Cecil King: eens vriend, nu vijand van Wilson Aristo 'n veilig idee Hoe oersUKelijk degelijk en oiutati De Auto Onderlinge Is toont u 't moderne hoofdkontoor In Groningen... Moors: huwelijk en priesterschap niet te verenigen PORTRET VAN ENGELSE KRANTENKONING: Surinaamse premier wil status van dominion PART-TIME GEEN Steun Beschaafd Doodsbang Discussie »D1JN NAAR ROME Pastoraal concilie 111 januari 1969 *°S£A"JSr!- De der- I januari 1969 **S vastSesteld op hüwelük n.sten m <*e wereld; I «Ml 19BB en 13 u'tgesteld tot M INTERTEST TJ om op wyers fe bouwen wyers Voorzitter Panamese kiesraad verdacht Ontslag 113 man in Veldhoven Drie man in arrest voor verkoop valse kaartjes Ajax-ADO J ex CompI Pijnlijk DAGBLAD Dl STEM VAN DINSDAG 28 MEI 1968 (Van een correspondent) LONDEN - De hevigste van alle aanvallen, die eerste minister Harold Wilson tot nu toe te verduren heeft gehad kwam van een man, die eens zijn grote steun was, de Engelse krantenkoning Cecil King. De dag bladen van zijn International Publishing Corporation, die tot dan toe bet Labourbewind trouw gesteund had den publiceerden enkele weken geleden de woorden van Cecil King: ,,We worden bedreigd door de groot ste financiële crisis uit onze geschiedenis. Die kan niet opgelost worden door leugens over onze reserves, maar alleen door een nieuw begin onder een nieuwe leider". CECIL KING: geen vertrouwen in Wilson Cecil Harmstworth King is 67 jaar; neef van Lord Nortchliffe; lei der van International Publishing Corporation, de grootste uitgevers maatschappij ter wereld: studeerde in Oxford; is een briljant spreker; bij de laatste Engelse verkiezingen reed hij rond met een „Stem La- bour"-plakplaatje op zijn Rolls Royce; het volle gewicht van zijn krant Daily Mirror (oplage vijf miljoen) wierp hij toen in de strijd om Harold Wilson en de Labour- partij aan de macht te brengen; nu gebruikt hij diezelfde invloed om Wilson ertoe te dwingen zich terug te trekken als eerste minister. De Engelse krantenkoningen heb ben lang de reputatie gehad dat ze ernaar streefden om de politiek naar hun hand te zetten, wat ge woonlijk gepaard ging met ramp- ;e gevolgen voor alle betrok- sn. Misschien de meest invloed rijke van hen allemaal was de oom van Cecil King, Lord Northcliffe. En jarenlang zijn vooral de La- bourleiders uitermate op hun hoede geweest voor Cecil King. Zij meen den dat bij op essentiële punten de zelfde weg volgde als zijn oom. Toen Hugh Gaitskell in dëe vijf tiger jaren leider was van de La- bourpartij verzette hij zich met alle maeht tegen een fusie van de Daily Herald met de Mirror. Hij wilde niet, dat King net mo nopolie van de populaire, Labour- gezinde pers in handen zou krij gen. Maar toen Harold Wilson in 1963 oppositieleider werd zal hij minder bezwaren om de steun te accepte ren van zo'n machtig en invloedrijk man. De Daily Mirror steunde La bour bij de verkiezingen van 1964 reusachtig: de toespraken van Ha rold Wilson werden in extenso af gedrukt. Als tegenprestatie bood Wilson, a ?ekozen was, King een adellijke titel aan en epn plaats in zijn regering, waar King op het mi nisterie van Handel zich kon inzet- n vo°r het vergroten van de ex- Port. De krantenuitgever wees dit at, maar accepteerde in 1965 wel een benoeming tot commissaris van de Bank of England en in 1966 een benoeming tot lid van de Nationale Pteenkoolcommissie. Sindsdien echter is King steeds kritischer gaan denken over het doen en laten van de Labourrege- ring en vooral over Harold Wil son. Hij begon een campagne „Wilson moet weg" die hij in de afgelopen zes maanden naar een climax voer de door zijn grote aanval te lan ceren in de Mirror en in de „Sun". Ook andere kranten namen zijn woorden over Het lijkt waarschijnlijk, dat zijn contacten met vooraanstaande La- bourcritici zoals Lord Robens (Steenkoolcommissie), Lord Cro mer (Bank of England) en Lord Beeching (de man wiens plannen voor een reorganisatie van de En gelse spoorwegen sinds 1964 door Labour genegeerd zijn) King beïn vloed hebben om niet alleen zo ra dicaal van gedachten te veranderen maar ook om zich zo krachtig in de pers uit te drukken. Zijn kritiek is gericht op de re geringsuitgaven, de inkomens- en prijspolitiek en op alles wat er naar zijn mening aan eerlijkheid in de regering ontbreekt. Hij vertrouwt Wilson gewoon niet. King is nooit bang geweest om zijn mening publiek te uiten. Hij heeft dat over alle mogelijke on derwerpen gedaan, van sigaretten advertenties tot God. Maar toch maakt Cecil King een raadselach tige indruk. Volgens iedereen is hij een keu rige, beschaafde man, die heel po pulair en gewaardeerd is bij de mensen, die in zijn onderneming werken. Hij is een imporende ge stalte, 1.95 meter lang, breed ge schouderd en kaarsrecht. Hij scheidde van zijn eerste vrouw in 1962 en trouwde met Ruth Railton, directrice en opricht ster van het nationaal jeugdorkest. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij vier volwassen kinderen. Het is misschien niet verrassend dat hij met zijn relaties zijn carrière zocht in de krantenwereld. Maar toch heeft zijn familierelatie met Lord Northcliffe heel weinig te maken met zijn enorme succes als zakenman. Hij kwam uitsluitend door zijn bekwaamheid aan de top. Mensen die hem kennen kunnen nauwelijks geloven, dat deze aar dige, vriendelijke man zo'n harde brutale krant als de Daily Mirror kan leiden. King zelf heeft inder daad eens gezegd: „De Mirror is niet het soort krant, dat ik voor mijn plezier lees, maar het is mijn kind". De krant, die hij in werkelijk heid het liefst wil, is een „behoor lijk gemoderniseerde Times". INDUSTRIE: De leiding van de industrie is onnozel. Er zijn teveel ge pensioneerde generaal en admiraals met erebaantjes in raden van commissarissen, waarschijnlijk vanwege de twijfelachtige prestigewaarden van hun titels. ANDERE KRANTEN: Daily Mail: „Betrouwbaar conservatief en dus zon der invloed". The Guardian en The Observer: „Mede-reizigers van de Mirror" The Times: „Een soort kerkblad voor de esta blishment". SIGARETTEN-ADVERTENTIES: „Vorige week zei ik tegen Harold Wil son: „Wat heeft net nu voor nut om die alleen van de televisie te weren? We zouden niet moeten doorgaan de jonge mensen uit te nodigen een gewoonte aan te nemen waardoor ze waarschijnlijk longkanker krijgen". GODSDIENST (in een preek, die King als niet-praktizerend gelovige hield in een kerk in Londen): Altijd en overal heeft godsdienst te maken gehad met de ver houding tussen net individu en God. Alle dogma's, alle theo logie, religieuze mythe en religieuze kunst worden op dat doel richt. De menshheid heeft altijd, als er voorzien was in eten en huisves ting belang gesteld in godsdienst, in het wezen van God, in onze verhouding met Hem van wie we vandaan komen, en in wat ei met ons gebeurt als we doodgaan". AMERIKAANSE KRANTEN: „Amerikaanse kranten zijn onleesbare, vun zige produkten. De verstarring door het monopolie is duidelijk. Het probleem daar is om met het monopolie te leven, niet in zaken maar in de journalistiek te blijven". Hij heeft de gewoonte om minis ters en vooraanstaande parlements leden intieme lunches aan te bie den. Geruchten willen, dat hij al zijn gasten van het laatste jaar drie kwart van de tijd verveeld neeft met afgeven op de regering en op Wilson, met klagen over de vak bonden waarbij hij het beheer over zijn eigen IPC als een voorbeeld voor de hele Engelse industrie aan prees. Zijn gasten blijven echter ko men: de lunches zijn voortreffelijk en voor King zijn ze doodsbang. Misschien ligt de sleutel tot deze man in zijn eigen woorden, gespro ken tot iemand die hem vergeleek met die andere magnaat van Fleet Street, de Canadees Lord Thom son. „Lord Thomson" zei King toen, „heeft alleen belang bij geld. Als het om geld gaat mogen zijn re dacteuren zich nergens mee be moeien. Mijn belangen worden be paald door het welzijn van het land Ik kom niet uit Ontaria. Ik zorg ervoor om de invloed die ik heb te gebruiken om datgene te bevorde ren wat naar mijn mening in het belang van het land is." Peter Jenkins, redacteur van The Guardian, heeft van al degenen die de laatste jaren over King geschre- v enhebben, hem misschien het best gevolgd. Jenkins zegt over Cecil King: „Hij weet wat er bereikt kan worden en wat niet; hij weet dat de in vloed van de grote populaire kran ten voornamelijk ligt in het ter dis cussie stellen van de grote proble men en de publieke opinie in de richting te duwen, waarheen ze al op weg is. Het beleid van de Daily Mirror is wezenlijk een beleid, dat gebaseerd is op marktonderzoek. De macht van de krant wordt beperkt door het gezonde verstand van zijn lezers. Maar tegelijkertijd geldt ook, dat Kinfe, als hij spreekt, preten deert te spreken namens miljoenen en niet namens Cecil King." (ADVERTENTIE) ,onzer verslaggevers) mFi Op uitnodiging lanj "ogere oversten van Neder- v7* °lden en congregaties en m c bisschoppelijk contactman, "?en vertoeft Pater Walter loïmT d.ezc week in om in- tnaïï» e verschaffen over de si- tnnLVau.de kerk in Nederland raai verl0°P van het pasto raal concilie. former vernemen was deze in- SriS r.eeds .enkele maanden VerbanH j3* Zin dire®t den t„e Vr recente moeilijkhe en iirrilenn Nederlandse religieuzen Wol r Antoniutti. paior in de bedoeling dat Ven on rf to.elichting zal ge- naire ',eso.lutie der laatste ple- ding tiiQ0rga j6™?® over de verkou- Remt™ Nederlandse religieu- '«nlse ovoSn ??en en hun buiten- 'ise overheidsinstanties. I Pastoraal ÏL vergadering van het flerw"r^en-°d1f dan de on" van uZ- levenshou- ®enswordino gGZln en ruirnte voor Do 8 voor de jeugd. Plande behandhik in oktober ge- "erpw n-, ?1?"8 van de onder- ?f?'eHsèfrde to®'mi"8 in e5n ge" 1 Pb Praktiror 7 en „Kerke (ADVERTENTIE) GORDIJNSTOFFEN TAPIJT PANAMA (AP) De nationale garde van Panama heeft David A- mado, de voorzittel van de kiesraad, de toegang tot de zittingen van de raad zondag ontzegd. Hierdoor schij nen de kansen van Arnulfo Arias, de oppositiekandidaat voor het presi dentschap te stijgen. Twee weken geleden heeft Panama gestemd voor een nieuwe president maar de officiële celling der stemmen is nog altijd niet beëindigd. Amado had donderdag het voorzitterschap van de kiesraad overgenomen en zou volgens een woordvoerder van de op positie gepoogd hebben de regerings kandidaat David Samudio te helpen door de uitslag der verkiezingen in zijn voordeel te beïnvloeden. VELDHOVEN (A.N.P.) De N.V. Tabaksindustrie v.h. Gebroeders Phi lips heeft besloten een aantal afdelin gen van haar bedrijf in Veldhoven over te brengen naar haar vestiging te Geel in België. In verband hiermee is aan 113 arbeidskrachten ontslag aangezegd. Men probeert de betrokken werk nemers in andere industrieën onder te brengen. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam zijn zondagmiddag drie mannen aangehouden wegens clan destiene verkoop van toegangskaar ten voor de voetbalwedstrijd Ajax- ADO. In de auto van een van hen, de 53-jarige koopman J. L„ werden be halve een aantal geldige" toegangs bewijzen en f 2.000 aan klein geld nog 48 verlopen kaartjes aangetrof fen. Volgens de politie hebben de sup poosten van het Ajaxstadion zondag middag verscheidene voetballiefheb bers moeten terugsturen omdat zij in het bezit bleken van kaartjes voor de reeds eerder in het seizoen ge speelde wedstrijden GVAV - Ajax en NAC - Ajax. Gedupeerden wordt verzocht zich voor confrontatie met de verdachte in verbinding te stellen met het bu reau Linrm°usstraat in Amsterdam, tel- 020-59233. Wij vinden dat de „geachte clientèle" van een goed ouderwets en degelijk verzekeringsbedrijf recht heeft op een coulante, correcte en vooral snelle afwikkeling van alle posten. We zijn gespecialiseerd in motorrijtuigverzekeringen, al 40 jaar lang. 't Blijkt dat we dit redelijk doen, want we hebben over heel Nederland, vele, zeer véle tienduizenden polishouders. En dat aantal groeit dagelijks. En töch heeft elke Individuele cliënt recht ■op ouderwets persoonlijk dienstbetoon. Dat kan alleen als een bedrijf zeer modern en efficiënt werkt. Omdat De Auto Onderlinge zo degelijk is, moeten we wel progressief zijn, U ziet dus wel dat dit hoofdkantoor in Groningen met zijn „computerized" admini stratie inderdaad kenmerkend is voor de degelijke Auto Onder linge. Oh ia, misschien zijn onze concur- rentie-begrippen ook al ouderwets, want de A.O. biedt zeer ruime polis voorwaarden bij gunstige premies zowel voor W.A-als All-Risks ver zekeringen! VERZEKERING-MAATSCHAPPij wiysêm&gmak de beste bumper is een polis van De Auto Onderlinge (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Aan hef einde van een gedachtenwisseling over het priestervraagstuk tijdens een vergadering van de diocesane pastorale raad van het bisdom Roermond heeft mgr. P. Moors zaterdag enkele opvallende dingen gezegd. De bisschop van Roermond zei onder meer De kerk zal degenen, die een maal priester zijn gewijd, niet toe staan te huwen met behoud van hun priesterlijke functie. Een parttime priesterschap vormt naar mening van de bisschop geen oplossing voor het priester vraagstuk. De bisschop kan zich niet ver enigen met de stellingname van „de 21", die verklaard hebben dat zij de verplichte binding tussen pries terschap en celibaat niet meer kun nen accepteren. De bisschop deed deze uitspraak nadat verschillende aspecten van het priestervraagstuk, door onder ande re voor- en tegenstanders van het ce libaat waren belicht. Basis voor de gedachtewisseling vormde een door de professoren H. Sanders en L. Pel- zer van het groot-seminarie te Roer mond ondertekend stuk, dat de vol gende conclusies trekt: a. De problematiek zou voor de bisschop openlijk ter sprake ge bracht moeten worden. b. Voor een niet kleine groep pries ters zou er gelegenheid moeten zijn om duidelijk omschreven functies te vervullen. c. Andere priesters zouden maat schappelijke functies moeten kunnen vervullen naast hun priesterlijke taak en zogenaamd parttime priester moe ten kunnen zijn. De bisschop zei hierover, dat het priesterprobleem veel meer omvat dan enkel de celibaat-kwestie. Vaak speelt een complex van factoren e;en rol, waarbij de celibaats-kwestie dik wijls niet de belangrijkste is. „Ik vind het jammer dat in de uitwerking van de nota de indruk wordt gewekt, dat de twee kardina le punten zijn het celibaat en het full-time priesterschap", aldus mgr. Moors. „Hoe men ook denkt over de wen selijkheid van de ontkoppeling van priesterschap en celibaat, naar mijn mening is het niet juist om de on rust te vergroten door te suggere ren, dat deze ontkoppeling binnen ee<n afzienbare tijd een feit zal zijn. Het is mijn diepste overtuiging en ik weet dat het de overtuiging is van het overgrote deel van het we reld-episcopaat dat in de westerse evenmin als in de oosterse kerk aan hen, die priester zijn gewijd, zal wor den toegestaan te huwen met behoud van hun priesterlijke functie", zei de bisschop letterlijk. Over de in de publiciteit gekomen brief de: 21 jonge priesters, die zich niet meer gebonden achten aan hun celibaats belofte, zei de bissehOD: „Hoe pijnlijk het ook "oor mij is, ik voel mij verplicht om nadrukke lijk te verklaren dat ik me met de ze stellingname niet kan verenigen" Mgr. Moors betreurt, dat de brief in de publiciteit is gekomen. „De publieke beschuldiging dat ik de per soon van de ondertekenaars misken, omdat ik hun visie niet deel, neem ik zeer ernstig". Sprekende over het al dar, niet wenselijk zijn van neven functies zei mgr. Moors: „Voor het grootste gedeelte van mijn leven ben ik part-time priester geweest. Ik meen in deze dus enigszins uit eigen ervaring te kunnen spreken. In bepaalde gevallen zal hei part time priesterschap een oplossing zijn voor de problematiek. Als dit de nor male vorm van het priesterschap zou worden ben ik er echter van over tuigd, dat er ernstig tekort zal wor den gedaan aan hulp aan onze men sen en dat de problemen voor de priesters er niet of slechts gedeelte lijk door zullen verdwijnen. Over de hoofden der vergadering heen vroeg de bisschop om een christelijk begrip ten opzichte van hen, die na vaak langdurig beraad en ernstigt strijd het ambt hebben neergelegd. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Premier Pengel van Suriname voelt voor een domi nion status voor Suriname. Dat blijkt uit een voorstel van de staatkundige commissie van de Nationale Partij Suriname, waarvan de premier voor zitter was. Het voorstel is zondag door de partijraad van de NPS aan vaard. Behalve de band met de koningin voelt de NPS voor het behoud van de historische banden met Nederland Dit zou gestalte moeten krijgen in een unie met Nederland, op de conditie dat Suriname volmaakt zelfstandig blijft. De secretaris van de com missie, mr. H. Heidweiler, is in Cu- ragao om over het voorstel te spre ken. Als overgangsmaatregel wenst de partij van premier Pengel uitvoering van de interim-overeenkomst van de conferentie van 1961, wat in zou hou den dat Suriname zelfstandig bui tenlandse betrekkingen onderhoudt. Direct zou de NPS vaste vertegen woordigers aan de Nederlandse am bassades toegevoegu willen zien in de Latijns-Amerikaanse landen, in Europa, in een communistisch land, in Addis Abeba (de zetel van de organisatie van Afrikaanse staten), New Delhi, of Tokio en in de VS. De handtekening van premier Pen gel onder het voorstel betekent niet direct dat het voorstel spoedig door de regering zal worden overgenomen. De Hindoestaanse coalitiepartij voelt weinig voor 'n spoedig onafhan kelijk Suriname, omdat de meeste machtsposities in handen van creo len zijn. Men wenst de emancipatie van 't Hindoestaanse volksdeel onder Nederlandse bescherming te voltooi en, en verwacht van de onafhan kelijkheid het begin van een ras- sen(burger) oorlog. De Amerikaanse politici staan dich ter bij het volk dan die van ons. Hun eetgewoonten worden zonder pardon bekendgemaakt. De tapiocapudding van Johnson is inmiddels wereldbe kend geworden. En nu heeft Nixon verklaard, dat hij om niet dikker te worden, wrongelkaas eet tot het zijn oren uitkomt. Wat is wrongelkaas? Van Dale geeft als definitie van wrongel: ge stremde melk, van de meeste wei ont daan, die gewrongen en geperst wordt om er kaas van te maken, kaasstof En wei is de „dunne, zoete vloeistof die, na de afscheiding van de kaas- stof, van de melk overblijft". Na enig nadenken kunt u dus tot de conclusie komen dat wrongelkaas heel magere kaas is. Niet lekker, vindt Nixon, want hij doet er altijd ketchup op, dan smaakt het helemaal niet naar wrongelkaas. Nixon kaaskop. Ik vind Jongeling van het Gerefor meerd Politiek Verbond ook wel een type om wrongelkaas te eten. KORT VERHAAL: Een man moet geopereerd worden. Voordat hij on der narcose gaat vraagt hij bezorgd aan de dokter: „Doet u een beetje voorzichtig, dokter, leant ik ben het enige dat ik heb". „Vroeger droomde ik ervan om so lohoboïst te zijn, nu lig ik ervan wak ker". (Solohoboïst Han de Vries) Mr. Edzo Toxopeus wordt geïnter viewd in het jubileumnummer van De Nieuwe Linie. Over Van Hall: „ZO was-ie, Van Hall. Het ontbrak er verdomme nog maar aan dat ik hem baron heb gemaakt. Dat wilde- d-ie wel, ja. Dat wilde-d-ie. Ik vraag tt..... Ik was niet zo iemand die dee moed op mijn departement hoefde. Dat was niet zo nodig. Maar die man, die man een socialist. Een regent, dat was 'f'. Ook uit zijn tijd als fractievoorzit ter van de VVD in de Bredase ge meenteraad heeft mr. Toxopeus iets te zeggen: „In Breda wilde ik burgemeester Claudius Prinsen al in 1950 vragen stellen als raadslid over zijn politie beleid. Prinsen wilde du haut de sa grandeur niet antwoorden. Net Van Hall. Ik smeet allerlei staatsrech telijke geschriften op tafel om te be wijzen dat de burgemeester wel de gelijk enige verantwoording schuldig was over zijn beleid. Later ging ik naar de plee en daar zag ik Claudius Prinsen naast secretaris Van Woen- sel staan te plassen. Hij zei: „Die rotzak van een Toxopeus" tegen Van Woensel, ze zagen mij niet, stonden met de rug naar me toe te plassen toch heb ik 't toen gewonnen". Een wat lang citaat, maar wel interessant. In het dekenaat Musselkanaal heb ben ze een primeur: de vijf pastoors en één kapelaan van dat dekenaat krijgen voortaan een vrije dag per week. Op maandag Eén priester doet dan dienst, de anderen zijn vrij. Ze nemen geen telefoon aan en doen de deur niet open. De regeling is ingevoerd op voor stel van de dekenale raad, die het niet meer dan redelijk vindt dat ook priesters en huishoudsterséén vrije dag krijgen, nu de vijfdaagse werk week algemeen is. Het is natuurlijk maar de vraag of deze arbeidsovereenkomst de goed keuring kan wegdragen van het epis copaat. Wie zegt dat deze regeling in Musselkanaal, waar het wé] kan, geen consequenties heeft voor deke naten, waar de produktiviteit het niet toelaat? Bovendien wórdt er door deze overeenkomst nu al beslag ge legd op ruimte in 1969 in de zielzorg. En dat zou, gezien de inflatie en de teruglopende import vanuit Rome, wel eens een vrijedag-pauze van een half jaar kunnen opleveren. Gelukkig is Roolvlnk geen bis schop, hoewel ik me hem best met mijter kar. voorstellen, ook al is hij gereformeerd. _Zou Roolvlnk op het concilie dan óók tot de conservatieven horen? MERIJN (ADVERTENTIE) De matras A/aarop U vèrkelijk litrust! 7an ORAKA.

de Stem | 1968 | | pagina 17