)0OB INSTALLATIE 0 BESTUURSLEDEN Industrieschap Moerdijk wordt 4 juni officieel FELIX stopdezon in uw kat met EEN BLIKJE JURK Borstbeeld jhr. A. de onthuld van Casembroot „Nieuwe rondweg Hulst is bron van zorg" Centralisatie van Zeeuws tuinbouwonderwijs nodig Even uitblazen mevrouw papier voor uw ^-pen 220 volt op clandestiene schrikdraad Willebrords raadslid vrij Zwaarste VS- verliezen tot nu toe v.d.A. Vlissingen .hoort" Paauwenhrug Bestemmingsplannen Oppervlakte LAKENS 3 EN W SLOPEN 250 cm L-A-N-G In Tilburg H. Doppegieter voorzitter van E.Z.A.C. IN SCHOONDIJKE Zonder naald en draad VIETNAM Voor politierechter Middelburg veel alcohol, maar ook: Wieleropstand XI ZES MANNEN NA NEGEN DAGEN UIT INGESTORTE MIJN GERED Bril beslagen In recidive VICE-VOORZITTER P. DEKKER VAN ZLM DASBLAD DE STEM VAN VRIJDAS 17 MEI 1968 "(ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN. Op 4 juni zullen in een openbare vergadering de bestuursleden van het Industricschap Moerdijk officieel worden geïnstalleerd. Op 31 mei komen de gemeenteraden van Zevenbergen, Hooge en Lage Zwaluwe en Klndert bijeen om de nog open plaat sen in het bestuur van het schap te bezetten. De bestuursleden kun nen wethouders zijn of raadsleden. Elke gemeente mag twee per sonen kiezen. VLISSINGEN Wethouders en lidsleden van de P.v.d.A. willen a een „hearing" horen of de in- mers van de nieuwe Vlissingse wijk uuwenburg, dat zijn er ongeveer 100, klachten en vragen hebben over kort of overschot van o.m. winkel- ,3tra, een wijkgebouw, speelplaat- i, snackbars, enz. De bijeenkomst wordt vrijdag 24 ei, 's avonds om half acht, in de uuwenburgschool gehouden. Wanneer deze „hearing" slaagt, |>t het in de bedoeling om soort- lijke bijeenkomsten te houden in .idere stadsdelen, zoals Souburg, titthem en oude stad. De op komst zijnde belangrijke be slissingen maken het noodzakelijk dat het schap officieel gaat werken. Het besluit tot deze regeling is bijna één jaar oud. De door de ZEKLUZA-ge- meenten vastgestelde gemeenschap pelijke regeling wacht overigens nog op goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het aanvragen van goedkeu ring is opgehouden om bestuurlijke deelname van het provinciaal bestuur is overwogen. Om formele redenen is daarvan tot nu toe afgezien. De rege ling laat echter deelname in welke vorm dan ook open. Dat geldt voor het provinciaal bestuur zowel als voor Rotterdam, de Kamer van Koophan del en Fabrieken en de Westbrabant se gemeenten. In de afgelopen weken hebben Ze venbergen, Klundert en de technische diensten van Rotterdam hard gewerkt aan ontwerp-bestemmingsplannen voor het toekomstige industriegebied. Op 9 mei zijn hierover de laatste be sprekingen gevoerd en reeds een week later zijn de door de Rotter damse diensten gemaakte plannen aan de verschillende instanties, wel ke er advies over moeten uitbrengen, toegezonden. De plannen voor Zeven bergen en Klundert zijn op één kaart getekend en beide gemeenten hebben in een gezamenlijk schrijven advies gevraagd. Het terrein beslaat een oppervlak te van plm. tweeduizend hectare, waarvan er vijfhonderd buitendijks liggen. Wegen, spoorlijnen, groen stroken, leidingen en dijken nemen ongeveer vijfhonderdtachtig hectare in beslag zodat de benutbare ruimte voor de industrie veertienhonderd- twintig hectare bedraagt. In de toelichting wordt de noodzaak van de aanleg bepleit, worden econo mische en planologische verbanden aangetoond en uiteindelijk een indruk gegeven van de vergrote werkgele genheid welke ie verwachten is voor de Noordwest-Hoek, voor West-Bra bant en zelfs voor het buitenland. In de plannen wordt de bestaande wa- terkerende buitendijk landinwaarts, nabij de rijksweg Roosendaal-Moer dijk gedacht. Het gehele terrein zal worden opgespoten tot plm. drie me ter boven Nieuw Amsterdams Peil. De lengte van het terrein aan het Hoilandsch Diep zal 5 kilometer be dragen. De Sassenplaat zal zo veel mogelijk in tact worden gelaten. De plaat zal van groen worden voorzien. Vanuit Zevenbergen of het station Lage-Zwaluwe kan een aftakking van spoorlijnen gemaakt worden. Op 24 mei zal de Commissie voor de Ge meentelijke Bestemmingsplannen voor Noord-Brabant, waarin bijna al le belanghebbende instanties zitting hebben, het ontwerp behandelen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TILBURG Een vogellief hebber in de Hendrik de Key- zerstraat in Tilburg was. door de veelvuldig voorkomende vo geldiefstallen. op het idee ge komen zijn fladderende vriend jes van een extra-bescherming te voorzien. Om onwelkome gasten uit de tuin en bij de volières vandaan te houden, ging hij in het gangetje naast zijn woning een meialen draad spannen. Hij vond dat echter niet voldoende en bracht tus sen deze draad en de lichtlei- ding in zijn woning een direct contact tot stand, zodat de vol le netspanning van 220 volt op de draad kwam te staan, wat zonder meer levensgevaarlijk was. Toen de energiebedrijven er dezer dagen achter kwamen, werd de draad ijlings verwij derd. Dat was echter nog niet alles, want de vogelliefhebber werd bovendien van stroomle- verantie uitgesloten, hetgeen mogelijk was aan de hand van bestaande verordeningen, die le vensgevaarlijke veranderingen in het lichtnet met sancties bc straft. De man kwam dus zon der licht te zitten. Inmiddels hebben de energie bedrijven de vogelhouder toch Weer aangesloten, omdat van feitelijke kwade trouw geen sprake was. De man, nu door ervaring wijzer geworden, zal naar een andere methode moe ten zoeken om zijn gevogelte tegen eventuele diefstal te be schermen. (Van onze correspondent) HULST De Eerste Zeeuws-Vlaam- se Aero Club (E.Z.A.C.) hield een algemene vergadering in de Ko ning van Engeland te Hulst. De avond werd geopend met een kleurenfilm over zweefvliegen. Ver volgens werd door de secretaris-pen ningmeester verslag uitgebracht o- ver de werkzaamheden en de toe stand van de vereniging in het af gelopen jaar. Op het ogenblik heeft de E.Z.A.C. 13 leden. In de kascommissie werden geko zen mevrouw De Block-d'Hondl cn de heren S. Blommaert en P. Bak ker. Voor j de ballottagecommissie werden gekbzen de heren Bakker. W. de Block, dr. H. Meyer en S. Blommaert- Wegens periodiek aftreden van de heer P. Modder, welke zich niet her kiesbaar stelde, werd een nieuwe voorzitter gekozen. Het werd de heer H. Doppegieter. Tot slot, was er de verkiezing van twee nieuwe bestuurs leden voor aanvulling van twee va cante plaatsen. Gekozen, werden dr. H. Meyer en P. Modder. Mevrouw De Caseinbroot onthuld het beeld van wijlen haar echtgenoot. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Het Willebrordse raads lid G., dat door de rechter-commissa- ris enige dagen geleden op vrije voe ten werd gesteld, zal niet opnieuw in arrest worden genomen. Aldus be sliste gisteren de raadkamer van de rechtbank na behandeling van een appèl van de officier van justitie, mr, Louët Feisser, waarin deze te kennen gaf voldoende termen aanwezig te achten om het voorarrest van G. te continueren. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Mevrouw S. de Casembroot-baronesse van der Feltz heeft donderdagmiddag in de hal van de lagere land- en tuinbouwschool in Schoondijke een borstbeeld onthuld van wij len haar echtgenoot jhr. mr. A. de Casembroot, in leven commis saris der koningin in Zeeland. De school draagt de naam van deze vorige commissaris. Tijdens de" bijeenkomst in een der klaslokalen droeg de waarnemend burgemeester van Schoondijke, de heer J. de Feijter na de onthulling het kunstwerk over aan het school bestuur. Onder de vele genodigden had de heer De Feijter eerder speciaal ver welkomd het lid van Gedeputeerde Staten J. van Dongen, die het pro vinciaal bestuur vertegenwoordigde en burgemeester J. Hoftijzer, die vo- Binnenkort zijn in de Nederlandse" Rinkels jurkjes in blik te krijgen, «omassen Drijver-Verblifa n.v. te Be'-enter brengt dit grapje in samen- J'srking met Wosa-konfektie te Am- «dam op de markt. De jurkjes zijn 'övaardigd van kreukvrije jersey irépeonette jersey. De prijs is ge- '®erd op de mogelijkheden van de '®erbeurs: ongeveer f 25,-. De mi jl5 zijn uitgevoerd in verschillende ®PPe dessins, die men op de bus al an ^wonderen. De blik-decoratie ls ontworpen door Studio Klaster Enschede. Het blik is 16 cm hoog ^eeft een diameter van 10 cm. De Verpakking voor de kreukvrije ^"li-jurkjes wordt in Amerika, Aus Ja'ie en Duitsland reeds veelvuldig Blikopeners zijn overigens 'et nodig. De bussen hebben een ®onje, blauw of groen oversteekdek- Manchetten en kragen aan over hemden en naden en zomen aan an dere kledingstukken behoeven niet meer gestikt te worden, maar kunnen rechtstreeks worden aangebracht met behulp van een strook van zeer fijne gepolymerizeerde vezels, die een on derneming in de Ver. Staten thans in de handel brengt. Dit materiaal kan worder gebruikt ook wanneer de aan elkaar te hechten stukken van ver schillende stof zijn. Het strookje wordt eenvoudig op de aan elkaar te hechten details van de kleding ge legd en de bevestiging heeft plaats door er met een droog heet strijkijzer over te strijken. Als de stof is afge koeld, vertoont de strook een enigs zins rafelig beeld, maar wanneer men deze dan nog even met een stoom strijkijzer behandelt verdwijnen ook de rafeltjes en is het kledingstuk gereed voor gebruik. De verbinding wordt niet aangetast door wassen of chemisch reinigen. SAIGON (RTR) De Amerikaan se strijdkrachten hebben vorige week 562 man op het slagveld verloren, het hoogste aantal gesneuvelden sinds het begin van de oorlog in Vietnam, al dus een Amerikaanse woordvoerder. Vorige week van 4 tot 11 mei bereikte het nieuwe Vietcongoffensief tegen Saigon zijn hoogtepunt. Tot nu toe was het hoogste aantal doden voor de Amerikanen in de week van 11 tot 17 februari van dit jaar. Aan Noordvietnamese en Vietcong- zijde sneuvelden vorige week 5.552 man. volgens de Amerikaanse woord voerder. De verliezen onder de burgerbe volking bedroegen 165 doden en 432 gewonden, die behandeling in een ziekenhuis nodig hadden. Vorige week werden 1.153 Ameri kaanse militairen met verwondingen in hospitaals opgenomen en 1.072 hadden lichter verwondingen. Sinds 1 januari 1961 zijn 22.951 Amerikanen en 342.105 Noordvietna- mezen en Vietcongleden in Zuid-I Vietnam gesneuveld, aldus de Ame- j rikaanse woordvoerder. rig jaar Schoondijke voor Liempde verruilde. De heer De Feijter zei, dat duide lijk wordt aangetoond dat de Zeeuw se bevolking zijn vorige commissaris nog niet is vergeten. Mevrouw De Casembroot toonde zich ingenomen met de plaatsing van de buste in deze school. „Mijn man heeft zich altijd erg geïnteresseerd voor de landbouw. Hij wist er ook veel van", aldus mevrouw De Ca sembroot, die vertelde dat wijlen haar echtgenoot reeds in zijn gymna siumtijd tijdens de vakanties steeds enkele weken op een boerenbedrijf doorbracht. Ze herinnerde zich ook dat jhr. De Casembroot ook steeds graag in Zeeuwsc'n-Vlaanderen ver toefde, waar hij zich vrijer voelde dan op Walcheren. Hij was ook een voorstander van het behoud van het eigen karakter van de aparte delen van Zeeland. Gedeputeerde Van Dongen grecD de gelegenheid aan om er zijn vol doening over uit te spreken dat o.a door deze nieuwe land- en tuinbouw school, alles wordt gedaan om het agrarisch karakter van West- Zeeuwsch-Vlaanderen te behouden en industrieën te wer.en. Ook hij toonde zich erg ingenomen met het borstbeeld: „Commissaris De Casembroot leeft nog steeds in onze gedachten voort", zo zei de heer Van Dongen. Tenslotte werden nog enkele woor den gesproken door de heer Hoftijzer en de directeur van deze school, de heer P. Rijk. Op de eerste plaats zou ik de heer Janssen uit Oosterhout erop willen wij zen, dat hij zich eerst maar eens beter moet laten inlichten over de dingen die zoal in de wielersport gebeuren. Waar haalt hij het immers vandaan om te schrijven, d'at de renners moeten te kenen om Jan Janssen te helpen? Nee, wat dit betreft heeft hij de klok horen klepel hangt. luiden maar weet hij niet waar de Op de tweede plaats zou ik hem even willen vertellen dat je, om een groene trui te winnen niet een goede klimmer hoeft te zijn. Natuurlijk, als je er dat ook nog bij kunt, net als Jan Janssen, maak je nog veel eerder kans om deze „Troostprijs" te winnen. Maar als ik me goed herinner heeft Rik van Looy het ook wel eens zo ver gebracht. En kan die misschien wel klimmen? En om dan nog eens evlen terug te komen op die groene trui die dan ook wel „Troostprijs" wordt ge noemd: Weten de heren „wieierdes kundigen" die het met de heer Janssen eens zijn wel wat die prijs wil zeggen? Waarom zijn alle renners er dan zo blij mee de Super Prestige Pernod te win nen? En dat is toch over het gehele wielerseizoen genomen hetzelfde dan wat de groene trui is in de Tour de France, de meest regelmatige renner. STEENBERGEN, J. ROMMERS (ADVERTENTIE) HOMINY FALLS (West-Virginia) (AP) Zes mijnwerkers, die negen dagen zonder voedsel of water in een volgelopen mijngang zijn opgesloten geweest, zijn gisternacht levend aan getroffen. Drie van hun kameraden zijn omgekomen en een andere wordt nog vermist. Zij behoorden tot een groep van 25 mijnwerkers die van de buiten wereld werd afgesloten toen op 6 mei water uit een naburige, verlaten mijn de mijngang binnenspoot. Zater dagmorgen hadden reddingsploegen reeds 15 mijnwerkers in veiligheid gebracht. De zes geredde mijnwerkers zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Zij hadden 800 meter door een 90 cm hoge gang moeten kruipen om bij een elektrisch, mjjnwagentje te komen, waarmee zij naar de transportband werden gebracht. Onderweg was het wagentje in een diep gat weggezakt en ontspoord, maar de drie inzitten den waren in staat het weer op de rails te tillen. Bij de ingang van de mijn hebben de zes mannen gezamenlijk een dank gebed gezegd, waarna zij met spoed naar het ziekenhuis van het Heilig Hart in Richwoord werden overge bracht. Hun toestand is naar omstan digheden zeer goed. Voor de mannen, die zaterdag wer den gered is het nog een raadsel hoe de zes mannen zich in leven hebben kunnen houden. De dramatische redding van zater dag van de 15 man was te danken aan het zwoegen van reddingsploegen die vijf dagen en nachten zonder on derbreking in de weer zijn geweest. Interieurverzorging (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. „De nieuwe rondweg buiten Hulst en St.-Jan steen is 'n voortdurende bron van zorg. Ongevallen zijn er niet van de lucht. Vooral bij de splitsing bij Hulst is sprake van een on overzichtelijke situatie. Nu zijn zelfs grote weggedeelten, wegens werkzaamheden, afgezet met rode tonnen zonder lichten. Voor deze vorm van markering heeft rijks waterstaat er onlangs zelfs van de kantonrechter te Terneuzen van langs gekregen". Aldus verdediger mr. H. van Son voor de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Mr. Van Son pleitte in de zaak tegen de kok P. v. d. H. uit Hulst. Van der H. was, terugkerend van een feestje in Brus sel, bij de splitsing nabij zijn woon plaats in moeilijkheden geraakt en had met zijn auto een paal geramd. Hij had nagelaten de politie daarvan op de hoogte te stellen. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, had ernstige bedenkingen te gen het rijgedrag van Van der H. „Er hadden hier doden kunnen val len", zo zei hij en eiste een geldboete van 150 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. De rechter legde alleen de boete van 150 gulden op. Een bloedproef, die een pro-milla- ge van 1,50 aanwees, was een belas tende factor voor de kapper M. M. uit Axel. Hem werd ten laste gelegd onder invloed van sterke drank op rijksweg 60 te hebben gereden. Bij de splitsing in dubbelbaans was hij op het voor hem verkeerde wegge deelte terechtgekomen. Voor de rechter verklaarde hij, dat op dat mo ment zijn bril was „aangeslagen" De officier eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van een week en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De rech ter had begrip voor enkele bijkomen de omstandigheden en reduceerde de ontzegging tot zeven maanden waarvan vier voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. De fabrieksarbeider R. K. uit Koewacht had in zijn woonplaats on der invloed op een bromfiets gere den. De officier wees erop, dat de verdachte voor dit feit de ene veroor deling na de andere krijgt. Hij meend dat nu onvoorwaardelijke gevangenis straf moest volgen en requireerde een week onvoorwaardelijke gevangenis straf en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Ook hiet liet mr. Van Empel parti culiere omstandigheden een rol spe len en veroordeelde K tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het consultatiebureau voor alcoholisme, een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van honderd gulden. De landmeter W. V. uit België was, nadat hij in Hulst het glas verschil lende keren aan de lippen had ge bracht, met zijn auto slingerend door de Steensestraat gereden. Daarbij had hij o.m. een andere auto geschampt. Hij reed zo hard, dat de politie die hem probeerde te achterhalen, de achtervolging moest afbreken. Politierechter mr. Van Empel: „Ik krijg de indruk, dat u als een soort woesteling door Hulst hebt gereden". Ook de officier liet weinig twijfel over zijn oordeel: „Iemand die slin gerend rijd, kan niet rijden". Hij eis te een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De uitspraak luidde een week en een jaar. Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 meubel Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 IEDERE VRIJDAG KIJKAVOND TOT 21 UUR (Van onze correspondent) KAPELLE De heer P. J. J. Dek ker uit Wemeldinge, vice-voorzitter van de ZLM, is van mening, dat in Zeeland getracht moet worden het tuinbouwonderwijs zoveel mogelijk te centraliseren. Hij acht Kapelle de meest geschikte plaats voor de ves tiging van dit gecentraliseerde tuin bouwonderwijs. De heer Dekker zei dit op een bijeenkomst in de lagere Tuinbouwschool van de ZLM in Ka pelle, tijdens welke de diploma-uit reiking plaatsvond aan 16 leerlingen van de vierde klas van deze tuin bouwschool, aan 9 leerlingen van de groenteteeltvakschool en 11 van de fruitteeltvakschool, de laatsten van het leerlingenstelsel. De heer Dekker sprak de hoop uit dat de verantwoordelijke instanties zich ernstig zullen gaan bezighouden met de centralisatie van het Zeeuwse tuinbouwonderwijs. Kapelle vond hij belangrijk als vestigingsplaats gezien het feit dat dit een belangrijk tuin bouwcentrum is waarbij in het Zee land van de toekomst bovendien een belangrijk knooppunt van wegen ont staat. De leiding op de drukbezochte eindlesbijeenkomst berustte bij de heer C. Traas te Kapelle. voorzitter van de Commissie van Toezicht van de Ir. A. W. v. d. Plasscheschool. De directeur der school de heer J. op 't Hof gaf een overzicht van het school leven. De diploma-uitreiking aan de geslaagden van de vierjarige cursus vond plaats door de heer Dekker, die wees op het belang van het onderwijs dat in Nederland op een hoog peil staat. Ir. H. J. van Wezenberg, directeur van de stichting leerlingenwezen land- en tuinbouw reikte de diplo ma's uit aan de geslaagden van het leerlingenstelsel. De beste leerlingen van de tuinbouwschool waren L. Op peneer, Goes: G. J. v. d. Hart, Krui- ningen; A. J, Wisse en M. van Over loop, beiden te Kapelle. Zij kregen boeken, resp. aangeboden door hoofd bestuur ZLM: kringbestuur ZLM; veiling Kapelle-Biezelinge en Om geving en NFO - Zeeuwse Groente telers Organisatie. De bester leerlingen van het leer lingenstelsel waren A. Willeboer, Kruiningen en G. P. Schrier, Waarde. Ook voor hen waren er boeken. Namens de gemeente Kapelle sprak wethouder B. de Jager en ook werd o.m. het woord gevoerd door ir. W. M. Markusse, directeur van de Mid delbare Land- en Tuinbouwschool te Goes. De onderwijzers werden toegespro ken en kregen de gebruikelijke ge schenken terwijl namens de ouders de lieci P DrOOgcrs uil Oud Vosse- meer een dankwoord sprak.

de Stem | 1968 | | pagina 25