DRINGENDE OPROEP Vrouwen demonstratieve bijeenkomst Spoorwegen bieden zomerse prijzen voor stille uren BEZOEK IN ROTTERDAMSE GEVANGENIS op nieuwe stoelen SntLGMEP een „eerlijk" kostuum van zuiver scheerwol IDA bijna bankroet ZATERDAGMIDDAG 25 MEI a.s. OM 1 UUR IN DE JAARBEURSHALLEN AAN DE CROESELAAN TE UTRECHT Kerkje Huiselijker Jampotjes Explosie „samenloop van omstandigheden" Week geëist voor eten van gestolen zuurkool N.S. VERBETERT VERBINDINGEN MET BREDA AMSTERDAM KOOPT HEMONYKLOK Mars der armen uitgesteld Regering leurt op grotere schaal met grond voor industrieën Ansichten Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling-.f7.50, f 10.-, f 15.-of f20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. De Grote Ruil-In-Wi DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 MEI 1968 (ADVERTENTIE) 3RATIS REIZEN I lankoop voor 140,—P*P' ontvangt o 5,— EISGELD per persoon De'zaak met de meest tevreden klanten. Aan de bestuurders van de plaatselijke centrales van de N.V.V., N.K.V. en C.N.V. Het Overlegorgaan der drie Vakcentrales belegt eèn grote tegen de maatregelen, die de regering wil nemen op het gebied van de loonpolitiek en de werk gelegenheid. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op De bewindsman maakte dit van morgen bekend bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Ka mer. Overigens toonde hij zich bij zonder optimistisch over de vesti gingsfactoren die hij „voor Neder land uitzonderlijk goed" noemde. Het leek hem echter noodzakelijk de buitenlandse ondernemingen be ter op de hoogte te brengen van de ze gunstige mogelijkheden. Op dit moment wordt met 67 bedrijven on derhandeld over een eventuele vesti ging in ons land, dit is 50 meer dan begin vorig jaar. De drie Vakcentrales verwachten, dat ondanks de zeer korte tijd van voorbereiding, duizenden leden aan deze bijeenkomst zullen deelnemen. Zij dienen zich te melden bij de plaatselijke cen trales. Dit vereist een goede organisatie, die alle een kan slagen met behulp van de bestuurders van deze plaatselijke centrales. Het Overlegorgaan doet op hen een dringend beroep om in onderling overleg plaatselijk maatre gelen te treffen, teneinde zoveel mogelijk leden aan de demonstratieve bijeenkomst te laten deel nemen. Zij worden verzocht plaatselijk het vervoer naar Utrecht en terug, te regelen. A. H. KLOOS, voorzitter N.V.V. P. J. J. MERTENS, voorzitter N.K.V. J. VAN EIBERGEN, voorzitter C.N.V. DEN HAAG Minister De Block (Ec. Zaken) wil op korte termijn de acquisitie intensiveren in Ameri ka, Zweden, Engeland, Zwitserland en Japan. Ook stelt hij zich voor de vele nationale activiteiten op dit gebied te bundelen. fleurt de zaak schijnbaar nauwe lijks op. „Hebt u de nieuwe stoe len gezien? Leuk hè?" vraagt de heer J. Felix Visser, hoofd kabi net van de directie gevangeniswe zen. In sommige cellen is een vier kante meter van de ruimte afge trokken. Hierin is een toilet ge maakt. „De tonnen zijn gelukkig weg", zegt de heer Allewijn, „dat was iets verschrikkelijks". Op iedere celdeur zit een kaar tje, met daarop de datum van in gang van de straf en de datum van vrijlating. Op één cel staat de aanduiding '80 Op andere deuren de cijfers '74, '78, '72. De langgestraften. De andere vrouwen moeten een straf uitzitten van drie jaar of korter, maar in elk geval 3 maanden. De directrice vindt de uitwerking van dat papiertje op de deur niet depressief. „Voor wie hier niet lang zit is het een datum om naar toe te leven. Voor iemand die hier 15 jaar moet zitten, be tekent het niets. Die ziet het niet eens". De heer Felix Visser komt ver tellen dat „de dames bijzonder woe dend zijn over het feit dat ze op de foto zijn gegaan. We staan toch al voor aap, zeggen ze". De sleutelbos rammelt. De ramen langs het trappenhuis zijn nu eens niet van matglas. Ze bieden uit zicht op groen verweerde luchtkooi- en met tralies aan de zijkanten en bovenkant. We verlaten de een tonigheid van het grijs der gevan genis om naar het kapelletje te gaan. Overal „bewaardsters", zoals ze worden genoemd met sleutels. We passeren „een leuke luchtplaats", zoals de directrice het uitdrukt. Een prieelachtige ruimte met een ga zonnetje, bloemen en een bank. Voordat de gedetineerden de kerk ingaan, nemen ze hier altijd eerst een stevige hap verse lucht. Ge dragen orgeltonen noden tot binnen komen. In het simultaankerkje zitten de vrouwen boven en de mannen be neden. De bewakers naast de pas toor of dominee zijn tegenwoordig verdwenen. De kerk heeft °en paar aparte snufjes in petto, zegt de pastoor die in een vriendelijk grijs pak gekleed gaat. De „Altaar- avondmaalstafel"; een idee uit nood geboren. De pastoor en do minee staan kameraadschappelijk naast elkaar, ,,'t Is roeien met de riemen die je hebt", zegt de dominee later. Om onaangename voorvallen te gen te gaan is de nis, waarin het orgel zich b°vindt, hermetisch af gesloten. De organist kan men niet zien zitten. „We hebben een lis tig contact, de organist en ik", zegt de pastoor. Achter het altaar en het preekgestoelte is een voet pedaal verstopt. Een druk daarop is voldoende om het rode orga nistenlichtje te laten branden. Sleutelgerommel. Op naar de wasserij. We moeten langer in de bedompte ruimte blijven, omdat de vrouwen naar haar cellen gaan om te eten. Aardappelen, jus met Een cel, barstensvol met foto's, kleedjes, tekenin gen, kleertjes en prulletjes „Deze maakt het wel erg bont", zei de directrice. Bij het tafeltje midden in de cel een exemplaar van de pas aangeschafte stoelen. Op de foto lijkt de cel echter wel groter dan zij in werkelijk heid is. vlees en sla. Op de cllengalerij zijn de deuren anders. Zonder spioneergaatje en schaftklep. Hoe vinden de gedetineerden de verbeteringen? „Zij vinden het mooi, prach tig. Sommigen zijn me zelfs ko men bedanken. Maar neem u zelf nou. Wat zou u leuker vinden: in een krot wonen of een prach tig nieuw huis?" aldus mejuffrouw Ringlever. „Het woord „bewaard- ster" vind ik eigenlijk niet meer op zijn plaats nu. Daar wil ik van af. De nieuwkomers zeggen vaak „zuster", dat klinkt me al beter in de oren". Drs. Allewijn zegt: „Ja, het is echt tijd dat we ons eens gaan aanpassen aan een regime voor vrouwen. We kunnen veel doen door alleen tegemoet te komen aan de specifiek vrouwelijke din gen. Correspondentie, bezoek ont vangen en het verlaten van de ge vangenis zijn we anders gaan be kijken. De gezinsrelatie moet in stand worden gehouden". „We moeten ons nader bezinnen op de bejegening van de gedeti neerde vrouw. De detentie weegt voor een vrouw veel zwaarder dan voor een man. De banden met het gezin zijn vaak doorgesneden, daar door voelt een vrouw zich vaak weggerukt uit het haar vertrouwde milieu. Sinds kort mogen vrouwen in de laatste vier maanden voor het ontslag driemaal met weekeind- verlof. We zullen meer oog moe ten krijgen voor het detail. Aan dacht voor uiterlijke verzorging, scheppen van een soms door klei nigheden bepaalde, wat huiselijkere sfeer, van mogelijkheden, waarbij de vrouw haar behoefte om te verzorgen kan bevredigen. Ik kan u zeggen dat we van plan zijn aan al deze zaken veel aandacht te be steden. Dat kunnen we ook: Een vrouw zal niet zo gauw een raam pje kapot slaan, de tralies weg zagen; en met behulp van haar beddegoed en haar nieuwe gordij nen proberen te vluchten", aldus de heer Allewijn. We herkrijgen onze vrijheid weer Alvorens het zover is moeten be waarders nog vier sloten kietelen met een dikke sleutel om tenslot te voor alle zekerheid toch nog even onze naam te vragen. „Ja, meneer, we moeten op de men selijke kant de nadruk leggen in ons werk, maar we mogen de be veiliging niet vergeten. We blijven een bewarende taak houden. Be langrijk is de manier waarop je de deur dichtdoet." Juist doordat het aantal gede tineerde vrouwen zo miniem is, blijkt „een van de grootste bezwa ren van de huidige situatie, dat de inrichting voor vrouwen is on dergebracht in een complex dat bestemd is voor mannelijke gede tineerden", vertelt drs. Allewijn. „Het eerste wat je bij binnen komst in de vrouweninrichting steeds weer opvalt, is de eigen sfeer en de zorg, waarmee alles is onderhouden. Het pogen om van een steenklomp toch nog iets hui selijks te maken", zoals hij het pijnlijk treffend uitdrukt. „Om die eigen sfeer te bevorderen is een verandering aangebracht in de organisatorische inbouw van de vrouwenafdeling in het hele com plex". Sinds anderhalf jaar heeft de vrouwenafdeling een eigen direc trice, mejuffrouw K. Ringlever. Ze leidt ons rond door een gemeen schappelijke zaal, waarin drie ge detineerden hun gekortwiekt leven leiden, brie vrouwen wonen, sla pen, eten, leven in de enge ruim te. De ramen zijn als overal van een ondoorzichtbaar mat glas. TL-buizen hebben de peer tjes vervangen. De schaars aan wezige huiselijkheid heeft daardoor echter meer aan kracht ingeboet. „Maar de gevangenen mogen nu zelf het licht aan- en uitknippen, wanneer ze maar willen", zegt mejuffrouw Ringlever. Vanwege het hoge bezoek dat s middags wordt verwacht, zijn overal jampotjes met voorjaars bloemen neergezet. „Normaal staan er alleen enkele vaste bloembak ken". Er zijn gordijnen voor de ramen gekomen, stoelen met leu- mngen en skai-bekleding. Dat is nog eens wat anders dan die onge makkelijke keukenstoel die tot voor kort het twintigste-eeuwse zitge- mak vertegenwoordigde in de vrou wengevangenis. „Als u nu hier zo rondkijkt, vindt u het woord cel dan nog op zijn plaats?" infor meert de directrice, „nee toch". De sleutel glijdt met geolied ge mak in het volgende slot. Een zes tal vrouwen kijkt op. Ze zitten ach ter naaimachines. Ze herstellen voor alle gedetineerden de „kle ding van het huis". Hun reacties zijn verschillend. Hun blikken de zelfde. Angstwekkend leeg. Er lij ken twee glazen knikkers op je Washington <ap> De Inter national Development Association ®A) is bijna bankroet en kan haar doeltreffend werk niet hervatten zonder een aanvullend Amerikaans edrag van 480 miljoen dollar. Amerikaanse minister linaneiën, Henry H. Fowler voor l,„jSen?atscommissie voor buiten- n„S m rekkingen meegedeeld, it 'n I®®® gesticht werd, i van de Wereldbank en nn ngen °P lange termijn te- landen 6 rSnte aan ontwiklceliriSs- ADVERTENTIES) DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink (sociale zaken en volks gezondheid) heeft de Tweede Kamer een rapport doen toekomen naar de oorzaak van de explosie op 20 janu ari j.l. op het het terrein van Shell Nederland Raffinaderij N.V. te Per nis. Het rapport werd uitgebracht door de arbeidsinspectie. Geconclu deerd wordt dat Sprake is geweest van een ten tijde van de explosie „onvoorzienbare samenloop van om standigheden". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Gedurende de zomermaanden zullen de treinreizigers ge bruik kunnen maken van een uitgebreid pakket van prijsvoordelen. De spoorwegen streven er naar met deze voordeel-tarieven, die vooral op de langere afstanden flink kunnen gaan meetellen, de treinen vooral tijdens dal-uren en weekeinden beter gevuld te krijgen. De „zomer-aanbieding" geldt voor lopig alleen tijdens de duur van de nieuwe dienstregeling (tot eind sep tember). Van de belangstelling van het publiek zal het afhangen wat er nadien van wordt gehandhaafd. Het zomer-pakket omvat de volgende aanbiedingen: Een dag-abonnement van 20 gulden voor het gehele spoorwegnet, waarbij een vijf jaar geldig N.S.-identiteits- bewijs vereist is. Dit abonnement kan voor iedere volgende dag tegen beta ling van vijf gulden verlengd wor den, zodat hqt voor vier dagen op 35 gulden komt. Verdere verlenging heeft geen zin, omdat een achtdaagse abonnement 40 gulden kost. Op de langere afstanden in het bin. nenland worden alle prijzen voor en kele reizen of retours die meer dan 20 gulden kosten afgerond op 20 gul den (tweede klas); al de hier ge noemde prijzen moeten voor de eerste klas met de helft worden verhoogd). Gezinnen en andere gezelschappen kunnen voor ontspanningsreizen ge bruik maken van voordelige dag kaarten. 2 personen kunnen voor der tig gulden een dag lang het hele land doorzwerven en iedere volgende volwassene (of twee kinderen) die zich bij het gezelschap voegen kost vijf gulden meer. Als een beperking voor deze kaarten geldt, dat zij niet tijdens de piek-uren gebruikt kunnen worden. Het weekend-retour, waarvan de N.S. jarenlang afkerig is geweest, wordt nu eindelijk ingevoerd. Het geldt van zaterdagochtend tot zon dagavond en de prijs er van bedraagt 1 dagretour 1 gulden. De spoorwe gen hopen er de vrijdagavondspits mee te ontlasten en het reizen op de langere afstanden mee te bevorderen. ALKMAAR De officier van jus. titie bij de rechtbank te Alkmaar heeft tegen een 21-jarige jongeman uit Alkmaar een week cel geëist. De jongeman wordt van heling be schuldigd omdat hij zich te goed zou hebben gedaan aan gestolen zuur kool. Anderen die aan de dis zaten werden reeds eerder veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met ingang van 26 mei wordt de zomerdienst regeling van de N.V. Nederland, se Spoorwegen van kracht. De verbindingen vanaf Breda wor den met de invoering van deze dienstregeling aanmerkelijk ver beterd door uitbreiding van het aantal treinen. In de richting 's Hertogenbosch wordt elk uur een trein toege voegd (vertrektijd .25) waar door Tilburg een. 20-minuten- en 's Hertogenbosch een half-uur- verbinding krijgt. Hierdoor wordt de aansluiting naar Utrceht en daardoor ook naar het noorden des lands verbeterd. Ook naar de richting Roosen daal en Rotterdam worden trei nen toegevoegd, waardoor ook deze richtingen gedurende de drukke uren een half-uur-ver- binding krijgen. (Richting Rot terdam alleen op werkdagen..) Verder zullen een aantal rechtstreekse treinen naar Keu len en het Roergebied v.v. van maandag t.m. vrijdag te Breda stoppen. (Vertrektijden 9.10, 11.10, 17.37). AMSTERDAM (ANP) Voor de som van f 13.555 is de gemeente Am sterdam in het bezit gekomen van de Hemonyklok uit de kerktoren van de af te breken hervormde kerk in Barsingerhorn. De klok werd vorig jaar in een ad vertentie door de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde gemeente voor de hoogste bieder te koop aan geboden. Daar deze klok een welkome aan vulling zou betekenen voor het ge meentelijke bezit van Hemonyklok- ken, besloten b. en w. van Amster dam een bod uit te brengen. WASHINGTON (Reuter) De lei ders van de Amerikaanse campagne tegen de armoede hebben de voor genomen mars op Washington we gens „organisatorische problemen" verschoven van 30 mei naar 19 juni. Dominee Ralph Abernathy heeft dit meegedeeld in de „Opstandings- stad" die deelnemers aan de cam pagne in een park op één kilometer van het Witte Huis hebben opge trokken. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Wilt u niet spreken met de gedetineerden en hen ook geen sigaretten aanbieden. Verder wil ik de fotografen er nogmaals aan herinneren dat zij de privacy van de gevangenen zoveel mogelijk moeten eerbiedigen als ze foto's nemen in de cellen. De dames zijn op de hoogte van uw komst. Ze hebben gevraagd om niet aan hun bezittingen te komen. Gaan we dan maar?" De sleutelbos rammelt. Drs. P. Allewijn, hoofd van de directie gevange niswezen, gaat in gezelschap van de directrice van de enige Nederlandse vrouwengevangenis een grote groep journalisten voor. In Rotterdam mogen de persvertegenwoordigers de vernieuwingen die in de vrou wenafdeling van het gevangeniscomplex aan de Noordsingel zijn aan gebracht, komen bekijken. Slechts 1,6 van alle gevangenen zijn vrouwen: 65 op een totaal van 4029. gericht te zijn. Ook hier overal tra lies, matglas, sleutels en sloten. De directrice vertelt, wandelend over de nieuwe rode kokoslopers in de gangen, dat de vrouwen één avond per week kunnen sjoelen en pingpongen; verder kunnen ze gym nastiekoefeningen volgen, terwijl haar op de vroege zaterdagmor gen de gelegenheid wordt geboden deel te nemen aan volksdanscursus- sen. Een avond mogen ze in de huiskamer t.v.-kijken. Als iemand geringschattende opmerkingen maakt, zegt mej. Ringlever: „Een week heeft maar zeven dagen". De sleutel wendt zich in het slot. We lopen langs een cellenreeks. De directrice vertelt dat het aan tal arbeidsuren en het arbeidsloon van de vrouw hetzelfde is als dat van de man. Geen klasseproblemen in de gevangenis. Of toch wel? Drs. Allewijn: „Het is wel eens moeilijk alles door elk aar te hebben. Moet iemand uit de penose wel samen eten met een uit het betere milieu? Dat is vaak de vraag. Bij het verdelen van het werk (de gedetineerden werken ook in de eigen wasserij en in de huisdienst - corveeën) wordt aandacht besteed aan de persoonlijkheid. We kijken waar ze het best kan aarden". Een deel van het gezelschap perst zich in een cel barstensvol met foto's, kleertjes, tekeningen, kleed jes en prulletjes. Alle mogelijke oppervlakken zijn beplakt met an sichten. „Groeten uit Scheveningen" „Deze maakt het wel erg bont", zegt mej. Ringlever. Maar hoe dan ook. Deze gedetineerde heeft op on navolgbare wijze een zekere sfeer weten te scheppen met gehaakte kleden in fel bonte kleuren. Naast de vaste wastafel in de cel (een van de nieuwe verwor venheden, zonder warm water o- verigens) hangt een zak met haar krullers. „Normaal komt eens in de zoveel maanden een kapper hier in het gesticht, maar dat gaat niet altijd even gemakkelijk. Hij knipt alleen, ja. Soms krijgen de vrouwen gelegenheid voor een soort „home-permanent", aldus de di rectrice. In een andere cel schijnt de „face-lifting" weinig nut te heb ben. De gevangene heeft alles heel kaal gelaten. Eén foto slechts. De frisse muurverf in twee kleuren

de Stem | 1968 | | pagina 27