11 Onrust in Parijs stijgt ondanks politieversterkingen o Arbeiders bezetten fabrieken De Gaulle blijft weg Parasailen boven land Bom bardementen blij ven hangijzer hij vredesgesprek JAMIN Aanvaring verrast slapend gezin op schip: 3 doden f1000 r Antwerpen heeft beste kans op Shell GEEN TWEEDE ZIEKENHUIS IN BERGEN OP ZOOM weer een winnaar N.-VIETNAMEZEN VERHUIZEN In weekeinde ijsheiligenkou Bouw-c.a.o. nu goedgekeurd Win in (bso) prijzen parade DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Maanden DRAMA VAN ENKELE SECONDEN OP HOLLANDSCH DIEP Schepen Deiwaide: sïnaasbowls 150 gram van 89 voor 79 MARS Mast Zware lading 4 ND A AG !N flinke kans dat morgen de gelukkige bent! vraag een paradekaartje jflge JAARGANG No. 25817 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, k j. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l J, v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 MEI 1968 bit* Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK 'fjJT A i De Koninklijke-Luchtmacht is gisteren aan het Veluwemeer begonnen met het „parasailen", een onderdeel van de training van straaljagerpiloten. De vliegers worden met een speedboot aan hun parachute omhoog getrokken, waarna zij in het water worden gedropt. Op de bovenste foto een landing, die ten gerieve van de fotografen dicht aan de kant werd uitgevoerd, waarna de vlieger door zijn parachute over het land werd gesleurd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Ook gisteren is weer gebleken dat beide partijen in de Viet- Mm-onderhandelingen te Parijs hardnekkig voet bij stuk houden en geen s'ap dichter tot elkaar zijn gekomen. Een Noordvietnamese woordvoerder Mf zelfs een pessimistisch gestemde verklaring uit, waarin hij zei dat er »£een compromis mogelijk is" over de eis van Hanoi, dat de V.S. de bom bardementen en alle andere oorlogshandelingen onvoorwaardelijk dienen 'e staken. Deze zegsman, Nguyen Van Sao, 1 verder dat de Noordvietnamezen "Pnieuw zullen eisen dat de menkanen de bombardementen en ™n anc'fre aanvallen staken. „We Jl™ Dit blijven eisen, totdat het wit aangenomen", zei hij. 1in„e 00rclvietnamese onderhande- hnfi r0eg heeft inmiddels besloten a.J' Lutetia op de linker Seine- ar verlaten en te verhuizen eon villa, ongeveer acht kilo- buiten Parijs. De Noordvietna- wa?"v,nden de omgeving te la- hot r\rig' ?et hotel ligt niet ver van tens rtler batin, waar de studen- o!»tan0nstraties en _rel]en hebben bnn„ en waar ook de Sor- dip „v e,n het Odeon-theater liggen, nu door de studenten zijn bezet. sen'^elegat;ie z?u over een Paar da- gaan verhuizen. De woordvoer der wilde echter niet zeggen waar de villa precies ligt. De Noordvietname se delegatie telt ongeveer 40 leden. Diplomatieke waarnemers zien in dit besluit een aanwijzing dat de be sprekingen nog verscheidene maan den kunnen duren. De Amerikaanse onderhandelaar W. Averell Harriman heeft gisteren verklaard dat Noord-Vietnam zich enige militaire „beperking" moet op leggen als tegenwicht van een alge heel staken der vijandelijkheden van Amerikaanse zijde. Hij heeft gepleit voor een herstel van de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam en voor het afnemen van de Noordvietnamese infiltraties. IN DETROIT is vrijdagochtend een primitieve bom ontploft in het kan toor van het „Coördinatiecomité van geweldloze studenten". Twee voorbijgangers liepen verwondin gen op. (Van onze redactie buitenland) PARIJS - De onrust in Parijs heeft zich gisteren uitgebreid en is op heel Frankrijk overgeslagen, ondanks het feit dat aan de Parijse politiemacht een reserve-eenheid van 10.000 man is toegevoegd en ondanks de ernstige rede van Pompi dou, gisteren via de t.v. De staking van de Franse studenten is gisteren overgeslagen naar de industriesector, waar stakingen als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. De producers en regisseurs van de natinale televisie hebben het werk eveneens neergelegd en de radio- en televisieverslaggevers hebben laten weten geen orders meer van de regering te zullen aannemen over de wijze waarop het nieuws dient te worden gebracht. Op de Parijse beurs zijn de aandelen in waarde gedaald. De Franse franc is naar een nieuw dieptepunt gezonken op basis van de dollar en het goud is iets ge stegen. De stakingen worden uit geroepen zonder dat er een be paalde lijn schijnt te worden ge volgd. De communistische algemene fede ratie van arbeiders (CGT> heeft het nationale comité bijeengeroepen in een poging de toestand in de hand te houden. De reeds lange tijd latente onrust breidde zich uit ondanks de televi sierede van premier George Pompo- dion, waarin hij opriep tot kalmte. De premier had de Fransen verzocht „te tonen dat u tegen anarchie bent." De versterkte politiemacht (nu •70-000 man) laat zich echter niet zien in de buurt van de Sarbonne-univer- siteit en de bezette fabrieken om nieuwe gevechten te voorkomen. Terwijl een algemene staking zich gisteravond snel over Frankrijk ver spreidde, wezen de leiders van de vakbonden een verzoek van de stu denten voor een gezamenlijke actie tegen het bewind van generaal De Gaulle van de hand. Duizenden arbeiders hebben het werk neergelegd en in vele gevallen de fabrieken bezet. Gisteravond leek het er op dat de staking zich zou uitbreiden tot de spoorwegen. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Volgens mr. L. Deiwaide, schepen voor handel en scheepvaart van de stad Antwerpen, heeft de Scheldestad op economische gronden de beste kansen voor de vestiging van de veel betwiste Shell- chemie. Shell heeft ons gevraagd of wij in 1971 zestig ha bouwrijp industrie terrein op de linker Schelde-oever beschikbaar zouden kunnen stellen voor het nieuwe chemische bedrijf", aldus de heer Deiwaide. „Wij hebben de oliemaatschappij toegezegd hiervoor te zullen zorgen, als zij dit wenst. Antwerpen zou het op prijs stellen een grote Nederland se industrie te kunnen verwelkomen in het Scheldegebied, waar zich al tal van Amerikaanse, Franse, Duitse en Engelse ondernemingen gevestigd hebben. De komst van Shell naar Antwer pen zou bijzonder wel passen in de Benelux-gedachte", aldus de diplo matieke Antwerpse schepen. „Maar als de Nederlandse politici er een prestigekwestie van maken is het niet uitgesloten, dat Shell bij voorbeeld naar Moerdijk gaat", zei hij. Tijdens de opening van de tentoon stelling R-700 in Roosendaal heeft staatssecretaris Van Son (Econ. Za ken) onthuld, dat het ministerie van Economische Zaken allang ervoor heeft gevochten om Shell in Zuid- west-Nederland te krijgen. (Van onze weerkundige medewerker) De ijsheiligen zijn een periode van koud weer in de meimaand, die in de regel niet langer duurt dan enkele dagen tot een week. Dit jaar kunnen wij deze koude ijsheiligen niet kwijt raken. De meimaand is vanaf het begin nog steeds te koud gebleven met een tekort van nu al ruim 60 uren zonne schijn. Ook tijdens het weekeinde is hierin nog geen verbetering te ver wachten. Een sterk hogedrukcen- trum bij IJsland versterkt zich lang zaam in de richting van Scandinavië. Hierdoor zal er dit weekeinde een noordelijke tot noordoostelijke lucht stroom staan met aanvoer van koude en iets drogere lucht. De middagtemperatuur blijft op een niveau van 10 tot 12 graden met in de nacht kans op plaatselijk lichte nachtvorst. De buien worden wat minder en de zonnige periodes zullen van iets meer betekenis wor den. Een verdere verbetering mag er de eerste dagen in dit ongunstige weer type nog niet worden verwacht. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel niel duur «rel heerlijk In Parijs hebben 2000 studenten een mars door de stad gehouden om uitdrukking te geven aan hun soli dariteit met de 23.000 stakers bij de Renaultfabrieken, ondanks een waar schuwing van de algemene vakbond (CGT) zich niet met andermans za ken te bemoeien. De eerste minister Pompidou heeft overleg gepleegd met zijn hoogste veiligheidsfunctionarissen, waaron der de ministers van binnenlandse zaken en van defensie, de prefect van de Parijse politie en de direc teuren van de staatsveiligheid en de gendarmerie. Er werd na de verga dering geen verklaring uitgegeven. Algemeen verbaast men zich er over, ook in regeringskringen, dat generaal De Gaulle in Roemenië blijft. Ieder ander staatshoofd zou bij het uitbreken van een soortgelijke crisis, al was het maar een regerings crisis onmiddellijk naar zijn land zijn teruggekeerd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De bestu ren van de Stichting Katholiek Zie kenhuis Lievensberg en de Stichting Diaconessenhuis Bergen op Zoom en e.o. hebben een volledig akkoord be reikt over een samengaan van beide stichtingen in één ziekenhuis en één stichting. Dat wil zeggen, dat naast het ziekenhuis Lievensberg, dat op 1 juli a.s. in gebruik wordt genomen, geen tweede ziekenhuis in Bergen op Zoom wordt gebouwd. Men heeft al een formule voor het samengaan gevonden. De statuten van de Stichting Katholiek Zieken huis Lievensberg worden aangepast. En wel in die zin dat de naam wordt „Stichting Ziekenhuis Lievensberg". De vijf leden van het dagelijks be stuur van de Stichting Diaconessen- huis zullen het zeven leden tellende bestuur van „Lievensberg" aanvul len. Op de avond van maandag 10 juni zal in het stadhuis van Bergen op Zoom de akte worden verleden. Het ziekenhuis zal een algemene christelijke basis hebben en de alge hele verzorging zal gedragen worden door een christelijke visie. (ZIE OOK PAGINA 5) (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Donderdagnicht om kwart over één heeft zich op het Hollandsch Diep ter hoogte van de werkhaven bij de Volkeraksluizen in enkele seconden een menselijk drama voltrokken. Bij een aanvaring tussen drie schepen kwamen de 35-jarige schippervrouw Marie Aarnoudse-Geluk en haar twee zoontjes Pieter (6) en Antonie (3) om het leven. Zij waren opvarenden van het met 520 ton zand geladen motorschip „Luctor et Emergo" dat in botsing kwam met de zandbak „Dintel". Deze werd gesleept door de sleepboot „Adriaan". Direct daarna kreeg de „Luctor et Emergo" de gena deslag van liet achter de sleep varende Belgische motorschip „Kirina". Schipper Aarnoudse en zijn matroos Frans Schipper zij varen al zeven jaar samen konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. Zij werden aan boord van de sleepboot genomen. De drie lichamen werden gistermiddag door duiker Vriens uit Roosendaal geborgen. Op het moment van de aanvaring lagen mevrouw Aarnoudse en haar kinderen te slapen in het woonge deelte in het achterschip. De schipper die zich in de stuurhut bevond, stelde onmiddellijk de alarmbel in werking, maar zijn vrouw kreeg de kans niet meer zich in veiligheid te stellen. De plaatsen, waar de duiker de stoffelijke overschotten vond, wijzen erop, dat de-schippervrouw nog wel kans gezien heeft haar kinderen wak ker te maken. Het zoontje Pieter moet zijn bed uit zijn gekropen, maar hij kwam niet verder dan de huis kamer. De stoffelijke resten van me vrouw werden samen met die van Antonie in de slaapkamer van de kleine gevonden. Een wachtmeester van de rijkspo litie te water vertelde ons, dal het een kwestie van seconden moet zijn geweest. „Als zij een paar minuten had gehad, had zij zich met haar kin deren in veiligheid kunnen stellen". De schipper kon zich nog net red den uit de stuurhut, die binnen en kele seconden vol water liep. De ma troos stond, toen het schip begon te zinken, op de voorplecht en voelde het langzaam onder zich wegzakken. Hij greep zich vast aan de mast. ging mee onder water en kreeg toen hij boven was van de sleepboot een red dingsboei toegeworpen. De schipper was inmiddels ook op de sleepboot overgestapt. De rijkspolitie te water is er nog niet achter hoe de aanvaring heeft t kun-nen gebeuren. De sleep kwam uit de sluis gevaren op het moment dat DEN HAAG (ANP) Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft geen bezwa ren gemaakt tegen de gewijzigde voorstellen van partijen bij de bouw- c.a.o. tot invoering van een arbeids tijdverkorting van een kwartier per dag met ingang van 1 juni a.s. De Stichting van de Arbeid heeft, overeenkomstig de gedragsregels voor een vrijer loonbeleid, de c.a.o. goedgekeurd zonder een beoordeling van de materiële inhoud. de „Luctor et Emergo" erin wilde. De schippers - Aarnoudse van de „Luctor et Emergo", Klop van de „Dintel" en De Jong van de „Adri aan" - verklaren dat zij elkaar tijdig gezien hebben, maar dat snel uitwij ken onmogelijk was. Een verklaring hiervoor zou zijn, dat er op dat mo ment een sterke ebstroom stond. Dat de Belgische boot de „Luctor" ram de, was onvermijdelijk, omdat de Belg vlak achter de sleep voer. Het wrak van de Luctor ligt in de vaargeul voor de ingang van de Noor delijke voorhaven. Het zal zo spoedig mogelijk gelicht worden. Gisteren werd reeds een begin gemaakt met het lichten van de eveneens gezon ken zandbak. Deze komt bij eb ge deeltelijk droog te liggen. Dat de schepen zo snel zonken, is verklaar baar door de zware lading, die zij vervoerden. De „Luctor" is eigendom van schipper Aarnoudse. Deze heeft het schip echter ingebracht in het zand- en grindbe-drijf Geluk uit Goes. Hij was op het moment van de aan varing met een lading zand uit Lo- bith op weg naar Goes. De zandschuit wordt leeggezogen op het moment dat vanaf andere schepen de plaats van het gezonken schip wordt gemarkeerd. De commissaris van de koningin in Zeeland heeft in Middelburg het contract ondertekend voor de bouw van de tweede „dub beldekker". Pagina 3. „Als hij opkomt druipt 't nood lot de zaal in", zegt Ank van der Moer over de acteur Jaap Wie- ring. RTV, pagina 13. Herman Heijermans' roem be gon als „Russische schrijver". Mensen en Muzen. Pagina 25. Nergens ter wereld wordt zo veel zoute drop gegeten als in Nederland. Pagina 27. Is het einde van de lange lij densweg van Zwart Amerika nabij? Pagina 19. Onze auto's spuien per jaar één miljoen kilo lood. Pag. 21. Wat drijft de studenten in vele Europese steden om in plaats van de studeertafels de barri caden op te zoeken? Peilingen. Pagina 17. De jubilerende vereniging Che mische Industrie werd op haar feestbijeenkomst niet alleen ge feliciteerd maar ook ernstig ge waarschuwd. Pagina 9. Tom Okker drong door tot de finale van de open tenniskam pioenschappen van Italië. Sport pagina. (ADVERTENTIE) G. 3. Coernradi Sassenstraat 39, Zwolle

de Stem | 1968 | | pagina 1