WEKEN BREDA hof Toerisme dit jaar voor ons land teleurstellend sympathie voor cognac Ministers gaan praten met studenten De verschrikkelijke hemelv esrelH VERWACHTING IN JAARVERSLAG A.N.V.V. NA WITTE FIETSEN NU WITTE KARREN ©[LDF/ara-TT VAN MIERLO PRIJST V.S. Toekomstig christendom te ontdekken bij jeugd ërc J. Luykx n.v. DE GAULLE DREIGT MET AFTREDEN Nd of LERAAR of LERAAR zingen Na of LERAAR GENS ,-k. Huishoud' nderwijs voor Breda <e opvoeding p te Rijen id HERENHUIS Amev doet bod op „Groote Bossche" „Kort" toerisme Teruggelopen Mogelijkheden Bisschop Ernst Spaarboekjes 4V4% Bankboekjes 43A Termijnboekjes 5V4% Beleggingsboekjes 6V4% Desgewenst ook in de vorm van een rekening met dagafschriften. Storten en opnemen in contanten, maar ook heel eenvoudig per giro. De folder "Méér rente van Uw geld" zenden wij U gaarne toe. F .van Lanschot Gehate C.R.S. Traangas Barricaden Verslaggevers Afranselen DAGBLAD DE 'STEM VAN ZATERDAG 25 MEI 1968 11 us 1968: R.K. Huishoudschool t« augustus 1968 start- week. r w. (volledig lesrooster) hoofdakte. ivens in het bezit van :r week. n één van de volgende ftuigschriften: Staatsexa- Conservatorium C. 1 ■els B, Ward 1 en 2. ombinatie met V.A.V 0 ier week M.O. akte P of L.O. akte )er week aan de le R.K. akte S behaald na 1942 Nieuwstraat 22, Breda :r week aan de 2e R.K. Dr. Struyckenstraat 100, reek aan de 3e R.K. Hui«- reda. is mogelijk. estuur van de Vereniging Industrieonderwijs voor yckenstraat 100, Breda. :h onder no. 01600-37867. ST1UE VOORWAARDEN LILA AN «9 Iel 31686 Gilze-Rijen) DOMENSTRAAT 30 en magazijnen. ile, garderobe, hall, woon- x 4.82 m met open haard, 3.43 m, toilet, bijkeuken oop, volledig ingerichte ligbad, toilet en vaste lyale slaapkamers, groot -berging, aanvaarden, k.k. jp maandag 27 mei tussen n de gelegenheid gesteld, en (u gelieve zich dan te staand adres). Tilburg, Fabriekstraat 3 jren 01600 - 33903 ak mogelijk voor dinsdag 'an 7 tot 9 uur. J geheel vrijblijvend onze OOR ZUID-NEDERLAND Breda, Dordrecht, Eind- sch, Maastricht, Nijmegen 1968 1965 1967 1963 1966 1964 1966 1964 1964 1965 iT 4L, PEUGEOT 403, )2, Vert. 01106-6 Hef Amsterdamse provoraadslid Luud Schiimnelpennink, cor^ruc- feur van beroep, heeft na zijn wit te fietsenplan bij zijn afscheid aan de Amsterdamse raad het witte karrenplan gelanceerd. Een elek trisch autootje, dat voor een gul den een kwartier lang voor ieder een beschikbaar zou zijn. UTRECHT (A.N.P.) De n.v. maatschappij van brandverzekering i.De Groote Bossche van 1838" en de Amev hebben overeenstemming be reikt over samenwerking. Deze zal worden geëffectueerd door een bod a 1500 procent dat door de Amev wordt uitgebracht aan aan deelhouders van de Groote Bossche voor het verplicht gestorte kapitaal. De president-commissaris van de Groote Bossche, jhr. dr. O. van Nis pen tot Pannerden, zal worden voor gedragen als commissaris van de Amev. (ADVERTENTIE) Omdat hijzo'n zacht en toch Pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van goede, geurige, hol- landse cognac! NSHHTEÏMUREtCHEHS Wz - SCHIEDAM. SCHIPHOL (ANP) Fractielei der H. van Mierlo van D '66 is uit New York teruggekeerd van 'n rond reis door Amerika, die 7 weken heeft geduurd en die hij heeft gemaakt op uitnodiging van de Amerikaanse re gering. Bij zijn terugkeer op Schiphol sprak hij over „de volstrekte openhartig heid" die hem van Amerikaanse zijde bij dit bezoek ten deel was geval len. Over het algemeen sprak hij ook in het verdere verloop van zijn ge sprek met de pers waarderend over de V.S., waar de gemiddelde kiezer volgens hem een veel grotere staats rechtelijke kennis bezit dan de ge middelde kiezer in Nederland. De democratie is er gebaseerd op een congres, „dat bestaat uit een ge weldige organisatie van talent en denkkracht, waarlijk om jaloers op te zijn", aldus Van Mierlo. (Van onze redactie binnenland) BREDA. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft gisteren haar jaarverslag gepu bliceerd. De belangrijkste punten uit dit verslag zijn 1968 zal toeristisch een teleurstellend jaar worden voor ons land; het aantal zomervakanties in Nederland is in de jaren van 1954 tot 1966 bijna verdubbeld in 1966 is 39 procent van de bevolking niet op vakantie geweest; het aantal hotelovernachtingen in ons land is vorig jaar met 3.7 verminderd, vergeleken bij 1966; in 1967 is er ook in de groei van het internationale toeris me een vertraging opgetreden. De ANVV zegt dat er diverse om standigheden zijn, die doen vrezen, dat 1968 een teleurstellend jaar zal worden. De vereniging noemt: de da tum van de schoolvakanties in de Duitse deelstaat Rijnland-Westfalen, de restricties op de Britse deviezen- uitgaven en het beroep van presi dent Johnson op de Amerikanen om minder naar Europa te reizen. De ANVV verwacht, dat de snelle groei, die het toerisme sinds de oor log heeft vertoond, nog maar het be gin is van een ingrijpende ontwikke ling. Voor Nederland liggen hier vooral kansen in het dag- en weekendtoeris- me. Voor vakanties van twee weken en meer zoekt men steeds meer zui delijke landen op, die veel zon heb ben en bovendien goedkoop zijn. Geografisch biedt ons land grote mo gelijkheden voor het aantrekken van kortverblijfstoerisme uit de omrin gende bevolkingsconcentraties, aldus het jaarverslag. De groei van het in ternationale toerisme bedroeg vorig jaar ongeveer acht procent, terwijl het gemiddelde van de tien voorgaan de jaren elf procent was. Europa lag vorig jaar met een groei van vijf pro cent nog aanzienlijk onder het we reldgemiddelde. Niettemin bedroeg het Europese aandeel in de toerisme- ontvangsten vorig jaar nog zestig procent, bijna 31 miljard van de meer dan 50 miljard gulden aan deviezen- inkomsten uit het reisverkeer. Alge meen wordt de vertraging van de economische groei gezien als oorzaak van de geringere groei van het toe risme. Nederland neemt in het internatio nale toerisme nog altijd een redelijke plaats in: van de uitgaven voor het toerisme is bijna 80 procent afkom stig uit slechts 12 westerse landen. Nederland komt hierbij op de zesde plaats. In rangorde van de ontvangers stond ons land op de tiende plaats. In vergelijking met de andere klei nere Westeuropese landen nam het de derde plaats in. Helaas is deze situatie vorig jaar niet verbeterd. De uitgaven van buitenlandse bezoekers aan ons land daalden in 1967 enigs zins. Het aantal hotelovernachtingen van Duitse toeristen was vorig jaar 10.4 procent minder dan in 1966. De ANVV heeft de vakantiebeste ding van de Nederlandse bevolking onderzocht in de periode van okto ber 1965 tot oktober 1966. De stijging van het grote aantal zomervakanties van minstens vier dagen sinds 1954 is vooral ten goede gekomen aan de noordelijke provin cies. Noord-Brabant, Noord-Limburg en de watersportgebieden. In de onderzochte periode nam de Nederlandse bevolking ruim 12 mil joen vakanties, waarvan er negen miljoen in Nederland en drie mil joen buiten Nederland. Er liggen nog grote mogelijkheden voor verdere groei, omdat 39 procent van de be volking in dat jaar niet met vakantie ging. Deze thuisblijvers zijn twee maal zo sterk vertegenwoordigd on der de mensen met een bruto inko men beneden de tienduizend gulden als onder de mensen die een hoger inkomen hebben. Opvallend is ver der, dat vooral het kamperen, in bin nen- en buitenland is toegenomen, veel sterker dan het overnachten in hotels en pensions. (Van een onzer verslaggevers) BARNEVELD Het ontstaan van een sociaal geweten noemde de Bredase bisschop H. Ernst een van de trekken van het christendom van morgen. Hij zei dat toen hjj het woord voerde op de bondsdag van de bond van gereformeerde jeugd verenigingen in Barneveld. Hij voeg de eraan toe, dat die belangrijke trek van het toekomstig christen dom nu al te ontdekken is bij de jeugd. De bisschop zei: „Jonge mensen verzetten zich ertegen dat gebeur tenissen zich voltrekken die in strijd zijn met de rechten van de mens, ook al gebeurt het ver weg en al ligt het buiten bereik van hun eigen invloed. En zij komen op voor fun damentele veranderingen in de sa menlevingsverhoudingen in dienst van de mens". Dr. W. A. Visser 't Hooft had er tevoren de jongeren op gewezen, dat het er naar uitziet, dat het christendom, dat alleen nog maar overlevering is, nog veel verder zal afbrokkelen. „De huidige maat schappij wrikt de mensen los uit het verband waarin zij geleefd hebben en zo blijven alleen die christenen over die zelf uit innerlijke beweging de keuze maken om Christus als hun Heer te aanvaarden". Hij zei van oordeel te zijn, dat de christen van morgen bij zijn bezorgdheid voor de menselijke vragen meer dan ooit te ruggeworpen zal worden op de bo venmenselijke werkelijkheid. Prof. dr. J. Verkuyl, secretaris van de zendingsraad, somde voor de jeugd de „agenda van morgen op" en noemde als agendapunten achter eenvolgens op: de verhouding tussen de rijke en de arme volken, de ver houding tussen de rassen, het vraag stuk van de vrede en tenslotte het vraagstuk van de gemeenschap tus sen de kerken. (ADVERTENTIE) Gehele tegoed praktisch direct beschikbaar. Ook voor kleine bedragen. Belangrijk deel direct beschikbaar. Voor de rest 1 maand opzegging. Gedeelte direct beschikbaar. Voor de rest 6 maanden opzegging. Gedeelte direct beschikbaar. Voor de rest 12 maanden opzegging. 's-Hertogenboscb, Hoge Steenweg 27-31, Tel.(04100) 22321, Postgiro 1117570, Eindhoven, Keizersgracht 17, Tel.(040) 27442, Postgiro 1130570, Tilburg, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 30300, Postgiro 1140570, Vught, Van Voorst tot Voorststraat 1, Tel.(04100) 34775, Postgiro 1104500. Roosendaal, Molenstr. 8,Tel.(01650) 4994,Postgirol065831 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) wil met minister-president De Jong tot een gesprek komen met de Nederlandse Studentenraad en met vertegenwoordigers van verschil lende instellingen van wetenschappelijk onderwijs. Dit heeft mïnister Veringa meegedeeld aan de Nederlandse Studentenraad, die de uit nodiging in principe heeft aanvaard. Het overleg zal gaan over de positie van de studenten en over de wensen van hen om tot demo cratisering van het hoger onderwijs te komen. In het gesprek met de ministers komt de vraag aan de orde in hoever re de studenten invloed op het be leid van de instellingen van weten schappelijk onderwijs kunnen uit oefenen. De studenten wensen meer medezeggenschap. In een brief, ondertekend door voorzitter E. J. Bomhoff, trekt de N.S.R. een parallel met het gebeuren in Frankrijk en schrijft dat ook in ons land studenten eerder als last posten worden gezien dan als ge sprekspartners; dat de representati viteit van de studentenunie in dis cussie wordt gesteld, een experiment in de democratie schuwt, dat in de voorgestelde structuurwijziging geen plaats is voor studenten en dat ook in ons land de studentenvertegen woordiging de financiële steun van de overheid mist. De N.S.R. vindt dat hier de vergelijking met de ontwik keling in Frankrijk eindigt en ziet in de stap van de ministers de wens dat de parallel niet verder getrokken hoeft te worden. Rector-magnificus prof. dr. A. C. de Vooys, van de universiteit in Utrecht, heeft een tegenplan tegen het plan-Maris aangekondigd, dat door de Utrechtse senaat is opgesteld. Het rapport-Maris is naar de mening van de rector juridisch dictatoriaal en naar de geest patriarchaal, „welk patriarchaal systeem wel toepasbaar is voor stafleden en studenten maar niet voor hoogleraren". Hij wees erop dat studenten slechts leerlingen zijn die pas weten wat goed voor hen is als ze afstuderen, omdat ze dan zelf met wetenschappe lijk onderzoek bezig zijn. De rector meende dat de „inspraak" van de studenten beperkt moet blijven tot de studieraden. Van studentenzijde werd ontkend dat de studieraden be vredigend werken. (Van onze correspondent) PARIJS Ieder uur glijdt Frank rijk verder naar de anarchie. Wij le ven speciaal in Parijs op een vul kaan, die ieder ogenblik vuur en ko kende lava kan uitspuiten. De nacht die wij in Parijs achter de rag hebben is een verschrikke lijke nacht geweest. De Hemelvaarts dag begon zo vredig. Voor het eerst na weken stond de zon weer aan de hemel. De mensen hadden een vrije dag en ontvluchtten Parijs. De paar liter benzine die zij nog te missen hadden, werden besteed om wat frisse lucht op te doen. Maar tegen de avond betrok de hemel. Letterlijk en figuurlijk. Over de Sorbonne, bo ven het Quartier Latin, stapelden zich onweerswolken op die een da verende donder deden verwachten. En die kwam er. Om zeven uur donderdagavond was de Boulevard Saint-Michel vol men sen. Van alles door elkaar. Studen ten, toeristen, Parijzenaars aan de wandel. Op de brug over de Seine bij Place Saint-Michel in de buurt van de be kende fontein C.R.S., de gehate C.R.S. met de karabijn over de schou der en de traangasbommen bij de hand. Waarom die C.R.S. daar moest staan is een raadsel. Alleen al het zien van C.R.S. wekt provocatie. Iedereen herinnert zich hoe hard de C.R.S. van zich heeft afgeslagen bij de eerste barricadegevechten. Hard en meedogenloos. Tot zelfs in hun huiskamers werden de rustige Parij zenaars door traangasbommen ach tervolgd. Het gas was van een onbe kende samenstelling, waartegen nog geen medicamenten voorradig waren. Om acht uur werden naar de C.R.S. bij Place Saint-Michel de eerste ste nen geworpen. Door wie? Niemand weet het. Sommigen zeggen: door provocateurs. In elk geval hadden de studenten van de Sorbonne er niets mee te maken, want zij hadden geen enkele demonstratie aangekondigd. Noch de U.N.E.F., noch de bond van professoren bij het hoger onderwijs. De C.R.S. begon op te rukken. Van weerskanten. Van de kant van Place Saint-Michel en van de kant van het Luxembourg. Om 10 uur in de avond waren er 6000 demonstranten. Tegen midder nacht waren het er 10.000. Hun aan tal was niet meer te tellen. De Boule vard Saint Michel zag zwart van de mensen. De ramen van de huizen puilden uit van de nieuwsgierigen. C.R.S. en demonstranten naderden elkaar tot op een afstand van 200 a 300 m. Demonstranten gooiden met stenen. De C.R.S. gooide met traan gas, ditmaal van een bijzondere sa menstelling. Er kwam niet alleen verstikkende rook en brandbare vloeistof uit, maar de explosies ver oorzaakten nog een regen van vonken. De eerste barricaden werden opge worpen. Barricaden waren het om 10 uur nog niet. Het waren maar kleine, lage versperringen van vuilnisbak ken, stukken hout en straatvuil. De bij elkaar gesleepte kisten raakten in brand. In brand gestoken door wie? Door de demonstranten? Door de traangasbommen van de politie? Tegen middernacht waren er naar schatting 30 tot 50 barricaden. Wer kelijke barricaden. Bomen van zeven meter werden omgezaagd en over de weg gesmeten. Barricaden werden opgehoogd met auto's en kleine vrachtwagens en afgerukte borden van de gevels van bioscopen. Benzine was een welkom middel om de zaak in brand te steken. Zestig maal moest de politie ingrijpen om het vuur te blussen. Waar mogelijk werden de brandweerwagens omsingeld door de monstranten en werd hun de weg versperd. In het niemandsland tussen beto gers en politie probeerde een spon tane ordedienst van studenten en hoogleraren beide kanten tot rede te brengen. In een oorverdovend tumult be zwoeren leiders van de 'J.N.E.F., de studenten naar huis te gaan en de C.R.S. niet verder op te rukken. Men zag in het niemandsland vijf studen ten onderhandelen met een comman dant van de C.R.S. zonder karabijn en zonder stalen helm. Men zag een andere C.R.S.-commandant niet zon der risico de menigte inlopen, waar enkele jonge extremisten bezig wa ren de straat open te breken. Doe dat niet zei hij, voorzover verstaan baar, want zolang als er geen straten worden opengebroken blijft de C.R.S. staan waar zij staat. Het Parijse publiek, men kan wel zeggen het gehele Franse publiek, zat in die uren ademloos achter de ra diotoestellen en de transistors. Van de ene op de andere minuut hielden radio Europa en radio Luxemburg de Fransen op de hoogte van wat er zich in het Quartier Latin afspeelde. Bijna overal brandden tot na midder nacht de lichten in de huizen, want men kreeg het gevoel, dat Frankrijk aan de rand van de burgeroorlog stond. Kort voor middernacht maakte de radio bekend, dat hun verslagge vers op straat de radiowagens op last van het ministerie van P.T.T. had den moeten ontruimen. De directe uitzendingen werden gestaakt. Maar in beide radiostations namen de hoofdredacteuren onmiddellijk maat regelen en kondigden voor de micro foon aan dat zij de openbare mening naar waarheid zouden blijven inlich ten. De verslaggevers werden op straat overal geholpen 3 door parti culieren die hun privé-telefoon ter beschikking stelden Na een halfuur onderbreking werden alle reportages hervat. Ook zonder radiowagens. Om drie uur in de nacht was het ergste voorbij. Maar in die paar uur na middernacht is er door de C.R.S. hard, zeer hard geslagen. Mensen die op straat stonden en niets met de betoging te maken had den, werden in hun huizen achter volgd en afgeranseld, zo hard, zo zon der enig medelijden, dat commandan ten van de C.R.S., tussenbeide moes ten komen en schreeuwen: „Zo niet, mannen". De C.R.S. koelde zijn haat op de laatsten die zij te hooi en te gras op straat ontmoetten. Het gaat met de temperatuur de goede kant uit, vrienden. Misschien is het zinvol hierbij op te merken dat het des te meer zaak wordt het gemoed niet al te zeer te verhitten. N.V.V.-voorzitter Kloos heeft van de week zelf gewaarschuwd voor een eventuele lange hete zomer in ons eigen kikkerlandje. Stelt u zich dat eens voor: een lange zomer, en nog heet ookTe mooi om waar te zijn. Een telefoontje naar De Bilt zaaide bij mij dan ook op zijn minst een ste vige twijfel. Ze wisten van niks, zei den ze daar. „Het geven van fooien aan kelners is een schandelijk overblijfsel uit het kapitalistische verleden". (de Cubaanse regering). Kelners weten nu zeker wel op welke partij(en) ze niet moeten stemmen. „Wij moeten en beetje vlotter wor den in Nederland, ook van de kant van de wetgever. Nog altijd geven wij een gulden uit om een mogelijke fout van een kwartje te voorkomen", heeft mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, ge zegd. Hij sprak op de nationale landdag van de Nederlandse vrijgezellenbond. De voorzitter, J. Engelsman, stelde daar voor (naar Parijs' voorbeeld) de Haagse straten open te breken om kracht bij te zetten aan de ongehuw- den-eisen. Mr. Klaasesz vertelde hierop: „In het oude Sparta moest een jongeman van 25 jaar, die nog niet gehuwd was, naakt over een plein rennen en daar bij een spotlied op zichzelf zingen." En hij vervolgde: „Als Rudi (zoals hij Engelsman noemde) dat zou doen, zou hij ondanks de activiteiten van de VPRO nog wel opzien baren. Hij zóu, tevens laten zien hoe hij door de overheid is uitgekleed." Bovendien is het een vorm van ge weldloos protest, waarbij je hoog stens een kou pakt. Reeds veertien procent van het totaal aantal woningen in Nederland heeft momenteel C.V. (Duiker Appa- ratenfabriek) Er is dus meer kans op een lange hete winter. Parlsi-jenne. Zelfs God leeft niet als De Gaulle in Frankrijk. Als het meezit, wordt het de ko mende dagen dus prettig warm weer. Mag ik u dan een tip geven? Sluit uw woning afdoende af, voordat u gaat slapen. Gisternacht heeft 'n dief kans gezien binnen te sluipen in een woning te Bussum door de balkon deuren van de slaapkamer, die op een kier stonden! De bewoners wer den pas 's morgens wakker, maar misten toen voor ongeveer 9000 gul den aan sieraden. Een prettig, lang, heet weekeindel MERIJN. (Vervolg van pag. 1.) De regering Pompidou is eindelijk over de brug gekomen. Zaterdagmid- dag om drie uur is er een ronde tafel-conferentie met de vakcentrales. De vakcentrales hebben laten weten dat zij aan de conferentie zullen deelnemen, maar dat de stakingen zullen doorgaan. Ook de studenten zullen doorgaan met demonstraties. De eerste poging van de Franse studentenleider Daniël „Rode Danny" Cohn-Bendit Frankrijk binnen te ko men is mislukt. Bij Forbach bereikte hij weliswaar dat de versterkte Duitse grensbewaking hem met drie man doorliet, maar de onderprefect van Forbach gaf hem op Frans grondgebied een uitwijzingsbevel. Daarop keerde hij met zijn studen tenescorte terug naar Saarbrücken. Cohn-Bendit weigerde overigens het uitwijzingsbevel, waarop als reden politieke activiteit onder studenten stond opgegeven, te tekenen. Bij Saarbrücken zijn honderden gemotoriseerde politieagenten gesig naleerd. Terwijl Cohn-Bendit in Saarbrücken studenten rond zich verzamelde, voor een tweede poging gingen groepen studenten aan de uni versiteit van München in honger staking. In Frankfort hebben linkse studen ten een staking tot woensdag uitge roepen. Van de economische hoge school in Londen wappert de rood zwarte anarchistenvlag, 100 van de 2800 studenten hebben zich ver schanst in de voornaamste college zaal.

de Stem | 1968 | | pagina 5