„LUIE" ZEESCHILDPAD TOCH OCEAANREIZIGER „DE REBEL": HET LEVEN VAN CAMILO TORRES HEEFT UAL KENNIS v 0 GEMAAKT? RAIFFEISENBANK TERNEUZEN 25 héle goeie sigaretten voor één-25. Kan dat wel? Mantano f 5- ƒ10,- Onderzoek prof. Brongersma bevestigt BEETHOVENHOF 126 2,50 Bijkantoor TerneuzenBeethovenhof 126 Derde Seheldetnnnel in Antwerpen nodig Caraïbiscli Broedplaats spaarbank en alle bankzaken Koopvaardij Archeologische vondsten in St. Maartensdijk Natuurlijk kan dat. Neem Mantano. Schippert niet en nooit met de kwaliteit. Ze zullen wel wijzer wezen Maar bijgelovig zijn ze niet. Ze denken niet dat ze altijd één vijftig moeten rekenen. Doen gewoon een kwartje van die prijs af. Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano, da's gewoon een erg goeie sigaret. 25voorêén-25 1ft DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 MEI 1968 19 LEIDEN (ANP) Prof. dr. L. D. Brongersma, buitengewoon-hoog- leraar in de systematische dier- Imnde aan de rijksuniversiteit in Leiden en directeur van het rijks museum van natuurlijke historie heeft de laatste jaren een studie gemaakt van de zeeschildpadden- trek en daarover ook enige publi- katies op zijn naam. Zo verscheen bijvoorbeeld in 1967 van zijn hand „British Turtles: guide for identification of stranded turtles on British coasts", geschreven voor het Britse museum van na tuurlijke historie in Londen. De hoogleraar vertelt graag over lijn studie. Het is reeds lang be kend dat zeeschildpadden zich over grote afstanden bewegen, niet alleen In de kustwateren, maar ook dwars over open oceaan. Elk jaar verschij nen in de maand februari zeeschild padden op het Engelse, in de At lantische Oceaan gelegen eiland As cension, waar de wijfjes op de zan dige oevers haar eieren leggen. Wan neer tegen juni het broedseizoen is afgelopen, verdwijnen de dieren daar Zeeschildpadden, die men op dit eiland aan een der voorpoten van een metalen plaatje had voorzien, werden later aangetroffen in de kust wateren van Brazilië, zodat mag worden aangenomen, dat deze die ren regelmatig tussen Brazilië en As cension heen en weer trekken. Zee schildpadden, welke op dezelfde ma nier in Tortuguero (CostE Rica) wer den gemerkt, vond men terug in de baai van Campeche, bij Florida Keys in de Cubaanse wateren, op de Mos- quita-bank van Nicaragua, maar ook op de kust van Columbia. Herhaal delijk werden zeeschildpadden waar genomen langs de Atlantische kusten van Europa tot zelfs bij Moermansk in het noorden van Rusland. De „le- devschildpad" werd gesignaleerd bij de noordkust van IJsland. Vermoedelijk zijn de zeeschildpad den, die in het Europese gedeelte van de Atlantische Oceaan worden gevonden, afkomstig uit het weste lijk bekken van deze wereldzee, dat wil zeggen uit de golf van Mexico en het Caraïbische gebied. Menen de biologen dus te weten, van welk punt deze dieren hun oce aan-reis beginnen en waar zij deze beëindigen, over de gevolgde route is weinig of niets bekend en om ver schillende redenen is 't uiterst moei lijk hierover informatie te krijgen. Het grootste gedeelte van de „on echte karetschildpadden", dat op de kusten van Groot-Brittannië, Ierland en Frankrijk wordt gevonden, zijn jonge dieren, meestal half-volwassen exemplaren. Toen prins Albert de Eerste van Monaco indertijd voor wetenschappelijk onderzoek de wate ren rond de Azoren doorkruiste, ving hij daar vele „onechte karetschild padden" en uit de gepubliceerde ge gevens bleek, dat ook deze jong of half-volwassen waren. Aangezien de ze dieren zich daar niet voortplanten, moesten zij wel van elders afkom stig zijn. Ofschoon de dichtst bij gelegen broedplaats zich in Marokko bevindt, achtte men het toch onwaarschijn lijk, dat de jonge dieren van daar naar de Azoren waren getrokken, daar zjj toch nog niet sterk genoeg zouden zijn tegen de krachtige zee stroming op te zwemmen. De andere en enige mogelijk heid was daarom dat de jonge onechte karetschildpadden in het Azorengebied, evenals die, welke noorderlijker in de Britse wateren werden gevonden, afkomstig waren uit de westelijk gedeelte van de At lantische Oceaan. Hiervoor pleitte ook het feit, dat men tussen sep tember 1938 en januari 1939 op de Engelse kusten, min of meer gelijk tijdig met de onechte karetschildpad den, ook de zogenaamde „Kemp's Ridleys" had aangetroffen. De enig bekende broedplaats van de laatstgenoemde soort bevindt zich aan de westelijke stranden van de golf van Mexico en van deze broed plaatsen is de gehele populatie van deze soorten afkomstig. Geconstateerd is, dat het grootste deel van deze zeeschildpadden ter plaatse blijft, maar dat het andere via de zee straat van Florida naar de Atlan tische oceaan trekt. Van deze mi granten gaat het merendeel in noor delijke richting langs de Amerikaan se kust tot Nova Scotia toe. De min derheid trekt naar de Bermuda-eilan den, Ierland, Groot-Brittannië en Ne derland. Eenmaal is zo'n jonge zee schildpad ook in de wateren rondom de Azoren waargenomen. in MET ONS NIEUWE BIJKANTOOR TE TERNEUZEN Nee? Loopt U er dan eens binnen, het is er nog steeds feestelijk. Uiterlijk tot 31 mei 1968 ontvangt ieder die zich als NIEUWE SPAARDER hetzij op dit nieuwe kantoor, hetzij op ons hoofdkantoor, geheel GRATIS EN ZONDER ENIGE VERPLICHTING een spaarboekje met een saldo van 2,50. kr«,e„n(i'\TTP?r^n wi' in die Periocie zowel bij storting op een aldus ver- JIi" NIEUW spaarboekje, als bij storting op een BESTAAND spaar- ooekje de volgende premies bij storting van minstens 50,(voor kinderen tot 15 jaar minstens 15,—), bij storting van 100,tot en met 1000,—. bij storting van meer dan 1000, Iedere bezoeker ontvangt een aardige attentie. (U ontvangt niet meer dan eenmaal een premie en/of attentie). Zo maken wij het aantrekkelijk voor U om kennis te komen maken of de Kennismaking te vernieuwen. n antooruren: Maandag t/m vrijdag van 9—12 en 13—16 uur Bovendien vrijdagavond van 1920.30 uur In de open zee vinden de jonge zeeschildpadden een overvloed aan voedsel in de vorm van plankton. Wanneer zij groter en ouder zijn ge worden, wordt dit menu aangevuld met krabben, met een soort mossel, pijlinktvissen enz. Naar aangenomen wordt, laten de zeeschildpadden, die naar het Euro pese deel van de Atlantische oceaan komen, zich in hoofdzaak met de zeestromingen meevoeren. De ver schillen in temperatuur van het zee water zijn ook van invloed op de route, welke de dieren nemen. Is het water in een bepaald jaar of tijdvak warmer dan in een ander, dan trekken de zeeschildpadden ver der noordwaarts. Zo zijn van juni tot november levende „lederschildpad den" gezien en gevangen in de Brit se, Ierse en Noorse wateren. In de winter werden van deze soort geen levende exemplaren gesignaleerd: wel zag men soms enkele dode die ren aan de oppervlakte drijven. Wat de onechte karetschildpadden betreft, deze werden ook in de wintermaan den levend in Europa aangetroffen en de Kemp's Ridleys tot eind de cember. Hieruit valt te concluderen, dat deze soorten minder gevoelig zijn voor lage temperaturen. Het spreekt vanzelf dat prof. Brongersma gaarne meer gegevens zou willen hebben over de juiste routes die zeeschildpadden volgen op hun tocht van het westelijk bek ken der Atlantische oceaan naar het oostelijk gedeelte van deze wereld zee. Vandaar dat de hoogleraar zich tot de Britse koopvaardij heeft gewend met het verzoek hem zo mogelijk in lichtingen te willen verschaffen, wan neer en waar men deze dieren waar neemt. Prof. Brongersma heeft het plan om een dergelijk verzoek ook te richten tot de Nederlandse koop vaardij. Van de koninklijke marine werd reeds veel medewerking ver kregen. Zo maakte prof. Brongersma in het voorjaar van 1967 aan boord van hare majesteits „Snellins" een reis naar de Azoren en Madeira om er zeeschildpadden waar te nemen. Che Guevara: de man die met dezelfde idealen was bezield als Torres. Van Torres zijn er nooit foto's verschenen, behalve die waarvan wordt aangenomen, dat ze het verminkte lijk van Torres vertoont. jQe in Brabant geboren journa list Wim Hornman heeft een merkwaardig boek geschreven „De Rebel", (uitgeverij Gottmer, Haarlem), een roman over het leven van de Zuidamerikaanse pries ter Camilo Torres, die zich bij de guerrilla aansloot en daadwerkelijk meevocht tegen de regering van zijn land Columbia. Zonder iemand in kennis te stellen verdween Camilo Torres op 14 december 1965 uit Bo gota, de hoofdstad van Columbia, waar hij aan de universiteit profes sor in de sociologie was. Op 8 janua ri stuurde Camilo een foto van zich zelf naar alle grote kranten waarop hij stond afgebeeld als guerrilla strijder. Op 15 februari werd de Co- lumbiaanse priester-revolutionair, door soldaten van de 5e brigade van het regeringsleger, speciaal getrain de anti-guerrilla eenheden, in het dorp EI Carmen te zamen met nog vier andere guerrilla's doodgeschoten. Jn dit boek wil de schrijver in hem allen hulde brengen, die in Latijns Amerika de moed en de durf hebben zich volledig en met heel hun persoonlijkheid in te zetten voor de onderdrukten in dit deel van de „derde wereld". Het is een boeiend en verrassend onthullend verhaal ge worden over een man, een priester, maar die de mensen aanspoorde tot de opstand, die hij als het enige mid del beschouwde waarmede de massa aan de macht kon komen en de heer schappij zou kunnen vernietigen van een groep, die de absolute macht in handen heeft. Wie in dit boek de strijd van Camilo Torres met aan dacht volgt, zal ongewis achter de moedige opstand van één man tegen zijn omgeving het bestaan ontdek ken van een conflict tussen twee te gengestelde opvattingen over de maatschappij, de kerk, de zending van de priester en de actuele ge schiedenis van Columbia. Qamilo Torres, kwam uit een aristocratisch milieu in Bogota werd priester, studeerde in Leuven werd daarna benoemd aan de natio nale universiteit in de Columbiaan- se hoofdstad. Deze priester was zeer gegrepen door het grote onrecht, de afschuwelijke wantoestanden in zijn land en wilde een nationaal revolu tionair front vormen. Onder de oli garchie, veroorzaakte zijn politiek programma een storm van veront waardiging. De kardinaal verbood hem door te gaan met zijn activi teiten. Toen hij weigerde werd hij van zijn priesterlijk ambt ontheven. In de kranten, in dienst van de oli garchie' werd hij beschuldigd van communistische opvattingen Een pro fessor, die het voor hem opnam werd ontslagen. Een sociaal medewerkster onder verdachte omstandigheden vermoord. Tenslotte meende Camilo Torres dat »r voor hem geen andere weg overbleef dan samen met de guerrillos te vechten voor sociale veranderingen. £)e auteur Wim Hornman is journa list maar ook romancier. Zou men niets weten van Camilo Torres of de strijd van de Columbiaanse guer rillos dan zou men dit boek adem loos uitlezen. Met de wetenschap echter, dat alle figuren, die er in voorkomen echt zijn en de harde rea liteit afschildert, dan grijpt dit boek nog sterker aan. De climax is in suggestieve adembenemende stijl ge schreven. Op het erf van een kruide nierswinkel werden de priester en enkele guerrillos gegrepen door de soldaten onder leiding van kolonel Garcia. Op dat erf in het gehucht El Carmen werden zij zonder vorm van proces neergeschoten, vermoord Camilo Torres is gevallen in zijn strijd voor het recht, de roman be sluit met het zinnetje uit de mond van majoor Locarno, rechterhan„ van de kolonel: „Weer een smeer lap opgeruimd". In een voorwoord wijst de auteur er op, dat men kan debateren over het feit of Camilo Torres wel de juiste weg heeft be wandeld. Het neemt echter niets weg van het feit, dat als Camilo het ge weld koos, zij die hem hebben ge dood dat ook deden. Om zich in zijn schrijven niet gebonden te voelen koos de auteur een gefingeerd land en noemde hij zijn hoofdfiguur An- tonia Valencia. In beide vindt men echter duidelijk de grote strijder Camilo Torres en het Latijns Ame rikaanse land terug, dat uit de fan tasie van de schrijver onmiskenbaar tot de realiteit van de dag komt; een brok van een continent, waarvan vooruitstrevende elementen hun drang naar sociale rechtvaardigheid trachten te verwezenlijken, vaak met gevaar voor hun eigen leven. JAN LUTZ (Van een onzer verslaggevers) ST. MAARTENSDIJK Bjj ar- cheologische opgravingen die aan het begin van het voorjaar door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek verricht zijn op het emplacement van de voormalige hoofdburcht van „Het Hof der Bors- seles" in St. Maartensdijk, zijn nieu we, interessante feiten aan het licht gebracht. Tijdens de opgravingen bleek al spoedig dat er tenminste twee grote bouwperioden zijn geweest. De nieu we buitenmuur moet tijdens da tweede bouwperiode min of meer om de oude zijn neergezet. Het front van de oudste periode, voor zien van een ingang tussen twee grote, halfrond uitspringende torens, verdween geheel bij de bouw van de nieuwe voorgevel, die vanuit de drooggemaakte gracht werd opge trokken. De oude buitenmuur was betrekkelijk ondiep gefundeerd. Een licht hellend talud liep van deze muur naar de gracht. Van de bui tenmuren schijnt niet veel overge bleven te zijn, nadat de sloop om streeks 1700 gevolgd werd door het afgraven van de kasteelstede om al thans ten dele de grachten op te vullen. BRUSSEL (ANP) In Antwer pen, waar op het ogenblik aan een tweede verkeerstunnel onder de Schelde wordt gewerkt, moet nog een derde tunnel komen, zo meent de studiegroep voor de streek Schelde- Dijle, die een nieuw ontwikkelings plan heeft uitgewerkt. De studiegroep verwacht een ge leidelijk samenvloeien van de Ant werpse en Gentse agglomeraties. Het plan, dat aan het Belgische ministerie van openbare werken is toegezonden, acht een derde Schelde- tunnel, die het noordelijke havenge bied met het industriegebied op de linkeroever moet verbinden onont beerlijk voor de goede ontwikkeling van het gewest Antwerpen. SA 8268,

de Stem | 1968 | | pagina 13