Softenon-proces begint geladen Veehouders eisen in Brussel hogere melkprijs VERSTOPPING? Leber treft nu ook personenvervoer „Nee' tegen Pompidou- akkoord MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM VERZET VAN ZWEEDSE STUDENTEN OPGEHEVEN PROCEDURE-ZAKEN VULLEN EERSTE DAG IN ALSDORF kuntu nog kleuren mevrouw? R Kennedy: Wij moeten Israël tegen agressie beschermen Onderhandelaars in Vietnam-gesprek beschuldigen elkaar van leugens VREES VOOR PRIJSDALING Belasting op touringcars AANKLAGER GRONDWET Weer druk op Saigon Helft van uitgetreden priesters trouwt binnen twee jaar AJORICA PARELS-BIJOUX OUDERS UITVINDER Dubcek; nadruk op hoofdrol partij Telegrammen Beroep SPOEDIG Meisje aangerand V oorverkiezingen uli >n- ag. ;n- DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 MEI 1966. 11 DE RECHTER, dr. P. Weber (VERVOLG VAN PAGINA 1) Om half acht maandagmorgen kwam de vermoeide Pompidou uit de vergaderzaal van het ministerie van sociale zaken. Zonder onderbreking had hij van zondagmiddag drie uur vergaderd met vertegenwoordigers van de vakbonden en de werkgevers, om een einde te maken aan de sta kingen. Er is een voorlopig akkoord be reikt, waarbij alle drie partijen veel water in hun wijn hebben gedaan en dat dus inmiddels door de arbeiders is afgewezen. Pompidou zelf noemde het voorlo pige akkoord revolutionair. De vak bonden bliezen minder hoog van de toren en vonden het voorlopige ak- woord „niet te verwaarlozen" en „te waarderen". Van het voorlopige akkoord was het voornaamste dat de minimumlonen zullen worden verhoogd tot 520 francs per maand. Dat is een verho ging met 35 tot 40 procent. Dit per centage lijkt zeer hoog en is op het eerste gezicht indrukwekkend. Maar men mag de vraag blijven stellen hoe een slecht betaalde arbeider met vrouw en een of twee kinderen mens waardig kan leven van 520 francs, ook al krijgt hij er zijn kindertoeslag bij. De andere lonen gaan omhoog met tien procent. Maar de glijdende loon schaal, dat wil zeggen de automati sche aanpassing van de lonen bij de toenemende duurte, hebben de vak bonden er niet door kunnen krijgen. Als dus de werkgevers op de prij zen verhalen, wat de loonsverhogin gen hun kosten, zijn we over enkele maanden weer even ver als voor de stakingen. De enige toezegging die de regering heeft willen doen is, dat volgend jaar maart de koopkracht van de lonen opnieuw zal worden bekeken. Het zelfde hebben de werkgevers beloofd wat betreft de verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd. De werkweek zal geleidelijk wor den verlaagd, maar bepaalde termij nen voor deze verlaging zijn niet genoemd. Het is speciaal de syndicale vrij- die door Pompidou als revolu- tionair werd bestempeld. Daar ver staat men onder, de vrijheid van vakverenigingsactie in de bderijven. ïjvoorbeeld het houden van verga deringen, van de ondernemingsraad, net verspreiden van brochures, enz. (ADVERTENTIE) win n zuiver zilv'ren bonbonschaaltje doe mee aan de ,®nsdorp boomschors Lihaiir»Tdstriid in Eva, ie< Margriet en Prinses (Van onze speciale verslaggever) ALSDORF De eerste dag van het Softenon (Contergan proces dat gistermorgen in Alsdorf begon, leverde al meteen enkele sensa ties op. Deze hadden tot gevolg, dat het grootste deel van de dag besteed is aan procedure-kwesties, maar ook dat de sfeer nogal gela den was. Behalve de president-directeur van de N.V. Grunenthal, de 70-jarige dr. H. Wirtz, die al eerder wegens ziekte was afgemeld, kwam ook dr. H. W. Keiling, enkele jaren geleden nog chef van de wetenschappelijke buitendienst van de firma, niet in de verdachten- bank opdagen. Zijn advocaat had de rechtbank vrijdag jl. enkele medische attesten toegezonden, waaruit bleek dat deze verdachte aan een ontsteking in de twaalfvingerige darm leed en spoedig een operatie moest onder gaan. „Ik heb dat bericht nogal sceptisch opgenomen", liet de president van de rechtbank, dr. F. Weber, zich ontval len. Hij had daarom een gerechtsarts nogmaals een onderzoek doen instel len en dpor de politie proces-verbaal laten opmaken. Feiten waarover de verdediger zich nogal opwond. „Wor den de medici in Duitsland zo ge wantrouwd?", riep hij uit. Voor de rechtbank was de afwe zigheid van twee van de negen ver dachten aanleiding zichzelf de vraag te stellen of het hele Softenonproces niet voor onbepaalde tijd moest wor den opgeschort, ofwel dat „de zaak- Kelling" evenals eerder „de zaak- Wirtz", niet uit het proces moest worden gelicht voor latere behande ling. De rechters besloten na enig beraad tot het laatste. Dr. Havert, de openbare aankla ger, zorgde voor een tweede sensa tie door de toelaatbaarheid van drie verdedigers in twijfel te trekken. Van dr. Pieek en dr. Bruns, profes sor aan de universiteit van Erlangen, omdat zij eerder als verdedigers van de thans niet aanwezige zieke presi dent-directeur waren opgetreden en van dr. Von Veltheim, omdat deze als employé van de N.V. van aller lei zaken omtrent de produktie van Contergan-Softenon op de hoogte was en weieens als belangrijke ge tuige gedagvaard zou kunnen wor den. Dr. Havert wilde deze kwesties op de eerste dag van rechtszitting tot (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda PARIJS (Reuter/AFPj De Ame rikaanse en Noordvietnamese delega ties zijn gisteren in Parijs vier en een half uur bij elkaar geweest, zonder enig resultaat. Geen van beide on derhandelaars week ook maar een duimbreed van zijn standpunt af. De Amerikaan, Avereil Harriman, be schuldigde Noord-Vietnam ervan de gedemiiiitariseerde zone te gebruiken als een „hoofdweg voor agressie". De Noordvietnamese afgevaardig de, Xoean Thoey, zei dat Amerika liegt over het aantal boven Noord- Vietnam verloren vliegtuigen. Harriman zei op zijn beurt dat de door Noord-Vietnam sinds het TET- offensief gepubliceerde cijfers over Amerikaanse verliezen met 2000 pro cent zijn overdreven. De cijfers die de waarheid het meest nabij komen zijn die over de vernielde bruggen. spreekt van 400, in werkelijkheid zijn er 124 vernield". Intussen is de druk op Saigon weer vergroot. Er zijn drie nieuwe batal jons van in totaal 500 tot 1000 man naar de hoofdstad gestuurd. Gister middag zijn hevige gevechten gele verd aan de noordelijke, de zuidelij ke, de zuidwestelijke, en de westelijke kant van Saigon. In het zuidwesten van de stad heb ben Vietcongstrijders een complex arbeiderswoningen bezet. Honderden vluchtelingen verlieten de wijken, waar gevochten wordt. Amerikaanse gevechtsbommenwerpers en helicop ters bombarderen de vijand. UTRECHT (A.N.P.) Uit een en quête van het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen onder 180 uitgetreden priesters en religieu zen is gebleken, dat 42 van de onder vraagden binnen één jaar na hun uit treding huwden, 46 binnen twee jaar en vijftien binnen drie jaar. Daarna komen huwelijken zelden voor. Van de 56 ongehuwde geënquêteerden hadden er 29 concrete trouwplannen. klaarheid gebracht zien. Hij ver langde een uitspraak van de rechter. De zitting werd opnieuw geschorst, maar deze schorsing leverde de offi cier van justitie geen succes op, om dat beide verzoeken door de recht bank werden afgewezen. Volgens de grondwet is de gemeenschappelijke verdediging van verschillende ver dachten door een verdediger toege staan. Wat dr. Von Veltheim betreft had de openbare aanklager volgens de rechters niet voldoende kunnen aan tonen, dat deze van eventuele straf bare feiten in de firma Grunenthal op de hoogte was en dat op dit mo ment geen enkele aanleiding was te veronderstellen, dat hij ooit als ge tuige zal moeten optreden. Mocht dit in de loop van dit proces wel «het geval zijn, dan zal deze verdediger daaruit onmiddellijk zijn consequen ties moeten trekken. Een der aanwezige getuigen toont hier foto's van haar door Softenon misvormde zoontje. (Van onze Brusselse correspondent, BRUSSEL. De Europese ministers van landbouw zijn gisteravond aan de zoveelste beraadslaging over de zuivelproblemen begonnen terwijl in de straten rond het congrespaleis de kreten van de boeren uit de zes EEG-landen nog naklonken. Ruim drieduizend „agrarische producenten" uit Nederland, België Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland kwamen gistermiddag in Brussel bijeen om nog eens heel duidelijk te laten merken dat zij een ver slechtering van hun inkomenspositie niet zullen nemen. (ADVERTENTIE) Voor het vele jaren lang voorbe reide mammoetproces bestond min der belangstelling dan werd ver wacht. Het aantal journalisten, pers fotografen, televisie- en radiomensen overtrof het aantal toegelaten nieuwsgierigen enkele malen. De dranghekken die de politie van Als dorf rond de geïmproviseerde rechts zaal in het mijnwerkerscasino had opgesteld, bleken dan ook totaal overbodig. Voordat de eigenlijke zitting be gon kregen de fotografen en camera mensen enkele ogenblikken tijd hun blitzbatterijen te richten, daarna wa ren camera en bandopname-appara ten streng taboe. Eenentwintig zgn. Nebenklager hadden zich voor dit proces gemeld. Het waren de ouders- van evenzovele Contergan-kinderen. Door al de voorbereidende strub belingen, want ook de verdediging had voor gezamenlijk overleg op schorting van het proces gevraagd en verkregen, raakte het proces reeds op deze eerste dag drie uur op het tijdschema achter. Pas 's middags kon de president beginnen met de voorstelling van identiteit, naam en leeftijd der verdachten. Hij moest deze meerdere malen tot beknoptheid manen, omdat praktisch alle ver dachten de gelegenheid te baat na men gedetailleerd over hun verleden en leven uit te weiden. De eerste verdachte die door hem werd verhoord, was de 52-jarige dr. H. Mückter, de directeur van de researchafdeling van de N-V. Gru nenthal. Hij is de „uitvinder" van het Softenonmiddel. Dr. Mückter deed mededeling over zijn studie in de farmacologie aan de universi teit te Bonn voor de oorlog en ging uitvoerig in op zijn werkzaamheden in het bacteriologisch instituut van de Wehrmacht te Krakau in Polen. Hij vertelde met enige trots dat hij had meegewerkt aan belangrijke on derzoekingen, waardoor het aantal doden ten gevolge van vlektyfus in de Wehrmacht daalde van 16 pro cent tot één proeent. Op 1 juni 1946 kwam dr. Mückter bij de N.V. Gru- menthal en werd hij daar meteen leider van de researchafdeling. Omdat het te laat was voor de voorlezing van de dagvaarding, werd dit uitgesteld tot vanmorgen. De oorspronkelijke dagvaarding van 987 bladzijden is, zoals dr. H. Mückter ons meedeelde, tot enkele kernzin nen teruggebracht. Met de voorle zing ervan zal circa een uur zijn ge moeid. DE AANKLAGER, J. Havert DE DOSSIERS die hier de rechtszaal worden binnengedragen (ADVERTENTIE) PRAAG (Reuter) In een artikel in het partijorgaan Kude Prava, schrijft de Tsjechoslowaakse partij leider Dubcek, dat de hoofdrol van de communistische partij in Tsjecho- siowakije een voorwaarde is voor de socialistische ontwikkeling van de Tsjechoslowaakse maatschappij. Verwacht wordt dat het tijdens de woensdag beginnende vergadering van het centrale comité van de communstische partij opnieuw tot een confrontatie zal komen tussen de progressieve krachten in Dubcecks partij en een groep van ongeveer 40 behoudenden. Wisf u dat daar hele kleine pilletjes tegen A3/^fllI3l| 111/ bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: PbÏ/U!iILAA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een nieuwe maatregel van de Duitse verkeersminister Leber zal vanaf I juni een verdere belasting opleggen aan het Nederlandse wegvervoer, rijdende op West-Duitsland. Ditmaal wordt niet alleen het vrachtvervoer, maar ook het personenvervoer getroffen. Bekend was al dat vrachtwagens na 1 juni in plaats van honderd liter brandstof slechts vijftig liter vrij mo gen invoeren. Onverwacht is thans afgekondigd dat touringcars slechts honderd liter vrijelijk mogen meene men als zij de grens oversteken. Tot 1965 bestond er geen Duitse belasting op de tankinhoud van tou ringcars, ongeacht hoe groot deze was. In dat jaar ging men de stelling hanteren dat de „normale" inhoud van een tank 250 liter is. Elke liter meer dan deze 250 werd toen belast mét h'et verschil tussen de'.dieselolie prijs in Nederland en dié in Duits land. Nu. lieeft «minister Leber uitge-; vaaidigd, dat voor elke liter boven de honderd aan de grens 37 pfennig moet. worden betaald. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport Ondernemin gen en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenver voer hebben inmiddels telegrammen gestuurd aan de Nederlandse staats- STOCKHOLM (AFP) Het ver zet van de „Maoistische" Zweedse stu denten -loopt ten einde. Het „studen tenhuis" in Stockholm", dat twee da gen bezet geweest is, zal gesloten worden voor herstelwerkzaamheden. De politie laat degenen die het huis uit willen vrij gaan. De vrije universiteit van Brussel heeft besloten uitstel van examens te verlenen aan studenten die er om vragen. De maatregel is ingegeven door het feit, dat de studiesfeer de afgelopen veertien dagen volledig is verstoord door zg.. „vrije vergaderin gen". In Milaan kwam het gisteren tot gevechten tussen studenten onderling bij een faculteit, die al enige dagen bezet wordt gehouden. Een deel van de studenten raakte slaags met de genen die weer verder willen stude ren. De radicale Westduitse studenten beweging „S.O.S." wil in Frankfort „een politieke tegenuniversiteit" op richten en heeft de studenten opge roepen de universiteit over te nemen. Aan de universiteit van München, de grootste in West-Duitsland, heb ben studenten geprobeerd een staking van drie dagen af te dwingen. Bui ten de universiteit werd heftig ge debatteerd tussen voor- en tegenstan ders van de staking. secretarissen r'an Verkeer en Water staat en van Financiën, waarin zij er bij deze bewindslieden op aandrin gen bij de Duitse regering te protes teren tegen de aangekondigde maat regel. De heer Rijnders van de K.N.V. T.O. meent dat met name de organi sators van dagtochten naar Duits land gedupeerd worden door de plan nen van minister Leber. Dagritten, die nu 7,50 tot 20,kosten, zul len in prijs 10 tot 30 pet. omhoog moeten. Ook voor weektochten door Duitsland of doorgaande reizen naar Zwitserland er Oostenrijk, zullen de tarieven moeten worden verhoogd, Het is echter de vraag of de bus ondernemers de extrabeiasting geheel op de passagiers kunnen verhalen, zonder dat de belangstelling flink te rugloopt. Van ondernemerszijde is men bang dat een protest van Nederlandse zij de weinig uithaalt, omdat minister Leber zich altijd kan beroepen op de overigens nog niet in werking ge treden E.E G.-resolutie, die slechts spreekt van vrije invoer van vijftig liter dieselolie Men is te meer kwaad op de Duitse verkeersminister, omdat deze zijn nieuwe maatregel geheel onverwacht bekendmaakt, dat wil zeggen nu alle ondernemers al hun programma voor dit seizoen hebben vastgelegd. Bovendien is het personenvervoer op Duitsland al belast met de zoge naamde Personensteuer, een wegen belasting van 3 1/3 pfennig per bus passagier per honderd kilometer. Zij eisten vooral de handhaving van de in 1966 reeds afgesproken melkprijs. Zij vrezen dat de ministers in de komende dagen zullen instem men met een lagere prijs, waardoor het inkomen van de melkveehouder zou dalen. De boeren werden in de Magda- lenazaal achter dé Brusselse markt toegesproken door de president van de COPA, de Europese overkoepelen de organisatie van de nationale land bouworganisaties. Bovendien door de voorzitters van de nationale organi saties. Op de COPA-conferentie is een motie opgesteld die aan de voorzit ter van de ministerraad werd over handigd. De motie eist handhaving van de Europese prijzen, zoals die in 1966 in beginsel zijn vastgesteld, en met name dat de richtprijs voor melk (39 Pf. per liter) globaal gezien een gegarandeerde prijs voor de Euro pese zuivelboeren zal zijn. Met klem ook verzet de motie zich tegen een eventuele verlaging door de EEG- ministers van de interventieprijs voor boter (in beginsel f 638 per 100 kg). Als afgevaardigde van Nederland sprak ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité. Hij zei onder meer, dat een ge meenschappelijke zuivelverordening zo spoedig mogelijk tot stand moet komen als een basis waarop men ver der kan werken om ook de toekom stige moeilijkheden te overwinnen. „Zolang dit niet het geval is, is het gevaar groot, dat ieder land op nieuw probeert om er voor zichzelf zo voordelig mogelijk uit te springen en dat betekent onherroepelijk dat tegenstellingen zullen worden ver groot". Eind vorige week is nog even over wogen of de raadsvergadering uitge steld diende te worden, omdat het nemen van de nodige beslissingen wel erg moeilijk lijkt nu België en Italië nog geen nieuwe regering hebben, en Frankrijk met ernstige beroeringen te kampen heeft. Men heeft evenwel besloten de vergadering te laten doorgaan, aan gezien het weinig zin heeft de beslis singen nog een keer uit de weg te gaan. De EEG-zuivelmarkt had op 1 april reeds van kracht moeten worden. DEN HAAG (ANP) Een zestien jarig meisje uit Den Haag is door een paar jongens verkracht. De jongens zijn later aangehouden. Zij zijn in gesloten en hébben een bekentenis afgelegd. Het meisje werd naar een ziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) PORTLAND. Aan de vooravond van de voorverkiezingen in Oregon heeft Robert Kennedy zondag op een Neveh Shalom-bijeenkomst in Port land (Oregon) een uitgesproken oor deel gegeven over het Midden-Oos ten. Hij zei, dat de VS Israël desnoods met wapens tegen agressie van bui tenaf moeten steunen. Op de joodse bijeenkomst pleitte hjj voor de onmiddellijke levering van de beloofde 50 Phantom-straalja- gers. „Zoals op zovele plaatsen in de wereld hebben wij in Israël een dwingende verplichting. Wij zijn ver plicht het voortbestaan van Israël te verzekeren. Wij zijn verplicht iedere poging om Israël te vernietigen, het hoofd te bieden, welk land die poging ook mag ondernemen", aldus Kenne dy. „De eerste stap is te voorkomen dat Israël het slachtoffer wordt van de massale wapenleveranties van Rusland aan de Arabische landen. De VS kunnen deze verstoring van het machtsevenwicht niet toestaan. Wij moeten Israël tegen agressie van bui tenaf beschermen, desnoods met wa pens". Vandaag worden de voorverkiezin- gen van Oregon gehouden, waarin Robert Kennedy weer voor miljoe nen heeft geïnvesteerd. Zijn propa gandamachine draait op volle toeren. In tegenstelling tot die van zijn de mocratische rivaal McCarthy, wiens jonge helpers ontmoedigd zijn door twee achtereenvolgende nederlagen. McCarthy heeft zijn gal gespuwd in persoonlijke aanvallen op Kenne dy. Op het feit dat hij zich kandidaat stelde op het moment dat McCarthy successen boekte tegen Johnson, op het feit dat Kennedy zijn ex-collega's Dean Rusk en Robert McNamara niet heeft wijlen veroordelen om hun Vietnam-politiek en op het feit, dat Kennedy een persoonlijk debat met McCarthy uit de weg gaat. Overigens heeft McCarthy het idee van een bondgenootschap met Humphrey te gen Kennedy verworpen. New Yorks burgemeester John Lindsay heeft onder de republikeinen persoonlijk een campagne gevoerd voor Rockefeller, die het met b.ij- schrijfstemmen moet opnemen tegen de enige ingeschreven Republikeinse kandidaat Nixon. „Outsider" Reagan kan voor beide republikeinen roet in het eten gooien. Bij de democraten is de „outsider" president Johnson, die zich heeft te ruggetrokken, maar nog op de lijst staat in Oregon. De vakbeweging heeft een campagne gevoerd voor Johnson, wiens stemmen automatisch toegerekend worden aan vice-presi dent Humphrey.

de Stem | 1968 | | pagina 19