ER- AAL ,NDT LK- JES :ht IURT TOS G. P. VAN MARKELO Robert was wéér niet te stuiten FRED VAN HERPEN LIET GOEDE INDRUK ACHTER Aanvechtbare zeg van Leen de Groot e GROTE (WEB WINNING VAN ZA TERDAGTEAM DCG: 4-2 Middelburg kansloos bij M. Hilders kampioen dames-jeugd NKGB LA VEttA Herrem verlaat Inter f voor mensen die weten watgoed is... Weer record van Aad Steylen RONDE VAN DE HAARLEMMERMEER Tienkamp pparaat produceert eer» die heter is dan het van de zon. Het kan fer worden gebruikt lichtdicht afsluiten ran cert;es en melkzakjt^, DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 ME! 1968 speelgoed-vrachtauto wordt rd door een laserstraal. M '.komst zal dit systeem iw root worden toegepast tf* - en wegenbouwmachines» chts 100 watt, maar ln liet van de lichtstraal heerst e temperatuur dan °P jj®1 van de zon- Daar het be- materiaal slechts op een oppervlak (1/25 vierkan- ;ter) wordt verhit, zijn risiewerkjes mogelijk, moeite snijdt de laserstraal elige filters op de vereiste zelfs zeer hittebestendige »als asbest, kunnen de straal n fractie van een seconde Ook in de chirurgie wordt raai toegepast, bijvoorbeeld boren van gaatjes in ge itten, die met pennen weer r moeten worden gezet, w kan de laserstraal worden voor zulke doodgewone be- i als het dichtsimelten va uders voor melk en yoghw* lazen ampullen in de 1®- he industrie. dere gaslaser, die in HaIJ' rd getoond, is bedoeld a :isie-meetapparaat. By a metro-tunnels, stuwdain- visietorens en schoorsten metingen tot op millimeters rig nodig, die met conve lethoden niet meer kunn 'erricht De laserstraal er door geen stof, regen het lood slaan en levert on nauwkeurige meetgeg - Ier veel aandacht OP >e voorjaarsbeurs trok atie van laserstraal-best een 25 centimeter 1^, [auto. De auto wordt i» an de laserstraal in een chting geleid. Verandert van de straal, dan wu e voertuigje zijn koers. ne jdetectoren en versterk Binnenkort zullen macwj tunnel- en wegenbotnv <V manier kunnen worden Joël Robert, de sterke Belg (hierboven in actie) bewees in Markelo zijn klasse weer eens. Hij won beide manches en verstevigde zijn positie aan de kop van de wereldranglijst. ALKEN (A.N.P.) De traditio nele halve competitie tussen de zater- ilajvoethalelf tallen van Frankrijk, België en Nederland om de Coupe Fernand Chanelle, is dit jaar op over tuigende wijze door Nederland ge wonnen. Na de overwinning met 31 op Frankrijk in Rijssen, versloeg Ne derland zaterdag te Alken voor nog geen 200 toeschouwers op het veld van een bierbrouwerij België met 6—1, Een gelijk spel was voor Nederland voldoende geweest. De Belgen had den Immers in Straatsburg met 03 van Frankrijk verloren. Nederland wilde echter meer. Het wilde er geen twijtel over laten bestaan welk land de keker toekwam. De Belgen wer den er de dupe van. Zij hadden tot de rust (1—2) redelijk stand gehou den, maar kregen in het laatste half uur geen voet meer aan de grond. De 23-jarige Henk Kiel van het Kamper Go Ahead was de grote uit blinker in de Nederlandse ploeg. Kiel speelt al vier jaar in de middenlinie, maar voldeed in het duel tegen de Fransen niet. Trainer Sterk gaf hem in deze wedstrijd een kans in de voorhoede. Kiel heeft die kans met heide handen aangegrepen. Hij was bijzonder actief, liep op eike bal en ontpopte zich tot een schutter van formaat. Hij scoorde drie keer. De coach van Hasselt Sporting, een club uit de Belgische derde divisie, toon de na afloop veel belangstelling voor Kiel Nederland startte met een fel of fensief, dat al in de tweede minuut resultaat opleverde. Kalden, op rechts doorgebroken, zette scherp voor, waarna Christiaens in een po ging de bal weg te werken, hard langs de verbijsterde doelman De Borger schoot (01). Toen een gro tere voorsprong uitbleef, verslapten de Nederlanders De Belgen kregen daardoor de kans in de aanval te gaan, maar deden dat zo doorzichtig, dat de Nederlandse verdediging moeiteloos kon ingrijpen. Toch maak ten de Belgen gelijk. Bij een hoge voorzet van links torende de lange Janssen boven de Nederlandse ver dedigers uit en hij liet met een kop bal de debuterende doelman Beukers, die in het begin onzeker optrad, maar zich later herstelde, kansloos. In de laatste minuut van de eerste helft bracht Kiel de stand op 21, uit een inworp van de opgerukte rechtsback Gouman. Na de hervatting kwamen de Bel gen, die twee spelers hadden uitge wisseld, er niet meer aan te pas. Ook al omdat hun rechtsback Haes te graag mee naar voren ging. De Ne derlandse aanvallen, veelal geleid door de hard werkende Jan den Rooyen, waren snel van opzet en bij zonder gevaarlijk. Diepenveen (2 x) en Kiel (2 x) zorgden ervoor dat de Belgen in eigen land hun grootste nederlaag tegen Oranje leden. (ADVERTENTIE) In heel Nederland drinken steeds meer mensen 'n Elske, die gouden kruidenbitter uit Limburg. Weet u nog wel? ELS LaVera.de echte ELS. Van Hennekens. 'n Zuiver natuurprodukt, bereid volgens een oud, geheim familierecept. ELS La Vera.Koel geserveerd. Die voortreffelijke borrel. Dat geweldige apéritief. Vrouwen drinken ook graag 'n Elske. Met suiker. ELS LaVera. Hoort u eigenlijk in huis te hebben.Haal maar 'n fles. Bij .uw slijter, 't Zal u goed doen! Distilleerderij Jacq. Hennekens n.v. Beek (L.) (Van onze motorsportmedewerker) MARKELO Opnieuw hadden de weergoden medelijden met de orga nisators van de G.P. van Markelo. 's Morgens om tien uur werd het zware circuit van de Herikerberg door de elkaar opvolgende stortbuien geteisterd. Op de tijd dat zich nor maal het duizendkoppige publiek naar de wedstrijden begeeft, brak de zon door en werd het nog ideaal race- weer. Dat het zwaar zou worden bleek al tijdens de training. De mod derpoelen, verspreid over het hele circuit, vroegen het uiterste van ren ners en machines. Precies volgens schema viel het starthek voor de eer ste manche van de grote prijs van Nederland 250 c.c. Arbekov was als eerste weg, gevolgd door de Duitser Weil en de Belg Robert. Frans Sig- mans zat klem in de meute en wor stelde zich met alle moeite terug naar de achtste plaats. Door een mankement aan de voet- rem viel hij in de vierde ronde terug naar de 24ste plaats. Er was geen redden meer aan. Jo Lammers reed een beste manche en klom regelmatig enkele plaatsen op. Sylvain Geboers, die lange tijd in een fel duel was ge wikkeld met de Zweden Hallman en Pettersson om de zesde plaats, wist zich enkele ronden voor het einde naar de derde positie te werken. Shinkarenko redde de Russische eer door als tweede te finishen. Uitslag eerste manche: 1. Robert: 2. Shinkarenko; 3. Geboers; 4. An- dersson; 5. Moisseev; 6. Pettersson; 7. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM Middelburg is er niet in geslaagd het Amsterdamse D.C.G., kampioen van de eerste klas A, op eigen bodem te weerstaan (4 2) De Zeeuwen hebben over het geheel genomen niet al te best gespeeld en vooral de verdediging liet in deze wedstrijd menig kostbaar steekje val len. Ook de Zeeuwse aanvallers sta ken niet in hun beste vorm en veel van hun soms goed werk vond een ontijdig einde door veel te slordig spel. De Zeeuwen hadden bovendien met spelerspech te kampen in deze wedstrijd. Na 25 minuten moest de rechter - verdediger Vermeirssen uitvallen Van Liere nam zijn plaats in. Deze moest het echter op zijn beurt tien minuten na de rust laten afweten en nu kwam Brasz het elftal comple teren. Dat deze noodgedwongen wij zigingen de rust in de defensie niet ten goede kwamen, bleek herhaal delijk en vooral doelman But greep er ditmaal nogal eens naast. Het duurde overigens nog tot de 37e minuut voor D.C.G. zijn kleine veldmeerderheid in een doelpunt kon uitdrukken. Rechtsbuiten Pels- ma had succes na een misgreep in de Zeeuwse defensie (1-0). Nog voor de rust werd het 2-0, want in de 42e minuut kopte Mulder de bal langs doelman But, die hier bij niet geheel vrijuit ging. (2-0). Na de hervatting bleek Middel burg zich nog niet gewonnen te wil len geven en na 10 minuten kon De Vos een doorloopbal met een goed tegenpunt afronden (2-1). DCG nam opnieuw het heft in han den en de Middelburgse defensie kreeg handenvol werk In de 25e mi nuut kopte Mulder op het doel en op nieuw blunderde de Zeeuwse kee per (3-1). Middelburg probeerde nog maals met aanvallend spel de bakens te verzetten en inderdaad kon Wijs in de 31e minuut met een boogbal de D.C.G.-doelman verschalken (3-2). Middelburg probeerde toen nog wel naast de Amsterdammers te komen, maar de hechte D.C.G.-defensie, het sterkste deel van de ploeg, gaf geen krimp. Het vonnis over Middelburg werd 8 minuten voor het einde vol trokken, door Mulder, die met een prachtig schot de Zeeuwse doelman kansloos versloeg. (4-2). Storm; 10. Lammers. Nadat Wiebe Plötz de nationale wedstrijd gewonnen had voor Selling en Boom, vertrokken de internationa len voor de tweede manche. Direct na de start was er een valpartij, waarbij Geboers, Petuskov en Sig- mans betrokken waren. De Neder lander kwam nog wel door, maar verdween toch uit de wedstrijd. De Russen Shinkarenko en Moisseev na men de kop met Andersson in hun viel. In de achtste ronde plotseling iensatie. Shinkarenko was verdwenen m Andersson kwam in leidende po litie ten val. Jammer genoeg brak hij een been zodat hij niet alleen een ereplaats in Markelo verspeelde, -naar bovendien voor enkele maanden uitgeschakeld is. Robert kwam nu opnieuw aan de leiding, met Suzuki-man Pettersson op de tweede en Hallman op de derde plaats. Geboers volgde als zesde, het geen voldoende was om zijn derde plaats in het totaalklassement veilig te stellen. Uitslag tweede manche: 1. Robert; 2. Pettersson; 3. Hallman; 4. Storm; 5. Moisseev; 6. Geboers. Einduitslag: 1. J. Robert, 2 punten; 2. O. Pettersson, 8 punten; 3. S. Ge boers, 9 punten; 4. G. Moisseev, 10 p.; 5. T. Hallman, 11 p. (tijd 97.34.2); 6. J. Storm, 11 p. (tijd 97.36.0). (Van onze gymnastiekmedewerker) VUGHT De nationale turnkam- pioenschappen meisjes en damesjeugd werdei gehouden in de sporthal te Vught. De belangstelling was zeer groot, mede omdat zij plaatsvonden in het kader van het 60-jarig be- staansfeest van de gymnastiekvereni ging ,frins Hendrik". De voornaamste uitslagen luiden: Meisjes- 1 C. v. d. Voort (Pancra- tius, Amsterdam) 70.60 pnt.; 2. J. Smit (idem) 63.95; 3. M. Koot (Wils kracht Utrecht) 63.50. Het Bredase meisje M Brouwers van Durfal ein digde als tiende. Dames-jeugd: 1. M. Hilders (Her cules, Haarlem) 70.55; 2. A. Smit (Pancratius) 69.75; 3. A. v. d. Voort (idem) 65.55. De Bredase M. Fievet van L.l.O.S. moest haar, bij de halve finales behaalde, vierde plaats ruilen voor een zesde; zjj behaalde 61.85. SCHEVENINGEN (ANP) Aad Steylen heeft in Scheveningen een nieuw Nederlands record gevestigd op de 10 Engelse mijl (16,090 km) door deze afstand te lopen in 50 mi nuten en 6,6 seconde. Het oude record stond sinds 10 sep tember van het vorig jaar ook al op naam van Steylen met een tijd van 50.30,5 sec. Steylen leverde deze pres tatie tijdens een wedstrijd in Sche veningen die hij met bijna een minuut voorsprong op Wim Hol op zijn naam schreef. Louis Vink werd derde. De uitslag luidt: 1. Aad Steylen, 50.06.6; 2. Wim Hol, 51.01.6; 3. Louis Vink, 52.50.0; 4. Klaas de Ruiter, 52, 54.2; 5. Rudi Mol, 53.11.0. "1 De tienkamper Kees Stam tweemaal in actie tijdens de tienkamp in Rotterdam. Links werpt hij de speer, rechts is hij bezig met polsstokhoogspringen. Stam liet een goede indruk achter. LISSE (ANP) Fred van Herpen, de Nederlandse recordhouder op de 100 meter (46.9) heeft zondag tijdens nationale atletiekwedstrijden in Lisse laten zien dat er dit seizoen van hem wel het een en ander verwacht aan worden. Van Herpen, een van de steunpilaren voor de Olympische 4 x 400 meter-ploeg kwam weliswaar nog niet uit op zijn specialiteit, maar op de 100 en 200 meter maakte hij een voortreffelijke indruk. Vooral de 200 meter ging bijzonder snel. Vari Herpen werd daarop wel gesteund door een te sterke rugwind maar zijn 21.2 seconden bieden uitstekende perspectieven. Op de 100 meter no-| teerde hij 10.7 seconden. I De kandidaten voor de 4 x 100 meter, ploeg, Mahieu, Lievense, Van Herpen, Van de Heuvel en Vellinga hadden van bondscoach Westphal de opdracht gekregen hun snelheid en conditie te testen op de sprintnummers. Het vijf tal bracht het er goed af. Uiteraard noesten zjj hun meerdere erkennen ■n de pure sprinters Eddy Monsels (10.5) en Ad de Jong (10.6), maar Je tijden, ruim binnen de elf secon den, waren van goed gehalte. De 4 x 100 meter estafetteploegen van de dames en de heren kwamen in Lisse ook in actie De formatie Tam- minga, De Jong, Blom en Van de Meulen kwam tot 41.1 sec. De da mes Wilma van der Berg, Hillie Gan- ZWANENBURG (A.N.P.) Rink Cornelisse stond schokschouderend tegenover de jury. De 21-jarige Am sterdammer begreep er niets van. „Ik ging toch zeker een kwart wiel voor hem over de streep", jammerde de te leurgestelde hoofdstedeling, wiens tranen diepe voren ploegden in het kema, Truus Hennipman en Lidy Makkinje brachten het er aanmerke lijk minder af. De wissels gingen bij zonder stroef en de tijd was er dan ook naar: 47.5 sec. Later op de mid dag werd nog een andere formatie geprobeerd maar toen gingen twee- naai achter elkaar de wissels gran dioos de mist in. Op de individuele honderd meter was Wilma van der Berg met 11-6 secon- ien ongenaakbaar, omdat zij echter (esteund werd door een te sterke •ugwind, moet deze prestatie met de lodige reserve bekeken worden, lïieke Sterk was de snelste 400 meter loopster. De Haarlemse noteerde 56.8 sec., waarmee zij Truus Hennipman en Ilja Keizer resp. 1.0 en 1.1 sec. voor bleef. De eerstejaars seniore Miep van Beek (ADA) kan zich ontwikkelen tot een goede vijfkainpster. De 19-jarige Am sterdamse kwam tot een totaal van 4232 punten. De langere loopnum mers bij de heren leverden overwin ningen op voor Haico Scharn en Eg- bert Nijstadt. Scharn won de 800 m in 1.53.0, terwijl Nijstadt, die elke week snellere tijden maakt op de 3000 meter tot 8.18.8 kwam. Wanneer men deze foto bekijkt, is het niet zo onbegrijpelijk dat Rink Cornelisse (rechts) tegen de uitslag protesteerde. Hij drukte zijn voorwie! iets eerder over de streep dan Leen de Groot, of de Utrechter moet juisl in die paar decimeter na de streep sterk afgeremd hebben, wat erg on waarschijnlijk lijkt stof en vuil op het na 160 zware ki lometers zo bezwete gelaat. Vlakbij hem wachtte de eveneens 21-jarige Utrechter Leen de Groot de gebeur tenissen af. Zijn naam was als die van de winnaar van de Ronde van de Haarlemmermeer door de luidspre kers gekomen. Terwijl Cornelisse daar zo in-drnevig ronddoolde, kon er echter bij De Groot geen vreugde grimas af. Was hij misschien niet overtuigd van zijn zege? Er waren onder de omstanders, ook onder de juryleden, velen die meenden van een duide lijke zege van Cornelisse te moeten spreken. Het hielp echter niet, want de beslissing van de kamprechter, Jan Klip, is in een dergelijk geval onaantastbaar en dus werd ook het protest van Cornelisse een hopeloze zaak. De erelijst van de winnaars van deze altijd door wind geteisterde rit over de eindeloos lijkende wegen van de Haarlemmermeer, werd dan ook de naam van Leen de Groot bijge schreven. Een goed winnaar overi gens. De Groot is een van de gese lecteerden van de Ronde van de Toe komst en de Spelen van Mexico en hij had een dergelijk wapenfeit broodnodig om zijn bevoorrechte po sitie te kunnen handhaven. Want tot nog toe had hij zich in de klassiekers vrijwel niet onder de eersten kunnen scharen. De uitslag luidt: 1 Leen de Groot (Utrecht) 160 km in 3 uur 37 min. en 55 sec.; 2 Rink Cornelisse (Amsterdam), 3 Matje Gerrits (Oploo); 4 Jos Dekker (Enk huizen); 5 Cor Leunis (Amsterdam); 6 Klaas Balk (Badhoevedorp); 7 Leen Poortvliet (Dirksiand); 8 Piet van Katwijk (Oploo); 9 Van der Knaap (De Kwakel); 10 Joop Zoete melk (Rijpwetering); 11 Bennie Groen (Steenwijk); 12 Jan Buis (Halfweg) allen z.t. als De Groot; 13 Peter van der Voort (Halfweg) op 10 seconden; 14 Ted Blom (Haarlem) op 1.19; 15 Ger Harings (Scheulder) op 7.13. (ADVERTENTIE) Tijdens een nationale tienkamp in Rotterdam kwam de aankomende gymnastiekleraar Freek Stam, die afgelopen week zijn praktisch exa men had gedaan tot een totaal van 8326 punten. De Delftenaar Balde werd met 6264 punten tweede. De vijfkamp dames eindigde met 4116 punten in een zege voor Nel van de Veen (AVR). !n Rotterdam leverden twee junioren van PAC voortreffelijke prestaties. Niko Kriatkow bleef met 1% kg die-, cus slechts zes centimeter onder het nationa'e record dat op 46.58 m staat, terwijl Wim van Abkoude 64.00 meter met de speer wierp. MILAAN (ANP) Helenlo Her rera, de dynamische in Argentinië geboren coach die Internazionale tot een van de sterkste voetbalteams ter wereld maakte, heeft zaterdagavond zijn functie ter beschikking gesteld. Er was de laatste maanden reeds een sterke oppositie tegen „Signor H.H.", lie nog toenam toen Inter als vijfde eindigde in de Italiaanse competitie. Herrera vertelde dat hij zijn besluit .enomen had. nadat vaststond dat die-magnaat Angeln Moratti zou af reden als president van Inter. Mo- •atti is een groot bewonderaar van Jerrera. Ivanoe Fraizzoli, de nieu we presdient, heeft reeds enkele weken geleden te kennen gegeven dat hij Herrera niet zou bandhaven als coach en pogingen zou onderne men om Alfredo Foni, die vijftien jaar geleden de ploeg onder zijn hoede had, te contracteren.

de Stem | 1968 | | pagina 7