LOONNOTA: Frankrijk van buitenwereld afgesloten Vrouw ernstig gewond na pistoolaanslag JAMIN Mi-loclc re ACTIES Werkgevers: veel begrip van Drama kaatsheuvel' Zware aanval op bewind De Gaulle Werknemers veel kritiek pater met nieuw hart opgestaan Protestanten en katholieken in Raad van Kerken DAGBLAD VOOR ZEELAND GELD VOOR WERKGELEGENHEID BELASTINGVERLAGING EERDER OVERBESTEDING LOONGOLF Opklaringen WRAAK WELLICHT MOTIEL morgen Wereld missiedag van de kinderen - ffiagblal Ik Mogelijke moordenaar Albert de Leener in Argentinië in arrest Nederlandse primeur theespritsjes socks of standing 108e JAARGANG No. 25819 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W A, J M. Harkx HoofdredacteurL Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, j. van Hootegem, mr. dr. A. J. j /ui. Mes, P V M. Vercauteren, jê v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 29aabla9 DINSDAG 21 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Sfeenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). Cao's 1969 worden verlengd (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG. - De regering heeft in enkele stukken aan de Tweede Kamer de volgende loonmaatregelen aangekondigd Alle c.a.o.'s, die in 1969 aflopen, worden op het mo ment van afloop met zes maanden verlengd. Maatregelen, die in 1969 zouden worden uitgevoerd op grond van langlopende contracten (Philips b.v.), mogen pas zes maanden na de overeengekomen datum worden uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers buigen zich diep over 4e loonnota van de regering. Een voorzichtige instemming met een aantal punten in de nota kan bij de werkgevers worden waargenomen. Bij de werknemers is er scherpe kri tiek. Het verbond van Nederlandse on dernemingen beraadt zich vandaag over de nota. Een woordvoerder zei, dat wordt toegejuicht, dat voor dit K ®een i°onPauze wordt afgekon digd. Maar hij vindt het niet zo ver standig, dat nu al de loonpauze voor wordt afgekondigd. Overigens Plaatst het grootste werkgeversver bond in dit stadium een groot aan tal vraagtekens bij de nota. Bij het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond wordt in grote 'jnen met de nota ingestemd Ook dier de vraag: was het niet beter ge lest als de regering pas tegen het eind van het jaar een loonpauze had Bekendgemaakt. Het N.K.W.V. heeft v voor Hat He regering de ^schillende b^idsvoornemens «als liiïi Pa™et presenteert. Minder ge- Wordt het financieren van de werkloosheidsbestrijding door middel e?r verlaging van de investe ringsaftrek genoemd. H« Nederlands Katholiek Vakver- reageert in zijn blad „Ruim ent heet van de naald. Het kabinet v vee' 'neens en bestrijdt een esteding door het werknemers- komen af te romen, terwij] andere stoepen buiten schot blijven. Maar i j^erkgelegenheidsbeleid is dik on- vw-t°enc'e 0n worHt praktisch niet i evigd. Voor de werknemers is j efn Politiek van: eerst knijpen en trovi,0egeven' '->e overige inkomens- kkers gaan er in verhouding door ^loonmatiging en eventuele belas- gverlaging alleen maar op vooruit. zenrurt !"en a?n He vruchten de we- ijkc bedoelingen van het huidige ""liet kennen, aldus het N.K.V. (\an onze correspondent) S Pater Boulogne die in Pa- maat, l meuw hart heeft gekregen. volgens een gisteren uit- heeft communiqué, zo goed, dat hij gelo L opstaan. Hij heeft ook o Een compensatie voor de kosten stijgingen per 1 januari a.s. voor loontrekkenden is nog niet aangekon digd. Wel zal er op die datum een be perkte verlaging van de loon- en in komstenbelasting komen, terwijl de genen, die een sociale verzekerings- uitkermp- krijgen waarschijnlijk wel een tegemoetkoming zullen krijgen. Ter bevordering van de werkgele genheid stelt de regering in het ko mend jaar 150 miljoen gulden extra beschikbaar, die in feite door het be drijfsleven moet worden opgebracht, omdat de investeringsaftrek volgend jaar wordt beperkt. Hoewel de regering de loonont wikkeling dit jaar te ontstuimig vindt, zal zij de lonen in 1968 in principe ongemoeid laten. Onverbin- dendverklaring van individuele c.a.o.'s bljjft echter mogelijk. In de „loonnota" wijst de regering erop, dat ondanks de snelle export stijging in het eerste kwartaal van 1968 de ontwikkeling van de beta lingsbalans en van de werkgelegen heid onbevredigend is gebleven. Daarom acht de regering, naast een adequaat werkgelegenheidsbeleid, een geleidelijke, matige loonontwik keling een absolute noodzaak. De ontwikkeling van de loonkosten is, naar thans duidelijk blijkt, aanzien lijk uitgegaan boven de produktivi- teitsstijging: tegenover een loonkos tenstijging, inclusief arbeidstijdver korting, van 7 pet staat een geraamde produktiviteitsstijging van 3 a 3,5 pet. Aangezien de overbestedingstenden- ties aanhouden, terwijl een structu rele werkloosheid zich aftekent welke werkloosheid weer niet los kan worden gezien van de loonontwikke ling van de laatste jaren meent de regering, dat, in combinatie met maatregelen op het terrein van de arbeidsmarkt, aan het treffen van maatregelen op het terein van loon vorming niet valt te ontkomen. Wat de ingreep op het loonfront betreft, aldus de nota, is gezocht naar een middel, dat zo weinig mogelijk discriminerend werkt en tegelijker tijd daar zou aangrijpen, waar de ernstigste bezwaren tegen de huidige loonontwikkeling zich concentreren, namelijk het beslag dat door arbeid?, tijdverkorting op de ruimte van 1969 wordt gelegd. „De regering heeft derhalve beslo ten om aan het eind van de thans in gang zijnde 'Ioongolf' een ten aanzien van alle contracten werkende maat regel te treffen. Deze zal bestaan uit een algemene verlenging met zes maanden van de collectieve contrac ten, welke in 1968 zijn of worden ge wijzigd en goedgekeurd. Ten aanzien van de meerjarige contracten zal een gelijkwaardige maatregel worden ge troffen." ZIE VERDER PAGINA De weersverwachting meege deeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, luidt: Enkele verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan giste ren. Zon onder 20.36 en op 4.36 uur, maan op 2.56 en onder 14.23 uur. CHAOS NADERT CLIMAX Lange rijen wachtenden die op het laatste moment nog contant geld in huis willen hebben, bij de banken... Het Franse leger tracht thans het transport voor zijn rekening te nemen. Soldaten zijn de passagiers behulp zaam bij in- en uitstappen. (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL De 34-jarige Turkse gastarbeider M.C. heeft gistermorgen om tien uur de 38-jarige bakkersvrouw A. Kosters- Van Kuijk voor haar woning, Erasstraat 19 te Kaatsheuvel neerge schoten. De Turk had de vrouw, die met een personenauto goederen was gaan halen bij de grossier voor haar kruidenierswinkel en bakkers zaak, kennelijk op staan wachten. Toen de vrouw was uitgestapt en zich bukte om enkele blikken uit de auto te halen schoot de man een au tomatisch pistool op haar leeg. De vrouw werd door twee kogels ern stig getroffen in het onderlichaam. Een kogel doorboorde haar arm en een andere kogel heeft een long ge raakt. Een vjjfde kogel boorde een gat in de auto. Het slachtoffer is overgebracht naar het St.-Elisabethziekenhuis in Tilburg, waar zij onmiddellijk werd geopereerd. Haar toestand is niet di rect levensgevaarlijk meer, maar toch zeer zorgwekkend. Na zijn daad rende de Tux-k de straat uit en liep via de Driestapelen- stoel naar de Heuvel, waar hij zich verstopte in een roggeveld. Straten makers, die op honderd meter afstand van de plaats van het misdrijf aan het werk waren, hadden de Turk, die lopend zijn revolver met een nieuw magazijn kogels laadde, zien vluch ten. (ZIE OOK PAG. 9) (ADVERTENTIE) De Middelburgse raad gaat ak koord mei hei plan voor de bouw van een overdekt zwem bad. Pagina 2. Elke Amerikaan, die zichzelf res pecteert, leest de New York Ti mes, die dagelijks honderd pa gina's dik is. Pagina 7. Voorlopig is geen uitspraak van de paus over de pil te verwach ten. Pagina 9. Een eeuwenoude wensdroom van de medici lijkt verwezen lijkt: ongeboren kinderen kun nen ook buiten het moederli chaam groeien. Pagina 11. Lucy Ball heeft voor haar komi sche t.v.-films in Hollywood een „Emmy" gekregen. Pagina 13. Tom Okker is de eerste Neder landse tennisser, die waar schijnlijk zowel voor het en kel- als het dubbelspel geplaatst wordt in Wimbledon. Pagina 15. BRUSSEL (AP) De Belgische politie heeft bevestigd dat de man die in de afgelopen week werd gearres teerd in Buenos Aires de Fransman Lucien Sarti is, die in België wordt gezocht in verband met de moord op ed politieman Albert de Leener. De politie deelde mee dat er een uitleveringsverdrag bestaat tussen België en Argentinië, maar dat de man ook in Frankrijk wordt gezocht. De Brusselse politieagent Albert de Leener (30) werd op 24 februari 1966 neergeschoten, toen hij een gestolen auto bewaakte die men op een par keerplaats had gevonden. Zijn moor denaars stopten zijn lichaam in de bagageruimte van de auto en gingen er vandoor. Op de plaats van de moord werd een vals persoonsbewijs gevonden. Dat leidde naar drie Fransen, waar onder Jacques Zanotto. Zanotto werd later gearresteerd en naar België gebracht, waar hij de po litie wees waar he-t lichaam van de politieman begraven was. Destijds is ook in het Zwin nog druk gezocht naar het lijk van De Leener. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlands her vormde kerk, de gereformeerde ker ken in Nederland, de oud-katholieke kerk, de rooms-katholieke kerk, de evangelisch-lutherse kerk, de re monstrantse broederschap, de doops gezinde broederschap, de evangeli sche broedergemeenten, hef genoot schap der vrienden en de Nederlandse protestantenbond hebben bij monde van hun daartoe aangewezen afge vaardigden in vergadering bijeen op 20 mei 1968, besloten over te gaan tot de oprichting van een Raad van Ker ken in Nederland op basis van een in deze vergadering aanvaard statuut. De constituerende vergadering zal gehouden worden op een nader te bepalen datum. De heer C. Roeleveld, secretaris van de Willibrord-vereniging in Ne derland, noemt het een unicum in de hele wereld, dat in een nationale Raad van Kerken ook de gerefor meerde kerken en de rooms-katholie- ke kerk als leden zitting hebben. Zo als bekend was dit voor de Wereld raad van Kerken een onhaalbare zaak. Ook is er nog geen land ter wereld, waar men dit heeft kunnen bereiken. IN TER APEL zal een Amerikaans karton verwerkend bedrijf van Milton en Bradley worden gevestigd. Het is de eerste Europese vestiging van dit bedrijf. Begonnen wordt met 30 werk nemers, met redelijke kans op vrij snelle uitbreiding. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Wat iedereen al verwachtte is gisteren ge beurd: de stakingsgolf heeft nagenoeg het gehele land plat gelegd. Sinds 1936 zijn er in Frankrijk geen stakin gen van deze omvang meer geweest. En evenals in dat jaar, toen Léon Blum het volksfront vormde, hangt er ook nu een loodzware politieke dreiging in de lucht. In het tiende jaar van zijn bewind moet president De Gaulle ernstigste aanval op zijn beleid onder ogen zien. de Morgen komt in het Franse parlement de motie van wantrouwen tegen de regering-Pompidou in stemming, die Mitterand heeft inge diend. Heel het land wacht in spanning op de afloop van dit debat. Er is een grote kans dat het parlement de regering of minstens premier Pompidou naar huis stuurt. Het aantal stakende werknemers zaterdag twee miljoen steeg vandaag tot zes miljoen, terwijl men drie miljoen stakers had ver wacht. Het land is nagenoeg van de buitenwereld afgesloten. De lucht havens zijn gesloten, de spoorwegen zijn lam gelegd. Internationale tele foongesprekken kunnen alleen gevoerd worden, als ze officieel of dringend zijn. In Parijs was gisteren de eer ste kleine paniek waar te nemen: Voor de levensmiddelenwinkels stonden lange rijen hamsteraars. Druk was het ook bij de benzi nepompen en banken. Behalve de havens, de mijnen, de scholen, die gisteren al geslo ten waren, sluiten vandaag ook de banken. De aanmaak van bankbiljetten en muntstukken is stopgezet. In Parijs gaan vandaag ook de taxichauffeurs in staking, zo dat daar helemaal geen openbaar vervoer meer is. In alle grote steden van het land was de ver keerschaos gisteren onbeschrijf lijk groot. Veel Fransen hebben de fiets weer ontdekt als een uiterst handig vervoermiddel. ZIE VERDER PAGINA 9 (ADVERTENTIES) de diep'Slaap matras waarop u ook echt uitrust! vandaag voordeel 250 gram van 73 voor 69 niet duur we/ heerlijk GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1968 | | pagina 1