Jachthaven van Kamperland door mr. J. van Aartsen geopend Moderne keukens IB ZEELAND, LET OP UW HA TENS r l Revolutie in vlasserij halveert de kostprijs Even uitblazen mevrouw „Het gaat ons niet om het brood alleen5 papier voor uw pen Nieuwe christelijke school voor u.l.o. ROND DE SCHELDE en m.a.v.o. POSITIE ACADEMISCH GEVORMDE VROUW LAAT TE WENSEN OVER 11 LOUWERSE& DE PRIESTER N.V. Uit W.-Brabant en Zeeland 2000 demonstranten naar Utrecht Em. pastoor C. Smoor 50 jaar priester Af scheids wedstrijd voor Arie Voet Mogelijkheden Yeerse Meer Geheimzinnig Subsidie Plattelands j eugd uit Duitsland te gast in Z.-Vlaanderen TV-voetbal Ravelijn Voorstel aan raad Axel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 ME! 1968 i t Mr. J. van Aartsen bekijkt, be geleid door burgemeester P. Wisse, de nieuwe jachthaven. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom BredaCrogtdijk 58, Tel. (01600)- 23744 Middelburg: Vlissingse Singel 16-18# Telefoon (01180) -5055 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Hoogspanning gister avond op de secretariaten van de di verse vakorganisaties in West-Bra bant en Zeeland ter voorbereiding van een zo massaal mogelijke deel name aan de vandaag te houden de monstratieve bijeenkomst van NVV, NKV en CNV in de Jaarbeurshallen te Utrecht. „Voor Breda en omge ving verwachten we tenminste drie honderd tot vierhonderd deelnemers. Voor West-Brabant en Zeeland sa men schatten we de deelname op tweeduizend personen". Bijna honderd jaar geleden werd Aletta Jacobs als eerste vrouwelijke student aan een Nederlandse Univer siteit ingeschreven. Pas omstreeks een halve eeuw later was haar voor beeld door zovelen (of zo weinigen) gevolgd, dat de afgestudeerden zich verenigden met het drievoudig doel: hun maatschappelijk verantwoorde lijkheidsbesef te versterken, hun po ke in de samenleving te dienen, en de band uit de studietijd te bewaren. De vereniging van vrouwen met aca demische opleiding heeft 3400 leden, waaronder veel jonge vrouwen. Het spuden eigenlijk 12000 leden moeten njn, want zoveel afgestudeerde vrou wen telt Nederland momenteel. De vereniging bestaat deze maand vijftig laar. Vorige week werd het jubileum gevierd. Wie een academische opleiding beejt genoten, is daardoor niet al ken geschoold in een tak van weten schap, is niet alleen klaar voor de start in een wetenschappelijk be roep, maar heejt bovendien een gro- nS, maatschappelijke verantwoorde- ,'Wheid gekregen. De afgestudeerde trouw, die huisvrouw wordt, zal "aar beroep misschien niet meer, of .nooit meer uitoefenen, maar zij "ujft de plicht dragen haar intelli gentie in te zetten voor het algemeen welzijn. Als de vrouw gestudeerd heeft en Wouwt, kan zij zich dan nog nuttig roaken in haar vak? Veel vrouwe- Jke artsen, tandartsen en apothe kers wel. Daarnaast ook de vrouwen, *ue talen hebben gestudeerd. Zij kun- dikwijls bij het onderwijs een P'aats krijgen, die te combineren is £m. h^Douden. Maar juristen «ebben het moeilijk. Met die oplei- Sf1® kan de vrouw, die trouwt en kinderen krijgt, weinig doen. Komt J. als de zorg voor de kinde- i ls afgenomen, weer in het werk khjkt zij daar alleen nog «ïi P'dssen wanneer zij steeds «les heeft bijgehouden. wJ? ,de vrouw die zich jarenlang u teruggetrokken in haar gezin, ziiw-naar buiten wil treden, moet vLi stee<*s genoegen nemen met hm,«!?-ier? Pluuts dan zij voor haar wm k ^kleedde. Nu mogen vrou- rièro bezeten zijn van car- aarrii^13 .ke' 's toeh een eigen- lam». ervaring om als rijpe vrouw ^ginnritag.31380" te worden' dan als tWhtil T™ werkelijk minder eer- 111 de man, of legt zij zich gen Eei zegt: „Wij leven nog steeds in neer b'j de Destaan- WVao n der 'eden van de 'vao zcat: .wn i„,.„ Wan HehhBnmaaïschappij. Vrouw en Moeten K? g6en geliïke kansen- Wij 'eik™ Procent geven om te be reikt" ®en man met 100 Pct- be" tUriitTo'1'611 's zij n'et minder eer- tig, maar er is haar te lang te In mannenmaatschappij verstaan gegeven, dat zij minder kan dan de man. Zij gelooft het zelf nog steeds. Daarom zijn vrouwenorgani saties zo belangrijk: Zij geven haar zelfvertrouwen en laten haar ont dekken dat zij allerlei wel en even goed kan. Zij wekken haar belang stelling voor wat er in de wereld omgaat en nodigen haar uit zich daarvoor in te zetten. Dit is de reden waarom nog steeds geen van de in ons land bestaande 34 vrouwenver enigingen (op verschillend terrein) gemist kan worden. De WAO wil een cursus in het leven roepen om de vrouwen vergadertechniek bij te brengen. Het beknopt en praktisch woord van de vrouw (die bovendien nog niet geleerd heeft gemakkelijk in Jiet openbaar te spreken), wordt door jiannen met hun lange gestandari seerde formules weinig op prijs ge steld en dikwijls voor onkunde ver sleten. De WAO spant zich in voor post- academiaal onderwijs, een bijscho ling voor oudere afgestudeerde vrou wen die op latere leeftijd weer een functie willen bekleden. Men houdt zich bezig met burgerdienstplicht voor meisjes, het dreigend vrouwen tekort, het bevolkingsvraagstuk. De vereniging is lid van de IFUW (In ternational Federation of University Women), die ook een vertegenwoor digster heeft bij de Verenigde Naties. Als voornaamste taak ziet de WAO het versterken va.i het maatschap pelijk verantwoordelijkheidsbesef van haar leden. (Van een onzer verslaggevers) GILZE Emeritus-pastoor C. P. Smoor viert vandaag in Huize Sint- Franciscus te Gilze, waar hij sinds zijn emeritaat verblijft, zijn gouden priesterfeest. Pastoor Smoor werd op 20 februari 1893 in Oud-Gastel ge boren, studeerde achtereenvolgens te Huijbergen, Breda (IJpelaar) en aan het grootseminarie te Hoeven, waar na hij werd benoemd tot kapelaan in Stoppeldijk (Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren). Daarna was hij korte tijd werkzaam in Ginneken. In 1923 werd hij kapelaan bij de parochie De Mar telaren van Gorcum in Bergen op Zoom. Tot 1931; toen verhuisde hij naar Hoeven. Hij was er acht jaar kapelaan. In 1939 werd hij benoemd tot pastoor in het Zeeuwsch-Vlaam- se Eede, waar tijdens de oorlog gro te verwoestingen werden aangericht. Ook de kerk en de pastorie moesten het ontgelden. De in 1940 door lang durige beschieting bijna geheel ver nielde kerk die daarna gerestaureerd werd en verbouwd, ging in 1944 opnieuw tegen de grond. De laatste standplaats van pastoor Smoor was Roosendaal, waar hij pastoor werd van de Corneliusparochie. De jubi laris verheugt zich in een uitstekende gezondheid. Om tien uur wordt in Huize Sint-Franciscus een gezongen mis uit dankbaarheid opgedragen. De receptie is van half twaalf tot half een. Vanavond wordt door de Ko ninklijke Harmonie Sint-Cecilia een serenade gebracht. (Van onze sportcorrespondent) HULST Ter gelegenheid van het afscheid van HVV '24-aanvoerder A. Voet, zal een afscheidswedstrijd worden gespeeld op zaterdag 1 jnni. Het kampioenselftal uit de jaren 19581959, dat toen de titel in de tweede klasse Zuid 1 behaalde, zal spel entegen het huidige elftal van HVV '24. Het „oude-glorie"-elftal zal uitko men met: G. de Smit, H. de Gucht, W. v. d. Poel, E. Schauwaert, F. Es- seling, A. Voet, L. v. Dorsselaer, H. Neefs, P. de Block, S. Jansen en Rob Moens. (Van een onzer verslaggeefsters) KAMPERLAND „In Zeeland dient de mens èn in zijn werk èn in zijn ontspanning aan zijn trek ken te komen". Tot deze conclu sie kwam gistermiddag mr. J. v. Aartsen, Zeelands commissaris van de koningin, bij de opening van de nieuwe jachthaven te Kamperland. Mr. Van Aartsen kon niet nalaten een ander soort havens: de zeehavens, daarin te betrekken. „Het is me be kend, dat er mensen zijn, ook in onze provincie, die tussen beide soorten havens een tegenstelling zien. Het is voor hen of het een of het ander, en niet., zoals b.v. ook het provinciaal bestuur van Zeeland stelt: en het een en het ander". Hij ls de stellige overtuiging toe gedaan, dat Zeeland op beide fronten moet werken, en dat ook kan doen, omdat daartoe volgens de commissa ris alle ruimte en gelegenheid be staat. Nogmaals wees hij er op, dat het bij het provinciaal bestuur beslist niet gaat om „het brood alleen", maar wel degelijk ook om die andere din gen, die Zeeland echt leefbaar moe ten maken. In het licht van deze problematiek wilde de commissaris de opening zien van de nieuwe jachthaven in Kam perland. Voordat hij hier echter over ging praten was het zijn taak de ha ven, die plaats heeft voor 218 boten, officieel te openen. Hij deed dat door in Veere plaats te nemen aan boord van de Zuidvliet, de voormalige veer boot Veere-Kamperland. Deze boot voer het lint stuk dat de ingang van de haven in Kamperland blokkeerde. De Zuidvliet werd ge ëscorteerd door een aantal jachten. Na deze plechtigheid begaf het grote gezelschap genodigden zich naar het eveneens nieuwe café-res taurant „Veerse Meer" bij de jacht haven. De heer Van Aartsen besteedde ook een deel van zijn toespiaak aan de ontwikkeling van het Veerse Meer: „Wij zijn dankbaar voor de belang rijke, financiële steun van de rijks overheid, maar we zijn er niet over voldaan". Hij pleitte voor een sub sidieverhoging van 50 tot minstens 75 procent, „vooral ook omdat het Veer se Meer steeds meer een internationa le recreatieve rol gaat spelen". Volgens de commissaris zal de ruim 22 miljoen gulden, die tot en met 1967 voor de veelsoortige objecten van het Veerse Meer zijn geïnvesteerd door een veelvoud van dit bedrag gevolgd moeten worden. Burgemeester P. Wisse van Wissen- kerke gaf een overzicht van de re creatieve ontwikkelingen van wes telijk Noord-Beveland, dat klaar is om vele gasten te ontvangen. Hij wees er op, dat een groot gedeelte van de plannen die door sommige figuren als „nooit haalbaar" betiteld, ls gerealiseerd. De burgemeester gaf een uitvoe rige, maar nog niet complete opsom ming van alle geplande en gereali seerde activiteiten. Daarop baseerde hl] ook zijn uitspraak: „Westelijk Noord-Beveland heeft zijn taak als toekomstig recreatiegebied van meer dan nationale betekenis verstaan". Verschillende andere sprekers be klommen het spreekgestoelte om de ze woorden van de burgemeester te onderstrepen, en het gemeentebestuur van Wissenkerke geluk te wensen met de recreatieve aanwinst. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Bij de methode van de heer Broos kan het vers geplukte vlas meteen worden gerepeld en dan direct al worden gezwingeld. In dit stadium is men zelfs in staat de bewerking zo danig te automatiseren dat het vlas in één behandeling gereed wordt ge maakt voor verzending naar de spin ner. „Zonder nog negen maanden af hankelijk te zijn van het weer". De moeilijkheid voor de Noordhoeker was dat hij om een verképpbaar vlas lint te krijgen alle bastdeeltjes uit het vlaslint moest zien. te krijgen. Hij heeft daarvoor een'machirie weten te ontwikkelen, waarmee het vlas vrij wel volledig wordt onthout. Hij is daarvoor bij elkaar 13 jaar aan het prutsen geweest. In de laatste drie jaar is hij dank zij de steun van de leden van de Coöp. Vlasfabriek Noord- hoek bij deze fabriek is hij be drijfsleider in staat geweest, zijn eerste prototype te vervaardigen. Het gevolg van een en ander kan zijn dat zowel teler, vlasser als spinner zijn voordeel met de vinding zal doen. De kostprijs per kilo lint bedraagt bij de oude manier 1,40 tot 2,10. Het groene lint van Broos komt op 80 ct. ,.Er is weer levensvatbaarheid voor de Nederlandse vlasindustrie", aldus de heer T. Jongmans, voorzitter van de Katholieke Westbrabantse Vlassers- bond. „Het produkt is goed, nu maar afwachten of er een afzetgebied voor is te vinden". Over het laatste zegt de heer Broos: „Ik ben met een aantal monsters naar de vlasmarkt in Kortrijk geweest. Het is een produkt dat nog niet eerder op de markt is geweest, maar een aantal handelaren heeft zich al geïnteres seerd getoond". Ook een Nederlandse tapijtgarenindustrie heeft om een uit gebreide collectie monsters gevraagd. Er is een nadeel aan de behandelings wijze van Broos. Het vlaslint heeft een nabewerking nodig in de spin nerij. De heer Broos doet overigens heel geheimzinnig over zijn vinding. De schuur, waarin zijn meerdelige ma chine staat opgesteld, is aan alle kan ten vergrendeld. „Onze moeilijkheid is", zegt de vlasser, „dat we niet voldoende kapitaal hebben om een volledig geheel te bouwen. Ik zou het geld wel kunnen krijgen van de overheid, maar dan moet ik mijn machine laten zien en dat doe ik zo maar niet". Later blijkt waarom. Het VITNO (Vezel Instituut TNO) heeft al 15 jaar ingenieurs aan het wérk, die een meer rationele verwerkingsmethode zoeken. Het werk van VITNO is de laatste jaren in dezelfde richting ge gaan als dat van de heer Broos, die nu echter succes schijnt te hebben, in tegenstelling tot VITNO. De onthou- tingsmachine van de Noordhoeker blijkt aanmerkelijk beter te werken dan die van het VITNO. Dé amateur uitvinder schijnt bovendien een han delbaarder vochtigheidsgehalte te hebben bereikt. „Als men mijn ma chine heeft gezien, hoeft men maar via één onderdeel op een idee te ko men en zij hebben hun machine ook rond", zegt bedrijfsleider Broos. Hij schijnt nu echter in de voorzitter van het produktschap een onpartijdige deskundige te hebben gevonden. „Vol gende week komt hij de machine en het effect van de werking ervan be kijken". Met een subsidie van anderhalve ton uit de speciale toeslagenpot van de vlasserij zou de machine van de heer Broos geheel kunnen worden afge bouwd, waarbij een zodanig goedkoop vlaslint te produceren is, dat een bui tengewone opleving van de Neder landse vlasserij is te verwachten. Grote vlassers uit Zeeuwsch-Vlaan- deren en de Hoeksche Waard zeggen dat de vinding van Broos („na de la gere school in het vlas, alleen 2 jaar PBNA") de Nederlandse vlasserij kan redden. Het rendement is onnavolg baar groot. Ir. G. Liefstingh van het Instituut voor Bewaring, Verwerking van Landbouwproducten (IVBL) zegt: „Wat we ervan hebben gehoord is positief. We zijn ook bij de heer Broos geweest, maar hij liet ons de machine niet zien, om redenen die we kunnen begrijpen. We kunnen er nu echter niet over oordelen. Groenonthouting is vrijwel de laatste mogelijkheid om de vlasindustrie van de ondergang te redden". In West-Noord-Brabant zijn een aan tal oud-vlassers die zich met cham pignon-cultures zijn gaan bezighou den, zich al gaan beraden over het feit of ze weer terug zullen keren in hun oude vak mét aanhouding van de champignonkwekerij. „Ik zie er toekomst voor. 't Mag niet veel geld meer kosten en dit is een goedkoop produkt". En: „Geen weiden vol stin kend vlas meer, geen vuil werk meer, dat is ook wat waard", aldus voor zitter Jongmans, die sinds kort cham pignonkweker is. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gistermiddag waren de zevenentwintig jongelui van de Evangelische! Landjugend uit Beieren op excursie in het grote Terneuzense veilinggebouw. „Zoiets kennen wij niet", zeiden ze bewon derend. Maar hun bewondering is tevens praktische leergierigheid voor zaken die het ene land nu eenmaal wei en het andere niet of anders heeft. Tien dagen trekken zij, als gasten van de Christelijke Platte- iandsjeugd van West-Zeeuwsch- Vlaanderen door Nederland en Bel gië. C-P.J.-voorzitter Tony Verhagen maakte met Evangelischer Landju gend kennis tijdens een congres, waaruit dit bezoek van tien dagen resulteerde. De jongelui zijn bij par ticulieren in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren ondergebracht en in de mor genuren zijn zij daar meestal op de akkers te vinden. Maar intussen hebben ze al bezoekjes gebracht aan Brugge, de kunststad, en aan Am sterdam. Ze zijn in de Flevopolder geweest, hebben de landbouwprak- tijkschool in Schoondijke bezocht en de huishoudschool aldaar- Op het programma staat o.a. nog de bezichtiging van de deltawerken, een bezoek aan Rotterdam en een gezamenlijke bijeenkomst met een jeugdvereniging van de Vrij Evan gelische Kerk te Nieuwvliet. Dins dag 28 mei vertakken ze weer naar Beieren. Intussen zijn er al afspra ken gemaakt voor een tegenbezoek, dat gemaakt zal worden van 26 juni tot 6 juli. Daaraan zullen niet alleen de West-Zeeuwsch-Vlaamse C.P.J., maar alle Zeeuwse C.P.J.'ers kun nen deelnemen. Er hebben zich in middels vijftien liefhebbers gemeld. Al jarenlang is het voor mij een genoegen televisie-voetbal te zien. Maar, vooral n.a.v. de wedstrijd Ham burg S.V.A. C. Milaan, een verzoek Laat het een genoegen blijvenzonder commentaar van een zekere criticaster Herman Kuiphof. We zullen in Neder land toch wel betere t.v.-commentatoirt hebben? BRiEDA E. de Baedfc heb ik van. dép beginne af die actie van heit Raivelijn- comité gevolgd. Uit de open brief van het comité blijkt duidelijk dat van ho gerhand geen medewerking is te ver wachten. Het referendum gaf aan, diait ruim 70% der bevolking achter de wen sen van het comdjté stood. Om welke i? M.i is die 70% te verdelen met voor elke groep otief. De eerste groep bevat de personen, die als hoofdmotief aanvoeren het behoud van een onge schonden Ravelijn. Bij de tweede groep tellen de uiteindelijke totale bouwkos ten het zwaarst. Zij zien die voor een school op het Ravelijn beduidend hoger uitvallen dan op een andere plaats in de gemeente, bijv. op Plein 13. De derde groep tenslotte spreekt haar voorkeur uit voor een meer centrale ligging in de gemeente, dus liever op o.a. Plein 13 dan in het haast uitersite noorden nog werkelijk ruim 70% der bevod- plannen? O.o.v. zial op raadsvergadering de De raadsleden zijn en uit de bevolking. Zij nening van heit overgrote deel der bevolking. O.o.v. zult u van elk raadslid afzonderlijk op 31 mei kunnen vernemen, of hij/zij de nieuwe muziekschool op het Ravelijn gebouwd wil zien of op een andere plaats in de gemeente. Hopelijk hebben we dan ook reeds uitvoerig de motivering der di verse fracties vernomen. Als de raad op 31 mei a.s. nog representatief is voor die gehele bevolking, is de uitslag der stemming niet moeilijk te voor- Ik wil echter niet doorbordu- een veronderstelling. Wij, Ne- vanaf 50 jaar en oudier, maar al te goed, wat het zeggen wil democratisch bestuurd te worden. Wij hebben immers het tegenoverge stelde meerdere jaren moeten ervaren. Moge ook in onze gemeente straks blij ken, dat onze raad nog democratisch genoeg is om de wens dier bevolkings- meerdierheid in vervulling te doen gaan. Mocht onverhoopt het tegendeel blij ken, neem dan geen genoegen met een veroordeling van het referendum, doch wil dan ook eens nagaan welke raads leden precies tegen 't referendumsoor deel hebben gestemd en waarom. U kunt daar in 1970 misschien nog nuttig gebruik van maken bij de dan te hou den nieuwe raadsverkiezingen". BERGEN OP ZOOM, L. H. J. Willen* (Van een onzer verslaggevers) Het college van b- en w. van de gemeente Axei zal dinsdag 28 mei a.s. de gemeenteraadsleden een voorstel in behandeling geven m.b.t. het stichten van een nieuwe school ten behoeve van de christe lijke school voor ulo en mavo te Axel. Het bestuur van de vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs te Axel heeft de gemeenteraad on langs verzocht (op grond van artikel 72 van de lager onderwijswet 1920) om medewerking te verlenen tot de stichting van een nieuwe school t.b.v. de van deze vereniging uitgaande school voor ulo en mavo. Zoals bekend is de ulo school in het jtader van de wet op het voortgezet üjwajjjêrwijs aangewezen als mavo-ex- p'enmenteerschool. Bij het in werking treden van de wet zal de uloschool worden omgezet in een mavo-school. Als gevolg van de veranderde on derwijsmethoden (lesgeven in kleine groepjes e.d.) en de te verwachten toename van het aantal leerlingen zal de school aan de Tuinstraat niet Iedere nacht omstreeks een uur of twee, schrik ik met een kreet wakker. Huisgenoten en om wonenden horen dan ontsteld, hoe ik uitroep: „Zeehavenontwikkeling!" Een woord dat een eigenaardig ritme bezit en dat mijn spreekappa- raat verlaat zoals een trein de remise uitrijdt. Ik weet dat er vele Zeeuwen zijn die deze zelfde tic hebben. Maar laat mij u mogen verzekeren: het gaat over! Wij moeten gewoon geduld leren oefenen. Als de laatste boortoren op het Rotter damse Hofplein is gestationeerd en in de tuin van burgemeester Thomassen een fabriek voor de fabricage van methyl-alcohol staat, dan krijgt Zeeland zijn eigen haven. En laat het dan een vissershaven zijn Al dat gedoe rond de zeehavenontwikkeling (spreek dat woord eens tienmaal achtereen snel uit het heeft iets opwindends!) maakt ook de jeugd van streek. Mijn dochter is naar een piano-recital van Carlos Moerdijk (de muzikaalste Zeeuw) geweest. Toen zij terugkwam sprak ze: „Volgens mij is hij te fijn gebouwd om kanalen te kunnen graven!" Nu vraag ik u. Op het streeklaboratorium te Goes, waar ze van alles het fijne weten, vroeg de directeur deze week wat eigenlijk het verschil was tus sen een brandnetel en een dovenetel. Hij kreeg ten antwoord: een gehoorapparaat! En alles trekt maar de PZEM in huis! Dat is daar een enorm gastvrije bedoening. De ZE- GAM (gasblaasbedrijf) zit er al; er trekt een afdeling van de Provinciale Planologische Dienst in en op de computer van dit bedrijf worden voortaan de salarissen' van het provincieperso- neel berekend. Kan een leuke boel worden, ais de computer een vergissing maakt tussen elektriciteitsreke ningen en salarissen. Dan ontvangen de pro vincieambtenaren vastrecht inplaats van een in komen en een boete inplaats van kinderbijslag. De Zierikzeese Nieuwsbode maakt gewag van een jongetje uit Duiveland, een zekere Peter, dié heeft deelgenomen aan een wandeltocht over een. afstand van 25 kilometer. Inplaats van vol komen verdord ter aarde te storten, ging hij na zijn thuiskomst een partijtje voetballen op straat, nuttigde een kroket en dook zijn bed in. Wie zei daar dat er geen pit meer in de jeugd zit? In Kwadendamme werd vorige week een lezing gehouden over het onderwerp „Sex". De bijeen komst werd o.a. georganiseerd door een vereni- gin die „De vrolijke toekomst" heet. Scherper kon het deze keer niét gesteld worden. Van 5 juni tot en met 6 september herleeft de historie van de Middelburgse abdij in een spel van stemmen, muziek en licht, gelijk een VVV- folder zegt. Op drie avonden in de week kun nen de romantici onder ons, maar ook de nuch tere kalveren, hun hart ophalen. Het is ai vaker op deze plaats beweerd: we leven al met eén voet in de toekomst. Dames kapsalon Vos te Dreischor adverteert: „Ingevolge de toekomstige winkelsluitingswet gaan wij met vakantie en sluiten van 31 mei tot en met 16 juni." Ik heb ££lf meteen en soortgelijke advertentie opgegeven: „In verband met de toekomstige driedaagse werkweek,,, is de redactie op maan dag, woensdag, zaterdag en zondag gesloten." En gebr. Ook n.v. te Goes en Krabbendijke vraagt in een advertentie „Twee vlotte telefo nistes voor de afdeling verse vleeswaren." Als ik Cok niet beter kende zou ik zeggen: Wat krijgen we nou? Er is weer een Zeeuws drukwerkje méér op dit ondermaanse. Het heet „Veersemeer-gids". Je vindt er allerlei wetenswaardigheden in over deze Europese piasvijver, onder andere over „de Haring vreter", het eilandje waarop 56 New Forest pony's rondhuppelen. Dit.vzijn uiterst intelligente diertjes. Volgens de 'Veersemeergids hebben de pony's op het eiland een pomp, waaruit zij (door de zwengel op en neer te bewegen) zelf water kunnen laten stromen. Al hebben de pony's alle gerief op het eiland op een kwade dag (vertelt de gids) zijn zij naar de Noordtoevelandse vaste wal ge- wommen. Wij mogen gerust aannemen, dat zij daar betrapt werden bij het beramen van een betoging met verboden spandoeken, waarop de tekst: „Wij eisen bier!" En nu allemaal een weekend logeren bij de PZEM, vrienden! TOMASO voldoende ruimte meer bieden. Om dat .uitbreiding ter plaatse niet meer mogelijk is, is het noodzakelijk een nieuwe school te stichten. Omdat het aantal leerlingen aan de Marijkeschool de laatste jaren steeds toeneemt, is het noodzakelijk dat er twee noodlokalen hij deze school worden gebouwd. De staatssecretaris van onderwijs heeft in een brief d.d. 23 november vorig jaar rijksvergoeding toegekend voor een extra onderwijzer. Boven dien moet worden verwacht, dat bin nen niet al te lange tijd de derde fase van de verlaging van de leer- lingenschaal van kracht wordt. Het gevolg hiervan is, dat meer ruimte nodig zal zijn. B. en w. stellen de raad daarom voor om een krediet beschikbaar te stellen van f 80.000,- Gevraagd wordt het college te machtigen deze werk zaamheden uit te voeren. Voorts komen in deze gemeente raad nog enkele voorstellen aan de orde tot aan- en verkoop van per celen bouwgrond. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 25