Vervoer naar Frankrijk lamgelegd Verwachting aan vooravond loon debat Peerke Y. bekent weer een moord JAMIN Belasting vrije voet omhoog RIJEXAMEN DUURDER Nieuwe stakingsgolf De Gaulle toch weg Prinses als mijnwerk(st)er Oceaanzwever neergestort Officieren bepleiten rampenbrigade DAGBLAD VOOR ZEELAND MEER GELD ONJUIST I nw aar de werkgevers willen Vrij zonnig Softenon-proces begint inet twee sensaties Landen-cupfinale toch nog op t.v. MEEDOGENLOZE AANVAL OP VERTEGENWOORDIGER COMPROMIS-AKKOORD AFGEWEZEN Koers franc gedaald musketblaadjes 150 lQ|i JAARGANG No. 25824 N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, j Van Hootegem, mr dr. A. J. j M, Mes, P V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. jiirsau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D A G 2 8 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze verslaggevers en correspondenten) PARIJS/DEN HAAG Het vrachtvervoer over de weg naar Frankrijk lift geheel stil, sinds gisteravond om zes uur de ontvangers aan de Franse grenzen hun loketten sloten om het voorbeeld van de stakende douaniers te volgen. formaties van de vervoerdersorgani satie EVO in binnen een straal van honderd kilometer van Parijs geen druppel benzine meer te krijgen. De handel met Frankrijk vooral Alleen de grenspassage voor per sonenauto's is nog mogelijk. Maar de ANWB raadt automobilisten een tocht naar Frankrijk sterk af, wegens het gebrek aan benzine. Volgens in die van aan bederf onderhevige goe deren als vis, vlees en groente was al vrijwel geheel aangewezen op transport over de weg omdat de trei nen al langer niet meer rijden. Gis termorgen gingen ook de douaniers in staking. Doordat echter de ont vangers der invoerrechten nog op hun posten waren konden hier en daar nog enkele vrachtauto's de grens passeren. Sinds gisteravond echter is dat onmogelijk geworden. De ver voerdersorganisaties verwachten dat deze toestand minstens tot woensdag zal duren. De Nederlandse consument intus sen, merkt nog niet veel van de sta kingen in Frankrijk. Maar als deze voortduren zal dat ongetwijfeld het geval worden. Frankrijk heeft een aandeel van circa 7 percent in de to tale Nederlandse invoer. Het gevoeligst voor de situatie in Frankrijk is de autobranche. Peugeot- Nederland is voor wat betreft be paalde modellen al uitverkocht. Sim- ca krijgt ook niets meer, maar heeft nog voorraad voor twee weken. Re nault en Citroën profiteren van het feit dat zij auto's kunnen betrekken van buiten Frankrijk gevestigde as- semblagebedrijven. Alleen op lan gere duur zouden ook voor deze im porteurs moeilijkheden kunnen rij zen. (ZIE VERDER PAGINA 3) WATER IN REGERINGSWIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan de vooravond van het met spanning tegemoet geziene loondebat in de Tweede Kamer, zijn werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid er uiét ingeslaagd een eensgezind standpunt in te nemen tegenover de vergaande regeringsvoorstellen, zoals die werden geformuleerd in de al beruchte loonnota. Het verschil van inzicht in de Stich ting betekent, volgens NVV-voorzitter Kloos overigens niet dat dit ontmoe tingsinstituut nu „gebarsten" is. Aan het loondebat van vandaag is vooral gisteren intensief beraad voor afgegaan. De verwachting is dat op a regering aandrang zal worden uit geoefend om pas in het najaar te be kijken of voor het eerste halfjaar van >9 een loonpauze moet gelden, waardoor de c.a.o.'s met een half jaar zouden worden verlengd. De loon nota van de regering is ook bij de Tweede-Kamerfracties van de rege ringspartijen met zeer gemengde ge- I voelens ontvangen. I Gisteren voerde de regering over- leg met fractievoorzitters van rege ringspartijen in de Tweede Kamer, werden de drie vakcentrales door de commissies voor sociale en voor eco nomische zaken van de Tweede Ka mer gehoord, vergaderde het partij bestuur van de KVP met de Tweede- Kamerfracties van die partij en kwa men werkgevers en werknemers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen. De voorzitters van de drie vakcentrales hebben een beroep gedaan op de Tweede Kamer om de loonnota van de regering niet te ac cepteren. Algemeen is de indruk dat de Tweede Kamer een open oor zal heb ben voor de belangrijkste wensen van de drie vakcentrales: Veel meer geld voor de bestrij ding van de werkloosheid.. Pas beslissen over de sociaal- economische maatregelen voor 1969 «s op de derde dinsdag van septem ber de rijksbegroting is uitgebracht. hi het intensieve beraad van de regeringspartijen is gezocht naar een oplossing die enerzijds tegemoet zal komen aan de kritiek uit de Tweede kamer op de loonnota van de rege ring en anderzijds het kabinet niet te yeel gezichtsverlies laat lijden. Het kabinet is bereid water bij de wijn ie doen, maar zonder al te veel pijn. want dat kan het na de heel ongun- i'g ontvangen loonnota niet hebben. Wergeyers èn werknemers achten t onjuist dat de regering met een rs gekomen, zonder dat de »io j ïonomische raad is geraad- I IV ,verder gaan in hun standpunt. ttler moe* z'cb nu maar uit- :en,over maatregelen van de re- a»v ls een Politieke zaak, liet wit- Boven van de katholieke Werkgever? weten. on?'; s'™dPunt namen de werkgevers tincr j vergadering van de Stich- „5®Jan da Arbeid in. Maar de werk- d» Ji, meer. Zij vonden dat ffloSIgTrs met hen duidelijk nu n.ot ul'sPreken dat de regering had ,een loonpauze voor 1969 Pen van Ho omen en dat het ingrij- mine nl regering in de loonvor- werkvo Wenst was' Wel wilden de sou l i. zeggen dat alsn°ë de SER moeten worden geraadpleegd. £l00s had liever ge- zich alfo ^uPhtlng van de Arbeid beleid iegenover het loon den dit niof ¥binet had opgesteld. Werkeell Sebeurde, zei hij dat de het kahinot L0lte aan de kant van ferantum lz, opstellen en mede- «Cdllhk 'Jkh,eid dragen als er Prettige he r -r werknemers on- men. besllsslngen uit de bus ko- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de inkom stenbelastingtabel voor het jaar 1968 vervallen alle belastingbe dragen van 60 gulden en minder. Voor loonbelastingtabellen ge schiedt iets soortgelijks, ingaan de 1 juli a.s. Een wetsontwerp dat deze zaken regelt, is onder weg van het ministerie van fi nanciën naar de Tweede Kamer. Het directe gevolg ervan zal zijn, dat degenen, die naast een uitkering krachtens a.o.w. of a.w.w. geen an dere inkomsten hebben dan kinder bijslag over 1968, ook na de verho ging per 1 april, geen belasting be hoeven te betalen. Volgens het komende wetsontwerp worden voor de inkomstenbelasting de inkomstenbedragen, waar beneden geen belastingheffing plaatsvindt, bij voorbeeld verhoogd voor de vrijgezel len van 2610 tot 2880 gulden, voor ge huwden van 3600 tot 3900 gulden en voor gehuwden met twee kinderen van 5130 tot 5360 gulden. Voor de loonbelasting worden die belasting bedragen (niet de premiebedragen) geschrapt, die kleiner zijn dan: eerste kolom: ongehuwden, gehuw den, gehuwden met 1 t.e.m. 7 kinde ren; tweede kolom: gehuwden met meer dan 7 kinderen: DE y«den BEIDE mannen, die zaterdag gearresteerd in verband met ben na urml m Leeuwarden, heb- ledige bSa^e verhoren een vol- Telden 0aten^ls, afgelegd. Ze ver- derde man' hit de overva] een man betrokken is geweest. in kwartaaltabellen in maandtabellen in vierwekentabellen in weektabellen in dagtabellen in halvedagtabellen 16, 5,30 4,92 1,23 0,24 0,12 18,20 6,— 5,61 1,40 0,28 0,14 Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond Vrij zonnig. Alleen in het zuid oosten kans op een bui. Weinig wind. Dezelfde temperaturen. Vandaag: zon op 4.29 uur; onder 20.46 uur. Maan op 4.32 uur; on der 22.43 uur. (Van onze speciale verslaggever) ALSDORF De eerste dag van het grote Softenon-proces in Alsdorf (bij Aken) is praktisch geheel be steed aan juridische formaliteiten, die met elkaar toch zorgden voor een sensationeel begin. Geheel onverwacht bleek ter zit ting dat niet één maar twee verdach ten afwezig waren. Behalve de pre sident-directeur, was nog een andere medewerker van de 'Softenonfabriek' ziek thuisgebleven. De tweede sensatie was de verkla ring-van aanklager Havert, dat hij drie van de zestien verdedigers on toelaatbaar achtte. De rechtbank deel de deze mening echter niet. (Zie ook pagina 9) OVIEDO (Asturië/Spanje) Prinses Irene (rechts) brengt op het ogen blik een bezoek aan Asturië. De foto toont haar met de echtgenote van een kompel aan de „Soton"- mijn, waar eens prins prins Carel Hugo als mijnwerker werkte. (Van onze correspondent) DEN HAAG Vanaf vandaag zijn de inschrijfgelden voor de rijexamens over de gehele linie met 1,25 ver hoogd, terwijl de prijs voor een for muiier eigen verklaring, noodzakelijk voor het verkrijgen van de genees kundige verklaring, is gebracht van ƒ1,75 op ƒ2,—. Een en ander is vastgesteld door de minister van Verkeer en Water staat, zo deelt de Stichting Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen mede. L. gPagbla) 0e De dubbeldeksveerboot Prinses Christina zal op 4 juni zijn eer ste reis maken op het traject Kruiningen-Perkpolder. Pag. 3. Radio Vaticana gaaf voortaan elke week een half uur pop muziek uitzenden. Dit om de Vaticaanse radio „binnen de werkelijkheid van het dagelijk se leven te brengen". Pag. 14. Vandaag het loondebat in de Tweede Kamer. Opnieuw zal de belangenstrijd losbarsten tussen wat economisch mogelijk en wat sociaal wenselijk is. Pagina 21. Cecil King, krantekoning die Harold Wilson op de knieën pro beert te krijgen. Pagina 7. Vanavond vechten Xerxes/DHC en DOS twee heel belangrijke minuutjes uit. Zonder publiek. Sportpagina. (Van onze RTV-redactie) BUSSUM De AVRO-televisie zal op zaterdagavond 8 juni a.s. op Ne derland 1 van 20 tot 21.45 uur de rechtstreekse Eurovisiereportage uit Rome overnemen van de finale in de Europacup voor landenteams. Dit is mogelijk geworden doordat de vriend schappelijke wedstrijd Ajax—Torino een dag eerder plaatsvindt. A SANTA PAULA (Reuter) Het zweefvliegtuig met hulpmotor, waar mee de 38-jarige Amerikaanse vlie ger Mira Slovak de 9600 kilometer lange vlucht van Schotland naar Ca- lifornië waagde, is vlak voor de lan ding op het vliegveld van Santa Pau la verongelukt. Slovak is ernstig ge wond. De motor weigerde toen de vlieger, begeleid door een klein sportvliegtuig, boven de landings baan vloog. Het vliegtuig boorde zich in een aarden wal. TURNHOUT De 39-jarige Peer ke V., die nog steeds wordt vastge houden als een van de verdachten in de Turnhoutse moordzaak, heeft be kend betrokken te zijn geweest bij de moord op de 52-jarige C. Bosman, een vertegenwoordiger uit Utrecht, die in Antwerpen woonde. De heer Bosman werd op 20 november 1967 bij een bos te Dolembreux in zijn auto neer geschoten. De vol nde dag over leed hij aan de gevolgen daarvan. De politie te Turnhout heeft V. over deze zaak verhoord, omdat men enige overeenkomst tussen dit geval en de Turnhoutse moordzaak ontdek te. De drievoudige moord in Turn hout werd nl. gepleegd met een long- rifle geweer met afgezaagde loop, terwijl de heer Bosman vlak voor hij stierf nog kon verklaren, dat hij was neergeschoten met een naar hij dacht handmachinegeweer. Toen men dit aan V. vertelde ging hij onmiddellijk door de knieën. Hij vertelde het hele verhaal. Samen met Sjef van R. - die even eens voor de Turnhoutse moordzaak wordt vastgehouden, maar noch zijn aandeel in deze zaak als in de moord op de heer Bosman heeft toegegeven - was hij vanuit Luik te voet op zoek gegaan naar een afgelegen boerderij om een overval te plegen. Terwijl het tweetal op pad was - ze waren ge wapend besloot het een passerende automobilist een lift te vragen. Sjef van R. zou tijdens de rit „ziek worden", de bestuurder laten stop pen, waarop deze zou worden geli quideerd. Het verliep helemaal vol gens plan. De heer Bosman, op weg van Luik naar Aywaille bood het tweetal een lift aan. Bij een bos te Dolembreux vroeg Sjef van R. even te stoppen. Op datzelfde moment werd de heer Bosman in de rug ge schoten. Er ontstond een worsteling, waarbij de heer Bosman zelfs nog het wapen in handen kreeg. Toen werd er echter weer een schot gelost. Zwaar gewond werd hij uit de auto gegooid. Het tweetal vluchtte weg in de witte Mercedes. Deze werd de vol gende dag in Etterbeek teruggevom den. De justitie te Turnhout ziet in deze bekentenis een bevestiging van haar vermoeden, dat het tweetal be trokken zou zijn geweest bij een nog veel groter aantal misdrijven. Arbeiders in Frankrijk zeggen neen f (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - Het compromis-akkoord dat de regering Pompidou na uren lang onderhandelen met de vak- bondskopstukken sloot, stuit op massaal verzet van de arbeiders. De mannen en vrouwen die de auto- en vliegtuigfabrieken, de textielbedrijven van Lyon en de olieraffinaderijen van Marseille bezet houden, geven hierbij de toon aan. „Nee", klinkt het overal waar de vakbondsleiders met het compromis-akkoord onder de arm verschijnen. Dikwijls hoort men daarop de kreet „volksfrontrege ring!". Er is dus geen reden om te ver wachten dat de stakingen snel over zullen waaien. De situatie in Frank rijk wordt er niet duidelijker op. Te genover de dreiging met revolutie van uiterst links staan de onverholen dreigementen van Pompidou, des noods met militair geweld een hem onwelgevallige beweging neer te slaan. Van de zijde,van de Gaullisten schijnt men begonnen te zijn met het verspreiden van geruchten over het bestaan van geheime wapendepot,3. Dit zou dan de gewone man in de armen van president de Gaulle moe ten drijven, diens hervormingsvoor stellen accepterend. Evengoed kan het verspreiden van dergelijke ge ruchten op grote schaal een basis worden voor militair ingrijpen. CITROëN Overal in Frankrijk werden giste ren weer betogingen gehouden, merk waardig genoeg vooral in Bretagne, waar in diverse steden tienduizenden mensen op de been waren. Als klap op de vuurpijl kwam daar nog bij dat Citroën bij de justitie een verzoek aanhangig heeft gemaakt om de sta- kersposten uit acht fabrieken te la ten verwijderen. Een civiele recht bank in Parijs moet daar dinsdag morgen om negen uur een oordeel over uitspreken. Zegt de rechtbank: de stakers moeten de fabrieken uit, dan staat de regering voor het hete vuur om de stakingsposten er met de gewapende macht uit te krijgen. Men kan zich voorstellen hoeveel olie daardoor op het vuur zou worden gegooid. Er is dus geen sprake van dat de stakingen in het midden van deze week aflopen. Integendeel. De stroom van nieuwe stakingen die maandag uitbraken, is niet meer bij te houden. Een paar voorbeelden. De atoomfa- brieken in Cadarach gaan staken. De prefectuur van Nancy is bezet. In Marseille en omgeving wordt ge dreigd dat alle benzinekranen zullen worden dichtgedraaid. Le Bourget en Orly blijven bezet. Maandagmiddag om één uur werd in Parijs als eerste waarschuwing het elektrisch licht af gesneden. Gelukkig maar voor korte tijd, een minuut of tien. Aangekon digd is, dat wij ons in Parijs zullen moeten voorbereiden op minder druk in de gasleidingen. RENAULT Het bereikte akkoord tussen rege ring, vakbonden en werkgevers heeft dus maar een zeer kort leven gehad. De heer Seguy van de CGT die bij de Renault-arbeiders maandagmorgen met zjjn mond vol tanden stond, heeft er zich uit gered door te zeggen dat hij niets had ondertekend en dat hij derhalve nog alle kanten uit kon. Hij heeft de raad gegeven de onderhande lingen te verleggen en in de komende dagen niet meer te praten met de regering maar met de directies van de afzonderlijke bedrijven. Het be hoeft nauwelijks te worden gezegd, dat afzonderlijke directies voorlopig geen enkele nieuwe concessie zullen doen en ieder vakbondsbestuur zul len verwijzen naar het akkoord met de regering van maandagmorgen half acht. Bent u van plan opnieuw con tact met de regering te zoeken met de regering, zo werd nog aan Seguy gevraagd. Neen, zei Seguy, het woord is aan de regering en wij wachten af. Heel Frankrijk wacht af. En in tussen sluit de ene fabriek na de an dere. In de Seine liggen Rijnaken dwars over de rivier om het binnen- scheepvaartverkeer te stremmen. ZIE VERDER PAGINA 9 LONDEN (A.P.) De ervaren Parijse correspondent van de Eve ning Standard, Sam White, die op vriendschappelijke voet is met presi dent De Gaulle, heeft gemeld dat De Gaulle van plan is voor het einde van het jaar af te treden, ongeacht de uit slag van het referendum. Volgens White is De Gaulle voor zijn rede van vrijdag tot dit besluit gekomen. Het is dit feit dat zijn doffe houding en zijn gelaten en bijna onstrijdvaardige manier van doen verklaart. PARIJS (Reuter) In rechtstreeks verband met de loonconcessies die de Franse regering maandag aan de sta kende arbeiders heeft gedaan, is de Franse frank in koers gedaald. On danks een verwachte maar explosie ve vlucht uit de frank voorzagen bankiers niet dat de zaken specula tieve afmetingen zouden aannemen en verwezen een maatregel als deva luatie vrijwel naar het rijk der fabe len. HILVERSUM (A.N.P.) Officie ren van land- en luchtmacht pleiten voor een Nederlandse rampenbrigade te leveren door de parate strijdkrach ten. Zo'n brigade zou moeten optre den bij grote branden, ontploffingen, bij een bedrijfscatastrofe, bij rampen die plaatsen treffen waar dagelijks duizenden mensen verkeren, bij cala miteiten bij drinkwatervoorziening of gasdistributie, bij natuurrampen etc. Dit denkbeeld werd gisteren ter sprake gebracht door kolonel J. Sjoerds, voorzitter van de vereniging van officieren van land- en lucht macht. De kolonel, die sprak op de jaar vergadering van de vereniging, zei dat de opleiding voor de door hem gesuggereerde „vredesrampenbestrij- ding" bij het korps mobiele colonnes zou kunnen gebeuren. Hij vroeg da minister van Defensie de mogeljjkhe» den om zo'n brigade te vormen nader te onderzoeken. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel gram van 79 w uur nic'l duur wel heerlijk diep-slaap matras <p U ook echt uitrust!

de Stem | 1968 | | pagina 1