Eerste maatregel Meeste Fransen sinds gisteren weer aan het werk VERSTOPPING? Ha zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter brommers om geweld halt toe te roepen WERELD LEEFT MEE MET FAMILIE KENNEDY Luns houdt in kamer been stijf krijgt vier maanden Hugo Claus HE WERKERS Peter Brandt veroordeeld TREINVERKEER OP GANG Betutteling oorzaak van onvrede 1R0UWERU HOEFIJZERS" I VOOR ZIJN DOOD REDDE KENNEDY ZOON DE LA SALLE Renault Treinverkeer SOED BETAALD, WERK IN MODERN BEDRIJF Arabische reacties Telegrammen Bepaalde zieken niet in verkeer? van kwaliteit. Dan hebt u ;u zegt: best voor brommers Kennedy sr. j KERKEN PRATEN MET INDUSTRIE DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 JUNI 1968 11 LOS ANGELES (Reuter) Enige uren voordat hij werd neergeschoten heeft Robert Ken nedy nog zijn 12-jarige zoon Da vid van de verdrinkingsdood ge red. Volgens een verslaggever van de „Columbia Broadcasting System', die dinsdag met de Kennedy's op het strand was, werd de jongen door de golven meegesleurd. Bobby, een goed atleet, sprong zijn zoon na en 'slaagde erin de jongen, die op Ihet punt stond te verdrinken, vast te grijpen en terug te halen naar het strand. David was enige weken gele den nog in het nieuws toen hij werd gegrepen wegens het gooien met stenen naar een auto. Naar een ouderwetse kostschool? Neen! Stuur uw jongens dan liever naar een modern open internaat! Baarle-Nassau. Brugklas Mavo-Havo do A en B. Middenstandsdiploma. Machineschrijven en Muzieklessen. Bel 04257-200 of vraag prospec tus. Internaat De La Salie te Baarle-Nassau o.l.v Broeders v. d. Christelijke Scholen. BERLIJN (DPA) De oudste zoon van de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt, de 19- jarige Peter Brandt, is gisteren we gens ordeverstoring in twee gevallen door een jeugdrechtbank in West- Berlijn tot twee weken jeugdarrest veroordeeld. Peter Brandt was met Pasen in West-Berlijn tijdens een niet toege stane demonstratie aangehouden. Het proces werd „op pedagogische gron den" achter gesloten deuren gevoerd. De (vrouwelijke) rechter deelde mee dat Peter Brandt volgens het al gemeen strafrecht veroordeeld had kunnen worden maar dat hij wat mo rele rijpheid betreft nog niet op het peil van een 18-jarige staat. Deze in druk was nog versterkt door de wijze waarop de protesthouding van de be klaagde jegens zijn vader tot uiting kwam. De rechter gebruikte in dit verband de term „kinderlijke onrijp heid". UIT DE UITSLAG van de zondag gehouden presidentsverkiezingen in Ecuador blijkt dat ex-president José Maria Velasco Ibarra de overwinning behaald heeft. Hij heeft een voor sprong van 17.000 stemmen op zijn naaste rivaal, de linkse liberaal An dres Cordova. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) Direkt na de dood van Robert Kennedy werden op verschillende plaatsen condoleance-registers neergelegd. Op de foto een beeld van het tekenen van het condoleance-register op het Amerikaanse consulaat- generaal te Amsterdam. (Van oijze redactie buitenland) PARIJS Frankrijk is gisteren weer massaal aan het werk gegaan, maar kleine groepjes stakers en studenten voeren nog achterhoedege vechten om een volledige terugkeer naar normale toestanden te voor komen. In Parijs gingen deze volhouders liggen op de rails van een metro lijn. De andere 15 lijnen functioneerden tegen het middaguur vrijwel normaal. Ook werd een sit-in gehouden voor de garage zodat de bus sen voor zeven van de 175 buslijnen in de stad niet konden uitrijden. Elders in het land was het beeld hetzelfde. Duizenden en duizenden die weer aan het werk gingen, maar nog kleine verzetshaarden in vrijwel iedere industrie. De directie van de Michelin-autobandenfabrieken te Clermont Ferrand liet weten dat de heropening van de fabriek voor de tweede dag tegengehouden is door een kleine groep van posters, of schoon meer dan 80 procent van de arbeiders zich bij stemming voor werkhervatting had uitgesproken. Tot degenen die blijven staken be horen ook meer dan 20.000 arbeiders Mn de Renauit-fabrieken in Boulog- ne-Biliancourt bij Parijs, die nog steeds bezet zijn. Bij de Renaultfabrieken in Flins verdreef de politie donderdag onge veer honderd posters. De Parijse taxichauffeurs zullen morgen over werkhervatting stem men. Het meeste personeel was gis teren teruggekeerd op <je vljegvelden brly en Le Bourget, maar de velden oleven gesloten omdat de elektroni sche technici nog moeten stemmen over werkhervatting. De overgrote meerderheid van het ,®ee' van Air France heeft voor werkhervatting gestemd. 80 procent 'cgon ®ronc'Personee' was echter °fsch°on de metro en de bussen Teren in Parijs weer reden, waren l j j vee' Parijzenaars voor de zeker- d per auto naar hun werk geko- „3 zo^at er weer spoedig grotere wrseersopstoppingen ontstonden. '"'«"ationale treinverkeer uit te on ,s gisteren met enige moei- tc-°P gang gekomen. -V. 'Uit tankrijk c °P gang vprttTeïSte trein Parijs-Amsterdam eerste t 8 -uur te laat Het was de in im, i ln, na Franse staking m land arriveerde. Erankrifulnv,erkeer in' naar en van zijn z,al vandaag weer normaal Snol»,,,0 keBt>en de Nederlandse gerinoo i!en vernomen. Er is slechts treinverfe °P )'ertraging- De eniëe doorsar,t f dle vandaag nog niet steDdam.NaSrbonneaUtOSlai,Ptrein Am" Een van de leiders van de studen tenrevolutie, Jacques Sauvageot, heeft verklaard dat sommige univer siteiten in de komende zomer „open universiteiten voor het volk" zullen worden. Hij zei dat de universiteiten open zullen staan voor de arbeiders die er kunnen leren hoe zij de be drijven en hei land zelf kunnen be sturen. Sauvageot verklaarde ook dat alle zomerexamens naar de herfst wor den verschoven. „De examens zullen moeten veranderen", vervolgde hij. RIJSWIJK. (ANP). Bege leiding. Ik begin er langzamer hand allergisch voor te worden. IK heb wel het gevoel, dat de mensen zeggen: „Mag ik het alstubiief zelf doen, al doe ik het dan niet zo deskundig". Ik geloof, dat paternalisme en be tutteling oorzaken zijn van veel ongenoegen en onvrede bij de mensen. Dit merkte minister dr. M. A. M. Klompé gistermiddag op haar departement in Rijswijk op in haar toespraak bij gelegenheid van het verschijnen van het tweedelige encyclopedische werk „Prognnstica" van prof. dr. Fred. J. Polak. De minister kreeg het eerste exemeplaar aangeboden door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, voorzitter van het Prins-Bernhardfonds. Dit fonds maakt mede de Engelse verta ling van „Prognostica" financi eel mogelijk. Dr. Klompé realiseerde zich, dat het woord „begeleiding" veel, zeer veel, op het departe ment is gebruikt, en dat het so ciaal en cultureel werk te lang in een ivoren toren heeft geze ten. Zij vond dat verweten schappelijking op haar plaats zou zijn. (ADVERTENTIE) Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen KStfhïBEïBï iv eslaan? Nourypharma in Oss maakt ze: MÏJIJlJtiLJliA brouwerij „De Drie Hoef- N.V. Sparks Limonade- da kunnen - in de leeftijd it. rdt verricht In ruimei ereid te zijn, te wer- ploegendienst, dienst. en 's-zondags nor- IEN IN HET BEDRUP op willen, kunnen van onze studie- 'ENSIOEN smievrij pensioen- men na 1 jaar kan worden op- ït terugwerkende len kunnen dage» 12.00 uur en van r, alsmede iedere nd van 18.00 tot ihtingen verkrijgen leling Personeels- traat 13, Breda. le grootste dochter van een onder- westigde reputatie: In de Arabische wereld betreurde men gisteren algemeen de moord op Robert Kennedy. Maar men was ook algemeen van mening, dat hij de prijs betaald had voor wat men beschouwt als de pro-Israëlische politiek van de Verenigde Staten. „De waanzinnige aanslag op het le ven van Kennedy iaat zien, welke verbittering de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten heeft veroor zaakt" zo schreef een krant in Bei roet. Een krant in Libanon schreef, dat „de moord op het Palestijnse va derland" eindelijk eens op drama tische wijze onder de aandacht van het Amerikaanse publiek was ge- hracht. In diverse kranten werd de verdachtmaking geuit, dat de moord een „zionistisch komplot" was, be doeld om de Arabieren in discrediet te brengen. Minstens drie Arabische missies bij de Verenigde Naties hebben gisteren telefonische dreigementen ontvangen. De politie van New York heeft voor extra bescherming gezorgd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat het over geen enkele aanwijzing beschikt, dat een vreemde mogendheid betrokken U bij de moord op Kennedy. Bij de vele personen, die gisteren aan de weduwe en de familie Kenne dy hun medeleven betuigden waren ook koningin Juliana en prins Bern- hard, die een telegram zonden. Ook premier De Jong stuurde een persoonlijk telegram. Kardinaal Al- frink zei namens de internationale vredesbeweging Pax Christi diep ge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga wii laten onderzoeken of personen, die lijden aan bepaalde ziekten of afwijkingen, misschien uitgesloten moeten worden van deel name aan het verkeer. Ook de invloed van het gebruik van bepaalde geneesmiddelen op mensen die aan het verkeer deelne men zal onderzocht worden. Deze vragen zullen aan de orde komen bij een groot onderzoek, dat de stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid gaat instel len naar de volksgezondheidsfactoren bij de verkeersveiligheid. De stich ting ontvangt hiervoor een subsidie van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid. F [lemaal metSheUinaPreöH*' vendien kant-en-klaaruitoe langere levensduur,rustiget (ADVERTENTIE) DEN HAAG In een spervuur van vragen heeft minister Luns gis termiddag in de Tweede Kamer staande gehouden, dat zijn uitlatin gen in Portugal niet meer dan ge bruikelijke beleefdheidsfrasen wa ren. Hij voerde opnieuw aan, dat bij bezoeken aan communistische en an dere niet-democratische landen soort gelijke vriendelijke opmerkingen werden gemaakt. „In Joegoslavië heb ik gesproken als een fanatiek aanhanger van maar schalk Tito, terwijl ik me ook in Ma rokko met grote warmte over het staatshoofd heb uitgelaten. Tegen president Nasser heb ik onlangs ge zegd diep door zijn persoonlijkheid te zijn getroffen", aldus de minister. „In dit land bestaat een tendens veel kritischer te staan ten opzichte van de eigen vrienden dan tegenover anderen. Ik wil hiervoor waarschu wen. We doen er verstandiger aan objectief te blijven", zo zei minister Luns. Naar aanleiding van een vraag van de pacifist-socialist Lankhorst merkte mr. Luns op een zeer geringe beteke nis toe te kennen aan de onderschei ding die is verleend aan de Portugese minister van buitenlandse zaken. „Het is niet meer dan een tegenbe- leefdheid voor de onderscheiding die ik heb gekregen", aldus de minister. Voorts deelde hij mee in Portugal na drukkelijk te hebben onderstreept, dat de Portugese kolonieën naar Ne derlands oordeel het recht op zelf beschikking hebben. Bovendien zou hij pogingen in het werk hebben ge steld iets te bereiken voor een aantal politieke gevangenen. Het bestuur van de unie van stu denten te Nijmegen heeft minister Luns openlijk beschuldigd „van me deplichtigheid aan de misdaden door het Portugese regime bedreven". De U.N.S. somt een reeks zaken op, waaruit wordt geconcludeerd dat het Portugese regime fascistisch, kolo niaal en vrijheidonderdrukkend is. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES/ WASHINGTON. - Terwijl in Los Angeles na het overlijden van Robert Kennedy de rouw- telegrammen en de betuigingen van medeleven uit alle delen van de wereld binnenstroomden, kondigde presi dent Johnson de eerste maatregelen aan om aan bet groeiende geweld in het land een halt toe te roepen. Hij kondigde de oprichting van een commissie aan, die een onderzoek moet instellen naar wat hij noemde „het tra gische verschijnsel" van geweld dat de Amerikaanse natie aantast. De president noemde Robert Ken nedy een voorbeeld voor zijn land. „In zijn leven heeft hij veel per soonlijk ongeluk gekend. Toch heeft hij nooit zijn geloof in Amerika ver loren. Hij heeft nooit zijn vertrouwen in de geestelijke kracht van gewone mannen en vrouwen verloren" aldus president Johnson. De commissie die hij aankondigde, zal onder leiding staan van Milton Eisenhower, een broer van de ex- president. Johnson sprak de hoop uit, dat de commissie zal ontdekken, „waarom wij onszelf zoveel leed be zorgen". De ouders van Robert Kennedy zijn gistermorgen vroeg op de hoogte ge steld van het overlijden van hun zoon. Het eerst Kennedy's moeder, me vrouw Rose Kennedy, die na het ver nemen van het nieuws de mis bij woonde in de kerk in Hyannis Port. Robert is de derde van haar vier zoons, die een gewelddadige dood is gestorven. Zij telefoneerde daarna met haar enige nog in leven zijnde zoon, senator Edward. Haar man, de vroegere ambasadeur Joseph Kenne dy, die ruim zes jaar geleden door een beroerte werd getroffen, vernam het nieuws later op de dag. Kardinaal Cushing van Boston, die het echtpaar gisteren bezocht, sprak zijn grote be wondering uit voor de mqed van de twee ouders. De vijf and-ere personen, die bij de aanslag getroffen werden, zijn niet ernstig gewond. Een van hen kon gistereh het ziekenhuis al verlaten. De toestand van de 'vier anderen is van bevredigend tot goed. schokt te zijn door de tragische dood van Robert Kennedy. Pax Christi, al dus het telegram van de kardinaal, zal zich in de toekomst geïnspireerd weten door de idealen van vrede en gerechtigheid, waarvoor Robert en John Kennedy hun leven gaven. De Tweede Kamer heeft gisteren voor haar vergadering Kennedy herdacht en stuurde een telegram van rouwbe klag. Paus Paulus heeft zich nadat hem het overlijden van Kenedy was mee gedeeld, teruggetrokken om te bid den. Hij zal vandaag een mis voor de overledene celebreren. Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering zei dat de moord op Kennedy veroordeeld dient te worden, wat ook de nationaliteit van de moordenaar zou zijn. De woord voerder betuigde het medeleven van de regering met de nabestaanden en het Amerikaanse volk. President De Gaulle heeft naar aanleiding van het overlijden van Robert Kennedy telegrammen van deelneming gezonden aan mevrouw Kennedy en president Johnson. Koningin Elizabeth van Engeland zond eveneens een condoléance-tele gram. (Van onze correspondent in Brussel) BRUGGE De correctionele rechtbank te Brugge heeft de schrij ver Hugo Claus wegens schennis van de openbare zeden veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden en een geld boete van 10.000 fr. Het staat reeds nu vast dat Claus tegen dit vonnis in beroep zal gaan. Claus heeft volgens de rechtbank met opzet de openbare zeden ge schonden, doordat hij op 30 december van het vorige jaar, tijdens het expe rimenteel filmfestival te Knokke, drie naakte mannen liet optreden in een moderne bewerking van ,,Mari- ken van Nieumeghen". Hoewél het naakt, volgens de verdediging van Claus, volkomen functioneel paste in de artistieke visie die hij met het to neelstuk heeft willen verspreiden, achtte de rechtbank bewezen dat de schrijver heeft willen provoceren. De Brugse rechtbank veroordeelde eveneens de Franse happening-orga nisator Lebelle tot zeven maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en 10.000 fr. boete. Lebelle organi seerde een happening, waarbij drie naakte meisjes optreden. ROTTERDAM tK.N.P.) In het kader van contacten van de Wereld raad van Kerken en de Katholieke Kerk met verschillende organisaties en stromingen in de maatschappij vindt momentcel in Rotterdam een gedachtenwisseling plaats tussen 50 top-industriëlcn uit 15 landen en ver tegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken en de Katholieke Kerk. Onderwerp van de bijeenkomst is de economische ontwikkeling in de wereld, gezien in het licht van de er varingen van het zakenleven en te gen de achtergrond van de christe- lijk-sociale levensbeschouwing. De resultaten zullen niet bekend wor- den gemaakt.

de Stem | 1968 | | pagina 7