delfjke TEST ENKOMST Fransen wachten in spanning op generaal De Gaulle FIFAX Prinsjesdag vóór de derde dinsdag? Noordvietnamese leger bijna geheel in Zuid-Vietnam Conferentie in Kampala begonnen Twee doden en zwaargewonde bij Den Bosch Amerikanen reizen weer als vanouds 25 MEI a.s. >©urshallen frecht GRMPILL&ÊS «h&r Boete van 100 gulden geëist en, de loonpolitiek regering, op iefee si! Regering niet gevallen - Stakingen beginnen te verlopen - Zware gevechten in Parijs - Cohn-Bendit in Amsterdam - Studentenactie in Brussel Kamerdebat Cohn - Bendit Omverwerping Stakingen Gevechten Arbeider schiet in Eijsden rivaal dood Klompé: Periodieken delen uit reclamepot Brussel BI AFRA-NIGERIA Verstopt? Discussie-nota over bestuur en organisatie van universiteiten ADVIES PARLEMENTAIRE PERSCLUB: EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR' U EN UW KINDEREN VOLGENS CIA Infiltratie Recreatieplan Voorne-Putten e^elF are ZEEVISSERIJ BEZORGD OVER VANGST DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 MEI 196b EEL AAN DE oer per extrabus wordt R HEDENAVOND 6 UUR 5BESTUUR. ise besturenbonden van het en CNV F Sommige politici zijn ervan over- tugid dat De Gaulle een referendum voor volgende maand zal aankondi gen waarbij de steun van het Franse volk gevraagd wordt voor een pro gramma van ingrijpende hervormin gen. Dit zou ten doel hebben grotere deelneming van het volk in het be stuur van het land voor de arbei ders in het beheer van de fabrieken en delen in de winsten voor de studenten in het toezicht op en het functioneren van hun scholen en universiteiten. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Heel Frankrijk wacht in spanning op het moment, dat president De Gaulle vanavond voor de radio en televisie zal ver schijnen. Iedereen gist wat de generaal zal zeggen, maar er is niemand die er het fijne van weet. Vast staat wel, dat De Gaulle met verande ringen komt. Premier Pompidou heeft woensdagavond bij het de bat in de Nationale Vergadering al een tipje van de sluier opgelicht. Hij kondigde „een vernieuwing van het regeringsoptreden" aan, waarover hij verder niets kon mededelen. naatsgebouw, dat door tweeduizend politieagenten beschermd werd. De rellen duurden tot vier uur. De po litie arresteerde 75 mensen. Tien po litieagenten werden gewond, van wie er drie in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De woede van de studenten werd voor een deel veroorzaakt door de regeringsbeslissing om Daniel Cohn- Bendit, een van de leiders van het studentenoproer, niet meer in Frank rijk toe te laten. Cohn-Bendit arri veerde woensdagmiddag in Amster dam, waar hij 's avonds met studen tenleiders uit Italië en Duitsland en. kele honderden Amsterdamse studen ten opriep tot solidariteit met de stu dentenacties in het buitenland. Het zag er, na enkele toespraken, even naar uit, dat de studenten massaal in actie zouden komen. Tijdens de dis cussie riepen enkele studenten de zaal op om de aula van de universiteit van Amsterdam te bezetten. De voor zitter van de Amsterdamse studen tenvereniging ASVA, Peter Cohen, slaagde er echter in de zaal rustig te houden. Hij noemde het „hyste risch gedoe" om in het wilde weg iets te gaan ondernemen, „als men het niet eens is over de vraag waar om men tot openlijke daden over gaat". Slechts enkele groepjes stu denten verlieten de zaal. Daniel Cohn-Bendit zei dat de be slissing van de regering voor hem geen belemmering zou zijn naar Frankrijk terug te keren. „Ze kun nen onmogelijk voor mij de hele grens bewaken", zei hij. De Franse regering heeft gisteren aangekondigd dat aan de Frans-Duitse grens een verscherpt toezicht zou worden gehouden, blijk baar om Cohn-Bendit, die gisteren naar Frankfort is vertrokken, de te rugkeer te belemmeren. Cohn-Bendit sprak met voldoening over de successen, die de studenten in hun strijd tegen de regering had den geboekt. „Het grote resultaat van De president heeft gistermorgen langdurig vergaderd met de regering. Over de inhoud van het gesprek 13 niets meegedeeld. De generaal en de regering verkeren in een tamelijk sterke positie. Woensdagavond is de motie van afkeuring tegen de rege ring verworpen en bovendien zijn de stakingen hier en daar al aan het verlopen. Pompidou verklaarde voor de stemming, dat de regering bereid was om met de vakbonden te onder handelen over de eisen van de sta kende arbeiders. De drie grote vak verbonden verklaarden kort daarop, dat ook zij bereid waren om rond de tafel te gaan zitten. De motie, ingediend door de com munisten en de linkse federatie on der leiding van Frangois Mitterrand, kwam elf stemmen tekort om aan vaard te worden. Ze kreeg de steun van 233 algevaardigden. Vóór de motie stemden 121 afgevaardigden van de federatie, 73 communisten, 34 centrumvertegenwoordigers, vier onafhankelijken en één gaullist, de oud-minister van landbouw Pisani. Evenals bij vorige gelegenheden koos ook dit keer de uit 43 afgevaardig den bestaande fractie van Giscard Jstaing, de oud-minister van finan ciën, de zijde van de regering. „Wij willen niet bij de wanorde ook nog onzekerheid hebben", zo verklaarde Giscard. Op de stakers in Parijs is gisteren een beroep gedaan om mee te helpen het straatvuil, dat zich op de trot toirs ophoopt, te verwijderen. Het leger heeft woensdag daarbij >1 geholpen met mechanische schop pen. De prijzen van diverse levens middelen zijn inmiddels behoorlijk Bestegen. Aardappels zijn moeilijk te krijgen. In Bordeaux is geen enkele winkel meer open. De slagers pro beerden daar gisteren het abattoir 'Pen te breken om aan vlees te ko men, Op diverse plaatsen is de massale staking al aan het verlopen. In aantal fabrieken zijn de directies tot overeenstemming gekomen - je arbeiders over hogere lonen, wok het vervoer herstelt zich enigszins. In de nacht van woensdag op don derdag is er in Parijs weer stevig Bevochten tussen de studenten en de Politie. De strijd speelde zich af in de stu dentenwijk, het Quartier Latin en oor het gebouw van de senaat. De studenten bekogelden de politie met Sen' P°Rtie greep in met wa- rzanonnen en traangasgranaten. De »hmT V0'S<3en na een mars van 'Muizend studenten naar het se- een al met Ook (ADVERTENTIE) EIJSDEN (ANP) De 43-jarige Pools-Nederlandse fabrieksarbeider W. L. heeft kort na middernacht in het Limburgse Eijsden met een ge weer zijn landgenoot, de 45-jarige chauffeur Stefan Kaziel, om het leven gebracht. Volgens de politie was het motief van de moord een verhouding die het slachtoffer zou hebben gehad met de echtgenote van L. De schietpartij, waarbij ook een 17-jarige zoon van de dader werd gewond, gebeurde in de tuin van Ka- ziel, nadat eerst een hevige woorden wisseling was ontstaan. L., die zes kinderen heeft en gescheiden leefde van zijn vrouw, zou reeds eerder ge dreigd hebben de hele familie te zul len uitroeien, wanneer Kaziel de verhouding met zijn vrouw niet zou verbreken. Enkele uren na de moord kon L. door de politie worden gearresteerd. Hij is direct naar het ziekenhuis overgebracht, daar hij verwondingen had opgelopen bij een worstelpartij waaruit de schietpartij voortvloeide, De 38-jarige vrouw van de dader, die getuige was van de schietpartij, is vannacht naar familie in Schaes- berg gevlucht. Een buurvrouw heeft zich voorlopig over de kinderen ont fermd. DEN HAAG (A.N.P.) Voor wat betreft de compensatie ter zake van de invoering van televisie-reclame moeten de periodieke pers en de nieuwsbladpers met de dagbladen ais gelijkgerechtigde partijen worden beschouwd. Minister Klompé (C.R.M.) heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van mevr. G. Brautigam, lid van de Tweede Ka mer voor de P.v.d.A. Zij zegt daarin bezwaar te hebben tegen het toe kennen van prioriteit aan dag-, nieuws- en opiniebladen bij de ver deling van de gelden. ons protest is, dat ermee wordt be wezen wat een machtig wapen de algemene staking kan zijn. Daarmee kan in ieder land het systeem omver worden geworpen en dat is in de tien jaar van het bewind van De Gaulle met verkiezingen nooit mogelijk ge bleken", aldus Cohn-Bendit. Het doel van de studentenactie was, aldus de Franse leider, een omverwerping van het hele systeem. Ook m Brussel zijn de studenten in actie gekomen Twintig hooglera ren en twintig studenten hebben woensdag een rode en een zwarte vlag gehesen op het bestuursgebouw van de vrije universiteit. De bezet ting van het gebouw volgde op een besluit om de raad van beheer van de universiteit niet meer te herken nen. Dit besluit was dinsdag geno men op een bijeenkomst van 200 hoogleraren en wetenschappelijke medewerkers. KAMPALA (DPA) De vredes onderhandelingen tussen Nigerië en Biafra zijn gisteren in Kampala, de hoofdstad van Oeganda, begonnen. Bij het begin van de conferentie kwamen de sterke tegenstellingen tussen beide landen duidelijk tot ui ting, maar waarnemers verwachten dat beide partijen water in hun wijn willen doen. De regering in Lagos wordt door de kosten van de oorlog zwaar belast en Biafra moet bij voortgang van de strijd een verdere inkrimping van zijn gebied vrezen. Biafra heeft in de openingsverga- dering de volgende eisen ingediend: onmiddellijke staking van alle oor logshandelingen, opheffing van de blokkade en terugtrekking van de Nigeriaanse troepen. De wapenstilstandsgrens zou door een internationale strijdmacht be waakt moeten worden. Nigerië heeft geëist, dat Biafra zich voor handhaving van de eenheid van Nigerië, dus met inbegrip van het afgescheiden Biafra, moet uit spreken. Bovendien zou Biafra moe ten instemmen met de verdeling van het land in twaalf deelstaten. Wanneer de onderhandelingen wor den voortgezet, staat nog niet vast. KONING KONSTANTIJN van Grie kenland is woensdag voor een kort bezoek in Londen aangekomen. Tij dens zijn verblijf in de Engelse hoofdstad zal hij zijn zoon, de één jaar oude kroonprins Paul, meene men naar een Londense oogspecia list. Koningin Anne-Marie kwam vlak na de koning met een lijntoe- stel binnen. (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! De Franse studentenleider Da niel Cohn-Bendit (bijgenaamd de „rode Danny", wegens zijn haar kleur en zijn politieke opvattin gen) werd woensdagavond uitbun dig begroet en toegejuicht in Am sterdam. (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH Gistermiddag zijn de 44-jarige wachtmeester J. B. Abe len en de 39-jarige mevrouw Brou- werens-Meeuwis verongelukt op de weg van Den Bosch naar Vlijmen. Zij kwamen in botsing met een vrachtauto, die vermoedelijk door een stuurdefect op de linker weghelft was beland. Mevrouw Abelen werd zwaargewond. In Vriezeveen sloeg de 24-jarige J. Hansen met zijn hromfiets over de kop door een oneffenheid in de weg, en liep een dodelijke verwonding aan het hoofd op. Bij een frontale botsing van twee auto's in Duitsland zijn Adri Soltens (24) en Jan Jeuring (34) uit Ernmen om het leven geko- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De versterk te dagelijkse raad van de „Acade mische Raad" laat een nota samen stellen, waarin de denkbeelden wor den uitgewerkt, die hij heeft opge daan in de discussie over de orga nisatie en bestuursvorm van instel lingen voor wetenschappelijk onder wijs (universiteiten en hogescholen). De nota zal de leden van de raad worden toegestuurd, alsmede aan de leden van de twee contactgroepen: die van het interacademiaal overleg van stafconventen en die van de Ne derlandse Studenten Raad. Voor de nota op 22 juni in de (plenaire) aca demische raad aan de orde komt zullen deze groepen mondeling en schriftelijk hun mening erover be kend kunnen maken. Dit besluit heeft de dagelijkse raad van de Academische Raad genomen. Hij constateert, dat bij alle gevoer de besprekingen over het vraagstuk van de organisatie en bestuursvorm van universiteiten en hogescholen het beginsel van de eenheid van bestuur als essentieel werd beschouwd. Een even belangrijk beginsel is het volgens hem, dat in de bestuuropzet het element van de (mede)verant- woordelijkheid van het wetenschap pelijk corps voor het functioneren van de universiteit of hogeschool tot gelding moet worden gebracht. Dit geldt ook voor de studenten. 5? DEN HAAG (ANP) „Een minder geforceerde begrotingsbehandeling kan de publiciteit en de meningsvorming in openbare zaken ten goede komen." Aldus een meerderheidsadvies van de parlementaire persclub (PPC), dat aan minister Beernink (binnenlandse zaken) is uitgebracht. Hierin wordt voorgesteld de opening van het zittingsjaar van de Staten- Generaal („Prinsjesdag") niet meer te doen plaats hebben op de derde dinsdag in september, maar op de eerste dinsdag van dezelfde maand. „Door een dergelijke vervroeging zou de behandeling van de rijksbegro ting door de Tweede Kamer doeltreffender kunnen geschieden en voor het begin van het desbetreffende begrotingsjaar kunnen worden afgeslo ten", aldus het advies. Daarin wordt er op gewezen dat ook in het ver leden andere tijdstippen voor de opening van het zittingsjaar hebben ge golden dan de derde dinsdag in september. In het advies wordt ook aangderongen op een wijziging van de procedure van kabinetsformatie en wel in deze zin, dat de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk na de verkiezingen of na een kabinetscrisis in openbare vergade ring bijeenkomt, teneinde een voordracht voor de aanwijzing van een kabinetsformateur op te steilen. „Het lijkt buiten kijf, dat de openbaarheid rond de formatie daardoor zal worden vergroot," aldus het advies. Een zo groot mogelijke openbaarheid van overheidsdocumenten wordt eveneens bepleit, althans „daaraan dienen zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg te worden gelegd." (ADVERTENTIE) GEBR STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP SAIGON (AP) Hoewel Noord-Vietnam op de Parijse vredesbesprekin gen heeft beweerd, dat het geen troepen in Zuid-Vietnam heeft, zegt de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA), dat zich in Noord-Vietnam zelf vrij wel geen troepen meer bevinden en dat thans tenminste 12 infanterie divisies in Zuid-Vietnam opereren. Volgens de zegslieden wordt dit elke dag bevestigd door buitgemaak te documenten en verhoren van ge vangenen. Officieren van de Ameri kaanse inliichtingendienst kunne pre cies aangeven waar zich in Zuid- Vietnam Noordvietnamese troepen bevinden. Deze officieren noemen cijfers, die erop wijzen, dat Noord-Vietnam thans vrijwel alleen strijdt in Zuod-Viet- nam. Naar schatting bevinden zich thans 80.000 man gevechtstroepen en 40.000 man Vietcong in het zuiden. Hanoi, zeggen zij, zond in het be gin van dit jaar twee volledige di visies naar het zuiden. Het grootste deel van de Noordvietnamese divi sies bevindt zich thans daar. Alleen de 308e elitedivisie bevindt zich op zijn basis bij Hanoi en Haiphong. Ver der ligt nog een divisie bij Dien Bien Phoe, die in Laos opereert. Verder bevinden zich in Noord-Vietnam nog acht of negen divisiehoofdkwartie ren. Volgens de mannen van de Ameri kaanse inlichtingendienst heeft Noord-Vietnam negen volledige divi sies in het zuiden plus het equi valent van een tiende divisie, die in vier onafhankelijke regimenten in het centrale hoogland opereert. De twee Vietcongdivisies bij Sai gon de 9e en de 5e bestaan voor 80 procent uit Noordvietnamese sol daten. De grootste concentratie Noord vietnamese troepen waaraan bij zonder veel zware artillerie is toe gevoegd, is even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone gelegerd. Daar staan tenminste drie divisies tegenover de Amerikaanse en Zuid- vietnamese strijdkrachten. Een Noordvietnamese divisie in Zuid-Vietnam telt ongeveer 7.700 man. Slechts een op de vijf Noord- Vietnamezen infiltreert via de ge demilitariseerde zone. De anderen zijn via de Ho Chi Minh-route en Cambodja in Zuid-Vietnam gekomen. (ADVERTENTIE) ioopt IMP. N V. BOOMSMA LEEUWARDEN AMSTERDAM (ANP) De pro cureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft in hoger be roep tegen vier 21-jarige Utrechtse studenten wegens belediging van een bevriend staatshoofd John son een boete van f 100 subsidiair 20 dagen hechtenis geëist. Dat is het viervoudige van de boete waartoe de rechtbank hem in eerste instantie had veroordeeld. De procu reur-generaal, mr. G. H. C. van Dij ken, vond die boete te licht en wat al te symbolisch en daarom eiste hij op grond van zowel de generale als de speciale preventie een hogere boe te. ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van Rijnmond heeft besloten een basisplan op te stellen voor een recreatiegebied „Bernisse' op het eiland Voorne-Putten. Het gaat om een gebied van circa 500 ha langs de Bernisse, een oud riviertje lopend van Heenvliet langs Abbenbroek, Zuidland en Simons- haven naar het Spui. De plannen geven aanleiding om het in 1965 goedgekeurde streekplan Voorne-Put ten-Rozenburg te herzien, aangezien in dat streekplan de Ber- nissestrook is aangewezen voor agra rische doeleinden. Het recreatieplan doorkruist de veel omstreden studie van Rotter dam naar de mogelijkheden om Voorne-Putten te industrialiseren. NEW YORK (AP) Slechts wei nig Amerikanen laten zich weer houden van buitenlandse reizen bui ten het westelijke halfrond. Presi dent Johnson heeft voorgesteld om dergelijke reizen te beperken. Uit een onderzoek bij de grote luchtvaartmaatschappijen en reisbu reaus is gebleken dat de verkoop van reisbiljetten weer is gestegen na de scherpe daling die werd veroorzaakt door de eerste bekendmaking van de voorstellen drie maanden geleden. De verkoop is thans even goed zo niet beter dan verleden jaar. Om te demonstreren hoe goed de zaken gingen zei een directeur van een reisbureau: „Ik zoek nu hulp. Daaruit kunt u zien hoe goed de za ken gaan." Een van de voornaamste punten van de voorstellen is een belasting op reisuitgaven boven de zeven dol lar per dag indien de bestemming buiten het westelijke halfrond ligt- Het voorstel is op 4 april het huis van afgevaardigden gepasseerd en wordt thans door de financiële com missie van de senaat behandeld. Een van de gevolgen, die blijvend gevoeld worden, is het annuleren van groepsreizen door Amerikaanse be drijven. Dit geschiedt nog steeds op grote schaal. Is meneer ook een van die handige jongens die voor vandaag een snip perdag hebben opgenomen, met de bedoeling zich vier achtereenvolgen de dagen aan zijn maatschappelijke verantwoordelijkheden te onttrekken en al of niet in vereniging met echt genote en kinderen een lang week einde te versieren? Zo ja, veel genoegen. Zo nee, dan spaart u een snipper dag uit en bovendien hoeft u van daag waarschijnlijk toch niet bijster hard te werken. Van de week heb ik een jongeman voor de t.v. in drie minuten tijd 36 maal het woordje „dus" horen zeg gen. Een duster. In Italië hebben met name de so cialistische en liberale partijen flink wat stemmen verloren bij de ver kiezingen van zondag en maandag. Het weekblad L'Osservatore della Domenica is erachter hoe dat komt: uitgerekend deze twee partijen heb ben zich uitgesproken voor een wet waardoor het ook in Italië mogelijk wordt echtscheiding aan te gaan. De Italiaanse kiezer is tegen echtschei ding, dat blijkt wel, zegt het week blad. Dat is weer echt scheiding (der geesten) op z'n Italiaans. Hetty Bennink, eenieder ongetwij feld bekend door haar presentatie van de Boerenpartij in de zendtijd voor politieke partijen, heeft van de week gezegd dat zij een omroep wil die „gezellig rechts" is. Samen de boer op, ja gezellig! In een andere krant dan deze las ik een ingezonden briefje van een lezer, die er zijn gram over uitsprak dat in ons land, de boter nog niet per ons te koop is, wat vooral kamer bewoners en alleenstaanden zeer verdriet. Hij vervolgt: „Aangezien een koelkast te kostbaar is, te veel roomboter ongezond en margarine onnatuurlijke bestanddelen heeft, eet ik mijn brood maar ongesmeerd Ondertekend: M. Boterenbrood. Niet alleen in Frankrijk, Duitsland, Spanje en zelfs ons landje doen stu denten van zich spreken, ook in Tsjecho-Slowakije gebeurt dit. In Praag hebben studenten in een „satirische optocht" borden meege dragen met opschriften als: „Voor altijd met de Sovjet-Unie, maar geen dag langer", en „Lang leve de Sov jet-Unie, maar voor haar eigen cen ten". De commentator in het com munistische partijblad vond het „niet bijzonder grappig". Kort en vakbondig: loonzakken Een hoofdredacteur van een week. blad op Sumatra is veroordeeld tot drie weken celstraf omdat hij in zijn blad apevlees had aangeprezen als middel om weer jong te worden. En dat terwijl de oosterlingen in het al gemeen de hersens van een aap als een krachtig liefdesvoedsel beschou wen. Studenteneis: ex-amen! MERÏJN (ADVERTENTIE) De matra3 waarop U wérkelijk j uitrustl Van DRAKA. DEN HAAG (ANP) De Neder landse zeevisserij verkeert in een zeer zorgelijke situatie. Het einde van de moeilijkheden is nog niet in zicht. Dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, voorzitter van het visserij schap, heeft dit gezegd tijdens een bestuursvergadering. „De rederijen hebben een bijzonder slecht 1967 en een teleurstellend be gin van 1968 achter de rug", stelde de voorzitter vast. Een van de belangrijkste oorzaken van deze toestand is volgens hem het Londense verdrag .inzake de visserij- grenzen. Op langere termijn dreigen moeilijkheden voor de visserij door voortgaande afsluiting van de Neder landse zeegaten. In visserijkringen rekent men «r op dat de Nederlandse overheid krachtig zal protesteren tegen elke verdere beperkingsmaatregel door het bui tenland.

de Stem | 1968 | | pagina 5