ZELFS PARFUM TEGEN KANIBALISME Mechanische m neus in Naarden kent 20.000 geurtjes Tilanus (CH): b.t.w. aanwenden voor werkgelegenheid e^eiy Geur van lavendel.... Wegvervoer verloor kort geding Eerste zintuig Geurschilderijen Mechanische neus Anti-kanibaüsme Natuur verbeterd „Looningrijpen geen inkomenspolitiek" SLUITSTUK VERRAAD DUITSE LEKEN VRAGEN NEDERLANDSE KATECHISMUS Satelliet ESRO-2 werkt naar wens van wetenschap Hollandse folklore in Amerikaanse Holland Opheffing bedrijfschap Terre des Hommes krijgt geen antwoord Italiaanse post staakt tegen „propaganda" BA&BIAO DE STEM VAN ZATERDAG 18 ME) 1968 (Van een onzer verslaggevers) MAARDEN - De chemische fabriek Maarden Heeft een nieuw reuk- (entrum in gebruik genomen. Wie jjjj deze mededeling niet zegt of denkt: o ja, dat zijn die jongens die overal een surrogaat van ma ken, vormt een prijzenswaardige uitzondering op de neusophalende meerderheid. Da heer J. D. M. de Koek (hoofd public relations van het wereldom spannende bedrijf, dat met 22 dochterondernemingen in het bui tenland tot de „Big Five" van de wereld behoort), realiseert zich dit met mild verdriet. Hij zegt: „Het vooroordeel te gen synthetische reuk- en smaak stoften, een erfenis van de jaren reertig, is nog steeds niet verdwe nen. Er is een gigantische spraak verwarring gaande. In Nederland zijn miljoenen laboratoria waar precies hetzelfde gebeurt als bij ons. Ik bedoel de keukens. De huisvrouw kookt er, droogt, emulgeert (dat wil zeggen: maakt mayonaise), conserveert (doet zout op het vlees), geleert (ze zegt: ik maak pudding), mengt en roert. Bovendien doet ze in haar keuken aan instrumentale analyse ze stopt een zilveren lepel tussen de mosselen en als die zwart wordt, weet ze: ze zijn bedorven. Welnu, wij hier in Naarden ko ken, drogen, emulgeren, conserve ren, mengen en roeren ook en wij doen ook aan instrumentale analy se. Alleen gebruiken wij geen zil veren lepel en vinden wij zout niet altijd het aangewezen conserve ringsmiddel. Dat komt, omdat on ze mensen universitaire graden hebben en gewoon meer weten". Omdat het gesprek over het nieuwe reukcentrum moet gaan, takt bij zijn college af naar het deelgebied „de menselijke reuk" en doceert aldus: „Ofschoon het daar toe dienende orgaan zich het'eërst ontwikkelt een embryo van drie weken heeft nog geen oren of o- gen, maar wel neusgaten is de neus ons meest verwaarloosde zin tuig. Als u het niet gelooft zullen we wat proefjes doen". Volgen proefjes met anonieme >tjes en flesjes, waaruit luchtjes opstijgen, die de meeste proefper sonen niet thuis kunnen brengen, hoewel het gaat om alledaagse za ken als snijbonen en zware shag. Na ons deerlijk beschaamd en overtuigd te hebben gaat hij ver der: „De mens is een oog-dier, voor dat hij ruikt, kijkt hij en wat hij ziet is bepalend voor wat hij ruikt. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de hond, die een enorme reukherkenning heeft en die zelfs kan ruiken of zijn baas een goed of een slecht humeur heeft. Toch ffloet er iets zijn, getuige gezeg den als „Hij staat in een kwade reuk" en „Hijstierf in een geur van heiligheid". 'k heb in Amerika eens, buiten «Ie politieke motieven om, gepro beerd van een neger te weten te komen, wat hij tegen mij had. Zijn spontane reactie was: You're stmking - je stinkt. Mijn geur stond hem gewoon niet aan. Zeker 18 ooki dat bij verliefdheid de geur oon belangrijke rol speelt. Ieder mens heeft een zeer eigen geur, d:e door zijn medemensen onbe wust geklasseerd wordt. Nu is het probleem, dat er geen uii Is' §euren beschrijft. Een schilder heeft zijn noembare kleu ren, Een componist kan zijn emo- es vertalen in notenschrift. Het resultaat is onmiskenbaar. Maar hoe moet je een geur beschrijven? ™g iets geks iemand die niet kan zien, heet blind en iemand die rijn gehoor heeft verloren, heet hoof. Maar voor iemand, die niet kan ruiken, bestaat niet eens een woord. En toch Als je zou we en welke geuren in iemands le an een rol hebben gespeeld, zou I®."em er helemaal mee kunnen (zinvloeden. Je zou hem naar keu- 6'rlest. blij, agressief of wat dan kunnen maken, erotisch, ge prikkeld dat zeer zeker ook. elnu: dat doet de parfumerie, unze parfumeurs (we hebben er an tiental in dit nieuwe centrum) schilderijtjes van geur. or iedere smaak iets anders Het zijn geur-architecten." vertelt er een grapje tussen- n?r ever Ger de Roos met zijn ntest zonder naam, waarvoor hij vioeger teksten maakte. De Roos racht op een gegeven moment een zenmedley en vroeg De Koek of k!et een passend geurtje bij kon n geproduceerd -Jazeker zei tn« j c en kfj zond na de pauze, en de medley werd ingezegd, een SJe synthetische rozengeur in Resultaat: de recensenten even dat het orkest na de pau- dan ervoo^k zuiverder speelde u°?k: na uitgegrinnikt te kuni i ls alt>j«l zo geweest, je nlaat- hijbel op verschillende sen op naslaan, dat de mens Honderden flesjes, honderden geuren naar de natuur ging om er de geu ren te halen, die een bepaalde stemming bij hem moesten oproe pen. Neem het vanillestokje. Dat is de zaaddoos van een orchidee, die in Mexico groeit. Als je hem ge bruikte bij het maken van pudding, kreeg je een zoet smaakje en geurtje, dat de mensen lekker von den. Nu was het probleem: als er weer eens revolutie in Mexico was, kon je de dingen eenvoudig niet krijgen. En de mensen er maar naar vragen. Zo kwam hét besef, dat men zich als men van een constante kwaliteit en kwantiteit verzekerd wilde zijn, los moest maken van de wankelbaarheid van historie en natuur. Wat deed men? Men ging het vanillestokje analy seren en kwam tot de bevinding, dat het zoete geurtje en smaakje vooral zetelde in de witte puntjes op de bast van het stokje. Nader onderzoek leerde, dat het hier om kristallen ging, die ook voorkwa men in de rook van een locomo tief, in de vogelpoep van de Guya- na-eilanden en in de olie van kruidnagelen. Kortom- Men had het vanillestokje met zijn wissel vallige kuren helemaal niet meer nodig om de huisvrouw aan haar geliefde vanillepudding te helpen. Wat wil synthetisch nou helemaal zeggen? Het woord betekent ge woon: door mensenhanden samen gesteld in plaats van door de na tuur. Dat vanillekristal is geer. na maak, maar moleculair precies ge lijk aan het natuurlijke kristal. Hoogstens brengt analyse met bij voorbeeld radio-actieve isotopen een verschil in ouderdom aan het licht, maar dat is alles". Nu gaat De Koek bezwerend aan het cijferen. Om een kilo rozen olie te krijgen, zijn 30 tpf.40 mil joen rozeblaadjes nodig. Hij kost dan ook 7.000 gulden. Om de we reldbehoefte aan het geurige san delhout te dekken, zou men ieder jaar in India een reusachtig woud moeten kappen. Om aan muskus te komen een van de meest es sentiële ingrediënten voor de par fumerie, het onooglijke spul is per gram duurder dan goud.zou een slachting moeten worden aange richt onder het zeldzame muskus hert uit Tibet. Zonde, wat? De Koek: „We hebben gerede neerd: wat zou het prettig zijn als we al die geurtjes uit iets anders konden halen, er groeide bij de parfumeurs een ware hon ger, om de natuur open te bre ken. Hoe maakt een roos zijn geur, wilden ze weten. Maar de roos gaf geen antwoord. Rozen zwijgen. En nu komt de rol van de na oorlogse technologische ontwikke ling op de proppen, die zorgde opeens voor instrumenten, waar van we vijftien jaar geleden niet hadden durven dromen, zo vond de Engelse professor Martin de mechanische neus uit. Wij, altijd op het vinketouw, wilden hem ko pen, maar het ding was niet te koop. Toen hebben we hem in 's hemelsnaam maar zelf gemaakt. Vraag me niet naar de kosten, de ellende. Nu hebben we hier dertig van die mechanische neuzen staan. Of ficieel heten ze gaschromatograaf. Wat ze doen. Ze tasten het geu- rencomplex van bijvoorbeeld de roos af en schrijven op, wat ze tegenkomen. Het vervelende was aanvankelijk, dat ze dat in lijntjes doen en niet in lettertjes. Je moet het, kunnen lezen, zoals een arts een cardiogram kan lezen. Wel heeft het enorm veel vergelijken de studie gekost,, voordat we de pieken en dalen van de grafieken konden vertalen in herkenbare reukcomponenten. Vergeet niet, dat een bepaalde geur wel uit der tig, honderd, vierhonderd verschil lende componenten kan zijn opge bouwd. Dan nog bleven er vraag tekens stukjes in de grillige gra fieken, die we niet thuis konden brengen, daar hebben we nu het apparaat voor kernmagnetische re sonantie en de massa-spectrograaf voor. Het zijn, populair gezegd, moleculengluurders. De geurcom- ponenten, waar de mechanische neus geen raad mee heeft gewe ten, worden hier tot op het struc turele bot ontleed. Kent men een maal die structuur dan kan men bewust met mensenhanden her scheppen wat de natuur in zijn blinde creativiteit geschapen heeft, dat is wat hier in Naarden gebeurt". Aldus erperimenterend heeft het bedrijf ongeveer 20.000 geurcom- plexen opgebouwd en achter de bedrading van zijn computers op geborgen, plus nog eens dezelfde hoeveelheid smaakcomponenten. Zomaar een laborant, die we te gen het lijf liepen: „Sinaasappe len? Meneer, daar schudden we wel vijfhonderd verschillende sma ken van uit de mouw. Waar we nu mee bezig zijn, is het synthe tisch maken van vleesgeuren en -smaken om te zorgen, dat het kunstvoedsel van morgen toch de conventionele eetlust opwekt". D" Koek vult aan: „We herschep pen nu de'„ïaqs.'de hyacinth, het sandelhout. Er ligt eer oneindig veld „voor ons open. We kunnen cognac maken, die nooit een wijn gaard heeft gezien, maar die cog nac is een reproduktie, geen imi tatie. We kunnen nu rozenolie ma ken, die twintig keer zo goedkoop is zonder dat er een Bulgaarse rozenvallei aan te pas komt. En we maken de muskus, waar we het al over hadden. Daar zijn veertig jaar studie en twee Nobelprijswin naars aan te pas gekomen, onder wie prof. Carothers, de uitvinder van het nylon. Zo'n man werkt er niet voor niets aan mee. Belangrijk zijn de technische parfums. Ik kan u een antikani- balismeparfum laten zien. Dieren die daarmee zijn besproeid vraten elkaar vroeger op en blijven nu van elkaar af. Alarmparfums bij voorbeeld om te waarschuwen te gen het uitstromen van het reuk loze aardgas. Er zijn identificatie parfums voor verzakkingen. U weet, dat veel voedings- en genotmiddelen op het ogenblik luchtdicht worden verpakt om het aroma zuiver te bewaren. Maar een huisvrouw in de supermarkt wil toch ruiken dat er koffie in het pak zit. Welnu: daar zorgen we voor. We hebben parfums die, in speelgoed verwerkt, zorgen dat het kind er niet- op gaat bijten. We hebben parfums,' die de onaange name geuren van allerlei kunst stoffen wegwerken bij syntheti sche badpakken, vloerkleden, da meskousen en dergelijke. En de wasmiddelen zijn belang rijk per wasbeurt gebruikt de vrouw 150 liter water, waarin ze 100 gram waspoeder oplost. In dat poeder zitten drie druppeltjes par fum. De was wordt gespoeld, in de zon gedroogd, gestreken. Van de parfumis na al die mishande lingen nog maar een duizendste gram over' iets meer dan een spel- Dit is de geur van lavendel weergegeven door een mecha nische neus: gaschromatograaf. Een half uur nadat een hoe veelheid van 5 milligram van een Franse lavendelolie in dit even vernuftige als kostbare instrument was geïnjecteerd, kon men van het chromato- gram niet alleen aflezen dat deze geur uit een dertigtal componenten was samenge- stdld, maar ook de' hoeveelheid van elk dezer bestanddelen. De reukstoffentechnicus dwingt op deze manier de natuur steeds meer haar geheimen prijs te geven-. deknop. En toch verwacht de vrouw een frisse, lekkere geur in de lin nenkast. Welnu, daar zorgen we voor Het is geen kunststukje meer, het is routine". De grote groei echter voor zijn toch al fiks uit de kluiten gewas sen bedrijf voorziet De Koek op het gebied van geuren voor cos metica met name ook voor he- 'ren. Vandaar het vijf verdiepingen hoge reukcentrum met zijn futuris tische laboratoria, vol duistere, welriekende alchemie. Niet alleen worden daar door hooggesalarieerde parfumeurs in volkomen reukvrije ruimten d" geurtjes van morgen uit de 20.000 bekende geurcomponenten samen gesteld en beproefd, maar ze wor den er ook in miniatuurfabriekjes tot eindprodukt verwerkt lipstick deodorant, lotions, noem maar op en vervolgens op de wreedste wijze mishandeld. De industrieën die straks in Naarden hun geur tjes kopen, zullen weten, waar ze aan toe zijn. Bovendien is er een cosmetolo- gische afdeling, waar de reactie van de menselijke huid op geur componenten wordt onderzocht. 500 proefpersonen laten zich re gelmatig door huidartsen controle ren. De Koek zegt ter verduide lijking: „Het lijkt hier meer op een apotheek dan op een parfume rie. Dat komt omdat er voor cos metica geen warenwet is, zoals voor voedings- en genotmiddelen, en dat is heel jammer. Wij zeggen vanuit onze kennis: „Je kunt iemand niet alles op zijn gezicht laten smeren. Gevallen van overgevoeligheid, van huidir ritatie die zijn toch bekend. Van die zakdoekjes met eau de cologne, waarmee de mensen vroe ger op warme dagen hun gezicht oetten daar zat, omwille van het geurtje soms een bepaalde natuurlijke olie in, die bruine vlek ken in de huid veroorzaakte. Je zag er de mensen mee lopen Die vlekken kreeg je alleen chirurgisch weg. Wij zeiden: laat ons dat geur tje in 's hemelsnaam synthetisch maken, het aangename effect is hetzelfde, maar het gevaar is ge weken Synthetische reukstoffen ge ven de mens een grotere garantie. Men zegt gauw: de natuur is onschadelijk, dat is niet waar. Kijk wat aardbeien bij sommige men sen doen, die er allergisch voor zijn. Sterker: soms verbetert de parfumeur de natuur. Kent u dat middeltje niet, dat bij veel kap pers staat? Het heet Fougère het Franse woord voor varen. En inderdaad ruikt het naar varens een kruidige, groene geur. Al leen: varens hebben helemaal geen geur. U kunt liet zo controleren. Hier heeft de parfumeur een stuk je creatieve arbeid verricht. Hij heeft een schilderijtje van geuren gemaakt Alles kan, sinds men in Naar den met behulp van gaschromato- grafie, massaspectroscopie en kern magnetische resonantie de natuur in zijn meest geheime kaart kijkt. Bijvoorbeeld maakt men er in een handomdraai de geur van vers ge bakken kadetjes. Het water komt je in de mond. „Een aardig grap je", zegt De Koek. „Het zou iets geweest zijn voor de koude bak kerijen van tegenwoordig. Maar we brengen het niet op de markt, want we zijn er niet zeker van, dat het bij grote concentraties in de lucht geen nadelige gevolgen zou kunnen hebben. Hetgeen de sceptici, die neusop- halend naar de surrogaten van Naarden kijken, een illustratief bewijs moge zijn, dat ze er, alles kunnende, toch niet zomaar raak doen. Wel zijn ze er zwijgzaam met over hun vondsten, die worden in 22 talen openhartig gepubliceerd maar over hun afnemers. Er gaat geen dag voorbij of u en wij hebben zo'n zevenentwintig maal (de sta tistici hebben het uitgerekend) din gen geproefd en geroken, waar de chemische fabriek Naarden een na tuurlijke of synthetische vinger in de pap heeft gehad, zonder dat we het weten. Dat geldt voor het flesje prik en het pakje margari ne dat geldt ook voor ons kost bare nylontapijt of voor het dure parfum, waarmee we onze vrou wen verwennen. Vraag aan de heer De Koek: „Kunt u metterdaad doen waar ie dere man in de oorlog van droom de, namelijk tabak maken, zonder dat er een tabaksplant aan te pas komt?" Hij antwoordt schielijk: „Als we dat al zouden kunnen, zou ik het u zeker niet zeggen. Laat dat maar de fabrikant zeg gen die er sigaretten van draait". (Van onze parlementaire redactie) GRONINGEN De werkloosheid blijft volgens drs. A. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, zeer verontrustend. Dit geldt vooral voor de regionale werkloosheid als gevolg van de zwakke economische structuur in Noord-, Oost- en Zuid-Nederland. Vele honderden miljoenen zijn al beschikbaar gesteld, maar er moet aldus drs. Tilanus meer geld vrij komen ter verbetering van de re gionale structuur. Door bijvoorbeeld een ontwikkelingsfonds of een aparte begrotingspost voor het noorden om directe werkgelegenheid te scheppen. „De overheid krijgt straks een voordeel van 713 miljoen gulden uit het nieuwe systeem voor de omzet belasting (de b.t.w Laat zij dit bedrag reserveren voor Noord-, Oost en Zuid-Nederland. In geen geval mag het gebruikt worden voor een algemene belastingverlaging nu de overheid voor zulke grote opgaven staat", zei de C.H.U.-voorzitter gis termiddag in Groningen op de alge mene vergadering van zijn partij. „De mensen zouden er anders niets van begrijpen". Drs. Tilanus drong in dit verband aan op meer coördinatie in Den Haag maar ook tussen Den Haag en de regio's. Dit moet volgens hem ge beuren op bestuurlijk niveau en met de werkgevers en werknemersorgani saties in een orgaan voor de arbeids marktpolitiek. Gemeentelijke herin delingen kunnen hierbij echter ook een belangrijke rol spelen. De partijvoorzitter waarschuwde in zijn openingsrede op de politie ke bijeenkomst die twee dagen duurt, tegen een loonpolitiek als sluitstuk van het regeringsbeleid. Het gemis aan een duidelijke inkomenspolitiek kan zich namelijk wreken op de werknemer van de zwakkere bedrijfs takken. „De overheid grijpt name lijk niet in bij een te laag loonpeil, maar uitsluitend bij te hoge lonen", zei hij hierover. Het nieuwe systeem van de om zetbelasting dat op 1 januari 1969 moet ingaan, brengt de overheid een voordeel ineens (dat de C.H.U. wil bestemmen voor de regionale werk gelegenheid) maar de belastingbe taler heeft er nadelen van door prijs verhoging en door de verschuiving .van de directe naar de indirecte be- iastingensfeer. Voor wat dit betref wil de C.H-U. een zo gering moge lijke prijsstijging of compenserende maatregelen in de sociale sfeer. En verder moet de belastingverschuiving volgens de C.H.U. in etappes tot stand komen met daarbij eveneens compenserende maatregelen. Dit om de lage inkomensgroepen zoveel mo gelijk te beschermen. Ingaande op de gesprekken in de „groep van 18" van de drie von- fessioneie partijen over christelijke samenwerking, zei drs. Tilanus in Groningen: „Het zou verraad zijn aan de sfeer van saamhorigheid en onderling vertrouwen die in de groep is gegroeid wanneer de gesprekken niet meer zouden doorgaan". Hij was daarvoor overigens ook niet bang, omdat naar hij zei de K.V.P. niet veranderd is na het ver trek van een aantal radicalen, waar van hij hoopte dat zij toch nog eens zouden terugkeren naar hun oor spronkelijke partij. De politieke par tij Radikalen blijft onduidelijk en zij wil niet de doorbraak naar de Partij van de Arbeid, aldus de C.H.-voor- zitter, „maar zij heeft ook niet het monopolie van de progressiviteit. Wie dit denkt sluit zijn ogen voor de realiteit. De K.V.P. heeft zich uit gesproken voor een consequent voor uitstrevend beleid, CH.U. voor een vooruitstrevend beleid, gericht op de vooruitgang van de maatschappij en de A.R.P. houdt vast aan evangeli sche radicaliteit". De C.H.U.-voorzitter riep de A.R en de K.V.P. op om met de C.H.U. de „Groep van 18" op dit moment om te vormen tot een permanent overlegorgaan van de drie grote christelijke partijen, want: „Wij zijn bezig te zoeken naar een samenwerking die wellicht vormge vend zal zijn voor de politieke ver houdingen in ons land voor enige de cennia. Dat is geen geringe zaak- Het is een zoeken van christenen naar een heid, een bijbelse opdracht. Daarbij mogen we noch de koplopers noch de achterhoede kwijtraken. We zijn over de grenzen van kerken en par tijen heen bezig met elkaar. Maar HILDESHEIM (KNP) De leken- vertegenwoordiging op de diocesane synode van het bisdom Hildesheim hebben de uitgave geëist van de Ne derlandse katechismus voor volwas senen. Zij wezen erop dat er van een on vruchtbaar godsdienstonderricht op de scholen gesproken moet worden en zij schrijven dit toe aan het feit, dat met het'verlaten van de school ook de godsdienstige vorming prak tisch wordt afgebroken. Een boek als de Nederlandse katechismus voor volwassenen kan dit opvangen, zo verklaarden zij. we moeten niet streven naar een machtsconcentratie. Wij willen het volk niet verdelen in een christelijk en een niet-christelijk volksdeel", al dus de C.H.U.-voorzitter Tilanus op het partijcongres in Groningen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vordering van een groep wegvervoerders tegen de Nederlandse staat is afgewezen. De transporteurs hadden een kort ge ding aangespannen in verband met de contingentering van het vervoer op Duitsland. Hun advocaat, de Amsterdammer mr. Polak, had in zijn dagvaar ding zowel Nederland als Duitsland beschuldigd van het plegen van een of meer onrechtmatige daden. De president van de Haagse recht bank, mr. Schaafsma verklaarde zich ten aanzien van Duitsland onbe voegd „aangezien het hier overheids handelingen van een soevereine staat op eigen grondgebied betreft". „Weliswaar zijn de wegvervoerders de dupe geworden van een schade lijke regeling die op onredelijk kor te termijn is getroffen, maar hier aan is alleen Duitsland debet", zo meende mr. Schaafsma- Bovendien, zo betoogde hij, is het de taak van een rechtbank om maatregelen te treffen die ordenend werken. „Een veroordeling van de staat zou ech ter geen orde scheppen, maar een wanorde creëren, die niet in het be lang is van de eisers". NOORDWIJK (ANP) De Euro- pese satelliet ESRO-2, die vrijdag morgen vroeg van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië is gelan ceerd, functioneert nog steeds goed. De satelliet heeft de orders, gege ven door het station Redu, opgevolgd. De ESRO-2 maakt elke 98 minuten een omwenteling om de aarde op een afstand van tussen 350 en 1100 kilometer. De satelliet zal gegevens over de kosmische straling en over de zonnestraling in de vorm van X- stralen en deeltjes naar de aarde zenden. De ESRO en het Amerikaan se ruimtebureau NASA zullen de re sultaten verwerken, en ze beschik baar stellen voor de wetenschap in de gehele wereld. HOLLAND, Michigan (AP) In de gemeente Holland in West-Michi gan, waarvan de meeste inwoners van Nederlandse afkomst zijn, is deze week het 39e jaarlijkse tulpenfestival geopend. Miljoenen bloeiende tulpen en hon derden stedelingen in klederdracht luisteren het festival op. In het mid delpunt van de belangstelling staat een 200 jaar oude molen, „De Zwaan" die in Nederland is afgebroken en in deze Amerikaanse stad weer is opge bouwd. DEN HAAG (ANP) De Sociaal- Economische Raad heeft zich akkoord verklaard met de opheffing van het bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in margarine, spijsvet- ten en spijsoliën. ARNHEM (ANP) De stichting Terre des Hommes is van mening dat veel meer Vietnamese oorlogs slachtoffertjes in ons land kunnen worden behandeld dan tot nog toe het geval is geweest. Tot dusver wa ren het er nog slechts negentien, ter wijl er 1600 aanvragen zijn. Tot twee keer toe (in februari en in april j.l.) heeft de stichting zich reeds met een schrijven tot de over heid gericht met het verzoek om al thans honderd kinderen toe te laten. Van ministeriële zijde is er echter nog niet op geantwoord. „En dat ter. wijl de specialisten zich bereid ver- klaarden de kinderen te behandelen en er voldoende opnamecapaciteit is in de ziekenhuizen. Die blijft nu on benut", aldus dr. S. T. Woüwstra, plastisch chirurg in Arnhem, waar de eerste twee Vietnamese oorlogsslacht offertjes en later ook nog anderen werden behandeld. Prins Philip, de gemaal van koning Elisabeth van Engeland, heeft weer een uitspraak gedaan, die wat stof deed opwaaien. Bij een lunch van de nationale persclub vroeg men hem, wat hij van de kranten dacht. De prins antwoordde, dat er maar twee soorten mensen bij de pers zijn, waaraan hij een hekel heeft: kroniekr schrijvers en sluipfotografen. Toch zegt mijn vrouw, dat ik best een aardige man ben. Het nieuwe blad Rechts-Ori, uitga ve van de stichting Nieuw-Rechtsis geen aangename maar wel interes sante lectuur. In een hoofdartikel, gewijd aan het verontrustende succes van de N.P.D. in Duitsland, komt het blad tot de volgende conclusie: „Ook ons land wacht op een NPD, die stellig uit de groeiende rechtse strevingen naar voren zal komen. Dat links daarbij eveneens tot intimidatie en terreur zal overgaan ligt voor de hand. Maar Nationale Democratie groeit tegen de verdrukking in en daarom mag de nieuwste stembuszege van de N.P.D. ook voor ons als een aansporing gelden". ,,En dan was die Parijse straat- maker die zei: „Na jaren werkloos heid sta ik eindelijk weer op de keien". (De Nieuwe Linie). Sinds 1964 zijn er bij de rassenrelr len in Amerika 160 doden gevallen en 4.760 gewonden. „Koop voor die f 1,25 of f 1,75 (wat je toch al te veel vindt voor een club als Internos) maar een paar pilsjes, dan hoef je je niet meer te ergeren aan dat „slechte" voetbal van Inter nos en wij hoeven om dan niet meer aan jullie te ergeren", Internos Con tact) In datzelfde blad las ik een al oud, maar toch aardig verhaal. De duivel daagt Petrus uit om een voetbalwed strijd te spelen. De hemelportier in formeert even naar de kracht van zijn elftal en zegt ja tegen de duivel. „Ik heb de grootste verzameling voet ballers in de hemel" zegt hij. „Kan best zijn" zegt de duivel, „maar je verliest toch want wij hebben alle scheidsrechters". „De in Den Bosch geboren en geto gen schrijver Eivald Vativugt over Amsterdam: „Het is duidelijk een dorp, een museum, een openluchtmu seum". Wat zio'it Den Bosch dan wel niet zijn? Luigi Longo, de leider van de Ita liaanse communisten, heeft deze week met enige trots bekendgemaakt, dat hij vorig jaar met Kerstmis een geschenk van de paus gekregen heeft. Hij wilde niet zeggen wat het was. Het weekblad van het Vaticaan, l'Osservatore della Domenica, deed dat voor hem. Het geschenk was een boek, „De Handelingen van de Apos telen". Het weekblad vindt het niet aardig, dat Longo dit geschenk nu gebruikt als wapen in de verkie zingsstrijd. Elizabeth Taylor heeft de Krupp- diamant gekocht voor 305.000 dollar. In Brussel opende een fabrikant een nieuwe vestiging. Met een Frans talige én een Nederlandstalige afde ling. Op de deur van de Franstalige afdeling staat: „Ice on parle frangais", Op de deur van de Nederlandstalige afdeling: „Hier spreekt men niet, hier wordt gewerkt". „Betaald voetbal in de ere-divisie is hard. Die business is nog harder dan mijn eigen business. Betaald voetbal moet in Nederland veel zake lijker geleid worden. Er moet zonder sentiment gewerkt worden. Als er ergens twee of drie clubs in de buurt zitten, dan moet het ver stand gebruikt worden. Niet willens en wetens zo doorgaan". (Xerxes- geldschieter Piet Hoogenboom). Ik ben toch benieuwd of NAC dit weekeinde degradeert. MERIJN ROME (AP) De staking van de 90.000 Italiaanse poslboden. eb" i-eeds vier dagen duurt, hebben g eren besloten nog twee dagen in staking te blijven totdat de drukte van de verkiezingscampagne achter de rug is. Stapels niet afgeleverde post op de spoorwegstations en de postkantoren beginnen de afmetingen van bergen aan te nemen. De postboden zijn maandag in stakiiig gegaan om hun eis kracht bij te zetten een toeslag te krijgen voor de bezorging van ton nen aan reclamemateriaal die de Italiaanse politieke partijen hadden rondgestuurd. De regering had de eis verworpen. *4

de Stem | 1968 | | pagina 25