i overbodig an Jank. KANSEN VOOR NEDERLANDERS IN GRAND PRIX TE MARKELO Kloetinge-Middelburg V om promotie naar KNVB EERSTE GROTE STAP OP DE GOEDE WEG f ÖTÖF Hertha B.S.C. terug naar bun desliga Besluit hengelclubfederaties LUXE Fa-.I 10senoritas umm 2 Bevelanders heeft nog kans op redding DTE .S IRELLI slippen kunst of hobby? Ko-tex poppen zijn ïaaltjes en vrolijke <jes per plaat. En er rammofoonplaten. |e kleurenfoto's van Vieki, beroemd van voor de kinderen. i zult hebben. ït het oranje sluit- rammofoonplaatje. nt, er zijn drie ver- n 3. U kunt de serie |m. i vrijdagavonden van7tot9» fflV Frans Sigmans m goede conditie Goed gewed Piet Gerdingh overleden Grote vorni Einde nadert voor Xerxes/DHC Zeeuws zaterdag- afdelingsteam oefent tegen Arnemuiden Oefenwedstrijd Moormantoernooi 40.000 leden radiaalbanden Oud-internationals Billy Wright in Engelse ploeg Gerechtshof deed uitspraak Kampioen Okker haalde halve finales V\N .-commissie wil actie tegen doping in sport Korfbalploegen voor driehoekstoernooi Baanploeg voor wedstrijd tegen België bekend Zondagesinpetitie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1968 Ldo»*' of het blauwpak van t van 47 cent of 9 prijs» 5 zijn ook een plaatje i" gratis in de winkel. VOORDEELKOFFER BLAUW LAAGSCHUIMEND 8.60 met grammofoonplaat Driehonderd gulden? Dnlzend? i-lening is snel en plezierig ge- eten. Voor alle privé-doeleinden! INATA Bank. Voorbeeld: n leent I mden. U betaalt dan per maand F. 95,97 f. 1.727,46. U betaalt |:osten, inclusief'rente, admini- I isico. Dat is slechts f. 12,63 per nk u zo voordelig en snel geld it Nederlands grootste en BW privé-leningen. u ook even bellen of schrijven^ (Van onze motorsportmedewerker) BREDA. Na vier van de 13 Grand Prix motocrosses in de 250 cc klasse, begint er reeds enige tekening te komen in de strijd voor de wereldtitel. Verrassend is het feit dat de jarenlange hegemonie van de Zweed Hallman en de Belg Robert schijnt te worden doorbroken door enkele jonge beloften die zich niet langer wensen neer te leggen bij je wetten die sinds enkele jaren door genoemde toprijders worden gedicteerd. De eerste Grote Prijzen hebben aangetoond dat Hallman en Robert nog steeds moeilijk te kloppen zjjn, maar er is bewezen dat het kan. wed hebben. Geboers heeft de leiding stevig in handen voor zijn landgenoot Robert en de Zweed Hakan Anders- son. Het is vooral deze laatste waar van in de komende Grand Prix veel verwacht wordt. De 19-jarige Zweed se belofte en stalgenoot van Hallman wordt gezien als de opvolger van de huidige wereldkampioen, die het te druk krijgt met de zakelijke belangen van zijn fabriek en zich daardoor niet voldoende kan concentreren op de zware strijd voor het wereldkampi oenschap. In Markelo zal op 19 mei het duel tussen twee wereldmerken worden voortgezet. Alle grote namen komen op de deelnemerslijst voor inclusief de Zweed Pettersson die van Husq- varna is overgestapt op Suzuki. Dit Japanse merk neemt dit jaar voor het eerst aan alle Grand Prix deel en het is bekend dat men in Japan niet van half werk houdt. Pettersson eindigde vorig jaar als derde na Hall man en Robert in het wereldkampi oenschap. In de Grote Prijs van Bel gië op 28 april werd hij met enkele seconden geklopt door Geboers nadat hij de eerste manche met zijn super snelle Suzuki gewonnen had. Dertien landen zullen in Markelo vertegenwoordigd zijn waaronder Rusland met aan het hoofd oud-we reldkampioen Arbekov. Natuurlijk zullen ook onze landgenoten er bij zijn. Vooral van de nationale kampioen Frans Sigmans wordt veel ver wacht. Zij kunnen zich als vrijbuiters tussen deze grootheden bewegen om dat ze slechts enkele Grand Prix rij den en niet de zware last met zich dragen van de verplichtingen die de fabrieksrijders hebben ten opzichte van hun werkgevers. Na vier wedstrijden wordt de rang lijst aangevoerd door de jonge Bel gische belofte Sylvain Geboers, die dit jaar hoge ogen zal gooien in de competitie voor de wereldtitel. Voor het eerst rijdt hij dit seizoen alle Grand Prix als fabrieksrijder van het Tsjechische merk C.Z. De fabrieks bazen van C.Z. zijn bijzonder ingeno men met de prestaties van hun jong ste aanwinst, temeer omdat kopman joël Robert de laatste tijd niet beant woordt aan de verwachtingen. In de motorcross is d° strijd om de hoogste eer toegespitst tot een zuiver duel tussen C.Z. en H ;qvarna. Bei de fabrieken hebben grote financiële belangen bij het behalen van een we reldtitel. De laatste jaren heeft men de buit die te behalen is in de twee klassen 500 cc en 250 cc broederlijk verdeeld. Hallman werd in 1966 en 1967 wereldkampioen op het Zweedse merk, terwijl Paul Friedrichs hetzelf de cadeau schonk aan C.Z. in zware klasse. De Tsjechen schijnen hiermee echter niet langer genoegen te nemen en hebben naast kopman Robert en een „vloot" Oost-Europese rijders, al len op C.Z., nu de Belgische coming- man Geboers in de strijd geworpen. üit de ranglijst na vier Grand Prix blijkt dat ze op het goede paard ge- (Van onze sportredactie) BREDA Na een langdurige ziek te is gisteren in Breda op 48-jarige leeftijd de bekende bokstrainer Piet Gerdingh overleden. De heer Ger dingh, die een eigen sportschool leid de, genoot in de bokswereld grote achting. Hij maakte zich o.a. verdienstelijk els docent aan het CIOS in Overveen, els examinator van de Nederlandse sport Federatie en als commissaris van het district zuid van de NBB. De heer Gerdingh was mede-oprichter ven „De Bredase Ring" en trad later ook op als trainer van deze vereni ging. In de loop der jaren leidde de neer Gerdingh honderden jonge bok sers op en werd regelmatig als coach aan vertegenwoordigende ploegen croonden. Een van de grootste suc- ,£sse" tijdens zijn carrière boekte iet Gerdingh met Arie Huisman die uriemaal kampioen van Nederland werd. JOS VAN DER VLEUTEN heeft een ronde in het Bel gische Lommei gewonnen. Na ue wedstrijd over 150 kilome ter. die Van der Vleuten in 3 uur en 44 minuten aflegde, naa de Brabander 20 secon den voorsprong op een groep van 35 man. Steegmans (B) werd tweede, Van Looy (B) erde, Cools (B) vierde en ^ees Zoontjens vijfde. DRIES HELSLOOT is tijdens stayerswedstrijden in Karl Marxstadt op de derde plaats ïeeindigd achter de Oostduit ser Kaminski en Marx. Bert Komeijn legde beslag op de vierde plaats. Sylvain Geboers: Belgische belofte Sigmans werd vorig jaar in Norg vierde en algemeen wordt aangeno men dat hij op dit moment tot de kanshebber op de eindzege moet wor den gerekend. Zijn overwinningen te St. Anthonis en vorige zondag te Norg zijn het bewijs dat hij de grote vorm te pakken heeft. Jo Lammers en Wol- sink zijn eveneens in staat bij de eer sten te eindigen. Markelo zal wel licht het bewijs leveren dat onze na tionale toprijders inderdaad tot de Europese top zijn doorgedrongen. DELFT (ANP) Het bestuur van de stichting Xerxes/DHC te Delft, dat met enkele leden van het actie comité te Rotterdam bijeen is geko men, heeft geen gronden aanwezig geacht het eerder op 30 april inge nomen standpunt te wijzigen. Dit hield in, dat voor 15 mei de ex-fi nancier van de stichting de heer P. A. Hoogenboom te Rotterdam een bedrag van 300.000 gulden moet wor den betaald of garant zal worden ge steld en dat anders de stichting wordt geliquideerd of verkocht. De heer Hoogenboom heeft, als zich geen nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan, om 24.00 uur vannacht vrijheid van handelen ten opzichte van de stichting gekregen. Het verzoek door enkele aanwezi gen gedaan om enige dagen uitstel omdat de financiële actie goede re sultaten lijkt op te leveren werd af gewezen. (Van onze sportcorrespondent) GOES Aangezien het reserve elftal van De Meeuwen uit Zoute- lande, dat kampioen is geworden van de eerste klas van de zaterdag competitie in de KNVB afdeling Zee land, geen gebruik wenst te maken van het recht op promotie naar de KNVB, heeft het bestuur van de af deling Zeeland beslist dat in dit ge val Kloetinge en Middelburg 5, die met een gelijk aantal punten de com petitie hebben afgesloten op een ge deelde tweede plaats, in een extra beslissingswedstrijd mogen gaan uit maken, wie van hen toelating to de KNVB mag verzoeken. Deze beslissingswedstrijd is reeds vastgesteld en zal zaterdag 18 mei 's avonds om half zeven op het ter rein van de voetbalvereniging Wis- senkerke worden gespeeld. Vanavond om kwart over zeven wordt op het veld van Arnemuiden een oefenwedstrijd gespeeld tussen een Arnemuiden-combinatie en het voorlopig Zeeuws zaterdag-afdelings- etftal. Voor dit laatste elftal zijn de volgende spelers uitgenodigd. Jac. Marijs, K. van de Gruiter en J. de Nooyer (Arnemuiden), W. Jan sen (Hoek), H. C. de Jonge (Kats), M. Luijk en U. de Marco (Kloetin ge), A. van de Kreeke ('s-Heer A- rendskerke), J. J. Ridderhof en L.A. Pluijmers (Middelburg), J. J. Me lis, P. H. Wisse en A. Versluijs (V CK) en W. Maljers (Veere). Na afloop zal waarschijnlijk het elftal worden samengesteld dat op zaterdag 25 mei in het kader van de wedstrijden om de zaterdag-afde lingsbeker, tegen het elftal van Gou da zal uitkomen. Op zondag 19 mei zal op het Pa- pendrechtveld het Zeeuws zondagaf- delingselftal het moeten opnemen tegen dat van de K.N.V.B.-afdeling Dordrecht. De wedstrijd wordt ge speeld in het kader van de zondag- afdelingsbekerwedstrijden (Moor mantoernooi) Deze wedstrijd begint om 3 uur en de volgende spelers zijn hiervoor door de Techn. Commissie van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, uitgeno digd: J. C. Rijnberg (DFS), C. Vreeke (Domburg), L. Bracke en F. J. Wer- rens (Hulsterloo), J. Gabrielse, D. Jongepier, K. Kinderhoud en J.P. Minderhoud (Noormannen), G. Ge- leijnse, T. M. J. Ragas en M. E- veraers (Renesse), M. P. Kornelis en J. J. Seen (Schoondijke) en A. J. van den Berg (Robur). TENNIS De Nederlandse dames- tennisploeg, die op 26 mei in Parijs aan het toernooi om de Fédération Cup deeltneemt, zal morgen en za terdag een oefenwedstrijd in Eindho ven spelen tegen Zweden. De Zweedse dames, met o.a. In- grid Lofdahl en Christine Sandberg, hebben dan net het toernooi om de internationale kampioenschappen van Italië achter de rug. (VERVOLG VAN PAGINA I) De beslissing van de Zuid-West- Nederlandse hengelclubfederaties om viswater voor eikaars leden open te stellen is van historische betekenis. Ook het bestuur van de Algemene Hengelaars Bond in Nederland juicht deze ontwikke ling toe. A.H.B.-voorzitter Kees Vrijling (burgemeester van Grouw) gaf spontaan als com mentaar, dat deze beslissing een eerste grote stap is op de goede weg, die ook de A.H.B. als de ideale oplossing ziet, om zoveel mogelijk sportvissers tegen zo min mogelijk kosten, uitgebreide recreatiekansen op elk soort vis water te bieden. Bij de genoemde hengelfederaties zijn ruim 40.000 georganiseerde sport vissers aangesloten. Het is de bedoe ling dat b.v. een hengelaar, die lid is van een hengelclub aan de Maas, aangesloten bij de Maasfederatie, ook vrij kan hengelen op het Veerse Meer en iooprechtvergunningen krijgt voor de Zeeuwse stromen. De man in Rotterdam of Goes, die in zijn zoet of zout water hengelver- gunning heeft, kan, als hij dat leuk vindt, voor hetzelfde geld van zijn eigen clubvergunning vrijelijk op de Maas bij Drimmelen of waar dan ook zijn sport beleven. Ook het feit dat deze zaak vrijwillig van onderaf tot stand komt, is van groot belang. De laatste jaren is trouwens het A.H.B.- bestuur al volop bezig uit de aange sloten clubs dergelijke federaties te vormen. En ook deze komende fede raties van andere bij de A.H.B. of andere hengelsportbonden aangeslo ten clubs, scheppen nieuwe mogelijk heden en bloc tot een soort nationale federatie toe te treden, die overal in Nederland vergunning geven vrij op basis van wederkerigheid in elkan ders wateren te vissen. Wat nu in West-Brabant, Zeeland en Zuid-Hol land gebeurt, betekent een door braak van nationaal belang, waaraan vooral de federatievoorzitter Delta, de heer Neels uit Goes, veel heeft ge daan. De toekomst voor de hengelsport recreatie tekent zich hier duidelijk af. Een groeiend aantal federaties gaat in de toekomst bij onderlinge afspraak elkaar vergunning geven in elkanders wateren te vissen. De Al gemene Hengelaarsbond en het Cen traal Nederlands Hengelaars Ver bond kunnen daarbij een grote rol spelen door hun clubs te adviseren beheerseenheden dan wel federaties van zoveel mogelijks clubs in bepaal de gebieden te vormen. Deze federa ties kunnen dan hun water op basis van wederkerigheid in de grote cen trale van hengelfederaties inbrengen. Een klein administratief orgaan kan dan tegen kostprijs de algemene ver gunningen, geldig voor al die wate ren en looprechten langs de water kant, gaan uitreiken. De heren moe ten alleen even aan tafel gaan zitten, zoals het nu al in Zeeland gebeurd is. (ADVERTENTIE) Verstandig om te leren hoe je zon der kleerscheuren uit 'n slip kunt komen. Je vraagt je alleen af waar om sommige automobilisten alles weten over slippen en niets over banden. Ze praten wèl over "tegen sturen" en "meegeven". Maar ze noemen geen namen als het om nieuwe banden gaat. Gek. Wèi 'n slipcursus volgen maar niet de moeite nemen spe ciaal naar Pirelli radiaalbanden te vragen. Zou slippen soms een hobby van ze zijn? CINTURATO [voor de man die van BANDEN weet) AMSTERDAM (ANP) Zaterdag 25 mei wordt in Alkmaar de inter land Nederland-Engeland voor oud internationals ten bate van de bond van Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers gespeeld. In beide ploe gen zullen wisselspelers worden toe gestaan. Voor Engeland zullen uitkomen: doel: Kelsey (Arsenal); achter: Sa- ward, Billy Wright (Wolverhampton Wandeners), Chunt en Williams (W. Bromwich Albion); midden( McGar- ry (Huddersfield Town) en Tom Finney (Preston North End) voor: Blunstone (Chelsea), Lofthouse (Bol ton Wanderers), Haynes (Fulham), en Firmany (Turijn). Wisselspelers: Underwood (Fulham), Brown (Black pool), Rodson (Bolton Wanderers), Sexton en Andrews (beiden West Ham United). Voor de Nederlandse ploeg zal een keus worden gemaakt uit: doel: De Munck; achter: Wiersma, Schaap, Kees Molenaar en Kuys, midden: Kreyermaat, Bennaers, Bosselaar en Biesbrouck; voor: Van Ede, Dick Tol, Wim van der Gijp, Van der Linden, Abe Lenstra en Clavan. Frans Sigmans: motorduivet in forms. (ADVERTENTIE) FRANKFORT (ANP) Het ge rechtshof in Frankfort heeft in het ai drie jaar slepende geschil tussen de Beriijnse club Hertha BSC en de Westduitse voetbalbond (DFB) een uitspraak gedaan, waarbij Hertha min of meer in het gelijk is ge steld. Zoals bekend veroordeelde de DFB Hertha drie jaar geleden tot degra datie naar de Regionalliga Berlin, nadat was gebleken dat deze toen in de Bundesliga uitkomende vereni ging zijn spelers te hoge vergoedin gen had uitgekeerd. In het volgen de seizoen nam Tasmania de plaats van Hertha in de Bundesliga in. Hertha begon daarop een rechtszaak tegen de DFB om de degradatie on gedaan te maken. Het gerechtshof in Frankfort deed nu een voorstel waardoor een ver gelijk tussen Hertha BSC en de DFB mogelijk moet zijn. Dit voorstel om vat vier punten, namelijk: 1. Hertha BSC wordt, hoe de pro motiewedstrijden naar de Bundes liga ook zullen aflopen met ingang van het seizoen 1968-1969 weer in de Bundesliga ingedeeld. De DFB neemt de verplichting op zich. alle daartoe vereiste maatregelen te nemen; 2. Wanneer daaraan is voldaan, zul len partijen afzien van verdere vor deringen ten aanzien van elkaar; 3. De totale kosten van de recht zaak tussen Hertha en de DFB zullen door partijen gelijkelijk worden gedragen; 4. Partijen zullen uiterlijk 1 juli 1968 hun standpunt over dit ver gelijk kenbaar maken. De voorzitter van Hertha BSC, dat ook dit jaar weer kampioen in de Beriijnse afdeling is geworden en daardoor het recht verwierf uit te komen in de promotiewedstrijden naar de Bundesliga, zei: „De volle dige tekst van de uitspraak van het gerechtshof ken ik nog niet. Ik kan over deze zaak dus nog weinig zeg gen". Mr. Heinz Lohmüller vervolg de: „Wij willen voor alles onze plaats in de Bundesliga op het groene veld veroveren. Daarom zullen wij, ook nu dit voorstel tot een vergelijk is gekomen, overwegen om de premies voor onze spelers in de promotie wedstrijden te verhogen, waardoor de kans om op een „sportieve" wij ze terug te keren, vergroot kan wor den". ROME (A.P.) Tom Okker heeft met 63 62 64 gewonnen van de Spanjaard Juan Gisbert en zich daar door in de halve finales geplaatst van de internationale Italiaanse ten niskampioenschappen. Vanaf het begin van de partij van één uur en tien minuten was het dui delijk dat Okker, die zijn gewone soepele, mechanische spel speelde, van de niet-geklasseerde Spanjaard zou winnen. Gisbert toonde even het flitsende spel waarmee hij eerder voor een verrassing heeft gezorgd door de Amerikaan Marty Riessen uit te schakelen. Maar hij was niet op gewassen tegen het hechte spel van de als vierde geklasseerde Neder lander. In de eerste set wist Gisbert een 03 achterstand weg te werken door voortdurend naar het net op te lopen. Okker speelde hem daarna herhaal delijk uit positie. In de tweede set kreeg Gisbert pas na de stand 51 zijn tweede game. In de derde bood Gisbert wanhopig tegenstand en de stand liep op tot 44 voordat Okker resoluut de laatste twee games in zijn voordeel besliste. Namens de Duitse voetbalbond vertelde perschef dr. Wilfried Ger- hardt: „De DFB heeft nog geen kennis kunnen nemen van de beslis sing van het gerechtshof in Frank fort. Daarom zal de promotiecom petitie, die op 18 mei begint vol gens de geldende regels worden af gewerkt en overeenkomstig die re gels zullen de nummers een uit de beide groepen overgaan naar de Bundesliga. Tussen Hertha BSC en de DFB zijn in het geheel geen af spraken gemaakt over een terugkeer van de Beriijnse vereniging naar de Bundesliga, wat ook het resultaat der promotiecompetitie moge zijn" NEW YORK (A.P.) De sociale commissie van de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties heeft de raad met algemene stemmen aanbevolen een resolutie tegen de do ping van sportlieden aan te nemen. In de desbetreffende resolutie wordt de regeringen aangeraden waar nodig alle passende maatrege len te nemen ter voorkoming van dergelijke praktijken. De commissie is van oordeel dat het gebruik van narcotica en andere middelen in wedstrijden gevaarlijk is voor de gezondheid van de deel nemers en dat het tijd wordt een standpunt in te nemen als gevolg van de speciale sportinvloeden in dit olympische jaar. ROTTERDAM (ANP) Voor het internationale driehoekstoernooi korf bal (met Nederland, België en En geland) heeft de twaalftalcommissie van de K.N.K.B. het volgende selec- teiteam samengesteld: Dames: Els Hensen (Archipel) Noortje ten Wolde (BI. Wit), Noor tje Borger (HKV), Marian Hofland (HKV), Emmie Gildemeester (Luto), Tannie Overmeijer (Ons Eibernest), Janneke Idzerda (Samos) en Lucie Gerritsen (Westerkwartier). Heren: Tom van Rhee (Blauw Wit), Jan Wals (BI. Wit), Jacques Schip per (Deetos), Wil Reuter (Luto), Hans Pouw (Ons Eibernest), Theo van Zee (Ons Eibernest), Dick Stel- tie (Westerkwartier) en Harrie de Voos (Westerkwartier). DEN HAAG (ANP) De Neder landse amateurbaanploeg, die zon dag 19 mei op de wielerbaan van Alkmaar uitkomt tegen de Belgische ploeg (met onder anderen Van Lan- cker, Goens en Crapez) is als volgt samengesteld: Jan Jansen (Westzaan), Lijn Loe- veseijn (Amsterdam), Wim Koopman (Rotterdam), Gerrie Bruin (Andijk), Frans van de Ruit (Amsterdam), Tino Tabak (Amsterdam), Klaas Balk (Badhoevedorp) en Cees Stam (Wormer). Er wordt in Alkmaar een volle dig Olympisch programma afgewerkt. (Van onze sportcorrespondent) GOES De wedstrijd Bevelan- ders-Kats in de zaterdagmiddagcom petitie in de afdeling Zeeland is in zoverre nog van belang, dat, als Bevelanders zou winnen, een beslis singswedstrijd nodig zou zijn om uit te maken of Zaamslag dan wel Be velanders degradeert. Voor de pro motie naar de tweede klas speelt 's-Gravenpolder tegen Waarde en Vlissingen tegen Colijnsplaatse Boys 2. Het programma is: le klas: Bevelanders 1-Kats 1. Be- sliss.wedstr. Kloetinge 1-Middelburg 5. 2e klas A: Veere 1-Colijnsplaatse Boys 1. 2e klas B: Nieuwdorp 1-Spui 1, Borssele 1-Krabbendijke 2, Rillandia 2-Heinkenszand 1, Tern. Boys 2-SVD 1. 3e klas B: Colijnspl. Boys 3-Be- velanders 2, Wissen k. 3-Wolfaarts- dijk 2. 3e klas C: Arnemuiden 3-Meeuwen 3, Nieuwland 2-Veere 2, Seroosker- ke 2-GPC 2, Vlissingen 7-VCK 2. 3e klas D: Borssele 2-GPC 1, Hein- kenszand 2-Beren 2, 's-H. Arendsker- ke 2-Wissenkerke 2, Nieuwdorp 3- 's-Gravenpolder 2. 3e klas E: Kapelle 3-Rillandia 3. 3e klas F: Hoek 2-Sluis 2, Spui 2- AZW 3. Promotiecompetitie 3e klas: 's« Gravenpolder 1-Waarde 1, Vlissin- gen 6-Colijnspi. Boys 2. In d» zondagcompetitie van de K. N.V.B., afdeling Zeeland, wordt de destijds bij een 1-0 stand gestaakte wedstrijd Graauw-Koewacht 2 uitge speeld. Om de kampioen aan te wij zen in de derde klas A speelt Ria W 2 tegen Axel 4. In de eerste klas staat het totaal onbelangrijke duel Zeelandia-Jong Ambon nog op het programma, dat luidt: le klas: Zeelandia 1-Jong Ambon 1 2e klas A: Graauw 2-Koewacht 2, 3e klas A: (kampioenscompetitie) Ria W 2-Axel 4.

de Stem | 1968 | | pagina 9