Eerste eiland in Veer se Meer gisteren in gebruik genomen TROEPEN ROND PARIJS Zwembad in Den Inkel feestelijk geopend St.-Willebrordse rellen Verdachte K. na 2e behandelin; vrijgesproken EEN SMET OP H r l Even uitblazen mevrouw G.S.-LID VAN GEESBERGEN VERRICHTTE „OPENING" Kritiek op tekort van 5 miljoen winnaressen KOND DE SCHELDE Artikel over Pil bekritiseerd Pt LAKENS EN W SLOPEN 250 cm L-A-N-G SOEPELE KOFFERS IN DE AUTO Snel gewend Nieuwe aanvraag; Speurzin AARDBEVINGEN IN ITALIë van de week Negen maanden voor in bezit hebben van verdovende middelen Nare nasmaak DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 JUNI 1968 De debacle van het Z.-Vlaamsche water (Van onze correspondent) HULST Het Hulstse raadslid J. Marlens heeft tijdens de laatste raadsvergadering: scherpe kritiek ge uit aan het adres van de raad van bestuur, de'raad van commissarissen en de directie van de Waterleiding maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij schetste de gebeurtenissen in de afgelopen jaren die tot deze debacle hebben geleid. „Er is een tekort van vijf miljoen geraamd", aldus de heer Martens. „Maar een verlies- en winst rekening hebben we nog niet gezien". Hij daagde de directeur van de wa terleidingmij. uit te bewijzen, dat men het zakelijk element van een N.V. volledig in acht heeft genomen. Uit dit beheer was volgens hem maar een consequentie te trekken, n.l. „dat zowel de directie, de raad van bestuur, als de raad van commissa rissen heengaan. Er worden wel 41 lagere personeelsleden ontslagen, maar de top van het bedrijf blijft", aldus de heer Martens. Hij noemde de waterleidingmij. „een instelling, die evenals veel gemeenten, te veel tegen de staat heeft aangeleund". En hij besloot: „We zullen de gevolgen van dit alles nog dit jaar financieel ondervinden". (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN. Een paar vroege bikini-draagsters keken enigszins verbaasd naar een ge zelschap bedaagde heren in ge dekt grijs, dat zich gisteren waar dig door het recreatiegebied De Piet bewoog. Het waren be stuursleden van het lichaam met de lange naam - kortweg geheten ,Het Veerse Meer' burgemeesters van gemeenten die rondom het Veerse Meer liggen en vertegen woordigers van het aannemers bedrijf P. A. de Jong. Het doel van hun bezoek gold de inge bruikstelling van het eerste kunstmatige eilandje van een serie van zeven, in het Veerse Meer. Het eilandje heeft nog geen naam, hoewel het met zijn drie hectaren tweemaal zo groot is als het (natuur lijke) „Aarbeieneiland". Maar men hoopt dat de watersporters, die hun aanleg- en verpozingsmogelijkheden in het Veerse Meer opnieuw vergroot zien, wel op een passende naam zul len komen. Het gezelschap officiële personen werd door de ondervoorzitter van „Het Veerse Meer", de heer A. L. van Geesbergen, per motorschip naar het nieuwe eilandje gevaren, waarbij de stuurmanskunst van het G.S.-lid - zelf een verwoed watersportliefheb ber - duidelijk bleek. De heer Van Geesbergen sprong zelf als eerste aan land, overzag het nog wat kale ter- ADVERTENTIE) De Rolls cn de Hispano van 1930 i\]H museumstukken geworden de koffers die de eigenaars van deze wagens op maat lieten maken door de automobiellabrikanten, eveneens. Vandaag worden kofferruimten ge construeerd om alle soorten bagage te kunnen bevatten, maar bij de meeste is rekening gehouden met al gemeen gangbare maten. Wie tegen de vakantie valiezen en reistassen gaat kopen, doet goed eerst de ba gageruimte var de auto nauwkeurig op te meten en aan de hand daar van, met veel overleg tot een goede combinatie te komen. Absolute voorwaarde: soepele mo dellen met slappe bodem en deksel voor de auto. Dit soort bagage laat zich een beetje duwen en wringen, een beetje forceren, met genoeg om een passend plaatsje vrij te laten voor handvaliesje, schoenentas of ander klein goed. Destijye^ „Amerikaanse" vliegtuig - koffer is in de auto onpractisch. Dek sel en bodem staan iets bolde om trek heeft een licht ovale lijn of sterk afgeronde hoeken, hetgeen evenzoveel verloren ruimte betekent. naar in het vliegtuig gaat er niets oouen; vooral in kunstleer met meta- ten sloten is het (ondanks het Mcht) ideaal. *n tijd van de museumstukken as het aanschaffen van de auto en net bestellen van de koffers mannen- m; Vandaag praat de vrouw voor minstens 75 procent mee. Autocon- ructeurs weten dat maar al te goed vrn?1J n£en naar de gunst van de l1aJUVu imet kteuren en snufjes die naar behagen. In Amerika heeft een lm! ukgewezen dat de ge- détó l«nTW d*?r wekelÜks gemid- vrnnJ i riJ De °ngehuwde ï\brengt het tot 370 km per wnivC Pl°ccnt van alle gezinsauto's sam»n fr door man cn vrouw oen mLa i Procertt kopers ko- Het vrouw te raadplegen, vrouw -no? voork°men dat een Eeknrht llaar man's auto die Zij haa ?0tlder haar advies - dat niet z/lf ho Jpe,S Pakt in ko"ers die zij ins nnhn J m°gcn uitkiezen, lijkt leren lnt„ ar' TenzÖ ze een hele cadeau aei °P "10edei'dag van hem Saat 7p n,n'egCJ} heeft- Maar dan nog uilen. Voor een andere kleur. ge- Lederen reisapotheek met prac- tischc indeling; naast verhand- stoffen ook voorzien van hand doek, zeepdoos en borstel. De meest gangbare koffermaten lig gen tussen 60 x 40 x 25 en 70 x 45 x 25. De echt leren koffer is nu een maal chic en niet te overtreffen, maar de prijs van het niel-te-luxueuze soort zal u verwonderen: die be draagt f 1,75 per lengte-centimeter. Dus het kleine formaat komt op 60 x f 1,75 f. 105,en het grotere op 70 x f. 1,75 f. 122,50. De prijzen van leren reistassen, f. 80,voor de grote, en f. 50,voor de kleinere. Natuurlijk verwacht u voor deze prijzen echt leder in al zijn schoonheid, maar nu ook weer niet het leer van krokodil of struis vogel! Apart van de noodzakelijke koffers en tassen staan de min of meer luxe- accessoires, die evenveel effect sor teren als een mooi uitzicht of bloe men op de hotelkamer: ze verheffen de stemming tot in de wolken! Herenhandschoen van peccary- leer en gebreid katoen. rein en klom vervolgens weer aan boord om een korte speech te houden. Tevoren had- hij een lint, dat dwars over een kreek was gespannen, die het eiland van de vaste wal scheidt, stukgevaren. Met een en ander kon het eiland voor „geopend" (of hoe men zulks bij eilanden pleegt te noe men) worden beschouwd. In zijn speech zei de heer Van Geesbergen dat men met betrekking tot het Veerse Meer snel aan de nieu we dingen gewend raakt. Men ver geet soms dat het amper zeven jaar geleden is, dat het Veerse Gat werd gesloten. De toenmalige „Zandkreek" bood een desolate aanblik. Wat er in die zeven jaar, dank zij de samen werking van de Veerse-Meergemeen- ten, instanties en diensten van rijk en provincies tot stand is gebracht, verdient bewondering. „Hier is getoond wat samenwerking vermag", aldus de heer Van Geesber gen. „Men zag niet alleen zijn kan sen, maar men benutte ze ook. Nau welijks een jaar nadat de Zandkreek Veerse Meer was geworden, ODende Wolphaartsdijk z'n jachthaven. Thans zijn er in de havens aan het Veerse Meer zo'n 1700 ligplaatsen voor ple ziervaartuigen". In het najaar, zo hoopt men, zal de rijksgoedkeuring afkomen voor de aanleg en inrichting van de jachtha ven te Arnemuiden, waarmee het aantal ligplaatsen op 2800 komt. Et- zullen, volgens voorzichtige ramin gen, in de toekomst echter zesdui zend ligplaatsen nodig zijn. „Zulke ontwikkelingen kunnen we nu nog maar nauwelijks bevatten", zei de heer Van Geesbergen, „maar wie de ontwikkeling van het wegverkeer ga deslaat, zal begrijpen dat de wel vaartsvermeerdering zich ook zal uiten in de watersport". O De heer Van Geesbergen deelde mee, dat de aanvraag voor rijkssub sidie, nodig voor de aanleg van het tweede kunstmatige eiland, in zee is. De gedeputeerde had goede hoop dat het rijk bereid zal zijn om meer dan de obligate 50 procent in de kosten van aanleg bij te dragen. Een sympathiek dankwoord kreeg het aannemersbedrijf De Jong, dat de werken voor het eerste eiland boven het bestek, maar zonder verhoging van de aannemingssom, heeft uitge voerd. De directeur van „Het Veerse Meer", de heer H. P. Huijsman, ver telde ons dat met dit eerste eiland ervaring is en wordt opgedaan voor de aanleg van volgende. Dat geldt in het bijzonder voor de oeververdedi ging. De kop van het eiland wordt beschermd door banen nylonweefsel, waarop een betuiing van azobé-mat- ten is aangebracht. Daarbovenop rust een laag hoogovenslakken. Er is ook een proefvak gemaakt met betonte- gels en rietzoden. Ruim een half hec tare van het eiland is door staatsbos beheer ingeplant met jonge bomen. De rest van het eiland is met gras ingezaaid. Aan de oostzijde bestaat meergelegenheid. In de naaste toe komst komen er eenvoudige langs- steigers. Het recreatiegebied „De Piet", waaraan het eiland gelegen is, krijgt een steeds vollediger inventaris. Er wordt een nieuwe weg aangelegd, die een groot stuk van de met gras in gezaaide oever ontsluit: er zijn toilet hokjes in aanbouw en in het vol-j gend jaar komt er nog een consump-1 tietent bij. De duizenden mensen die „De Piet" nu al weten te vinden, hebben dit voor een deel aan hun speurzin te danken. Het recreatiegebied, dat dui zenden mensen ruimte tot verpozing kan bieden, staat nog niet op de ANWB-wegwijzers aangegeven. Daar mee wil men wachten tot de inven taris van dit gebied compleet is. Bo vendien kan een té vroege toeloop van dagjesmensen schade berokke nen aan de nog prille aanplant. Men heeft nu al palissaden moeten aan brengen om te voorkomen dat de mensen hun auto's pal aan de oever rijden, waarmee zij niet alleen het strandachtige effect dat de oever biedt, bederven, maar waardoor zij ook de grasmat vernielen. AGRIGENTO, Sicilië (AP) Een zware aardbeving heeft gisteren het heuvelachtige gebied van West- Sicilië getroffen. Er wérd geen melding gemaakt van ernstige schade, ook zouden er geen gewonden zijn. Donderdag avond heeft zich in het gebied van Ceres, ongeveer 50 km van Turijn een aardbeving voorgedaan, die even min zware schade heeft veroorzaakt. RAMBOUILLET (AP) Gene raal De Gaulle heeft rustig de een heden militairen en gendarmes rond Parijs versterkt. Met de uiterste dis cretie zijn parachutisten met vlieg tuigen uit de provincies aangevoerd. Tanks zijn teruggeroepen van voor jaarsoefeningen en de eenheden van de mobiele gendarmerie (CRS) lub ben pantserwagens uit de tweede wereldoorlog tevoorschijn gehaald. De meeste van de troepen, tanks en vrachtwagens wachten bij Ram- bouillet, 60 km ten zuidwesten van Parijs, op bevelen. De président gal bevel de versterkingen naar Parijs over te brengen na een geheime vliegreis naar West-Duitsland woens dag, waar hij kennelijk van twee van zijn hoogste generaals de verze kering heeft gekregen dat hij op krachtige steun van het leger jian rekenen. Op het vliegveld Baden- Baden zou hij gesproken hebben met generaal Jacques Massu, de commandant van de Franse troepen in Duitsland en generaal Jacques Beauvallet, commandant van het zesde militaire district. Beiden zijn oud-strijders uit de koloniale tijd; Massu uit Algerije en Beauvallet uit Indo-China. De Gaulle heeft twee generaals in Duitsland verzocht om een trans portbataljon en twee verkennings regimenten. Ongeveer 5.000 van de 60.000 Franse militairen in Duits land zullen in ieder geval vóór 1 juli naar Frankrijk terugkeren over eenkomstig het in maart bekendge maakte plan voor vermindering van de Franse troepenmacht. (ADVERTENTIE) Mevr. R. Klopper, Troelstraka- de 397, Den Haag; Mej. M. van Grinsven, Villapark 3, Geldrop: Mevr. H. Ruben, Tilanusstraat 24', Amsterdam: Mevr. Maintz, Wolkammersdreef 58, Maas tricht: Mej. A. van der Meer Mo- lukkenstraat 144, Groningen. Doe óók mee aan het 3 Ster- venspel.Win óókf lOO.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor het in be zit hebben van opium en marihuana is de visser De J. uit Terncuzen door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De J. had op zich genomen de ma rihuana, bijna drie kilogram, voor een opdrachtgever te vervoeren van de Belgische grens naar Terneuzen, waar weer een ander het „transport" zou overnemen. In Terneuzen stond echter de politie op De J. te wachten. (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN Reeds zeven maanden nadat burgemeester A. Schipper van Kruiningen de eerste paal heide voor het verwarmde zwembad in het recreatiegebied Den Inkel is dit fraaie complex geopend. Dat gebeurde gistermiddag. De taak dit te doen was aan Zeelands com missaris van de koningin, mr, J. van Aartsen. Eerst onthulde hij een gedenksteen in een van de muren van het ge bouw dat toegang geeft tot het zwem bad. Daarna liet mr. Van Aartsen een startschot horen waarop een vier tal zwemmers en zwemsters in het water plonsde. De openingsplechtigheid werd mu zikaal omlijst, door de gezelschappen „Eendracht maakt macht" uit Krui ningen en „Scheldegalm" uit Hans- weert. Zowel mr. Van Aartsen als bur gemeester Schipper wezen er op dat het zwembad niet alleen een aan winst is voor Kruiningen, maar voor de hele streek. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De meervoudige kamer van de Bredase Rechtbank heeft vrij dagmiddag bij monde van de presi dent, mr. C. M. Vliegenthart, uit spraak gedaan in de zaak tegen de 39 jarige L. C. K„ die civan verdacht werd zowel van 't primair als secun- de rijkspolitie te hebben bedreigd en met stenen te hebben gegooid. Hij werd zowel van het pimai als sereun- dair ten laste gelegde vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld na een voorarrest van plm. zeven we ken. Er ging een zucht van verlich ting op op de publieke tribune en even leek het erop alsof er zou wor den geapplaudiseerd. De zaak tegen L. C. K. in St.-Wille brord is 3 mei j.l. met de zaken van nog verschillende anderen in snel recht behandeld. Toen reeds bleek het moeilijk tot een bewijsvoering te ko men, zodat de president de zaak bij de uitspraak terugverwees naar de rechter-commissaris voor een her nieuwd onderzoek. Het: voorarrest van de verdachte werd toen niet opgehe ven. Op de zitting van gisteren bleek, dat dit tweede onderzoek geen nieu we gezichtspunten had opgeleverd, zodat de behandeling praktisch een reprise werd van de zaak, zoals die op 3 mei j.l. diende. Kent u ook dat merkwaardige gevoel, dat u iets al eens eerder hebt meegemaakt? Bij voorbeeld: U staat met een buurman over het onderhouden van heggen te praten en opeens steekt die buurman een pijp op en mummelt: „Je hebt mensen die heg noch steg weten". Dan kan het gebeuren, dat u opeens denkt: Verroest! Ik heb precies dit zelfde al eens eerder beleefd! Buurman en ik, samen in het zonnetjq, keuvelend over de slechte stand van het gewas, en dan opeens die kreet over „heg noch steg", die feitelijk nergens op slaat en die als woordspeling niet eens zó frappant is. Mij overkwam die vreemde sensatie van iets al eens eerder te hebben beleefd, in de trein tus sen Arnemuiden en Middelburg. Er zaten on geveer twaalf mensen in de coupé. Zij voerden naar schatting acht gesprekken door elkaar. Dat is een prachtig oud-Nederlands gebruik. Acht monologen door elkaar en niet één dialoog. Maar opeens ving mijn oor een paar flarden op van een bericht dat iemand uit dat twaalftal aan de rest probeerde op te dringen. Kort samengevat kwam dit bericht hierop neer: „Ik zat in de trein naar Ede, waar ik in garnizoen lag. Het was hardstiKke vol en bloedheet. In Oosterbeek-hoog kwam er een mevrouw de trein in. Hardstikke sjiek mens- Tasje van krokodilleleer aan de arm u kent dat wel diep uitgesneden japon enfin een duur mens, zo te zien. Ik zie haar binnenkomen en ik denk: Het is in ieder geval een dame! Dus wat doe ik? Ik sta op en zeg: Mevrouw, als u wilt kunt u op mijn plaats gaan zitten. En wat denkt u dat ze zegt, dat loeder? Ze zegt: Nee, dank je wel. Ik zit liever niet op plaatsen waar militairen op gezeten hebben! Nou daar sta je dan wél even van te kijken 1" Het merkwaardige bericht was overgekomen, hetgeen merkbaar was aan een algemeen, ver ontwaardigd gemompel. Het gezelschap beraadde zich uitvoerig op de vraag welk snedig antwoord er gegeven had kunnen worden aan de dame, die op de zojuist beschreven, honende manier een drager van harer majesteits wapenrok had gediscrimineerd. Op dat moment begon bij mij het gevoel te ontwaken, dat ik de hele situatie al eens eerder had beleefd. Ik voelde zelfs: Nu moet er een ander verhaal komen, dat vertelt zal worden door een oudere heer, en dat eveneens het thema: „discriminatie van wapenrokdragers" behandelt. En jawel. Er klonk een tamelijk grove stem, die zei: „Dat zégt u nou, maar in Vlissingen is het toch gebeurd dat een soldaat in uniform een biertje wiide drinken in één van die luxe hotels daar. Een keurige jongen, meneer. Keurig! Afijn, hij gaat aan een tafeltje bij het raam zitten, roept een ober en bestelt een pilsje. Wat denken jullie dat er gebeurt? De ober stiefelt weg en komt terug met een klein presenteerblaadje in zijn hand. En daar lag een kaartje op. Dat geeft- ie aan die soldaat. Weet u wat erop stond? „Op uw aanwezigheid in dit gebouw wordt geen prijs gesteld. U wordt verzocht u onopvallend te verwijderen. Dank u. De directie Doodse stilte in de coupé. Toen opeens een enorm tumult. „Welk hotel was dat, zei u?", vroeg iemand. De man met de grove stem ging kennelijk diep aan het nadenken. „Tja, één van die grote kasten", zei hij. „Maar welk precies, dat weet ik ook niet. Ik heb het gehoord van die soldaat in kwestie. Hij zei niet waar het gebeurd was. Maar ik heb het van die knaap zelf en waarachtig, ik gelóóf dat het zo is. Het was geen leugenaar om te zien." Op dat ogenblik flitsten mijn gedachten terug naar een soortgelijke situatie. Ruim twintig jaar geleden, in de trein van Haarlem naar Breda. Een verlofgangerstrein. Wij waren allemaal jonge militairen, recruten van het eerste uur. maar er was één oudere korporaal in ons midden, die de conversatie geheel beheerste, en van wie ik mij opeens drie verhalen herinnerde. 1. Het relaas over een sergeant die een de monstratie handgranaatwerpen gaf, te midden van een klas recruten, met een projectiel dat zonder dat hij het wist, tot de scherpe exem plaren behoorde- Hij liet de beugel wegspringen, hoorde sissen; begreep dat het een scherpe hand- grnaat was; keek of hij het ding buiten kwijt kon, maar zag een troep exercerende soldaten; riep daarom luidkeels: Ga liggen, allemaal!; drukte de handgranaat tegen zijn buik en wacht te de explosie af. Hij werd gedood, maar verder had niemand ook maar één schram. 2. Deftige dame weigert op plaats van mili tair te gaan zitten, als deze haar die aanbiedt. 3. Ober offreert visitekaartje aan militair in hotel, waarop staat: „Op uw aanwezigheid wordt geen prijs gesteld. Gelieve het gebouw te ver laten." Twintig jaar geleden! En nóg leven minstens twee van deze drie ongecontroleerde en oncon troleerbare verhalen welgemoed voort. Zij blij ken taai als fabels en kenmerkend is, dat ze niet veranderen. Ze worden niet, zoals met an dere verhalen wél gebeurt, mooier gemaakt, hetgeen de schijn van echtheid nog verhoogt. Dit lijkt mij interessant voer voor psychologen. Je gaat je namelijk afvragen, of het hier niet gaat om verhalen waarbij de wens de vader van de gedachte is. Willen sommige mensen soms graag gediscrimineerd en beledigd worden? Want wat kan er anders de zin van zijn, dat er volkomen ten onrechte een blaam wordt ge worpen op dames in treinen en op grote Horeca bedrijven in den lande, die alles op alles zetten om het de klant, ook als die een militair pak draagt, zo goed mogelijk te ontvangen? Ik zou bijzonder graag eens zo'n kaartje met die sma delijke tekst erop, willen zien. Maar het zal mij nooit getoond worden. Desondanks blijven de verhalen, bedacht door een korporaal in de trein van Haarlem naar Breda, stof voor conversatie leveren. Als één an de drie klassieke korporaalsver- halen u ooit mocht bereiken en dat gebeurt stellig! vraagt u dan eens nadere bijzonder heden. Welke korporaal vloog met handgranaat en a] de lucht in? Welke soldaat werd welk hotel uitgestuurd? Welke dame weigert op een soldatenplaats in een overvolle trein te gaan zitten? Men zal het u evenmin weten te vertel len, als dat men u kan zeggen waar Abraham de mosterd placht te halen TOMASO («JOMS kan het nodig zijn snelrecht toe te passen. Dat houdt dan de duidelijke waarschuwing in, dat men zich niet ongestraft aan ande ren of andermans eigendom kan vergrijpen. Maar ook bij snelrecht dient de rechtzekerheid gewaarborgd te zijn. Snelrecht mag nooit leiden tot onzorgvuldigheid bij de behande ling van de verdachte. Door de Bredase rechtbank is giste ren een Willebrorder vrijgesproken van medeplichtigheid aan de relle tjes in dit West-Brabantse dorp. De man heeft liefst zeven weken in voorarrest gezeten. Is in dit geval de vereiste zorgvul digheid betracht? De man in kwes tie heeft al op 3 mei j.l. met de andere verdachten uit St.-Wille- brord terechtgestaan. Toen reeds kon het Openbaar Ministerie naar het oordeel van de rechtbank niet tof een sluitende bewijsvoering komen. Maar de verdachte is des ondanks in voorarrest gebleven. Deze gang van zaken laat een nare nasmaak achfei. (Van onze correspondent) DEN HAAG Dc medische ad viescommissie van de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezins vorming heeft bij monde van de huis- arts-seksuoloog P J. F. Dupuis ge protesteerd tegen een serie artikelen in het damesweekblad Libelle over ..De pil, een sprong in het duister?" Het artikel heeft blijkens reacties bij de P.S.V.G. onrust veroorzaakt onder gebruiksters van liet anti-con- ceptivum. De heer Dupuis meent dat de voor naamste fout van het weekblad is geweest dat het slechts specialisten heeft geraadpleegd en niet de groep die het middel het meest voorschrijft de huisarts.

de Stem | 1968 | | pagina 21