VOORU AÜaI buMiêt! EERSTE DODE IN PANAMA Bisschop d'Olivieira vecht tegen sociale misstanden troeven Parate troepen krijgen meer weekeindverlof TV-GESPREK MET BRAZILIAANSE BISSCHOP jzier met een camera die asse veruit dt, zelfs een 1/300 sec. rke 2,8 lens RINCO Internationaal nv Raamsdonlcsveer EWERKERS Verkiezingsuitslag worden bijna zeker vervalst Doe mee aan de Gulden Smaak Test,een proef uitsluitend voor kenners. ilford sportsman prontor 300 s 98.- ilford sportsman prontor 300 sl 138.- AN CAMERA'S van 42®° to.t 230.- Nationale Garde ,Tatcrtoreiis Stelling nemen Verras Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in een riike tafeldoos voor 8.50 Technisch knap Boy's Big Band Sjeng speelt Sprookjes Ja zuster Grabbelton Zweedse beat Herb Alpert Draaien maar Weense charme Studentencabaret Om op te dansen Nina en Frederik 18 I» DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1968 19 SMAN Dezecamera heeft allegoedo eigenschappen van de pron- tor 300. Als extra pluspunt heeft hij een zelfontspanner (fijn om zelf ook op de foto te komen). Neem hem mee I Dit ongelooflijk goede en dynamische apparaat is ge lijk aan de 300L. De extra zelfontspanner geeft hem de allure van een veel duurdere camera, 'tls de beste uit deze serie. f zich bezig houdt met de vervaar den en artikelen op huishoudelijk Tiende vraag naar onze produkten ding en vrl.) >it worden gelet dan op ervaring of n bieden wij: rkweek Ie voorzieningen ding iten tot onze afd. Personeelszaken, (Van onze redactie buitenland) pANAMA-STAD De eerste dode bjj de verkiezingen in Pana ma is gevallen. Bij de bestorming van 't radiostation van de oppo sitie in Panama-stad vielen maan dag een dode en verscheidene ge wonden. Aanhangers van de op positie staken dinsdag het partij hoofdkwartier van presidents kandidaat van de huidige rege ring, David Samudio, in brand. De reden van de relletjes is het ge heim houden van de verkiezingsuit slag door de regering. De eerste uit slagen van de zondag gehouden ver kiezingen in de provincie Panama, de dichtstbevolkte van het land, we zen in de richting van een overwin ning voor oppositieleider Arnulfo Arias. Later werden de cijfers door regeringsambtenaren in het voor deel van Samudio gewijzigd. Toen de situatie onhoudbaar werd er zijn aanwijzingen dat de oppositie de meerderheid van de stemmen heeft behaald maakte de regering be kend dat in verband met de ongere geldheden de resultaten van de ver kiezingen niet gepubliceerd zullen worden. Ook in het parlement beschikt de regering niet over een meerderheid. 30 van de 44 parlementariërs vroe gen twee maanden terug het aftre den van president Marcos Robles, die zich echter met behulp van de Nationale Garde wist te handhaven. Brigade-generaal Bolivar Vallarino van de Nationale Garde heeft al twee keer eerder ingegrepen, toen dr. Arnulfo Arias de meerderheid haalde en zou zich nu ook verzetten tegen een derde gooi naar de macht. In de Nationale Garde schijnt de laatste tijd echter ook verdeeldheid te heersen. Overigens ontkent zelfs een fervent aanhanger van Arias diens dictatoriale neigingen niet: „Als hij aan de macht komt slaat het in zijn kop". Een last but not least: het heeft weinig zin om in Pa nama met Nederlands-democratische normen te meten: de strijd gaat in feite tussen 24 ontzaglijk rijke fami lies. Nog een kanttekening bij de ongeregeldheden: bij de vorige ver kiezingen vielen 25 doden. Een beeld van de ongeregeldheden bij het radiostation van de oppositie, maandag. Een vuurgevecht resulteerde in een dode en verscheidene gewonden. Op de foto wer den de betogers, aanhangers van de regering, door leden van de Nationale Garde teruggedreven na het vuurge vecht. In" FABRIEKEN DEN HAAG (ANP). Met ingang van li juni zal voor de militairen van de parate troepen een regeling voor vrfje weekeinden van kracht worden die beter is aangepast aan de vijfdaagse werkweek. Dit heeft de minister van Defensie, W. den Toom, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamer lid ir. S. A. Posthumus. Door de nieuwe regeling krijgen (ie militairen drie vrije weekeinden in de vier weken. Omdat de Nederlandse Spoorwe gen niet in staat zijn het extra-ver voer op vrijdagavond te verwerken, zullen de militairen, die niet per trein uit hun garnizoenen kunnen worden afgevoerd, met ongeveer 140 bussen of naar de grote wooncentra of naar stations vanwaar zij wel per trein kunnen reizen vervoeren. De kosten van deze regeling be dragen ongeveer een kwart miljoen gulden per jaar. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Enkele weken geleden hebben de Nederlandse te levisiekijkers al kennis kunnen maken met de 52-jarige Braziliaanse mgr. Don Marcos de Olivieira, bisschop van Santé Andree, gelegen im de nabijheid van Sao Paolo. Maandag en dinsdag was hij de gast van de Brandpuntredactie van de KRO, die hem een vliegticket zond voor de lange reis, naar het kille maar toch meelevende Nederland. Van avond kunt u hem om 21.30 uur in een aflevering van „Brandpunt" horen vertellen over de ontstellende nood in zijn vaderland. Henk Neuman en Ad Langebent hebben hem dinsdagavond laat geïnter viewd, omdat de bisschop gisteren alweer via Parijs naar Rome vertrok. Voor dit vraaggesprek hadden wij een korte ontmoeting met deze een voudige priester, die met zijn vriend mgr. Helder Camara, bisschop van Recife, in Brazilië, de progressieve woordvoerders zijn in een land, waar ontstellende honger en armoede wordt geleden en de gemiddelde leeftijd bij 27 jaar ophoudt. Mgr. De Olivieira is van hetzelfde hout gesneden als mgr. Camara en verkondigt openlijk zijn sociale idee- en, ondanks het feit, dat hij gevaar loopt nog eens in de gevangenis te belanden. Helaas staat slechts een tiende deel van de meer dan 230 Bra ziliaanse bisschoppen achter hem. Nog niet geremd door de aanwe zigheid van t.v.-camera's zegt mgr. De Olivieira, dat hij hoopt dat het pauselijk bezoek in Augustus aan Bo gota, tijdens het eucharistisch con gres in Columbia, de paus zal over tuigen dat de kerk in Latijns-Ameri- ka voorop moet gaan in de strijd om een menswaardig bestaan voor de verpauperde bevolkingen. „De kerkelijke overheid heeft daar tot nu toe in prachtige gewaden ge kleed op een tribune gezeten en als het ware gekeken naar de onmense lijke harde strijd om het bestaan van haar gelovigen." Op de vraag of er in Brazilië nog kerken gebouwd moe ten worden antwoordt hij: „Ja met hoge torens, maar dan watertorens met levend water De mensen kreperen van honger en dorst. Flinke kerels als pater V. d. Zwaan uit Den Haag zouden wij bij tientallen kun nen gebruiken. ,,Zij leven niet in een ivoren toren en sluiten zich niet aan bij de welvarende toplaag, maar be geven zich onder de armsten der armen en wonen in een hutje tussen de favella's, de krottenbuurten rond de grote steden." Onder hen die mgr. De Olivieira deze dag had ontmoet was zijn „oude vriend" Manus van der Kamp, voor malig t.v.-regiseur van de KRO. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de „Bond zonder Naam" bezocht deze in maart Brazilië. Hij ging daar o.a. op bezoek bij pater Van de Zwaan. Het was deze filmreportage, welke de KRO in „Brandpunt" uit zond en waarin mgr. De Olivieira ge zeten tussen de hongerende arbeiders en hun kinderen reeds toen verklaar de, dat de priesters in Brazilië schou der aan schouder moeten staan met dit geteisterde volk, om hen niet al leen te wijzen op Christus die mens werd om de wereld te hervormen, maar bovendien kwam om recht vaardigheid en naastenliefde te pre diken. „Je gaat in Brazilië toch niet over het geestelijk voedsel van de eucharistie spreken terwijl je twee derde van die arme drommels ziet verhongeren. De kerk moet stelling nemen tegen deze afschuwelijke toe standen. Meer dan de helft van de baby's sterft voor het tweede levens jaar. In kleine kistjes brengen broer tjes en zusjes dan 's morgens de lijk jes naar het kerkhof De enige garantie voor de arbeiders die tegen een minimumloontje werken is, dat ze althans voorlopig niet van honger sterven." Mgr. De Olivieira was verrast, dat de Nederlanders en vooral ook de jeugd zo warm loopt voor de miljoe nen paupers van Latijns-Amerika. Het deed hem goed te vernemen, dat de katholieke plattelandsjongeren een grote actie op touw hebben ge zet voor pater V. d. Zwaan om 150.000,bijeen te krijgen voor de bouw van een bescheiden centrum in de krottenwijk rond Sao Paolo. (ADVERTENTIE) In één grote fijnproeversdoos «vachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uten proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning, tn de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Con raisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschapvanditexclusievegildevan keurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt u er Graag wijzen we op twee Neder landse reproductieve grootmees ters: de violist Theo Olof en de pianist Gerard Hengeveld, zoals ze bij Artone op een afzonderlijke lp zijn verschenen. Respectievelijk in de sonate no 1 en partita no 1 voor solo-viool van JS Bach en de pia nosonates „Pathéthique"; „Appas- sionata" en de„Mondschein" van L. van Beethoven. Het zijn door en door Nederlandse opnamen. Beide solisten zijn uitnemende technici, die feilloos spelen wat er staat. Natuurlijk ontbreekt ook de in spiratie niet, maar die is van bijna „calvinistische" aard en een ijze ren nuchterheid. Dat is óók een visie op deze beide allesbehalve stijle componisten. En wanneer men zich vewant voelt met deze droge interpretatie zijn dit twee uitstekende opnamen. Deze beken de en minder bekende werkjes van beide klassieke fenomenen bieden luisteraars en vertolkers aangena me verrassingen. De goede inlei dingen van Corn, van Zwol op de hoezen vertellen daar het nodige over. De technische kwaliteit van de plaat is niet overal feilloos. Ludwig van Beethoven: piano sonatesGerard Hengeveld, piano. (Artone MDE S-3065). J. S. Bach: sonate voor viool solo, Theo Olof, viool (Artone MDE S-3066). Wie de ontwikkeling in de Ne derlandse avant-garde jazz wil blijven volgen mag deze (Edison) plaat van Boy's Big Band niet missen. Er zijn daarop een vijftal nummers bijeengebracht, die niet alleen laten horen hoe de kwa liteit van deze band enorm ge groeid was, maar bovendien solis tische kwaliteiten naar voren brengen van o.a. Wim Kuylen- burg, Rudy Bosch, Cees Smal, Piet Noordijk, Herman Schoon- derwalt, Theo Loevendie, Willem Breuker en anderen. Met name het optreden van Breuker is in teressant. Er worden composities gespeeld van Boy Edgar zelf (Plain Blues: 2128 21 van Ed gar, 28 van Breuker I remem ber Vienna prachtige sound en van Loevendie (Black Sea en Finch Eye). Boy Edgar is naar de USA om gastcolleges te geven, zoals bekend; Loevendie had zijn taak tijdelijk overgenomen. Maar niet voor lange tijd. Zoals bekend is de band onlangs opge heven; juist in een tijd dat de bjg-bands weer toekomst blijken te hebben. Wie deze plaat beluis tert, kan deze liquidatie alleen maar betreuren. Daarom heeft deze lp nog méér waarde gekre gen als historisch document. Boy's Big Band; Finch Eye (Artone MDS S - 3001). Sjeng speelt is de titel van een langspeelplaat die Fontana heeft uitgegeven. Sjeng, van het duo Sjeng Haeren speelt accordeon. Sjeng, blijkens de hoes een char mante juffrouw speelt zeer plichtsgetrouw en met technische vaardigheid, maar zonder iedere muzikale emotie de twaalf met de platenmaatschappij overeengeko men liedjes. Daar zitten, behalve algemeen populaire scheppingen als Zeemansleven, O sole mio en Ik zwerf verlaten een drietal Lim burgse liederen tussen: Limburgse meisjes, Klokken van Limburg en In de mijn. Misschien zal daarom deze uitgave het in zuidoost-Ne derland wel doen. Maar een gou den plaat zien we er toch niet in. Sjeng speelt. Duo Sjeng Hae ren. Accordeon (Fontana 626 360 QL). Onder de titel „Tante Tini ver telt sprookjes" zijn door Imperial twee platen uitgebracht, waaraan kinderen tot hooguit tien jaar on getwijfeld hun hart kunnen opha len. Want Tante Tini vertelt onge dwongen en met een prettige stem veelal vertrouwde sprookjes uit grootmoeders tijd: „Sneeuwwitje", „Roodkapje", „Doornroosje", „Hans en Grietje", „Repelsteeltje", „Klein Duimpje", om de voor naamste maar te noemen. Cor Steyn onderstreept de vertellingen met fraai aangepaste muziek op het hammondorgel. De platen zijn gestoken in zeer verzorgde hoezen. Tante Tini vertelt sprookjes. (Imperial H.S.I.l en H.S.I.2). Ria Valk heeft zich aangesloten bij de reeks „feestneus-van-Toon- zoekers". Haar singletje (Decca AT 10312) is niet erg best. Dat komt ondermeer ook omdat de achterzijde het oude stoffige „Lie ve Frans" U weet wel, van dat paarse postpapier bevat. Martin Borzius is een nieuwe Fontana- ster. Voor deze maatschappij zingt hij onder nummer YF 278162 „Jij, jij, jij hebt mij verlaten" en „Met z'n allen naar de haaien". Het is niet onaardig, maar wil Martin de tol bereiken, dan zal er nog veel (heel veel) moeten veranderen. Onder nummer YF 218 161 bracht Fontana een plaatje van Het Poco Mania. Deze groep zingt (nou, ja!) „Heikrekel" en „Peterselie". We weten niet goed wat we ermee aanmoeten. Misschien dat de vol gende plaat iets beter de bedoe ling van het viertal Mania-kken duidelijk maakt. Cuba and the Blizzards hebben bij Philips (JF 333 958) een singletje gemaakt, dat erg fijn is. Cuby en zijn vrien den zijn op het ogenblik erg in en de nummers The sunshine of jour shadow en Crying Tears zullen de liefhebbers zondermeer veel ple zier doen. In het voorjaar '65 werd in Stock holm de beatgroep „The Hep Stars" opgericht, bestaande uit Sven Hedlund, Benny Anderson, Jan Frisk, Lennart Hegland en Christer Petterson (die zich al een flinke lap Bahama-eilanden heeft kunnen aanschaffen). Zij hebben een ware furore gemaakt in Zwe den en kwamen reeds aan de vier de gouden plaat toe. Hoewel ze on langs in Waauw optraden zijn ze in ons land nog niet zó bekend; al wat trouwens op dit gebied uit Scandinavië komt heeft nog wei nig klank in ons land. Ze verdie nen aandacht omdat zij in dit gen re toch een eigen geluid laten ho ren. Hun beat heeft iets van het bezonken, soms bijna iets van het „meditative", karakter dat wij zo gemakkelijk denken bij de Zweed se natuur. Deze l.p. bevat een aan tal fijne nummers, waarbij b.v. Consolation Morning en The Birds duidelijk maken, waar we op doe len. De label Olga is verwant met Europa Production A.B. Stock holm en wordt door Iramac op de markt gebracht. Wie een voor proefje wil nemen op deze l.p. kan het eerst doen met een singletje, waarop de Zweedse hit „Sunny Girl". Een andere Zweedse groep uit het Noord-Zweedse plaatsje Finspang noemt zich „14" en is er geweldig „in". Ze laten weer een ander en ook eigen geluid horen met hun oorspronkelijke composities. Ze maakten reeds 7 singles en een l.p. „Easy to Fooi" is een van deze in teressante singeltjes, waaraan we ons niet bekopen om kennis te maken met de beat uit Zweden. The Hep Stars: l.p. met 11 num mers (Olga LPO 04 - Iramac) en Sunny Girl (Olga SO 21-Iramac) „14": Easy to fool-Frosty Stars on a window-pane (Olga SO 51 - Ira mac). Koos van Beurden is een van de beste Nederlandse trompettisten. Hij begon zijn muzikale loopbaan eigenlijk pas op het jazzfestival in Scheveningen in 1951. Sinds die tijd is er echter veel veranderd in zijn spel. Hij heeft zich toegelegd op het Latijns-Amerikaanse genre. Dit soort muziek is niet gemakke lijk. Er is teveel humbug. Bij Koos van Beurden is dat niet het geval. Integendeel. Dat wordt duidelijk bij de elpee „Trumpets go Latin". Van Beurden „and his orchestra" zoals op de hoes staat, spelen twaalf Latijns-Amerikaanse melo dieën. Zij hebben een goede selec tie gemaakt. Een kleine greep hieruit: Lolita, Samba de Orphen, Bostella en het oude vertrouwde Brasil. „Trumpets go Latin" is dan ook een plaat geworden die bij de liefhebbers van de temperament volle zuidelijke dans beslist zal aaslaan. Trumpets go latin (Negram NL 527). „Ja zuster, nee zuster", de bekende televisieserie is nog maar een zeer kort leven beschoren. Velen zul len dat betreuren. Voor diegenen van de strip een traan zullen weg pinken, is er toch nog een licht puntje. Hoogtepunten uit „Ja zus ter, nee zuster" zijn bij elkaar ge bracht op drie langspeelplaten, van welke de laatste onlangs is verschenen. „Een rusthuis vol lied jes" met Hetty Blok als zuster Klivia, Leen Jongewaard als Ger- rit en Opa en Wim Sonneveld als gast is een verrukkelijke elpee ge worden. De heerlijke teksten van Annie M. G. Schmidt dragen daar niet in het minst toe bij. Wie al tijd meegeleefd heeft met de be woners van Huize Klivia en de Boze Buurman Boordevol, moet deze plaat dan ook beslist aan schaffen. Een rusthuis vol liedjes uit Ja zuster, nee zuster (Decca, NU 370018). Een langspeelplaat, die het goed zal doen op bruiloften en partijen is „Draaien maar". De nummers die de plaat bevat hebben maar één pretentie: de luisteraar op wekken tot een polonaise en een hos-partij. Daarvoor zorgen een groot aantal artienten. Puck en Petra hebben de Kristal Wals weer van de zolder gehaald, Jukebox Johnny (wie dat dan ook moge zijn) leeft zich uit in De Rode Tango. Ab Hofstee hoort „De Klokken van oud Amsterdam" lui den, Blonde Beppie is helemaal in met „In de witte muis" De Vro> lijke Jagers geven de goede raad „Ga, nooit alleen naar het bos, Marie", enz enz. Draaien maar (Negram - Del ta HJD 141). Herb Alpert is een bijzonder goed trompettist. Duidelijk wordt dit weer eens wanneer men de lp „A taste of" heeft gehoord. De plaat die verpakt is in een zeer fraai album zal de liefhebbers van Herb Alpert zeker aanspreken. Toch bevat de lp slechts twee nummers van deze bekende Ame rikaanse musicus „A Taste of" geeft namelijk een selectie van nummers van een aantal andere bands, zangers en groepen. Herb Alpert speelt samen met The Tijua na Brass, The Sandpipers zingen enkele fijne nummers en voorts kan men nog genieten van de Ba- ja Marimba Band, Sergio Mendes and Brasil '66, Chris Montez, Clau dia Longet en Tommy Boyce and Bobby Hart. Zij allen geven een zo uitgekiend voor„proefje" van hun muzikale capaciteiten, dat liefheb bers van het genre de smaak be slist te pakken zullen krijgen. A tastte of (A&M-Records Po- lydor - 109519). Peter Alexander, de Weense char meur, en de alomgeroemde eeuwig jonge Robert Stolz geven op een lp, die door Eurodisc op de markt is gebracht, duidelijk blijk van bijzonder groot vakmanschap bij de uitvoering van bekende blad zijden uit de wereld van de ope rette. Het gaat allemaal onder de titel „Zwerftocht door de operette met Peter Alexander" en dan weet men bij voorbaat dat er zoetge vooisde romantische scheppingen van mensen als Lehar, Zeiler, Kal man en Abraham te horen zijn. Artiesten als Stolz en Alexander zijn geboren voor de operette en hebben er om zo te merken niet de minste moeite mee de on misbare haast lichtzinnige sfeer in deze muziek te brengen. Streifzug durch die Operette mit Peter Alexander. (Eurodisc stereo en mono, 77 171 IE). die echter bij de laatste uitzending Dat er onder studenten ook grote andere dan wetenschappelijke talenten zitten bewijst het Nieuw Leidsch Studenten Cabaret waarvan onlangs een elpee is uitgekomen. Er staan enkele verrassende, speelse, soms bizarre liedjes op, die het aan horen waard zijn. Heel bijzonder zijn de liedjes „Poezen" en „De Mug". Dat laatste valt op door de uitsteken de voordracht van pianist-componist Jan Maarten Wit. Leider en tekst dichter Floris de Graaf weet door een goede voordracht de soms wat zwak. ke tekst toch nog boeiend te maken. Iets wat we van Walthera van Len- nep, de enige vrouw in het quintet, niet steeds kunnen zeggen. Hans van Weel (bas) en Wim van Meeuwe (slagwerk) zorgen met pianist Jan Maarten Wit voor een functionele begeleiding. Het is een aardige plaat voor wie van jong cabaret houdt. Maar wie naar echt Studentencaba ret wil luisteren hoeft hen niet te draaien: daar heeft deze elpee met zoals op de hoes vermeldt staat „niet studentiekoos studentencabaret" niets mee te maken. Nieuw Leidsch Studenten Caba ret Scabam (SALI 8005 - n.v. Bo- vema). Slechts zelden staan op één elpee uitsluitend hits. Om bij eventuele party's vervelende momenten met saaie muziek te voorkomen brengt Ariola een elpee met maar liefst 28 tophits onder de naam „Tops for Dan cing". Jo Ment's Happy Sound speelt o.a. Excerpt from A teenage Opera, San Francisco, Romeo und Julia, Glo ry land, Verbotene Traume etc. Niet allemaal van even beste kwaliteit, maar een kniesoor die daar bij een feestje op let. Je kunt er in ieder geval goed op dansen. Tops for dancing door Jo Ment's Happy Sound (77091 IT - Ariola Negram). Nina en Frederik ver-bazen ons iedere keer weer door de frisheid in hun voordracht, waardoor de liedjes die zij brengen iets ongecompliceerd vrolijks hebben. Dat is ook weer het geval met „The magic book" en „Lo vers of the world unite", die op een single zijn uitgebracht. Een aardig plaatje. Ze worden begeleid door het orkest van Syd Dale. Book (B 1678 - Dureco). Nina en Frederik The Magie

de Stem | 1968 | | pagina 15