DEMOCRATEN IN Y.S. IN ONZEKERHEID EEN INTELLIGE MAAR EEN BEETJE' BIZARRE JONGEN Moord komt op kritiek moment BEELDEN ROND EEN DRAMA WASHINGTON - De geweerschoten, die De vermoedelijke dader; KENNEDY VOORZAG AANSLAG Doe mee aan de Gulden Smaak Test,een proef uitsluitend voor kenners. Een assortiment van 25 sigaren Senator Galden Eeuw In een rijke tafeldoos voor 8.50 jenheid Robert Kennedy hebben gedood hebben tegelijk de campagne voor de presidentsver kiezing in een chaotische onzekerheid ge stort. De tegenstanders van Kennedy in de campagne hebben onmiddellijk hun persoonlijk optreden in de campagne voor onbepaalde tijd opgeschort. LIJST KOORTSACHTIG VERTRAAGD AANDRANG He letc. srhouding ltDAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 JUNI 1968 U' (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES „Een intel ligente, goed opgevoede, aardi ge, maar teruggetrokken en een beetje bizarre jongen". Dat is het beeld dat de buurtgeno ten in Pasadena zich van Sirhan Sirhan, de vermoede lijke dader van de aanslag op Robert Kennedy, gevormd heb ben. Door anderen werd hij beschreven als een „fervente nationalist" en het „brein van de familie", „een echte heer", „een model-jongen". Uit gegevens van de politie blijkt dat Sirhan Sirhan op 19 maart 1944 werd geboren in een klein Arabisch dorpje bij Jericho In het door Israël bezette deel van Jor danië. Zijn familie was in 1950 naar Amerika gegaan en had de rest van de familie in 1957 laten overkomen. Alle leden van de fa milie werden als permanent in woner tot de Verenigde Staten toegelaten. Zij vestigden zich in Pasadena, een voorstad van Los Angeles. Kort na hun aankomst verliet de vader het gezin en keer de hij terug naar Jeruzalem. Samen met twee broers woonde Sirhan nog bij zijn moeder, die les geeft aan een presbyteriaanse school voor moeders. Sirhan stu deerde nog en werkte samen met zijn heide broers in een levens middelenzaak. Een van de chefs daar betitelde hem als een „re volutionair iemand", die opkwam tegen alle soorten van gezag. Sir han wilde jockey worden. Enkele jaren geleden solliciteerde hij naar de functie van stalknecht bij de gemeentelijke paardestal- len van Los Angeles. Bij die gelegenheid werden er vingerafdrukken van hem geno men. Deze zijn vergeleken met de vingerafdrukken die op de revol ver waarmee de aanslag op Ken nedy werd gepleegd zijn aange troffen. Op het moment van zijn arrestatie had Sirhan een lijst bij zich van de evenementen waaraan Kennedy deze maand zou deelne men. Tevens was hij in het bezit van vier bankbiljetten van hon derd dollar en wat buitenlands geld. De politie neemt aan dat hij na de aanslag de wijk had willen nemen. Verder trof men nog een kranteknipsel op hem aan, waarin op een geringschattende wijze over Robert Kennedy werd geschreven. In een van zijn zakken vond de politie een autosleuteltje, dat ei gendom bleek te zijn van een per soneelslid van hotel „Ambassador", waar de aanslag werd gepleegd. Deze man werd verhoord, maar het bleek dat hij niets met de misdaad te maken had. Niets wees erop dat er anderen bij de moord aanslag betrokken waren. De Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, verklaarde in Washington dat hij uit de voor lopige gegevens afleidde, dat de aanslag de daad was van een een ling. Bewijzen voor een samen zwering waren er niet, zei hij. De hoofdcommissaris van politie in Los Angeles en de procureur- generaal stelden Sirhan direct na de aanslag in staat van beschuldi- „Ik weet dat er vroeg of Iaat een aanslag zal komen. Er is geen en kel middel om een kandidaat tijdens de verkiezingscampagne te bescher men. Hij moet zich in de menigte begeven". Dit heeft senator Kennedy enkele dagen geleden gezegd in een inter view met de Franse schrijver-diplo maat Romain Gary. „Op alle manieren moet men het geluk aan zijn kant hebben om tot president van de Verenigde Staten te worden gekozen. Wij leven in een periode van buitengewone psychi sche besmetting. Men kan zeggen dat de geestelijke leegte zodanig is, in het oosten zowel als in het wes ten, dat de dramatische gebeurte nis, de happening, een werkelijke behoefte is geworden. De individuen we kunnen dat zien in onze neger- ghetto's, worden zo sterk verdrukt of opeengedrukt, dat zij zich niet anders kunnen bevrijden dan door een uitbarsting", zei Kennedy. SIRHAN... BEETJE BIZAR ging. Dit werd echter niet aan de pers of het publiek meegedeeld. Van politieke zijde werd verklaard dat men herhaling wenste te voor komen van de moord op Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president John Kennedy. Rechter Joan Dempsey Klein kwam om half acht, plaatse lijke tijd, in het gerechtsgebouw aan. Een advocaat werd ontboden om de verdachte bij te staan. De borgsom werd vastgesteld op 250.000 dollar. Sirhan werd ver volgens naar het huis van bewa ring overgebracht. Het gebouw is hermetisch gesloten; iedereen die binnen wil wordt eerst gefouil leerd. De pers wordt geweerd. De verdachte wordt omringd door veiligheidsmaatregelen die in Los Angeles hun weerga niet kennen. Sirhan scheen bij zijn arrestatie niet onder invloed van alcohol of verdovende middelen, volgens de politie. Hij had zichzelf „goed in bedwang", was „heel rustig, heel zeker en helder", en praatte tij dens het verhoor honderd uit. Hij liet echter niets los over zichzelf. Politie en pers hebben de laatste uren koortsachtig gezocht naar mensen die Sirhan Sirhan gekend hebben. Verslaggevers vonden in de buurt van Jeruzalem, Beshara Sirdan (52), de vader van de ver dachte. Hij had het nieuws ge hoord via Radio-Amman. De man zei bijzonder geschokt te zijn. Hij kon niet geloven dat zijn zoon, die zo intelligent was, zo diep was gezonken. Sirhan zei een bewon deraar te zijn van wijlen president Kennedy en bedroefd over de aan slag op diens broer. „Het spijt me, het spijt me", riep hij, „ik heb mijn kinderen goed opgevoed." De moeder en broers van de verdach te zeiden niet te kunnen geloven dat Sirhan Kennedy zou hebben doodgeschoten. Zij hadden hem de naam Kennedy nooit horen noe men. In een telefonisch interview zei een van zijn broers: „Ik was werkelijk geschokt toen men mij vertelde dat mijn broer zoiets ge daan zou hebben. Ik kan me geen voorstelling maken van zo iemand. Ik geloof het niet. Ik geloof niet dat het zelfs bij hem op zou ko men. Ik weet alleen dat hij een aardige jongen is." Robert Rnh Kennedy gefotografeerd bij de begrafenis van zijn broer John, ooert met Jacqueline, haar kinderen en (links) Edward Kennedy. „Aan hoeveel aanslagen is generaal De Gaulle precies ontsnapt", vroeg de senator daarna aan zijn onder vrager. „Vijf of zes", antwoordde Gary. Daarop schudde Kennedy lachend het hoofd. „Het geluk", zei hij, „Men kan geen president zijn zonder het „good old luck". In één grote fijnptoeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken ir „Membre de la Socïêtê des Con* naisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschapvandit exolusïevegildevan keurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u ar graag meer van, Deze revolver k. 0,22 waarmee se nator Robert F. Kennedy werd neer geschoten, heeft een grote zwerftocht door Californië achter de rug. Het wapen leidde tenslotte tot de iden tificatie van de verdachte. Dit is volgens de politie de ge schiedenis van het wapen: Een man uit Alhambra genaamd Albert L. Hurt, kocht de 8-schots Iver Johnson revolver in 1965 ten tijde van de ras- senrellen in Watts. Hij gaf de revolver aan zijn schoon dochter, mevrouw Robert F. West- iake te Woodacre In het district Ma rin bij San Francisco, toen de rassen- spanning afnam. De schoondochter heeft de sheriff van het district Marln meegedeeld dat zij het wapen in het najaar van 1967 aan een vriend van de familie, de 18-jarige George (Chick) Erhard uit Pasadena, had gegeven. Deze jongeman vertelde de recher che uit Los Angeles, dat hij de re volver verkocht aan „een knaap met een dikke haardos, genaamd Joe". Deze Joe werkte naar zijn zeggen in een warenhuis te Pasadena. Met behulp van deze weinige ge gevens spoorde de politie Joe Sirhan op, die de gevangene identificeerde als zijn broer, Sirhan Sirhan. Sirhan Sirhan zelf zwijgt als het graf. Mevrouw Jacqueline Kennedy, echtgenote van de vermoorde president John F. Kennedy, ver laat haar huis om naar Los Angelos te gaan. Zij stond aan het sterfbed van haar zwager Robert Kennedy. Senator Eugene J. McCarthy, die door Kennedy dinsdag in de voor- verkiezingen van Zuid-Dakota en Californië was verslagen, heeft bekend gemaakt, dat hij te Washington zal confereren met de medewerkers van Kennedy en met president Johnson en vice-president Hubert H. Humphrey „alvorens over te gaan tot andere politieke activiteiten van welke aard ook". Sinds Kennedy op 16 maart zijn campagne om het ambt te veroveren, dat zijn vermoorde broer eens heeft bekleed was begonnen had Robert Kennedy McCarthy verslagen in Indiana alvorens te verliezen in Oregon. De staten New York en Illinois behoren tot de staten die hun gede legeerden nog moeten aanwijzen. Humphrey heeft zijn krachten ge concentreerd op het winnen van de steun van reeds aangewezen gedele geerden, die zich nog niet hebben gebonden, in grote staten zoals Mi chigan en Pennsylvania. Het zag er deze week naar uit, dat hij vorde ringen maakte, maar dit manoeuvre ren achter de schermen zou afhan kelijk van de toestand van Kennedy voor onbepaalde tijd kunnen wor den vertraagd. Nu Kennedy dood is zal men waar schijnlijk een beroep doen op zijn jongere broer, senator Edward M. Kennedy om de banier van de Ken nedy's verder te dragen, hetzij in eigen naam hetzij in naam van zijn broer. (ADVERTENTIE) Humphry, die geen kandidaat is geweest in voorverkiezingen, heeft eveneens persoonlijk politiek optre den afgelast en hetzelfde hebben de beide republikeinse kandidaten, de voormalige vice-president Richard M. Nixon en gouverneur Nelson A. Roc kefeller van New York gedaan. De moordaanslag komt op een kri tiek ogenblik in de campagne, n.l. precies op het moment dat Kennedy en McCarthy zich opmaakten, tegen Humphrey te strijden in staten die gedelegeerden op conventies kiezen. Na zijn overwinningen van dinsdag in Californië en Zuid-Dakota heeft Kennedy volgens een opstelling van the Associated Press 274% stem van reeds gekozen gedelegeerden. Humphrey heeft volgens deze op stelling 308% en McCarthy 234%. gediend in het Witte Huis en zich dit jaar hebben aangesloten bij de goed gefinancierde en goed georganiseerde campagne van Robert Kennedy. Maar de politici van het land wil den gisteren niet over deze of andere mogelijkheden praten. Zij hadden, zoals een van hen zei, gebeden de voorrang gegeven boven de politiek. Uren nadat Kennedy dood was, was het nog onzeker, welke invloed de aanslag zou hebben op de conven ties van die staten of op de demo cratische nationale conventie, die op 26 augustus te Chicago begint. HUMPHREY Deze aandrang zal waarschijnlijk het sterkst worden uitgeoefend door mannen zoals Lawrence O'Brien, Pierre Salinger en Theodore Soren- sen, vrienden van de familie, die de vermoorde John F. Kennedy hebben MCCARTHY

de Stem | 1968 | | pagina 9