as! ndy. PW Uil René Pijnen start Hoogerheide in Eerder n stel boeven dan wereldkampioenen u Nationale ploeg in Milaan nog ongeslagen KOERS IN WATERLANDKERKJE JOEGOSLAVISCHE PERS HEKELT BRITTEN Zaterdagteam beter dan zondagamateurs Turntitelstrijd in Den Haag Sprang wacht zware strijd in Dinteioord ar telefoon 38880 20 iur lefoon 31379 Eddy Merckx: ongenaakbaar ROOS...? Z petrole I hahn 5? ie prijsklasse. Gimondi won tijdrit Strafworp Beter dan Tokio Drie gelukkige winnaars in de grote Mobil Altijd Prijs Aktie Vechtpartij Slechte wedstrijd Voetbal Waterlandkerkje Zaterdagvoetbal Wielrennen Drie pogingen tot verbetering van werelduurrecord 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 JUNI 1963 21 amatic .tische van voorwas Iwas naar spoelen naar ren. Slanke compacte bouw: 90 x 63x 44 cm. Kiesschljf voor automatisch instellen /op één van de 10 volautomatische wasprogramma's. /Italiaanse /vormgeving. Dashboard chocoladebruin. Knoppen: donkerbruin, rose en wit Controle-lampje voor verwarming. Roestvrij stalen binnentrommel voor extra lange - levensduur. Zorg vuldige wasbeweging, goed voor uw goed. Handig-zicht venster met kinder-beveiligde vergrendeling. Kan niet van voren geopend worden; deuropener onbereikbaar voor kindervingertjes. ad gepolijst I, vijf maal d. Stootvast. lutomaat. itomaten, m ■10541 Harry Vriend (57 interlands) Nico van der Voet (62 interlands) Ad Moolhuyzen (8 interlands) Lout Geutjes (64 interlands) Evert Kroon (8 interlands) Fred van Dorp (141 interlands) Bart Bongers (25 interlands) Feike de Vries (62 interlands) WATERPOLOËRS VECHTEN OM RETOURTJE MEXICO SAN MARINO. (ANP). Eddy Merckx heeft gisteren in de wieler ronde van Italië duidelijk gemaakt dat hij momenteel ongenaakbaar is, ook voor Felici Gimondi. De tijdrit van het nog geen twee meter boven de zeespiegel gelegen Cesenatico naar de op een hoogte 651 meter ge legen „mini-republiek" San Morino werd weliswaar gewonnen door Gi mondi, maar de donkerharige Belg werd met een achterstand van slechts 39 sec. tweede. Op zijn Italiaanse ploegmakker Vittorio Adorni, die de tweede plaats in het algemeen klassement bezet, won Merckx 66 sec., terwijl Gimondi, die van de zesde naar de derde plaats steeg, nog altijd een achterstand van 8.58 heeft. Zoals de situatie momen teel is, kan Eddy Merckx de overwin ning nauwelijks ontgaan, want in de zware bergetappen naar Rocca di Cambio en Blockhaus heeft hij niets te vrezen, dat heeft hij in de Dolo mieten wel duidelijk gemaakt. De uitslag van de 16e etappe een individuele tijdrit over 49.3 km van Cesenatico naar San Marino luidt: 1 Gimondi (It.) 1 uur, 14 min. 47 sec. (gen,. 39.553 km per uur), 2 Merckx, (Belg) op 39 sec., 3 Ritter (Den.) op 1 min. 4 Adorni (It.) op 1.45, 5 Motta (It.) op 2.02. 6 Altig (W.-D.) op 2.14, 7 Gabrica (Sp.) op 2,14, 8 Vanneste (Belg) op 3.10, 9 Zilioli (It.) op 3.28, 10 Velez (Sp.) op 3.54. 35 Kees Haast op 7.17. Het algemeen klassement na de zestiende etappe luidt: 1 Eddy Merckx, (Belg). 74.21.06; 2 Vittorio Adorni (It.) op 4.49, 3 Felice Gimondi (It.) op 8.58. 4 Italo Zilioli (IT.) op 9.10, 5 Willy van Neste (Belg) op 10.27, 6 Gianni Motta (It.) op 12.22, 7 Michele Dancelli (It.) op 12.24. 8 Julio Jiminez (Sp.) op 13.23, 9 Franco Bodrero (It.) op 15.29, 10 Franco Balmanion (It.) op 12.59. 23 Kees Haast op 46.16. (ADVERTENTIE) Pétrole Hahn maakt aan roos radicaal een eind. Gebruik dagelijks Pétrole Hahn, de wereldvermaarde haarlotion met die prettige en heerlijk frisse geur. TEGEN ROOS EN HAARUITVAL (Van onze sportredactie) BREDA „Wij gaan naar Milaan om te winnen" zei Ger Jansen, coach van de nationale waterpoloploeg, kort voor zijn vertrek naar de Noorditaliaanse stad waar momenteel het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen wordt gehouden. De pupillen van coach Jansen hebben inmiddels reeds de voorronden in dit toernooi achter de rug en zij hebben de woorden van hun coach tot nu toe bewaar heid. Zonder kleerscheuren kwamen de Nederlandse waterpoloërs door de voorronden, waarin zij Spanje, Oostenrijk, België en Engeland versloegen. Het begint er op te lijken dat het waterpototeam hard op weg is de prijs voor een retourtje naar Mexico - een eerste plaats in dit toernooi; de eis van het NOC - te verdienen. Wanneer het er in derdaad in slaagt in Milaan als eerste uit de strijd te komen is dat voor een groot gedeelte te danken aan het keiharde trainingsschema dat de waterpoloërs nu al maandenlang afwerken. strijd tegen Oost-Duitsland bij de Europese kampioenschappen, vorig jaar in Utrecht. Daardoor kwam Nederland niet in de finalegroep te recht, die 'n inschrijving voor Mexi co zeker maakte. Oranje werd acht ste. De gebruikelijke gang van za ken is dat de eerste negen naar de Olympische Spelen gaan. Later bleek echter, dat volgens een nieuwe re geling een kwalificatietoernooi zou worden gehouden. Naar werd ge fluisterd om sommige ploegen een tweede kans te geven. „In de finalegroep krijgen we het heel wat moeilijker. Daar zullen we West-Duitsland en Bulgarije ont moeten. Dat zijn allemaal stevige kerels, die er even stevig tegenaan gaan. De Bulgaren zijn zelfs berucht om' hun brute spel. Toch heeft Ne derland een goede kans. Weliswaar moesten we in Barcelona aan West- Duitsland een gelijk spel toestaan, maar ziekte was daaraan mede de bet. Niettemin zullen aanvoerder Fred van Dorp en zijn mannen hun ui terste best moeten doen de eis van het NOC te bereiken. Volgens coach Jansen een zeer reële eis. „Het is volkomen begrijpelijk dat men eerst iets wil zien. Over de psychologische druk is wel heen te komen. Alleen het tijdstip van deze „proeve van Mexico-bekwaamheid" valt wat on gunstig. Onze hele voorbereiding is nu vanzelfsprekend op Milaan ge richt. Daar moet eer prestatiepiek komen. Slagen we, dan zal het ech ter bijzonder moeilijk worden dat hoge niveau te handhaven en er zelfs nog een top op te bouwen. De korte tussentijd maakt het wel zo moeilijk. Na Milaan draait de com petitie nog tot eind juni en half sep tember vertrekken we eventueel al naar Mexico. Daar zitten net twee en een halve maand tussen". Die voorbereiding begon onmid dellijk na de afsluiting van het vo rige seizoen. Even kregen de spe lers de gelegenheid wat op adem te komen. Toch kwamen zij één maal per maand bijeen voor een lichte conditietraining. Na de jaar wisseling werd er weer zeer hard aan getrokken. Om de veertien da gen was er een trainingsweekeinde in Beverwijk, waar trainer Van Feggelen de scepter zwaaide. In de tussenliggende weken werd onder leiding van conditietrainer Jelles aan de vorm gewerkt. Trainer Jel les vormt met dokter Petit en psy choloog Van der Kade het „trio der wijzen" lat het polotwee span Jansen-Van Feggelen met raad en daad terzijde staat. Gaandeweg werd de frequentie op gevoerd. In mei stapten de zeven tien geselecteerden tweemaal per week het Utrechtse zwembad „De Hommel" binnen. Dan begon daar om half acht de nationale training. Eerst twee en een half uur later na twee volle uren intensieve training konden ze stoom afblazen. Tij dens de training was daar geen kans voor. Trainer Van Feggelen on der elkaar „De Blauwe" liet zijn discipelen geen moment met rust. Zijn stem schalde onophoudelijk o- ver het water. Hij gaf aanwijzingen en aansporingen of terechtwijzigin- gen als het tempo maar even dreig de te verslappen. Een volledige, on afgebroken inzet was één van de pij lers van deze training. „Dat moet ook wel", zegt coach Jansen. „Bij het huidige internationale waterpolo zijn snelheid en techniek van bei de partijen gelijk. Waar het dan op aankomt, is de inzet. Die moet de doorslag geven. Het persoonlijk ini tiatief is daarbij verschrikkelijk be langrijk. Bij de tegenwoordige straf fe mandekking de aanvallende partij is min of meer vogelvrij moet een speler zich toch vrij kun nen maken, al is het maar heel e- ven. Vroeger scoorde de vrije man, tegenwoordig betekent een vrije hand al een doelpunt". Die „inzet" is jarenlang het va derlandse zorgenkindje geweest. Met een sterke tegenstander kon de ploeg het aardig hijbenen. Maar tegen een zwakke broeder liet men het veelal afweten. Het toernooi in Barcelona (vorig jaar) was daarvan een goed voorbeeld. Jansen heeft er wel een verklaring voor: „In Barcelona bleken enige jongere spelers gees telijk en fysiek nog niet rijp te zijn We hebben toen een beroep gedaan op wat oudere spelers als Vriend en Hermsen. Dat is geslaagd, ze ker gezien de resultaten in het sterk bezette internationale toernooi in Den Bosch. Er blijft echter het probleem: de verjonging doorzetten, teruggrijpen op de .routiniers of een combinatie van deze twee. Juist daarom zijn we met zo'n grote groep naar Oost- Duitsland gegaan. Alleen Koster (ten tamen) en Schmidt (wervelblessure) konden niet mee. We hadden een aantal spelers in Den Bosch niet kunnen testen en die hebben daar hun kans gekregen. Oost-Duitsland bleek daarvoor de tegenstander bij uitstek. Die ploeg speelde harder en was fysiek sterker, vooral tegen het einde van de wedstrijd. De jongens vertelden later ook, dat ze niet moe waren van het zwem men, maar van het worstelen. Als ze bij de pols gepakt werden, leek het net of ze in een stalen tang za ten. De jongere spelers bleken daar opnieuw niet tegen opgewassen. In de aanval lukte het best. Men kon tot spel komen en ook de jongere spelers hebben diverse malen gedoel punt. Moest zo'n speler dan mee naar achteren, dan redde hij het niet meer. De resultaten waren er ook naar: 6-1 en 7-2." Nederland belandde in die Mila nese première door één gemiste strafworp. De toenmalige middenvoor Van der Kolk miste die strafworp in de wed- Zonder de huid van de heer te verkopen voor hij geschoten is, kan Jansen over Mexico toch wel het volgende zeggen: „Aan de grote hoogte til ik niet zo zwaar. Onze ervaringen bij de tournee door Zuid- Afrika zijn zeer gunstig. In Johan nesburg speelden we op 2200 meter en de moeilijkheden die we daar on dervonden waren op de vermoeid heid van de reis terug te voeren. Bovendien krijgen we een ruime acclimatiseringsperiode. Hoe het in oktober zal gaan, we ten we niet. In ieder geval vprwacht ik betere resultaten dan in Rome (1960) en Tokio (1964). Toen ik als coach begon, heb ik gezegd: We moe ten leren verliezen. Dat is gebeurd. Vroeger dacht men bij een sterke (Oosteuropese) tegenstander, dat men al bij voorbaat kansloos ver slagen was. Nu zeggen onze jongens: we hebben een kans. Daarom kun nen we een redelijk resultaat beha len. We krijgen steeds meer aan sluiting bij de top en dat zal in Mexico moeten blijken". (Van onze sportredactie) HOOGERHEIDE - WATERLAND KERKJE Amateurs uit Duits land, België en natuurlijk Nederland hebben ingeschreven voor de jaar lijkse Ronde van Hoogerheide, die zondag wordt verreden. Op het par cours van 2200 meter zullen een tachtigtal coureurs om de beste plaatsen fietsen. De Nederlandse deelnemers ko men het meest in aanmerking voor de hoogste klasseringen. Bij de deel nemers bevindt zich ook René Pij nen, die zich na enige tijd wegens een blessure op non-actief te heb ben gestaan nu weer in de strijd werpt. Behalve Pijnen zullen in deze koers ook Hoogerheide, Schrauwen, Bogers, Van Hoek, Van Dorst en Van Hasselt van zich doen spreken. De amateurs starten om 3 uur in FRITS HOOGERHEIDE ...zege RENé PIJNEN ...hersteld... (Van onze sportredactie) BELGRADO/MONTECATINI De Joegoslavische pers toonde zich gis teren bijzonder opgetogen over de 10 overwinning van het nationale voetbalteam op wereldkampioen En geland. In vrijwel alle dagbladen haalde het nieuws van de onver wachte zege do voorpagina. Lovende woorden waren er voor de Joegosla vische voetballers, weinig goeds had den de Joegoslavische journalisten over de Engelsen te melden. Het dagblad „Borba" veroordeelde in scherpe bewoordingen het ruwe spel van de Engelsen. „Wat de En gelsen op het ogenolik doen om hun titel te verdedigen gaat alle grenzen te buiten", aldus „Borba", dat Sir Stanley Rous medeverantwoordelijk stelde voor het ruwe spel. „Het En gelse team kan gedurende de wed strijden iedereen openlijk aanvallen omdat het onder bescherming staat van hun invloedrijke landgenoot Sir Stanley Rous (president van de in ternationale voetbalbond)." „Borba" noemde het spel van de Britten geen voetbal van wereldkam pioenen, maar van een stel boeven. „Zij werden daartoe in de gelegen heid gesteld omdat de scheidsrech ter niet tussenbeide durfde te ko- ADVERTENTIE 'mm men", aldus dit Joegoslavische dag blad. Ook de andere grote bladen schreven duidelijke taal. „Sport": De wereldkampioenen vernederd en ver slagen." „Politika Expres: „Onze jongens gaven Engeland een lesje." Vecernke Novosti: Tien Joegoslaven dwongen Engeland op de knieën." „Politika" schreef: „De Engelsen be schouwen het tegenwoordige voetbal eenvoudig ais een vechtpartij. Dat hebben zij verleden week nog in Hannover laten zien. Toen was er echter nog enige charme en waardig heid te bespeuren. Maar tegen Joe goslavië trapten zij wanneer zij maar konden met opzet tegen de benen van hun tegenstanders. In de eerste minuten werd Osim hier reeds het slachtoffer van. Onze beste speler, waar de Engelsen het meest benauwd voor waren. Zo dachten zij zeker de wedstrijd te kunnen winnen. Zij heb ben hetzelfde ook bij Petkovlc gepro beerd. Hij werd zelfs getrapt als hij de bal niet had." In de meeste dag bladen werd Bobby Charlton als de beste Engelse speler genoemd, terwijl Holcer vrij algemeen het predikaat, „beste voetballer van het veld", kreeg. Alf Ramsey, de trainer van de En gelse ploeg gaf gisteren de blessure van Ball als de voornaamste reden van het Engelse verlies. Ball werd gisteren voor een röntgenonderzoek overgebracht naar een ziekenhuis in het stadje Monteeatini, waar de En gelsen voor de wedstrijd tegen Joe- go-Slavië trainden. „Het onderzoek heeft uitgewezen dat hij een ernstige blessure heeft aan zijn rechtervoet, zodat hij waarschijnlijk morgen niet mee zal kunnen spelen tegen Rus land", aldus Ramsey. Het Engelse team vertrok gisteren per bus naar BOBBY CHARLTON ...beste Brit... (ADVERTENTIE) Rome waar de strijd om de derde en vierde plaats zal worden gespeeld. Alf Ramsey ziet deze ontmoeting met angst tegemoet: „Behalve Ball kan ook Mullery niet worden opge steld omdat hij door de scheidsrech ter uit het veld werd gestuurd. Ver der speelden minstens drie van mijn spelers tegen Joego-Slavië ver bene den peil." Zodat ik moeilijk tot een goede opstelling kan komen." De tweede halve finale tussen Rusland en Italië had Ramsey via de televi sie gevolgd. „Het was een slechte wedstrijd, maar de Russen hadden moeten winnen", zei de Engelse trai ner, „de finale zal nu een strijd wor den tussen twee ploegen, die sterk verdedigend spelen. De formatie met de beste verdediging zal winnen." EDE (ANP) In Ede heeft het Nederlandse zaterdagelftal met 21 gewonnen van de zondagamateurs. Het betere ploegverband van de za terdagvoetballers, leidde in de eer ste helft tot een 20 voorsprong van de ploeg van coach Evert Sterk. De doelpunten werden gemaakt door Henk Kiel (uit een strafschop) en Piet Faro. Na de rust trad een volkomen ge wijzigd zondagteam in het veld, dat zijn tegenstander in de verdediging terugdrong. Kundig verdedigen be perkte de schade voor de zaterdag- ploeg echter slechts tot één doel punt, gescoord door de Emmen-spe- ler Van der Weiden. De opstellingen waren: Zaterdagteam: Vlaanderen, Zuid vogels; Gouman, Heerjansdam, Van de Giesen, Zwart Wit '28, Schinkel, Go Ahead en Kralt, Rijnsb. Boys; Den Rooijen, SSC '55, en Kiel, Go Ahead; Faro, SSC '55, Diepeveen, DOVO, Pluimgraaff, Quick Boys en Kalden, PPSC. Zondagteam: Schutz, Alkmaarse Boys, (na rust Wevever, Assen); Van de Avoird, TSC, (na rust Nien- huis, Emmen), Deen, ZFC, Mel, DCG en De Vries, ZVV; Kooren, UVS en Lege-t, UVS, (na rust: Plezier, UVS) Teske, UVS, Holl, UVS, Mulder, DCG en Van der Voort, DCG, na rust: Van der Weiden, Emmen. de Raadhuisstraat. Zij zullen hon derd kilometer afleggen. Om 1 uur openen de nieuwelingen het wieier- programma met een wedstrijd over 60 kilometer. In deze koers is de Zeeuw Kees Priem, die dit seizoen reeds 12 overwinningen boekte, de grote favoriet. In Waterlandkerkje komen de nieuwelingen morgen aan de start op een traject van 5 km dat voor een groot gedeelte door de polder voert. Bij veel wind zuilen de 70 af te leggen kilometers dan ook veel van de krachten van de renners ver- gen. Ondanks de concurrentie van de Delta-Rit komen toch nog dertig ren ners aan het vertrek, dat om drie uur plaatsvindt. Antoine van de Bunder begint als grote favoriet, maar ook Frans Kisner, Nelis Rok- ven en Harry Verstraete kunnen in de voorste gelederen eindigen. Van de overige deelnemers zijn zeker ook Leo van de Waart, Van de Parel, De Waal en Boekhout gevaarlijk. (Van onze gymnastiekmedewerker) BREDA De nationale kampioen schappen van de N.K.G.B. turnen voor dames zullen zondag a.s. in de sporthal te Den Haag worden ge houden. Tijdens de halve finales plaatsten de volgende deelneeem- sters zich voor de eindstrijd: 1. A. Verkerk (FIT, Amstelveen) 36.40 pt., 2. C. Zegwaard (Amstel veen) 35.80, 3. R. Kops (Klimop, Heiloo) 35.20, 4. A. Buikmans (Prin senbeek) 34.50, 5. E. de Boer (Ami- eitia, Wageningen) 34.15, 6. J. Fran ken (Prinsenbeek) 33.55, 7. M. Vink (FIT) 33.45, 8. M. Bakker (Klimop) 33.30, 9. L. Apeldoorn (Hercules, Haarlem 33.25, 10. M. Botman (Klimop) 32.85, 11. P. Savelkouls (O- lympia, Blerick) 32.25, 12. M. v. Bij- nen-Weijts (Prins Hendrik, Vught) Bij de bestgeplaalsten is het ver schil in kracht zo gering dat er voor de deelneemsters uit Prinsenbeek: A. Buikmans en J. Franken een goede kans bestaat op een betere klasse ring. (Van onze sportcorrespondent) BREDA Dinteloord-Sprang is ongetwijfeld het interessantste duel in de derde bekerronde (K.N.V.B.- zaterdagvoetbal). Gezien de resulta ten in het afgelopen seizoen heeft Sprang de beste kansen. Het is mor gen echter niei uitgesloten dat Din teioord de winst in eigen huis zal houden omdat de spelers van Sprang na het zware seizoen last hebben van „voetbalmoeheid". Kozakken Boys houdt er rekening mee dat het in Veenendaal de laat ste wedstrijd in deze bekerstrijd zal spelen. In het verleden zijn de Wer kendammers er nog nooit in geslaagd tegen GW winst te behalen en ook dit keer zit er geen overwinning in. Het programma; Jodan Boys - SV OW, Dinteioord - Sprang, GWV - Kozakken Boys, Zwaluwen - SHO, DUNO - De Zwerver, Zwart Wit - JAC, Maasdam - Maaswijk, ASWG- Heerjansdam - Spijkenisse. IMOLA (ANP) Drie renners de Fransman Jacques Anquetil, de Deen Ole Ritter en de Belgische we reldkampioen Eddy Merckx zul len eind oktober op de Olympische wielerbaan van Rome pogingen on dernemen om het werelduurrecord scherper te stellen. De organisator van het evene ment, Pino Villa, is nog in onder handeling met een vierde kandidaat, namelijk de Italiaan Felice Gimon di. Het record staat op naam van de Belg Ferdinand Bracke. Deze reed op 30 oktober van het vorige jaar op dezelfde baan in één uur 48 ki lometer en 93 meter. JUDO Een Tunesische selectie- ploeg, bestaande uit 13 judoka's, komt zich in de Nederland voor bereiden op de Afrikaanse kam pioenschappen, die volgende maand worden gehouden. De selec- tieploeg zal van 8 tot 23 juni tij dens een rondreis door Nederland een aantal judoscholen bezoeken.

de Stem | 1968 | | pagina 13