Renault 16 TS: wagen voor lange trajecten anders dan andere "Goor het vrije weekend Het voorjaar in beeld „Kerk moet zich verplaatsen zoals de kermis" NAZI'S DREIGEN MET WAPENGEWELD TEGEN „ZWARTE GESPUIS" Hippisch evenement Nieuwe aartsbisschop van Parijs op de kermis VERGELIJK VOOR U EEN KOELKAST KOOPT tips-tips-tips-tips U vraagt maar Meer pk's Geen bijgeluiden KOELKASTEN constante kwaliteit NEGERMINISTER IN V.S. TREEDT AF Festiviteiten in Roosendaal DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 MEI 196B dusver te weinig verplaatst heeft (ADVERTENTIE) Voor de Komende zondag Kunt u een keus maken uit: Internationale wielerronde voor amateurs en profs. Rugbywedstrijd tussen een Geal lieerd Touring Team en een Neder lands Touring Team op sportpark Hulsdonk. Aanvang 14.30 nur. Boksgala in schouwburg De Rrmg, met deelname van sterke Nederland se amateurs. Aanvang 20 uur. Dit alles speelt zich af in een fees tende, gezellige stad. In Tilburg wordt zondag een na tionaal concours-hippique gegeven door de Tilburgse studenten rijver- eniging „Sleipnir". Er zullen ver schillende landelijke topruiters, waaronder A. Ebben, deelnemen. Dit terrein, manege Moleneindse Heide, is gelegen langs de weg Tilburg-Loon op Zand-Kaatsheuvel, aan de rech terkant, ongeveer 1 km buiten de stadsgrenzen van Tilburg. De manege is te voet te bereiken door de Dru- nense Duinen. Nog even Keukenhof. Dat beleeft nu het feest van de tulpen. Het is er nog prachtig, maar het loopt ten einde. Maar dit weekend kunt u er nog terecht. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De kerk heeft zich tot woensdagmorgen de nieuwe aarts bisschop van Parijs, mgr. Marty gezegd, toen hij een bezoek bracht aan de kermis van het Bois de Vin- cennes. Officieel genoemd Foire du Tróne. De kerk blijft te veel op een plaats staan. In tegenstelling In Parijs heeft Peugeot zijn nieuwste telg, de 504 gepre steerd. De wagen moet wor den beschouwd als de opvol ger van de Peugeot 404. De 504 is moderner van lijn, sneller en krachtiger dan zijn roorganger. Hij is echter ook iuurder. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiii Taps toelopen van de wieimoeren heeft de bedoeling de wielvelg centrisch op de wielbouten te kun nen bevestigen zodat het wiel, tij dens het draaien, geen hoogtesiin- geringen kan maken. Bij het monte- len van een wiel moeten de wiei moeren dan ook zorgvuldig in de torresponderende „uitsparing" van de velg worden gedraaid en pas dan mogen de moeren (kruiselings) wor den vastgezet. Jn de zomermaanden wordt voor de Imeeste automobilisten een „dikke re" olie voorgeschreven dan die, wel- e in de koudere maanden wordt ge bruikt. Dit om te voorkomen dat de smeerolie te „dun" zou worden waar door de oliedruk te laag zou kunnen blijven en bovendien mogelijke lek- tages zouden kunnen ontstaan. Dortier- en raamrubbers worden, vooral in de zomer, vrij snel hard, gaan dan de z.g. droogscheurtjes ver tonen en kunnen zelfs gaan afbrok kelen. Door het rubber regelmatig in te smeren met talkpoeder kan dit verouderingsproces grotendeels voor komen worden. Ook kan men gebruik maken van het soort vet dat gebruikt wordt om de remcups soepel te hou den. Dit vet tast de rubber niet aan maat heait wel het nadeel giftig te zijit zodat men daar rekening mee moet houden. Cterk inbranden van de contactpun- ten is meestal te wijten aan een minder goede conditie van de, onder of naast de verdelerkap gemonteerde condensator. Het vernieuwen van een condensator kunt u zelf doen als u er maar aan denkt een condensator te monteren die de juiste capaciteit heeft. Zou u hier van afwijken dan wreekt zich dat door bepaalde ontste kingsmoeilijkheden. De heer X. te Dongen voelt on regelmatig stoten in het stuurwiel, als de snelheid van zijn Fiat 850 boven de 80 km per uur komt. Zijn vraag is dan ook of wij zijn mening delen dat de oorzaak hiervan in de voorwielen gezocht moet worden, fijn tweede vraag is, te worden ge ïnformeerd over de mogelijke oor- raken van olieverbruik. Onregelmatig stoten van het stuur wiel, zonder dat de auto overigens z.g. shimmy verschijnselen vertoont, kan in het algemeen te wijten zijn aan een onjuiste wielbalans (ook van de achterwielen), straalvormig of zijde lings uitlopen van de auto, een te kleine casterhoek, te grote spelingen in de stuurinrichtingen, losse veer- of schokdemperbevestigingen, versleten schokdempers, te losse- of versleten voorwiellagers. Mogelijk dat dit lijst je nog aangevuld kan worden met en kele, specifieke Fiatconstructie-oor- raken. Wat u tweede vraag betreft kunnen We kort zijn. Olieverbruik (dus geen Verlies door lekkages) is vrijwel altijd terug te brengen tot het doordringen van de smeerolie in de verbrandings ruimte. Dit kan plaatsvinden langs de zuigers en via de klepgeleiders. In heide gevallen is het een gevolg van een bepaalde slijtage. Ook de relatief grote onderdruk tijdens de inlaatslag speelt hier overigens een rol in. Soms komt het ook voor dat door een te hoge overdruk in het oliecarter de smeerolie naar „buiten" wordt ge- Pompt hetgeen dan meestal langs de okepeilstokopening gebeurt. "hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiinmiiiiiin Ruim drie jaar geleden heeft Re nault de „16" geïntroduceerd. Sinds die tijd is er weinig aan de wagen gewijzigd. Dat was ook niet noodzakelijk, want de motor had direct al een zeer moderne conceptie, terwijl de carrosserie- lijn in de loop der jaren model heeft gestaan voor heel wat con currenten. De veranderingen, welke aan de Renault 16 werden aangebracht, betroffen dan ook slechts kleine details. Dit jaar is men echter uitgekomen met een nieuwe versie: de Renault 16 TS. De aanduiding „TS" duidt er reeds op dat het hier gaat om een model dat speciaal bestemd is voor de sportieve automobilisten. De wagen heeft dezelfde prakti sche, ruime vierdeurs carrosserie als de normale Renault 16, doch biedt een belangrijk hoger presta tievermogen, waaraan de ingeni eurs de veiligheidsmarge en het comfort hebben aangepast. Het remsysteem ls verzwaard en van rembekrachtiging voorzien. De verlichting is uitgebreid met jodium- verstralers, er zijn zwaardere banden gemonteerd, de achterruit is met een elektrisch verwarmingssysteem uit gerust (weerstanddraadjes in het glas) en de voorzittingen kregen o.a. een kuipvormige rugleuning. Het dashboard past he rn lemaal in de sportieve n sfeer van de wagen, KbqSI want naast snelheids- meter met af zonderlij- b ke dagteller, heeft de J| bestuurder nu ook de beschikking over een w»5» elektronische toerentel- ler, een motortempera- I tuurmeter, benzineme- l"all ter en voltmeter. Ook 1 VI het stuurwiel is gewij zigd. Zowel stuurwiel- rand als spaken zijn gecapitonneerd met schuimplastic en bekleed met kunstleer. Het hogere prestatievermogen dat men in de Renault 16 TS ter beschik king heeft, is verkregen door o.a. van de motor de boring (met 1 mm) en de slag (met 3 mm) te vergroten, waardoor de cilinderinhoud van 1470 cc op 1565 cc werd gebracht. De gro tere cilinderinhoud heeft natuurlijk met zich meegebracht dat er ook meer pk's uit de motor gehaald konden worden. De winst werd zelfs 24.5 pk groot, waaraan de grotere kleppen, zwaardere klepveren en wijzigingen aan het in- en uitlaatspruitstuk, in- en uitlaatkanalen, kleppen, nokkenas en luchtfilter, alsmede een dubbele Webercarburateur plus aangepast uit laatsysteem niet vreemd zijn en het vermogen van 63 naar 87.5 SAE pk opvoerden. In vergelijking met de normale Re nault 16 is de topsnelheid (van 148 naar 168 km per uur) en de accele ratie sterk toegenomen. Wat het laat ste betreft spreken de cijfers een dui delijke taal (tussen haakjes de cijfers bereikt met de normale R 16): 0-40 km per uur 3.2 sec. (4.7 sec.); 0-60 km per uur 5.5 sec. (6.1 sec.); 0-80 km per uur 8.3 sec. (10.4 sec.); 0-100 km per uur 13.1 sec. (16.7 sec); 0-120 km per uur 20.2 sec. (28.8 sec.), van 80 naar 100 km per uur 7.2 sec. (10.4 sec); van 100 naar 120 km per uur 9.7 sec. (12.8 sec.). Naast de grotere prestaties van de „TS"-motor vallen nog enige zaken bij de krachtbron op. Zo is de motor soepeler geworden in de lagere toe rentallen, is de resonantie verdwe nen die bij een vorige test van de Renault 16 sterk opviel tussen de 100 en 120 km per uur en is de trekkracht in de vierde versnelling met sprongen vooruitgegaan, maar hier tegenover staat dat in het stads verkeer de motor wat „rauwer" is geworden. De wijzigingen aan de motor heb ben niet geleid tot gewijzigde ver houdingen in de versnellingsbak. Hier is alles bij het oude gebleven: syn chronisatie dus voortreffelijk en 'n „bak" zonder bijgeluiden. Jammer is het dat de schakelhefboom op de stuurkolom op dezelfde plaats is ge bleven. De hefboom (die licht te be dienen is, vrij indirect schakelt en nogal een grote slag heeft) zit name lijk nogal ver van de bestuurder. De achteruitversnelling is „verhuisd" en bevindt zich nu op een logischer plaats ir het schakelpatroon. Het bereik in de versnellingen is: 1ste 0-50: 2e 0-80; 3de 15-120 en 4de 25- 170 km per uur. De erg soepel aan grijpende koppeling is verder een van de opvallende zaken bij de trans missie. De remmen heeft men op juiste wij ze aan het hogere prestatievermogen aangepast. De TS heeft zwaardere schijfremmen vóór met remblokken met een groter oppervlak en grotere dikte. Ondanks het feit dat er een bekrachtiging op het systeem is te vinden, zijn de remmen goed doseer- baar. De remvertraging is bij alle snelheden ruim voldoende. Weglig- ging en bochtvastheid staan weer op een zeer hoog peil; nog beter dan in de normale uitvoering. Dit komt voornamelijk omdat de „TS" de nieu we Michelin ZX-band tot z'n be schikking heeft en de „16" overwe gend op X-banden staat. Vooral bij lage snelheid is het verschil duidelijk merkbaar. De „waggelneiging" van de X-band is nu verdwenen. De soepele, comfortabele vering van de normale „16" is gelukkig ook in de „TS" gehandhaafd, terwijl de nieu we voorstoelen er voor zorgen dat men een betere „zit" heeft gekre gen. Zowel vóór als op de achterbank heeft men voldoende beenruimte ter beschikking. De besturing had wat directer kunnen zijn. Mede door het grotere vermogen is natuurlijk ook het benzineverbruik gestegen. Gemiddeld gebruikten wij tijdens de test 1 liter superbenzine voor 8.8 km. In de standaard „16" was het gemiddeld verbruik 1:9.7. Resumerend: De Renault 16 TS is een uitermate geschikte auto voor hen die zowel in binnen- als buiten land dikwijls lange trajecten moeten afleggen. Dan komen de grotere pres taties volledig tot zijn recht. Het comfort is uitstekend, zodat lange tijd ook met hoge snelheid gereden kan worden. De kruissnelheid mag gesteld worden op rond 150 km per uur. Zoekt noen echter een auto die veel in het stadsverkeer zijn weg moet vinden en af en toe eens wat autosnelwegkilometers moet maken, dan kan men met een gerust hart de gewone Renault 16 kiezen. De prijzen zijn: Renault 16 GL f 8.650; Renault 16 GLS f 9.100; Re nault 16 TS f 9.995. Alles wat een koelkast tot een koelkast maakt vindt u in de EBRES koelkasten. Daarom: meer hoeft een koelkast niet te kosten. Houd het op ERRES. Keuze uit 11, stuk-voor-stuk scherp geprijsde, modellen. Vanaf f 258, tot de kermis die van de ene naar de andere plaats trekt. In antwoord op die paar eenvou dige woorden zei mademoiselle Hoffman, die aan het hoofd stond van de tent met de autoscooters, dat zij blij was met dit eerste pastora le bezoek aan de corporatie van de arbeiders die hun brood verdienen met het plezier. Mgr. Marty was gekleed In clergyman-kostuum en mengde zich tussen het bont gezel schap van atleten in badpak, muzi kanten en slange- of krokodille- vrouwen. Hij trok door de kermis in een witte auto. Ik zal u een anec dote vertellen zei de aartsbisschop en dat zal u bewijzen dat u in de kerk een voorrangspositie heeft. Twee jaar geleden was ik in Rome bij de paus op bezoek en\ toen zei de H. Vader: „Ik heb niet veel tijd voor u, want ik krijg dadelijk be zoek van de kermis. Ik mocht maar drie minuten blijven, maar het be zoek van de kermis bij de paus duur de een vol uur. De kermis, vervolg de de aartsbisschop, vervult een so ciale rol want zij draagt bij tot het evenwicht van de mensen. Mademoiselle Pauly die bij wijze van uitzondering woensdag tot schoonheidskoningin werd uitgeroe pen naar aanleiding van het bis schoppelijk bezoek, overhandigde aan mgr. Marty een zilveren manege, waarop zijn naam gegraveerd staat. „Ik zal er iedere dag naar kijken", zei de aartsbisschop en voor de ker mis bidden". En tot de schoonheids koningin, die over drie maanden gaat trouwen zei hij bij het afscheid: „Vergeet niet mij een kaartje te sturen". ARLINGTON (AP) De Ameri kaanse nazipartij heeft woensdag aangekondigd dat zij met geweld zal optreden indien „het zwarte ge spuis" wet en orde verstoort in Washington gedurende de komende zomer. „Wij nationaal-socialisten staan ge reed met geweren en pistolen naar het district Columbia te trekken teneinde er voor te zorgen dat de blanken veilig over straat kunnen lopen", verklaarde Mathias Kohl, de Amerikaanse „Führer" en opvol ger van George Lincoln Rockwell. WASHINGTON (AFP) Robert Weaver, de eerste neger die toe trad tot de federale Amerikaanse re gering zal in november van dit jaar, vlak na de presidentsverkie zingen, aftreden als minister van opbouw en stedelijke ontwikkeling De 59-jarige Weaver werd in 1960 door president Kennedy benoemd tot hoofd van het bureau voor huisves ting. In 1966 vroeg Johnson hem of hij het nieuwe ministerie van op bouw en stedelijke ontwikkeling wil de leiden. (ADVERTENTIE) Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUCT Gedurende alle weekends ln de .maand mei zullen ruim vijfhonderd natuurgidsen van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie op on geveer 80 plaatsen in ons land klaar staan om hen, die dat willen, rond te leiden door de natuur. Tijdens deze zgn. natuurwandeling zal niet alleen gewezen worden op wat er buiten te zien valt, maar ook op de gevaren die de natuur en derhalve ook de mens, bedreigen. De wandelaars krijgen na afloop van de wandeling een brochure aan geboden, getiteld „Bossen en Beken", welke deel uitmaakt van de serie „Het land dat ons is toevertrouwd". De rondleiding en de brochures zijn gratis. Wel wordt t.b.v. de Stichting Het Nationaal Natuurfonds van de deelnemers een bijdrage van 25 cent gevraagd. De stichting gebruikt de bijeengebrachte gelden om vereni gingen op het gebied van de natuur studie en de natuurbescherming te steunen. Werden in voorgaande jaren vooral individuele wandelaars rondgeleid, dit jaar richt het IVM zijn aandacht in het bijzonder op groeperingen als bejaarden- en personeelsverenigin gen, wijkcentra, schoolklassen e.d. Hoe kan men er achter komen waai en hoe laat de wandelingen begin nen? Een telefoontje naar één van de hier volgende nummers is voldoende De betreffende telefoonpost maakt meteen de definitieve afspraak en de zaak is geheel geregeld. Voor alle verdere inlichtingen: Co ördinatiecentrum Natuurwandelin gen 1968, tel. 020-246212. De telefoonposten, die u dagelijk: kunt bereiken tussen 9 en 17 uur zijn voor Friesland, Groningen en Drente 05909-294; Overijssel omgeving van Almelo 05490-5330, van Hengelt 05400-12681, van Enschede 05420- 22461; Gelderland 08302-2832; Lim burg 04440-19355; Brabant 04242- 2345; Noord-Holland omgeving van Alkmaar 0220-14284, van Kennemer- land 02550-15611, van Zaandam 02980-62221, van Hilversum 02150- 47552, van Amsterdam 020-246212 Utrecht 03490-12747; Zuid-Holland 070-633936, omgeving van Schouwen 01116-277. En dan vooral niet vergeten: Roo sendaal viert feest. Voor dit week end staan er verscheidene evenemen ten op het programma: Handels- en industriebeurs (tot 26 mei) op de voormalige missiehuis terreinen aan de Laan van Brabant. Er zijn 250 exposanten. In een aan grenzende ruimte is een expositie ingericht .Roosendaal: toen, nu en straks'. De beurs omvat ook een feest zaal, waarin 's avonds attractieve programma's worden geboden. Er wordt op hetzelfde terrein tevens een zomerkermis ingericht. Tentoonstelling van beelden van moderne Nederlandse kunstenaars in de tuin van de Liga-fabrieken t.o. het tentoonstellingsterrein. Expositie van Westbrabants antiek zilver en archiefbezit van de gemeen te Roosendaal in het oude raadhuis op de Markt. Deze beide exposities zijn tot 26 mei open. Omdat fotograferen en toerisme nauw met elkander zijn verbonden, zult u nu en dan tussen deze tips voor het vrije weekeind ook eens fotografische wenken aantreffen. Hier volgen er en kele: Wanneer U op een hoog punt staat en met welgevallen neerkijkt op een mooi panorama, uvilt u er natuurlijk een foto van maken. Vergis u evenwel niet: het resultaat valt dikwijls tegen. Dat is een gevolg van het zogenaam de luchtperspeetief, een verschijnsel dat ontstaat door voch tigheid van de lucht. Daarom is het raad zaam een middel- geelfilter te gebrui ken. Voor zwart-wit fo tograferen blijft dat geelfiltor, ongeacht >f er wolken zijn of niet, een nuttig hulpje. Het zorgt, dat de hemel op de foto een fraaie grijstint krijgt waar het anders een blikken plaat wordt. Het geeifiker zorgt voor een be tere weergave van struiken en bomen. Als er wolken zijn, krijgen die ook een echt Hollands karakter. Belicht in het landschap bij gebruik van een film van 17? DIN (de meeste kleurenfilms hebben die gevoeligheid ook!) met f:8 bij 1/100 sekonde. Kleurenwerkers opgepast. In een kleurenfilm zit een geel- filter ingebouwd. Het is dus gevaarlijk om daar een geelfilter bij te gebrui ken. Al uw foto's zouden egaal van een geelzweem worden voorzien. Vergeet bij 1/100 seconde. Kleurenwerkers opgepast. In een kleurenfilm zit een geel- ken. Uw foto's krijgen er een heel typerend karakter door. Belicht in dat geval een vol diafragma ruimer, dus groter, bijv. f:5.6. Wanneer u op de hei of in een polder bent, probeer dan de horizon zodanig in uw zoeker te nemen, dat deze 2/3 land en 1/3 lucht of omgekeerd toont. Dus niet zo, dat de horizon uw beeld precies doorsnijdt. Het landschap krijgt meer diepte als u een voorgrondelement benut. Dat kan een struik, een paal, een paar riethalmen enz. zijn op de hierbij afgedrukte foto worden door de heide bomen en de strook gras op de voorgrond verte en diepte gesugge reerd.

de Stem | 1968 | | pagina 13