Studenten in Belgrado eisen democratisering Erger dan straf is vloek van maatschappij Glaasje „Halfom met 1,5% vet ZUIDSLAVISCHE HOOFDSTAD WEER RUSTIG Frankrijk beweging GRAPILLOM „PRUL" ZEGGEN TEGEN DE BURGEMEESTER MAG NIET REACTIE OP VETTE MELK NEDERLANDS TOEKOMST INSTITUUT INTERESSANT EXPERIMENT Naakt meisje vroeg lift Nederlands standpunt Midden-Oosten niet gewijzigd BABY-KLEDING j Verbod Solidair Italië maagtabletten 'n blijvende uitkomst! DR. HOEFNAGELS OVER MISDAAD: KENMERKEN NADEEL RENAULT WARENHUIZEN 55 GOEDKOPER MEER BOTER ARGENTIJN MET RUILHART OVERLEDEN MINISTER LUNS: In 't kort EEN GOED GASTHEER SCHENKT OOK .NATUURLIJK, J is onze specialiteit! Maar lang niet de enige. Onze tweede specialiteit is bijvoor- J beeld betaalbare baby-kle. ding. Ern derde is complete J uitzetten. En zo kunnen we nog heel lang doorgaan, J maar we doen het lievec an- r den: a Wc bebbca«n J GRAlid «cmplMT VB I om boekje „Kkmts WerekT J (dc tweede herriene drnt) voor o klaar gelegd. Daar staat alles en alles in. Keert n het even halen? St.Airiaansiraai GOES Wijngaardstraat Bedford vrachtw. 6 ton met huif, type KEC 5 diesel, zeer goed, 1962. Hanomag Garant 1964 gesl. laadbak, geïsoleerd. Dealer Merc.-Benz. Garage v. Oeveren ti.v. Yerseke, tel 01131-1348. Merc.-Benz 190 D 1965, grijs bank stof zeer goed. Mere. Benz 190 D 1965, groen stoe len stof. Merc.-Benz 190 D 1963 wit grijs grijs dak, stoe len schuifd. rood kl. Dealer Merc.-Benz, Garage v. Oeve ren n.v., Goes, tel. 01100-6100 en 8118. Gijzens Automobielbedrijf bie den u onder onze bekende ser vice te koop aan: Opel Kap. 1965, Daf 750 1966. Ford Ze phyr 1966, Simca 1000 1966, Cortina 1967. Cortina 1966 en 1965 1964, Simca 1301 1967, Fl at Confort 1966 1965, Taunus 15 M 1966, Opel Kadett 1964 3 maal. Fiat 600 D 1966, Merce des 200 D 1966 en 1965, Re nault Rambler 1966, Opel Ca ravan 1965, Kadett Caravan 1966, Opel 1700 1966, Opel 4- deurs 6 cil. 1965 en 1964, Re- naults R8 1965 en 1964, Taunui 12 M 1966 en 1965 1964, Peuge ot 1964 404, Simca 1500 1965, Pontiac 1964, Fiat 500 1964, Fl at 1100 1964, VW 1600 1966, VW 1965 1300, VW 1964 1200, VW 1200 1962, VW Combi 1904, Fiat bestel 1965, Renault be-> stel 1964 2 maal. Dit is een ■kleine greep.uit onze voorraad. Al deze wagens worden in on ze eigen werkplaats getest, olie ververst en van nieuwe onderdelen voorzien. Garantie op onderdelen en arbeidsloon. Financiering mogelijk met gemakkelijke eerste aanbeta ling. Ook inruil mogelijk. Het adres: Academiesingel 34 A, recht tegenover KMA, tel. 39870, ook ingang Spoorstraat 32. vlak bij het station. Tel. privé 43593. Belcrumgarage vraagt steedl, aanrijdingvrije auto's vanaf 1965 te koop. Min. Kanstraat 16—20. Breda. tel. 01800-39900. Zeldzame pinksteraanbie ding. Opel Kadett L Coupé 1966 compleet met radio, ra- diaalbanden enz. kleur rood, Ford Taunus 12 M 1966 met 1300 V-motor, Peugeot 404 1966 met schuifdak, Fiat 1100 R 1966, Ford Corsair 1966, Simca 1000 1966, Simca 1000 1965, VW 1200 1965, VW 1500 Variant 1965. BMW 700 1965, Opel Kadett 1966, Ford Corti na 1966. Ford Cortina 1965. Ford Taunus 12 M 1964, Ford Taunus 12 M stationcar 1965, Ford Taunus 12 M TS 1964. Ford Taunus 17 M 1965, Fiat 850 1966, Opel Rekord 1963. VW 1500 1963, Fiat 600 1964, Fiat 1500 1965 enzovoorts. Te veel om op te noemen. Voor een betrouwbare gebruikte au to, naar een betrouwbaar adres, het adres met de groot ste voorraad, de grootste offl" zet, en met de allergrootste service. Belcrum-garage, Min- Kanstraat 16 - 20. Breda, tel. 01600-39900. Geopend van 6 v.m tot 10 u. n.m. Zondag* van 1 tot 5 uur. Mercedes-Occasions 190 Benzine 190 D '63-'64- 200 D '65-'66 200 Benzine '66 - 300 Benzine sedan, iets aparts Sportwagens Honda cabriolet zomer- en win terkap Alfa Romeo cabriolet Diversen 2 x Citroën ID-DS '64 2 CV '64 Jagst 2 '66 Buick met gasinstallatie 6Z 2 x Primula '66 Fiat 1500 '63 Trabant 1500 '63 VW 1600 TI '66. enz. Diverse goedkope automoöie len. Mercedes 220 S - 190 NTSU, Taunus, etc. TA N.V. Garage van Dongen J°n kers, Guldo Gezellelaani 40- Bergen op Zoom, tel. 01640- 6918.- Nu er door de staking Jeea nieuwe te krijgen is: een glimmende, zuinige, geK„.i_f '63-er 2 CV Eend m. uit banden. Molenstr. 16° R tel. 01650-35551. Vakantie Voor camping, magazijn» kei. Drie toonbanken met 1 men 41 Iaden van 2 cm vuren, 60 x 54 x 24 cm. P® lade f 4, zeer' solide. Brie onder no. SK 115089. Lessen 10 autorijlessen voor f Vervolg- en losse Iess^,_.,au- Fonkelnieuwe VW's. Bong" torijschool ,,De Central - AanmeldingsadressenBer. Stationsplein 5, tel. 38/1 «en op Zoom, Lekstraat 6504 Roosendaal. Bold*»™ 113, tel. 4097, O'hout, Breoa weg 33, tel. 3371. Diversen Vrij! Groot Nat. cours. Terrein: Manes Eendracht". Serooskerke DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 JUNI 1968 11 (Van onze redactie buitenland) BELGRADO Na de hevige gevechten die zich op de twee pinksterdagen in Belgrado af speelden tussen de studenten en de politie is het gisteren tamelijk rustig gebleven in de Zuidslavi- jche hoofdstad. Het gebouw van de wijsbegeertefaculteit van de universiteit in Belgrado, dat nog steeds door de studenten bezet is, werd gisteren bewaakt door ster ke politie-eenheden. Omdat de Servische regering een verbod had uitgevaardigd op alle mani festaties, vergaderingen, betogin gen en marsen, hebben de stu denten gisteren in de universi teitsgebouwen vergaderd. Bijna 30.000 studenten hebben gis teren gediscussieerd over de eisen tot hervorming, die zij tenslotte sa menvatten in een actieprogramma van vier punten. De studenten willen: afschaffing van de sociale onge lijkheid en verdeling van het in komen alleen op grond van de ar beid. Hierbij eisen de studenten sancties tegen hen die zich „ver rijken op een niet-socialistische manier". Ze pleiten voor een rechtvaardige arbeidsverdeling en opheffing van „sociale voorrech ten"; vermindering van de werkloos heid. Volgens de laatste statistie ken zijn er op de 3.500.000 arbei ders 344.000 werklozen, dat is 38.000 meer dan vorig jaar; democratisering van de bureau cratie, waarbij voorrang moet wor den verleend aan democratisering van alle sociale en politieke or ganen. Verder moet iedereen de vrijheid krijgen om verenigingen te vormen en te betogen. hervorming van de universiteit. De studenten willen onder meer een verbetering van hun mate riële positie, meer woonruimte, hogere voorschoten en beurzen en deelneming op voet van gelijkheid door studenten in alle handelende en beslissende universitaire orga nen, vrije verkiezingen van alle onderwijskrachten en veroordeling van de „clans en monopolies" die sommige hoogleraarszetels beheer sen, Volgens het Servische ministerie van binnenlandse zaken zijn „bepaal de onverantwoordelijke elementen- betrokken geweest bij de demonstra ties van zondag en maandag. Volgens het ministerie werden daarbij 38 mensen gewond en werd er voor meer dan vier ton schade aangericht. Het verbod van het ministerie op demonstraties had tot doel om nieu we studentenonlusten tegen te gaan maar ook om te voorkomen dat de onrust zou overslaan naar andere be volkingsgroepen. De studenten hielden zich aan het verbod. Er gingen gisteren geruchten dat zij in hongerstaking zouden gaan totdat hun eisen ingewilligd waren, maar dit kon niet gecontroleerd wor den, omdat de telefoonverbinding met de universiteit verbroken was. In veel fabrieken legden de arbeiders gisteren voor korte tijd het werk agï 'Vgv*. Ruim 2000 studenten demon streerden 's middags op tweede pinksterdag in Belgrado tegen het optreden van de politie. Ze eisten hervormingen niet alleen aan de uiverslteit maar ook in het sociale en politieke leven. neer. Zij toonden begrip voor de eisen van de studenten maar keurden de oniusten af. De eerste vechtpartijen in Belgrado deden zich zondagavond voor. Stu denten raakten slaags met andere jongeren, waarop de politie ingreep. Het werd een felle vechtpartij, waar bij velen werden gearresteerd. Tweeduizend studenten hielden maandagmiddag een protestdemon stratie tegen het optreden van de po litie. Terwijl politie-helikopters bo ven de betogers rondcirkelden joeg de politie de studenten met gummi knuppels en traangas uiteen. De raad van de universiteit van Belgrado heeft zich inmiddels volledig solidair verklaard met de studenten. In Italië hebben studenten op di verse plaatsen ongeregeldheden uit gelokt. In Turijn vochten studenten tegen de politie en tegen elkaar. Ge wapend met knotsen met uitstekende spijkers vochten linkse studenten, die een rode en zwarte vlag op het uni versiteitsgebouw hadden geplant, te gen rechtse studenten. In Rome moest de politie een aantal studenten naar de universiteit begeleiden. Zij wil den daar examens afleggen. De politie moest de barricades doorbreken, die op de universiteit sinds vrijdagavond door 2000 studenten zijn opgericht. (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, In het rode busje met gele opdruk. Importeur Rietbergen c.v. Rotterdam Tel. 010-2311.62 (Van onze rechtbankverslaggever) MAASTRICHT Een geldboete van 150,eiste gisteren de Officier van justitie bij de arrondisementsrechtbank te Maastricht, tegen de •jarige handelsreiziger A. M. uit Gulpen, omdat hij de burgemeester ya" »'in gemeente, jhr. R. van Rijckevorsel, telefonisch en schriftelijk nad beledigd. Hij had de woorden „zak", „miserabele kerel" en „prul" gebezigd. Ter zitting ontkende de ver dachte niet deze uitdrukkingen ge bruikt te hebben. „Ik neem ze niet terug en zie de man nog altijd zo" verklaarde hij. „Mijn huis werd leeggeplunderd en ik tot bloedens toe verwond. Toen ik eerst om po- htieassistentie had gevraagd en «ie met had gekregen, heb ik de Burgemeester opgebeld, niet als rgemeester, maar als vriend. Hel enige dat hij mij te zeggen v y'381 doe hier niets, je nebt het aan jezelf te danken." vanaf dat moment zag ik hem meer als burgemeester, maar 'Aeen doodgewone burger, die tpr aÜn_taak als burgemees- ler onttrok. Er werden regelmatig h5h2LVen g®PleeSd. die hij rustig «rn j^aan- De door mij gebezigde deze dar' 00 k iri XStaX waarin door hem üficatkis1" vrÜ redel(jke kwa- van justitie was het met de verdachte eens. In zijn requisitoir had hij geen goed woord over voor de taal die ge- Druikt was, al kon hij zich ook de boosheid van de verdachte inden ken. Deze vorm van protest achtte hij echter onwaardig. „Deze ver dachte," zo zei hij\ „is een opge wonden standje, dié zich niet weet te beheersen. Hij is een man van tegen de 50 en geen tiener meer en daarom vind ik dit een vrij ernstige zaak, waarvoor ik een hogere geldboete eis dan voor be lediging gebruikelijk is." De goed van de tongriem gesne den verdachte viel de officier fel aan. „U vergist zich," zei hij, „ik ben zelfs een zeer beheerst man, behalve wanneer er een apert on recht gebeurt en niemand ingrijpt. De door mij gebezigde woorden waren een ventiel, waardoor mijn lot berstens toe opgekropte woede moest ontsnappen. Het alternatief was een hartinfarct geweest." Uitspraak over veertien dagen. (ADVERTENTIE) -r y r (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Vqel erger dan het plegen van een strafbaar feit zelf, is het in aanraking komen met de justitie. Het gezeten hebben. Dat werkt als een vloek. Waarom reageert men de maatschappij zo gek na het plegen van een delict? Waarom acht een minister zijn ambt te hoog om een strafbaar feit te kunnen plegen? Waarom moet een fractieleider „rusten", nadat hij dronken over de weg heeft gereden? Zo reageren werkt een desorganisatie in de hand, terwijl juist de bedoeling van de strafwetten altijd is geweest om de orde de organisatie van de samenleving te handhaven. Dit zei dr. G. P. Hoefnagels, lector in de criminologie, het kinderrecht en de kinderbescherming aan de eco nomische hogeschool van Rotterdam, gisteren op de teach-in „over rea geren op misdaad en straf' die in het N.V.-huis in Utrecht werd gehouden. Dr. Hoefnagels hield de inleiding op de teach-in, die door Fons Mulders en Paul Hotterneekx, middelbare scholieren uit de Limburgse gemeente Echt, was georganiseerd. „Voor we zover zijn", zei dr. Hoef nagels in zijn inleiding, „moeten we eerst weten waar we het over heb ben. Misdaad is het officieel tot straf baar feit benoemd gedrag". Hij gaf in een drietal punten enige kenmer ken van de misdaad. „Een misdadiger is door zijn gedrag •niet beter of slechter dan anderen, ofte wel de misdaad heeft evenwel morele en immorele kanten als an dere daden. Misdaad heeft soms ook een nuttige functie, wanneer een be paalde soort zeer vaak voorkomt. Dan wordt het tijd dat de maatschap pij-structuur veranderd wordt. Ten slotte kan misdaad het symptoom zijn van bepaalde noden". „Het zijn vaak deze soort misdaden een zeer klein gedeelte van de twee miljoen die jaarlijks gepleegd worden die in de publiciteit ko men. Hier blijkt dus uit dat u maar zeer weinig van misdaad weet" aldus dr. Hoefnagels tot zijn gehoor van middelbare scholieren. De criminoloog bleek met deze uit spraak sterk het pleit aan zijn kant te hebben in de eigenlijke teach-in, die na de pauze en een optreden van Boudewijn de Groot, plaatsvond. Het forum, bestaande uit drs. M. C. S. Alexander-De Jager, drs. P. G. J. van Boxtel, de heer M. van Engelen, dr. J. van der Grient, dr. S. van der Kwast en dr. G. P. Hoefnagels al len prominente figuren uit de wereld van het gevangeniswezen en de re classering haalden tal van opmer kingen van de middelbare scholieren aan, zonder dat zij er tussen behoef den te komen. Ook van dr. Hoefnagels, die de zaal voorrekende wat een nadeel de maat schappij heeft bij het wegstoppen van mensen, die een strafbaar feit heb ben gepleegd. Zijn uitgangspunt was hierbij dat gedurende lange of korte tijd personen aan het arbeidsproces worden onttrokken terwijl hieronder velen zijn die verantwoordelijkheid hebben voor anderen, die dan op hun beurt ook weer benadeeld wor den. Hij citeerde een enquête van het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde. Op de stelling: Dat ie mand na verloop van tijd opnieuw een misdrijf pleegt, is doorgaans het gevolg van onvoldoende aandacht en steun van zijn medemensen" had 85 pet. beamend geantwoord. 12 pro cent was het er niet mee eens, 7 pro cent had geen mening. „Wordt ieder van deze mensen per soonlijk hun mening gevraagd, dan vinden ze de hele zaak gewoon en reageren ze humaan. Zitten zij ech ter in een groep, dan conformeren zij zich met de mening van die groep en reageren negatief" aldus dr. Hoefna gels. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) In de mijnen wordt hier wel en daar weer niet gewerkt. Bij Air Fran ce op Orly en Le Bourget werd dins dagavond nog gestemd. Alle Parijse taxi's zijn in staking, de chauffeurs komen niet eerder dan donderdag morgen bij elkaar. Alle schouwburgzalen zün op een na gesloten. In de-particuliere sector is de toe stand door de menigte van grote en kleine bedrijven nog veel onover zichtelijker. Bij Renault, Citroën, Ber- liet en Simca blijven de poorten dicht. Volgens de directie wil bij Peu geot 76 procent weer aan de gang. In de bouwvakken zijn alle onder handelingen tussen werkgevers en werknemers afgebroken. In de olie industrie constateert men gedeelte lijke werkhervattingen. De Bank van Frankrijk is gaan werken, maar bij de andere banken rekent men niet voor donderdag op werkhervatting. De Parijse beurs is nog altijd dicht. Van de Parijse warenhuizen heeft het personeel van Printemps en Au Bon Marché besloten door te staken. Bij het Louvre en Les Trois Quar- tiers gaat men aan het werk, bij Sa- maritain verwacht men het resultaat van de stemming dinsdagavond, bij Lafayette, waar incidenten hebben plaatsgehad tussen directie en sta kers, wacht men op stemmingsuitsla gen. Bij INO zijn hier bedrijven open en daar weer dicht. Bij Innovation wordt doorgestaakt en zelfs erger dan vorige dagen. Alle tabakswinkels zullen woensdag worden bevoorraad, zodat een einde komt aan de toestand dat zo goed als niemand meer siga retten kan kopen. Op de planken lig gen alleen nog maar dura Ameri kaanse sigaretten. DEN HAAG (ANP) Nu met ingang van gisteren het vetgehalte van de melk is verhoogd van 3 tot 3,2 procent biedt een melkinrich ting in het westen des lands tegelijkertijd als tegenwicht een glaasje halfom aan waar maar anderhalf procent vet in zit. De onderneming heeft de naam „Halfom" gegeven aan een produkt dat in verschil lende andere landen al bekend is (in de Verenigde Staten bijvoor beeld als „fortified milk") maar dat voorlNederland nog nieuw is. Het is melk, waaruit per liter 17 gram vet is verwijderd en vervangen door 15 gram extra-vetvrije droge melkbestanddelen: eiwitten, melksui ker, mineralen, vitaminen. Er blijft dan, zoals gezegd, nog anderhalf pro cent vet over en het aantal calorieën per liter is met honderd verminderd. Het nieuwe produkt wordt, in plas tic verpakt, als dieetprodukt op de markt gebracht voor zeven cent per liter minder dan gewone melk. Dat prijsverschil, zegt het bedrijf, wordt veroorzaakt door het feit dat in de huidige prijfopbouw van de melk het vet onevenredig hoog wordt gewaar deerd. Dinsdag zijn in de Haagse agglome ratie zesduizend liter van het nieu we produkt verkocht, dat is zo'n tien procent van de dagelijkse normale melkomzet van het bedrijf. Dat het niet meer was kwam door de voorzichtige manier waarop het bedrijf het produkt heeft geïntrodu ceerd. Men was een beetje bang dat bij een te grote publiciteit vooraf nog gauw wat wttelijke bepalingen zou den worden gewijzigd, waardoor het produkt bij de verboden artikelen zou geraken. Daarom werd pas op het laatste ogenblik een brief naar de melkslijters gestuurd, en velen van hen hadden zelfs gistermorgen dat epistel nog niet in hun bezit. koais het nu is komt het produkt volgens de directie van het Rijswijkse bedrijf niet in botsing met de waren wet of met verordeningen van het produktschap voor zuivel. Er zou een overtreding zijn begaan als er alleen iets uit de melk gehaald was, maar nu men er ook weer wat in heeft ge stopt aan melkbestanddelen is dat niet het geval. Voor duizend liter van het nieuwe produkt is duizend liter gewone melk plus 135 liter reeds geheel ontvette melk nodig. Van het vrijkomende vet wordt boter gemaakt. Terwijl de verkoping van ,isbe-kwf Terwijl de verhoging van het melk- gehalte bedoeld was om de EEG-bo- terberg geleidelijk te slechten. Bij het produktschap voor zuivel meende men op het eerste gezicht dat geen sprake was van een overtreding, al wil men de zaak verder uitzoeken. PROF. F. POLAK DEN HAAG (A.N.P.) Prof. dr. Fred L. Polak Is bezig- in ons land een internationaal instituut voor toekomstonderzoek op te richten. Dit Hague International Future Institute (HIFI) zou tevens kunnen fungeren als internationaal coördinatie-cen trum op dit terrein, dat volgens prof. Polak dringend vereist is. Van prof. Polak, die voor de op richting van HIFI kan rekenen op hulp van de Ford Foundation, ver schijnt dezer dagen het tweedelig boek „Prognostica", het eerste syste matische handboek ter wereld over het nieuwe vak toekomstkunde, ook wel aangeduid als futurologie of prospectivisme. De auteur bepleit in het bijzonder een radicale herstructurering en dy namisering van de sociale weten schappen, die te zeer in het verleden of in het veranderend hier en nu terughaken. De sociale wetenschap pen dienen op een gelijkwaardig ni veau te worden gebracht met de fe nomenale acceleratie op natuurwe tenschappelijk en technologisch ge bied. Als gevolg hiervan zal het maat schappelijk gebeuren op stormachti ge wijze fundamenteel worden ge transformeerd. Op deze laatste uitda ging van de toekomst blijft volgens prof. Polak een tijdig en passend antwoord te lang, en dus wellicht niet ongestraft, uit. BUENOS AIRES (Reuter) De eerste Argentijn die met een hart van een ander leefde, de 54-jarige Antonio Enrique Serrano, is giste renmorgen overleden, 90 uur nadat hem het hart van een 47-jarige vak bondsleider was gegeven, Serrano was na de operatie niet meer bij kennis gekomen. Zijn nieu we hart heeft tot het laatste ogenblik goed gefunctioneerd, aldus de be kendmaking. CAIRO (ANP) Minister Luns heeft gisteren na besprekingen met president Nasser van Egypte ver klaard, dat zijn gesprekken, zowel met de president als zijn ambtgenoot Riad, hem een beter inzicht hadden gegeven in het Egyptische standpunt in het conflict in het Midden-Oosten, De Nederlandse minister sprak een bericht in het dagblad Al Achram tegen, dat de Nederlandse regering haar standpunt in het conflict in het Midden-Oosten heeft gewijzigd. Al Achram had gemeld, dat de Ne derlandse regering niet langer het Israëlische standpunt zou steunen. Minister Luns herhaalde, dat hij niet naar Cairo was gekomen om als bemiddelaar op te treden tussen Israël en de Arabische landen. Het persbureau Associated Press berichtte gisteren, dat een Spaanse krant de lovende opmerking van mi nister Luns over president Salazar, die het bureau maandag had ver spreid, eveneens heeft gemeld. De „Diario de Noticias" schreef dat mi nister Luns bij zijn vertrek naar Egypte verklaard had: „Ik ben onder de indruk van de geweldige vooruit gang die dit land beleeft en van de ontwikkeling van de stad Lissabon Tegelijkertijd ben ik blij door prof. Oliveira Salazar ontvangen te zijn, de man die 40 jaar lang met zulk een wijsheid heeft beschikt over de bestemming van dit land. Nooit zal ik de prettige ogenblikken vergeten, die ik pratend met hem heb doorge bracht". Het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag liet gisteren we ten dat ze niet beschikten over de letterlijke tekst van de uitlatingen die minister Luns in Lissabon en Caïro gedaan zou hebben, maar dat men niet kon aannemen dat de mi nister zich had uitgelaten zoals de kranten bericht hadden. Enkele Kamerleden zijn intussen van plan de regering vragen te stel len om precies te vernemen wat de minister dan wel in en over Portu gal en In en over Israël-Egypte ge zegd heeft. DE NEDERLANDSE regering heeft in het kader van de ontwikkelings hulp 1,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld vcor de oprichting van een instituut voor volksgezondheid in Saigon. Het instituut zal de opleiding van medische personeel verzorgen. Eén miljoen gulden verstrekte de re gering aan Columbia. Het geld zal worden besteed voor de bouw van drie radiozenders. DE ITALIAANSE regeringspartijen zijn het eens geworden over de be zetting van twee topfunctionarissen in het parlement, te weten het voor zitterschap van de beide kamers in het parlement. Men hoopt hiermee de huidige politieke crisis, die gepaard gaat met heftige studentenacties, tot een oplossing te brengen. HET BUREAU van de Nederlandse Studenten voor Internationale Sa menwerking heeft minister Udink zijn bezwaren kenbaar gemaakt te gen het ombuigen van het regerings beleid, waardoor gevreesd moet wor den dat de doelmatigheid van de ont wikkelingshulp zal verminderen. TWEE DOCENTEN van de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam hebben een nieuwe spraakkunst van onze taal geschreven. De spraakkunst is gebaseerd op theorieën die in Rus land en de V.S. zijn ontwikkeld. Stlllllllllli |^er|< |p iinitmitiiiiftiittt (door Dr. A. van de Weijer O.F.M. Cap.) Het initiatief van de theologieche faculteit te Utrecht, om in samen- werking met de katholieke theolo gische hogeschool Utrecht een week- end-theologie-cursus op academisch niveau te organiseren, heeft vele in teressante aspecten. Het meest in het oog lopend is het streven dat er achter steekt, om een van huis uit reformatorisch getinte en een van huis uit rooms-katholiek getinte opleiding ineen te doen vloeien, voorzover dit althans mogelijk is. Voorlopig gaat het om een beschei den poging: zij bestrijkt alleen de weekendcursus en van die weekend cursus nog alleen het strikt weten schappelijk, niet het kerkelijk ge deelte, de gewone opleiding staat er buiten. Maar op den duur zal wanneer het experiment slaapt hoogstwaarschijnlijk tot een verdere integratie worden overgegaan. Hoe ver die reiken zal is op dit ogenblik nog niet te overzien. Op de achtergrond speelt de ge dachte, dat de theologische opleiding kan worden uiteengelegd in twee ge deelten: het wetenschappelijk ge deelte, dat voor studenten van alle confessies hetzelfde kan zijn en het kerkelijk gedeelte, dat onder de spe ciale verantwoordelijkheid van de verschillende kerkgenootschappen moet vallen. Het ene maakt iemand tot vaktheoloog, het tweede leidt op tot een kerkelijke bediening. Het is een enigszins kunstmatig onder scheid, dat teruggaat op de hoger onderwijswet en dat werd uitgevon den om de theologie in het hoger onderwijs te kunnen inbouwen. Ach teraf kan men er gelukkig mee zijn, omdat het de mogelijkheid opent tot een vrij vergaande integratie der theologieopleidingen in ons land bin nen het kader van de bestaande universiteiten. Wil het zover komen, dan zal een eind moeten worden gemaakt aan de huidige toestand, dat het weten schappelijk gedeelte van de acade mische theologie-opleiding te Utrecht uitsluitend of zo goed als uitslui tend door reformatorische hoog leraren wordt gegeven. Ook al heb ben we volledig vertrouwen in hun wetenschappelijke integriteit, toch leidt de bestaande situatie er bijna noodzakelijk toe, dat de reformato rische accenten te sterk en de rooms- katholieke accenten te zwak gelegd worden. En dat is op den duur een weinig bevredigende toestand. Er zit aan dit experiment nog een andere interessante kant en dat is, dat nu voor mensen, die zich reeds in de maatschappij hebben gevestigd en wat ouder zijn, de mogelijkheid wordt geopend om theologie te gaan studeren en zich misschien zelfs te gaan voorbereiden op het vervullen van een kerkelijk ambt. Aan refor matorische zijde blijkt, gezien de reacties op het Utrechtse initiatief, een vrij grote belangstelling voor dit experiment te bestaan. Het aantal inschrijvingen is ruim voldoende om in september aanstaande met de weekendcursus te kunnen starten. De reacties van katholieke zijde zijn vooralsnog aan de magere kant. Het is te hopen, dat daarin spoedig ver andering zal komen. Anders zal van een echte integratie der opleidingen voorlopig geen sprake kunnen zijn. Waarom zouden de katholieken tot nog toe vrij lauw hebben gerea geerd? Misschien omdat er in hun kring te weinig bekendheid aan het plan is gegeven. Maar misschien toch ook, omdat zij in een dergelijke op leiding weinig toekomst zien. Een gehuwde protestant kan het perspec tief hebben, dat hij via de weekend cursus en de daarbij aansluitende kerkelijke opleiding nog eenmaal in het ambt zal komen. Voor een ge huwde katholiek zijn de vooruitzich ten minder duidelijk. Hij kan voor lopig niet verder mikken dan gods dienstleraar, personeelschef bij een bisschop, kerkelijk publiciteitschef of iets dergelijks. Misschien op het ambt van diaken. Maar nog niet op het priesterschap. Toch zou het goed zijn, ook het laatste perspectief in zijn overwe gingen te betrekken. Het is namelijk geenszins denkbeeldig, dat de invoe ring van het gehuwde priesterschap zou worden versneld door het klaar staan van een groot aantal kandida ten. Dat met andere woorden de ont koppeling van priesterschap en celi baat zou worden bevorderd door ge huwden, die priester willen worden, meer nog dan door priesters, die zo graag getrouwd willen zijn. LONDEN (Reuter) Een 22-jarlg meisje heeft tijdens de pinksterda gen in Amersham, ten westen van Londen, naakt staan liften. Zij droeg slechts schoenen, een hoed en een tas, waarin een bandrecorder zat. Met het apparaat nam ze, in opdracht van een filmonderneming, de reac ties van de autobestuurders op. De onderneming werkt aan een film, die wordt opgenomen met ver borgen camera's en microfoons. Een van de door het meisje aangehouden chauffeurs zei later: „Ik was met stomheid geslagen toen ze me de weg naar de dichtstbijzijnde telefoon cel vroeg. Ik legde haar tenslotte uit waar ze die kon vinden en vervolg de m(jn weg". Een ander zei dat zijn vrouw hem niet wilde geloven toen hij haar het verhaal vertelde. „Je zal wel een zonnesteek hebben opgelopen", was haar reactie. (ADVERTENTIE) GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRU1VESAP

de Stem | 1968 | | pagina 5