Studenten en arbeiders in Frankrijk bezetten gebouwen en fabrieken HbOMSMMEES DEEL LONDENS FLAT STORT IN Geen gevaar voor midden- en kleinbedrijf Westduits parlement neemt wet op wodtoestandaan EUROSTRAND rborg Bakker wil minimum snelheid invoeren 13.95 Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Naar nieuwe grondwet in Tsjechosloakije Veel doden in V.S. door wervelwinden Nieuw recept! Hogere straf voor rijden onder invloed tilhurg fiij gaan maatschappij veranderen Commentaar Uitdaging Verontrustend „Staten-generaal" 37 doden in Japan door aardbevingen Gallup: Humphrey bij democraten favoriet Opgesloten Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. DE BLOCK OVER CONCENTRATIES: Drie doden en een vermiste NA TIEN JAAR PRATEN Kamer steunt De Block inzake mammoetdok Jacht op dieven van sigaretten Hulp-telefoon nummer voor bejaarden MINICARS aan het GilfOStrdflQ iravanimport Frank i.-„ d „De Kievit", BaariaiS" i, tel. 04257-719. U b£,,"N»- ■m alle werkdagen ds. By ons slaagt u SSj" -kende merken, ruime tour- en stacaravan- *ei«» 12 meter. Eigen -- 3 k met ruime staatiDlasi811- -uü en financiering it. vooruitbetaling. or inruil: Apache^T^ mpleet. slechts f 24vi 575,. vooraf, restant Fi," vaert 3 pers. met LL144»- nt. slechts f 1750.- oi t oraf, restant 3 jr. Astral L m. voortent, sleehi- j JO. of f 775,- vooraf r«t jaar. Astral 430 zeir 5ïll etr 8„-?aappl" slechts f S" f 9o0.- vooraf, restant a ar Véanvts nil 1e - 3 r. Keuze uit 15 inrüw IS. Zondags van lo tot l: ^„ffird^vararr 971-43332.Cht' °1850-^ S Vakantie en sport n nstraat 53 te Hoeven tii 659 - 457. Uw adres vocg dria Caravans, HDL w- banon tenten, vouwwmT1, bagagewagens en alle an re kampeerartikelen OnVl owroom is iedere zaterd,. zondag geopend van 10 a,,, morgens tot 8 uur 's avo^ Diversen hietmg zaterdag ig meI wippen in café 't Kulnk. t. Jansteen, mleg f 275 elPlebBruïn3UUr-SOdróltKi; K ur id bii de keuze accessoires. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 MEI 1968 i |s sterke vermoeden bestaat li dat een bedrijf slecht geleid wordt, kan straks in een der- c bedrijf door de vakbeweging eer onderzoek worden ingesteld, jit recht van enquête is voorgesteld een wetsontwerp, dat minister Polak (Justitie) bij de Tweede Kamer ieeft ingediend. De bedoeling van dil wetsontwerp is de werknemers Is beschermen tegen wanbeheer als b.v. in het geval-Van Heyst. waar door veel mensen plotseling op straat zijn komen te staan. In dezelf de lijn die van de hervorming van je onderneming ligt nog een wede wetsvoorstel van minister folak, het voorstel namelijk om gro te besloten naamloze vennootschap- te verplichten hun jaarverslagen te publiceren. let deze wetsontwerpen zet het ka- binet-De Jong een eerste stap in de richting van nieuwe, meer moderne, neer democratische verhoudingen it de onderneming. Daarvoor ver dient het kabinet een compliment. Wij nemen aan dat beide wetsont werpen acceptabel zijn voor zowel werkgevers- als de wernemers- organisaties. De moderne onderne mer accepteert medezeggenschap en Inspraak niet alleen als onvermijde lijke gevolgen van een maatschap- jelijke ontwikkeling, hij aanvaardt ze ook als voorwaarden voor een klimaat in het bedrijfsleven. at recht van enquête en de plicht aarverslagen te publiceren, roepen natuurlijk vragen op ten aanzien van de bescherming van ondernemers belangen. Voorkomen dient te wor- 'den dat die belangen onnodig en len onrechte worden geschaad. Daarvoor zal minder kans bestaan naarmate de vakbeweging beter in staat zal zijn - primair door de kwa liteit van het kader de medezeg genschap waar te maken. Wie het techt van enquête opeist aanvaardt de verantwoordelijkheid voor een passend gebruik ervan. dit licht gezien vormen de wets voorstellen van prof. Polak een uit loging aan het adres van de werk- I nemers. Inspraak en medezeggen- Ischap blijven leuzen, zelfs als ze I vastliggen in wetten, wanneer ze Ihat kunnen worden waargemaakt. Daarom is nodig een gezonde, I krachtige vakbeweging en het besef I hij de werknemers medeverantwoor delijk te zijn voor de gang van za- I «en in de onderneming. V woningnood enkele jaren ge leden spraken we over volks vijand nummer één is nog ids erg hoog onder de minst- I draagkrachtigen Deze groep is aan- I gewezen op woningwetwoningen, I maar de prijs daarvan wordt in som- Ijige gebieden onbetaalbaar. Het is I daarom heel nuttig dat de Eerste Ka- jmer aan minister Schut (Volkshuis vesting) gevraagd heeft er voor te |®rgen dat er ook voor de minder- I «eagkrachtige betaalbare woningen J worden gebouwd. ""ster Schut kreeg er een motie I aan de broek. Dat had hij dan I pok wel verdiend. In eerste instantie I aeft hij een verhaal gehouden over I s bnen van de werknemers waar- |j'an heel weinig klopte. Verontrus- I std eigenlijk dat een minister van I ""huisvesting zo slecht geïnfor meerd blijkt te zijn over het loon, waarmee de gemiddelde werknemer "toet zien rond te komen. Hoe kan man nu een sociaal verant- I lVoord bouwbeleid voeren r,*e'e ifret geleden werd bij een P'ornotie in Amsterdam de stelling digd, dat ministers, burge n-esters, wethouders, hoge ambte- "ren etc. regelmatig van openbaar k rvo®r 9ebruik zouden moeten ma- 0"nan blijven ze tenminste meer e hoogte van wat er onder het Publiek leeft. dn m'n.'.ster Schut zou er goed aan late" aU'° a* en ,oe ,'1UIS te (Van onze correspondent) PARIJS ,,Wij zijn het niet eens met deze maatschappij en we gaan haar veranderen". Dit waren de woorden die een on geveer 30-jarige Fransman richtte tot een menigte voor het Odeon, het neo-klassieke gebouw in het Quartier Latin, waar normaal het Theatre de France gehuisvest is. golf van ongeregeldheden. De prijs van het goud ging met één dollar omhoog. De vraag overschreed verre het aanbod. Op de Parijse beurs ge beurde juist het tegenovergestelde: alle aandelenkoersen vertoonden een scherpe daling. De minister van onderwijs, Alain Peyrefitte, heeft 90 minuten lang be sprekingen gevoerd met de eerste minister Georges Pompidou, die pre sident De Gaulle vervangt, nu deze een bezoek brengt aan Roemenië. Er werd geen verklaring uitgegeven over deze besprekingen. Tot nu toe hebben de studenten ge weigerd examens af te leggen. Zij hebben aansaande maandag en dins dag een „staten-generaal" bijeenge roepen van afgevaardigden van alle Franse universiteiten om de gemeen schappelijke houding over de examens te bespreken. De arbeiders in een aantal fabrie ken zijn ook overgegaan tot directe acties. Twee dagen geleden hebben de arbeiders van de Sud-Aviation in Nantes het terrein van de fabriek bezet, de directeur in zijn kantoor opgesloten en alle poorten, die toe gang geven tot het terrein gesloten, om te voorkomen dat de politie zou ingrijpen. Ze protesteren tegen een poging van de maatschappij om de werkweek te verkorten. Het gebouw werd gisternacht be zet door de studenten en is nog steeds in hun handen. De rode vlag van de revolutie en de zwarte vlag van de anarchisten wapperen trots op iedere hoek van het gebouw. De woorden van de jonge Frans man gaven uitdrukking aan de on rust onder de Franse arbeiders en studenten, die geleid heeft tot de be zetting van de meeste van de 18 uni versiteiten van het land en een steeds toenemend aantal sit-in demonstra ties in fabrieken. Er waren ernstige reacties op de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat overweegt op autosnelwegen een minimum-snel heid in te voeren, zo heeft hij in de Eerste Kamer meegedeeld. Hij zal ook bekijken of de maximumsnelheid op die wegen gedurende de avond en nacht kan worden opgeheven. Tot het afkondigen van een inhaal- verbod voor vrachtwagens op de gro te wegen in de buurt van de grote steden tijdens de spitsuren waar om het Eerste-Kamerlid E. Meesters (PvdA) had gevraagd wil de mi nister niet overgaan. Wel acht hij het mogelijk, dat op snelwegen met meer dan twee rijstroken het vrachtver keer wordt beperkt tot de twee meest rechtse banen. Veiligheidsgordels wil minister Bakker op dit moment nog niet ver plicht stellen, in afwachting van de uitslag van een internationaal over leg, dat vermoedelijk volgend jaar bekend zal worden. TOKIO (AP) Een grote en een serie kleinere aardbevingen hebben gisteren het noordelijk deel van Ja pan getroffen. Het natuurgeweld hield vier tot zeven minuten aan. Er hebben zich veel persoonlijke ongelukken voorgedaan. De schade is aanzienlijk. Bij het vallen van de avond was het dodencijfer gestegen tot 37. Bo vendien werden nog 11 mensen ver mist en waren er 198 gewonden. Het verkeer werd volkomen ontwricht. De verbindingen verbraken en op talloze plaatsen braken branden uit. Meer dan 800 huizen werden bescha digd, waarvan 116 volledig verwoest. Het is de sterkste beving geweest sinds 1 september 1923, toen Tokio en Jokohama werden verwoest. NEW YORK (AFP) Het aan tal doden tengevolge van de wer velwinden die het midden-westen en het zuiden van de de Verenigde Staten hebben getroffen is gisteren opgelopen tot boven de 75. Er zijn enige honderden gewonden en de schade bedraagt zeker miljoenen dol lars. Arkansas, de zwaarts getroffen staat, telde 48 doden. Een groot aan tal staten is door een dertigtal tor nado's getroffen. De noodtoestand werd op veel plaatsen nog verergerd door over stromingen. PRINCETOWN (A.P.) Vice-pre sident Hubert H. Humphrey geniet de steun van de gemiddelde democra tische kiezer, aldus heeft de Gallup- Poolsdirecteur George Gallup woens dag bekendgemaakt. Humphrey kan rekenen op 50 pro cent, tegen 31 procent voor Robert Kennedy en 19 procent voor McCar thy. Eerdere Gallup-pools begin mei gaven Humphrey 31 procent, Kenne dy 35 en McCarthy 23 procent. Gisteren zijn de mensen, die de Parijse kranten verpakken en naar de provincie en naar het buitenland versturen, in staking gegaan. Ook zij hebben het gebouw waar ze werken bezet. Ongeveer 2500 arbeiders van de re- serve-onderdelenfabriek van Renault bij Rouen hebben hun directeur en zijn staf opgesloten in zijn kantoor en zijn een sit-down-staking begonnen voor evenveel loon als de arbeiders in het district van Parijs. Een andere fabriek van Renault in Flins, op 20 km van Parijs, is bezet door ongeveer 11.000 arbeiders. Zij hebben zich in de fabriek verschanst. Het is niet hekend wat hun eisen zijn. Sedert donderdagmorgen zijn ook de Renault-fabrieken in de Seine Maritime door de arbeiders bezet. De directeur is in zijn bureau opgeslo ten. Donderdagmorgen hebben de 2800 arbeiders die de fabriek bezet hou den ervoor gezorgd dat de directeur zijn ontbijt en zijn warme koffie kreeg. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Wij hoeven over de toekomst van de middelgrote en kleine industrie niet pessimistisch te zijn. Maar die industrie moet zichzelf inspannen om er van te maken wat er van te maken is". Dat zei de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, in zijn rede, die hij gisteren in Tilburg hield voor de leden van de Brabantse katholieke werkgevers vereniging. De minister waarschuwde zijn ge hoor voor een misverstand. De over heid heeft niet alleen belangstelling voor schaalvergroting en voor grote industrieën. Ze hecht niet minder be tekenis aan middelgrote en kleine bedrijven. Zij doet direct en indirect veel om de positie van deze kleinere bedrijven te versterken. De kleine en middelgrote bedrijven zullen stuk ken terrein verliezen. Ik zijn produk- ties, waar de voordelen van het grote bedrijf duidelijk zijn. De Nederlandse industriepolitiek staat positief tegenover een ontwik keling van concentratie, die duidelijk voordelen biedt. De minister meent dat dit verschijnsel niet in die mate optreedt dat er van het klein- en middenbedrijf niets zal overblijven. Van bijzondere betekenis voor het voortbestaan van vele kleinere be drijven is de mogelijkheid van toe levering aan andere bedrijven, meest grote industrieën. Er liggen hier veel mogelijkheden, aldus minister De Block. Deze sector van kleine indu strieën moet meer aandacht besteden aan bijvoorbeeld de bedrijfsvoering, aan efficiënte produktie en aan ver koopbeleid en speurwerk. Er zijn fi nancieringsproblemen in middelgro te en kleine industrieën, maar de mo gelijkheden voor een oplossing daarvan worden te weinig gebruikt. PRAAG (Rtr.) Het presidium van de Tsjechosiowaakse communis tische partij heeft premier Oldrieh Cernik verzocht een nieuwe grond wet op te stellen. Het ontwerp zou voor het eind van de volgende maand gereed moeten zijn. Men verwacht dat in de nieuwe constitutie de vrijheid van drukpers, meningsuiting en beweging zal wor den gewaarborgd en dat het staats bestel zal worden gebaseerd op een. federaal stelsel LONDEN (AP) Gistermorgen is een hoek van een 23 verdiepingen tellend flatgebouw in Londen als een kaartenhuis ingestort. Op wonder baarlijke wijze hebben de meesten der 260 bewoners er het leven afge bracht. Drie mensen zijn omgekomen en één wordt nog vermist. Het ber gingswerk is thans gestaakt uit vrees voor nieuwe instortingen. De politie heeft bekendgemaakt dat de slacht offers twee mannen en een vrouw waren. Een tweede vrouw wordt nog vermist, tevens hebben 11 personen verwondingen opgelopen. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan een gasontploffing en deed zich voor kort voor 07.00 uur toen de meeste bewoners nog in bed lagen. De muur die naar beneden is geko men was voor het merendeel die der huiskamers en niet die der slaapka mers. Het dodental is hierdoor laag gebleven. Tachtig gezinnen hebben door het ongeluk hun huis verloren en zijn tijdelijk elders ondergebracht. De brandweer heeft ontdekt dat zich op de 18e verdieping een gas ontploffing moet hebben voorgedaan. De deuren waren hier uit hun schar nieren geblazen en de flat stond in brand. Omdat de liften buiten werking waren moesten de bewoners via trap pen naar beneden, terwijl de stukken steen en glas omlaag vielen. Minister van binnenlandse zaken James Calaghan heeft in antwoord op vragen van het Lagerhuis ver klaard dat een volledig onderzoek naar de bouw van het flat zal worden ingesteld. (Van onze correspondent in Bonn) BONN. Na een tweedaags debat heeft het Westduitse parlement "'li tweede lezing het wetsontwerp voor de noodtoestandsmaatregelen met de stemmen van de christen- en sociaal democraten aangenomen. Daarmede is over de maatregelen voor het geval van een noodtoestand dat wil zeggen natuur-catastrofe, binnenlandse onlusten en dreigend oorlogsgevaar praktisch de beslis sing gevallen. De derde lezing van het wetsontwerp is praktisch nog maar een formaliteit. Het door de regering ingediende wetsontwerp is vooral bedoeld om een aantal rechten, die nog altijd bij de geallieerde tegenstanders en la tere bezetters van Duitsland berus ten, te doen overgaan op de West duitse regering. Hiervoor was op vele punten een wijziging van de voorlopige Westduitse grondwet noodzakelijk. Er is over deze wetgeving niet min der dan tien jaar gesproken, ook door vorige regeringen. Het nadeel is daarbij geweest, dat vroegere wetsontwerpen vrijwel geheim zijn gebleven en als „schuifladen-wetten" bekend zijn geworden, die door de regering pas te voorschijn zouden worden gehaald indien de noodtoe stand accuut zou zijn geworden. Men heeft bij de bevolking ten aanzien van noodtoestand-maatrege len een onaangenaam gevoel gewekt. In het thans aangenomen wetsont werp zijn alle persoonlijke vrijheden zoveel mogelijk gehandhaafd. Elke Westduitse burger is het recht van weerstand nadrukkelijk toegezegd. Ook het recht op arbeidsgeschillen is blijven voortbestaan, hoewel het woord staking niet letterlijk in de tekst is opgenomen. De persvrijheid is evenmin door deze noodtoestands wetgeving aangetast. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer steunt het be leid van minister De Block (Econo mische Zaken) met betrekking tot de steun aan de scheepsbouwindustrie. De minister verdedigde dit beleid gistermiddag door te beloven alles te zullen doen om tot samenwerking van de grote werven bij de stichting van een mammoetdok in het Water weggebied te komen. Minister De Block heeft de scheepsbouwers laten weten dat het verlenen van krediet garanties bij gebrek aan samenwer king kan worden afgewezen. Hadden de socialisten veel kritiek op het beleid van de minister, D'66 liet geen spaan van het beleid heel. „Minister, go home, verdwijn", zei mr. dr. Imkamp (D'66). Maar tradi tiegetrouw nam de kamer een der gelijke opmerking van de meester- doctor niet serieus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De straffen voor het rijden onder invloed zullen aan merkelijk worden verhoogd. Ook de bijkomende straf, bijvoorbeeld de ontzegging van de rijbevoegdheid, zal hoger worden. Dit heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) in de Eerste Kamer meegedeeld. De be windsman zei dat nog dit jaar een wetsontwerp over het gebruik van al cohol in het verkeer bij het parle ment zal worden ingediend. Het voorstel zal tevens het nemen van een bloedproef bij autobestuur ders die er van worden verdacht on der invloed te rijden regelen. In de wet zal een clausule over het aan brengen van veiligheidsriemen in auto's worden opgenomen. De minis ter zei dat hij bromfietsers niet wil verplichten tot het dragen van een valhelm. Minister Bakker wil binnenkort met een wetsontwerp komen, waarin een minimumsnelheid op de auto snelwegen verplicht wordt gesteld. De minister heeft hiertoe besloten nadat proefnemingen met minimum snelheden hebben aangetoond dat hiermee de veiligheid in het verkeer aanmerkelijk wordt vergroot. UTRECHT (ANP) De rivier politie van Rotterdam en Vreeswijk heeft gistermorgen jacht gemaakt op drie jongelui, die zich met een 6 tot 8 meter lang wit kajuitjacht op de Lek zouden bevinden. Ze zouden ruim 100.000 sigaretten aan boord hebben die ze gisternacht hebben gestolen uit een groothandel in tabaksartikelen in Streefkerk. Het jacht is enige tijd later op de Lek gevonden. Daarbij bleek later, dat de opvarenden niets met de si- garettendiefstal te maken hebben. Inmiddels is de jacht op de werke lijke daders in volle gang: alle op sporingsinstanties zijn ingeschakeld. URK (ANP) Volgens minister Roolvink (sociale zaken en volks gezondheid) zou het veel oudere mensen en vooral de thuis wonen de bejaarden rust geven, als er in iedere gemeente een vast telefoon nummer zou komen, dat zij zouden kunnen hellen om de hulp en voor lichting te vinden op het tijdstip dat men die nodig heeft. De minister vraagt zich af of het mogelijk zou zijn de SOS-telefoon- diensten hiervoor dienstbaar te ma ken. „De televisie, waar veel oude ren naar kijken, zou dan b.v. regel matig op dat telefoonnummer kun nen wijzen". De minister zei dit gis termiddag in Urk bij de opening van het bejaardenoord van de Tahna- stichting. Westerhoven Tel. (04991) 4855 op de weg Eindhoven-Hasselt méér mogelijkheden tot vrije, blije, zorgeloze ontspanning Ongevaarlijk en toch helemaal echt RUSSISCHE en Poolse troepen hou den militaire oefeningen nabij de grens tussen Polen en Tsjechoslowa- kije, zo is woensdag door het Poolse persbureau „PAP" bekendgemaakt. Het was de eerste maal, dat deze manoeuvres, waarover vorige week geruchten de ronde deden, officieel zijn toegegeven. JEAN REY, voorzitter van de uitvoe rende commissie van de EEG, heeft een hernieuwde oproep gericht tot de EEG-lainden de crisis te overwin nen die na het Franse veto tegen Engelands toetreding de economische gemeenschap in een impasse heeft gebracht.. TWENTE heeft snelle hulp van de centrale overheid nodig om spoedig de autonome ontwikkeling weer op gang te brengen en ernstiger moei lijkheden te voorkomen. Dit is de mening van de stuurgroep economie Twente. DE BOUW van de „stad van de we deropstanding" in Washington, waar de deelnemers aan de „mars der ar men" moeten worden ondergebracht, wordt ernstig bedreigd. Er ia vrijwel geen geld meer.

de Stem | 1968 | | pagina 5