tijd Doe-het-zelf-k 11 nst voor politiebureau Terneuzen Matroos gedood door slechte gasinstallatie in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Op 21 juni aanbesteding sluizen in Oosterhout Arbeiders naar Utrecht Twaalfde jaarcongres Vrienden van Veere Heel, heel vroeger was Meuwsen een hoedenzaak MEUWSEN Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... Bdstrijtf Zec,°£ ZVan ^ec/, 'J9baar Voor Bossche Hol weer 20 jaar voor moord geëist Jeugdcircus „Hogerop" treedt op in Goes Onderzoek commissie naar ramp Odilia bij Terneuzen Kunstexpositie week verlengd Bij bouw in Tliolen Betonperspomp bespaart tijd en arbeid Vijvervreugd vraagt aanvullende garantie Zaterdag sportdag Zeeuwse C.P.J. - BA©BLAB BE STEM VAN VRiJBAS 24 MB 1948 n boordmodel. 19.90 laar 5.- wa lite it <rte modellen. ibewust is. (ADVERTENTIE) Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! 'S-HERTOGENBOSCH (ANP) Be advocaat-generaal bij het ge rechtshof in 's-Hertogenboséh, jhr. mi, Hitsen Elias, heeft tegen de Keiees k. T. uit Nistelrede bevesti- ging geëist van het vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch, die hem wegens moord op zijn echtge note had veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Be man had in de periode tussen 1 maart en 13 juni van het vorige jaar herhaaldelijk een thalliumhou- dend rattenvergif gedaan in flessen bloedwijn, die door zijn vrouw wer den leeggedronken. Nadat zich de eerste ziekteverschijnselen voorde den, werd de vrouw in het zieken huis te Oss opgenomen, waar ze ge nas, doch waar geen vermoedens van misdrijf zijn gerezen. Toen ze thuis kwam, stond een fles met vergiftige bloedwijn alweer voor haar klaar en tien dagen later was haar toestand to ernstig, dat opname in het zieken huis niet meer mocht baten. De advocaat-generaal citeerde het Psychiatrisch rapport, dat spreekt van primitiviteit en sluwe bereke- n'ng. n Hysterisch-psychopathische Persoonlijkheid, doch vrijwel volko men toerekenbaar." Hij noemde de persoon van deze verdachte „even Mschuwwekkend als zijn daad". Het hof zal op 5 juni arrest wijzen. 'Van een onzer verslaggevers) VEERE De vereniging „Vrien den van Veere" zal tijdens het 12e Jaarcongres, dat op zaterdag 15 juni gehouden wordt in de raadzaal van het stadhuis van Veere, een nieuwe voorzitter kiezen. De heer D. A. van Houte, de huidige voorzitter, is aan de beurt van aftre den en is niet herkiesbaar. bestuur stelt voor om als zijn riBv>°tfer te kaezen: dr. mr. W. van bui o er|e-,Het bestuur zal tijdens de stioudelijke vergadering waarmee tai^°°^gr,es begint, weer op „statu- nioif f worden gebracht. Als roetsj bestuursleden worden voor- y v,.tnr' A. Alexander, de heer n» Jonge, mevrouw E. Pee- "de Mol en de heer J. Peterson vergadering maken de con- Vo»r- 1,Per bus een tocht rond het SrW" eer- Op ..Het Zilveren direct Word' koffie gedronken. De ^.van „Het Zilveren Schor" ieiimi ™leJéting houden over het Eelim^I1^noetingswerk- Er wordt gene? "Delta Marina" te Kort- I«MsrUa!r1Ih»tVeere Saan de deelne em 155 het eongres luisteren een i. ------1--iuiowjico umu- boerse Mo de visserÜ het het hL door ir- F. H. Kolb ViLod!Fartement van Landbouw en ïserij de "er,™,. "^ampveerse toren" wordt her besloten met een di en een dansavond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor de kantine in het nieuwe politiebureau in Ter- neuzen zijn twee hoofdagenten, de heren A. Janse en G. Kouwijzer, zelf een plastiek aan het smeden in de smederij van de heer A. Butler in de Donze Visserstraat (zie foto). Het is de bedoeling, dit smeedwerk op 7 juni, bij de officiële opening van het bureau, aan te bieden. De geschenkencommissie uit het politiekorps bracht het idee naar vo ren toen de beeldhouwer Ubu Schef- fer uit Heelsum in Terneuzen was om te overleggen over een plastiek voor de nieuwe schouwburg. Schef- fer ontwierp een 3 meter bij 60 cm groot smeedwerk, waar de geblind doekte Vrouwe Justitia zich in het midden van bevindt met links van haar een bedwongen stier, symbool van kracht, en rechts een moeder met kind, symbool van liefde. Collega's van de twee hoofdagen ten knipten de mallen en de twee hoofdagenten namen het tijdroven de smeedwerk voor hun rekening. (Van onze correspondent) GOES Vandaag en morgen zal het Goese jeugdcircus „Hogerop" voorstellingen geven voor haar do nateurs en de ouders van de arties ten. De voorstelling vangt vandaag aan om 20.00 uur en 's zaterdags om 14.30 uur, beide in Schouwburg „Juliana". Het Goese circus „Hogerop" be staat in oktober 9 jaar. In die tijd hebben zij vele voorstellingen gege ven voor gehandicapten, het eigen lijke doel van het circus waarvan de artiesten in leeftijd variëren van 8 tot 22 jaar. Na dit jaar al 6 weken op tournee te zijn geweest, wordt 31 mei aangevangen met een nieuwe trip van 5 weken. Verder staan voor dit jaar op het programma 2 bezoe ken aan Duitsland en drie aan Bel gië, o.a. aan het St. Jan Baptistin stituut voor gehandicapten te Zelza- te (B.). (ADVERTENTIE) Maar nu? Goed, goed, er zijn nog hoeden. De mooiste van Europa zeifs. Maar verder vindt u er alles wat „en vogue" is voor de heer van '68. Zoals de beroemde Wilson Glenny kostuums uit Schotland (v.a. f275,-). En go-man-go lichtgewicht kostuums, in b.v. zomers zachtgrijs en leverkleur v.a. f 159,50 (loop er eens binnen!) BREDA EINDSTRAAT 19 TEL. 35678 AMSTERDAM (A-N.P.) De Ne derlandse commissie binnenvaartram- penwet heeft een onderzoek ingesteld naar de explosie en de daarop uitge broken hevige branu in de voorwo ning van het Belgische motortank schip „Odila" tijdens het overnemen van een gedeelte van de lading crude oil uit de gestrande zeetanker „Bri tish Lantern" op 12 augustus op de Westerschelde. De matroos van de „Odila", die op dat moment in het voorverblijf was, is bij deze ramp om het leven gekomen. In de Westerschelde nabij de pas van Terneuzen was het, met crude oil geladen, zeegaande tankschip „British Lantern" zodanig aan de grond geva ren, dat dit niet los kon komen zon der een gedeelte van de lading te los sen. Hiertoe had men enige binnen vaarttankschepen gecharterd, die in de nacht van 11 op 12 augustus 1967 (ADVERTENTIE) Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nu bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! Oe Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED langzij van het tankschip ligplaats namen. Aan bakboordzijde van de „British Lantern" lag tussen de andere sche pen de „Odila". Omstreeks 01-00 uur was de „Odila" geladen met onge veer 450 ton. De kapitein en de ma troos gingen naar bed. De matroos, die in 't vooronder sliep, werd nog eens extra op 't hart gedrukt vooral niet te roken in verband met 't grote brandgevaar. Omstreeks vier uur hoorue men een ontploffing in de voorwuning, gevolgd door een hevige brand. Bij deze ontploffing vloog een tank met gasolie voor de kachel van het vooronder door de lucht en kwam op de „Thydea" terecht. Door het grote brandgevaar ontstond er aan vankelijk een paniek aan boord van de diverse schepen. De commissie heeft zich natuurlijk afgevraagd en ook aan deze deskun digen gevraagd, of de gassen, afkom stig van de crude oil, die men aan boord sterk kon ruiken, niet mede oorzaak van de ontploffing konden zijn geweest. De gehoorde deskundi gen, zeer goed begrijpend, dat deze vraag werd gesteld, hebben gemeend deze vraag beslist ontkennend te moeten beantwoorden, omdat hun in ziens de oorzaak van de ontploffing duidelijk aanwijsbaar was. Een bu taan- of propaanfles had los op het dek opgesteld gestaan. Met een onge veer 2,5 a 3 meter lange rubberslang was deze fles via de op de kap van de roef gemonteerde ventilatiekoker aangesloten geweest op een 2-pits gasstel, dat zich in het dagverblijf had bevonden. Bij het onderzoek is onder meer gebleken dat deze vloeibare gasin stallatie bestemd voor huishoudelijk gebruik aan boord van het binnen- vaarttankschip „Odila", niet voldeed aan de voorschriften. Door bevoegde Belgische autoritei ten is op 28 september 1964 aan de reder van het vaartuig bekendge maakt, dat ter verkrijging van het certificaat van deugdelijkheid de vloeibare gasinstallatie bestemd voor huishoudelijk gebruik moest worden ingericht volgens de bepalingen ver vat in het bijzondere reglement voor noemd. Bij keuring van het vaartuig te Schelle aan de werf van Jacobs en Kinderen op 28 januari 1967, bleek de butaangasinstallatie volledig te zijn weggenomen. Hiervan is een aan tekening geplaatst in het dossier van het betreffende vaartuig. Het is dus duidelijk, dat deze in stallatie aan boord van de „Odila" geenszins deugde en daar zeer ver moedelijk lekkage ontstaan is. Uit de vorm van de explosieverschijnse- len is n.l. gebleken, dat hier sprake was van een explosie van zwaar gas, in casu butaangas, dat zich gemengd had met lucht. Welke de juiste oorzaak ook moge zijn, de in Jiet geding zijnde instal latie spotte met de voorschriften van het Belgisch bijzonder reglement. Zeker had de schipper moeten voor komen, dat een dergelijke installatie aan boord mogelijk was. Helaas wa ren in Nederland ter plaatse geen stringente bepalingen in het geding. Dit doet echter niet af aan de grote schuld die drukt op de schipper, die verklaarde al vijf maanden op dit schip met deze installatie te hebben gevaren. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De tentoonstelling, die onder de titel „Jonge Nederlandse Kunst" in het voormalig weeshuls aan de Goese Singelstraat wordt ge houden, zal één week langer open blijven dan was gepland. Vooral van de zijde van scholen blijkt veel belangstelling voor de ex positie te zijn. De tentoonstelling is nu geopend tot en met zaterdag 1 juni iedere dag, behalve zondags, van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bovendien kan men er terecht op de maandag- en vrijdagavonden van 7 tot 9 uur. De tentoonstelling, die nog geen twee weken open is, heeft tot nu toe ongeveer 500 belangstellenden ge trokken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Op 21 juni zal de aanbesteding plaatshebben van twee grote sluizen in het Markkanaal bij Oosterhout. De sluizen moeten de twee thans bestaande, die te klein zijn om grotere schepen doorvaart te ver lenen, vervangen. De sluizen worden aangelegd ln het kader van het ka- nalenplan-Oosterhout. Ze zijn van groot belang voor de verbinding met o.a. Breda (via het Markkanaal) en Dongen (via het Wilhelminakanaal). Het komt er op neer, dat straks sche pen met een aanmerkelijk groter ton nage dan thans van het Hollands Diep via het Wilhelminakanaal richting Oosterhout kunnen varen en vandaar via de nieuwe sluizen hun weg ver der West-Brabant in kunnen kiezen Tot het kanalenplan-Oosterhout be hoort ook de verbreding en gedeelte lijke verlegging van het Mark- en Wilhelminakanaal. Dit ook om de ka nalen voor grotere schepen bevaar baar te maken. Het gehele project is van groot belang voor de verbe tering van de infra-structuur in heel Brabant, en in het bijzonder voor Oos terhout zelf. Wanneer de werkzaamheden van het kanalenplan eenmaal zijn begonnen, zal het westelijk industrieterrein langs het Wilhelminakanaal worden opgehoogd met zand, dat uit het Markk'anaal wordt gegraven. Drie honderdduizend kubieke meter zand zal dan de eerste aanzet vormen van die nieuwe industrieterrein. Het zal 175 ha groot worden. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Het aannemersbedrijf Geerdink bouwt momenteel in op dracht van de veilingvereniging De Eendracht te Tholen een grote koel cel met een capaciteit van 400 ton. Men heeft inmiddels de fundering en de vloer gemaakt. Bij het aan brengen van de 160 kubieke meter beton werd een z.g. betonperspomp gebruikt, waardoor men voor het storten van het beton ongeveer zeven uur en slechts enkele arbeiders no dig had. Normaal neemt zo'n karwei drie of vier dagen in beslag, terwijl men zo'n twaalf tot veertien man no dig heeft. Een betonperspomp wordt overigens nog meer bijzonder weinig bij bouwwerken in Z.-Nederland ge bruikt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stichting „Verpleeg- en rusthuizen Zeeland" heeft bij de Provinciale Staten aan geklopt voor een aanvullende fi nanciële garantie in verband met leningen, die de stichting wil aan gaan om de bouw van een verpleeg inrichting voor jeugdige personen te kunnen financieren. Ontving de stichting in 1964 een garantie tot een bedrag van f 9.700.00 door de muntontwaarding, stij ging van bouwkosten, e.d., kost de eerste fase van een bouwplan dat op het landgoed Vijvervreugd te Mid delburg wordt uitgevoerd, ruim twee miljoen méér dan men op basis van de in 1964 heersende prijzen ver wachtte. Het college van G.S- heeft de Staten voorgesteld de gevraagde aanvullende garantie te verlenen. Zoals bekend zullen in het nieuwe tehuis geestelijk en lichamelijk minderbedeelden worden verpleegd. De eerste fase van 200 patiënten bedden is thans zover gevorderd, dat ingebruikneming in het komende na jaar mag worden verwacht. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Nadat het overlegorgaan van de drie vakcentrales gisteravond had be slist over een program van actie, werd eerst in aller ijl een forse dag bladadvertentie verspreid. Vervol gens werd in de loop van de nacht een circulaire gereed gemaakt voor de 800 plaatselijke centrales van het N.K.V., de 400 bestuurdersbonden van het N.V.V. en de ruim 400 be stuurdersbonden van het C.N.V. De belangstelling is nu al zo groot, dat er zaterdag in het hele land een enorm tekort aan bussen zal zijn, zo zei de heer B. van Loen, algemeen secretaris van het N.V.V. De protestbijeenkomst, die alleen toegankelijk is voor leden van de bij de drie vakcentrales aangesloten bon den, begint om 13 uur en zal zo kort mogelijk duren. Zes vakbondsleiders, onder wie de drie vakcentralevoorzit ters, zullen het woord voeren. De vakcentrales hebben twee jaar beurshallen afgehuurd. De bijeen komst wordt in de bovenzaal van de Julianahal gehouden. Als de toeloop te groot mocht blijken, verhuist een deel naar de Merwedehal. Alle demonstranten krijgen het reisgeld van de vakcentrales vergoed. De plaatselijke afdelingen regelen het vervoer. De Nederlandse Spoorwegen laten acht extratreinen naar Utrecht rij den. Ze vertrekken uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen, Leeuwarden, Enschede, Nijmegen en Maastricht. De organisators van de protestde monstratie hebben de deelnemers aangeraden het treinkaartje na ge bruik ongeldig te laten stempelen. Na terugkeer kunnen ze het dan „verzilveren" bij de afdelingssecreta rissen. Overal in Zeeland doen plaatse lijke vakbondsbestuurders hun uiter ste best om op het laatste nippertje zoveel mogelijk leden te bewegen mee te gaan naar Utrecht. Bondsleden uit Goes en omgeving die de demonstratieve bijeenkomst wil len bijwonen, kunnen zich hiervoor tot vanavond 9 uur nog opgeven bij een aantal plaatselijke bestuurders, aldus de heer G. Geerts van het N.K.V. Deelnemers worden zaterdagmor gen om 9 uur verwacht bij het N.S.- station in Goes. Daar zal worden be- kendgemaakt met welk vervoermid del de reis zal worden gemaakt. De bedoeling is bij voldoende belangstel ling met bussen naar Utrecht te gaan. Zeker is dat vanuit Middelburg een aantal bussen met demonstran ten zal vertrekken. De opgave van deelnemers bij de plaatselijke secre tarissen van de vakbonden is al zo groot, dat een aantal bussen kan worden gecharterd. Ook in Vlissingen wordt overwo gen bussen naar Utrecht te laten rij. den. Of dit gebeurt zal ook hier af hangen van het aantal deelnemers. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Zeeuwse Christelijke Plattelands Jongerenbond houdt za terdag 25 mei een sportdag in GoeA De wedstrijden beginnen om 1 uur op het sportveldencomplex aan de West- havendijk. Het programma vermeldt een voet balcompetitie tussen de jongensafde' lingen, een korfbalcompetitie tussen de meisjesafdelingen, hoogspringen, verspringen, 100 meter hardlopen en touwtrekken. De finales in de korfbal- en voet balcompetitie zullen worden gespeeld tussen 5 en 6 uur. De prijsuitreiking zal plaatsvinden tijdens een gezellige avond, die even eens die zaterdag wordt gehouden ln het verenigingsgebouw van 's-Heer Hendrikskinderen. Het gezelschap C. P.J.-ers komt hier om een uur of 6 bijeen voor een gezameliike koffie maaltijd. Dan komt de prijsuitreiking, ge volgd door een cabaret van Philip Fey en Bram Beekman. Tenslotte is er een verloting. (ADVERTENTIE) Als U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOiSTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe formule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar orginaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concurrentie. De Wilme Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilo meters ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P.V.B.A., Oostmellebaan 154, ZOERSEL. Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72

de Stem | 1968 | | pagina 25