Den Hertog kwam er genadig van af... Aristo 'ii veilig Mee MASSASPRINTS BESLISTEN.... Ad van Overveld won in Koewacht Jan Janssen ook in „De Leren Zool"? WF INTERTEST Van de Klooster won in Raamsdonfcsveer Fraaie zege van Nak (20) WIM RÜSKA ZAG AF VAN CATCHDEBUUT HARRY JANSEN WON TIJDRIT Dopingcontrole na profkoers Cees Zoontjens zegevierde Amateurs namen geen doping Uitslagen Genadig om op wyers le bouwen Vlakke wedstrijd Uitslagen In Lage Zwaluwe Uitslagen Berlijn-Praag-Warschau Levati eerste in veertiende rit Tiveede-Kamer- leden vragen over dopingsprobleem JONGE 25 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 MEI 1963 29 Harry Jansen was de eerste renner in Olympia's Toer, die in de bloemetjes werd gezet. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Rond Olympia's Toer, het zeven etappes lange fietsfeest voor amateurs, straalde op de eerste dag de mildheid in alle glorie. Ze kwam van boven, waar de zon zich volledig blootgaf en uit de luxe autobus ener bandenfirma, waarin de wed- strijdcommissar'esen zetelden. Samen vormden deze twee elementen een zachte eenheid die van de ene TUfeK kant dankbaarheid opriep en van de andere kant wat onbehaaglijk aandeed. Over de weersomstandighe den viel niet te twisten, over de houding van de wedstrijdcommissa rissen daarentegen wel. Het is ook gebeurd en dat op heel verschillen de manieren, hetgeen de discussies in het Amsterdamse bos, waar de toer begon met een 'individuele en ploegentijdrit, bijzonder leven dig maakte. Want wat speelde zich op die ogen schijnlijk onschuldige volmaakt rusti ge en temperatuurvolle donderdag ochtend ai langs de Bosbaan? Welaan, de volgende, zeer verwarring stich tende toestand. Te 12.04 uur werd Fe- dor den Hertog, specialist in het tob bende werk tegen chronometers aan de start verwacht, alwaar de menig te probeerde de halzen wat langer te maken teneinde een glimp op te kunnen vangen van dit natuurtalent. Vooralsnog zonder succes, want Den Hertog verscheen niet. Naar later, uit woorden van zijn ploegleider Her man Krott zou blijken, om twee re denen. Ten eerste, de kleding van Den Hertog door de vader van ploeggenoot Joop Zoetemelk aange voerd arriveerde te laat in de kleed kamer. Ten tweede, op weg naar de start ontdekte Den Hertog een man kement aan zijn wiel. Geruime tijd na 12.04 uur begon Den Hertog aan zijn vijf kilometer lange race maar toen hij de eerste meters wegdraaide, liep de chronometer al vele tiental len seconden en dat feit zou verder een belangrijke rol gaan spelen. Op de ploegleidersvergadering had ue wedstrijdleiding namelijk duide lijk gesteld dat de tijd inging op het geplande moment van vertrek. Dui delijker gesteld: Hij die te laat kwam zou strafseconden oplopen, daarom stonden de klokken voor Den Hertog stil op 'n tijd die 'n verre van juiste weegave was van de fietsprestatie, negen minuten en elf seconden, ter wijl de gemiddelde tijd tegen de ze ven minuten lag. Een rampzalige situatie voor de als eerste leider en eventueel eind winnaar van de toer getipte Den Hertog, wiens ploegbaas Krott de ernst volledig erkende en in actie kwam voor maatregelen. Hij gaf ™yaal toe dat Den Hertog later dan 12.04 uur begon en bevestigde even eens de gemaakte afspraak omtrent bet systeem van het afdrukken der chronometers. Geen schokkende toe- geefsels, want beide feiten waren dui delijk te constateren geweest. Doch, naarmate de tijd en het protest vor derde begonnen de met naleving van de reglementen belaste heren te wan kelen in hun standpunten dat regle- ®e®ten er zijn om nageleefd te wor- Niet geheel vreemd aan deze hou ding was ongetwijfeld de kernachti ge uitspraak van Krott: Als het niet anders gaat trek ik mijn hele ploeg ®t deze wedstrijd terug. Een truc, waar de chef d'équipe in het buiten- iand onlangs tijdens de wedstrijd in et Circuit des Mines daverend suc- Y"*s mee boekte „Ze gingen drie keer oor de knieën voor me" verklapte j5 een Plaats waar de officials ^oor deze toer hem niet konden ho- ®-rot ,n eerste instantie eiste, nfü n overrijden van de race door Omdat de chronometers om 12.04 uur waren gaan pen> bestond er geen zuiver inzicht over de gemaakte tijd op de vijf kiio- iw?:J"0pnieuw fietsen", dicteerde IT de officials „Dan kunt u van avond nog maar zien wat u doet". Zolang hoefde dat voor de wedstrijd- mmissanssen niet te duren, want •lilt ln '00P van de middag be- ea za «ver het lot van Den Her- g. the inmiddels de beste tijd van gereden had: 6.38.28. Hij straf j- ,lg seconden boete, een M die als volgt gemotiveerd werd: „Den Hertog mocht overrijden om dat gebleken is dat hij door over macht verhinderd was tijdig in de voorgeschreven racekleding aan het vertrek te verschijnen. Omdat hü te laat kwam was er in de startproce dure enige aarzeling. Aangenomen moet worden dat Den Hertog daar om niet vanaf de eerste seconde vol uit kon rijden." De vragen rond deze uitspraak groeiden onder het rennersvolk, dat enerzijds begrip had voor de beslis sing, omdat die zo menselijk was maar zich anderzijds benauwd af vroeg of het gesol met de wielerwet op de eerste dag geen consequenties zou hebben voor de nog komende rit ten. Bovendien achtte men de for mulering niet erg gelukkig, want wat heet overmacht. Een ploegleider al dus wedstrijdleider Bram Koopmans, dient ervoor te zorgen dat zijn ren ners op tijd van de nodige spullen zijn voorzien. Dat mag geen pro bleem geven. De fout ligt geheel bij Krott. Er ontsponnen zich hoog oplopende gesprekken over overmacht, schuld en naleving van reglementen, waar bij als eindconclusie getrokken mocht worden dat de wedstrijdcommissarls- sen zeer genadig optraden, omdat Den Hertog te laat was en de over macht niet voldoende was aange toond met het excuus dat degene die de kleding moest vervoeren opont houd had. Overigens liet deze beslissing geen sporen na en legde iedereen zich erbij neer omdat er zoals gezegd zo veel menselijks uit sprak. Winnaar van de tijdrit werd nu Harry Jansen, die openlijk toegaf weinig eer te kunnen ontdekken aan deze eerste plaats, omdat Den Her tog hem in feite te snel af was. Gelukkig met een overwinning la ter op de dag, was wél Piet Lie- bregts, wiens team de ploegentijdrit beheerste. Het was de eerste grote overwinning van Liebregts' pupillen die overvloedig aankondigden dat dit nog maar het begin was van de op mars. PETER HEERKENS IND. TIJDRIT 1 Jansen (Westzaan) de ca. 5 km in 6.42,65 (met bon. 6.27,65); 2 Zoe temelk (Rijpwetering) 6.43,21 (met bon. 6.33,21); 3 De Groot (Utrecht) 6.45.64 (met bon. 6.40,64); 4 Hoogzaad (Venhuizen) 6.48,89; 5 Poortvliet (Dirksland) 6.49,53; 6 Tabak (Am sterdam) 6.49,59; 7 Dickhof (Ooster- wolde) 6.49,97; 8 Krekels (Born) 6.50,31; 9 Leferink (Haaksbergen) 6.51,74; 10 Pennings (Nieuw-Vennep) 6.52,07; 11 Luchies (Hoogeveen) 6.52,35; 12 Benjamins (Hollandsche- veld) 6.54,16; 13 Voogt (Scherpen- zeel) 6.54,24; 14 Hoekstra (Dokkum) 6.54,57; 15 Nieuwkamp (Borne) 6.54,74; 16 Baars (Haarlem) 6.56,12; 17 Deelen (Nw.-Lekkerland) 6.56,72; 18 Pustjens (Roosteren) 6.56,95; 19 Bravenboer (Rotterdam) 6.57,84; 20 Legierse (Den Bommel) 6.58,05. 28. J. Frijters 6.59.95; 44. C. Rent meester 7.05.08; 57. F. Hoogerheide 7.09.27; 61. Ch. de Smit 7.11.40; 67. C. Koeken 7.12.01; 75. W. Prinsen 714.49. PLOEGENTIJDRIT 1 Smiths-Acifit 12 min. 48,2 sec. (met 15 sec. bonificatie); 2 Vrede- stein 12.54,2 (met 10 sec. bonificatie); 3 Caballero 13.03,9 (met 5 sec. boni ficatie); 4 Denemarken 13.09,2; 5 Amstel 13.12,5; 13 Tsjecho-Slowaikije 13.28,8; 14 Polen 13.31,3. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Kees Zoon- tj ens, Harm Ottenbros, Jo van Seggelen, Marinus Paul en Hen- ny Peeters moesten zich gisteren na een prof criterium, dat als in termezzo voor het Olympia Toer- programma fungeerde, onder werpen aan een dopingcontrole. Het was de eerste keer dat de KNWU bij een criterium voor beroepsrenners een onderzoek in stelde naar stimulerende midde len. Ook de amateurs in de win nende ploeg van Smith-Acifit moesten voltallig aantreden. CEES RENTMEESTER ver wacht niet erg veel van deze Olympia's Toer. De sterke Zeeuw die geselecteerd is voor de Olym pische Spelen in Mexico, heeft slechts twee dagen kunnen trai nen voor deze Toer. Hij belandde in het ziekbed na een pokkenin- j ectie die alle renners voor Mem- co kregen„Alleen ik werd er etek van", klaagde Rentmeester. (ADVERTENTIE) GORDIJNSTOFFEN Rinus van de Klooster toonde in Raamsdonksveer nog eens zijn klasse. (Van onze sportcorrespondent) RAAMSDONKSVEER Op een 1200 meter lang parkoers werd de ze vende wielerronde van Raamsdonks veer gehouden. Aspiranten, nieuwe lingen, dames en amateurs konden pas in de massasprint hun wedstrijd een beslissing bezorgen. Bij de ama teurs was Bob Kroonen uit Dordrecht duidelijk de bedrijvigste; hij streek een groot gedeelte van de premies op en probeerde tot drie keer toe een beslissende ontsnapping te forceren. De derde keer was het bijna raak, want toen kreeg hij gezelschap van zijn plaatsgenoot Jan Corvers en Ma rie van Venray. Het trio jakkerde rondenlang voor de grote groep uit, maar bleef op de rechte stukken nog in het vizier van de actiefsten van het peloton. Ferry Buermans, Kees Frijters en Jan van Veen lanceerden zes ronden voor het einde een laatste poging om de 250 meter achterstand ongedaan te ma ken. Langzaam maar zeker slonk de voorsprong van het dappere trio, dat drie ronden voor het wedstrijdeinde werd ingelopen. Rinus van de Klooster trok van zeer ver de eindsprint aan; de Rot terdammer, die reeds enkele jaartjes bij de amateurs meedraait, bleek in Raamsdonksveer de sterkste van al len, want zelfs de rappe Tonny Bar- ten kon Van de Klooster niet meer bedreigen in de laatste meters. Hiermee kwam een eind aan een vlakke wedstrijd, waarin Bob Kroo nen, Kees Frijters, Jan van Veen en de Fransman Dupont gedomineerd hadden, maar Rinus van de Klooster, die zich koest had gehouden tijdens de wedstrijd, met de eer aan de haal ging. Bij de nieuwelingen was het de Bredanaar Jan Coremans die over het beste eindschot beschikte. Bij de dames was Keetie Hage zeer ac tief, maar de Zeeuwse kwam in de laatste ronde net iets te kort om de Belgische kampioene Geerts en Bar bara Mappleback uit Engeland te kunnen kloppen Jan Akkermans uit Nieuw-Vossemeer had bij de jongste coureurs, die traditiegetrouw de spits afbeten, aan het langste eind getrok ken. Aspiranten: 1 J. Akkermans, Nw. Vossemeer, 20 km in 28,53 minuten; 2 E. Meylemans, Ossendrecht; 3 A. Dekkers, Udenhout; 4 J. Leyten, Chaam; 5 A. Meskers, Warmond; 6 K. St. Nicoiaas, 's-Gravendeel; 7 N. Faas, Terneuzen; 8 A. van Dongen, Oisterwijk; 9 P. Maas, Oirschot; 10 F. v. d. Enden, Monster. Nieuwelingen: 1 Jan Coremans, Breda, 40 km in 1.1,50 uur; 2 N. van Hest, Tilburg; 3 C. Bal, Kwadendam- me; 4 C. Vermaire, Oosterwijk; 5 W. van Helvoirt, Tilburg; 6 T. v. d. Leist, Rotterdam; 7 M. van Laarhoven, Ha ren; 8 J. v. d- Stappen, Tilburg; 9 C. Besems, Den Hout; 10 B. Aloserij, Vlijmen; 11 R. de Wit, Raamsdonks veer; 12 A. Vissers, Raamsdonksveer; 13 H. v. Leent, Goirle; 14 K. Roks, Rijsbergen; 15 W. Wielhouwer, Som- melsdijk. Dames: 1 C. Geerts, Vorselaar, Bel gië; 2 B. Mappleback, Engeland; 3 Keetie Hage, St.-Maartensdijk; 4 Irene Paul, Den Haag; 5 Truus Smul ders, Gerwen; 6 M. Dams, Geel, Bel gië; 7 Bella Hage, St.-Maartensdijk; 8 Henny Hondeveld, Laren; 9 R. Heemskerk, Oude Ade; 10 Ineke van IJken, Baarn. C. Geerts legde de 40 km af in 1.7,20 uur. Amateurs: 1 Rien van de Klooster, Rotterdam; 2 Tonny Barten, Klun- dert; 3 Jan van Veen, Werkendam; 4 P. Franken, Oosterhout; 5 F. Ver hoef, Den Haag; 6 K. Trompert, Den Haag; 7 A. de Jongh, Made; 8 P. v. d. Bergh, Rucphen; 9 T. Hanegraaf, Hank; 10 J. Rijnink, Breda; 11 J. Lathouwers, Oostelbeers; 12 C. Stul- tjens, Oosterhout; 13 K. Frijters, Zeg ge; 14 J. Joosen, Made; 15 K. Kohier, Den Haag; 16 M. v. d. Luitgaarden, Breda; 17 H. v. d. Laar, Aalst; 18 J. v. Merriënboer, Stampersgat; 19 J. Althuizen, Den Haag; 20 P. v. d. Weegen, Tilburg. Ad van Overveld was snel in Koewacht. (Van onze sportcorrespondent) KOEWACHT Ad van Overveld was donderdag in Koewacht drie con. currenten te snel af in de eindsprint. Gaby Minneboo, die met een half wiel verschil werd geklopt, was de animator geweest van de beslissende ontsnapping, die pas 15 kilometer voor het einde werd ingezet. Daar voor waren slechts speldeprikken uit gedeeld door Schoutens, Coppens, Van Campen en Evertse, die enkele keren een kleine bres sloegen. Een attente Buckaki inspireerde het peloton echter steeds tot grotere spoed, zodat er herhaaldelijk een her groepering ontstond. Maar juist toen Minneboo zijn sprong lanceerde was Buckaki niet present om in te grij pen. Stander was in eerste instantie de man die gevaarlijk en snel bij Minneboo aanhaakte. De twee vluch ters kregen niet meer van 15 secon den voorsprong, maar bleven stug doorgaan. Maar juist op tijd wipten Van Overveld en een ook nu weer soepel draaiende Van Campen uit het peloton en kregen bij het ingaan van de laatste ronde, toen nog 2 kilome ter moesten Worden afgelegd, de kop lopers te pakken. Van Overveld ze gevierde met gering verschil en kwam 25 meter voorbij de eindstreep ten val over een kind dat daarbij een lichte hersenschudding opliep. Van Overveld kwam er zonder letsel en met lichte materiele schade af. De klassementspremie werd gewonnen door Buckaki. De uitslag: 1 Ad van Overveld, Zegge, 100 km in 2 uur en 12 min. 2 Gaby Minneboo, Heenvliet; 3 Wal- dy van Campen, Hulst; 4 Henk Stan der, Oude-Tonge; 5 op 16 sec. R. Buckaki, Axel; 6 Peter Vonck, St. Jansteen; 7 Fido Paridaen, St. Kruis; 8 Hans Hoek, Schiedam; 9 Rien Roks, St. Willebrord; 10 Henk van Hooy- donk, Zundert. VOETBAL Alfredo Foni, gewe zen coach van het Zwitserse natio nale elftal, is benoemd tot coach van Internazionale ter vervanging van Herrera die zijn ontslag heeft geno men. Foni die 57 jaar is heeft Inter nazionale van 1952 tot 1954 getraind. Onder zijn leiding won de ploeg twee Italiaanse kampioenschappen. AMSTERDAM (ANP) Cees Zoon tjens heeft in het Amsterdamse Bos een prof-criterium over tachtig kilo meter, dat tijdens Olympia's Toer is gehouden, gewonnen. Zijn tijd was 1 uur 53 minuten en 45 seconden. De uitslag luidt: 1 Cees Zoontjens (Tilburg) 80 kilometer in 1.53.45; 2 Harm Ottenbros (Hoogerheide); 3 Jo van Seggelen (Budel-Schoot); 4 Rini Wagtmans (St. Willebrord); 5 Jan Harings (Sibbe); 6 Rinus Paul (Den Haag); 8 Harry Steevens (Elsloo); 8 Henk Peters (Sas van Gent); 9 Henk Cornelisse (Geertruidenberg); 10 Wim van Smirren (Amsterdam) allen z.t. In Lage-Zwaluwe „bolde" de jonge Herman Nak eenzaam over de finish. (Van onze sportcorrespondent) LAGE ZWALUWE De 20-jarige Herman Nak uit Rotterdam heeft in Zwaluwe op prachtige wijze een o- verwinning bij de amateurs behaald. Met nog zes ronden te rijden ont snapte Mj alleen uit het peloton. Zijn voorsprong was weldra dertig secon den. Deze voorsprong werd twee ron den later te niet gedaan, maar met nog twee toeren te gaan ontsnapte hij weer. Nu was 't echter voorgoed, want bij de finish had hij tien se conden voorsprong op Cees van Dorst. In deze ronde waren 't vooral v. Ha ren, Solaro, Embregts en Van Dorst, die voorin het peloton de koers be paalden. Elke ontsnapping werd ter dege gecontroleerd. De vluchters kwamen niet verder dan enkele tien tallen meters en dan werden ze weer opgeslokt. Met nog vijftien ronden te rijden ontstond er een kopgroep van maar liefst veertien renners, met o.a. Van Haren, Van Dorst, Willemsen, Wouters en Van Dongen. De voor sprong werd niet meer dan vijftien seconden en drie ronden later was heel de groep weer bijeengebracht. Met nog twee ronden te rijden ont stond er nog een kopgroep van vijf man. Embregts, Van Dorst, Van Don gen, Van Haren en Nak. Deze laat ste had echter zoveel kracht ge spaard, dat hij op een onoplettend moment de groep achter zich liet. Met een mooie demarrage was hij weg en onbereikbaar geworden. Bij de nieuwelingen was er eveneens een spannende strijd. Bü de aspiranten lag het tempo zo hoog dat er bijna geen ontsnappin gen plaatsvonden. De strijd werd dan ook beslist in een massaspurt. Hier was het Cees van Bragt uit Lage Zwaluwe, die zijn negende overwin ning boekte in dit seizoen. AMATEURS: 100 km in 2.23.20; 1. H. Nak, Rotterdam; 2. C. van Dorst, Roosendaal op 10 sec.; 3. A. Konings Sprundel; 4. G. van Hemert, Wer kendam; 5. J. van Hoek, Hooger heide; 6. A. Wouters, Zundert; 7. B. Solaro, Den Bosch; 8. G. van Dongen, Made; 9. A. van Haren, 's-Graven deel; 10. L. Embregts, Stampersgat; 11. S. van Dongen, Middelharnis; 12. J. den Hartogh, Puttershoek; 13. H. van Sandbeek, Vught; 14. K. Willem- se, Lage Zwaluwe; 15. H. van de Lugt, Vlaardingen; 16. F. Kooy, Am sterdam; 17. A. Vingerling, Simons- haven; 18. J. van Lith, Gellicum; 19. A. Koster, Rotterdam en 20. C. van de Wilk, Naaldwijk. NIEUWELINGEN: 44 km in 1.06.15: 1. C. Jansen, Nes aan de Amstel; 2. F. Kisner, St.-Jansteen; 3. R. van Berkel, Haarlem; 4. H. van Groezen. Made; 5. P. Maas, Aardenburg; 6. N. van Bijnen, Vlijmen; 7. W. Blokland, Hardinxveld; 8. F. Hansen, Vlaardin gen; 9. C. van Bostelen, Halsteren; 10. L. Roos; 11. G. St. Nicoiaas; 12. N. Mol, allen 's-Gravendeel; 13. H. van de Hoek, Dirksland; 14. H. van Don gen, Prinsenbeek en 15. J. Huijps, Heerle. ASPIRANTEN: 24 km in 42.10: 1. C. van Bragt, Lage Zwaluwe; 2. A. Ver- Keric, 's-Gravendeel; 3. L. de Waard, Heinkenszand; 4. L. Onos, Lisse; 5. J. Voesenek, Prinsenbeek; 6. H. van Handel, Papendrecht; 7. J. van Hooff Roosendaal; 8. H. Kraal, Papendrecht 9. A. Hopmans, Bergen op Zoom; 10. F. Grootzwagers, Rotterdam. (Van onze sportredactie) RIJEN De stakingen in Frank rijk zullen zelfs nog van invloed zijn op de 18e editie van „De Leren Zool" die zondag in Rijen wordt verreden. Door de afgelasting van Bordeaux- Parijs is het namelijk mogelijk dat het veld van beroepsrenners in de Rijense ronde met nog enige sterke coureurs, die nu zijn vrijgekomen, wordt uitgebreid. Momenteel is de deelname van Jos van der Vleuten reeds zeker, terwijl Jan Janssen al min of meer had toegezegd te komen wanneer de grote Franse klassieker niet door zou gaan. Of hij zijn af spraak nu nog na kan komen is op het ogenblik niet bekend- Maar ook indien de deelnemerslijst in „De Leren Zool" niet verder aan gevuld kan worden met coureurs van Bordeaux-Parijs, komt er een sterk veld van ruim tachtig beroepsrenners aan de start. Onder hen zijn de win naars van de Nederlandse profkoer- »en van het vorige weekend Peter Post (Made) en Rini W-gtmans (Roo, sendaal). Ook behoort dit tweetal tot de grootste favorieten. En dat wil wat zeggen in een wedstrijd waaraan te vens coureurs als Rik van Looy, voor de eerste maal in Rijen, Harry Stee vens „Ik zal zondag eens extra mijn best doen" Henk Nijdam, Jo de Roo en Huub Zilverberg mee doen. Laatstgenoemde coureur be haalde in de Rijense wedstrijd reeds twee maal een eerste plaats. De erelijst van „De Leren Zool", die dit jaar voor de elfde maal voor profs wordt gehouden, vermeldt ove rigens vele sterke coureurs. In 1965 schreef Gerben Karstens en het jaar daarop Jan Janssen de overwinning op hun naam. Verleden jaar domi neerden de Belgische renners. Ro ger Cooremans ging toen als eerste over de streep, op de tweede plaats gevolgd door Jos Huysmans. Beide renners zijn dit xeer ook weer van de partij'. Voorafgaande aan de wedstrijd voor beroepsrenners, rijden de amateurs en de nieuwelingen. Bij de amateurs ontbreken de meeste bekende na men. De sterkste Nederlandse ren ners nemen op het ogenblik deel aan Olympia's Toer en dat geeft de mindere goden zondag in Rijen een kans eens op de voorgrond te tre den. Kanshebbers in deze categorie zijn Van Dongen (Made), Van Dorth (Rotterdam), - Liebrechts (Vlaardin gen) en Joosen (Made). Evenals bij de nieuwelingen nemen er bij de a- mateurs ook plaatselijke renners deel namelijk Hesemans, Leyten, Van Steenbergen en Vermetten. De wedstrijden zullen worden gehou den op het tot een kleine drie kilo meter verkorte parcours, gevormd door de Stationsstraat - Laagstraat- Margrietstraat - Burg. Sweensplein - Pius X straat. Het programma luidt: 1 uur, start nieuwelingen (15 ronden) 40 kilometer; 14.15 uur start amateurs (30 ronden) 80 kilo meter; 16 30 uur, start professionals (37 ronden) 100 kilometer. LUBLIN (A.N.P.) De Italiaan Virgilio Levati heeft de veertiende etappe van de wegwedstrijd Ber- lijn-Praag-Warschau, een rit over 198 kilometer, van Rzeszow naar Lublin, gewonnen. Hij legde de afstand af in 4 uur 47 minuten en 35 seconden. Een groepje van zeven renners ging zes seconden na de winnaar over de eindstreep. De Tsjech Vavra, die achtste werd, nam de leiding in het algemeen klassement over van de Rus Tsjerkassov. De uitslag van de veertiende etap pe is: 1 Levati (Xt.) de 198 km in 4.46,35 (met 1 minuut bonificatie); 2 Hanusik (Pol.) 4.47,11 (met 30 sec. bonificatie); 3 Marks (O.-Dld.) 4.47,26 (met 15 sec. bonifactie); 4 Saitsjoesjin (Rusl.) 4.47,41; 5 Neits- jev (Buig.) z.t.; 6 Moonen (Belg.) z.t.; 7 Vavra (Tsj.-Sl.) z.t.; 8 Duchemin (Fr.) z.t.; 9 Schoeters (Belg) 4.54,54; 10 Schurter (Zwi.) z.t. AMSTERDAM (ANP) De eer ste vier amateurklassiekers van dit seizoen, waarin op doping is gecon troleerd, hebben geen overtredingen opgeleverd. In de Ster van Zwolle (16 maart), de rondes van Noord Holland (6 april), Gelderland (27 april) en Overijssel (4 mei) werden in totaal 26 deelnemers gecontroleerd. De KNWU zegt in een commen taar zeer verheugd te zijn over dit resultaat, vooral omdat h=t vorig Jaar uit de zelfde wedstrijden uit 27 controles maar liefst zes gevallen van doping tevoorschijn kwamen. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De zevenduizend toeschouwers in het Antwerpse sportpaleis hebben woensdagavond tijdens het laatste catchprogramma van het seizoen tevergeefs gewacht op het eerste optreden van wereld kampioen judo Wim Ruska. De Amsterdammer had van zijn catchdebuut afgezien, na gesprekken met verschillende bestuursleden van de N.J.J.B. Behalve het feit dat Rus- ka niet zou kunnen blijven catchen in verband met zijn nieuwe sport school, hing de wereldkampioen te vens een schorsing van de judobond boven het hoofd. DEN HAAG (ANP) De tweede kamerleden en de heren Voogd en Van Thijn (beiden pvda) hebben de ministers van CRM, van sociale za ken en Volksgezondheid en van Jus- stitie gevraagd of zij de overwegin gen delen, die in het rapport van de inzake dopingprobleem in de sport vereniging voor sportgeneeskunde worden aangevoerd omtrent de nood zaak van de bestrijding van doping. In dit rapport wordt er in na volging van de aanbeveling van het comité van ministers van de Raad van Europa van 29 juni jl. bij de regeringen op aangedrongen de sportorganisaties te vragen maatre gelen te treffen en reglementen uit te vaardigen ter voorkoming van do ping en bestraffing van het gebruik ervan, en wordt er bij de regeringen op aangedrongen zelf maatregelen te nemen indien het verzoek aan de sportorganisaties binnen drie jaar on voldoende resultaat zou hebben opge leverd. De heren Voogd en Van Thijn vra gen de ministers welk beleid zij thans ter zake zullen gaan voeren, nu het genoemde rapport is ver schenen. JAN COOREMANS uit Breda is tweede gewoiden in de Ronde van Delden. Winnaar van deze nieuwelingenkoers over 63 kilo meter werd R. Schuiten ('s-Hee- renberg) in 1 uur 37 minuten en 12 seconden. (ADVERTENTIE) klare taal ^YNANDFOCKI^ GENEVËR in de handige kneepfles f10,50 per liter WYNAND 'FOCKINK

de Stem | 1968 | | pagina 21