II Veel bezoekers uit het buitenland Geen verlichting in Franse crisis JAMIN Mïloclc Geldnood in Parijs STUDENTEN BLIJVEN ONRUSTIG IN ITALIË SP0RTFEITEN Sprankje hoop in Parijs na komst van Le Due Tho INBREKER ONTVOERT AGENT IN EIGEN AUTO h Vrouw krijgt „rijles" gewonden Vlucht voor de Vietcong Graven in Willebrord vernield DAGBLAD VOOR ZEELAND Kouder VERSTOKT Radicalen willen denuclearisering Ook rellen in Belgrado Belgrado Reclamevliegtuigje stort neer Vlieger zwaar gewond sportkoeken socks of standing i I08e JAARGANG No. 25830 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j m. Mes, P. V. M. Vercauleren, I J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin on Vaderland Ma) DINSDAG 4 JUNI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 pet mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I, telefoon 8030 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). Iloe warm het was.. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM MIDDELBURG BREDA De toestand in Frank rijk en de gevolgen van de devalua tie van het pond sterling in aan merking genomen, heeft Nederland een zeer druk en zakelijk bijzonder geslaagd pinksterweekeinde achter de rug. Volgens schattingen (gebaseerd op tellingen aan de grenzen) van de A.N.V.V., bezochten rond 425.000 buitenlanders (voornamelijk Duit sers) zonnig Nederland. Met Pasen waren er dan 600.000, maar toen bloeiden de bollen. Een ander re cordgetal was dat van Pinksteren 1967. Toen ontving Nederland een kwart miljoen buitenlanders. Er waren enige factoren die rem mend op het buitenlandse pinkster- bezoek werkten, te weten de moei lijkheden in Frankrijk en de ver grote deviezenproblemen voor de Engelsen als gevolg van de deva luatie. Vorig jaar had Pinksteren bovendien nog het voordeel dat toen bij hetzelfde stralende weer ook nog vele bollen bloeiden (de Keukenhof trok die dagen 50.000 bezoekers). Gezien deze factoren is de A.N.V.V. dan ook alleszins te vreden over de bereikte resultaten. Die resultaten waren voor het belangrijkste deel te danken aan een zeer druk bezoek van Duitsers. Weliswaar reisde ook een niet on aanzienlijk aantal Belgen naar ons land en kwamen relatief nog vrij veel Fransen de grens over, maar daar stond tegenover dat de Engel sen en Scandinaviërs slechts in zeer bescheiden hoeveelheid verte genwoordigd waren. Het buitenlandse pinksterbezoelc, dat dit jaar dus een nog sterker Duits accent had dan in andere ja ren, begon vrijdagmiddag vroeg en zette zich eerste pinksterdag nog onverminderd voort. In het bijzonder in een aantal badplaatsen en in Amsterdam, Rot terdam en later ook Den Haag kre gen ook de hotels en pensions een groot aandeel in het buitenlands bezoek. De V.V.V.'s in de drie grote steden en in diverse badplaatsen moesten zelfs bun voorraad parti culiere adressen inschakelen. In Noordwijk deed de V.V.V. met be hulp van een geluidswagen een be roep op niet beroepsmatige ver huurders om ongebruikte slaapka mers beschikbaar te stellen. Opvallend groot was bet aantal kampeerders (500.000 Nederlanders en buitenlanders te zamen). In alle delen van het land waren de kam peerders te vinden. Ongeveer vijf entwintig procent van de bij de kampeerinformatiedienst A.N.W.B.- A.N.V.V. aangesloten terreinen was vol. De grootste drukte vond men op de Utrechtse heuvelrug en langs de kust (tussen Hoek van Holland en Pétten). Langs de hele Noordzee kust was veertig procent van alle kampeerterreinen vol. Elders in het land deden zich geen kampeermoei- Iijkheden voor. In Noord-Brabant was het erg druk. maar een plaatsje was voor iedere kampeerenthou- siast nog wel te vinden. De kampeerinformatiedienst A.N. W.B.-A.N.V.V. concludeert dat de drukte langs de kust veroorzaakt werd door zon- en zeegenieters, dat de bewoners van de randstad naar het centrum van het land gingen om generale repetitie voor hun va kantie te houden en dat Friesland en de Zeeuwse eilanden in de be langstelling stonden van de kam perende watersporters. (VERVOLG OP PAGINA 3) En hoe druk op de weg.. ARBEIDERS HOUDEN BEEN STIJF (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Premier Pompidou van Frankrijk heeft gisteren een beroep gedaan op de miljoenen Franse sta kers, onverwijld en massaal het werk te hervatten. Des ondanks gebeurt dit niet. De onderhandelingen in vrij wel alle vitale sectoren verlopen stroef. De sociale crisis is nog lang niet opgelost en alle tekenen wijze erop, dat de arbeiders, evenals de studenten, hun houding hebben verscherpt. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Van het stakings- front in Frankrijk is misschien wel het voornaamste nieuws dat het personeel van de Bank van Frankrijk besloten heeft van- lag weer aan het werk te gaan. Wantrouwend als wij zijn ge worden voor de regeringspropa- ganda willen wij toch hopen dat het bericht waar is. Want dat zou een grote verlichting bete kenen voor allen, die langza merhand in geldnood zijn geko men. Gaat de Bank van Frankrijk weer bankbiljetten uitgeven, dan komt er weer geld in omloop en gaan misschien ook de ande re banken open. Dan kunnen wij beginnen met het afbetalen van onze schulden. Want iedere Fransman heeft links en rechts van vrienden en kennissen, die oog wat in een oude kous had den, geleend. Wijzelf leenden van onze werkster, die tussen haar lakens in de linnenkast een stapeltje bankbiljetten had liggen. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND BATH Zeven men sen gewond in het ziekenhuis, twee auto s geheel vernield en één bescha- gd, twintig minuten vertraging oor het verkeer op rijksweg 58 en Kilometers lange files. Dat was het ii„CSi, resu"aat van een „rijles" die half r r uit Schore gisteren om alt twaalf aan zijn vrouw gaf. Mevrouw M. raakte op de enorm vne™ ,njksw?g 58 met het rechter- 7P S ,van haar auto in de berm. hotlf8 .W?gen niet houden en de far T°n W tegen de aut0 van aSto X F' uit K°rtgene. Deze iarie™gt-°Ver de k°P' Ecn vier- »rig zoontje werd in de berm geslin- daarna^nn'!? Personenwagen reed na op de twee auto's in. wind la pesten draaien- Zrm gere temperatuur. ^aXn?2 2q°-53en,0p4-23uur' °P 12.29 en onder 01.49 uur. De drie sleutelbedrijven waar het op aan komt liggen stil en dat zijn de P.T.T., de spoorwegen en het Pa rijse transport, dat wil zeggen metro en bussen. Als bij de P.T.T. hier en daar spo radisch gewerkt wordt, komt dat al leen doordat de politie bepaalde kan toren met geweld heeft ontruimd. Bij de spoorwegen reden zondag in de Elzas een paar treinen. Maar de spoorwegarbeiders hebben maandag morgen opnieuw het station van Straatsburg bezet. Een trein, onder weg van Straatsburg naar Mulhau- sen, werd tot staan gebracht door spoorwegarbeiders die op de rails waren gaan zitten. De politie stond er machteloos te genover. Wij reden maandagmorgen langs de automobielfabrieken van Renault en Citroën. Daar lag alles nog plat. Aan de voorgevel van Re nault hing voor het eerste de Franse driekleur, naast de rode vlag in top. Dat is gedaan om de pas opgerichte Gaullistische burgerwachten geen aanleiding te geven de rode vlag neer te halen, wat zij op andere plaatsen al hebben geprobeerd. Bij voorbeeld op de universiteit van Straatsburg. Na vechtpartijen is daar tenslotte het compromis gevonden dat op het dak van de universiteit thans drie vlaggen naast elkaar wapperen, de rode vlag, de driekleur en de vlag van de Raad van Europa. Verder moet men proberen wijs te worden uit de stroom van berichten, meestal uit de propagandistische ko ker van beide kanten, over werk hervattingen, gesloten akkoorden en nog te sluiten akkoorden. Wat die akkoorden betreft, staat nog niets met zekerheid vast. De vakbonden staan op het standpunt: de basis heeft het laatste woord, wat wil zeg gen dat de arbeiders in de loop van dinsdag of woensdag zullen beslissen of zij gaan werken of blijven staken. Dat is het geval voor de verzeke ringsmaatschappijen, de schoenfa brieken, de olie-industrie, de papier en kartonindustrie, de banken, de fabrieken van atoomenergie, de bouwvakken, gas en elektriciteit en de sociale verzekering. In al die industrieën is het dus mogelijk, wat nog niet wil zeggen waarschijnlijk, dat het werk woens dag wordt hervat. Maar die werk hervatting betekent in de praktijk weinig, zolang als er geen treinen rijden. Miljoenen Fransen zitten zich 's avonds in hun huiskamer te ver velen, want er is om acht uur 's avonds maar één journaal en ver der is er de hele dag op de t.v. niets te zien. De journalisten van de t.v. staken in overgrote meerderheid om objectiviteit af te dwingen in het nieuws, wat in Gaullistisch Frank rijk wel nodig is. Resumerend mag men zeggen dat na de politieke overwinning van De Gaulle, de vakbeweging zich heeft verstokt en er probeert uit te halen wat er in zit. De meningsverschillen tussen enerzijds vakbonden en an derzijds regering-werkgevers, lopen hoofdzakelijk over werktijden en lo nen. Wat de spoorwegen betreft heeft de regering maandag gezegd: met on ze concessies tot hier toe en niet ver der. En van hun kant zeggen de spoorwegarbeiders: nu of nooit. (VERVOLG OP PAGINA 3) (Van onze sportredactie) BREDA ADO heeft de KNVB- beker gewonnen. Voor ongeveer achttienduizend toeschouwers klopten de Hagenaars landskam pioen Ajax in de finale. In Eindhoven waar beslist werd over degradatie naar de eerste divisie, versloeg DOS tij dens 'n slopend duel Fortuna '54 Daar was een verlenging voor nodig. Gerben Karstens kwam na maanden van afwezigheid weer vooraan in een wieleruitslag. Hij werd eerste in de ronde van Hansweert. Tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Den Haag was er een verrassing: de stijl van Geert Udding. Het Nederlandse hockey-team won dit weekeinde tweemaal. Eerst klopte het de Deense a- ploeg, daarna een b-elftal. In drukwekkend was het optreden van Nederland overigens niet. Dit en ander nieuws op onze sportpagina's. Een jonge Vietnamese moeder ge bruikt haar voedseljuk om haar kinderen en haar weinige persoon lijke bezittingen te kunnen dragen op haar vlucht voor het oorlogs geweld dat haar woonwijk, Cholon, verwoest. UTRECHT (ANP) Op de zater dag in Utrecht gehouden openbare vergadering van de werkgroep van christen-radicalen heeft men zich in grote meerderheid uitgesproken voor een denurlearisering. Ons land zou zijn Navo-partners dienen te overtuigen van de nood zaak om tot overeenstemming met de landen van het Warschaupact te ge raken over deze denuclearisering van de Atlantische Oceaan tot aan de Russische westgrens. Tevens wordt aangedrongen op een gelijktijdige terugtrekking van de Amerikaanse en Russische troepen uit dit gebied. Naar het oordeel van de meerderheid dienen „politieke en militaire risico's wederzijds te wor den aanvaard." Indien ons land er niet in zou sla gen zijn Navopartners te overtuigen van de noodzaak tot denuclearisering, dient Nederland zelf met initiatieven op dit terrein te komen, aldus het programmapunt. I (Van onze redactie buitenland) ROME/BELGRADO In Rome kwam het gisteren opnieuw tot bit tere gevechten tussen rechtse en linkse studenten en tussen studen- tengroepen en politie. Wagens in de strijd, die zich concentreerde rond de gebarricadeerde toegangen van de universiteit van Rome, waren stenen en bundels brandende lappen. Hoewel de politie voortdurend met studenten in onzachte aanraking komt, probeert zij zich zoveel moge lijk afzijdig te houden. Dit is nog steeds een gevolg van de ongewoon felle kritiek op het politie-optreden van een maand geleden. Na de gevechten tussen ongeveer 300 rechtse studenten en een paar duizend linkse studiebroeders, welke laatsten al sinds vrijdag de univer siteit bezet houden uit solidariteit met de Franse revolutionaire studen ten, greep de politie tenslotte in om een eind te maken aan de strijd. Po litiemannen namen de aanval op de barricaden van de rechtse studenten over en ontruimden de universiteit. De opstandige studenten verlieten het gebouw onder het roepen van leuzen als „Leve Ho Tsji Minh" en „De politie uit de universiteit". Ook in andere Italiaanse steden, als Napels en Turijn, deden zich fel le botsingen tussen studenten en po litie voor. In Turijn werden zaterdag acht politiemannen en een twintig tal betogers gewond. In Napels werd de universiteit bezet. Vervolgens werd een grote sit-in gehouden op een van de hoofdverkeersaders van de stad, waardoor het verkeer uren lang gehinderd werd. Aan de steeds langer wordende lijst van landen waar de studenten zich roeren, kan men sinds het pink sterweekeinde ook Zuid-Slavië toe voegen. Een simpel incident aan de ingang van een feestgelegenheid deed zondag massale gevechten uit breken tussen studenten en volks- politie. Het „brute optreden" van de soldaten lokte nieuwe onregelmatig heden uit. Luid klonken de eisen om hervorming en verbeteringen aan de universiteiten. Die zijn prompt aan gekondigd door de autoriteiten. Maar ook gisteren werd in Belgrado nog gevochten. Er zijn 59 gewonden, waaronder slachtoffers met ernstig letsel. HILVERSUM (ANP) De 31- jarige verzekeringsinspecteur R. T. van Wettum, afkomstig uit Hoeve laken is zondagmiddag met een Tiger-Moth neergestort op het vlieg veld. Om een sleepnet met reclametekst op te pikken moest hij laag over het veld scheren. Daarbij kwam zijn toestel in een vrille en raakte met de staart de grond. Het sloeg vervolgens over de kop en vloog in brand. Een employé van het vliegveld, de heer H. v. d. Stroom snelde toe en slaagde erin de piloot uit het brandende toestel te trekken. Hij liep daarbij brandwonden aan de handen op. De heer Van Wettum wend zwaar gewond overgebracht naar het zie kenhuis Zonnestraal te Hilversum. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De komst van Le Due Tho (57) naar Parijs, die wordt ge zien als een van de belangrijkste mannen in Hanoi na Ho Tsji Minh. gisteren, heeft een golf van specu laties doen ontstaan. Een lid van de Amerikaanse delegatie sprak van een sprankje hoop. Maar evenals minister Ngoeyen Doey Trinh van buitenlandse zaken, die Tho in Hanoi uitgeleide deed, verklaarde de „speciale adviseur" in Parijs dat eerst de Amerikanen on voorwaardelijk hun bombardemen ten op Noord-Vietnam moeten sta ken voordat er over andere zaken kan worden gesproken en verder dat de impasse in de besprekingen te wijten is aan de obstinate houding van de Amerikanen. Het sprankje hoop puurt men uit het begeleidend commentaar van het partijblad Nhan Dan, dat een bereidverklaring tot een bombardementspauze voldoende zou zijn en uit het feit, dat Le Due Tho een Zuidvietnamees specialist is en waarschijnlijk zo belangrijk, dat hij niet om de haverklap Hanoi hoeft te raadplegen voor advies. Van de andere kant geldt hij als een ver tegenwoordiger van de „harde lijn". Le Due Tho reisde via Peking en Moskou, in welke laatste stad hij president Kosygin ontmoette. De tweede man van de Amerikaan se delegatie, Cyrus Vance, is zondag teruggekeerd naar Parijs uit Wash ington. Hij zei geen nieuwe instruc ties van president Johnson te heb ben meegekregen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD Een nog on bekende man heeft tijdens het pink sterweekeinde op het kerkhof van St.-Wiliebrord een 60-tal grafstenen, kruisen, beelden en opschriften be schadigd of vernield. Er werden geen leuzen aangebracht, zodat de rijks politie aanneemt dat hier een andere dan de gebruikelijke grafschenner aan het werk is geweest. De politie heeft samen met de tech nische recherche de zaak in onder zoek. De vernielingen werden zon dagmorgen ontdekt door familiele den van de aldaar begravenen. Zij begonnen onmiddellijk met het her stellen van de schade, gadegeslagen door een groot aantal Willebrorders. Op een gegeven moment stonden er zeker 150 mensen op het kerkhof. Inmiddels zijn alle beschadigde gra ven zo goed en kwaad als het ging in orde gemaakt. Van bepaalde zijde wordt gesuggereerd dat kinderen de vernielingen zouden hebben aange richt. De rijkspolitie gelooft dit niet. AGENT HOOGEVEEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eén uur en twaalf minuten heeft een hoofd agent van de Rotterdamse politie zaterdagavond achter het stuur van zijn eigen surveillanceauto een dolle rit gemaakt, terwijl er twee geladen pistolen op hem gericht waren. De man die de agent in diens eigen auto wilde ontvoeren, de 24-jarige fotolithograaf R. Th. K. uit Rotterdam werd tenslotte ge arresteerd, toen de auto door tientallen politiewagens werd in gesloten. Zaterdagavond kwam er bij de Rotterdamse politie een melding binnen van een inbraak. Hoofd agent Hoogeveen was met zijn auto in de buurt. Toen zijn colle ga achter het huis was, waar de inbraak gepleegd was, dwong K. agent Hoogeveen, onder bedrei ging, met een pistool, weer in de auto te stappen. K. nam de agent diens pistool af en gaf hem de route op die hij moest rijden. De hoofdagent nam zich voor om de zaak rustig aan te pakken, reed waar K. wilde en wees hem er enkele malen op, dat hij stom handelde. Onmiddellijk nadat agent Hoo geveen was weggereden kwam een actie van de politiekorpsen in de randstad op gang. De sur veillanceauto werd door steeds meer politiewagens gevolgd. De route ging van Rotterdam via Leiden naar het verkeersplein Rijswijk en vervolgens via rijks weg 13 weer richting Rotterdam. Agent Hoogeveen had het even benauwd, toen hij op deze weg de auto in de berm moest rijden. Veiligheidshalve stak hij zijn handen in de hoogte. „Je hebt het verloren", zei hij tegen K., waarop deze de twee pistolen aan de agent gaf. K. heeft tij dens de rit twee schoten gelost in het wilde weg. Hoofdagent Hoogeveen verklaarde later: „Ik vermoed dat hij nogal veel Ja mes Bond-boeken gelezen heeft" (ADVERTENTIES) vandaag voordeel pak van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk 'is

de Stem | 1968 | | pagina 1