Concilie stelde een miskend profeet in het gelijk Mensen die hun salaris via een Gezinsrekening bij de Boerenleenbank ontvangen, zijn voorgoed van heel wat betalings-rompslomp af. Boerenleenbank I )e^e!Hcl DEFILE Gastarbeiders zonder werk worden geweerd Nieuw! van RITMEESTER KLAAS STEUR VEERTIG JAAR PRIESTER Theologie op zaterdag VOOR 7 JUNI REGISTRATIE RIJ POLITIE Enthousiasme Prekend theoloog Uitweg 1000 Op goed geluk Officieel werven N DP-voorzitter: Volk krijgt pers die het verdient Paus: geen verbod experimenten wel gesprek (door prof. M. J. de Graaff) AMSTERDAM. Onder de priesters van het Rotter damse bisdom, die op de eer ste pinksterdag hun veertig jarig jubileum vieren, is er een, wiens betekenis ver uitstijgt boven de groepen, waarvoor hij onmiddellijk heeft gefunctioneerd. Het is K. Steur, pastoor van De Zilk. Voor de priesters van de bei de bisdommen zal deze bena ming wat formeel klinken. Voor hen is hij zonder meer „Klaas" en is zijn naam meer dan met De Zilk verbonden met het voormalige Warmondse semina rie, waarvan hij gedurende zijn bijna 20-jarig professoraat de belichaming is geweest. Warmond is steeds gemaakt door de professoren, die er hun stempel op drukten. In de veertiger en het begin van de vijftiger jaren is Warmond Steur geweest, zoals het in het begin van deze eeuw Van Noort, Beijssens en Vlaming was. Daarom vooral is hij „Klaas", ook voor de ouderen en jongeren, die ctae bescheiden, bijna bedeesde Vo- lendammer nooit gezien, laat staan gehoord hebben. Aan de Nijmeegse universiteit op geleid in de godsdienstwetenschap pen, kwam hij in 1931 naar War mond, waar hij in de eerste jaren aan het philosophicum een leerstoel bekleedde in de natuurfilosofie. Doch zijn levenswerk begon in 1936, toen hij deze verwisselde voor een professoraat in de dogmatische theologie. Zijn bekendheid is vooral veroor zaakt door factoren van buiten. Zelf trad hij slechts in de openbaarheid wanneer hij zich daartoe, meestal van binnenuit, gedwongen zag. Enerzijds was er het enthousiasme van zijn leerlingen, dat zijn faam deed rondgaan, anderzijds de tra giek van het abrupte einde van zijn professoraat dat in de verdachtma kingen van de voorconciliaire kerk ten gronde is gegaan. De belangrijkste factor was het enthousiasme van zijn studenten, dat op de dag van heden in een meer verstilde dankbaarheid voort duurt. Het heeft zijn goede grond in het theologiseren van Steur zelf. Van meet af aan is hij een eigen weg gegaan. Had zijn voorganger Verhaar zijn beste krachten nog besteed aan de voltooiing van het handboek van Van Noort, met Steur had de handboeken-theologie plot seling afgedaan. Geruime tijd voor dat de nouvelle théologie in het door de oorlog geïsoleerde Neder land bekend werd, sprak Steur reeds een taal die voordien vanaf de theologische katheders niet ge hoord was. Taalgebruik is sympto matisch, het verraadt een wijze van denken, een manier van zich ver houden tot de werkelijkheid. Theo logie was voor hem dan ook niet het voortbouwen aan een overgele verd begrippensysteem, doch een poging de werkelijkheidsvisie van het geloof op een eigentijdse wijze te verwoorden. Hierbij ging hij op een zeer persoonlijke manier te werk. De vrijmoedigheid die hij tentoon spreidde was geworteld in het so- liede en bijna vanzelfsprekende ge loof van de Volendamse vissersman, met wie hij zich zeer nadrukkelijk verbonden bleef voelen. De zorg vuldigheid waarmee hij te werk ging, die hem van zijn studenten deed eisen dat zij naast zijn trac- taten steeds de traditionele hand boeken en de definities van Denzin- ger bestudeerden, vond haar oor sprong in zijn trouw aan en verbon denheid met de kerk. Deze karakteristiek van geloofs- verwoording heeft ook zijn wijze van theologisering beïnvloed. Hij was voor alles de prekende theo loog. In zijn colleges sprak hij met de studenten over hun geloof en her en der in het bisdom beklom hij de spreekstoelen om naar de beste theologische traditie „in het midden der kerk" zijn ideeën uit te proberen en te formuleren. Deze zelfde trek bracht hem in de na-oorlogse jaren tot een veel vuldig contact met de directe ziel zorg. Hij voelde dat er een nieuwe wijze van denken en geloven groei de en dat het voor de theologie een levensnoodzaak was daarbij aan wezig te zijn, opdat er niet een nieu we kloof zou groeien tussen de we tenschappelijke theologie en het ge loof van het kerkvolk. Het zal dan ook niet verwonde ren, dat praktisch ai zijn boeken een neerslag vormen ofwel van zijn preken of van zijn colleges. De twee bekendste „Niet wij maar Hij" en „Christelijke toekomstver wachting" zijn rechtstreekse uitga ven van respectievelijke vasten- en adventsconferenties. Zelfs zijn meest technische werk „Dogmatisch trac- taat over het sacrament van het hu welijk" moet verstaan worden te gen de achtergrond van „liefdele ven" en „liefdestreven" waarin hij zijn conferenties voor de Volen damse jonggehuwden en verloof den heeft neergelegd. De stijl van zijn boeken is verouderd. Het kon bijna niet anders. Zij drukken op een uiterst sensibele wijze de religi euze gevoeligheid van die dagen uit, die geheel anders was dan die van nu. Doch wij behoeven daarover niet te treuren. Zij hebben hun werk gedaan. Voor velen hebben zij de verrassende verwoording betekend van wat er eigenlijk in hen leefde, zij hebben hun de uitweg gewezen uit verstarde patronen en hen be vestigd in hun geloof en in zich zelf en hun daardoor de weg vrijge maakt om op eigen wijze verder te gaan. Dit was zijn ideaal ook met zijp studenten. Hij weigerde hen te over laden met een te uitvoerig weten schappelijk apparaat overal waar hij dit als een belemmering zag voor een zichzelf verantwoordend geloven. Onwrikbaar bleef hij trouw aan zijn opdracht priesters te vor men en geen vaktheologen. Steurs vrijmoedigheid was ge worteld in het solide en bijna van zelfsprekende geloof van de Volen damse vissersman, met wie hij zich altijd verbonden bleef voelen. Het kon dan ook niet uitblijven dat zijn faam zich spoedig verspreid de vooral door de grote groep van zijn enthousiaste leerlingen. Oudere collega's mochten al eens hun hoofd schudden over de toen nieu we ideeën die zij van „die Steur" hadden, meestal werden zij ontwa pend door het serieuze geloof dat zij eveneens van „die Steur" hadden geleerd. Toen dan ook in 1954 dit profes soraat in een golf Van verdachtma kingen, denunciaties en maatrege len tot een voortijdig einde kwam, waren allen die Steur werkelijk kenden, meer verbaasd en veront waardigd dan geschokt. Zijn geloof stond eenvoudig buiten kijf en in zijn theologie is hij steeds dermate met omzichtigheid te werk gefeaan, dat het op voorhand onmogelijk was aan zijn rechtzinnigheid te twij felen. Men beeft sindsdien meer dan eens over rehabilitatie gesproken. Voor allen die hem echt genegen zijn, hoeft het niet. In hun ogen is de man nooit ontluisterd. Het zou slechts een rehabilitatie kunnen zijn van hen die tot deze affaire bijdroe gen. Bovendien, wanneer het nog nodig was geweest, heeft het tweede Vaticaans concilie, met name in de constitutie over de kerk door haar beschouwingen over het priesterlijk karakter van het volk Gods zijn visie meer dan voldoende bevestigd. Toch blijft het een trieste zaak. Zowel voor de mens Steur, die in een van zijn gevoelige plekken, trouw aan de kerk, werd gekwetst, als voor die kerk zelf. Er is weer eens een profeet tot zwijgen ge bracht. Allen die hem in zijn latere jaren hebben mogen volgen, zijn er zich van bewust welk een kostbaar geluid in het huidige kerkelijke den ken gemist wordt. W. J. DE GRAAFF, president-curator van de katholieke theologische hogeschool in Amsterdam (ADVERTENTIE) Want waarom uzelf nog langer laten plagen door allerhande ongemak, dat met zo'n gemakkelijke Gezinsrekening voorgoed van de baan wordt geveegd? Uw salaris wordt elke maand op uw Gezinsrekening overgeschreven en u bent dan verder feitelijk van alle zorg af. Voor de rekeningen die u moet betalen schrijft u een eenvoudige betalingsopdracht voor de bank. Geregeld terugkerende betalingen kunnen automatisch door de bank worden voldaan. En voor kontante betalingen gebruikt u de veilige betaalcheque. Betaalcheques en formulieren zijn kostelooshet werk dat de bank voor u doet eveneens. Tot aan de regelmatige toezending van uw saldo-overzicht toe. En u verdient er óók nog op, door 3,5% rente over uw tegoed. En als houder van een Gezinsrekening kunt u ook een Persoonlijke Lening krijgen. Of eindelijk dat eigen huis kopen..... met een hypotheek tot liefst 90% van de taxatiewaarde. Bij de Boerenleenbank, de bank met de vriendelijke sfeer. Waar u zo prettig binnenkomt en zo plezierig wordt geholpen. De ideale bank voor iedereen- de bank voor iedereen vestigingen (Van onze correspondent) HUIS TER HEIDE Aan de Rijks universiteit van Utrecht wordt in het najaar naast de gewone theologische opleiding, die volledig gehandhaafd blijft, een theologische opleiding ge opend voor extranei, d.i. voor studen ten die alleen op zaterdag college kunnen volgen. Deze opleiding staat open voor katholieken Dezen kunnen dan, na het kandidaatsexamen, een kerkelijke cursus aan de katholieke theologische hogeschool Utrecht vol gen, die hun opleiding voltooit. Een en ander werd meegedeeld op een gisteren gehouden persconferentie. De organisators willen langs deze weg de theologiestudie mogelijk ma ken voor studenten, die door maat schappelijke taken niet in de gelegen heid zijn op normale wijze de colleges aan de faculteit te volgen. De cursus is begroot op zes jaar. Per jaar zijn er 23 collegedagen van zes uur. Verder zijn er per jaar nog 776 studie-uren begroot, voor een groot deel geconcentreerd op de za terdagen. De opleiding moet als volkomen gelijkwaardig aan de normale wor den beschouwd. Wie niet het hele programma kan volgen, kan met spe ciale toestemming van de faculteit als toehoorder worden geaccepteerd. De cursus leidt op voor allerlei,ta ken in het godsdienstonderwijs, in het parochiële en dekenale leven. In hoeverre hij voorbereidt op het ker kelijk ambt is nog niet te zeggen, daar de vragen rondom het ambt nog vol op in ontwikkeling zijn. De opleiding opent ook mogelijkheden voor allerlei functies in de maatschappelijke sec tor. De organisators achten de oplei ding zeer geschikt voor vrouwelijke deelnemers, die door huwelijk en ge zin niet aan een normale studie zijn De cursus is in ieder geval niet be- toegekomen. doeld voor jonge mensen, die ook op de gewone wijze zouden kunnen stu deren, oo kal zou dit hun enige moeite bosten. DÉFILÉ van Ritmeester. Nieuw, geurig. Een fantastisch sigaartje. Voor mannen van 20 tot 40. Voor mannen die kritisch biezen. Voor de populaire prijs van maarf 1,50 Wat let u, om vandaag nog te ontdekken, hoe lekker écht roken is. DEN HAAG (ANP) De ongecontroleerde binnenkomst - buiten de officiële werving om - van buitenlandse arbeidskrachten uit de landen rond de Middellandse Zee zal worden afgeremd. De aan trekking van deze werknemers zal voortaan in beginsel geschieden via de met de desbetreffende landen overeengekomen procedures, De maatregelen zijn niet van toe passing op Italianen, die op grond van de EEG-verordening inzake het vrij verkeer van werknemers, even als onderdanen uit andere EEG-lan- den, met Nederlanders gelijkgesteld zijn. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft tot deze maat regelen besloten na overleg met de subcommissie voor buitenlandse ar beidskrachten van de commissie vain bijstand en advies voor het di rectoraat-generaal voor de arbeids1 voorziening en in overeenstemming met de minister van justitie. De maatregelen zijn genomen, om dat bij de regering reeds lange tijd bezorgdheid bestaat over de komst naar Nederland buiten de officiële werving om van buitenlandse ar beidskrachten uit landen rond de Middellandse Zee. Onder hen bevin den zich velen, die op goed geluk en zonder zekerheid van tewerk stelling overkomen. Daardoor was het in bepaalde gevallen moeilijk in hun huisvesting, opvang en begelei ding in voldoende mate te voorzien. Gedurende de laatste tijd valt we derom een sterke toename van de spontane toeloop van deze buitenlan ders waar te nemen, waardoor de problemen, welke hun aanwezigheid hier te lande met zich meebrengt, mede gezien de nog heersende werk loosheid, worden vergroot. De maatregelen houden in het kort het volgende in: Met ingang van vandaag 1 juni, zullen slechts voor tewerkstelling in aanmerking komen: officieel gewor ven arbeidskrachten, werknemers, die over een nog geldige vergunning tot verblijf beschikken en in het bui tenland verblijvende werknemers, ten behoeve van wie een werkver gunning zal worden verleend en aan wie in het buitenland een machtiging tot voorlopig verblijf, door een Ne derlandse diplomatieke of consulaire vertegenwoordiging is verstrekt. Werknemers, die in het bezit zijn van een geldige vergunning tot verblijf en die na afloop van hun werk in Nederland naar het buiten land vertrekken kunnen onder be paalde voorwaarden een vergunning krijgen op grond waarvan zij binnen vier maanden na hun vertrek naar Nederland kunngn terugkeren. Buitenlandse arbeidskrachten uit landen rond de Middellandse Zee (en met name dus Portugezen, Spanjaar den, Grieken, Turken en Marokka nen) die kunnen aantonen dat zij tot op heden in ons land waren en die zich nog niet bij de politie hadden gemeld, krijgen de gelegenheid dit tot uiterlijk op 7 juni te doen. De- geinen, die nog geen werk hebbeu, dienen zich tevens te doen inschrij ven bij het dichtstbij zijnde geweste lijke arbeidsbureau. De arbeidsbu reaus zullen hen d'an trachten te be middelen naar die werkgevers, die kenbaar hebben gemaakt behoefte aan arbeidskrachten te hebben, waaraan niet kan worden voldaan door bemiddeling van Nederlanders. Voor de tewerkstelling van bui tenlanders, die zich zelfs op 7 juni nog niet zullen hebben gemeld, zal geen vergunning meer worden ver leend. Zij zullen ons land moeten verlaten. Uiteraard geldt hetzelfde voor hen, die na vandaag ons land binnenkomen en niet beschikken over een geldige vergunning tot verblijf of een machtiging tot voorlopig ver blijf. Werkgevers, die op 31 mei bui tenlandse arbeiders in dienst hebben voor wier tewerkstelling nog geen vergunning is aangevraagd, krijgen eveneens tot en met uiterlijk 7 juni de gelegenheid dit alsnog te doen. Later ingediende aanvragen zullen in ieder geval worden afgewezen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Het volk krijgt de pers die het verdient; de pers waarvoor men de economische voor waarden heeft geschapen", heeft voorzitter mr. C. J. Houwert van de Nederlandse Dagbladpers giste ren in het Hiltonhotel in Amsterdam gewaarschuwd. Door de invoering van de t.v.- en radioreclame is de economische ba sis van de krant op losse schroeven komen te staan. De heer Houwert meent te weten dat in 1968 25 mil joen meer aan t.v.-reclame zal wor den besteed dan in 1967. Het adver tentievolume van de dagbladen over Je eerste maanden van 1968 gaat slechts enkele procenten uit boven de eerste maanden van 1966, terwijl men al jaren lang gewend was met en rekende op een jaarlijkse groei van 10 procent. De abonnementsin- fcomsten (35 procent van het totaal) blijven achter zodat het krantenbe- drijf steeds meer conjunctuurgevoe lig wordt. De NPD-voorzitter zag geen kansen voor kostenbesparingen. De vaste kosten (gebouwen, rotatie persen, zetmachines) werden niet minder, en de arbeidskosten stegen. Bovendien zal de revolutionaire ont wikkeling van de elektronika de in formatieverwerking en de grafische vervaardiging van de krant ingrij pend wijzigen en dus tot investerin gen en extra-kosten leiden. „De NDP verwacht verlichting van de overheid, geen beheer. De onafhan kelijkheid van de pers zou in gevaar komen bij hulp aan individuele on dernemingen", aldus mr. Houwert. Hebt u enig idee voor hoeveel geld een gemiddelde telefoonabonnee jaarlijks opbelt? Ik had het niet, maar heb het nu wel. „Aangetekend de personeelskrant van de P.T.T. heeft het becijferd. Het is f 275,91 per jaar. De gemiddelde telefoonabonnee belt per jaar 765 keer lokaal, hij voert 485 interlokale en 9 internatio nale gesprekken. En hij belt 54 keer de tijdmelding en 13 keer het weer bericht. Als het slecht weer is wordt het weerbericht vaker gedraaid dan bij goed weer. Weet u daar een ver klaring voor? Ik niet. „Voor zover ik het kan beoordelen vóelt de ruime meerderheid van het Nederlandse volk er niets voor om zich in een even onduidelijke als on vruchtbare links-rechts-tegenstelling te laten splitsen." (drs. W. K. N. Schmelzer Beeldhouwer Wessel Couzijn, ge ïnterviewd in. De Nieuwe Linie: „Ik geloof niet in die rechtsstaat. Men vertrouwt elkaar niet, bouwt daarom een rechtsstaat, kan elkaar ook door die rechtsstaat niet vertrouwen. Er wordt niets aan het individu overge laten. Voor je geboren bent staat 't er al." En even verder: „Zo'n figuur als Mozes, Christus, Gandhi, die hebben een bepaalde sociale vorm aan. trach ten te geven. Daar moet je meer lef voor hebben dan ik. Die mensen hebben ervoor gedokt. Dat doe ik niet." Bij alle publiciteitsrumoer uit en rond Frankrijk zijn de verklaringen, waarmee enkele Franse bisschoppen zich achter de stakende arbeiders hebben gesteld, een beetje verloren gegaan. Mgr. Marty, de aartsbisschop van Parijs, zei in een verklaring on der meer: „In het licht van de huidi ge crisis verklaren wij ondubbelzin nig, dat wij welke voorlopige op lossing men ook mag vinden vol ledig solidair zijn met het afwijzen van een wereld, waarin de mens wordt opgeofferd aan de winst en aan het geld in een kapitalistisch systeem." Als u uw wenkbrauwen fronst bij deze uitspraak mag ik u even in her innering brengen wat bisschop Ernst van Breda onlangs zei: Dit besef zal in de moderne tijd leiden tot een benadering van zaken, die niet enkel is het lenigen van onmiddellijke nood maar meer nog het bewerken van een fundamentele verandering van de maatschappelijke verhoudin gen, zelfs langs de weg van sociaal en politiek engagement." Als u het mij vraagt heeft Pink steren hier ook iets mee te maken. Deze week is het laatste cavalerie- paard van het Amerikaanse leger gestorven. Het ging, in de gezegende leeftijd van 36 jaar, dood door long ontsteking en ouderdomsziekten. In menselijke leeftijd uitgedrukt zou het paard 108 jaar geworden zijn. En dat is een hele tijd. In België gebruiken ze voor het woord „verbroederen" soms een an der, namelijk „verzusteren". In een Belgische krant las ik de kop: „St.- Niklaas zal met het Nederlands Geo- rinchem verzusteren". Burgemeester Ridder van Rappard wordt in het verslag „spiritueel" en „pienter" ge noemd. Hij gaf een uiteenzetting over de stad, die „aandachtig en soms niet zonder bewondering" gevolgd werd. We leven In een vreemde wereld, vrienden. Gisteravond trok ik te voet door een met wild kreupelhout begroeid terrein. Achter een jene verbesstruik rees plotseling een baardige, breedgeschouderde man op. Hij droeg een roodfluwelen man tel en in zijn hand had hij een fles. Weet u wat de dichter Richard Min ne geschreven heeft, mens?" vroeg hij mij. Toen ik nee knikte hief hij de fles en riep luid: „Veracht den burgerman doch ledig zijne kruiken". Daarop verdween hij in de aarde. Nu vraag ik u. MERIJN ROME (KNP) Paus Paulus wenst een dialoog over de experimenten welke in de religieuze orden en con gregaties in Nederland worden uit gevoerd en niet stopzetting daarvan. Dit heeft de woordvoerder van het Vatieaan mgr. Fausto Vallainc gister morgen geantwoord op enkele vra gen betreffende de vergadering van generale oversten en hun assistenten van orden en congregaties, die kloos ters in Nederland hebben, met de prefect van de congregatie voor de religieuzen, kardinaal Antoniutti, op 14 mei j.l. Mgr. Vallainc zei echter nog dat experimenten in orden en congrega ties de toestemming van de H. Stoel nodig hebben zoals in het concilie is besloten en dus ook voor Nederland geldt.

de Stem | 1968 | | pagina 23