Oeververbindinghuzarenstuk „Ik ben mij van geen kwaad bewust' BONZO „Laat Shell zelf beslissing nemen'5 Extra jarig met Bambus WESTERSCHELDE BAART INGENIEURS ZORGEN AMERIKAANS ONTWERP: HALF BRUG-HALF TUNNEL Z.L.M. gaat feest vieren van 17 tot en met 22 juni Toni Boltini start tournee door Zeeland gesprei stop de zon in uw hond met Stoffelijk overschot van mosselkweker uit Yerseke gevonden Grondtransacties route brug-tunnel vaargeul niet de enige burg. a. hanssens van hoek drs. w. kurstjens van brabants etl altijd n verfrissende verrassing. [Waterschap IWalcheren Gouden speld St.-Deusdedit voor L. de Jaeger wot on waar? MORGEN Mee» nieuws uit stad en streek °P Pag- 3 - 5 Mr. Van Aartsen opent op 31 mei Den InkeF' A. Mast benoemd tot pastoor in Boschkapelle Bambus 2-in-l shave lotion e In Middelburg Burgemeester opende nieuwe industrie Piet Griensven DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van bet waterschap Walcheren zal de al gemene vergadering van het water schap, die op 24 mei in Middelhui bijeenkomt, een reeks voorstellen fc. Jtreffende grondtransacties voorier' pgen. s' Voorgesteld wordt o.a. het in be. I heer en onderhoud nemen van dè Veerweg Nieuw- en Sint-Joosland Deze weg wordt nu onderhouden en Lbeheerd door Rijkswaterstaat. Een [soortgelijk voorstel betreft de Rapenburgpolder Nieuw Sint-Joos. landpolder. Deze weg is thans nog iê [onderhoud en onder beheer van het I waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland. Andere voorstellen behelzen de I verkoop van gronden en het verle. Inen van een bijdrage aan de provin. Icie Zeeland in de aanschaf van mt>. Ibiele pompaggregaten. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Aan Leonardus de Jaeger, geboren te Zuiddorpe op lo december 1887 en die steeds te Zuid. dorpe heeft gewoond, is door de Ned Kath. Bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken „St.-Deus dedit" de gouden speld uitgereikt wegens het 50-jarig. lidmaatschap van de bond. Dit is voor Zuiddorpe het enige 50-jarige lidmaatschap, he den met een 40-jarig lidmaatschap zijn er wel eens meer geweest. (IIDDELBURG Vleeshal: Kunstexpositie. Miniatuur Walcheren, Molenwater Geopend van 918 uur Rijksarchief: 9,30-12 en 13.30-17.30 uur Expositie Spoorwegen in Zeeland. POES Grote Markt 16.15 en 20 uur Circus Toni Boltinl kloosterzande I J. de Waal: Schieting voor bejaarden Lntwerpen 1 Rex The secret war of Harry Frier 18 i 10, 12. 14.30, 16.50, 19.10 en 2130 uur Odeon A man for all seasons, al 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur Pathé Le petit baigneur, a.l. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Rubens Custer of the West, a.l. 12, 15 en 21 uur Ambassades In de hitte van de nacht. 18 j.; 12, 14.30, 16.50. 19.10 en 21.30 uur 1 Savoy Helga, 18 jaar 12, 14, 16, 18, 20, 22 uur Quellin De getemde feeks a.l. 1 14, 16.25, 18.50 en 21.15 uur Capitole Savage Gringo, 18 J. I 12. 14, 16, 18. 20 en 22 uur KVO 20 uur Die Lustige Witw» KNS 20 uur De meeuw (Tsjechow) NKT 20 uur Horen en zien (Shaffer) (RUGGE Memlinc Wacht tot het donker wordt, 18 jaar Zwart Huis De risico's van het vak, 18 jaar Forum Volle zon, 18 Capitool De onbestrijdbare zwarte rid der. 18 j. Scala Bonnie en Clyde, 18 j. jent Capitole Caroline Cherie, 18 J. Majestic Geweld in Jericho, 18 j. Plaza De tijger in de val, 18 j. Select A man for all seasons, a.l. Savoy Spanning in Griekenland, 18 NTG 20 uur Genousia IT. NIKLAAS Eden Vier meisjes maken een man, 18 J. Century De vijanden, 18 j. Palace Bloed in het gebergte, 18 j. Scala Operazione commando, 18 J. IIDDELBURG Vleeshal: Kunstexpositie. Miniatuur Walcheren, Molenwater: Geopend van 918 uur. Rijksarchief: 9.30-12 en 13.30-17.30 uur Expositie Spoorwegen in Zeeland. BV O/B TSTG BA/ OA/rOLOCB/AAA SA/BB O f GGOOT- /e MB B/A/B) BBA/ (/BDBBS OOQ AC MB T sOoBTPer &C//BQBAZ. I tS/BL (/BA/ (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Het is langza merhand mogelijk geworden om „ver een vaste oeververbinding over de Westerschelde te praten, ronder het gevoel te hebben, dat het over een utopie gaat. Zoals ge meld, heeft een Belgisch-Neder- aannemerscombinatie plannen om dit kapitaalverslin- werk te financieren. Een voorstel daartoe ligt thans bij de minister van Verkeer en Water- staat. Het eventuele goedkeuring van het (inancieringsvoorstel is de oeverver binding er intussen nog niet. Voor je uitvoering van het moeilijke pro ject zal Rijkswaterstaat moeten te kenen- Hoe de oeververbinding er ook gaat uitzien vast staat dat het een waterbouwkundig huzaren stuk gaat worden. De Westerschelde is namelijk een waterweg die de ingenieurs al heel wat grijze haren heeft bezorgd. Zü is grillig als een mooie vrouw en het zal heel veel van de eigenaar digheden van dit water afhangen, hoe het uiteindelijke tracé van de vaste oeververbinding zal verlopen. Er worden thans door Rijkswater staat voortdurend metingen en on derzoekingen verricht, die zullen moeten resulteren in een technisch rapport aan de minister. De conclu sies van dit rapport zullen het de minister wellicht mogelijk maken om de grote vraag: waar komt de oeververbinding precies te liggen, met zekerheid te beantwoorden. Want in laatste instantie is de oeverver binding een werkstuk van technici. Het is niet zo moeilijk om een rou te dwars door de provincie Zeeland uit te zetten de zogenaamde „cen trale" route, waarin de Zeelandbrug is opgenomen, en daarop een vaste oeververbinding over de Wester schelde aan te sluiten. Maar het staat allerminst bij voorbaat vast, dat de Ideale route over land, ook de ideale route over de Westerschelde zal lijn. Ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur- directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland, noemt de Westerschelde een van de moeilijkste rivieren ter wereld. „Zou je een oeververbinding over of onder de Nieuwe Waterweg moeten maken, dan kwam het er weinig op aan waar je die maakte", zegt hij. „De Nieuwe Waterweg is op alle plaaten even moeilijk. Maar de Westerschelde is telkens anders. Zij heeft een wild karakter en dat vereist, dat je de plaats waar een oeververbinding haar moet krui sen, precies moet vaststellen. Dat kan pas na gedeger. studies, waar mee wij natuurlijk volop bezig zijn. De enorme breedte van de Wes terschelde stelt ook nog speciale ei sen, maar bovenal het feit dat deze rivier één der belangrijkste vaarwe gen ter wereld is, waar grote sche pen in grote frequentie passeren. Zouden wij een brug over de Wes terschelde bouwen, dan komen wij voor de vraag te staan hoe je zul ke grote overspanningen kunt ma ken, dat zeeschepen er ongehinderd onderdoor kunnen varen. Een tunnel onder de Westerschel de over de volle breedte komt niet in aanmerking, omdat dit onoplos bare problemen wat betreft de ven tilatie zou oproepen. Daarom gaan oe gedachten ook uit in de richting van een combinatie van brug èn tun nel'. Deze gecombineerde oplossing net Rijkswaterstaat ongeveer al dus: enkele kilometers uit de kust Moet een geweldig kunstmatig ei land worden gebouwd, dat met één oever wordt verbonden door een tunnel- Aan de andere kant van het eiland loopt een brug naar het land- noofd aan de andere oever van de 'wier. Wie de Westerschelde pas seert, „duikt" dan van de brug de tunnel m, en komt aan de andere 'ever weer boven. Het tunnelgedeelte zou uiteraard onder de vaargeul door moeten lo- Helaas is het begrip „vaar- 11 Westerschelde maar be- De vaargeul verplaatst ch herhaaldelijk en het zou dan k mogelijk zijn, dat zij op een kwa- dag met meer boven de tunnel O» -,ma5r recht °p bet kunstmati- koerst de brau£sb:dcken aan Er zijn uitvoerige waterloopkundi ge modelproeven nodig om dit gedrag devaargeul te analyseren en _,,;e v'nden hoe de stroom zich zal gadragen als er een omvang- M kunstwerk praktisch midden in .ya'er gaat verrijzen. Het tun- uiteraard berekend v,J?n 20n °P de zwaarste storm- van w krijgt het volle geweld rid™ i .w^ter te verduren en het dom- a zou bezwijken, waar- nen i ne' vo1 water zou kun nen lopen, moet voor 100 procent van U U1'?a?i°ben. „Het gaat één schiJa ^l'kste werken in de ge- hiedems van de Nederlandse wa- Zuurdeeg" 6 W°rden"' meent k' dsDpeArug-tunnelcombinatie zal Piet ten 7 jr wereld z'jn. In het oos- staat ani de Verenigde Staten be- bindino een dergelÜke oeverver- Peakr h' "a™ellik over de Chesa- totaal 2savi ze verbinding is in kilometer lang en zij be- De Chesapeake-baai in de V.S. met de gigantische brug-tunnel- combinatie. De tunnels bevinden zich landinwaarts en zijn op de fo to niet zichtbaar. Voorbeeld voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde? staat uit vijf secties, waarvan er en kele als tunnel en andere als brug zijn uitgevoerd. Hier vinden wij, behalve een tun nel onder de voornaamste vaargeul, zoals voor de Westerschelde wordt bedoeld, ook een overbrugde vaar route. De baai wordt overbrugd door een stalen oeververbinding. De sta len bruggen over de Chesapeake- baai vormen te zamen het grootste bouwwerk van deze aarde in de we reld. (Van eon onzer verslaggeefsters) KRÜIN1NGEN Mr. J. van Aart sen, commissaris van de koningin in Zeeland, zal vrijdag 31 mei het zwembad „Den Inkel" in Kruiningen officieel openen. De openingsplechtigheid begint 's middags om kwart voor 3 op het zwembad-terrein. (Van een onzer verslaggevers) BOSCHKAPELLE De parochie Boschkapelle krijgt toch weer een zielzorger. De grote ongerustheid, die over de vacature, na het over lijden van pastoor A. Vermeulen ge signaleerd werd is hiermee van de baan. Bisschop H. Ernst van Breda, heeft na overleg met vicaris-generaal A. Theeuwes en het kerkbestuur van Boschkapele benoemd pater A. Mast CJ.C.M. (missionaris van Scheut). Voor het voortbestaan van de paro chie hoeft niet langer gevreesd te worden. Het kerkbestuur behoudt zijn zelfstandigheid. Pater Mast zal zich evenwel geen zelfstandige huishouding kunnen per- miteren. Hij is in deze aangewezen op de parochie Stoppeldijk. Naar verluidt is de parochie Boschka pelle (Ï050 zielen) financieel te zwak, ondanks de grote parochie- bijdragen ieder jaar. Pater Mast is 35 jaar en geboren te Hansweert. Hij is priester gewijd op 5 augustus 1956. Van 1958 tot 1964 is hij als missionaris werkzaam geweest in Congo. Daarna werkte hij in de parochie Koewacht. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Het programma voor het verjaardagsfeest van de 125-jarige Zeeuwse Landbouw Maatschappij is rond. Het vermeldt een groot aan tal activiteiten en festiviteiten, die maandag 17 juni beginnen. De feest- week wordt zaterdag 22 juni beslo ten. De jubileumviering begint met 'n buitengewone vergadering van de Z.L.M. in de Grote Kerk te Goes. Tijdens deze bijeenkomst zal o.m. worden gesproken door minister ir. P. J. Lardinois van Landbouw en Visserij. Hierna is er een ontvangst van het Z.L.M.-hoofdbestuur en ge nodigden door het gemeentebestuur van Goes. Voor dinsdag staat een congres op het programma. Gesproken zal wor den over de bestemming en beste ding van landelijke ruimten in Ne derland. Dit congres wordt gehou den in „De Prins van Oranje". In leidingen worden gehouden door burgemeester mr. H. Rijpstra van Almelo, ir. J. W. Hupkes, president directeur van de koninklijke Maat schappij ,De Schelde" in Vlissingen, prof. dr. ir. F. M. Maas, buitenge woon hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft en ir. S. A. Pos- tumus, Tweede-Kamerlid. Dit congres wordt voortgezet op woensdag. Aan het woord komt dan o.m. ir. M. A. Geuze, «Te-voorzitter van de Z.L.M. Donderdag wordt de grote drie daagse land- en tuinbouwtentoon stelling in Wihelminadorp geopend. De officiële opening wordt verricht door ir. J. W. Wellen, directeur-ge neraal van de landbouw. Verder wordt die dag het Z.L.M.- hoofdbestuur ontvangen door het gemeentebestuur van Kattendijke. Ook is er een werktuigenbespre king in de demonstratiering. Vrijdag is er tijdens de tentoon stelling opnieuw een werktuigen bespreking en worden voorkeurin gen gehouden van paarden, rund vee, schapen, varkens en geiten. Voor 's middags staat een optre den van de landelijke ruiters op het programma evenals een intermezzo met bokkenwagens, een muzikaal optreden en een demonstratie kool- zaaddorsen. Mogelijk is dat het programma voor deze dag wordt gewijzigd in verband met het bezoek van konin gin Juliana aan de tentoonstelling. Ook zaterdag zijn er tijdens de tentoonstelling demonstraties, muzi kale evenementen en een werktui- genbespreking. Van de Belgische rijkswacht komt een carrouselgroep om een optreden te verzorgen. De vereniging „Na lang streven" uit Klaaswaal geeft een uitvoering en er zijn ponyde monstraties. Tegen het eind van de middag zal ir. J. Prins, algemeen voorzitter van de Z.L.M. de tentoonstelling offi cieel sluiten. (Van onze correspondent) HOEK „Laat ze maar een onder zoek instellen, dan blijkt de waar heid vanzelf. Maar dan ga ik er ook grof tegenaan Dan kent men mij nog niet. Ik ben mij van geen kwaad bewust". Dit zegt de dinsdag met verlof ge stuurde burgemeester van Hoek, de heer A. F. Hanssens. De rijksrecher che onderzoekt momenteel of de 57- jarige burgemeester zijn positie heeft gebruikt om zichzelf financieel te be voordelen. Hjj zei woensdag dat hij geen flauw idee had gehad van wat hem de vorige dag, toen hij in Mid delburg werd ontboden, boven het hoofd hing. „Ik ben er kapot van. Ik weet absoluut niet meer hoe dat ver der moet. Gisteren heb ik erover ge dacht, vannacht heb ik erover ge dacht Ik denk er de hele dag aan", aldus de heer Hanssens. De provinciale voorlichtingsdienst heeft nog geen mededeling gedaan over de aard van de laakbare hande lingen, die gepleegd zouden zijn. Wet houder J. van der Peijl (PvdA), die nu als waarnemend burgemeester op treedt, ontving pas woensdag offi cieel het bericht dat zijn partijgenoot voor onbepaalde tijd met verlof is gezonden. De heer Van der Peijl heeft gezegd dat het om zaken in het fi nanciële en bestuurlijke vlak gaat, (ADVERTENTIE) die al jaren spelen. Hij wilde woens dag geen verder commentaar geven. Volgens geruchten zou de kritiek zich o.m. toespitsen op het beleid van de heer Hanssens als voorzitter van het recreatieschap De Braakman. De heer Van der Peijl heeft reeds twee maal in het openbaar ernstige kri tiek op het werk van het dagelijks bestuur van De Braakman moeten incasseren. Tijdens de laatste vergadering van De Braakman te Biervliet zei hij dat alleen enkele aannemers grond voor bungalowbouw kunnen pachten. De aannemers schroeven de prys van de bungalows op tot dertigduizend gul den, zo zei hij. De heer v. d. Peijl meende dat de aannemers bouwon dernemers zijn en dat zij woeker winsten maken. Volgens hem is het voor particulieren vrijwel ondoenlijk om grond te pachten. Het dagelijks bestuur had deze procedure (aanne mers vóór particulieren) gevolgd om dat de animo voor bungalowbouw in De Braakman te gering bleef. Een tweede gerucht wil dat de heer Hanssens steekpenningen zou hebben ontvangen in ruil voor het toepassen van een al te soepele regeling bij het verlenen van uitstel of vrijstelling van militaire dienst. Dit gerucht geldt met name de vrijstelling, die de zoon van slager N. Moerman heeft gekre gen. De heer Moerman zegt hierover: „Deze vrijstelling is op zeer sterke gronden verleend. Er is geen sprake van enige onzuiverheid". De heer Moerman, die zelf niet in staat is zich geheel voor zijn bedrijf in te zetten zegt, dat zijn zoon vorig uitstel heeft gekregen om in de sla gerij te kunnen assisteren. (Van onze correspondent) YERSEKE Gisteren ontving de familie bericht dat het stoffelijk overschot van de 47-jarige mossel kweker W. Hoogstraten uit Yerseke, drijvende gevonden was in de ha ven van Den Oever. Op 7 mei werd Hoogstraten 's mor gens als vermist opgegeven, nadat was geconstateerd dat hij 's avonds tevoren niet aan boord van zijn vaar tuig de Yerseke XE 46 was terugge keerd. Ondanks intensief zoeken werd in de omtrek van de ligplaats niets gevonden. Het stoffelijk overschot werd ont dekt ongeveer op de plaats waar het vaartuig zich vorige week bevond. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/VLISSINGEN. „Het lijkt mij het beste aan Shell zelf de beslissing te laten of men bij een eventuele vestiging van een chemische industrie in Moer dijk wil gebruik maken van een pijplc'ling dan wel van een ka naal". Dit is het commentaar van drs. W. Kurstjens van het Bra bantse ETI op de nog onvermin derd voortdurende discussie van belanghebbenden bij een vesti ging van Shell-chemie. „In het antwoord van minister Bakker, dinsdag gegeven in de Twee de Kamer, meen ik te hebben kunnen beluisteren dat de regering eerst denkt aan het beter bevaarbaar ma ken van de bestaande waterwegen tussen Rotterdam en Moerdijk, al vorens plannen te maken voor een kanaal door de Hoeksche Waard. Maar nogmaals, Shell zal zelf wel het beste kunnen oordelen over de transportmogelijkheden, die men no dig heeft. Het is voor een buiten staander moeilijk daar een oordeel over te vellen", aldus drs. Kurstjens. Drs. M. Verburg, directeur van het Zeeuwse E.T.I., heeft in een vraag gesprek verklaard dat het Sloe bij Vlissingen de voorkeur verdient in het geval Shell voor zijn petroche- nische industrie grote tankers van /ijftig tot tachtigduizend ton wil in schakelen. Shell zou in Vlissingen al direct kunnen beschikken over 25 ha in dustrieterrein, maar kan op korte termijn desgewenst nog meer krijgen. Een scheepvaartkanaal voor grote tankers door de Hoeksche Waard zou volgens drs. Verburg minstens 500 miljoen gulden kosten. Maar, zo voegde hij hieraan toe, als Shell kan volstaan met een pijpleiding voor de aan- en afvoer van produkten, is het industrieterrein bij Moerdijk een ideale vestigingsplaats. Schepen mr. L. Delwaide van Ant werpen heeft eerder al verklaard dat Shell, indien nodig, zijn pijpleiding zal krijgen als de nieuwe petroche- ADVERTENTIE) Nu met GRATIS handige verstuiver (waarde f 3,25) Idee voor cadeau v.a. f5,95. mische industrie naar Antwerpen komt. Het zal waarschijnlijk nog enkele maanden duren alvorens Shell be kend kan maken, waar men de nieu we industrie wil vestigen en welke transportmogelijkheden hiervoor no dig zullen zijn. Mogelijk zullen straks alle discus sies over een eventueel aan te leg gen kanaal overbodig blijken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vandaag begint Circus Toni Boltini aan een korte tournee door Zeeland. Goes is de eerste stad waar het circus zijn tent zal opslaan. Overigens niet voor lang, vrijdag trekt men weer door naar Middel burg. Verder zullen er nog voor stellingen worden gegeven in Ter- neuzen, Vlissingen en Hulst. Daarna reist het circus naar België en Frank rijk. Het laatste reizende circus in Nederland presenteert een program ma, waarin een vijftigtal, voorname lijk buitenlandse artiesten optreden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Door het plaat sen van de eerste kratten limonade met een vorkheftruck op een vracht wagen heeft burgemeester mr. J. Drijber woensdag de officiële opening verricht van het nieuwe bedrijfspand van de Drankencentrale Zeeland op het groot-industrieterrein te Middel burg. De Drankencentrale is na Her cules een der eerste bedrijven die zich op het nieuwe terrein vestigden. „U hebt het voorbeeld gegeven. Ik hoop dat velen dit zullen volgen", zei mr. Drijber. „De binnenstad wordt totaal ongeschikt voor dergelijke be drijven. Het is dan ook een buiten gewoon gelukkige oplossing. De gros- sierderijen buiten de stad en de win kels in de stad". De gemeente voert momenteel overle'g met vele'bedrij ven over eventuele vestiging, zo maakte burgemeester Drijber bekend. De gemeente stelt overigens wel hoge eisen. „We moeten het industrie terrein van het begin af goed opzet ten. Het is een mooi visitekaartje bij binnenkomst van de stad". Na de openingsplechtigheid sprak de heer A. A. Verdonk, een der direc teuren van het bedrijf, een dank woord waarbij hij de eerste kratten limonade, die de burgemeester op de wagen had geplaatst, aan de „Stich ting Sport Steunt Zonneveld" aan bood. Het nieuwe bedrijfspand van de fir ma Verdonk heeft een vloeropper vlakte van 1500 vierkante meter. Naast de opslagruimte zijn enkele kantoorruimten ingericht. „OCH, meneer, als je erin zit. Mijn vader en moeder zaten in het variété en vroeger reisde ik ook naar de ker missen. Ik had een tent met allemaal geheimzinnige dingen; een vrouw zonder hoofd bijvoorbeeld. Mijn vier zoons trekken van de ene kermis naar de andere. Ja, als je er eenmaal in zit". „Ome Piet", tentmeester bij Cir cus Toni Boltini, staat in de deur van zijn caravan. Achter hem is zojuist de grote circustent verrezen en tien tallen mannen zijn nu druk bezig aan de inrichting. In slechts drie uur wordt die tent opgebouwd en dan kunnen er ongeveer 7000 bezoekers worden ontvangen. „VEERTIEN dagen voor Pasen zijn we weer begonnen. Dit is mijn twintigste seizoen hier, geloof ik. We draaien door tot eind oktober of begin no vember, dat hangt van het weer af. We mogen geen dag verliezen. Elke dag staan er twee voorstellingen op het programma en die moéten door gaan. Meestal trekken we dezelfde avond weer verder. Alles wordt dan snel afgebroken, ingepakt en enkele uren daarna weer ergens anders op gebouwd. Elke dag opnieuw. Soms in de stromende regen of een laaiende storm. In grotere steden blijven we meerdere dagen staan, drie of vier, hoogstens een week. Toch hebben we één dag verloren: tijdens de doden herdenking stonden we in Amster dam en toen mochten we geen voor stelling geven". „NIET schelden, niet vloeken, geen ruzie maken, zeg ik altijd. Want dat kunnen we hier niet gebruiken. Er moet gewerkt worden. Wie dat niet wil, moet er maar uit. Als er iemand lastig wordt, geef ik hem een briefje mee en dat kan hij dan in de bureau- wagei in gaan ruilen voor zijn ont- slagbewijs. Ik heb hier altijd 50 tot 100 jongens om de tent op te bouwen. De meeste komen uit het buitenland. Als ze wat geld verdiend hebben ver trekken ze weer. Dan nemen we weer nieuwe. Mijn zorg is dat de tent er op tijd staat. We houden overal re kening mee. Als die jongens straks staken, vertrekt er direct een van on ze bussen naar Brussel en over enkele uren staan er vijftig anderen. HET grootste probleem voor mij is de plaats waar ik mijn tent op moet zet- ten. We mogen die plaats niet zelf kiezen, die wordt ons aangewezen door de gemeente of de politie. Dik wijls zijn die plaatsen kleiner dan de tent. In Goes bijvoorbeeld, waar we straks heen gaan, moeten we op de markt bouwen. Die is te klein voor de tent, maar toch doe ik het. Ik kan niet uitleggen hoe, zelfs veel van onze bouwers begrijpen het niet. Soms bouwen we een boom in. In België hebben we wel eens een standbeeld en zelfs een hele muziekkiosk in onze tent gehad". SLAPEN, dat doe ik alleen als ik tijd heb. 's Avonds afbreken; 's nachts reizen, 's morgens opboutoen. Elke dag gaan we weer tn stukje verder: Middelburg, Vlissin gen, Terneuzen, Hulst. Daarna trek ken we België en Frankrijk in.

de Stem | 1968 | | pagina 3