II Val Pompidou niet meer verwacht Meikou gaat verdwijnen KRITIEK OP LOONNOTA HOUDT AAN SNELLE ACTIE REDT 178 OPVARENDEN VAN BRANDEND NOORS SCHIP JAMIN HAMSTEREN IN_ PARUS HOUWT AAN Winst voor christen democraten EN linkse oppositie JONG GELUK OP T L00 NEDERLANDSE AMBASSADE IN SAIGON BESCHADIGD Dinsdag loondebat Benelux-SER bepleit dienst voor grensgebieden in DAGBLAD VOOR ZEELAND Y'wlcong-vuur: Vreemd Geen crisis? Geldgebrek Benzine Schrijvers Paard dood na botsing met ander paard Socialisten citroenzuuptjes Voldispert 108e JAARGANG No. 25820 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Me3, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau s Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bla» WOENSDAG 22 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgie.erstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ACHT MILJOEN STAKERS (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Hoeveel mensen er in Frankrijk staken kon gisteren niemand met zekerheid zeggen. Volgens voorzichtige schattingen is het aantal mensen, dat het werk heeft neerge legd, gisteren op zijn minst aangegroeid tot acht miljoen, de helft van de gehele werkende bevolking. Hoe massaal de onrust is blijkt wel uit het feit, dat gisteren ook de ontvangers van de belastingen hun kantoren gesloten hebben. Gewapende gendarmes hebben de wacht betrokken voor het ge bouw van de Centrale Radio, nadat lij de stakers verdreven hebben. (Van onze correspondent) DEN HAAG De kanselarij van de Nederlandse ambassade te Saigon ls bij vuurgevechten door Vietcong- mortiervuur beschadigd. De kanselier, de heer J. Bergen en zijn echtgenote, liepen een shock op. Er waren verder geen persoonlijke ongevallen. Schade werd toegebracht aan de ruiten, hout- en stucwerk, het elektrisch net en enig meubilair, al dus deelt het ministerie van Buiten landse Zaken mee. (ZIE OOK PAGINA 9) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de vooravond van Hemelvaartsdag tekent zich eindelijk een langzame verbetering af. Tot nu toe is de meimaand steeds te koud gebleven, zodat in De Bilt slechts een gemiddelde maximumtemperatuur van ruim 13 graden C. gemeten werd. Normaal dient net kwik in de mid dag al tot 18 graden te stijgen. Ook gisteren moesten wij weer genoegen nemen met 12 tot 13 graden. De (noordelijke) wind neemt af, on draait naar oostelijke richting, hierdoor zal vandaag het kwik al iets stijgen, en kan donderdag een temperatuur van 15 tot 17 graden worden verwacht. Ook de zonnige periodes nemen toe, waardoor het weer eindelijk een wat meer voor jaarsachtig karakter zal krijgen. 'n "e afgelopen nacht is plaatse lijk weer lichte nachtvorst voorge komen, maar ook die kans wordt kleiner. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De in de zogenaamde loonnota aangekondigde re geringsmaatregelen hebben een stroom van merendeels fel af wijzende reacties opgewekt. Nadat maandagavond al, heet van de naald, de grote vakcentrales hun kritiek hadden laten horen, volgde de achterban en tal van kleinere organisaties. In de Tweede Kamer deed de P'vdA-fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl een poging om een loondebat te doen plaatshebben alvorens aan de behandeling van de Belasting Toege voegde Waarde (BTW) te beginnen. Zijn voorstel werd verworpen, Het loondebat zal nu waarschijnlijk op dinsdag 28 mei worden gehouden. In de Eerste Kamer was ook al kri tiek te horen op het loonbeleid van de regering. Hoewel de senatoren niet vooruit wilden lopen op de behande ling van de nota in de Tweede Ka mer lieten zij bij de behandeling van de begroting van economische zaken de nodige kritiek doorschemeren. De KVP-senator Terwindt wees er op dat de lonen lang niet alleen de schuld zijn van de zwakke betalings positie. Ook op het werkgelegenheidsbeleid had de Eerste Kamer kritiek. In alle kringen die nauw zijn be trokken bij beleidsaangelegenheden, heeft het verwondering gewekt dat het kabinet niet, voordat het zijn be slissingen nam op het gebied van loon- en werkgelegenheidsbeleid, over zijn voornemens advies heeft ge waagd aan de Sociaal-Economische Raad. Na afloop van het gesprek van een delegatie uit het kabinet met de Stichting van de Arbeid op vrijdag avond 10 mei j.l., heeft de heer H. H, Wemmers, voorzitter van de fede ratie van katholieke en protestants- christelijke werkgevers, meegedeeld dat daarop ook de aandacht van de vier ministers is gevestigd die toen het gesprek deelnamen. Minister Roolvink heert m de pers conferentie ter toelichting van de no ta gezegd dat een afschrift van de nota aan de SER en aan de Stichting van de Arbeid is gezonden. De SER zou daaraan, indien gewenst, aan dacht kunnen besteden in het in juni ts verwachten twaalfde halfjaarlijkse economische rapport, maar wellicht nog meer in het oktoberrapport dat zich zal bezighouden met het beleid in 1969, waarop ook de nota betrek king heeft in hoofdzaak. De wet op de bedrijfsorganisatie, waarbij de Sociaal-Economische Raad in 1950 is ingesteld en waarin zijn on gevraagde en gevraagde adviserende taken zijn neergelegd, bepaalt onder meer dat, tenzij het landsbelang zich daartegen verzet, het kabinet de raad advies moet vragen over alle belang rijke maatregelen op sociaal of eco nomisch gebied die het voornemens is te treffen. Gesteld dat de raad als nog zijn oordeel zou willen uitspre ken, dan kan dat moeilijk meer als een advies worden beschouwd, omdat de beslissingen al zijn genomen, aldus bovengenoemde kringen. In deze situatie begon de Natio nale Vergadering gistermiddag aan haar met spanning tegemoet geziene debat over de motie van wantrou wen, die de communisten en de link se federatie van Mitterrand tegen de regering-Pompidou hedden inge diend. Mitterrand verklaarde voor het debat, als voorzitter van de fede ratie, dat hij bereid is alle verant woordelijkheid op zich te nemen, als de regering ten val zou worden ge bracht. Maar het is volstrekt on denkbaar dat in geval van een rege ringscrisis president De Gaulle Mit terrand tot premier zou benoemen. Samenwerking tussen hen is onmo gelijk. Men schrijft de generaal het plan toe om in dat geval de kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Andere geruchten maken melding van een referendum of zelfs het afkondigen van een uit zonderingstoestand. Zekerheid hier over krijgen we pas wanneer de ge neraal vrijdagavond om acht uur voor radio en televisie verschijnt. Het zag er gisteravond overigens niet naar uit dat d~ regering zal vallen. De 244 stemmen, die de oppositie voor de motie nodig heeft, werden in gevaar gebracht door een verkla ring van Jacques Duhamel, de leider van de centrumgroep P.D.M., die naar verwachting voor de motie zou stemmen. Duhamel verklaarde ech ter dat een aantal leden van zijn fractie de regering zal steunen. De fractie heeft scherpe kritiek op de regering, maar zij wil niets te ma ken hebben met een actie, die de communisten in de kaart zou spe len. „Wij zijn voor veranderingen maar niet voor een avontuur in het onbekende", aldus Duhamel. Gisteren ging ook het personeel van de Simcafabrieken in staking. De gehele auto-industrie ligt nu plat. De Bank van Parijs met alle bij kantoren in het hele land is dicht, maar gistermorgen waren er in Pa rijs nog enkele banken open. Langza merhand komt er gebrek aan geld, want niemand kan meer met een girobiljet betalen. Wij lenen van elkaar. Er zijn ondernemingen die met auto's geld laten komen uit het buitenland om aan hun eerste ver plichtingen te kunnen voldoen. De radio heeft gistermorgen ver scheidene oproepen gedaan tot het publiek. Men heeft ons gevraagd geen vuilnisbakken meer op straat te laten staan en ook om niet te hamsteren. Toch kwam er een run op alle levensmiddelenmagazijnen. De mensen kochten in het wilde weg. Niet alleen de vrouwen maar ook de stakende arbeiders, die toch niets anders te doen hadden. Men kocht van alles wat men een paar dagen kan bewaren. Gedroogde aardappe len, gedroogde groenten, conserven, rijst, spaghetti, suiker, chocolade, biscuits of flessen olie. Grote maga zijnen konden het werk niet meer aan, want zij werkten op halve kracht aangezien er in Parijs geen enkele transportmogelijkheid is. Klei ne winkeltjes komen in de verdruk king en zeggen dat zij zullen moeten sluiten als het zo doorgaat. Want zij kunnen zich door de verkeersopstop pingen in Parijs niet meer bevoor raden. Een andere radio-oproep gaf ons de waarschuwing vooral geen extra- benzine in huis te nemen, omdat dit bij de wet verboden is. De run op de pompstations was al even erg. Men zag voor de pompsta tions lange rijen auto's staan, die niet alleen een volle tank maar ook nog volle jerrycans wilden hebben. Er waren lieden bij die in hun wagen een vat hadden staan voor 300 liter benzine. Wanneer iedereen zijn ver stand bij elkaar houdt, is er benzine genoeg voor honderd dagen. Van alle raffinaderijen werkt 80 procent zo dat er geen sprake van is dat deze week tot uitgifte van benzinebonnen zal worden overgegaan. Het personeel van de grote Pa rijse warenhuizen heeft ook het bijl tje er bij neergelegd. „Le Printemps" en de „Galeries Lafayette" zijn door het personeel overgenomen. Een aantal Franse schrijvers onder leiding van Jean Paul Sartre en Si- mone de Beauvoir is gisteren een ac tieve rol gaan spelen in de crisis. Zij hebben het gebouw van de let terkundige vereniging bezet. De ver eniging is een particuliere organisatie waarvan de meeste Franse letterkun digen lid zijn. De auteurs hebben verklaard dat de bezetting van het gebouw tot uit drukking moet brengen dat zij soli dair zijn met de studenten en de sta kende arbeiders- BERLIJN (D.P.A.) In volle ren zijn twee paarden bij de training op de renbaan Mariendorf in West-Ber- lijn frontaal op elkaar gebotst. De zesjarige hengst Misanthrop werd daarbij zo ernstig gewond dat hij moest worden afgemaakt. De twee berijders vlogen na de bot sing in een boog door de lucht. DEN HAAG (ANP) De Econo mische en Sociale Raad van Advies van de Benelux-Economische Unie, ook wel Benelux-SER genoemd, heeft op zijn gisteren en vandaag in Den Haag gehouden plenaire verga dering vier unanieme adviezen vast gesteld, betrekking hebbend op de harmonisatie van de regionale poli tiek in de grensgebieden, de handel tussen de Benelux-landen, de scha deverzekering en de coördinatie van de sociale wetgeving. Met het oog op de harmonisatie van de toepassingsmaatregelen van de regionale politiek in de grensge bieden stelt de raad voor (op basis van art. 40 van het unieverdrag) een gemeenschappelijke dienst op te richten voor de ontwikkeling van de grensgebieden. Die dienst zou moe ten worden belast met het voor die gebieden uitwerken van actiepro gramma's die aan het comité van ministers moeten worden voorgelegd. LONDEN (A.P.) Een zorgeloos vakantieschip is gisteren op de Noordzee in brand gevlogen. Een Massale reddingsactie, waaraan schepen van vier landen deelnamen, redde de 178 opvarenden van bet schip. Jen plotselinge brand in de schoorsteen van het 5000 ton meten- de Noorse motorschip Blenheim verraste de meeste van de 98 pas sagiers bij hun ontbijt, halverwege de reis van New Castle in Enge land naar Oslo in Noorwegen. De brand breidde zich uit tot de achtersteven en dwong de opvaren den het schip te verlaten. Op zes bemanningsleden na, die achterble ven om het vuur te bestrijden, gin gen allen in de reddingsboten. Een scheepsofficier liep brandwonden op, maar verder werd er niemand gewond. Nederlandse, Engelse, Deense en Duitse schepen haastten zich naar de plaats van het ongeluk; ook he likopters werden ingezet. Britse torpedobootjagers verlieten onmid dellijk de haven. Drie patrouille vliegtuigen van de RAF stegen op met rubbervlotten en medicijnen. Twee Deense vissersboten waren het eerst ter plaatse en namen 65 passagiers aan boord. Ook het Ne derlandse bevoorradingsschip de Smith Lloyd-3 was er snel bij om deel te nemen aan de reddingsope raties. De Braemar, het zusterschip van de Blenheim, was op weg van Oslo naar New Castle, en week van haar koers af om de overige schipbreu kelingen aan boord te nemen. De Blenheim vervoerde op deze reis ongeveer 6« Noorse en 38 En gelse passagiers Bovendien had het schip 168 ton vracht aan boord, waaronder 50 nieuwe automobielen. Het schip was in 1951 voor de 01- senlijn gebouwd. Gelukkig was de Noordzee op het moment van het ongeluk erg kalm, zodat alles goed is afgelopen. ROME. De Italiaanse par lementsverkiezingen hebben het verrassende resultaat gehad dat zowel een van de regeringspar tijen, de christen-democraten, als ook de linkse oppositie onder aanvoering van de communisten met een flinke winst uit de (stem)bus zijn gekomen. Na een verkiezingscampagne, waar bij weinig nieuwe argumenten naar voren kwamen, waren spanning en onrust onder de stemmers de afge lopen dagen toch groter dan verwacht werd. De verkiezingsresultaten voor de Senaat en het Huis van Afgevaar digden hebben naar het oordeel van politieke waarnemers verschuivingen teweeggebracht, die op langere ter mijn niet zonder gevolgen zullen blij ven. De regerende christen-democraten hebben hun stemmenaandeel in het Huis van Afgevaardigden van 38.3 tot 39.1 pet. en in de Senaat van 34.9 tot 38.4 pet. kunnen opvoeren en blijven daarmee, zoals ook werd verwacht, ondubbelzinnig de sterkste partij in het land. Maar voor de mees ten was het bepaald verrassend, dat de communisten ook winst boekten. Zij kwamen in het Huis van Afge vaardigden van 25.3 op 26.9 pet. én bereikten in de Senaat samen met de eveneens uiterst linkse „sociaal-pro letariërs" de 30 pet. Bij de Senaats verkiezingen in 1963 behaalden de communisten samen met andere groe- Den 25.5 pet. Onverwacht was ook de mate waar in de van de regeringscoalitie deel uitmakende socialisten stemmen ver loren. Hun aandeel in het Huis van Afgevaardigden daalde van 19.9 tot 14.5 pet. en in de Senaat moesten zij eveneens met een verlies van onge veer 5 pet. genoegen nemen. Zij kre gen daar 15.2 pet. Hiermee is duide lijk geworden dat de beide in 1966 herenigde socialistische partijen P.S. D.I. en P.S.I. de aderlating door de afsplitsing van de „sociaal-proleta riërs" in 1964 niet hebben overwon nen. Het is de verenigde socialisten niet gelukt zich tot een massapartij te ontwikkelen en daarmee bij de arbeiders de communisten de wind uit de zeilen te nemen. Ook de rechtse partijen kregen in het Huis van Afgevaardigden een ge voelige klap. De liberalen (5.8 pet.) verloren 1,2 pet., de neo-fascisten (4.5) verloren 0.6 pet. en de monar chisten (1.3) 0.5 pet. Daarentegen konden de republikeinen, de derde coalitiepartij, hun aandeel van 1.4 op 2 pet. brengen. Hoffotograaf Max Koot maakte deze vertederende foto van prin ses Margriet en haar baby prins Maurits. De Antwerpse Scheldetunnel vordert, hoewel vertraagd. Het derde tunnelsegment ligt op zijn plaats. Pagina 5. Als geen maatregelen worden genomen, zal rond het leeuwen park Beekse Bergen een ver keerschaos ontstaan. Pagina 3. In het Noordhollandse Scher- merhorn gaan de molens weer draaien. Pagina 7. Geen invoering van zomer tijd in Nederland, tenzij heel Europa meedoet, adviseert de SER. Pagina 9. De nieuwe FAO-directeur, Ir. A. H. Boerma, is niet pessimis tisch inzake de oplossing van het wereldvoedselprobleem. Pagina 11. Fay Dunnaway, van Bonnie and Clyde, komt ook in haar nieuwe film ongelukkig aan haar einde. Pagina 17. Morgenavond kunnen de voetballiefhebbers op de t.v. Hamburger S.V. zien spelen te gen A. C. Milan om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Pagina 19. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 85 voor 75 IT niet duur wel heerlijk Examenvrees? Kalmeert! - M. Maakt nfet loom of slaperig! Verkrijgbaar bij H.H.Apothekersen Drogisten

de Stem | 1968 | | pagina 1