LONDENSE DAGBLADBEDRIJVEN VIELEN STIL EENDAGSSTAKING IN ENGELAND Kerk in MVO Consument mag (nog) geen melk van boer kopen IVOROL Mijndetectors speuren naar moordwapen WF BINNEN ENKELE JAREN MENSEN OP DE MAAN Baden tussen de puinhopen in Cholon Proces Stockholmse moordzaak uitgesteld TREKPLEISTER Hogere lonen en betere voorwaarden geëist Religieus leven in Nederland staat op het spel morgen nemen-* zelf proeven! ■L. - Uiteindelijk vrijlating? MINISTER LARDINOIS: Keuze IN TURNHOUT Gevaarlijke stoffen Soepel Tegenstellingen F ormatiepoging in België moeilijker Minister Bakker: Blauwe girokaart wordt weinig misbruikt OPROEP DIRECTIES WILSON Samenwerking bij exploitatie mammoetdok 2 grote tuben •v, «60 JONGE Prof. Kooy over ruimtevaart in bijna lege ruimte: Russen Mineralen Recht Discussies duren voort Priesters kregen van bisschop vrijaf voor demonstraties in Parijs Lutherse kerk erkent r.-k. doop Ierse betoging tegen Boudewijn Nigeria breekt met Ivoorkust Twaalfde man met nieuw hart is dood Duitse studenten protesteren weer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1968 11 iiiiiiiiiiiniiiiiiitt Smiiiiihii beweging (door dr. A. v. d. Weijer ofm. cap.) DOME maakt zich zorgen over de Nederlandse religieuzen. Neder land doet dat ook. Alleen is er enig verschil in de wijze, waarop de zaak wordt benaderd. Nederland is bezorgd, dat de be idende orden en congregaties op kor te termijn in elkaar zullen zakken, indien zij niet drastisch aan het he dendaagse levensbesef worden aan gepast. Het ziet de bijna catastrofale teruggang der roepingen en de ver ontrustende stijging van het aantal uittredingen. Het constateert, nuch ter als het is, dat er een korstsluiting optreedt tussen kloosters en buiten wereld. En men probeert daaraan iets te doen, o.a. door het opzetten van experimenten. Rome is ook bezorgd. Niet over de lamentabele toestand, waarin veel re ligieuzeninstituten verkeren, maar over de maatregelen, die in Neder land genomen worden, om de zaak te saneren. Het vindt, dat die maat regelen te ver gaan. Én bovenal „dat men er eerst behoorlijk permissie voor had moeten vragen". Op de ach tergrond speelt de gedachte, dat de gevestigde orde zijn bestaansrecht heeft bewezen, en dat het derhalve onnodig is, deze orde te wijzigen. Er is dus een hemelsbreed verschil (tl visie tussen de Nederlandse pro vincie en het centrale bestuur in Ro me, waar de belangen van het reli- gieuzenleven in het geding zijn. Op zich vinden wij dat geen ramp. Dat wordt het pas, wanneer Rome zijn visie aan de Nederlandse bisschoppen en oversten tracht op te leggen. Over to'n 2000 kilometer heen. Zonder zich ter plaatse uitvoerig te hebben ge ïnformeerd en met alle betrokkenen rustig te hebben gepraat. Dan wordt het een ramp, omdat het een toch al lamentabele situatie met een slag nog aanzienlijk verergert. Dan veroor zaakt en verscherpt het de crisis, die het zegt te willen bestrijden. De Nederlandse kerk zou er goed aan doen, vast te houden aan de mo tie, welke door het Pastoraal concilie in Noordwijkerhout met volledige steun van alle bisschoppen is aange nomen. De motie vraagt aan de cen trale bestuursinstanties, dat zij „alle steun zullen geven aan de religieuzen van de Nederlandse kerkprovincies om die vernieuwingen door te voe ren, die de provinciale kapittels in samenspraak met episcopaat en ove rige gelovigen nodig achten om aan het religieuzenleven in de Nederland se situatie een zowel bijbels verant woorde als hedendaagse gestalte te geven". Wat hier gevraagd wordt is beslist niet te veel. Het is een minimum voorwaarde om het religieuzenleven voor de Nederlandse kerkprovincies te redden. Wordt daaraan niet vol daan, dan moeten wij vrezen, dat de rol van de religieuzen in ons land op korte termijn zal zijn uitgespeeld. (ADVERTENTIE) 0000 te (S@ cmgebJ Mml r i: 1 HHnSiyi J Rotterdam <anp> Het pro- es voor de rechtbank in Rotterdam egen de twee jeugdige Nederlanders, F* beem december 1965 in Stock- B bnn landgenoot, de 20-jarige ™5 vermoordden, ls voor onbe paalde tijd uitgesteld. 2aak zou op 24 mei aanstaande k"?en' maar de beide verdedi gers hebben een bezwaarschrift tegen «e dagvaarding uitgebracht. De recht- deT vZa' ^Jaarschrift vermoe- rfrir eind van de maand nog in raadkamer behandelen. iWi6 j ee verdedigers zijn van oor- dat de berechting van de twee JA?;!111 .in Rotterdam onmogelijk is, JJJSJJ ZD zich in 1966 al voor een heKv? rn de Zweedse hoofdstad oDen moeten verantwoorden voor e ord op Henk D. uit Harderwijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verkoop van rauwe volle melk door de boer, blijft, aldus minister Lardinois van Landbouw, in het algemeen nog verboden, ook al staan de consumenten er voor In de rij. De keuringsdienst voor waren moet de minister advies uitbrengen over de aspecten van de volksgezondheid, die aan de rauwe melk verhonden zijn. Toch zal er dit jaar wat moeten gebeuren, want op 1 april 1969 wordt de verkoop van deze zogenaamde rauwe volle melk in de zes EEG-lan- den waarschijnlijk wel toegestaan, met een keuze uit ook andere soor ten melk met minder vet. De Tweede Kamer heeft zich met dit vraagstuk twee dagen bezig houden, nadat het socialistische Tweede-Kamerlid S. van der Ploeg (voorzitter van de Algemene Agrari sche Bond) het debat door middel van een interpellatie uitgelokt had. De kwestie is in feite veel belang rijker dan zij op het eerste gezicht lijkt. Het gaat namelijk om de keu ze van de verbruiker: moet hij duur dere en vettere melk kopen om te zorgen dat er zo min mogelijk boter- (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT Militairen van de genie gebruiken sedert dinsdag mijn- detectors om het wapen te vinden waarmee de drievoudige moord in Turnhout is gepleegd. Vijftig militairen hebben voorlopig veertien dagen de tijd gekregen om het wapen op te sporen. Het onder zoek concentreert zich in eerste in stantie rondom het huis van de hoofdverdachte uit deze zaak: Peerke V. uit Averbode. Tot nu toe zijn alleen roestige spij kers en conservenblikjes uit de grond gehaald. DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Verkeer en Waterstaat, M. J. Keijzer, heeft een reglement gevaarlijke stoffen uitgevaardigd, waarbij het vervoer van gevaarlijke stoffen over land of over binnenwa teren aan een vergunningenstelsel wordt gebonden. overschotten in Nederland ontstaan, of heeft hij er als melkdrinker ook recht op zelf te beslissen wat voor soorten melk hij wil en kan kopen' Op het eerste gehoor zou men zeg gen dat de consument het recht van deze keuze ook in melkartikelen moet hebben. Maar dan zal hij via de belastingen moeten meebetalen aan het wegwerken van het steeds groter wordend boteroverschot in Neder land. De meerderheid van de kamer stel de zich op tegen een motie van de heer Van der Ploeg. „Waarom nu zelf beslissen over deze twee soor ten melk, wanneer wij over een paar maanden zeer waarschijnlijk weer een andere verdeling via de EEG moeten aannemen, terwijl we in de daarachter liggende maanden al fi nanciële kosten gemaakt hebben", aldus deze meerderheid, waarbij zich ook enige leden van D'66 bevon den. Midden tussen de puinhopen van de zwaar getroffen wijk Cholon in Saigon worden kinderen op provisorische wijze gebaad. Lang zamerhand keren veel gevluchte bewoners terug in de wijk. Giste ren hebben Vietcongstrjjders de zeer dicht bevolkte wijk echter weer met mortieren beschoten, waarbij 5 personen werden ge dood en 27 gewond. Bij stemming bleek, dat 59 kamer leden zich achter de maatregelen van minister Lardinois stelden en toe stemden in een verhoging van het melk-vetgehalte van 3 naar 3,2 pet. Maar dit in afwachting van wat de EEG nog dit jaar zal beslissen over vette melk, minder vette melk en taptemelk. Want ook velen van deze meerderheid vonden dat de consu ment keuzemogelijkheden in de toekomst moet krijgen. In totaal 38 kamerleden onder wie enkele libera len steunden de motie van de socia list Van der Ploeg. De minister waarschuwde de con sument, dit met de steun van zijn so cialistische tegenspeler, tegen het ko pen van rauwe volle melk, zolang dit nog verboden is. De minister liet daarbjj uitkomen in principe niet gekant te zijn tegen een versoepe ling van de regel. BRUSSEL (A.N.P.) De forma tiepoging van de aftredende Belgi sche C.V.P.-premler, Vanden Boey- nants, is er niet gemakkelijker op ge worden nn ook binnen de Brusselse federatie van de liberale partij ern stige Vlaams-Waalse tegenstellingen aan het licht beginnen te treden. De Franstalige liberalen van de hoofdstad menen dat Vanden Boey- nants in zijn program voor overleg van de nationale partijen over een regeringsprogram streeft naar een soort federatie van Vlaanderen en Wallonië, waarbij de tweetalige Brus selse agglomeratie opgesloten zou worden binnen de grenzen van de huidige 19 gemeenten. De Brusselse liberale leider, De- muyter, meende dat men beter nieu we verkiezingen kon verlangen dan deelnemen aan een regering op basis van de denkbeelden van de huidige formateur. Volgens „De Gazet van Antwer pen" beginnen sommige waarnemers zich af te vragen of Vanden Boey- nants als gevolg van socialistische en liberale bezwaren tegen zijn plannen uiteindelijk zal uitkomen op een minderheidsregering van alleen de C.V.P.; en nieuwe verkiezingen zal vragen, als die minderheidsregering niet het vertrouwen van het parle ment zou krijgen. DEN HAAG Van de blauwe girokaart wordt slechts zeer beperkt misbruik gemaakt. Volgens minister Bakker (verkeer en waterstaat) is maar een heel gering aantal niet af te boeken. Drs. Bakker zei gistermid dag tegen de Eerste-Kamerleden dat van de gekritiseerde toonbankkaar- ten op de dag van afschrijving slechts zes procent niet voldoende gedekt is. (Van onze Londense correspondent) LONDEN Zuid- en midden- Engeland, alsmede zuid-Wales moesten het gisteren zonder kranten stellen, omdat de voor naamste Londense dagbladbe drijven stilgevallen waren door een sympathiestaking van 24 uur van het technisch onderhoudsper soneel Deze stakers steunden twee tot drie miljoen mecaniciens die in geheel Groot-Brittannië 24 uur lang de arbeid neerlegden om hun eisen in verband met ho gere lonen en betere arbeids voorwaarden kracht bij te zetten. De krantenuitgevers leden daar door een verlies van ongeveer tien miljoen exemplaren. Ondanks de pogingen van hun di recties en redacties slaagden ook de twee Londense „avondkranten", de „Evening News" en de „Evening Standaard", er niet in te verschijnen. Tenzij zich onverwachte nieuwe moeilijkheden voordoen, zullen alle kranten vandaag weer normaal ver schijnen. De staking van de mecaniciens trof duizenden Britse fabrieken, waaron der de automobiel- en de vliegtuig industrie. Het Concordeproject viel stil en de export werd ernstig ge schaad. De staking van één dag vond plaats met de goedkeuring van de vakverenigingen, die tot de conclu sie kwamen dat al hun leden gevolg hadden gegeven aan de stakingsop- roep. Bij dit conflict zijn dertig vak verenigingen betrokken. Militante mecaniciens wensten reeds geruime tijd een nationale sta king van onbepaalde duur. totdat de eisen ingewilligd zijn. Deze eisen werden voorlopig getemperd door gematigde elementen. Een staking van een dag kost de vakverenigingen niets en de verloren tijd kan inge lopen worden door middel van overuren. Maar een langdurige staking zou de vakverenigingen kunnen ruïneren. De militante elementen geloofden niet dat de staking van gisteren iets zou opleveren. Zij uitten de waar schuwing, dat wanneer de werkge vers niet toegeven, een grote en misschien zeer langdurige staking onvermijdelijk is. De directies kunnen geen conces sies doen zonder toestemming van de regering en deze laatste kan geen „slechte voorbeelden" dulden. Het conflict met de mecaniciens zou haar loon- en prijzenpolitiek in elkaar kunnen doen storten. De nieuwe lonen- en prijzenwet werd gistermiddag door de parlemen taire Labourfractie goedgekeurd met 205 tegen 42 stemmen. Voor de stemming had premier Wilson de socialistische volksverte genwoordigers met een schitterende toespraak opgemonterd en ze op het hart gedrukt dat het voortbestaan van 't Labourbewind afhangt van de loon- en prijzenpolitiek. De uitslag bevestigde het vermoeden dat ovei veertien dagen weinig Labourleden tegen zullen stemmen in het parle ment. (ADVERTENTIE) Een welgevormde juffrouw is een van de grote trekpleisters op de tentoonstelling van elektronika en automaten in de Britse hoofdstad- Zij ls ogenschijnlijk het menselijke element op de expositie van listig verpakte lampjes en draadjes. Maar schijn bedriegt, want wie de schoon heid dicht genoeg is genaderd, ziet dat ook de juffrouw uit listig ver pakte lampjes en draadjes bestaat. Niettemin heeft 'zij' een naam: miss Honeywell. DEN HAAG (ANP) Minister mr. L. de Block (Economische Zaken) heeft gegronde hoop, dat er alsnog tot samenwerking kan worden geko men tussen Verolme's Verenigde Scheepswerven en een combinatie van vier werven, waaronder de Am sterdamse NDSM, voor de bouw van een dok voor mammoet-schepen in het Nieuwe-Waterweggebied. Zoals bekend heeft Verolme al la ten weten dat voorbereidingen wor den getroffen voor de bouw van een werf in het Botlek-gebied. Er is hier voor een krediet-garantie aange vraagd. De regering geeft er de voor keur aan, dat een mammoet-dok tot stand komt in samenwerking tussen Verolme enerzijds en de combinatie van vier werven anderzijds. PRESIDENT De Gaulle heeft giste ren het Roemeense staatshoofd Nico- lae Ceausescu uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. DE VRIJE marktprijs van goud is gisteren op de goudmarkt in Zürich op een record-peil gesloten 40,25 tot 40,50 dollar per troy ounce. Over het algemeen is de reactie op deze stijging kalm. Er zijn geen aanwij zingen voor een nieuwe goudcrisis. DE KWALITEITS TANDPASTA (ADVERTENTIE) klare taal GENEVER in de handige kneepffes f 10^0 per Eter WYNAND FOCKINK (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Binnen enkele jaren zullen er twee mensen op de maan landen. Het is ook zeker dat er een tijd komt, dat de mens ontdekkings reizen gaat maken naar Mars en naar Mercurins. Ook is het niet uitgeslo ten dat Venus eens zal worden betre den door mensen van de aarde. Dat vertelde professor ir. dr. J. M. J. Kooy, hoogleraar in de raketmacha- nica aan de Koninklijke Militaire Academie Breda en docent aan Delfts Technische Hogeschool. Hij was de eerste gastspreker op het tweedaagse congres dat de veer tigjarige Tilburgse studentenvereni ging St.-01of wijdt aan de ruimte vaart. De hoogleraar sprak voor slechts een tiental studenten, waar bij leden van de congrescommissie en van de senaat. Het bleek dat studen ten de dag ervoor een excursie had den gemaakt naar Reims, die 's- avonds in de sociëteit nogal lang was uitgelopen. De hoogleraar hield desondanks zijn inleiding. Een van de vooraanstaande Russische ruimtevaartdeskundigen had hem verteld, dat de Sovjet-Unie beslist binnen enkele jaren een be mand ruimtevaartuig naar de maan wil sturen. Ook het Amerikaanse Apollo-programma laat de mogelijk heid open dit te doen. „Maar veel logische is om eerst 'n bemand vaartuig óm de maan te la ten reizen. Dat kan dan gebeuren in het kader van de pogingen ruimte vaartuigen steeds wijdere banen om de aarde te laten beschrijven. De Russen voelen echter niet voor die tussenfase als gevolg van de ruimte vaartwedloop tussen Oost en West". „Ik zie de tijd komen", vervolgde hij, „dat onze aardse astronomen eni ge jaren naar een maanobservatorium gaan om van daaruit ongestoord het heelal te kunnen bestuderen. Zij kun nen er gemakkelijk een aardse atmo sfeer scheppen en planten gaan over brengen. De opwekking van energie zal er veel eenvoudiger zijn dan op aarde het geval is". Professor Kooy acht het ook mo gelijk dat de mens op de maan mine ralen vindt die op aaTde niet meer bestaan. „Die kunnen we dan met raketten naar de aarde schieten". Overigens gelooft hij dat er een tijd komt dat raketten hebben afge daan om door de ruimte te reizen. Dan heeft de mens andere energie bronnen ontwikkeld waardoor hij het vraagstuk van het loskomen van de aardse zwaartekracht eenvoudiger en aan de wortel zal kunnen aanpakken. 's Middags gaf mevrouw mr. I. H. Ph. Diederiks-Verschoor een uiteen zetting van de prille ontwikkeling van het ruimterecht. Deze privaat do cente in het luchtrecht aan de Utrechtse Rijksuniversiteit pleitte voor de opneming van een arbitrage regeling in het verdrag van War schau, dat eind 1966 is gesloten over het ruimterecht. Zulk een regeling is nodig. Het staat vast dat honder den brokstukken van ruimtevaartui gen „verdwenen" zijn. Dat maakt het vraagstuk van de schadevergoeding urgent PARIJS (KNP/AP) De studen ten van alle faculteiten, professoren, Intellectuelen en arbeiders blijven discussiëren over de hervorming van de universiteit De katholieken praten dagelijks actief mee over hervor ming. Maandag Mep een groot aantal priesters mee in de demonstraties. Een vergadering van de diocesane priesterraad, die de gehele dag bij een moest zijn, is met toestemming van de aartsbisschop van Parijs, mgr. Marty, 's morgens niet doorgegaan, om de priesters gelegenheid te geven •bij de stakers te zijn. Priesters en dominees hebben deelgenomen aan de protesten tegen het machtsmis bruik van de politie. De studenten zijn intussen begon nen met het inrichten van .autonoom bestuur* aan de verschillende facul teiten. Aan de Sorbonne kon men gratis voedsel en frisdranken krijgen. In talloze lokalen kwam een on afzienbare reeks sprekers aan het woord. Zij verlangden in het bijzon der herziening van het examen stelsel, en zij drongen aan op af schaffing van het systeem waarbij een examen beslist over de uitslag van een heel studiejaar. Premier Pompidou heeft in het parlement gezegd: ,Qnze cultuur staat op het spel'. Hij beloofde hervorming van het universitaire stelsel, maar hij weet een groot deel van de ongere geldheden aan da activiteit van .ex tremisten'. De politie in da Franse hoofdstad blijft paraat om gevechten tussen de links-georiënteerde studenten in da Sorbonne, en een groep rechtse stu denten, die de politieke faculteit el ders in het Quartier Latin heeft be zet, te voorkomen. AMSTERDAM (KNP) De Lu therse Synode heeft het algemene stemmen het ontwerp tot wederzijd se dooperkenning met de r.k. kerk aanvaard. Het concept moet nog door het episcopaat worden goed gekeurd. Een wederzijdse erkenning van de r.k.-doop kwam reeds tot stand met de hervormde kerk en de gereformeerde kerk. DUBLIN (AP) Ierse studenten hebben gisteren in Trinity college met de politie gevochten en protes ten geschreeuwd tegen koning Bou dewijn en koningin Fabiola. Een opdringende menigte studen ten met spandoeken met opschriften zoals „Loemoemba en het negervolk vermoord door Belgische imperia listen", probeerde de koninklijke au to te omsingelen, terwijl Boudewijn en Fabiola snel in de bibliotheek van de universiteit vluchtten. LAGOS (Reuter) Het federale bewind in Nigeria heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Ivoor kust verbroken, omdat dat land het bewind van het van Nigeria afge scheiden Biafra heeft erkend. Met Tanzania en Gabon, die ook Biafra erkend hebben, heeft Nigeria eveneens de betrekkingen verbro ken. Nigeria en Biafra zullen op 23 mei in Kampala, de hoofdstad van Oegan da, besprekingen beginnen ter be ëindiging van de burgeroorlog. Het vooroverleg in Londen is dinsdag avond na 10 dagen afgesloten. HOUSTON (Reuter) De 62-jari- ge John Stuckwish, die op 7 mei een nieuw hart kreeg in het ziekenhuis St. Lukas in Houston (Texas), is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden, zo heeft het ziekenhuis bekendgemaakt. Stuckwish, die als twaalfde man ter wereld een nieuw hart ontving, kreeg vorige week een bronchitisaanval en maandag deel den zijn artsen mede dat zijn ge zondheidstoestand achteruit ging. Als doodsoorzaak werd genoemd: lever- aandoening, geelzucht en aandoening van de aderen. FRANKFURT (DPA) Westduit- se studenten en middelbare scholie ren hebben gisteren protestbetogin gen gehouden tegen de wetsvoorstel len inzake de noodtoestand, welke in de bondsdag in de tweede lezing wer den behandeld. De studerenden wei gerden op grote schaal colleges en lessen te volgen. Alleen in Frankfort kwam het tot botsingen.

de Stem | 1968 | | pagina 5