Honderden vlaggen zag men langs de route. Een passagierstrein hield stil en de inzitttenden kwamen naar bui ten om een laatste groet te bren gen. (Door A.P.-verslaggever Jean Heller) WASHINGTON. De kleine rode havenboot lag stil bij een spoorbrug in Newark te wachten op de trein met het stoffelijk over schot van senator Robert Francis Kennedy. De bemanning stond aan dek aangetreden. De naam van de boot was „John F. Kennedy". In het moerasgebied in het noor den van New Jersey stonden vijf arbeiders op de roestende cabine van een vrachtwagen. Zij zetten hun helmen af toen de trein nader de. Buiten Philadelphia speelde het orkest van een middelbare school „American The Beautiful". Bij het station aan de 30ste straat van Philadelphia werd „Het strijd lied van de republiek" gezongen. In Wilmington, Delaware, ston den de mensen stil te wachten op Twintigduizend mensen wachtten in Philadelphia o p de doorkomst van de trein met het stoffelijk overschot van Robert Kennedy. Midden op het achterbalkon staat senator Edward Kennedy, broer van de overledene. Kennedy, de rouwende echtgenote van de vermoorde senator. (Van onze parlementaire redactie) TILBURG De partijraad van de K.V.P. wijst een blokvorming van de christelijke partijen beslist van de hand. De K.V.P., de gezamenlijke christelijke partijen, of een toekom stige algemene christelijke volkspar tij moet ook openstaan voor niet- christenen en voor samenwerking met andere groeperingen. Partijvoorzitter mr. A. van der Stee waarschuwde zaterdag in Til burg bij de opening van de partij raad al tegen een geïsoleerd optre den van de christelijke partijen. Tij dens de discussies over het interim rapport van de groep van 18 liet een groot aantal afgevaardigden een ge lijke waarschuwing horen en in een resolutie van verschillende vooraan staande K.V.P.'ers klonk precies het zelfde geluid: „Het oriënterende ge sprek in de groep van 18 moet uit gebreid worden tot de vraag hoe en met name met welke partijen buiten K.V.P., A.R.P. en C.H.U. een conse quent vooruitstrevend beleid in de praktische politiek optimaal verwe zenlijkt zal kunnen worden". (VERVOLG OP PAG. 3) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het veertien maanden oude meisje M. de Visser uit Middelburg is door verstikking om het leven gekomen. Het kind logeer de bij familie in Roosendaal. Tijdens haar slaap raakte het meisje verward in een tuigje. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De eerste harttransplantatie in Nederland kan nog dit jaar worden ver wacht. Dit zei de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. R. Kruisinga, tijdens de opening van het St.-Lucaszieken- huis in Amsterdam. Tijdens een symposium over orgaantransplantaties in Amster dam zei dr. Barnard, dat het de vraag is ln hoeverre de patiënt met een donorhart aan het maat schappelijk leven kan deelnemen. Volgens dr. Barnard is een bij zondere levenswijze noodzakelijk (Van onze Londense correspondent) Ray is de vermoedelijke moordenaar van dominee Martin Luther King. Maar hq moet zich vandaag verantwoorden voor verboden wapenbezit. Het is niet bekend wanneer hij aan Amerika wordt uitgeleverd. De Amerikaanse onderminister van justitie, Fred Vinson, heeft hierover wel tijdens het weekend in Londen besprekingen gevoerd. Minister Vinson verklaarde gisteren in Londen, dat het Amerikaanse volk zich verheugde ovér Rays arrestatie. „We hebben lang jacht op hem gemaakt", zei hij. De politie van Canada, Mexico, Portugal, Groot-Brittannië, Australië en andere landen was door F.B.I. om opsporing en arrestatie van Ray ver zocht. F.B.I. weet beslist dat hij zich na de moord op dr. King, die ge pleegd werd op 4 april j.l. te Mem phis (Tennessee), in Mexico bevond. Daarna was men zijn spoor bijster, totdat hij in Canada opdook. De Canadese politie keek ongeveer honderdduizend paspoortaanvragen na en ontdekte na verloop van tijd een foto die geleek op opnamen van Ray. Deze maakte in Canada gebruik van de naam Sneyd, die veel voor komt in Ontario en dateert uit de tijd van de Amerikaanse onafhankelijk heidsoorlog. De Canadese bereden politie ontdekte spoedig de echte Sneyd, een politieman van Toronto. Daarna kwam aan het licht dat Ray bij een reisagent een retourreis naar Londen besproken had. Op 6 mei bevond hij zich in Lon den, maar reisde van daar naar Lis sabon. Zaterdag keerde hij per BEA- vliegtuig terug naar Londen. Zijn arrestatie maakte een einde aan de jacht waaraan deelgenomen werd door ongeveer 8.000 politiemannen. De jacht op Ray is veertien dagen na de moord op dominee King be gonnen. Volgens F.B.I. moest de ver dachte twintig jaar uitzitten in de staatsgevangenis van Missouri. Tot (Van onze sportredactie) BREDA De tweede wedstrijd tussen Italië en Zuid-Slavië zal vanuit Rome direct op de tele visie worden uitgezonden via het tweede net. Dank zij de me dewerking van de AVRO, die afstand deed van de zendtijd tus sen 20.00 uur en 22.00 uur, is de NTS in de gelegenheid het be slissende duel ln de Europa Cup- strijd voor landenteams op het scherm te brengen. Aanvankelijk wilde men deze wedstrijd op het eerste net brengen, maar de NCRV bleek niet bereid tot me dewerking. Weer viel er een dode in de autosport. In Duitsland veron gelukte de Italiaan Scarfiotti. Twee dagen lang koersten des lands beste amateurs door Zee land, waar de ronde van Mid den-Zeeland „draaide". Joop Zoetemelk won deze wedstrijd. (Dit en ander nienws op onze sportpagina's). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Georges Bidault (68), de ex-premier van Frankrijk, die met president De Gaulle in conflict kwam over de kwestie van de Algerijnse onafhankelijkheid, is zaterdag na zes jaar ballingschap in Frankrijk teruggekeerd. Een officier van justitie die een onderhoud met hem had nadat hij uit België was gekomen stelde Bidault op vrije voeten. h«V meeëedeeld avond: NMl' geldi8 van- te|^renri0den- Iets hogere 2*m!LZOn o0p 4'20' ond<* maan °P 22.42, onder 4.03. Scotland Yard heeft het aan Washington overgelaten om het grote nieuws over deze arrestatie wereld kundig te maken. Edgar J. Hoover, directeur van het F.B.I., onthulde dat Ray in de Britse hoofdstad was gearresteerd onder de valse naam Ramon George Sneyd. Volgens Hoover zijn Sneyd en Ray echter een en dezelfde persoon. Hij heeft trouwens ook de namen Eric Starvo Galt gebruikt en hij werd na de moord op dr. King eerst als Galt gezocht. De arrestatie van Ray in Londen was mogelijk dank zij zeer nauwe samenwerking tussen F.B.I., de Ca nadese bereden politie en Scotland Yard. De Yard deelde mee dat Ray gearresteerd werd naar aanleiding van nauwkeurige immigratiecontrole. Hij was van Lissabon gekomen en moest op de Londense luchthaven een ander vliegtuig nemen om door te kunnen reizen naar Brussel. Zaterdagavond stelde de Londense politie hem in beschuldiging van on geoorloofd wapenbezit en het bezit van een vals paspoort. Hij zal van daag voor een politierechtbank ver schijnen. Intussen brengt hij de tijd door in een zwaar bewaakte cel van het politiebureau van Cannon Row in Westminster. De 40-jarige Ray had op de Cana dese ambassade te Lissabon een nieuw paspoort gekregen op naam van Ramon of Raymond George Sneyd, 37 jaar, geboren te Toronto (Canada). Hjj zei dat hij geen vast adres had en werkloos was. Deze am bassade zit thans in verlegenheid omdat zij zich door hem om de tuin heeft laten leiden. Of de ex-premier nog terecht moet staan voor beschuldiging van ondermijnende activiteiten tegen de Franse staat, is niet bekendgemaakt, maar wordt in politieke kringen on waarschijnlijk geacht. De terugkeer van Bidault is ken nelijk voorafgegaan door geheime on derhandelingen met de Franse justi tiële autoriteiten. Bidault stak de grens van België naar Frankrijk over in gezelschap van drie advocaten en werd aan de grens opgewacht door de politie. Bidault was er van beschuldigd de leider te zijn van de nationale raad van verzet, de politieke arm van de geheime legerorganisatie de OAS. De ze organisaties hebben met alle mo gelijke middelen getracht de Franse heerschappij over Algerije te hand haven. De terugkeer van Bidault kan een teken zijn, dat de weg vrij is voor de terugkeer naar Frankrijk van Jacques Soustelle, gewezen minister van voor lichting onder De Gaulle, en gewezen gouverneur-generaal van Algerije. Soustelle heeft in Zwitlerland ge woond. In welingelichte kringen te Parijs verklaarde men dat de terugkeer naar Frankrijk en invrijheidstelling van Bidault ongetwijfeld van tevoren het fiat hebben gehad van de Franse re gering. Men ziet er een gebaar van verzoening in van president De Gaul le, gericht tot de rechtervleugel in verband met de komende verkiezin gen. Na Zijn aankomst in Parijs liet Bi dault weten dat hij naar Frankrijk teruggekeerd is om te werken voor de amnestie van hen die in verband met de Algerijnse crisis nog steeds in de gevangenis zitten of voortvluchtig zijn. In de zaal waar hij zijn persconfe rentie hield, waren maar weinig jour nalisten, des te meer geestdriftige vol gelingen van Bidault, die zich met de Franse driekleur in het knoopsgat ontvingen met een daverend applaus. Bidault nam dat eerst met opgeheven rechterhand en later met gekruiste handen over de borst in ontvangst. Kandidaat bij de verkiezingen? Dat zeg ik pas later. Het geheim van iede re tactiek is de verrassing. Hoe-gaat u stemmen? Bij de eerste ronde noch op een Gaullist, noch op een commu nist. Ik ben een man van het centrum en stem bjj de herstemmingen op een man van het centrum of op een kan didaat van de democratisch-socialisti- sche federatie, als die er is, (ADVERTENTIE) die straf was hij veroordeeld wegens een gewapende overval. Vorig jaar wist hij echter uit de gevangenis te ontsnappen door zich in een vrachtwagen te verschuilen. Het bleek dat Galt, alias Ray, de eigenaar was van de witte Mustang personenwagen waarmee de moorde naar wegreed na zijn aanslag op dr. King in Memphis. Als Eric Galt had Ray deze auto in Birmingham, Ala bama, gekocht op 30 augustus van vorig jaar. Tijdens zijn arrestatie in Londen bood Ray geen tegenstand. RAY In Parijs deden gisteren ook geruch ten de ronde, dat De Gaulle bereid is ex-generaal Raoul Salan, die 't hoofd van de OAS was, vrij te laten. Salan zit levenslang in 'n gevangenis te Tulle. Zijn vrouw is enkele dagen geleden ln Tulle aangekomen en heeft Salan be zocht. Ze zei geen kennis te dragen van plannen om Salan vrij te laten. CHICAGO Een kruidenier van Jor daanse afkomst, Abder Rayyan, is za terdag in Chicago in zijn winkel ver moord in het bijzijn van een van zijn negen kinderen. De politie meent dat de moord een wraakmaatregel is van een aanhanger van senator Robert Kennedy. (ADVERTENTIES)

de Stem | 1968 | | pagina 1