83 58 Zeeland slaat in voor „korte, hevige iambus...., adeau voor alle vaders! zomer TêB In gemeentehuis van Hulst: procédé van de smartlap JULI WORDT TOPMAAND VOOR GROSSIERS EN DETAILLISTEN Biyr i>iyi>y l»y blijft TëB Uitkijkfiets Industrieplan Moerdijk wordt met vaart en inzicht uitgevoerd EXPOSITIE TWEE METSERS Even uitblazen mevrouw altijd n verfrissende verrassing, e DE ZON. ^sil 2e pak 174 VOOR VOOR 2e blik 13& 2e BLIK 140 2e PAKJE 3^ 5STT355» \i m_" keri^ •ambus 2-in-l shave lotion Inspanning y°°r de saus is nodig: 1 blik (suu gram) perziken (schij ven), 1 kopje room, 2 druppels amandelextract, wat zout. Nieuwtjes voor huis, caravan of tent 55 Tewaterlating bij „De Schelde" waai'11 slaii 1; Teb.voor een goed figuur. Want praktisch zonder calorieën. GOES Sportdag voor lagere scholen Priesterwijding Drs. van de Laar: Oprichting Aero Woensdrech t N.V. startpunt grote ontwikkeling Zoimeveldrit was groot succes OP 10 JUNI TER INZAGE NP Overeenkomst WALCHEREN VLISSINGEN 14 BAQBLAB BE STEM VAN WOENSBAS 5 JUNI 1968 ikt 2ePAK 164 2e pak 13Q ^CUUMBLIK 'AN 198 PAKJE VAN 86 VOOR VOOR fommjièMtbm (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG/VLISSINGEN/GOES Als juli een warme maand word zal Zeeland letterlijk uitpuilen van de toeristen. Dat is 'n ge beuren, dat zich de laatste jaren vrij regelmatig voordoet. Dit jaar echter zal men in Zeeland aan den lijve ervaren, wat het betekent, dat de vakantiespreiding een flop is geworden. De speciaal op de toeris tenindustrie georiënteerde bedrijfstakken gaan dan ook topweken te gemoet. Niet minder geldt dit voor de levensmiddelenbranche, die nog altijd in meer dan de helft van de behoeften aan frisdranken en bier pleegt te voorzien. Wij hebben een aantal levensmid delengrossiers en detaillisten ge vraagd hoe zij de situatie tegemoet denken te treden. De antwoorden Wa ren vrijwel eensluidend. Praktisch overal is al begonnen met het vor men van voorraden voor de „korte, hevige zomer" die verwacht wordt. De grossiers doen daarbij uiteraard het eerst het zware werk. De ver koopleiders van de grote levensmid delenconcerns en hun collega's van de grossiersbedrijven hebben echter de mensen op de verkoopadressen de goede raad /jrgeven nu reeds te be ginnen met het vullen van elk gaatje in het magazijn met dozen en krat ten bier en frisdranken. (ADVERTENTIE) Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f3,25) Idee voor cadeau v.a. f 5.95. De situatie is op dit moment zo, dat er in alle winkels een voldoende grote voorraad is om bij een warme julimaand de eerste grote stoot te kunnen opvangen. Waar het kkn gaan knellen dat is op het gebied van de bevoorrading na de eerste massale aanval pp de voorraden koele dranken. Tal van, fabrieken, waar frisdranken worden gemaakt, gaan tijdens de topvakan- tieweken dicht. De produkten, die zij nu al in ijltempo vervaardigen, moe ten dan bij de grossiers of op de ver deelpunten van de levensmiddelen concerns staan. Een probleem, zo vreest men, kan het worden als er een lang aanhou dende grote vraag naar frisdranken en bier ontstaat. Dan zal het wellicht niet altijd lukken de zware wagens met verkwikkende dranken snel ge noeg door het drukke, Zeeuwse va kantieverkeer te loodsen. Maar dat zal toch slechts inciden teel tot de noodzaak om „nee" te ver kopen leiden. Het wordt een krachtsinspanning van jewelste. Daarvoor is iededeen het eens. In de vier topweken zal een omzet van maanden zijn weg van grossiers via detaillisten naar de con sument moeten vinden. Hier doemt een typisch probleem op dat ons ge schetst werd door de adjunct-direc teur van VéGé-groothandel in Mid delburg, drs. P. Maljers. „De basis bevolking is hier nu eenmaal ontoe reikend in vergelijking met de massa niet-Zeeuwen, die over de provincie uitstroomt. In zo'n maand als juli staan er te weinigen tegenover te velen." Bij VéGé zal in juli met een ploe- gensysteem worden gewerkt, waarbij overwerken aan de orde van de dag zal zijn. De chauffeurs van deze on derneming zullen vrijwel continu op de weg zitten om de extra transpor ten lavenis van de randstad naar Zeeland te brengen. De ervaring in vorige jaren heeft Reisschrijfmachines Een kleine, eenvoudig te verplaat sen en op te bergen schrijfmachine betekent voor veel mensen een ge mak. Tenminste, als de paachine - be halve een licht gewicht en geringe afmetingen - ook veel mogelijkheden biedt, een goed schriftbeeld vertoont en gemakkelijk te bedienen valt. De Consumentenbond heeft voor twaalf zgn. reisschrijfmachines in de prijs klasse van f 150.— tot f 250— nage gaan, of dit inderdaad het geval was. En kwam tot de conclusie dat - mo gelijkheden en prestaties tezamen genomen - alle onderzochte machines inderdaad redelijk tot goed te ge bruiken zijn, Zes daarvan kregen de meeste waardering. Dessert of luchtige verfrissing Een dessert van kokosnoot en amandelen, afgemaakt met een saus «Y°"m en perziken is ook uitste- send geschikt als zomaar een luch tige verfrissing op een warme dag. N°dig is: half kopje eiwitten, 1 eetlepel citroensap, wat zout, "0 gram suiker, 75 gram ge schilferde kokosnoot, 75 gram amandelen. De oven zeer heet zetten. Eiwitten, citroensap en zout door elkaar slaan, ne suiker toevoegen en dit geheel Jf slaan. De geschilferde kokosnoot amandelen er doorheen doen en mengsel uitsmeren over een licht ingevette bakplaat. Om de rand een reepje aluminium folie aanbrengen, zodat het niet kan verschuiven. De plaat in de oven zetten, deze uit draaien en het mengsel laten staan totdat de oven volkomen koud is (een nacht over laten staan is wel het beste). De saus als volgt maken: de per ziken afgieten; iets minder dan de helft van de perziken fijn stampen en de rest van de perziken Voor de garnèring bewaren. De room met het zout gn de amandelextract stijf slaan en hier de gestampte perziken door heen doen. Het geheel opdienen met de saus van room en perziken. Nieuwtjes voor thuis en In tent of caravan zijn een automatische En gelse sleutel en een weggooigasfles. Op de foto ziet u de weggooi-gasfles, die u voor verschillende doeleinden kunt gebruiken. Op de fles zijn aller lei verschillende stukken te monte ren. Van links naar rechts: een straalkacheltje, een schemerlamp, een soldeerbout, een verfafbrander. Een opklapbaar kooktoestelletje hoort er natuurlijk ook bij. Naast hamer en nijptang ligt in uw timmerkistje of in dat van uw man een Engelse sleutel. Kunt u daar goed mee omgaan? Zo niet, dan is de zêlfinstellende sleutel iets voor u. Hij opent en sluit zijn bek automatisch en slipt nooit. Hij wordt geleverd in drie formaten. De kleinste opent zijn bek voor voorwerpen van 4 tot 17 mm, de middelste omvat zaken van 10 tot 18 en de grootste van 14 tot 40 mm. Ty geleerd, dat warmte de dorst stimu leert en dat regenachtig weer de snoeplust bevordert. De winkeliers zouden dan ook om op alles voor bereid te zijn zowel bier en fris dranken als allerlei soorten zoetig heid in voldoende voorraad voorhan den moeten hebben. Dat blijkt in de praktijk bij de toch al zware belas ting van het verkoopapparaat, onmo gelijk. Het improvisatie-element blijft dan ook bij alle voorbereidingen, die nu reeds worden getroffen, meespe len. Praktisch alle levensmiddelenbe- drijven zijn nu al begonnen met het werven van vakantiehulpen. Het ri sico, dat er in de aanloopperiode van het hoogseizoen tijdelijk een overbe zetting aan personeel zal zijn, wordt daarbij op de koop toegenomen. „Wij weten dat het een krachtproef gaat worden", zeggen de mensen die straks alles in goede banen moeten leiden, „maar we zijn klaar om de uitdaging te beantwoorden". (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Zaterdag 8 juni zal op de werf van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen (lid van de Rijn- Schelde-groep) het visverwerkings- koelschip „Tkvarcheli" worden te water gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenote van de ambassadeur van de U.S.S.R. in Den Haag, mevrouw V. F. Lavrova. De „Tkvarcheli" is het 7e schip in een serie van 10 zusterschepen, die „De Schelde" voor V.O. Sudo-import in Moskou bouwt. De tewaterlating vindt plaats om 12 uur. Zij, die hiervan getuigen willen zijn kunnen vooraf bij „De Schelde" een toegangskaart kopen. De op brengst komt ten goede aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen van „De Schelde". (ADVERTENTIE) GEDEP. MERK Een pitxfcjVt vwi Th «Soca-Cft* Compeny „Uitkijkfiets", een noest stukje huisvlijt, dat zo zijn voordelen kan hebben bij het fietsen in een file of tussen de korenvelden door. (Van een onzer verslaggeefsters) Dinsdag 11 juni zullen op het ge meentelijk sportterrein aan de West- havendijk sportwedstrijden voor de lagere scholen worden gehouden. De wedstrijden beginnen 's morgens om half negen. De prijsuitreiking is 's middags om 4 uur. 's Morgens zal het zogenaamde di ploma-werk worden afgehandeld, en zijn er estafette-wedstrijden. 's Middags beginnen om 1 uur slagbal- en kastiewedstrijden. Kwactendamme (Van een onzer verslaggeefsters) Zondag 9 juni zal Leo Peeters door bisschop H. Ernst tot priester wor den gewijd. Dit zal gebeuren tijdens de eucharistie van half elf. Het jon genskoor van E. Heyblok zal de zang verzorgen. Tijdens de receptie, die om 3 uur begini, zal de neomist namens de parochianen een geschenk worden aangeboden. De receptie wordt ge houden in De Burcht. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Burge meester drs. L. J. M. van de Laar van Bergen op Zoom heeft tegen over de gemeenteraad verklaard, dat de N.V., die Bergen op Zoom Woensdrecht en Aviolanda geza menlijk gaan vormen ter verwer king van de burgerluchtvaart op het vliegveld Woensdrecht een start punt is van wat een veel groter ontwikkeling kan worden. Hij kon digde aan, dat een rondetafel-ge sprek in voorbereiding is, waarop de aspecten van een nieuwe N.V, ter exploitatie van het vliegveld Woensdrecht zullen worden bespro ken. Het grote belang van het vliegveld voor de ontwikkeling van het hele Delta-gebied wordt des te spreken der, aldus de burgemeester, wanneer men weet, dat 95 procent van alle vliegtuigen ter wereld op Woens drecht kan landen en (volgetankt) weer kan stijgen. Zestienhoven, dat vaak als uitwijkmogelijkheid voor Schiphol fungeert heeft deze moge lijkheid niet: een vliegtuig van groot formaat kan daar slechts met een halve tank stijgen, omdat de start baan slechts 1600 meter lahg In Woensdrecht is de (betonnen) start baan 2500 meter lang. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 14e Zoime veldrit, die werd verreden ten bate van de stichting „Sport steunt Zon neveld", is een groot succes gewor den. De ruim 260 deelnemers aan deze gezelligheidsrit reden van Mid delburg via Vlissingen naar Oost-Ka- pelle via een route die zij zelf moch ten bepalen. Bij het zeehospitum Zonneveld in Oostkapelle werd de deelnemers, de patiëntjes en bezoekers, (totaal on geveer 4000 man) een gevarieerd pro gramma aangeboden. Voor de jeug dige patiëntjes was het optreden van het jeugdcircus Hoger Op uit Goes het hoogtepunt Later op de middag kon de voor zitter van Sport steunt Zo-nneveld, de heer C. Westerweel, in de hal van de City een bedraag van f 12.157 als opbrengst van de rit in ontvangst nemen. Onlangs bracht ik mijn bromfiets naar de reparateur om er een nieuwe ketting op te laten zetten. Ik kon er zelf bij blijven. De gehele reparatie kostte 20 gulden. Maar hij heeft er precies 50 minuten aan gewerkt Vol gens informatie die ik genomen heb, kost een nieuwe ketting 4 a 5 gulden. Nu vraag ik mij af of het wel eerlijk is, om voor nog geen uur, 15 gulden te vragen. Of komt dat doordat ik een buitenlander ben, waarvan geprofiteerd kan worden? Is dit geen rassendiscri minatie kweken? Ik geloof van wel. BREDA M. Abdruman (Van een onzer verslaggevers) KLUNDERT Het Industrie schap Moerdijk gaat voortvarend te werk. Nadat eerst vorige week het provinciaal bestuur van Bra bant deze gemeenschappelijke re geling tussen de gemeenten Ze venbergen, Klundert, Hooge en Lage Zwaluwe heeft goedge keurd, kan het Industrieschap op 10 juni al 'n bestemmingsplan ter inzage leggen. Dit deelde burge meester H. E. M. Schaminée van Zevenbergen, die voorzitter is van Industrieschap Moerdijk, gisteren mee op een bijeenkomst in het stadhuis van Klundert. Hij zei verder er op te rekenen, dat het plan nog vóór augustus zal zijn goedgekeurd. Het plan betreft de aanleg can 2000 ha industrieterrein, waarvan 1400 ha netto verkocht of verhuurd zal kun nen worden. Het industriegebied wordt in het noorden begrensd door het Hol- landsch Diep; in het oosten door de Roode Vaart en het woongebied Moerdijk; in het zuiden door Rijks weg 17 en in het westen door het woongebied Klundert. Met de aanleg van de eerste fase omvattende een gebied van 500 ha zal nog dit najaar worden begon nen. Dit terrein ligt buiten de huidige waterkering langs het Hollandsch Diep. Het zal tot een hoogte van drie meter boven NAP worden opgespo ten. Men verwacht voor de aanleg van dit gedeelte niet veel moeilijk heden. aangezien het geheel staats domein is en de gronden zodoende vermoedelijk snel in eigendom kun nen worden verkregen. De tweede fase. die in een later stadium zal worden uitgevoerd, zal enkele tientallen boeren van hun hof steden en gronden verdrijven. Reeds veertig agrariërs hebben te kennen gegeven in aanmerking te willen ko men voor vervangende cultuurgrond elders in het land. Ir. Posthuma, directeui van het Rotterdamse havenbedrijf, die giste ren ook op de vergadering in Klun dert aanwezig waS, sprak zijn grote bewondering uit voor de vaart en het inzicht, dat Brabant aan de dag legt bij de plannen voor het Moerdijkse industrieterrein. Het Havenbedrijf Rotterdam is door HULST Het uitzicht uit het raam van de burgerzaal van het Hulster raadhuis is een hele troost voor wie de tentoonstelling bezoekt die er tot 10 juni wordt gehouden. Voor de tweede maal binnen een jaar heeft men de schilderijen van streekge noot Hugo Metsers op Hulst losge laten. Metsers senior exposeert er nu eens samen met zoon Guido, die speciaal voor deze tentoonstelling en kele curiosa heeft afgescheiden. Om met de zoon te beginnen: en kele maanden geleden gaf hij een -xpositie weg in Middelburg. Ik ben !aar enkele keren gaan kijken en kon ilkens maar tot één conclusie ko- ien: Guido Metsers is nog niet eens agonnen. In zijn werk heb ik nie- land ontmoet. En welke betere ■den kan een mens hebben om ziah verdiepen in de uitingsvormen an medemensen? Juist in het kunst- erk (die verheviging van de mense- jke uitdrukkingsmogelijkheid) moet mens ons nabij komen. Ik heb over die tentoonstelling ge vegen omdat er niets over te zeg en viel dan juist dit ene: in het erk van Guido Metsers heb ik nie- \and ontmoet. Ik vond het te pijnlijk m dit in het openbaar te signaleren, laar nu deze jongen blijft aanhou- en en thans zelfs werk aanbiedt dat iet eens getuigt van ambachtelijke andacht en slechts kan worden aan- .eduid als handig geknutsel van een ,'oed geschoolde, geloof ik toch echt lat het tijd wordt om er in het open- brar wat van te gaan zeggen. De merkwaardige kronkels, die zich thans in de burgerzaal te Hulst in klei, achter glas en met kleurtjes om tranen van in de ogen te krijgen, aandienen als kunst, roepen door het glas van de vitrine waarin ze opge borgen staan, met heel de machte loosheid van hun maker je toe: pu bliek, ik veracht u. Aangeven door welke mogelijke uorzaken een kunstenaar wordt weer- nouden om de beloften waar te ma- Ken, die ook bij Guido Metsers echt wel te vinden zijn (o.a. enkele ont werpen) valt, meen ik, buiten de taak van kunstkritiek. Dat hij ais oeeldhouwer meer kansen maakt lan als schilder, heeft niet alleen te maken mei zijn technische vaar digheid Die ontbreekt hem ook schil derkunstig niet. Het ambachtelijke tan de beeldhouwer blijkt echter bij de jonge Metsers béter ontwikkeld te zijn dan de subtiele aandacht die van de schilder wordt gevraagd. En misschien komt hij er nog eens aan toe, ook een schilderkunstige vorm te vinden voor de emoties, die nij tot nu toe als kunstenaar ont vlucht. Het werk van Hugo Metsers wordt goed verkocht. Het is niet de enige overeenkomst met de smartlap. Schilderkunstig volgt hij eigenlijk het zelfde procédé als Gert en Hermien. Kleuren, om ztek van te worden hut selt hij vaardig door elkaar (de Ja panse lakken die hij gebruikt hebben de eigenschap bij menging hun kleur te behouden) en er ontstaan spe- lonkachtlge voorstellingen en rabar- berstruiken, in kleuren die moeders grijze haren of hoe al die smartlap pen ook mogen heten, zelfs zover in de schaduw stellen, dat zij aan lieden die toch echt beter konden weten, kreten van bewondering ont lokken. Maar wat is dit naar werk. Het maniertje is zo doorzichtig en het resultaat zo abominabel, dat het wel gekocht moet worden door mensen die eindelijk „de moderne kunst" be grepen menen te hebben. Inderdaad dit is van hun niveau. Dit kan ein delijk boven het bankstel. Daar kun nen idioten als Warhol en Rauschen- berg niet tegenop. Ons eigen idool doet het toch maar eens even! Geen bedoeling, alleen een manier tje, huisvlijt; een vlijt echter die ra men zemen tot een edel ambacht verheft en de koekenbakker tot kun stenaar. Kom nou, moeten we hier echt ernstig op ingaan? Ik maak een uitzondering voor het min of meer figuratieve werk, dat Je artistieke miskleuren met de Ja panse lakken weliswaar doet verge ten, maar dingen als „Ochtend" en „Boer" zijn gewoon aardige schilde rijen. Waarom zoekt Metsers het in tiet extreme spelletje, terwijl hij het met paletmes en penseel beter blijkt te kunnen? JAN HUSKEN. het Industrieschap Moerdijk belast met de werving van industrieën. Dit in overleg met het Economisch Tech nologisch Instituut te Tilburg en met het provinciaal bestuur. Volgens drs. J. W. Kurstjens, ad junct-directeur van het Brabantse ETI, zal het industrieterrein Moer dijk voornamelijk bestemd worden voor „bedrijven, die economisch ge oriënteerd zijn op Rotterdam, maar niet noodzakelijk aan diep vaarwater moeten liggen". Over de diepte van het vaarwater bij Moerdijk zei hij, dat „het bereikbaar is voor de groot ste binnenvaartschepen en zelfs voor kleine zeeschepen". Ir. Posthuma stelde voor de toe komst aan dit vaarwater toch kennelijk wel grotere eisen. Hij zei, dat het bevaarbaar maken van de waterwegen naar Moerdijk voor sche pen van 20 tot 40.000 ton een grondige studie waard is. Op de vraag of Moerdijk kan re kenen op de vestiging van Shell Che mie antwoordde de directeur van het Rotterdamse havenbedrijf: „Alleen de regering weet wat Shell Chemie wil en niemand anders". Burgemeester Schaminée merkte hierbij op, dat hij het niet eens is met de opmerking, die minister ror, L. de Block van Economische Zaken onlangs gemaakt heeft, dat er over de vestiging van Shell Chemie te veel geschreven wordt door de pers. „Ik vind het goed, dat hieraan de nodige publiciteit gegeven wordt", zei hij. „Erger is, dat er zich te veel instan ties mee bemoeien". Zowel drs. Kurstjens van het ETI als ir. H. P. Meijer, technisch onder directeur van het Rotterdamse haven- bedrijl, wezen er in hun toespraken op, dat men in Nederland terdege rekening dient te houden met de enorme schaalvergrotingen, die op treden in de economische sector door het ontstaan van grotere markten. Alsook met de technische ontwik keling, die voert tot grotere produk- tie-eenheden, die naar verhouding sterk kapitaalintensief zijn. Een che misch bedrijf bijvoorbeeld investeert per ha industrieterrein tussen de vijf en tien miljoen gulden. Het gevolg hiervan is, dat de in dustriële werkterreinen van steeds grotere omvang worden. Daarbij vraagt de uitrusting van die terreinen zeer kostbare voorzieningen. Volgens ir. Meijer zijn er in het buitenland op vele plaatsen zeer goe de mogelijkheden voor bedrijven ge creëerd. Soms met aantrekkelijkhe den, welke wij in Nederland niet meer kunnen bieden. Met betrekking tot de concurrentie positie van Antwerpen zei hij, dat deze havenstad goedkope grond aan kan bieden met daarbij gunstige pre mieregelingen op grote schaal. Bo vendien beschikt men er over vol doende braakliggend terrein. ,,Wij moeten ons voor elke vestiging tot het uiterste inspannen om deze bin nen onze grenzen te behouden", zei hij. Val met bromfiets Mevrouw P. M. W. reed per bromfiets op het Jaagpad, met achterop haar 4-jarig zoontje. Tijdens het rijden heeft het jongetje vermoedelijk een andere brommer vastgehouden, waardoor mevrouw W. kwam te vallen. Zij is met hoofd- en schaafwonden en in wendige kneuzingen per ambulance overgebracht naar het St.-Jozefzie- kenhuis te Vlissingen. Westkapelle Viswedstrijd De hengelsportver eniging heeft voor de eerste maal in dit seizoen een wedstrijd georgani seerd in de Kreek. De 20 deelnemer» vingen in totaal 11 palingen. Prijswinnaars waren: 1 C. Min- naard, 2 vissen 212 punten. 2 W. Lievense, 2 vissen 151 punten. 3 Jan Louwerse, 3 vissen en 143 punten, 4 Kees Roelse, 1 vis 125 punten. Concert O.K.K. Onder grote be langstelling heeft de muziekvereni ging O.K.K. haar eerste concert in dit seizoen gegeven. Tijdens de pau ze werd de uitslag van de verloting ten bate van het Roode Kruis 1 gemaakt.

de Stem | 1968 | | pagina 11