Pil Dili I POND Mo» I 400 onwennig de boot op bij Dubbeldekker in de vaart OMZET P.Z.E.M. STEEG MET BIJNA 25% PINKSTER-DRIE: RINCRIJDEN ffi®!8 Witte drankenindustrie Vogelwaarde in bedrijf Plan voor recreatieoord ook in raad St.-Jansteen •peujam (AMI ■KtATOES Geramde Noor nog vast op Molenplaat WINSTDELENDE POLISSEN Drs. H. M. Heikoop r mmoil o ■MtëUGI mokm :RITUURV6T «ÏSURKEN 16 HEEL PONO Jruiningen-perkpolder Achteruit lopend van Roosendaal naar B. op Zoom VOUWFIETS. LUISTER NAUR HILVERSUM 3 ''él M?\ FELIX DUBBELBLIK VOOR DE POES, MET ZONNIG LIVIT Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen best op dreef HET NIEUWE PAK EN DE ONTWIKKELING MAGERE Mosselvergiftiging in Engeland Welke zin zegt moeder niet? Finales sclioolvoetbal Verwachtingen In waterwingebied van Waterl.mij. Z.-Vlaanderen Spanjolettenboorder nu ook in Roosendaal actief KADVERTENTIE) neie pot ft soorten hele pot dmde pKtestag impot.fyihoud o,3? liter IA^\A\Y\WW E98&6NS2D V00RD6U6 )gramspak pb veel vlees ZO 6NOR/AI 2 SO gram qrote pot ■'nap perd zoeb-zuur jgrams Lsoorc 1 punbjes ien bracfcafcfe bU forge zonTergroehben 5ergen op ~zoow J\ fddg.1 burg - ffl fssi raen - Made |\xe l-iemeuzen 5fceenbergen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN/PERKPOLDER - Om twintig minuten over el! ver liet de nieuwe dubbeldeksveer boot Prinses Christina gisteren morgen de aanleginrichting bij Kruiningen. Hoewel nog slechts tien van de dertig banen in het opstelplateau konden worden ge bruikt de overige zijn nog niet gereed en de aanvoerweg nog niet alle mogelijkheden kan bie- |g den, misten we na het vertrek van de dubbeldekker de enorme tientallen meters lange rijen met wachtende voertuigen, zoals op maandagmorgen gebruikelijk. „Het gaat allemaal heel soepel", al dus een zegsman van de P.S.D. „Alles is nog niet klaar, maar we kunnen de auto's gemakkelijk wegwerken". Ietwat onwennig in de totaal ver anderde situatie lieten de automobi- listen zich nog leiden door de aanwij zingen van het P.S.D.-personeel bij het oprijden (zowel boven- als onder- langs) van de brug naar de veerboot. Tot 7 juli a.s. zal de Prinses Chris tina een een-uurdienst onderhouden tussen Perkpolder en Kruiningen. Daarna kan men om de drie kwartier met de dubbeldekker de Westerschel- gjg| de over. Vanuit Kruiningen vertrekt de veerboot om 20 minuten over het uur, uit Perkpolder om tien minuten voor het uur. De Prinses Christina wordt nog geassisteerd door een van de „oudgedienden". Het verdient overigens aanbeve ling om na aankomst bij de nieuwe aanleginrichtingen de aanwijzingen van het P.S.D.-personeel en de ver keerstekens goed in het oog te hou den. De Prinses Christina heeft de eerste overtocht achter de rug. (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland zijn in de laatste dagen ongeveer zestig ge vallen van mosselvergiftiging gecon- etateerd. Van de slachtoffers ver keert niemand in levensgevaar. Men verwacht dat de epidemie, veroorzaakt door een lading mosse len afkomstig van Holy Island, zich nog zal uitbreiden. Waarschijnlijk Zjjn de mosselen vergiftigd door een cellige micro-organismen, die door de mosselen opgenomen worden en een gif produceren, dat het zenuw- Stelsel van de mens aantast. Ook een gtpot aantal vogels is het slachtoffer ^geworden van de epidemie. (Van een onzer verslaggevers) De heer F. Verboven uit Bergen op Zoom zal zondag achteruit lopend van Roosendaal naar Bergen op Zoom „marcheren". Hij vertrekt 's morgens om half elf bij café De Jong aan de Brugstraat. Hij wordt om ongeveer vijf uur terug verwacht in Bergen op Zoom. De „finish" is by café „De Koophandel" aan de Wouwsestraat. De kastelein daarvan, de heer L. Rampart, heeft een bescheiden pre mie beschikbaar gesteld. De heer Verboven is voornemens onderweg drie keer te rusten; de eerste keer in café Het Hoekje, de tweede in café Potters en de derde keer in café De Roskam. Alle drie horecabedrijven liggen op het territoir van de gemeen te Wouw. (ADVERTENTIE)- (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Behalve zijn witte benzine heeft Zeeuwsch-VIaanderen nu ook zijn witte dranken. Op het in dustrieterrein van de gemeente Vo gelwaarde is zonder enig ceremo nieel een zogenaamde witte dran kenindustrie in bedrijf gesteld. Op de voorgevel van de kleine fa briekshal (de grote is onlangs afge brand) is een keurig bord aange bracht met het opschrift: „N.V. Ede laar Vogelwaarde, distilleerderij eer ste klasse." In het bedrijf, waar voorlopig een tiental mensen te werk is gesteld, worden jonge en oude jenevers en vieux bereid en gebotteld. Bij de di rectie leeft thans reeds de gedachte in de toekomst als daarvoor de omstandigheden gunstig zijn ook frisdranken te gaan maken. In dat geval zal het personeelsbestand aan zienlijk worden uitgebreid. De witte1 dranken van de n.v. Éde laar zijn op de markt verkrijgbaar tegen een aanzienlijk lagere prijs dan de dranken die gefabriceerd worden door de industrieën, aange sloten bU het zogenaamde Kartel (prijsovereenkomst). Voorlopig zullen nog alleen de klanten in de randstad bediend wor den. Men is volop doende met het zoeken naar verkooppunten in Zee land. De n.v. Edelaar is tevens van plan in de provincie een aantal eigen zaken te vestigen. Enkele malen per week arriveert thans op het industrieterrein te Stop peldijk een tankwagen met 5000 li ter zuivere alcohol. Momenteel draait het bedrijf nog niet op volle capaciteit. Er komen nu 8000 fles sen per dag van de band. Als de vol automatische machines op volle toe ren draaien, kan een produktie wor den bereikt van 3000 flessen per uur. Particuliere vervoerders uit de streek zorgen voor de expeditie. r elke dag 's morgens 10 en ±11 uuren's middags ±3 uur Poesje mauw, poesje mauw, ik heb Felix dub... „dubbel. Felix dubbelblik! Felix dubbelblik voor de poes. Helemaal nieuwe samen-^ stelling. Vol vers vlees en heerlijke] vis. En met Livit. Dat wondere Livit, dat poes zo gezond houdt! Felix in voordelig dubbel blik. Tijdelijk ook nog 10 ct goedkoper. Alle Felix en Bonzo bevat Livit I Moeder zegt hiernaast een zin meer dan u op de radio hoort. Luister dus goed naar Hilversum 3 en hoor welke zin dat is. Schrijf die op een briefkaart met 'n 2-regelig rijmpje over Felix en stuur uw inzending naar Felix-Bonzo Etten (N. Br.) Elke week pracht vouwfiets uitgeloofd. Voor de beste inzending. Prijswin naars ontvangen persoonlijkbe richt. -ncni. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het jaarver slag over 1967 van de N.V. PZEM weerspiegelt duidelijk de econo mische opleving die sinds enkele jaren in Zeeland gaande is. Ten opzichte van 1966 is de omzet van de N.V. gestegen met niet minder van 24,5 pet. Het landelijk gemid delde stijgingspercentage be draagt ongeveer 9 pet. Ook de fi nanciële resultaten stemmen tot tevredenheid. Ondanks aanzien lijke kostenbesparing, is door ver hoging van de efficiency en de produktiviteit, een netto-winst van 947.455,behaald, tegen 887.915,— in 1966. De raad van bestuur van de N.V. PZEM stelt voor 150.000.uit deze winst af te zonderen voor het fonds voor onrendabele lynen. Ter verdeling onder de aandeelhouders komt 120.000.beschikbaar. Het restant van de winst, 677.455. komt ten gunste van de reserve, on der het hoofd „voorzieningen voor activa". In een algemeen overzicht schetst de directeur van de N.V. PZEM, ir. T. Bogerd, de ontwikkelingen in het verslagjaar. Bij een iets teruglopende conjunctuur was de groeiende activi teit, vooral van de chemische indu strie zo groot dat ook in 1967 de omzet bleef stijgen. Nadelig voor het bedrijfsresultaat waren de verhoging van de post lonen en salarissen met ongeveer 1 miljoen gulden en de stijging van de brandstoffenprijs tengevolge van de situatie in het Midden-Oosten. Tegenover deze kostenverhogende factoren stond echter, naast een ver dere verbetering van het rendement van opwekking, een toename van de bedrijfstijd tot ongeveer 5000 uur en een relatieve verlaging van de loon- en salariskosten tengevolge van de (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op de terreinen aan de Baskenburgweg in Vlissingen werden dinsdag de finalesgespeeld om het kampioenschap Zeeland «choolvoetbal, uitgezonderd afdeling E, die al tijdens de paasdagen werd beslecht. De uitslagen: Afdeling A (lagere scholen): 1. West-Zeeuwsch-Vlaanderen, 2. Oost- Zeeuwsch-VIaanderen, 3. Schouwen. Afdeling B. (voortgezet onderwijs 12 tot 13 jaar): 1. Cost-Zeeuvrech- Vlaanderen, 2. Schouwen, 3. West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Afdeling C. (14-15 jaar): 1. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, 2. Walcheren, 3. Zuid-Beveland. Afdeling D. (16-17 jaar): 1. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, 2. Schouwen, 3. West-Zeeuwsch-Vlaanderen. met bijna 25 procent gestegen omzet bij gelijkblijvende personeelsbezet ting. Hoewel bovendien de gemiddel de verkoopprijs van de k.w.h. is ver laagd, was toch een zeer bevredigend financieel resultaat mogelijk. De directie verwacht een verder gaande, snelle groei in de omzet, bij welke voorspelling zij zich baseert op de reeds afgesloten contracten. Verwacht wordt, dat in augustus van dit jaar de eerste eenheid van 75 megawatt (er zijn er twee in aan bouw) in bedrijf zal komen. De tweede eenheid zal een half jaar la ter gereed komen. De bouw van een satellietcentrale in Terneuzen vordert goed. Over de vooruitzichten op de ves tiging van een kernenergiecentrale in Zeeland (waardoor, zoals bekend, mede de vestiging van het Franse aiuminiumbedrijf Péchiney tot de mogelijkheden gaat behoren), zegt de directie, dat door de N.V. Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Nederland offerteaanvragen zijn uit geschreven voor 300 a 400 megawatt centrale. Als mogelijke plaats van vestiging paradeert Vlissingen naast Dodewaard. De I.B.M.-computer, die in de loop van het verslagjaar in gebruik werd genomen, heeft de magazijn- en de loon- en salarissenadministratie over- genomen. De overbrenging van de verbruiksadministratie (van PZEM en ZEGAM) vordert goed, doch iets langzamer dan in het begin werd verwacht. Eind van dit jaar zal de overbrenging gerealiseerd zijn. De electrificatiegraad in de provin cie bedraagt op dit moment 99.99 Er resteren nog slechts 70 onren dabele percelen, waarvan er 20 als nog aangesloten zullen worden. De 50 overblijvers hebben de aansluit voorwaarden niet willen of kunnen aanvaarden. Het aantal afnemers van elektri sche energie voor huishoudelijke doeleinden volgens het nacht- mid dag- en weekeindtarief bedraagt 27.555 (in 1966: 24.147). Zij namen tezamen 22.5 procent meer af dan in 1966 het geval was. Het jaarverslag maakt melding van een groot aantal technische voor zieningen en verbeteringen. De cen trale dienst Openbare Verlichting rapporteert, dat er een vertraging te constateren valt in de groei van het aantal lichtpunten voor openbare verlichting. Het storingspercentage is positief gedaald. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN „Met de burge meesters van Clinge en Hulst hebben we een gesprek gehad over de even tuele aanleg van een recreatieoord In het waterwingebied van de Wa terleidingmij. Zeeuwsch-VIaanderen, waarvan de gronden gedeeltelijk bin nen de gemeente St.-Jansteen liggen. De gedachte leeft momenteel ge zamenlijk een stedebouwkundige op te dragen een soort structuurschets op te stellen. Daar wordt aan ge werkt. Over de financiële consequen ties hiervan kan ik me nog niet uit laten." Dit zei de burgemeester van St.-Jansteen, mr. J. Reuser, tijdens de raadsvergadering n.a.v. een op merking die het raadslid B. Stevens maakte over 'n publikatie betreffen de deze zaak. De gemeenteraad Clin ge heeft in de jongste raadsvergade ring aldaar een voorstel toegejuicht van b. en w. tot aanleg van een re creatieterrein op het waterwinge bied. De Heidemy. is bij de eerste be sprekingen over de opzet van een plan opgetreden als adviserend li chaam. Deze instantie heeft een voorontwerp gemaakt. De n.v. Waterleidingmij. Zeeuwsch- VIaanderen heeft zich in principe be reid verklaard aan de plannen me dewerking te verlenen. De drie deel nemende gemeenten Hulst, Clinge en St.-Jansteen zullen ieder een be drag op tafel moeten brengen van 15.000 voor het opstellen van een bestemmingsplan. „Er zijn wel eens plannen geweest", aldus de heer Reuser, „om in het buurtschap 't Jagertje bij Hulst een zogenaamde Reinaard-tuin aan te leggen, uitgaande van het dierenepos. Later kwam men hier van terug. Dit terrein leek ons gunstiger voor een dergelijk recreatiepark. Gebleken is dat dit gebied grote recreatieve mo gelijkheden biedt." (ADVERTENTIE) iVan onze corresponded Traditiegetrouw werd dinsdag op de Walcherse dorpen „derde Pinksteren" gehouden. Op ver schillende plaatsen is er dan ook het befaamde nngrijdersfeest. Echter Koudekerke spant hierin e'k jaar weer de kroon. Ook nu was het weer erg druk op het dorpsplein, waar de boeren zonen in een felle kamp streden om het grootste aantal gestoken ringen. Deze keer waren er opvallend veel buitenlandse toeristen, die het eeuwenoude spel met film- en fotocamera's volgden. Na de wedstrijden was het ook 's avonds nog gezellig druk in het dorp. Gelukkig dat dit stukje oude folklore op Wal cheren nog steeds in ere wordt gehouden, een traditie uit het grijze verleden, waarbij elke kunstmatigheid ontbreekt. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De spanjolet tenboorder, de inbreker die in geheel West-Brabant opereert, is ook actief geweest in Roosendaal. In de Park laan brak hij in in twee woonhuizen, waarvan de bewoners afwezig waren. Bij notaris De L. boorde hij een venster uit en forceerde het. Er werd niets vermist maar wel veel schade aangericht. O.a. werd een deur opengebroken. In het woonhuis van mevr. C. K. verschafte de man zich toegang door een tuindeur open te boren. Uit de slaapkamer ont vreemdde hij een geldkist waarin een klein bedrag in B. frs. en andere va luta zat. (Van een onzer verslaggeefsters) HANSWEERT Het Noorse vracht en passagiersschip Havskar, dat za terdagavond op de Westerscheide bij Hansweert in aanvaring kwam met het Engelse schip Runswick, ligt nog steeds op de Molenplaat bij Hans weert. Gisteren is men bezig geweest hei «chip te lichten. Pogingen om het lek te dichten, dat is ontstaan doordat de Noor midscheeps is geramd, zijn mis lukt. Eerst wanneer het gat gestopt Is, kan worden geprobeerd de Havs kar naar Antwerpen te slepen. Wel Is gisteren een aantal containers gelost, waarmee het schip is gela den. Het schip wordt zoals ge meld geborgen door het Antwerp se bedrijf Herling en Letzer. De vermiste hoofdmachinist A. Hansen (41) is nog niet gevonden. De gewonde stewardess C. Bech- ström (58), die zaterdagavond naar het Bergzichtziekenhuis in Goes is vervoerd, maakt het goed. (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN De Terheijdense modelleur-coupeur Christiaan Lemmens zegt een middel gevonden te hebben, waarmee hij zijn klanten kan wijzen op de nood in de wereld en op de noodzaak hieraan iets te doen. Hij zegt, dat hij zijn pas begonnen maat-confectiebedrijf in de Nassaustraat geheel in het teken van binnen- en buitenlandse ontwikkelingshulp wil plaatsen. ipmaniT aan lrnctmiH. uH»*vinAcuugaiiui], Koopt iemand een kostuum of een mantel bij hem, dan zou hij drie pro cent van de verkoopprijs willen storten op de Boerenleenbank in Terheijden waarna het geld verder wordt bestemd voor een ontwikkelingsprojekt. In eerste instantie denkt de heer Lemmens aan het Missiehulpcorps in Wasse naar, dat momenteel een aktie voert voor een rijdende oogkliniek, die naar een van de ontwikkelingslanden zal worden gezonden. „Elke klant", zo zegt de heer Lemmens. „krijgt van de bank bericht dat drie procent voor het projekt is gestort. De prijzen blijven normaal want die drie procent haal ik uit de geldmiddelen van het bedryf. Koopt dus iemand een pak van bijvoorbeeld 100 gulden, dan stort ik dus zelf drie gul den. Ik hoop, dat het de klant aanspreekt". Volgens de heer Lemmens moet straks ook het personeel in dit drie-pro cent-plan betrokken worden. Er is nog wel geen personeel, maar hij denkt, dat hij voldoende medewerkers zal kunnen aantrekken. „Zij ontvangen hun gewone salaris", verklaart hy, „maar als blijkt dat er voldoende netto-winst is, dan wil ik drie procent van het bruto salarisbedrag uit de geldmiddelen van het bedrijf, bestemmen voor ontwikkelingshulp. Het personeel krijgt dan, evenals de klanten, hiervan bericht via de bank. Let op: die drie pro cent wordt dus niet van hun salaris afgetrokken. Dat blijft gewoon gelijk. Het geld komt uit de netto-winst". Hij beweert, dat hij de mensen wil stimuleren iets aan de ellende in de wereld te doen. „Ik doe dit niet uit gewin. Alle netto-winst gaat naar de ontwikkelingslanden. Moeten we de wereld niet wat meer bewoonbaar ma ken? Ik voel het als een plicht om een bedrijf te beginnen, waarmee ik wereldwijd en direkt dienstbaar kan zijn". Aldus de heer Lemmens. Hen polis van CONCORDIA vergroot Uw verzekerd kapitaal door do jaarlijkse winstuitkering. U vormt zo een extra reserve, zonder premieverhoging. Vraag vrijblijvend Inlichtingen bij CONCORDIA Coöp. Levensverzekering Mij u.a. Oudenoord - Utrecht - Telefoon (030) 165 91 MEER DAN F 1.000.000.000.- VERZEKERD KAPITAAL. ,DE persoonlijke verbondenheid van de ambtenaar met wat hij doet is ge woonlijk niet erg groot. Ik geloof, dat hij door ruimere informatie van de kant van de bestuurders zich nau wer bij de zaak betrokken zou voe len. De ambtenaar heeft het recht op informatie en ten onrechte legt men de vraag ernaar, uit met de opmer king: je wil op de stoel van de be st uurder gaan zitten. Maar door de inhoud van de beslissing is de be stuurder ook inderdaad afhankelijk van de ambtenaar. De beleidsfiguur is verantwoordelijk en de ambtenaar bepaalt goeddeels de inhoud van de beslissingen." DIT is zo een van de meningen van dn. H. M. Heikoop (36), die na 4 1/2 jaar afscheid neemt van Terneuzen, waar hij chef was van de afdeling onder wijs, culturele en jeugdzaken. Hij gaat nu naar Deventer om daar chef te worden van de afdeling onderwijs en culturele zaken. „Ik heb van De venter hogere verwachtingen dan van Terneuzen," zegt hij openhartig. „Je moet bedenken, dat ik vanuit een heel andere opleiding (economie in Rotterdam) zo maar in de ambtelijke wereld ben gestapt. Gewoonlijk doe je dat via vakdiploma's en dan word je gevormd in de tradities van de ambtelijke wereld. Bijvoorbeeld deze: een ambtenaar brengt advies uit en het is zijn zaak niet wat er verder mee gebeurt. Het is gewoon moeilijk om daar als minderheid een andere mening tegenover te stellen." MIJN vrouw en ik hebben ook daar om hogere verwachtingen van De venter omdat het met z'n 62.000 in woners toch een wat grotere stad is dan Terneuzen (20.000). Als je in een grote stad bent opgevoed, zoals nrij ia Rotterdam, dan voel je goed wat je hier mist, ook al heb je de zee en het strand in de buurt. Wil een stad leefbaar zijn, dan moet het zijn inwoners een groot arsenaal aan mo gelijkheden bieden. Neem Deventer, geen grote stad, maar er is een over dekt zwembad, heeft heeft een ere divisieclub, in de schouwburg is er elke avond wat te doen, er zijn bio scopen, er is een kunstijsbaan, een bibliotheek met 100.000 delen (hier 10.000) en het kent niet de barrières van De Schelde en de grens." TOEN we hier pas waren hebben we een abonnement genomen op de schouwburg in Gent. Maar om de gang daar naar toe vol te houden moet je je zoveel extra inspanning ge troosten, dat het je op een bepaald moment gewoon te veel is. En dan die Schelde. Van Deventer naar Utrecht is 55 minuten met de trein. In die tijd ben je van Terneuzen uit net aan de overkant van het water. Op den duur ga je dan toch echt wel verlangen naar een wat gemakkelij ker contact met je familie in „Hol land". Het wordt inderdaad tijd dat dit gebied uit zijn isolement wordt verlost." ,ER is ia die jaren dat tuij hier nu wonen al heel wat verbeterd en we hebben het hier heus wel naar ons zin gehad. Ondanks de opmerking die de oude bode van het stadhuis maakte toen ik hier kwam. Hij zei: Wij geven vreemdelingen die hier komen eerst de kans om zich aan te passen. D ten ze dat niet dan komen ze er nooit in. Grappig hè. Intussen is Terneuzen flink gegroeid, met meer dan tien procent vreemdelingen. Het aantal niet-Zeeuwen in het ambte narenkorps ligt echter nog beneden de tien procent en dan vraag ik me toch af of in deze mutaties de tra ditionele opvattingen in deze streek niet een belangrijke rol spelen."

de Stem | 1968 | | pagina 3