Anton Geesinkgeen trainer meer? STERKE TOM OKKER GEEN SUCCESSEN VOOR JUDOPLOEG ITALIAANSE TITEL VOOR West Bromwich sloeg in verlenging toe: 1-0 architeam GRATIS nieuw van Nuts Hockey-elftal won ook van Polen bij 4 repen sleutelhanger ivelden ■rdacht Slechts twee medailles.... AC Milaan zonder Malatrasi naar Rotterdam Coureur verongelukt gstelling t m waar? VANDAAG MORGEN Laatste Niet meer? Overleg Beste Uitslagen Dag rust op volgende judotitelstrijd knisper-knasper-lekkernij met roomkaramel r en melkchocolade Ajc MATIGE CUP-FINALE Hecht West Bromwich Albion-aan- voerder Graham Williams ging op de schouders nadat hij de Engelse beker ontvangen had. voor een recette van 110.000 pond sterling (ongeveer 950.000 gulden) zorgden, duidelijk dat de conditie van de spelers in dit duel, waarin het uiterste werd geëist, wel eens EINDHOVEN (ANP). Het Ne derlands hockey-elftal heeft ook zijn tweede wedstrijd in het Eindhovense Frans Ottenstadion, de prachtige aan winst van de Nederlandse hockey- gemeenschap, gewonnen. Na de 3-0 tegen Frankrijk werd het tegen de Polen zondagmiddag 3-0. En toch zat er in beide wedstrijden groot verschil. Kwamen onze landgenoten tegen de Fransen in de tweede helft tot hockey van internationale klasse, waardoor zij niet alleen door drie doelpunten tot winst kwamen, maar bovendien zich revancheerden voor hun slechte spel in de eerste helft, tegen de Polen, die met een gewel dige inzet speelden en ook in de tweede helft geen moment verflauw den, konden de Nederlanders alleen in de eerste 35 minuten waardering oogsten. Dat zij in deze periode slechts één doelpunt scoorden, was welhaast onbegrijpelijk, want de kansen om toen reeds een veilige voorsprong te nemen waren legio. Vooral de mid denvoor Kick Thole sloeg enkele grandioze „missers", waardoor het voortreffelijk voorbereidende werk van de op de linkervleugel schitte rende Arie de Kejjzer maar eenmaal tot resultaat leidde. Dat was in de zestiende minuut, toen hij de bal over de gehele breed te van het veld naar Frans Spits speelde, die met een voorzet Thole in de gedesorganiseerde Poolse ver dediging de kans bood voor een vol treffer. De Polen, die in de tweede helft met hun hoge tempo de Neder landers terugdrongen en zelfs het doel van Boks onder druk zetten, bleken in hun technische scholing nog niet ver genoeg gevorderd. Hun zwoegen bleef daardoor tot geluk van de Nederlanders onbeloond en toen Buma in de 24ste minuut na de rust uit een strafcorner de stand op 2-0 bracht, was de strijd beslecht. Het applaus, dat van de tribunes na afloop over de hoofden van de Polen werd uitgestort, drukte echter dui delijk de waardering uit, die men voor dit kranige, strijdvaardige elftal had. Het overwicht van Everton ver minderde en de verlenging kondigde zich steeds duidelijker aan. Deson danks had de ploeg uit Liverpool in de slotfase van de tweede helft de zege kunnen grijpen. Zes minuten voor tijd kopte de vrijstaande rechts buiten, Jimmy Husband, echter van dichtbij over. Drie minuten was de verlenging oud toen Jeff Astle met een strak schot West Bromwich Albion de zege bracht. Onverdiend was de overwin ning van de mannen uit de Midlands zeker niet. De ploeg had in de har de, doch zelden onsportieve finale, een zeer hechte verdediging, die de aanvallen van Everton bekwaam tot staan bracht. Het was de tiende maal dat West Bromwich de eindstrijd bereikte. In 1886, 1887, 1895, 1912 en 1935 moes ten de spelers met de verliezersme dailles genoegen nemen. In 1888, 1892, 1931, 1954 en in 1968 leverde de cupfinale een zege voor de ploeg op. MILAAN. (ANP). AC Milaan zal in de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars, die donderdag in het Feijen- oordstadion wordt gespeeld, uitko men zonder verdediger Malatrasi, Hij werd in de laatste competitie wedstrijd geblesseerd. Vermoedelijk zal Scala als verdediger worden aan gewezen. Nereo Rocco heeft in Milaan ver klaard dat de ploeg verder waar schijnlijk niet zal afwijken van het elftal dat in de halve finales Bayern München uitschakelde. De formatie zou er dan als volgt uitzien: Cudici- ni, Anquiletti, Scala, Rosato, Schnel- linger, Trappatoni, Hamrin, Lodetti, Sormani, Rivera en Prati. Tegenstander Hamburger SV reist vanmiddag met 15 spelers naar Ne derland. De ploeg zal zich in het KNVB-sportcentrum te Zeist voor bereiden op de eindstrijd. Trainer Kurt Koch is niet van plan de op stelling voor woensdag bekend te maken. Hij wil de laatste training afwachten, voordat hjj zijn formatie samenstelt. NÜRNBERG (ANP) De 28-jarige Horst Schrankl (W.-Dld.) is zondag tijdens de Grote Jura-prijs in Neu- markt verongelukt. De Duitse coureur raakte kort voor de finish met zijn Porsche van de baan en sloeg tegen een boom. Schrankl overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis aan zijn verwondingen. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 MEI 1968 rment gehesen en met het in het Franse en Nederland- ied door de marinierskapel plechtigheid besloten. Daar- ;r voor de genodigden, die len verzameld op het bor. het raadhuis in Kapelle, door de marine-mannen! p motorordonnansen en dé kapel, besloten met een con. de marinierskapel, waar. r grote belangstelling be- e plechtigheid werd beslo- een ontvangst in het raad- Kapelle, bij welke gelegen- werd gesproken door bur- r Van Suylekom van Kapel- Franse ambassadeur in Ne- urg Kunstexpositie. Walcheren, Molenwater: van 918 uur. bief: 9.30-12 en 13.30-17.30 uur Spoorwegen in .Zeeland, uur dat in Texas 14 jaar erke Premiekeuringen stieren en .jk fok vee 1968 ïrke Premiekeuringen stieren en ik fokvee 1968 en 0 uur k van Dr. Fu Manchu 14 Jaar igebouw 20 uur ago 14 jaar 0 uur 3oerikelen -en .a 20 uur r de hel 18 jaar pen 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 cht tot het donker is 18 jaar 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur for al] seasons a.l. 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur baigneur a.l. 12. 15. 18 en 21 uur of the west a.l. ides 12, 14.30, 16.50, 19.10 en r In de hitte van de nacht 18 j. 2, 14, 16. 18. 20 en 22 uur 3 jaar 14, 16.25, 18.50 en 21.15 utlr mde feeks a.l. 12. 14, 16. 18, 20 en 22 uur ht met de dood a.l, uur De meeuw Matt Helm 18 jaar t De prins en de verleidelijKe jaar Er bestaan ook gelukkige a* 18 jaar fames Bond tegen dr. No lo J. Camelot 14 jaar aas )e reuzen van Rome 14 jaar Wat een vakantie a.l. ie ontsnapten der Ardennen Tlintstone super agent 5URG 1: Kunstexpositie, ur Walcheren, Molenwater: 1 van 9—18 uur. 'hief: 9 30-12 en 13.30-17.30 uur e Spoorwegen in Zeeland, uur £n Extase 14 jaar zen j e,. 20 uur De wraak van dr. 14 j. EtG uur Het 25e uur, 14 jaar. pgebouw 20 uur Dr. Zjivago 20 uur Vrouwenparadijs >ra 20 uur Rit door de hel, 18 1 (Van onze speciale verslaggever) LAUSANNE. De hoop op een medaille-regen, die de derde plaats van het Nederlandse team tijdens de Europese judokampioenschap pen in Lausanne had gegeven, is vals gebleken. In het afgelopen weekend oogstten de elf Nederlandse judoka's geen grote successen. Slechts één bronzen medaille werd er door Ernst Eugster in het halfzwaargewicht veroverd. De totale winst van deze titelstrijd kwam daarmee op twee bronzen plakken; het slechtste resultaat van Nederland in de tot nu toe gehouden zeventien Europese titel- toernooien. De grote overwinnaars van deze kampioenschappen werden West-Duitsland en Rusland. West-Duitsland revancheerde zich reeds zaterdag op prachtige wijze voor het verlies van de lan- dentitel, door alle drie de categorieën, die zaterdag werden ver werkt, te winnen. er zelfs aan te pas komen om de scheidsrechters nog eens precies uit te leggen hoe het moest. De beslissingen van de scheids rechters hebben overigens weinig in vloed gehad op de resultaten van de Nederlandse judoka's, die met uit zondering van Ernst öugster niet ver der kwamen dan de eerste of tweede ronde. Na afloop van de wedstrijden op zaterdag, toen het debacle ai bijna niet meer te vermijden was, hing er in het hotel van de Nederlanders een „begrafenisstemming", die bepaald geen goede invloed gehad kan hebben op de resultaten van de judoka's die gisteren nog op de mat moesten. Hofmann werd eerste in het mid dengewicht, Hermann prolongeerde zijn titel bij de halfzwaargewichten en Glahn volgde Wim Ruska op als zwaargewicht-kampioen. In totaal na men de Westduitsers drie en Rusland (lichtgewicht Martkoplichvili, half- middengewicht Magaltadze en alle categorieën Saurin) ieder drie gouden medailles mee naar huis. Zaterdagmiddag werd reeds duide lijk dat Nederland in de strijd om de individuele titels niet de rol zou gaan vervullen, die haar na de tien kam pioenschappen was toebedacht. De grootste klap viel in het middenge wicht en halfzwaargewicht, waarin voor de Nederlandse deelnemers de beste kansen lagen. Na de Pool Su- chan met een o-soto-gari (beenworp) overwonnen te hebben, bezorgde Jan Snijders de Nederlandse kolonie in het Paviljoen des Sport de eerste schrik door op beslissing van de Oostduitser Smirat te verliezen. Kon Smirat daags tevoren in de team wedstrijd nog geen minuut tegen de Eindhovenaar blijven staan, zaterdag waren de rollen omgedraaid. Jan Snijders kon niet verhinderen dat de Oostduitser voordeel behaalde met zijn schouderworpen. En bleef daar door duidelijk de mindere. De tweede man in het middenge- wicht, Martin Poglajen, vond zijn Waterloo in de match tegen de Hon gaar Ipacs, die verrassend sterk voor de dag kwam. De aanvallen van de Heerlenaar, zilveren medaille-winnaar tijdens de laatste wereldkampioenschappen, wa ren veel minder gevaarlijk dan ge woonlijk. Ipacs kwam daardoor in de gelegenheid worpen over te ne men. Voor Poglajen betekende deze nederlaag in de tweede ronde, even als voor Jan Snijders, definitieve uit schakeling, omdat hun overwinnaars op hun beurt in de voorronden wer den verslagen, hetgeen de Neder landers het recht op een herkansing ontnam, De match tegen de Hongaar is voor Poglajen voorlopig de laatste ge weest. „Ik ga eerst eens een maand volledig rust nemen", zei de teleurge stelde Limburger, nadat hij weer wat over de tegenslag was heen gekomen. „De blessure aan mijn lies moet nu volledig genezen zijn voordat ik weer op de mat kom. Ik heb er tij dens mijn wedstrijden veel last van gehad en achteraf bekeken was het beter geweest wanneer ik met deze blesure helemaal niet mee had ge daan". Poglajen was overigens niet de öUge Nederlander met een ernstig de Eindhovenaar Peter «lijders had last van een oude been- blessure. Na de team-wedstrijden werd de pijn aan zijn rechterbeen zelfs zc erg, dat de kanshebber bij de oalf-middengewichten van deelname woest afzien. Zijn plaats werd in genomen door Vincent Boot, die zich Mede" We^s'r^'^ weer k°n gaan aan- Ernst Eugster kweet zich beter van hjn taak. De Utrechter verloSr in de vierde ronde weliswaar van de West- uuitser Borth, maar herstelde zich en Coach Anton Geesink toonde zich niet ontevreden over het resultaat van Ernst Eugster en de gebroeders Snijders, die Nederland aan een der de plaats bij de landenteams hadden geholpen. „Het is voor deze drie ju doka's een veel te zware last om steeds weer met een 2-0 achterstand, opgelopen door het voortdurende ver lies van de licht- en half-middenge- wichten te moeten beginnen. Op die manier kunnen zij beter met z'n drieën op de mat gaan staan. Alles hing van dit trio af en dat kan niet, aldus Anton Geesink, die niet veel goeds had voor de andere leden van de ploeg. „Wanneer mijn voorstel door de bond was aangenomen, dan hadden judoka's ais bijvoorbeeld Gietelink, St.-Nicolaas en Dolman niet meege gaan. Dat zijn alleen maar potver- teerders. Voor zulke judoka's kan ik geen verantwoording nemen, omdat ik de meesten van deze jongens bijna nooit op de centrale training zie. St.- Nicolaas heeft trouwens zelf toege geven, dat hij voornamelijk voor de reis is meegegaan. En Dolman heeft in geen maanden judo getraind. Zij horen niet in de ploeg. Het geld wat aan hen wordt vergooid, had gebruikt kunnen wor den, voor de judoka's die er wei wat voor willen doen. Nu ik dit heb mee gemaakt, denk ik er hard over om mij wanneer er aanstaande vrijdag een nieuwe trainer wordt gekozen niet meer kandidaat te stellen". kwam via een overwinning op Se- fo.1 ri\ -.1 - 1 1 .1.. Sbrs (Brigië) in de herkansing als- m ilnj ha've eindstrijd Daarin prak de vermoeidheid van de voor gaande wedstrijden echter een oordje mee. Acht minuten lang con- rio -i .z^n tegenstander Hermann wedstrijd en ging terecht met de e« strijken. fw.' 2i'n gedeeldte derde plaats was ïit i toch tie beste Nederlander in wsni ?00i' waarin zich in de ver- W«, "°.e gewichtsklassen alleen "Duitsland en Rusland aan de P Kenden handhaven. Waarschijn- W.„,e <loor de verrassende terug- vak i v™.£isteren zu"en de judoka's dé ut i vo|gend jaar weer aan ne "telstrijd deelnemen. ziin°KCh, ^tatfêjev kwam terug op has ^luit met iudo te stoppen. Hij van s eel!dei! verklaard na afloop dia wedstrijd Rusland-Frankrijk, lino j°r ee? sebeidsrochterlijke dwa- ïwH?0r Russen werd verloren, ter werden door de arbiters ech- PaWfier g?maakt. De Enge'sman «ner, president van de I.J.U., moest Voor Jaap Nauwlaerts d'Age, voor zitter van de technische commissie vain de N.J.J.B. en directeur sportif van de E.J.U was door het slechte resultaat van de Nederlandse verte genwoordigers niet uit het lood ge slagen. De Overveense judo-leraar zag wel mogelijkheden om het ver loren terrein terug te winnen. Al zou dat volgens hem wel een moeilijk karwei zijn. „Op de eerste plaats zullen wij nu gezamenlijk moeten overleggen om er achter te komen hoe het mogelijk is geweest, dat het zover kwam. Het is daarbij zeker niet de bedoeling om alkaar verwijten naar het hoofd te slingeren. Het is nu wel duidelijk dat er bij ons in ieder geval meer aan de lichtere gewichtskiassen gedaan moet worden. Daar zou bijvoorbeeld een speciaal trainingsprogramma voor kunnen worden opgesteld, terwijl ook het aantal centrale trainingen ook in de districten moet worden op gevoerd. Alle aandacht moet niet op de zwa re judoka's worden gericht, anders wordt het verschil tussen licht en zwaar nog groter dan het nu al is en dat kunnen we niet hebben", aldus Nauwlaerts d'Age, aan het einde van het prima georganiseerde 17e Euro- oese judo-kampioenschap. Behalve de teruggang van het Ne derlandse judo, werd het in Lausanne duidelijk dat de komende interna tionale toernooien beheerst zullen gaan worden door een nieuwe gene ratie judoka's, waarvan landen als Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije en Joegoslavië een belangrijk deel gaan uitmaken. Vertegenwoordigers van deze naties toonden in het af gelopen weekend op de goede weg te zijn, al waren er voor hen nog geen ritels weggelegd. THEO KLEIN De uitslagen van de Europese judo kampioenschappen 1968 1 uiden als 'olgt: Lichtgewicht: halve finales: Susli. ie (Rusland) wint op beslissing van ''ais (Frankrijk). Martkolichvili 'Rusland) wint op punten van Pyly- ->in (Frankrijk) Finale: Susline ver iest op beslissing van Martkolichvili. Halfmiddengcwi"ht: Halve fina les: Mageltadze (Rusl.) wint op be- ROME (A.N.P./A.P.) Tom Ok- ker heeft zaterdag het heren-enkel- spel gewonnen van het toernooi om de internationale tenniskampioen schappen van Italië, dat in Rome werd gehouden. In de eindstrijd ver sloeg hij in vijf sets de Zuidafrikaan Bob Hewitt. De cijfers waren: 108, 68, 61, 36, 60. Okker zege vierde ook in het heren-dubbelspel Met de Amerikaan Marty Riessen versloeg hij in de finale de Austra iisch-Griekse combinatie Stone-Kalo geropoulos. De Nederlandse kam pioen kon zijn Italiaanse „trilogie' niet voltooien. In de eindstrijd van het gemengd dubbelspel verloor hij samen met Virginia Wade van het Amerikaans-Australische paar Marty Riessen-Margaret Court-Smith. De setstanden waren 86 en 64. De overwinning van de 22-jarige Nederlander in het enkelspel kwam niet als een verrassing. De als vier de geplaatste Okker had dit jaar al twee keer van Hewitt gewonnen. Ne afloop zei Okker dat hij zich steeds zeker had gevoeld. De ervaring var- Bob Hewitt en diens iets meer aan vallend netspel leverden Okker veel moeilijkheden op Het vastere spel en het uithoudingsvermogen van Tom Okker gaven uiteindelijk de doorslag. In de eerste set brak Hewitt twee maal door de service van de Neder lander en kwam met 42 voor te staan. Okker veroverde daarna ech ter drie games achter elkaar en nam met 54 de leiding. In de tiende ga me kreeg hij twee setpoints, maar verloor toch. De stand bleef gelijk tot aan 88, voordat Okker zijn eigen service won en daarna die van He witt brak: 108. De tweede set ging gelijk op tot 33. Okker brak toen door Hewitt's service, maar verloor daarop zijn eigen service. Hewitt won (ADVERTENTIE) Tom Okker met de beker die hij won door in de finale van de Italiaanse tenniskampioenschappen Bob Hewitt te kloppen. zijn service in de twaalfde game op love, brak door die van Okker in de dertiende en ging door. Met 8—6 schreef de Zuidafrikaanse Australiër deze set op zijn naam. In de derde set bleek Tom Okker bijzonder vast. Hewitt kon alleen een punt scoren op zijn eigen service in de tweede game: 6I. Okkers te genstander deed in de vierde set een laatste wanhopige poging. In de tweede en vierde game vaagde hij de services van Okker weg en kwam met liefst 40 voor. De Nederlandse kampioen vond dit wat al te bar, maar moest de set toch met 63 uit handen geven. In de laatste set had Okker geen enkele moeite meer en won op love. Hewitt was in deze beslissende periode uit zijn evenwicht gebracht. Door enke le dubieuze beslissingen was hij uit zijn concentratie gehaald, maar hij wilde daaraan toch niet de oorzaak van zijn nederlaag wijten. De „Australische" finale van het damesenkelspel is gewonnen door Lesley Bowrey-Turner. Zij versloeg in de finale Margaret Court-Smith met 26, 62 en 63. (Van onze speciale verslaggever)) LAUSANNE De Belgische judo- bond, die de organisatie van de vol gende Europese kampioenschappen judo toegewezen heeft gekregen, zal de 10de Europese titelstrijd in Oos tende houden op 15, 17 en 18 mei. Op 16 mei zal het jaarlijkse con gres van de Europese judo-unie wor den gehouden. De Belgische judo- bond heeft dit speciaal gedaan om de judoka's, die aan de team-wedstrij den (op 15 mei) deelnemen een dag te geven om op adem te komen, vooi zij de strijd aanbinden om de per soonlijke' kampioenschappen. slissing van Kur (Polen); Natelash- vili (Rusl.) wint op beslissing van Wood (Engeland). Finale: Mageltad ze winit met houdgreep van Natlesh- vili. Middengewicht: Halve finales: Hof mann (Wes-t-Duitsl.) wint met houd greep van Miebach West-Duitsl.); Leupold (O.-Duitsl.) verliest op be slissing van Clement (Frankrijk). Finale: Hofmann wint op beslissing van Clement Halfzwaargewicht: Halve finales: Barth (W.-Duitsl.) verliest op beslis sing van Howiller (D.-Duitsl.); Her mann (W.-Duitsl.) wint op beslissing van Eugster (Nederl.). Finale: Her mann wint met een houdgreep van Howiller. Zwaar-gewicht' Halve finales: Kik- nadze (Rusl.) wint op beslissing van Butka (Oostenr.) Glahn (W.-Duitsl.) wint met houdgreep van Meier (W.- Duitsl.). Finale: Glahn wint op be slissing van Kiknadze. Alle categorieën: Halve finales: Monczyk (W.-Duitsl.) verliest op be slissing van Saunin (Rusl.); Hennig (D.-Duitl.) verlies op beslissing van Krajnovick (Joegosl.). Finale: Saunin wint met waze ari van Krajnovick. De Rus Suslme werd uitgeroepen tot de beste judoka van het toernooi. De Westduitser Hoffmann werd Europees judokampioen in het midden gewicht. In de finale won hij van de Fransman Clement. Geen van beide judoka's had echter een beslissende puntenvoorsprong kunnen opbouwen, waardoor de scheidsrechter moest beslissen. De Duitser bleek iets meer voordeel te hebben verworven. Everton-doelman George West, die een feilloze wedstrijd speelde, moest na drie minuten in de eerste verlenging van de Engelse cup-finale zwichten voor een schot van Engelands topscorer Jeff Astle. Dit doelpunt betekende een beslissende voorsprong voor West Bromwich Albion. In de resterende minuten van de twee verlengingen bleef de ploeg overeind en veroverde daardoor de Engelse beker. Tegen alle verwachtingen in...» LONDEN (A.N.P.) Jeff Astle, topscorer van de Engelse eerste di visie, heeft West Bromwich Albion met een prachtig doelpunt, gescoord van 20 meter afstand, zijn vijfde overwinning gegeven in een finale van het toernooi om de Engelse voet balbeker. Tot de derde minuut van de verlenging na 90 minuten was er nog niet gescoord hebben de supporters van de club uit de Mid lands in het Londense Wembley-sta dion moeten wachten, voordat hur ploeg de leiding nam om die nie meer af te staan. Het was een matige wedstrijd waarin de spanning het gemis aar kwaliteit moest vergoeden. Everton. met de internationals Labone, Ball en Wilson favoriet, beheerste de ontmoe ting voor de rust vrijwel geheel. De moeite, die de 30.000 aanhangers zich hadden getroost slechts 16.000 kaartjes waren aan de club uit Liver pool toegewezen om een toegangs bewijs voor Wembley te veroveren, scheen niet vergeefs te zijn geweest. In het doel van West Bromwich toonde John Osborne zich allerminst betrouwbaar Tot drie maal toe greep hij mis op een voorzet. Na een tiental minuten was Everton dicht bij een doelpunt, dat de beslissing had kunnen brengen. Osborne kwam in botsing met Joe Royle, waarna linksbuiten John Morrissey een schietkans kreeg De donkere vleu gelspeler kon de bal echter niet on der controle krijgen. Naarmate de tweede helft vorderde werd het de 100.000 toeschouwers, die een beslissende factor kon vormen. Het veld, waarop tot kort voor de wedstrijd de slagregens waren neer gekomen, was bijzonder zwaar.

de Stem | 1968 | | pagina 3