liter i NIEUWE STATUUT NEERSLAG VAN EERSTE ZITTINGSPERIODE Deelname van jongeren in diocesaan pastoraal beraad Rennies Lissitzky-collectie blijft in Eindhoven Bidden voor het gezag II Real gewipt Even uitblazen mevrouw Lening Boerenleenbank Laatste nieuws „ZEEUWSCH LANDSCHAP" KOOPT KERKHOF papier voor uw ^pen m y ;- ;-.■ ".NU De Gaulle preekt Frans-Roemeense alliantie Leeuwcwelpcn mogen niet aan wal Birmingham vraagt stop kleurlingen Vergelijkend onderzoek zeehavens gevraagd "*5 nder water (sterk vergroot) Brandend maagzuur, STATUUT Maak een feest van de koffietafel Eenvoudige koffietafel Feestelijke koffietafel Russische eieren Gevulde tomaten Gevulde sinaasappel ARM EN RIJK ANTWOORD Bejaarde dode pas na twee dagen herkend Wieleropstand IX Wieleropstand X Voor de vuist weg Ontvluchte psycho paten over grens ft s!=-"r d-n TiM; ifiifeij|iti|:inj.. it \S BASBLAD BE STEM VAN DONDEfiDAS 16 ME1 1966 BOEKAREST (AP) President De Caalle heeft gisteren een Frans-Roe meense alliantie geschilderd, welke ion streven naar ontspanning tussen Oost en West in Europa en naar een (cmeenschap van „soevereine landen die vrij zijn van overheersing door de mpermogendheden". In een rede voor een speciale ver gadering van het Roemeense parle- men probeerde De Gaulle ook het Kremlin gerust te stellen dat door banden met Frankrijk „de nauwe banden van Roemenië met de Sovjet- Unie" en andere communistische lan den niet zouden worden verzwakt. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het diocesaan pas toraal beraad van het bisdom Breda heeft tijdens de slotbijeen komst van de eerste zittings periode aan de agenda-commissie opdracht gegeven de mogelijkhe den na te gaan van het tot stand komen van een jongerenberaad in welke vorm dan ook. De be doeling is, dat van daar uit een delegatie naar het diocesaan pas toraal beraad kan worden afge vaardigd. Overigens wierp het principe-voor. stel om een diocesaan jongerenberaad in het leven te roepen een groot aan tal vragen op. Het voorstel wilde een beraad van ongeveer honderd jonge ren tussen de 17 en 25 jaar. Het dio cesaan beraad was wel van oordeel, dat de jongeren meer in het werk betrokken dienden te worden, maar zag toch op tegen het al te snel om zetten daarvan in een instituut. De resultaten van de eerste zit tingsperiode zullen hun neerslag vin den in een nieuw statuut, dat aller eerst de samenstelling regelt van het ledenbestand, dat te zamen als be raad een beleidsadviserende functie heeft ten behoeve van de bisschop. Belangrijk is vooral, dat de afvaardi gingen van de dekenaten naar eigen De koffietafel, onze tweede brood maaltijd, lijkt veel op het ontbijt. Als vergoeding voor de verbruikte energie in de ochtenduren, mag het „menu" wat uitgebreider zijn. Daar door krijgen we een ruime keuze uit gezellige „bijhapjes", zoals: een warm schoteltje, een gevuld ei of gevulde tomaat of een rauwkost slaatje van verse groenten. Boven dien kunnen we de meest eenvou dige koffietafel al feestelijk maken door verschillende soorten brood, een versierde botervloot en een geu rige kop soep van de vorige dag. Wie er voor zijn gasten iets heel feestelijks van wil maken, kan als extraatje een koud voorgerecht op tafel brengen. De Russische eieren zijn hiervan een voorbeeld. Hieronder vindt u twee soorten koffietafels, een wat meer eenvoudi ge en een feestelijke, samen met enkele uitgewerkte recepten voor 4 Personen: Seep: 'n kop soep brood: wittebrood, bruinbrood, rog gebrood béter of margarine: in botervloot of schaaltje ®eleg: kaas, worst, tomaat en kom kommer, jam tank: koffie, melk fruit: beschuit met aardbeien of gevulde grapefruit ™orgerecht: 1) Russische eieren of gevulde tomaten "ep: groentebouillon met toast brood: allerlei kleinbrood en luxe- orood beter of margarine: als krullen of nulletjes 't'eg: kaas (2 soorten), ham, ster kers en radijs of tomaat en kom kommer, jam J'unk: koffie, melk, karnemelk ruit. beschuit met aardbeien en ^ugroom of 1) gevulde sinaasap- vp?,Lmet.1) gemerkte gerechten zijn erQer uitgewerkt. d hardgekookte middelgrote eieren, ma™ .Ulïïl 2 eetlepels) boter of margarine, z°ut, peper, aroma. rouLe'e,r,en PeIIen en door midden is de bolle kant een stuk- kan,,. afsnijden, zodat de helften a?n- De dooiers uit het wit botpr" f" e.en zeef wrijven- De het margarine zacht roeren en bot». ermee vermengen. De ei- Deno- °P smaak afmaken met zout, snifte en. aroma en in de eihelften loDele11 beilu£P van twee thee neren 5rm brengen- De eieren gar- ook met gebakte peterselie, bies- éere r™?1' ,seldprii' dragon a«" betehim e6 duiden en-of tomaten- Variaties op deze eiboter: In plaats van boter of margari ne 4 eetlepels mayonaise gebrui ken; De eiboter vermengen met plm. 1,5 eetlepel tomatenketchup of 3-4 eetlepels geraspte oude kaas of 2 eetlepels fijngesneden koude ge kookte vis, gestoomde makreel of vis uit blik of een of meer van de genoemde verse fijngehakte kruiden. 4 of 8 stevige tomaten, peper, zout enkele blaadjes sla, één van onder staande vullingen. De tomaten wassen en van de kroontjes ontdoen. Van de boven kant (ronde kant) een kapje afsnij den en de tomaten uithollen. Het to- matennat achterhouden en verwer ken in tomatenroerei. De binnenkant van de vruchten bestrooien met pe per en zout en vullen met één van de volgende mengsels (hoeveelheden voor 4 tomaten). De gevulde tomaten op gewassen blaadjes sla serveren en desgewenst garneren met takjes peterselie, ge sneden bieslook of peterselie of snip pers groene paprika. Sambal van komkommer: 1 kleine komkommer, olie, azijn of citroensap, zout en peper. De komkommer dun schillen en met een sambaltrekker over de leng te van de vrucht draden eraf trek ken. Een sausje maken van olie, azijn of citroensap, zout en peper en de komkommer hiermee vermen gen. Alles plm. 5 minuten laten in trekken. De sambal laten uitlekken alvorens de tomaten ermee te vul len. Tomatenroerei: 2 middelgrote eieren, tomatennat, zout, peper, peterselie. De peterselie wassen en fijnsnijden De eieren breken in een kommetje en met het tomatennat, zout en pe per loskloppen. Het eimengsel in de koekepan op een zacht vuur verwar men' Het eimengsel steeds met een le pel van de bodem van de pan los roeren tot het ei begint te stollen. Het roerei niet te lang verwarmen omdat het dan droog en hard wordt. Het roerei in de tomaten scheppen en garneren met de fijngesneden pe terselie. 2 grote sinaasappelen, 2 kleine ba nanen, een blikje kersen op sap, ci troensap (basterdsuiker, slagroom). De kersen laten uitlekken en zo nodig ontpitten. De sinaasappelen halveren en met een mesje voor zichtig vlak onder de schil het vruchtvlees lossnijden. De verkregen sinaasappelhelften schoonmaken en partje voor partje lossnijden. De partjes doormidden snijden en zono dig ontpitten. De bananen schillen en in plakjes snijden. Sinaasappel, ba naan en kersen dooreen mengen en de vruchtensla afmaken met citroen sap en (basterd)suiker. Zonodig de sinaasappelbakjes verder schoonma ken, zodat er geer. wit meer aan de schil zit. De randen van de bak jes desgewenst kartelen of met een scherp spuitmondje even onder de rand op gelijke afstand gaatjes bo ren, De sinaasappelbakjes vullen met de vruchtensla en deze desgewenst garneren met «tijfgeslagen gezoete slagroom. voorkeur anders kunnen worden sa- mengesteld.AUeen de deken is ambts halve afgevaardigd. De overige vier leden kunnen naar eigen bevinden worden gekozen op die voorwaarde, dat er niet meer dan twee priesters bij kunnen zijn. De zittingsperiode zal in het ver volg vier jaar zijn en er zal ten minste twee keer per jaar een alge mene vergadering worden gehouden. De mogelijkheid van bijeenkomsten per streek of sectie wordt open ge houden. Het diocesaan pastoraal beraad ging akkoord met de instelling van een permanente adviescommissie „Leven en werken van priesters". De hele middagvergadering was gewijd aan het door prof. dr. J. Ponsioen toegelichte onderwerp „ontwikke lingssamenwerking en de kerk van Breda". Aan het begin van de bij eenkomst hield bisschop H. Ernst een toespraak (zie ook pagina 1). Hierin zei hij: „Er is een tijd geweest niet lang geleden dat wij dachten er zijn geen armen meer. Het verschil van arm en rijk dat er vroeger is geweest bestaat niet meer of zal spoedig na genoeg verdwenen zijn. En het woord van het Evangelie: Altijd zult gij armen bij u hebben, klonk ons on werkelijk in de oren. Het was een woord uit een voorbije tijd, waarin de mens nog niet bij machte was de dingen aan zich te onderwerpen. Deze droom heeft niet lang ge duurd. Wij zijn hieruit ontwaakt en langzaam dringt bij ons het besef door dat de meeste mensen arm zijn, dat enkele volken rijk zijn en vele arm en dat wij zelf behoren tot de rijken Wanneer wij alle krachten zouden inzetten om een menswaardig bestaan voor alle mensen mogelijk te maken, zouden wij niet kunnen verhinderen, dat toch velen in onmenswaardige omstandigheden moeten leven. Maar hoeveel ernstiger is de toe stand, nu de volken hun krachten vooral gebruiken om zich te bewa penen tegen elkaar." „Wanneer wij in onze dagen vragen naar de inhoud van het christelijk geloof en naar de taak van de kerk, zal ons antwoord een antwoord moe- GRONINGEN (ANP) Een man van naar schatting 70 jaar die maandagmiddag op de Vismarkt in Groningen tussen de kermiskramen in elkaar gezakt is en ter plaatse overleed, is gisteren pas geïdentifi ceerd. De politie slagde er aanvanke lijk niet in de identiteit van de dode vast te stellen. Een rechercheur die gisteren terugkwam van een dienst reis herkende in de dode zijn oom, de 72-jarige alleenwonende heer H. Heimans uit Groningen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De eerste léeu- wen voor het Tilburgse leeuwen park zijn woensdag nog niet op Nederlandse bodem gestapt. De dieren, zes welpen en drie vol wassen leeuwen, kwamen 's mid dags per vrachtschip Petrel in Rotterdam aan. Alles was ge reed om ze in hun vijf kratten naar de Beekse Bergen te bren gen. Het internationale expeditie bedrijf Gerlach had er een spe ciale veewagen met oplegger voor klaar staan. De leeuwen werden vergezeld van hun Brit se oppasser, maar het gezelschap Britse leeuwen had ook nog een hond bij zich: de voedster van de leeuwewelpen. En daarmee begonnen de moeilijkheden. Voor die hond waren geen papieren aanwezig. Het Britse Ministerie van Landbouw had het bewijs niet meegestuurd dat ze tegen hondsdolheid was ingeënt. Toen is in arren moede maar besloten het gehele gezelschap aan boord van de Petrel te laten. Het ont brekende papiertje zou al onder weg zijn van Londen naar Rot terdam en zes dorstige welpen kun je niet zonder de bron van hun voedsel naar de Tilburgse duinen sturen. Vijtien leeuwen uit de Ver enigde Staten dobberen op het ogenblik ergens op de Atlanti sche Oceaan. Ook zij zijn op weg naar Tilburg en uit het vader land van alle leeuwen, Afrika, zijn er nog vier de verre reis naar dat terreintje van 30 hec tare onder de rook van Tilburg, aan het maken, want 1 juni gaat dat leeuwenpark open. Met een internationaal gezelschap van levende have, dat blijkt nu al. ten zijn op deze situatie in de wereld der mensen. En hierbij zullen wij het eigenlijke van het geloof ontdekken. In het geloof van het oude Israël is God de God van de armen, die hen recht verschaft. (Deut. 10, 17-19 Ps. 146). En volgens het woord uit de profetie van Jeremia is God erken nen: de arme aan zijn recht helpen (Jer. 22, 15-16)In de wet wordt Gods dreiging uitgesproken over hem die een vreemdeling slecht behandelt of weduwen en wezen onrecht doet (Ex 22, 20-26; Deut. 27, 19; vgl. Jak. 1, 27). En toen Jezus in Nazareth, waar hij was grootgebracht, zichzelf wilde identificeren, las hij uit de profetie van Jesaia: De geest des Heren is over mij gekomen, omdat Hij mij gezalfd heefl. Hij heeft mij gezonden om aan armen de Blijde Boodschap te brengen, aan gevangenen hun vrij. lating bekend te maken, en aan blin den dat zij zullen zienom verdrukten te laten gaan in vrijheid, om een genadejaar af te kondigen van de Heer (Luk, 4. 18-19). Wanneer wij zoeken naar de in houd van het geloven en naar de stijl van christelijk leven voor onze tijd, zullen wij, dunkt mij, moeten uitgaan van dit gegeven. Nu wij de ontwikkelingslanden gaan ontdekken en oog krijgen voor de ontwikkelingsproblematiek, wordt de bereidheid tot hulp aan volken in ontwikkeling een toetssteen van het christelijk geloof," aldus mgr. Ernst Hij vervolgde: „We kunnen nog niet zeggen wat dit alles gaat bete kenen voor de wijze van het christen zijn in de toekomst. Zeker is dat ook een pastoraal program van opvoeding en vorming nodig zal zijn ter stimu lering en begeleiding. Het verheugt mij, dat de ontwik kelingssamenwerking in deze verga dering van het Diocesaan Pastoraal Beraad in navolging van de plenaire vergadering van het Pastoraal Con cilie aan de orde komt. Graag wil ik u uitnodigen met. de besprekingen te beginnen." (Van onze correspondent) EINDHOVEN De 86 werken van de in 1941 overleden Russische con structivistische kunstenaar L. Lissitz- ky, die zich in bruikleen in het Ste delijk Van Abbemuseum te Eindho ven bevinden, zullen door de ge meente Eindhoven worden aange kocht. Di' is mogelijk geworden door dat de directie van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank heeft aan geboden de gemeente Eindhoven een lening te verstrekken van 360.000 gulden tegen een rente van drie pro cent cn een looptijd van tien jaar. Met dit aanbod wil de directie der Boerenleenbank de belofte inlossen welke zij deed bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw om een geschenk ter beschikking te stellen van het gemeentebestuur. Een groot gedeelte van de Lissitz- ky-tentoonstelling, die na Eindhoven in Bazel en Hannover werd getoond, was afkomstig van een verzamelaar, die anoniem wenst te blijven. De 86 Lissitzky-werken, litho's, tekeningen en gouaches uit deze verzameling, zijn na afloop van de tentoonstel- iingstournee in bruikleen van het Van Abbemuseum gegeven mede op grond van het feit dat dit museum de werken voor de tentoonstelling gerestaureerd, verzorgd, gecatalo- BIRMINGHAM (Engeland) (AP) - De op een na grootste stad van Gr.- Brittannië heeft gisteren een beroep op de Labour-regering gedaan om 'n einde te maken aan de stroom kleur lingen, die binnen haar grenzen wil len wonen en werken. De leiders van de conservatieve meerderheidsfractie in de gemeente raad van Birmingham deden dit ver zoek, omdat de gemeente reeds on voldoende huisvestingsmogelijkhe den, werk en scholen heeft voor de huidige bevolking van 1,1 miljoen zielen. Birmingham is het hart van het industriegebied en heeft vele duizen den immigranten uit West-Indië, In- dië en Pakistan aangetrokken. Men schrijft ons van geachte zijde: Onder de titel „Bidden voor het ge zag" verscheen dn uw blad van donder-1 dag 9 mei j .1. een stuk, getekend Th. Govaart, dat mij tot enige reactie noopt. Voorbijgaande aan de omvangrijke Schriftuurbehandeling door de schrij ver, die mij tenminste even overbodig voorkomt als de door hem gewraakte omwisseling van teksten, valt te con stateren, dat hij bezwaar maakt tegen dit gebed, omdat hij vindt, dat het huidige gezag in ons vaderland een „on redelijke vorm" van gezag is, dat „ken nelijk grote moeite heeft een aangepaste houding te vinden". (Schrijver bedoelt wellicht een aan hèm aangepaste hou ding). Zijn aversie gaat met name ook uit naar de gezagsdragers in de krijgs macht, in zo ernstige mate zelfs, dat hij zich gedrongen voelde zich a^n te sluiten bij dat deel van ons volk, dat het nodig vindt om, waar gedragingen van ons overigens op legale en de mocratische wijze tot stand gekomen mzagsapparaat niet stroken met hun •igen, hoogst persoonlijke, opvattingen, hiervan demonstratief akte te geven. Gelukkig beperkt dat volksdeel zich tot een percentage, dat herinneringen oproept aan dat van een ander in een tijdperk uit het nabije verleden, waarin zeer zwarte bladzijden in onze geschie denis werden geschreven. De gezagsdragers in de krijgsmacht die aanwezig waren bij de bedoelde dienst met de bedoeling op christelijke wijze de verjaardag van Hare Majes teit Koningin Juliana te vieren zijn van mening, dat zij ertoe moeten bijdragen herhaling van de gebeurtenissen uit dit tijdperk te voorkomen. Waar ze nu nog maar te doen hebben met een enkele in de kerk demonstre rende utopist, zouden dan grote horden keiharde aanhangers van een heel wat meer a-christelijke ideologie dan de hunne op hardhandige wijze alle vrije demonstraties onmogelijk maken. BREDA J. A. M. LIMONARD giseerd en gedateerd had. Samen met de reeds in het bezit van het Van Abbemuseum zijnde werken, o.a. de reconstructie van het Prounenraum, lithografieën en fotovergrotingen, door het museum voor deze tentoon stelling gemaakt, vormden deze wer ken een Lissitzky-archief naast een soortgelijk archief in het Tretjakoff- museum in Moskou. Uniek in de we reld en van bijzondere betekenis voor het Nederlandse kunstbezit. Gezien het verband met de reeds bestaande collecties van het werk van Mondri aan in het Haagse gemeentemuseum en van het werk van Malewitch in het Stedelijk Museum Amsterdam. Ten gevolge van onvoorziene om standigheden besloot de eigenaar on verwachts deze Lissitzky-collectie te verkopen. Aangezien de vraagprijs (100.000 dollar) het aankoopbudget van het Van Abbemuseum echter te boven ging en zodoende het aankoop beleid enkele jaren zou stagneren moest de gemeente Eindhoven naar andere wegen uitzien. Door b. en w. van Eindhoven en de directie van het Van Abbemuseum zijn er onmiddel lijk pogingen in het werk gesteld om samen met andere overheids- en par ticuliere instanties deze verzameling voor het Nederlandse kunstbezit vei lig te stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Nijpels (D'66) heeft de ministers Schut (ruimtelijke ordening) en Bak ker (Verkeer en Waterstaat) ge vraagd een vergelijkend onderzoek te laten verrichten naar de „opbrengst" en .kosten" van een havenontwikke ling in het Nieuwe Waterweggebied en andere in aanmerking komende gebieden zoals het zuidelijk Delta gebied, het IJmondgebied en het Eemshavengebied. De heer Nijpels wil dat dit gebeurt alvorens de regering een standpunt zal innemen over de suggesties van het overlegorgaan zeehavenontwik keling zuid-west-Nederland in deze materie. De Tweede - Kamerleden Van den Doel en Westerhout (soc.) heben mi nister De Block (Econ. zaken) ge vraagd of het waar is dat de gemeen te Zierikzee op 1 januari haar positie als secundaire ontwikkelingskern zal verliezen. (Van onze speciale verslaggever) MADRID In een zeer sensationele wedstrijd heelt Manchester United zich geplaatst voor de Europa Cup finale. Het versloeg in Madrid Real dat met een achterstand van 10 begon maar al snel de leiding nam. Manchester wist een achterstand van 31 om te buigen in een 33 gelijk spel waarna het ene doelpunt in de thuiswedstrijd gescoord de doorslag gaf. (Van een onzer verslaggevers) Middelburg. De stichting „Het Zeeuwsche Landschap" heeft het voormalige kerkhof van Baarsdorp in „de Poel" aangekocht. Het kerk hof met zijn oude muren vormt een bijzondere noot in het land schap. Het vormt een eenheid met twee er vlak naast liggende vlied bergenwaarvan de stichting hoopt dat zij eveneens behouden kunnen blijven. Het oude kerkhof was in bezit van de Hervormde kerkvoogdij te 's Heer Arendskerke. De voogdij koesterde plannen om het kerkhof te verkopen. Het zou dan een be- ttemming al» landbouwgrond krjj- gen. Door de aankoop van het kerk hof door „Het Zeeuwsche Land schap" is voorkomen, dat dit unie ke stukje oud-Zeeland voorgoed verloren gaat. Dit deel van „De Poel" herinnert speciaal aan het roemruchte ge slacht van Borssele. Op één van de beide vliedbergen stond vroeger het huis of het kasteel te Baars dorp. Op het kerkhof was een slot kapel gebouwd. Deze moet tussen 1232 en 1234 gesticht zijn. Kasteel en kapel waren in bezit van de Borseles. De kapel is in 1880 afge broken en op de plaats waar zij heeft gestaan, werd een boom gaard aangelegd. Het kerkhof en de twee vlied bergen komen in de toekomst pal naast de nieuwe autosnelweg nr. 58 te liggen. Bij Baarsdorp wordt een pleisterplaats aangelegd. Verwacht wordt, dat deze pleisterplaats, in de directe nabijheid van het oude stukje landschapsschoon, in de toe komst door velen zal worden be zocht. Het oude kerkhof zal echter niet door 't publiek betreden mo gen worden. Een bezwaar is dit nauwelijks, omdat het monument van de weg af goed kan worden be keken. Toen ik de krant van zaterdag j.L inkeek en het stukje van de heer B. v. D. onder mijn ogen kreeg, verbaasde het mij wel een beetje dat nu net iemand uit Ossendrecht zulke taal over Jan Janssen spreekt. Hij is het samen met de heer J. uit Oosterhout eens, dat Jan Janssen nooit de Tour de France als overwinnaar kan beëindi gen- Ik als Zeeuwsch-Vlaming kan deze twee Brabanders geen gelijk geven, want ik ben er nog altijd van overtuigd dat Jan Janssen, mits wat geluk, deze ronde nog op zijn naam kan schrijven. En dit jaar is de Tour geknipt voor Jan want de ronde die volgende maand begint is minder zwaar dan in het verleden het geval is geweest. Wel moet Jan volgens mij het verlies dat hij lijdt tegenover enkele andere cou reurs in tijdritten goedmaken met het behalen van bonificaties en daar is hij met behulp van enkele snelle ploeg maten, b.v. Steevens, goed toe m staat. Maar wat is nu het geval? De ren ners H. Steevens en R. Wagtmans, bei den geselecteerd, hebben via de tv ten. gehore gebracht dat zij in geen geval als knechten wensen te rijden voor Jan Janssen. H. Steevens is volgens mij een 'beloftevolle ronderenner, getuige zijn 2e plaats in de kleine Tour 2 jaar geleden. Maar nu hij voor de eerste keer met de grote jongens mee mag doen en Jan Janssen al 5 jaar Tour ervaring heeft, is het maar zijn plicht om voor deze grote renner die Jan Janssen is, een knechtenrol te spelen. Over een paar jaar is het misschien de wens van Harry Steevens zelf, dat de andere renners, voor hem als knechten spelen. Iemand die Parijs-Nice en de Ronde van Spanje wint en bovendien nog 2e en 5e eindigt in de Tour is wel zeker een complete ronderenner. Om als Ne derlander Jan Janssen te overtreffen moeten R. Wagtmans en H. Steevens nog heel wat presteren en dan op de fiets en niet met hun mond. HULST, EDDY TAELMAN Hoe kan B. v. D. uit Ossendrecht Jan Janssen zo veroordelen, de beste wegrenner die Nederland ooit heeft gehad en zeggen dat hij nooit de Tour de France kan winnen. Dat Steevens en Wagtmans het verder zouden bren gen dan Janssen, dat zou ik eerst nog moeten zien. Of weet men niet meer dat ze Wagtmans verleden jaar in een bergrit op twintig minuten reden. En in de grote Tour gaat het altijd nog wat moeilijker. Voor de Tour de France te winnen is er maar een Nederlander dat is Janssen. In 1966 Heten ze Jans sen ook thuis bij de wereldkampioen schappen. Toen moest het Karstens ook doen, maar we kwamen nergens. Met Jan Janssen kom je besbst dichter bij die winnaar. Maar ik geloof met dat Steevens en Wagtmans zo tegen Jan Janssen zijn, die weten wel dat Janssen in de Tour meer geld kan verdienen dan zij. Mijn mening is dat Willem II groot wil doen tegen Jan Janssen. HULST, "TH. VINCK Het artikel „Uit het vuistje" (van dr Corn. Verhoeven, in het Dagblad De Stem d.d. 11 dezer) laat van Wil lem Duys en zijn showbusiness met veel over. Allicht rijst de vraag, waar aan een wat impulsief doch overigens goedmoedig presentator zulk 'n botweg vernielende kritiek wel verdiend mag hebben. Kwalitatief kan zijn programma nau welijks beter of slechter dan soortge lijke t.v.-spektakels. Precies aan het verrassingselement in het kader van luchtige rommeligheid ontleend het nochtans een bijzondere charme, die men tijdens perfect georganiseerde seances a la Mies bijvoorbeeld zo no de mist. Om nu juist het geval-Duys in verband te brengen met boosaar dige opzet (hier van „rechtse" mach ten), met terreur zelfs en „volksver- lakkerij", het lijkt mij ver gezocht. Ook weinig elegant ten opzichte van de hon derdduizenden „Eva"-lezeressen, volgens dr. V. „de domste bevolkings groep in dit land". Immers, „zij la ten zich belazeren en voelen zich daar intens gelukkig bij". Om jaloers op te worden. En wat dan nog? Hoevelen laten zich al le zende niet belazeren, en blijken met- de-dag ontevredener? Hoe dan ook, dames en heren; Wacht u voor Wil lem O. Duys! Als „de gewiekste glad strijker van bedreigde knusheid" zou hij door snode „rechtse" krachten zijn opgesteld met de kille instructie, dat oliedomme AVRO-volkje eens lekker te verlakken. De toestand wordt be paaldelijk kritiek voor het optreden van de B.V.D. Laat de heer Duys zijn subversieve konijnen en staatsgevaar lijke goudvissen alvast maar in vei ligheid brengen. Voor zover men het nog niet wist: het gevaar komt van „rechts", wat dat dan ook mag bete kenen. De één ziet het al aankomen in een surveillerende verkeersagent, voor de ander schuilt het onmisken baar in een militante kleuterklas, zo als er op Koninginnedag alweer voor Soestdijk defileerden. Het moest niet meer mogen, in deze moderne dagen van kr.usse vredesdemonstraties en ul tra-linkse verdraagzaamheid. En dan dat kalf in de studio. Een portret van Fidel zou er nog mee door kunnen. Maar Willem Duys is „rechts" zo „rechts als de pest", naar hij,ons verzekerde. Zo zegt men dat niet, van zichzelf, wanneer men toevallig .links' is. Getuigt het niet van een zekere weerzin tegen broeierig partij-gekon- kel en sociaal-bewogen „Streberei"? Zulk een houding zal men bij „links" niet gemakkelijk tolereren. BREDA L. PISON. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De twee ont vluchte patiënten uit. de rnksnsychia- trisebe inrichting in Findboven heb ben vermoedelijk de wijk genomen over de grens. Dit neemt de gemeentepolitie van Eindhoven aan. Ze wordt in dit ver moeden gesterkt door het feit dat het aantal tips in verhouding tot de zaak vrij summier is gebleven. Bo vendien is het aannemelijk, omdat, hun eerdere escapades zich ook tot ver in het buitenland uitstrekten. l

de Stem | 1968 | | pagina 21