EENZAAM OP POLITIEKE TONEEL De laatste der Kennedy's I )ere|yd ISRAEL BANG OM POLITIEKE SPEL TE VERLIEZEN STRATEGISCH VOORDEEL, MAAR OORLOG LOSTE NIETS OP KENNEDY EN HET MIDDEN-OOSTEN Bij ontslag 13 weken achterstallig loon OK super- oktaan-benzine elke liter cènten voordeliger!!! Tankdus bij: Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... EIS 13 WEKEN VOOR STENEN GOOIEN J WERELDRECORD DONKERE WOLKEN KRACHTSPOSITIE WASHINGTON OOK UITBETALING OPZEGTERMIJN Caféhouder gedood bij vechtpartij Geen rivalen Ongeluk Drie kinderen Genuanceerd (Van een onzer redacteuren) DE dood van „Bobby" Kennedy heeft plotseling en op een dramatische manier diens jongste broer in de aandacht geplaatst. Hij is de laatste der Kennedy's die op het politieke toneel is achtergebleven en alleen al zijn simpele aanwezigheid daar doet de vraag rijzen wat hij in de toekomst gaat doen. Zal Hij, getrouw aan het ideaal van zijn broers, de strijd voort zetten? Of zal hij, verbitterd door de gebeurtenissen, een andere weg gaan AMSTERDAM (A.N.P.) Tegen de 21-jarige kantoorbediende Alex J. M. uit de hoofdstad heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank gisterochtend voor het gooien van stenen naar het Belgische consulaat-generaal en opruiing op 1 mei op de Dam tot openlijke geweld pleging, in totaal dertien weken ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Bovendien vroeg hij voor het in het bezit hebben van een alarmpistool, dat een vuurwapen is volgens de vuurwapenwet, een boete van 25. Alex was met andere jongens op 2 maart j.l. naar België gegaan voor een Vietnamdemonstratie in Brussel. Hij zou bij een gevecht met de Bel gische rijkswacht in elkaar geslagen zijn. De zondag daarop gooide ver dachte met andere jongeren met ste nen naar het Belgische consulaat- generaal in Amsterdam. Tegen de 20-jarige J. A. M. de K., die ook had meegedaan, eiste de officier zes we ken gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest De rechtbank wees het verzoek van de officier tot on middellijke gevangenneming van De K. af. (ADVERTENTIE) Er zijn veel mensen, die verschrik kelijk kwaad zijn geworden op DE Amerikanen. Zoals die zakenman in Hongkong, die woensdag, toen hij het nieuws van de aanslag op R. Kenne dy had gehoord, het kantoor van een Amerikaans bedrijf binnenstormde en riep: „Jullie vervloekte Ameri kanen. Jullie geven iedereen, iedere gek, iedere racist, iedereen een revol ver om mensen te doden." Dat klopt natuurlijk niet helemaal. Geen enkele Amerikaan krijgt een revolver. Ze moeten zo'n ding ge woon kopen. En dat mag daar, dat is hun recht. Een wet, die de wapen verkoop oj het wapenbezit verbiedt, heeft er in bijna geen enkele staat ondanks diverse pogingen een schijn van kans gekregen. Dat ls trouwens niet de manier, mensen hun revolvers afpakken. Dat is ongeveer hetzelfde als van een dief één hand vastbinden. Dan steelt hij met zijn andere hand. In zie meer In de beschuldiging van rabbijn dr. Abraham Heschel: „Het is een samenzwering van ons alle maal. Wij allen hebben gefaald". Het leven gaat door, vrienden. Dat dacht die kip in de Italiaanse plaats Varazze ook en hij legde een ei van 17 centimeter lengte met 5 dooiers. „Christus verzamelde eenvoudige mensen en jongeren om zich heen, de paus ouderen en kardinalen." (Frits van der Poel in het maandblad Kruis punt) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 JUNI 1968 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TEL-AVIV Israël is zo'n gewoon land, dat de soldaten die vorig jaar tijdens de Israëlische-Arabische oorlog gewond werden nu steen en been klagen, dat zij geen werk kunnen vinden en in vele gevallen vanwege lichamelijke verwondingen worden onderbetaald. De golf dankbaarheid, die een jaar na de verbazend snelle overwinning op Egypte Jordanië en Syrië over heel Israël sloeg, is weggeëbd. De liftende Israëlische soldaten 'taan nu weer even lang als voor de zesdaagse oorlog langs dan kant van ae weg. Al deze symptomen wijzen erop dat het leven zich in Israël weer heeft genormaliseerd. Evenals voor de oorlog van vorig jaar zijn er weer grensincidenten en rijden tractoren °P mijnen. Dat is voor de Israëliërs mets nieuws. Daar zijn ze al twintig Jaar aan gewend en ze zijn bereid er mee te leven „Ein lanoe brerah ache- ret we hebben geen andere keus, zeggen ze in het Hebreeuws. En toch zijn alle Israëliërs diep te leurgesteld. Teleurgesteld, omdat Is rael vorig jaar wel op indrukwek kende wijze de Arabische wereld in zes dagen in het zand heeft laten bij en, maar ondanks deze overwinning niet heeft Sewonnen. 7,, „i u onderbewustzijn bereiden rïm,?! - ?lweer voor op de vierde iaar a 'n j' ?u (d meer dan twintig fliet n Israëlisch-Arabisch con- daÜ'u-,Sters en generaals spreken er EsfwiVHf °Yer- Eerste-minister Levi tionall uft ?ezeSd- dat de interna- van wS--iU zich snel ten gunste Israel ontwikkelt. ten aanhalen om de enorme defen sie-uitgaven mogelijk te maken. Dit jaar gaat alleen al tweederde van Israëls begroting naar defensie, waarmee Israël een weinig benij denswaardig wereldrecord op zijn naam heeft staan. Desalniettemin maakt Israël op de oezoeker een welvarende indruk. De Israëliërs gaan goed gekleed, zien er ontspannen uit en genieten zichtbaar van het leven. Er wordt na twee jaar stilstand weer lustig gebouwd. Alles ook de snel teruglopende werkloos heidscijfers duiden erop, dat Israël ile economische crisis die het land van 1965 tot 1967 zwaar heeft ge troffen, heeft overwonnen. Ondanks alle problemen en de aanhoudende incidenten heeft Israël vertrouwen in de toekomst. Als over vijftig jaar de historici de balans van de eerste twintig jaar Israël zullen opmaken dan zullen zij stellig „rotsvast ver trouwen in eigen kunnen" als de voornaamste factor van Israëls succes en overwinningen optekenen. Mmi»mnnlster van defensle, generaal Waarschi^/i11' !*eeft de Israëliërs ge- komt apT ■,da.t ze als geen vrede de buikriem strak zullen moe- Toch tekenen er zich donkere po litieke wolken boven de zo diep blauwe Israëlische hemel af. Vorig jaar zag alles van Israëlische standpunt er zo rooskleurig en hoop gevend uit. De Arabische legers wa ren vernietigend verslagen en grote Arabische gebieden waren in Israë lische handen gevallen. Voor de eerste maal in het Israë- tisch-Arabische conflict hadden de Israëliërs het gevoel dat zij de Ara bieren de vrede zouden kunnen op dringen. Een jaar later erkennen vele Is raëliërs dat de tijd langzaam maar zeker in het voordeel van de Ara bieren werkt. Israël heeft zich ver gist in het Arabische uithoudingsver mogen. De Arabische wereld heeft met zijn uitgestrektheid zijn bevolkings rijkdom, olieschatten en met Russi sche steun de schok van de nederlaag van vorig jaai opgevangen. Het slui ten van het Suez-kanaal, de vernieti- 1 Van onze redactie buitenland) BREDA In de Verenigde Staten wordt door McCarthy en werd door Robert Kennedy een nieuwe houding tegenover het Israëlisch-Arabische conflict ge predikt. Zij wilden dat de V.S. de passieve houding laten varen en actief Israël steunt tegen de Arabische dreiging. Nu Amerika de wapenleveranties aan Jorda nië heeft hervat, eisten beide de mocraten dat ook de beloofde 50 F-lll-straaljagers geleverd zul len worden aan Israël, Dit plei dooi voor Israël is senator Ken nedy noodlottig geworden. Want de vermoedelijke moordenaar van Robert Kennedy is een Ara bier, Sirhan Sirhan, die bij de moordaanslag geroepen zou heb ben: „Ik doe dit voor mijn land". ging van de olieraffinaderijen van Suez heeft Israëls voornaamste Ara bische tegenspeler president Nasser van Egypte wel in moeilijkheden maar niet ten val gebracht. Het re sultaat is zelfs zo, dat president Nas ser het uitvechten van een vierde ronde met Israël onvermijdelijk heeft genoemd. Een jaar geleden vernietigde de Israëlische luchtmacht in drie uur de Egyptische luchtmacht. Precies een jaar later denderen weer honder den Egyptische vliegtuigen van het modernste Russische makelij boven Cairo. Geen enkele Israëliër had dat vorig jaar gedacht. De vrede leek vorig jaar zo dichtbij. Maar de Egyp tische vliegtuigen spreken een ande re taal. President Nasser weigert met Israël rechtstreekse vredesonderhandelin gen te voeren, en verlangt dat Israël zijn troepen onvoorwaardelijk uit de bezette Arabische gebieden terug trekt. President Nasser van Egypte spreekt weer vanuit een krachtspositie. Al hoewel men in Israëlische militaire kringen weinig vrees heeft voor Egyptes militaire macht. De Israëliërs gaan ervan uit dat de Arabische landen zonder de ac tieve steun van de Sovjet-Unie Is raël niet kunnen verslaan. De Israë lische generaals zeggen dan ook, dat zij nog nooit zo op rozen hebben ge zeten, met hun troepen gelegerd langs het Suez-kanaal, en de Golan- hoogvlakte in plaats van er onder. Israëls eerste minister Levi Esjkol, maakt zich echter zorgen. De diplo matieke druk op Israël om zonder inwilliging van Israëls eisen tot een vergelijk met de Arabische landen te komen, neemt gestadig toe. Evenals de stemmingen in de Veilig heidsraad voor een resolutie, waarin Israël werd opgedragen alle maatre gelen betreffende de eenwording van Jeruzalem ongedaan te maken. Israël heeft in het verleden ge toond, dat het zich niet zoveel van de Veiligheidsraad aantrekt. Anders ligt het echter ten aanzien van de Verenigde Staten. Het wordt steeds duidelijker dat Washington bij Israël krachtig op aandringt de eis van rechtstreekse onderhandelingen te laten vallen en in te stemmen met indirecte onder handelingen met de Arabische puui- landen in New York, onder auspiciën van de speciale afgezant van Oe Thant voor het Midden-Oosten de Zweedse diplomaat dr. Gunnar Ja- ring. Washington is tot de conclusie gekomen, dat het uitblijven van een oplossing voor het Israëlisch-Ara bische geschil de Russische penetra tie in het Midden-Oosten versnelt. In sommige Israëlische kringen leeft dan ook de overtuiging dat de Vere nigde Staten bereid zouden zijn „Is raël te laten vallen." Het is deze ontwikkeling, welke de Israëlische leiders een jaar na de overwinning op de Arabische buur landen met zorg vervult. Israël vraagt zich bezorgd af of de wereld haar zal dwingen de vruchten van de overwinning van vorig jaar uit handen te geven, zonder dat er een formeel vredesverdrag met de Arabi sche landen gesloten is. Deze vraag zal het komend jaar bepalend zijn voor de verdere ont wikkeling van het Israëlisch-Arabi sche conflict. In dat blad wordt Van der Poel ook gevraagd of hij „erin berust dat een aantal kijkers hem zonder meer een rotvent vinden?" Antwoord: „Ik vind gewoon dat er een rotvent no dig is op de teevee. Ten bate van de democratie." Democratie dank zij de een of an dere rotvent. En Frankrijk dan? MERIJN DEN HAAG (A.N.P.) De Twee de Kamer is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met het wetsontwerp tot wijzi ging van de werkloosheidswet. De wijziging betekent dat de werkne mers, die bij bedrijfssluiting ontslag krijgen, voortaan maximaal dertien weken achterstallig loon zullen ontvangen. De uitkering geschiedt uit het wachtgeldfonds. Voorts kunnen zij aanspraak maken op hun loon over de opzeggingstermijn van ten hoog ste zes weken. Deze laatste periode werd van vier op zes weken gebracht na aanvaar ding van een amendement van mr. Aalberse (K.V.P.). Amendementen van mej. Baren- dregt (A.R.P.), o.m. met de bedoe ling het loon gedurende de gehele opzegtermijn uit te keren, werden verworpen. Overigens komt het niet vaak voor dat de werkgever bij „be drijfssluiting" zijn verplichtingen niet kan nakomen. Vanaf begin 1966 tot vorige maand moesten in ons land 469 bedrijven hun poorten sluiten. In vier gevallen slechts kwamen werk gevers hun loonverplichtingen niet na. HEERLE: Moerstraatseweg 10 LAGE ZWALUWE: Kerkstraat 6 MADE: Drimmelenseweg 20 OSSENDRECHT: Burg. Voetenstr. 39 POORTVLIET: Molenstraat 19 (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De 53- jarige caféhouder Jacob Huizinga uit Groningen, is woensdagnacht in Hoek van Holland tijdens een vecht partij met een plaatsgenoot, de 48-ja- rige caféhouder J. P. B. om het le ven gekomen. De Rotterdamse politie verklaarde dat B. zijn tegenstander tegen de straat heeft geslingerd en in de keel heeft geknepen, totdat hij geen teken van leven meer gaf. De twee kasteleins waren naar de paardenkoersen in Den Haag ge weest en logeerden in Hoek van Hol land. Ze kregen hooglopende ruzie, die ze tenslotte op straat uitvochten. B. liet zich zonder moeite door de politie arresteren. (ADVERTENTIE) Als U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOiSTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen formule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilme Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tof 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V. B. A. Oostmallebaan 154 ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 Edward Kennedy, vlak na het een vliegtuigongeluk, dat hem in 1964 bijna het leven kostte. Edward als „groentje" in de senaat in 1962 met zijn eerste speech da delijk de voorpagina's van de kran ten haalde. Kortelings verrastte hij de Amerikanen met zeer persoon lijke uitlatingen over China, Viet nam en het negerprobleem. Het verschil in karakter tussen de beide broers zal ook wel verkla ren waarom president Johnson be ter kon praten met Ted, dan met Bobby Kennedy. De laatste jaren stonden beide broers als politici naast elkaar. Bei den hadden een grote, energieke staf; beiden hielden redevoeringen over dezelfde zaken. En vaak kwa men ze bij elkaar aan huis; niet al leen om de familieaangelegenheden te bespreken, maar ook om elkaar te consulteren over politieke aan gelegenheden. Meer dan eens ga ven ze te kennen dat ze nooit eikaars rivalen zouden worden als kandidaat voor het presidentschap. Edwards politieke talenten heb ben waarschijnlijk de Kennedy's zelf (papa Joe voorop) nog het meest verbaasd. Vroeger zagen ze het niet in hem. Zijn broers en zus ters plachten hem goedmoedig te verwijten, dat men geen verstandig woord meer met elkaar kon wisse len als hij zich bij het gezelschap voegde. Dit nam echter niet weg dat Ken nedy senior altijd het best met zoon Ted kon opschieten. Toen Jack en Robert hun twijfel uitspraken over de geschiktheid van hun broer als senator, wuifde hij, wellicht tegen eigen overtuiging in, hun beden kingen weg. „Jullie", zei hij, „hebben je doel bereikt. En iedereen heeft je gehol pen. Nu is het Teds beurt. Wat hij ook wil, ik sta er achter En Ted wilde senator worden. Hij wilde dat waarschijnlijk mede omdat hij een Kennedy was en als zodanig wilde bewijzen dat men hem, als de Benjamin van het gezin, ten on rechte als een buitenbeentje be schouwde. Een jaar nadat hij in de senaat kwam werd zijn broer, ,de president van de Verenigde Staten, vermoord. Dat was een enorme schok voor hem. Echter: nauwelijks daarvan hersteld verloor hij bijna zelf het leven bij een ongeluk. Zijn vlieg tuig stortte neer en enkelen van zijn naaste medewerkers vonden de dood. Zelf moest hij met een gebro ken rug in het ziekenhuis opgeno men worden. Wie hem van nabij kende beweerden dat de zes maan den die hij daar lag hem tot een ander mens hadden gemaakt. Ze hadden hem de tijd gegeven over de dingen na te denken, hoofdzaken van bijzaken te scheiden en met groter gevoel voor de werkelijke levenswaarden zijn politieke idea len na te streven. Overigens zijn er ook andere ge beurtenissen geweest die zijn ka rakter in een markant licht stel den. Samen met Robert ijverde hij indertijd voor het presidentschap van broer Jack. En zowel Jack als Robert waren het erover eens dat Teddy het hardst werkte. Hij or ganiseerde de verkiezingsactie in twaalf westelijke staten, stuurde zelf zijn vliegtuig door de wind en regen, maakte omwille van de kiezers de eerste skisprong van zijn leven en nam deel aan een ro deo in Montana. De „zachte" Ed ward ontpopte zich plotseling als een man die in resoluutheid niet voor broer Robert onderdeed. Ted Kennedy is getrouwd met de blonde Joan Bennett, dochter van de directeur van een advertentiebu reau in New York. Hij heeft drie kinderen. Niet alleen uit medeleven, ook om andere redenen zijn veler ogen mo menteel op hem gericht. De waag is nog open. Toch is zij actueel genoeg om nu op dit moment meer dan gewone aan dacht voor Edward Kennedy (36) te rechtvaardigen. Tot voor kort had zijn naam alleen voor Ameri kanen een vertrouwde klank. Voor le buitenwacht bleven de contou ren van zijn persoonlijkheid vager dan die van zijn broer Robert. Ted Kennedy kwam in 1962 in de senaat, als afgevaardigde van de staat Massachusetts. De actie die hij toen voerde was eerder beminnelijk dan resoluut. Men kon de indruk krijgen dat zijn kandidatuur min der was ingegeven door zijn eigen politieke ambities dan door die van zijn vader. Die indruk was voor een groot deel onjuist. Dit bleek uit Teds ac tiviteiten in de senaat. Over de grote dingen dacht hij genuanceerd. Over de kleine, praktische zaken (het welzijn van „zijn" staat be treffend) had hij resolute en posi tieve meningen, die hij niet onder stoelen of banken stak. Zijn optreden in de senaat kreeg meer en meer waardering. Overal gingen de deuren voor hem open. Hij pakte de dingen iets minder ruw aan dan zijn broer Robert. Wat de een bereikte met harde woor den en doorzettingsvermogen, ver overde de ander met scherpzinnig heid en diplomatie. Dat verklaart ook het feit dat

de Stem | 1968 | | pagina 5