send breed tapijt MEERDERHEID VOOR KENNEDY Aannemers: bouw politieke speelbal Senaat neemt P.v.d.A.-motie aan nasi en bami met oosterse wijsheid ir KOOP UW WÈÊSM BELGISCHE PELGRIMS NAAR MARIABEELD IN ZEGGE shirt 7ëiMarmr, Boer Koekoek door eigen propagandiste geklaagd aan Drie jaar geëist tegen Utrechtse overvallers Huurbeleid van Schut Ib£HUI1 in het bekende i warme goud en en fraaie strekkende rraad strekt) 1EESMANN i smsffissastó STEM Volle aflaat Legenden Reagan verrassing bij republikeinen in Nebraska Overweldigend Kermis Hypnotisch Betovering Stap uit 17.90 -19.90 22.90-24*90 WAAR BLIJFT KROTOPRUIMING Zekerheid Breuk dreigt in Amerikaanse vakbeweging I )e?e!ya .^■1 [1114W--- m i-administratie is een plaat» sje met mulodiploma en enig dat nodig is voor haar financiële administratie van inementen. ld in de c.a.o. voor het ad- het dagbladbedrijf in Neder- ie-afspraken behoeven geen annen een vijfdaagse werk- svoorwaarden. haar sollicitatie richten aan teigerstraat 16, Breda, waar- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 196b De aanduidingen op de muren in Zegge, waar de kapel met het beeld van Maria te vinden is, zijn maar slecht leesbaar. Winkelceclames staan meer in de belangstelling (Van een onzer verslaggevers) ZEGGE „De inwoners van Zegge hebben altijd ge vochten om het Mariabeeld haar plaats in de kapel te laten houden. Laten wij hun voorbeeld volgen en ervoor zorgen, dat Maria haar plaats in deze tijd behoudt". De woorden van deken Joseph Loncke van Blankenberge schallen door het middenschip van de parochiekerk in Zegge. De driehonderd pelgrims van de bekende bedevaart van Blanken- berge luisteren en knikken. Zij zijn bereid zich achter hun deken te scharen en Maria die eer te bewijzen, waar zij volgens hen recht op heeft. Zegge met zijn kerk, die de titel draagt „Onze Lieve Vrouw Boodschap", zijn Mariakapel en zijn rijke roomse Mariaverleden is een plaats, die bij uitstek geschikt is om hun devote gevoelens gestalte te gaven! Zegge is altijd een Mariabede- vaartsoord geweest. De lieer A. Tak, 69 jaar, Zeggenaar en con cierge van het gemeenschapshuis naast de kerk vertelt, dat vroe ger pelgrims uit Hoeven, Ouden bosch, Breda, Roosendaal en zelfs uit België te voet naar Zegge kwa men om eerst in de kerk en daar na in de kapel Maria eer te be wijzen. In de meimaand zat de kerk zon dagsmorgens om zes uur al zo bom vol met pelgrims, dat er geen staan- of zitplaats meer te krij gen was. Om zeven uur kwamen de parochianen en om tien uur was het weer de beurt aan pelgrims en scholieren". Hij heeft de belang stelling in de jaren na de oorlog steeds verder zien afdalen- Grote groepen, zoals die driehonderd Bel gen zijn nu een uitzondering gewor den. Een van de oorzaken is de opheffing indertijd var de spoor weghalte in Seppe. Een andere oor zaak? 'We zeiden het al. Het rijk versierde roomse leven is in z'n na dagen. dorp met zijn schip dreigde te ver gaan, Maria beloofde een kapel te bouwen als hij gered werd. Maar er is nog een andere legende in omloop. Over een herder, die een Mariabeeldje bij een waterput vond, het mee naar huis nam, het kwijtraakte en het later terugvond in een boom. Dat zou dan de aan leiding geweest zijn, om de kapel te bouwen. En voor wat betreft het beeld in de kapel, dat moet volgens Merkelbach dateren van na 1650 en gezien de „protestantse overheersing" pas rond 1810 in de kapel zijn geplaatst. Daarvoor stond het o.m. in het huis van ene Cor nells Franken, waar het in 1802 een brand overleefde. Dat het een „miraculeus" beeld is, wordt door Merkelbach sterk in twijfel ge trokken, omdat daarvan niets in de kerkgeschiedenis is terug te vinden. We begrijpen dat pastoor Van Mierlo van Zegge ons het boekje overhandigde met de woorden: „Als je het leest, zou je van je geloof vallen". De kapel zelf ie klein. Centraal staat het Maria-altaar met het veel geroemde beeld. Aan de wanden spreuken en ge bedsborden en vooraan kastjes met exvoto's, geschenken van pelgrims, die uitbeelden wat er door „voor spraak van Maria" genezen is. Er hangen afbeeldingen van armen, benen, ogen, oren, baby's, paar den en koeien en gezien het grote aantal moet de hulp van Maria wel veelvuldig zijn geweest- Voor het altaar tafels met kaarsen. Een bezoek aan de kapel levert een volle aflaat op. Paus Gregorius ver ordonneerde volgens twee ingelijs te brieffragmenten naast de ingang „een eeuwigdurende aflaat aan al le Christene gelovigen, die waar diglijk gebiecht en gecommuni ceerd hebbende de kapel der Onze Lieve Vrouw ter Zegge devotelijk zullen bezoeken en aldaar geduren de enige tijd godvruchtelijk zullen bidden tot uitbreiding van het Hei lig Geloof". En dat is wat het steeds kleiner wordend aantal be zoekers nog steeds doet. Het zijn over het algemeen oudere mensen vooral vrouwen die kerk en kapel bezoeken. De jongeren zijn slechts onder aandrang van school en ouders warm te krijgen. Zij proeven niets van de sfeer, die in het kerkje hangt als de driehon derd Belgische pelgrims Marialie- deren galmend de kerk uittrekken om een kaars op te gaan steken voor het Mariabeeld in de kapel. Het valt ook niet mee, wanneer je geestelijken en chauffeurs de pelgrims hoort aansporen tot spoed „om op tijd in Breda te zijn, waar gedineerd zal worden". Middelpunt van alle devotie was in eerste instantie de vroegere ka pel en later het Mariabeeld dat er in stond. Mogen we diocesaan archivaris L. Merkelbach, auteur van het stichtelijke boekje „Maria Boodschap: de titel der parochie Zegge" geloven, dan is het ondoen lijk te achterhalen wanneer er voor het eerst een kapel op deze plaats de huidige staat er sinds 1921 gebouwd werd. In Zegge leeft de legende, dat een schipper, die op een overstroomd veld nabij het Een kaars voor het beeld: „Laten wij zorgen dat Maria haar plaats in deze tijd behoudt". (ADVERTENTIE) OMAHA (Reuter/AP) De grote overwinnaar van de voorverkiezingen in de staat Nebraska is senator Robert Kennedy. Hij liet zijn grote rivalen, vice-president Hum phrey en senator McCarthy duidelijk achter zich. Kenne dy slaagde erin om de meer derheid van de democratische kiezers, 51 procent achter z'eli te krijgen. McCarthy Moest zieli tevreden stellen Met 31 procent. di?uMPhrey was geen officiële kan is» naam moest op de bil- rJ\,WOrden bijgeschreven. Hier- 5 Meef Zijn aandeel in het stem s'?8,1 beperkt tot 8 procent. Pre- hilio» Jo™son stond wel op de stem- Pwcen" vermeld' behaalde zes chard d-?..rePublikeinen behaalde Ri- snml xon weer een grote voor- We 7n°P zbn mededingers. Hij nen u. Procent van de republikei- Calif„ --r z'cb- De gouverneur van voor irie' Ronald Reagan, zorgde te hok l1 verrassing door 23 procent niet v Ün' Rockefeller bracht het Hot dan 5 Procent, van Ro°nveiwacht S°ctle resultaat Probleem aV°U "0g WeI eens een Nivni, i- kunnen worden voor hail oh a a"ecn a's commentaar vrerioi? verkiezingen, dat hij te- hii de ro^at',..Reagan verklaarde dat tal einse kandidatuur niet Partii ,ferjn a's dezc hem door de J «'tmlt aangeboden. Van a.anhangers van Reagan zijn tandidati'."8 dat de rePublikeinse tls j Uur zou kunnen veroveren, Voorkeur'c°nven«e Seen duidelijke •an rip j Nixon of Rockefeller "orden rieV,°U le?,ge.n' 0p 4 juni tineoii i belangrijkste voorverkie- staat mft en 'n CaIifornië, de Iers v=l a grootste aantal inwo- an Amerika. Reagan kan in zijn eigen staat op een grote aan hang rekenen en zich daarmee mis schien als serieuze derde gegadigde naar voren schuiven. Robert Kennedy was zeer tevre den. De man, die zijn campagne or ganiseert, Pierre Salinger, sprak van een overweldigende overwinning voor de New Yorkse senator. „Mc Carthy is na deze verkiezing geen mogelijke kandidaat meer", zei hij. De senator uit Minnesota heeft in derdaad een zware nederlaag gele den, maar het is toch nog te vroeg om hem als uitgeschakeld te beschou wen. Kennedy zelf zei, dat hij McCarthy niet afgeschreven had, maar uit zijn gehele houding sprak toch duidelijk dat naar zijn verwachting de strijd om de democratische conventie zal gaan tussen Humphrey en hemzelf. Kennedy zei ook, dat hij waar schijnlijk het aanbod aan McCarthy, om met hem samen te werken, zou herhalen. Kennedy heeft dit al eer der aangeboden, maar McCarthy wees het voorstel onmiddellijk van de hand. McCarthy toonde zich niet erg ont moedigd over zijn nederlaag. „Er is niets gebeurd, dat de geest van mijn campagne zou kunnen veranderen", zei hij. „Wij gaan met nieuwe vast beradenheid verder". Zij bepraten schooldirecties om de kinderen vrij te geven, die automa tisch voor gejuich zorgen. Zij delen vlaggen, aanplakbiljetten en insig nes uit. Het was eigenlijk tijdens de cam pagne in Nebraska al te merken dat Kennedy een overwinning tegemoet ging. De Kennedy-machine, gevoed door miljoenen dollars en met de hypnotische kracht van de naam Kennedy, heeft de eerste tegenstan der van de politiek van president .Tohnson, McCarthy, tot de rand van de afgrond gebracht. De Kennedy's werken grondig. Niet minder dan 26 assistenten waaieren uit over een primary-staat. Zij treffen regelingen voor zijn op treden, tijdschema's, auto's, bussen en zelfs treinen. Zij trommelen aan hangers op in grote en kleine tteden. Kennedy's campagne doet denken aan een grote kermis. McCarthy ge looft niet dat in deze sfeer werkelijk stemmen zijn te winnen. Hij is al blij als hij in een primary-staat op drie of vier beroepskrachten kan rekenen. Professor McCarthy gelooft in de discussie, in de kracht van argumen ten, in een rustig gesprek. Maar er valt niet langer te hameren op het Vietnam-aambeeld en Johnson heeft zich aan het gevecht onttrokken. Onderling zijn er tussen McCarthy en Kennedy geen politieke, hoogstens persoonlijke geschilpunten. Beide kandidaten breken zich het hoofd om argumenten te vinden tegen de kan didaat van het laatste uur, Hum phrey, die terecht of ten onrechte niet als minder progressief te boek staat dan de beide senators. In het nadeel van McCarthy is dat het pu bliek nauwelijks naar zijn speeches luistert. Het gehoor bestaat voornamelijk uit tieners, die zich komen vergapen aan de grote show. En Kennedy steelt de show. Hij zorgt voor opwinding. Waar hij is is actie. De jongeren la ten zich door de betovering meesle pen, springen en schreeuwen en dringen rond de kandidaat. Ook ouderen letten meer op het uiterlijk van de kandidaat dan op wat hij te zeggen heeft en storen zich mis schien eraan dat Kennedy's New Englandaccent steeds vreemder wordt naarmate hij zich verder van de Hudson verwijdert, westwaarts. Kennedy's magie houdt echter ook een gevaar in. Kennedy kan eenvou dig niet inzakken. Hij moet blijven winnen en het vuur brandend hou den voor de gedelegeerden op de conventie van Chicago, die niets an ders dan een winnaar willen. Wie niet in z'n hemd en ach teraan wil staan, koopt nü Terlenka Young shirts. Dan treedt hij duidelijk en prominent op de voorgrond. Prijzen: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In tijden van een stijgende bouwproduktie hebben we gezien dat de overheid zich sterk voor de bouwnijverheid interesseert, want dan heeft zij er belang bij. Dat was ook op het gebied van de lonen en de prijzen waarneembaar. Bij een dalende bouwproduktie, zo als we die nu zien, schijnt de over heid wel belangstelling voor de bouw nijverheid te verliezen. Dit zei de voorzitter van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. P. A. Nelissen, gister morgen aan het begin van de al gemene vergadering van de vijftigja rige bond. Als er voor de bouwnijverheid nog een grote taak is weggelegd en als we een daartoe goed geoutilleerd pro- duktieapparaat op peil willen houden, dan is een zodanig beleid op lange termijn noodzakelijk, dat er rust en zekerheid in de bouw komt, aldus de heer Nelissen. Dit vereist ook sa menwerking tussen werkgevers en werknemers, waarvoor nog wel eens de juiste mentaliteit ontbreekt. Even zeer is het nodig dat de werkgevers tot de sterkst mogelijke concentra tie komen. Een concentratie op or ganisatorisch terrein maar vooral ook 't bijeenbrengen van gespecialiseer de deskundigheid in 'n „bram-trust voor de bouw. Hij constateerde een neiging om de bouwproduktie aan een lager ni- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Boerenpartijleider Koekoek en zijn (tot voor kort) ijve rige propagandiste mevrouw Hetty Bennink, zijn thans in een grote ru zie gewikkeld, die inmiddels heeft geleid tot het indienen van een aan klacht wegens belediging door me vrouw Bennink. De driecte aanlei ding daartoe vormt de bewering van Koekoek in het partij-orgaan „De Vrije Boer", dat mevrouw Bennink 1400 gulden zou hebben verduisterd uit de kas van de omroepstichting van de Boerenpartij. De voormalige TROS-omroepster voert de, ledenadministratie van deze toekomstige omroep en heeft de gel den geïncasseerd van circa 3000 leden die zich bij haar hebben aangemeld. Een duizendtal andere leden zou zich bij de heer Koekoek hebben opge geven. Mevrouw Bennink verklaarde ons desgevraagd dat onlangs drie spe ciale afgevaardigden van de Boeren partij in opdracht van de heer Koe koek bij haar de boeken hebben ge controleerd en in orde bevonden. Die goedkeuring strekt zich ook uit tot haar uitgaven voor allerlei onkosten. Op de eis van de heer Koekoek om haar hele administratie in te leveren is zij niet ingegaan. Mevrouw Bennink zei dat de Haag se politie heeft toegezegd haar aan klacht te zullen doorgeven. Zij ver telde ons voorts niets meer met de heer Koekoek van doen te willen hebben. Met de Boerenpartij als zo danig heb ik echter geen conflict, al dus mevrouw Bennink, die haar lid maatschap van de partij dan ook niet heeft opgezegd. Het Tweede-Kamerlid Kronenburg uit Breda zou inmiddels pogingen, doen om de verhoudingen weer recht te trekken. veau aan te passen. De onderne mers gaan er echter van uit dat de overheid zal waarmaken wat in het vooruitzicht is gesteld, te weten het tijdig presenteren van een grootscheepse vervangingsprogram ma. Waar blijft dat programma? Nu het nodig is, is het er niet. Maar de produktiecapaciteit is er mede door het beleid van de regering helemaal op ingesteld. Gevraagd wordt een beleid met visie, zei de heer Nelissen. Als de bouwnijver heid een politieke speelbal blijft zie ik de toekomst voor onze bedrijfstak somber in. De heer Nelissen deelde mee dat het ledental in tien jaar met 800 tot 3100 leden was teruggelopen. Deze teruggang was naar zijn mening een gevolg van een natuurlijke selectie. UTRECHT De Utrechtse offi cier van Justitie, mr. J. C. van den Berg, heeft vanmiddag drie jaar ge vangenisstraf geëist tegen twee van de vier overvallers van het kantoor van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid in de Ramstraat in Utrecht. De officier eiste deze straf tegen de 22-jarige Utrechtse winkelbedien de Albert O. en de 29-jarige Utrecht se smid Theo V. Tegen de 48-jarige losarbeider Anton Z. uit Jutphaas eiste de officier een jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschik king stelling van de regering. Tegen de 36-jarige hulpvakarbeider Joop van L., werd anderhalf jaar met aftrek en eveneens ter beschik king stelling van de regering geëist. Behalve aan de overval in de Ram straat hadden Albert O., Theo V. en Anton Z. zich ook schuldig ge maakt aan wapendiefstal in het ge nie-kamp te Maarn. Beide eerstge- noemden hebben ook nog een over val in het Kouwerplantsoen te Utrecht gepleegd. Het bleek dat dit drietal, samen met Joop van L., nog talrijke andere plannen op stapel had staan. DETROIT (AP). Het Ameri kaanse vakverbond AFLCIA staat voor een ernstige crisis, omdat van daag het tijdslimiet afloopt voor de vakbond van arbeiders in de auto industrie UAW om de achterstallige bijdragen aan het vakverbond te be talen of geschorst te worden. De UAW, met haar 1,4 miljoen leden de grootste van de 130 aamge sloten vakbonden, wil geen geld af dragen aan AFL-CIO wegens een meningsverschil over het te voeren beleid. AFL-CIO, dat 14 miljoen leden telt, wil van geen wijken weten, zo dat een definitieve breuk onvermij delijk lijkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de kleinst mo gelijke meerderheid heeft de Eerste Kamer gisterenmiddag een motie uit de hoek van de oppositie aange nomen. Met 24 tegen 23 stemmen aanvaardde de senaat de gewijzigde motie van de P.v.d.A.-afgevaardig- de J. B. Broeksz. In de motie wordt verontrusting uitgesproken over de huurhoogte van woningwetwoningen en vergelijkbare premiewoningen. De motie was tegen de zin van mi nister Schut (volkshuisvesting ruimtelijke ordening). en van bij Verdeeldheid in de fracties de K.V.P. en de C.H.U. heeft de stemming de doorslag gegeven. De beleidsverdediging van minister Schut had in de senaat weinig in druk gemaakt. Hij kwam evenals enige weken geleden weer met cij fers aan over de gemiddelde lonen, die fel werden aangevochten door de P.v.d.A., de minister bleek de materie niet volledig te beheersen, hetgeen hem op tal van interrup ties kwam te staan. Hij moest on dermeer de uitroep „U kunt niet al leen cijfers voorlezen, u moet ze ook begrijpen", incasseren. De minister beloofde later nog met een uitge werkte nota over dit onderwerp te zullen komen. Bovendien zou hij na kennisneming van alle cijfers een gericht advies aan de Raad van de Volkshuisvesting overwegen. In dit advies zou de mogelijkheid worden geopend voor een subsidieregeling voor „zwakkeren". Deze toezegging bleek voor de Eerste Kamer niet vol doende. Alleen A.R.P., V.V.D. en de Boeren stelden zich zonder voor behoud achter het beleid van minis ter Schut. el 1? De Tweede Kamer heeft een paar drukke dagen achter de rug. Behalve dat er heel wat besproken is, vielen er ook enige merkwaardige feiten voor. Voor de eerste keer in de par lementaire geschiedenis van ons land zat er deze week een lid van de Staatkundig Gereformeerde Par tij (van ir. Van Dis, weet-u-wel) achter de regeringstafel. Het SGP-lid ir. Van Rossum had nl. een initiatiefwet ingediend, een herziening van de waterstaatswet. Zijn wetsontwerp werd unaniem door de Kamer aanvaard. Voorts viel het op, dat bij een debat een AR-lid mede namens de radicalen sprak. En ondertussen ging de AR-leider, Biesheuvel, naast radicaal Janssen zitten om de hechte verbondenheid nog extra te onder strepen. Zouden ze dan toch radicaal zijn, die AR-mensen? Op de Galderseweg onder Breda reed gisteren een Amerikaan midden door een toom kippen, die plotseling de weg overstak. Minstens 25 hennen werden overreden. De boer eige naar van dit pluimvee kwam jam merend op de Amerikaan af en eiste vergoeding- „Keep quiet" zei deze „Kiep kwijt"! riep de boer veront waardigd, „ge het er wel vijfentwin tig kapot gerejen". Dat is nog niets vergeleken bij de man, die op een weg één kip over reed. Hij stapte uit en wandelde met het stoffelijk overschot naar een na burige boerderij, waar hij de eige naar van het dier vermoedde. „Is die kip van u?" vroeg hij aan de boer die hem opendeed. De boer bekeek de kip aandachtig en zei toen: „Nee, die kip is niet van mij. Zulke platte kippen heb ik niet." U hebt het gisteren al kunnen le zen, maar ik wil het vandaag toch nog even onder uw aandacht bren gen. De Nederlandse kranten zijn de goedkoopste van Europa. De gemid delde abonnementsprijs per nummer is maar IS,8 cent. U zult me moeten toegeven, dat dit niet veei is. Ais ik deze rubriek niet zelf schreef, zou ik er toch min stens een dubbeltje per dag voor over hebben om het te lezen. Zeg nou zelf. Nu mag u natuurlijk niet conclu deren, dat al het werk van al mijn collega's in de rest van de krant maar 6,8 cent per dag waard zou zijn. Een 67-jarige heer uit Turijn, An- nibale Mauri, kreeg een erediploma, omdat hij 25 jaar lang auto gereden had zonder ongelukken te maken. Bij de uitreiking van het diploma vroeg men hem, hoeveel kilometer hij in al die jaren gereden had. Hij dacht even na en zei toen: „Ik geloof een stuk of zes kilometer. Ik ben 25 jaar geleden met de wagen van de dealer naar huis gereden. Daar heb ik hem in de garage gezet en daar staat-ie nu nog. Ik vind het verkeer al 25 jaar een verschrikking." Lardinois vette melkboer. „Een statisticus is in staat te be wijzen dat het bloedigste ogenblik der wereldgeschiedenis de eerste broedermoord was, want toen viel 50 procent van de hele mannelijke jeugd van de aarde." (Ernst Hohenemser) Het blad Springeen schoolkrant van het Mencia de Mendozlyceum en het Onze Lieve Vrouwelyceum in Breda, heeft een lijstje opgesteld van personen, die bij de redactie favoriet zijn. Het favoriete dier van de redac tie is b.v. een stekelbaarsje, het fa voriete beroep adjunctpresentator bij „Het Diamanten Schot". De favoriete litteratoren zijn: 1. Merijn 2. W. Noordhoek. Deze W. Noordhoek heeft „Documenten over het generatieconflict" samengesteld, onder auspiciën van de „Stichting Jeugdsentiment de jaren vijftig". En dan vind ik het een prestatie om tweede te worden. MERIJN (ADVERTENTIE) Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55

de Stem | 1968 | | pagina 23