8 «op .11 Mai Zeehavenclub ticht Deltabureau Parathion doodde Zeeuwse duiven Sfeer afgekoeld maar Harriman nog optimistisch in 1969 Meer tol iR ;filet irt >er- iade iken j jten Onderscheidingen van de NOVIB NOORDVIETNAMEZEN HEBBEN EERST PUBLICITEIT NODIG' ZEELANDBRUG Anoniem in getuigebank individuele mode T >g ruK ag en LANSU jeen goedkope oelhuisboter k~iou"ran op 2-05 uur: on" West Berlijn moet niets hebben van N.P.D. Stukje grond kopen op Sardinië blijkt zwendel Overplanting van longen in Edinburgh VERGIFTIGDE ERWTEN UITGESTROOID Automatisch bellen met Frankrijk voor Zeeuwen Grafschennis in Nuth za »m IONBONS lessins DAGBLAD VOOR ZEELAND foor informatie en coördinatie S' PARTNERS SHELL-CHEMIE [1 oor prfreerss/ac/ï toffers: [Ambulances Hij [Moerdijkbrug leii Vianen Buiig 4NDAAG IN Miljoenenaffaire in Antwerpen volle maantjes Overeenkomst Voorwaarden t im im :elf: 1968 1968 1968 1968 j„ JAARGANG No. 25816 give: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia ftcteu" Dr. W. A. J. M. Harkx ufdredacteurL. Leijendekker jdactieraad J. M. A. C. v. Dongen, j van Hootegem, mr. dr. A. J. m Mes, P- V. M. Vercauteren, j tfi't Westende. )(eall. Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro U14111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. jfeau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14- telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee landbouwmo- ts hebben in de Tweede Kamer gis ten de eindstreep niet gehaald. De icialist S. van der Ploeg had in zijn lotie voorgesteld de mogelijkheid te lenen voor de verkoop van goed- ipe koelhuisboter. Hij kreeg de eun van zijn fractie, C.P.N., D'66, oeren, P.S.P. en de Radikalen. De geringsfracties stemden echter en oc tegen, waardoor de motie met 61 gen 46 stemmen werd verworpen. Ook de motie van de heer Dijkstra 166) was kansloos. De motie be- [lelsde het voorstel om een gulden ir honderd kilogram industriemelk eslag te geven over de maanden ipril en mei. Dit om de financiële jevolgen van een E'.E.G.-maatregel ,e overbruggen. De stemming werd nj zitten en opstaan verworpen. Ivenals bij de motie-Van der Ploeg wam de steun van socialisten, com- .unisten, pacifisten, Boeren, D'66 en adikalen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het algemeen bestuur van het Overlegorgaan fceliavfnontwikkeling Zuidwest-Nederland heeft gisteren in beginsel besloten tot de oprichting van een bureau voor geza- menselijke informatie en coördinatie van de industriewerving mor en de uitrusting van de havenindustrieterreinen in het Iele deltagebied. Het besluit is een gevolg van de studie die het overlegorgaan des tijds gemaakt heeft en die is neer' gelegd in het Groene Boekje. Het beginselbesluit zal ter goedkeufing worden voorgelegd aan 'Noord-Bra bant, Zuid-Holland en Zeeland als mede aan Rotterdam en Rijnmond. Naar wij nader vernemen is de voorgenomen oprichting van een in formatie- en eoördinatiebureau voor de gehele delta versneld door het geen er aan ideeën is uitgewisseld tijdens de discussies tussen burge meester Thomassen van Rotterdam en een groot aantal Zeeuwse autori teiten op maandag 6 mei in Middel burg. Het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland jhr. mr. Schorer be klemtoonde toen de noodzaak van het vinden van een vorm van ge meenschappelijk beheer van haven en industrieterreinen in de gehele Gouden Delta. Burgemeester Tho massen beaamde dit. Het te stichten bureau is nog niet het beheersor gaan dat jhr. Schorer voor ogen stond. Het loopt er wel op vooruit. Tot dusverre was de praktijk name lijk, dat de meeste gegadigden voor industrievestiging in het Deltagebied in eerste instantie in contact traden met het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam, dat vervolgens de gegadigde de gehele inventaris van het Deltagebied toonde, waarna de kandidaat al of niet voor vestiging in Nederland koos. Het te stichten bureau zal de taak, die het Rotterdamse havenbedrijf tot nu toe alleen vervulde, overnemen. Het staat wel vast dat het Rotter damse havenbedrijf een belangrijke rol binnen het bureau blijft spelen, ai was het alleen reeds om zijn gro te praktische ervaring en know how. Verder zullen er ook vertegen woordigers van de partners in het overlegorgaan in worden opgenomen. Hoe de samenstelling precies zal zijn wordt bekend als de deelnemers met het voorstel van het algemeen be stuur akkoord gaan. Gesproken is ook over de plannen van Shell om een nieuw chemisch bedrijf te stichten. In de Tweede Kamer heeft minister De Block van Economische Zaken gisteren gezegd dat de Nederlandse regering al zes weken met Shell onderhandelt over de vestigingsplaats. Wat betreft de plannen van Shell- Chemie dient, zo vernamen wij, nog te worden opgemerkt dat Rotterdam hierin pas in tweede termijn 'n actie ve rol is gaan spelen. De vroegste contacten van Shell-Chemie met het Deltagebied dat een van februari '67 toen vestiging in het Sloegebied tot de mogelijkheden scheen te behoren. Shell-Chemie oriënteerde zich dan ook op Zeeland en zocht ook daar zijn contacten. De minister vond overigens dat met mededelingen in het openbaar hierover voorzichtigheid moet wor den betracht, volgens hem ook door de instanties in Zuidwest-Nederland. Shell heeft besloten om geen inlich tingen en commentaar meer te ge ven, totdat de beslissing genomen zal zijn. DEN HAAG (A.N.P.) Dr. L. 3. |M. Beel heeft, als vice-voorzitter van TM Nationaal Rampenfonds, drie zie- jkenauto's aan het Nederlandsche JKoode Kruis overgedragen. De wa- Ijens zijn speciaal uitgerust om te worden gebruikt bij de hulpverle- Ns aan verkeersslachtoffers op de lutowegen. Zij zullen gedurende de foraermaanden tijdens de spitsuren |»orden ingezet bij Vianen, Drieber gen en bij de Moerdijkbrug. Het Roode Kruis is teruggekomen I'm de hulpverleningskisten langs de £en. Behalve de drie ziekenauto's waarmee vier gewonden per wagen ften worden vervoerd, heeft het PMe Kruis ook artsensets beschik- JT'M die in elke Porsche van |»e rijkspolitie aanwezig is. I Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hanavond: ?*r daar een bui. Geen ver- L? g in temperatuur. 15n?fGn: zon °P 4-42 uuri onder Prins Bernhard heeft gisteren de erepenning van de NOVIB uit gereikt aan de heer Ch. van der Plas (midden) en prof. dr. J. Tin bergen, wegens hun verdiensten voor de ontwikkelingshulp. De heer Van der Plas heeft een ontwikke lingsproject in Gambia. Het Franse bedrijf Péchiney, dat zich in Zeeland wil vestigen, krijgt per se geen goedkoop aardgas. Pagina 3. Eeri Frans communistisch filo soof vindt dat de theologen maar eens over de brug moeten ko men. Pagina 7. Wat betekent B.T.W.? Dat het leven er weer duurder op wordt. Pagina 23, De prijzen van woningen zijn in het afgelopen jaar stabiel ge bleven. Pagina 25. Vandaag vliegen Nederlandse sportvliegers over Zeeland en Brabant de route na, die de le gendarische Guy Gibson en zijn „Dambusters" 25 jaar geleden volgden naar de Roerdammen. Pagina 23. Europa's sterkste judoka's arri veerden in Lausanne. Een van onze verslaggevers bericht daar over op de sportpagina. WEST-BERLIJN (Reuter/DPA) Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft de autotocht door de stad ver boden, die de uiterst rechtse NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands) zaterdag wil houden om nieuwe leden te werven. Ook de bij eenkomst die de partij heeft belegd in een gemeentegebouw, gaat naar alle waarschijnlijkheid niet door. BRUSSEL (A.N.P.) In Antwer pen is een 55-jarige makelaar aange houden, die goedgelovige stadgenoten met behoefte aan een stukje grond op Sardinië, voor enige miljoenen guldens zou hebben opgelicht. De man, die als oud-voetballer vooral in sportkringen in de Schelde- stad nogal wat aanzien en vertrou wen genoot, werd onlangs failliet verklaard en sedertdien regent het klachten op de griffie van de Ant werpse rechtbank. In goedingelichte kringen sprak men donderdag van een schuld van 150 tot 200 miljoen frank, d.i. tien tot veertien miljoen gulden. Het onderzoek wordt sterk belem merd doordat de makelaar er geen enkele boekhouding op na heeft ge houden en ook zouden verscheidene goedgelovige klanten hem fikse som men voor een stukje grond onder de Sardijnse zon ter hand hebben ge steld, zonder een ontvangstbewijs te krijgen. Men acht het voorts niet uitgeslo ten dat er nogal wat benadeelden zijn die aarzelen om zich te melden, omdat zij moeilijkheden met de fis cus vrezen. Een deel van de slachtoffers zou aan de verdachte aanzienlijke som men hebben geleend tegen een hoge rente. Die rente werd wel betaald doch de kapitalen zijn spoorloos ver dwenen. (Van onze correspondenten) EDINBURGH/PARIJS In een ziekenhuis te Edinburgh in Schotland is een longtransplantatie verricht. Het ziekenhuis heeft laten weten dat de toestand van de patiënt bevredi gend is. De namen van de donor en de ontvanger zullen niet bekend wor den gemaakt. eIm„ (Van een onzer verslaggevers) I en i V G0ES De tientallen duiven die in Zeeuwsch-Vlaanderen vontl de Provincie sinds de eerste dagen van mei dood worden ge- envt Zl'n omgekomen door parathion. Vermoedelijk hebben de dieren zii w |egeten die in dit zware landbouwvergif waren gedrenkt, voordat event n "''gestrooid. Het wordt vrijwel uitgesloten geacht dat de uelc dader(s) kan (kunnen) worden opgespoord. I teren d00(isoorzaak werd ons gis- I heid-a'"ee®e^eelc' door de Gezond- I rv- e"st voor dieren in Goes, de v,„e .enst werd dezer dagen op van gebracht van de uitslag de tw onderzoek, uitgevoerd door rale geneeskundige dienst, afdeling Toxicologie, te Rotterdam De bekendmaking volgde na de vraag vanuit Goes of nog meer dode exemplaren (dagelijks wor den nog dode duiven aangetroffen op het veld) dienden te worden opgestuurd naar het laboratorium in Rotterdam. Parathion werd niet alleen aan getroffen in de krop en ingewan den van de dieren, maar ook in de erwten, waarvan ze gegeten had den. Begin mei werden tal van dui- venliefhebbers in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone, met name rond Sluiskil, waar zeer veel post- duivenhouders wonen, opgeschrikt door een opzienbarend hoog sterf tecijfer onder hun postduiven. Aan genomen wordt, dat de vergiftigde erwten op de landerijen zijn ge bracht om de vogels af te schrik ken. Bij trainingsvluchten moeten de duiven deze hebben gegeten. Van de zijde van de geneeskun dige dienst voor dieren verzekerde men ons dat een juridische behan deling van deze kwestie op grote problemen zal stuiten, omdat met geen mogelijkheid een eventuele dader is op te sporen. Bekend is nog niet of de gedupeerde post- duivenbezitters via hun bond stappen zullen ondernemen om schadeloosstelling voor deze grote schadepost te verkrijgen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met ingang van 15 juni a.s. zullen de abonnees van het tele foonnet Goes dat zijn alle abon nees uit Zeeland zelf hun gesprek ken met de geautomatiseerden in Frankrijk tot stand kunnen brengen. Vanaf dat moment zullen uniform tarieven gelden voor het telefoonver keer vanuit Nederland. De drie thans in Frankrijk geldende tariefzones zullen dan worden afgeschaft. Het uniformtarief voor een automatisch te voeren internationaal gesprek met Frankrijk bedraagt 17 cent per drie en een halve seconde, verhoogd met zeven cent per gesprek. Een gesprek door bemiddeling van de telefoniste bedraagt 3,60 gulden voor de eerste drie minuten en 1,20 gulden voor elke volgende minuut of gedeelte daarvan. Aanvankelijk zou dit automatisch verkeer pas eind 1969 hebben kun nen plaatsvinden, maar dank zij be paalde voorzieningen is dit met ruim een jaar vervroegd. Er kan vanaf 15 juni ook automa tisch met Frankrijk worden gebeld vanuit de netten Amsterdam, Den Haag, Amstelveen, Dordrecht, Gou da, Hilversum, Rotterdam, Sliedrecht, Spijkenisse en Utrecht. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse delegatieleider bij de Vlet- nam-besprekingen in Parijs, Averell Harriman, heeft gisteravond gezegd na bestudering van de Noordvietnamese verklaringen „een kleine gemeenschappelijke basis te hebben gevonden waarop men misschien zou kunnen voortbouwen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het verkeer over de Zeelandbrug is ook in 1967 tegengevallen. De tolopbrengst bleef acht procent beneden de raming. Aangezien de risico-reserve, die voor de brug is gevormd, op het eind van dit jaar zal zijn uitgeput, zal een nieuwe exploitatie-opzet voor de brug worden ontworpen. In eerste instantie wordt niet ge mikt op een verhoging van de tol tarieven. Gedacht wordt o.m. aan een verlenging van de afschrijfter- mijn. Hogere tolgelden per 1 januari 1969 zijn echter niet uitgesloten. De tolopbrengst in 1967 bedroeg iets meer dan 3,25 miljoen gulden. Ten opzichte van 1966 is dit een stij ging van 12 procent. Er was op een toename Van 20 procent gerekend. Er moet voor meer dan een miljoen gul den uit de risico-reserve worden ge put om de exploitatie over 1967 slui tend te kunnen maken. Het aantal personenauto's en bus sen, dat van de brug gebruik maakte, viel tegen. Dit wijst er volgens het verslag op dat de Zeelandbrug nog al snel van de lijst van attracties is verdwenen. Het vrachtverkeer over de brug nam toe. Deze gunstige ontwikkeling heeft zich in het begin van dit jaar voortgezet. Ten opzichte van 1966 is het aantal pechgevallen op de brug met bijna veertig procent verminderd. NUTH (ANP) Op het kerkhof van Nuth hebben onbekenden een groot aantal kruisen en zerken omgetrokken. Volgens de politie was dit het werk van kinderen. WASHINGTON Met een zwarte kap over het hoofd, om anoniem te kunnen blijven, legt een getuige verklaringen af voor een Senaats commissie. De man vertelde hoe de onderwereld hem 40.000 dollar af handig had gemaakt in een periode van drie en een half jaar, terwijl hij slechts 1.900 dollar terug ont vangen had. De commissie stelt een onderzoek in naar de georganiseer de misdaad jegens kleine zaken mensen. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 300 gram van 85 voor 75 duur wel heerlijk Plaatsvervangend delegatieleider Vance zei dat de Amerikaanse dele gatie enkele „constructieve voorstel len" had gedaan maar dat de tegen partij niet constructief had geant woord. De Amerikanen beantwoord den vragen voor een televisie-uitzen ding in de Verenigde Staten. Harri man sprak over de afgelopen twee bijeenkomsten als „het gebruikelijke ritueel bij dit soort besprekingen dat men nu eenmaal moet doorstaan". Waarnemers menen dat Hanoi op zijn minst nog enige tijd publiciteit zal blijven eisen voor propaganda doeleinden alvorens over te gaan tot geheime diplomatie. De Noordvietnamese woordvoer der verwierp op een persconferentie de mening van de Amerikanen dat er punten van overeenkomst in de wederzijdse standpunten zijn. „In feite verschillen onze standpunten zeer veel", zo zei hij, eraan toevoe gend dat de Amerikanen „een rook gordijn leggen om de werkelijke fei ten te verbergen". Evenals woensdag zei hij dat de Amerikanen de gedemilitariseerde zone hadden geschonden en niet Noord-Vietnam. Dat Noord-Vietnam de Cambodjaanse soevereiniteit, on afhankelijkheid en neutraliteit niet schendt maar dat de Verenigde Sta ten dat doen. „Waar zijn de zoge naamde punten van overeenkomst? Wij zien ze niet". De Franse correspondent van het officiële Noordvietnamese persbu reau schreef gisteren dat Noord-Viet nam beslist de punten verwerpt die door de Verenigde Staten zijn gesteld bij de vredesbesprekingen van woensdag. Noord-Vietnam heeft zelf drie fundamentele voorwaarden ge steld voor vrede in Vietnam, aldus het persbureau. De correspondent schrijft dat „de Amerikaanse onderhandelaar Har riman het ene sofisme na het andere te berde bracht om de „legaliteit" van de Amerikaanse interventie en agressie in Vietnam aan te tonen". Volgens de correspondent heeft Xuan Thuy woordelijk gezegd: „De Verenigde Staten moeten: 1. Onmiddellijk een einde maken aan het zenden van vliegtuigen en schepen met het doel, het gebied der democratische republiek Vietnam van Thanh Hoa tot Vinh Linh te bombarderen, te beschieten of aan te vallen". 2. Onmiddellijk alle andere oor logshandelingen beëindigen tegen het hele gebied van de D.R.V. Deze oor logshandelingen omvatten het zen den van verkenningsvliegtuigen, het uitwerpen van pamfletten, en andere vormen van psychologische oorlogs voering, het smokkelen van comman do's naar de D.R.V., via Laos of via de zee, het beschieten van grondge bied van de D.R.V. over de gedemili tariseerde zone. Het zenden van oor logsschepen en kanonneerboten in de territoriale wateren om provoca tieve daden te plegen of burgers van de D.R.V. te ontvoeren, met andere woorden alle handelingen die in breuk maken op de soevereiniteit en de territoriale onschendbaarheid van de D.R.V. 3. Definitief de bombardementen en alle andere oorlogshandelingen tegen het hele gebied van de D.R.V. beëindigen zonder daarbij enige voor waarde te stellen". (ADVERTENTIE) Korte Brugstraat 1 Breda

de Stem | 1968 | | pagina 1