N Rijke buit in museums EN pétrole hahn OOK IN DUITSLAND METEEN B Labour radeloos en verbitterd een eigen huis binnen uw bereik Sneeuw in zomer Aristo I 're veilig idee ^eesmann MALTEZERS GRAVEN IN EIGEN BODEM NAAR HUN HISTORIE 3 5?5 WILSON ZONDEBOK i§ Blijf bigbij te Axel 21.00 uur ROOS...? waar u slank bij blijft TëB RIJKSPOSTSPAARBANK BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN INTERTEST r^OC I I DREESMANN financiering FOSSIELEN etrole hahn PRIJSLIJST TWEEDE LIJST Teb, voor een goed figuur. Want praktisch zonder calorieën. UIT DE KUNST Devaluatie? Sleclit bestuur De Rijkspostspaarbank en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten brengen samen COUPON Aan Rijkspostspaarbank, Afd. Publiciteit, om op wyers fe bouwen "s #6&^i688**.S-K DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MEI 1968 25 jktisoha slob-overgooier van ge ldelijk wasbare kwaliteit badstof Itch. Afgebiesd met lief wit randje.' ■verschillende kleuren, li. geel. rose en bleu. Iten: 68/74-80/86 »it ranaje. it| w /fTT A P 4 f' r~ f f J l ■- U4V rr "t j f f T f :rq$| f 4 J appige over gooier van praktisch levlra. Zo gewassen, 20 droog en Tijkvrijl In diverse vlotte kinderruiten I verschillende effen kleuren, laten; 80-35-92 Uw warenhuis men demonstreren. Komt en (Van een speciale verslaggever) MALTA Malta is een van de kleinste landen van de wereld met een zeer lange geschiedenis. Tot nu toe waren het voorname- 1 ]jjj( buitenlanders, die in de histo rie van het eiland doken. Op dit moment trachten de Maltezers het verzuim van eeuwen goed te maken door een koortsachtige jacht op sporen uit de historie van hun volk. De buit is groot. Naast Maltese oudheidkundige voorwerpen vindt men herinneringen aan andere vol keren. De strategische positie in de Middellandse Zee maakte het eiland tot doelwit van tal van veroverings oorlogen. Zonder die positie was de macht van een. land rond de Middel landse Zee een bouwsel zonder fun- Al 1500 jaar voor Christus bezei len de Feniciërs het eiland. De af lossers van de wacht waren de Car- shagers, Arabieren, de Normandiërs, de legers van de graven van Anjou en de koningen van Aragon en Casti- lië, In 1964 gaf Engeland het land de vrijheid. Al deze volkeren hebben hun sporen achtergelaten. De Arabieren lieten hun taal ach ter. Tot op de dag van vandaag is het Maltees door Arabieren te ver staan. De tien musea van Malta pui len uit. En nauwelijks is een stuk land gekocht of men legt de funda menten van een oud huis bloot, of men vindt andere overblijfselen van oude beschavingen. Toch is weinig bekend van het volk, dat vóór de Feniciërs op Malta leefde. En juist voor deze periode interesseren de Maltezers zich bijzonder. In een van de meest geprezen mu sea van Malta, Ghar Dalain („Grot van de nacht") vindt men de dwerg olifanten, herten en primitieve vo gels, die eens op Malta leefden. De ze fossielen worden beschouwd als de belangrijkste oudheidkundige schat ten. Het meeste delfwerk is verricht door de Engelse archeologen. De laatste vier jaar heeft de universi teit van Rome een team deskundi- gen gestuurd, dat vele interessante graven en catacomben heeft ontdekt. Er wordt thans druk uitgeoefend op de Maltese regering om meer geld uit te trekken voor de archeologie, onder andere door geschikte studen ten met een beurs naar het buiten land uit te zenden om daar het ar- cheologie-vak te leren. Ook de universiteit van Malta een van de oudste van Europa staat onder druk. Van haar wordt gevraagd een areheologie-afdeling te stichten met tenminste een lector aan het hoofd. (ADVERTENTIE) Pétrole Hahn maakt aan roos radicaal een eind. Gebruik dagelijks Pétrole Hahn, de wereldvermaarde haarlotion met die prettige en heerlijk frisse geur. TEGEN ROOS EN HAARUITVAL fmp.tRonarfcn. Rotterdam ï^rr: rv ma mi (ADVERTENTIE) Gezicht op Sliema, een fraai voorstadje van Valetta. De baanbrekers van deze cam pagne zijn leden van een nieuwe club „Din l'art Helwa" („Dit mooie land"). Zijn doelstellingen zijn de erfenissen van het land bewaren en. deze erfenis te verrijken met nieu we vondsten. De club heeft reeds de bouw van een blok huizen weten te dwarsbomen, die (te) dicht bij oude tempels stonden en de verkoop van een stuk land voor de toeristenin dustrie. omdat een mooi landschap dreigde verloren te gaan. Din l'art Helwa organiseert ook een archeologische jeugdvereniging. De jeugd is zo enthousiast aan het werk gegaan, dat de regering het „schatgraven" aan banden heeft ge legd. Voortaan is een vergunning vereist. Toch heeft de jeugd een tem pel gevonden gebouwd van zorg vuldig op elkaar gestapelde grote stenen in een gebied dat helemaal niet door archeologen en nauwelijks door Maltezers verkend is. De zee is een andere bron van oud heidkundige voorwerpen, Duikers hebben ankers, potten en munten bo ven water gebracht. De regeringsaf- deling voor musea heeft zelfs een aparte sectie voor „zeeonderzoek" in het leven geroepen. Britse teams komt de verdienste toe de spits te hebben afgebeten. Hun voorbeeld is enthousiast gevolgd door Malte zers. Een team duikers van de RAF heeft tot zeer grote diepte in het water ten noorden van het eiland gezocht naar het schip, waarmee vol gens de overlevering de apostel Pau- lus (di'e het eiland in 60 ha Christus bekeerde) schipbreuk leed. Malta staat nog steeds met open armen te wachten op bui tenlandse archeologen. Maar van de andere kant hebben de Malte zers besloten zelf de handen uit de mouwen te steken. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Automobilisten in West-Duitsland ook buitenlanders zullen in de toekomst bij bepaald? overtredingen, die weliswaar strafbaar zijn maar niet ernstig genoeg om er een proces-verbaal van op te maken, naar vaste tarieven ter plaatse worden „beboet". Eigenlijk is het geen boete in de eigenlijke zin van het woord, want van de overtreding wordt geen mel ding gemaakt bij de justitie. Zij wordt ook niet genoteerd in het rij bewijs en al evenmin geregistreerd bij het „Kraftfahrzeugbundesamt" in Flensburg, dat er een „zondaren- carthoteek" op na houdt. Het zijn in feite de befaamde „Gebührenpflichtige Verwarmin gen", waarschuwingen, waaraan be paalde kosten zijn verbonden, zoals men die tot dusverre ook al voor kleine overtredingen heeft gekend. Alleen: de tarieven zijn aanzienlijk opgeslagen en de lijst van overtre dingen, die op deze wijze worden „bestraft", is aanzienlijk uitgebreid. Het ministerie van verkeer en waterstaat in Bonn heeft een soort „prijslijst" voor Kleine verkeerszon- den opgesteld. Het heeft daarmede gehandeld in overeenstemming met het ministerie van justitie, dat ove rigens maar al te gaarne heeft af gezien van processen-verbaal en de daaruit voortvloeiende rechtszaken in de honderdduizenden bagatel-ge- vallen, waaraan de verkeersrechters de handen vol hebben. Met een „Gebührenpflichtige Ver- warnung" van 5 mark binnen drie dagen bij het hoofdcommissari aat van politie te voldoen worden in de toekomst de volgende overtre dingen „bestraft": het niet gebruiken van rich tingaanwijzers, het parkeren op trottoirs (ten zij duidelijk is aangegeven dat dit is toegestaan) het overschrijden van de par keertijd aan een parkeerklok met 30 minuten, het stoppen in een gebied met stopverboden, het niet afsluiten van een mo torvoertuig bij het veriaten ervan. Tien mark kost de „waarschu wing" bij: het berijden van trottoirs, het voortdurend links rijden, het hinderen van het tramver keer, het overschrijden van de maxi mumsnelheid met 10 km per uur. het onvoldoende afstand houden bij een snelheid van 70 km per uur, het overschrijden van de par keertijd bij een parkeermeter met 60 minuten, het niet dimmen, het ongeoorloofd gebruiken van mistlampen en het ontoelaatbare vervoer van personen (bijvoorbeeld 6 mensen in een auto, die maar ruimte biedt aan 5 personen. Twintig mark kosten: het voortdurend links-rijden op Autobahnen! overschrijden van de maximum snelheid met 15 km per uur, het overschrijden van de par- keertijd aan een parkeermeter met een uur, op verboden plaatsen parkeren, het rijden met stadslicht bij sterke mist of sneeuwval en het verkeerd laden van een motorvoertuig. Deze „prijslijst" zal nog worden voorgelegd aan de verkeerscommis- sie van de Bondsdag. Bovendien werkt het ministerie van verkeer en waterstaat nog een soortgelijke „prijslijst" uit voor ietwat zwaarde re overtredingen dan de hierboven opgesomde. In die gevallen zal er dan wel degelijk sprake zijn van een boete, maar de geleerden zijn het er nog niet over eens of men de politie kan toestaan tegelijk ook rechter te spelen en boeten op te leggen, die in de Flensburgse „zon- daren-carthotheek" worden geregi streerd. Velen zijn er tegen dat de politieagent op de hoek van de straat ook een volmacht krijgt boe ten op te leggen en te incasseren. Op de tweede „prijslijst" komen te staan: het rijden onder invloed van alcohol (zonder dat dit gevolgen heeft gehad), het overschrijden van de maximumsnelheid met meer dan 15 km per uur, het zich niet houden aan verkeerssignalen (agenten, stop lichten), het niet letten op voorrang, verkeerde inhaalmanoeuvres, ver keerd gedrag aan oversteekplaatsen voor voetgangers, verkeerd afbuigen of draaien, het onvoldoende kenbaar maken van stilstaande of onberijd baar geworden motorvoertuigen, het niet houden van voldoende af stand bij snelheden van meer dan 70 km per uur, het toestaan van het gebruik van een auto aan iemand zonder rijbewijs, het rijden van met afgereden banden, slechte remmen, of andere gebreken aan de auto, het met meer dan twee maan den overschrijden van de eenmaal per twee jaar voorgeschreven con trole op de rijvaardigheid van een auto. In deze gevallen zullen boeten worden geheven, die tot 500 mark kunnen gaan. Maar zoals gezegd: het is nog geenszins zeker, of het parlement bereid is de politie de vereiste volmachten te geven derge lijke hoge bedragen als boete op te leggen. Overigens: men behoeft als auto mobilist ook de „Gebührenpflichtige Verwarnung" niet te accepteren. Wanneer men meent, dat men ge lijk heeft, kan men deze waarschu wing weigeren. De politie-agent moet dan toch een pruces-verbaal opma ken, waarna de normale juridische procedure volgt. TëB GEDEP.MERK Eeri produkt van The Coca-Cola Company miumuimuimuim mui miumuitnuim IN DE WEEK van 23 tot en met 28 juoi 1969 zal in het Kurhaus in Scheveningen het derde interna tionaal koorfestival worden gehou den, georganiseerd door de „Fe deratie van Nederlandse Zangers bonden"- De eerste twee festivals waren in 1965 in Den Bosch en in 1967 in Den Haag-Scheveningen. De vorige maal namen koren uit Nederland, Duitsland, Frankrijk, België, Italië, Engeland, Finland, U.S.A., Joegoslavië en Tsjechoslo- wakije aan het festival deel. Voor 1969 hebben reeds koren toegezegd uit Rusland, Roemenië en Polen. De „Federatie van Nederlandse Zangersbonden" omvat 2000 koren met bijna 100.000 zangeressen en zangers. HENGELO krijgt de wereldpri meur van de kleurenfototentoon stelling „World in Color" van 6 tot en met 29 september in de stadhuishal. De expositie bestaat uit 250 foto's die zijn geselecteerd uit inzendingen van meer dan 4000 fotografen uit de gehele wereld. De organisatie is in handen van dezelfde mensen die elk jaar de World Press Foto samenstellen. Mogelijk wordt de tentoonstelling geopend door een lid van het ko ninklijk huis. Na Hengelo gaat „World in Color" naar Parijs, New York, Moskou en andere steden. De tentoonstelling is een initiatief van de koninklijke machinefabriek Stork n.v., die hiermee de eeuw feestviering wil opluisteren. Op woensdag 4 september zal de aanbieding plaats vinden van een metaal-plastiek van Stork aan het gemeentebestuur van Hengelo. Het plastiek wordt ontworpen door de Amsterdamse kunstenaar Carel Visser. Deze schepping zal een plaats krijgen langs een van de invalswegen van Hengelo. DE FRANSE acteur en filmregisseur Jacques Tati heeft de grote prijs voor 1968 van de Franse Filmaca demie gekregen voor zijn film „Play Time" (Van onze Londense correspondent) LONDEN In de verbitterde en bijna radeloze Britse socialistische partij, die zwaar gehavend uit de gemeentelijke verkiezingen van vorige week gekomen is, doen zich thans twee stromingen voor. Wil sons vrienden en degenen die bij hem in het gevlei hopen te blijven, scharen zich vertwijfeld rond de eerste minister en trachten hem te beschermen tegen verscherpte aanvallen, erop gericht 0111 hem uit het zadel te lichten. Terzelfdertijd beginnen in de La bourrangen degenen die Wilson nooit graag mochten onder wie niet en kel gewone volksvertegenwoordigers maar ook ministers samen te zwe ren om hem in de loop van de ko mende maanden aan de dijk te zet ten. De vraag is nu welke van bei de stromingen de sterkste zal blij ken. De meeste waarnemers zijn het eens dat Wilson veel kans heeft om nog geruime tijd aan te blijven als premier. Het is zelfs mogelijk dat hij, wanneer deze storm eenmaal ge luwd is, degenene die hem van zijn troon willen beroven, zal overwin nen. We moeten 40 jaar teruggaan om een periode te vinden waarin de Britse socialistische partij er op verkiezingsgebied even slecht voor stond als thans. De situatie is zo ernstig dat zelfs de felste Wilson- hater uiteindelijk tot het besef zou moeten komen dat het nog altijd veiliger zou zijn een populair eer- steminister voor lief te nemen dan onder elkaar ruzie te maken over de opvolging en daardoor de partij nog dieper in de grond te boren- Vrijwel al de socialistische politi ci die op Wilson kritiek uitoefenen, weten dat zij gevaar lopen in alge mene verkiezingen hun lagerhuisze tels te verliezen. De regering kan wel van premier veranderen zonder het land ter stem bus te moeten roepen, maar ze zou door dergelijke machtsoverdracht toch niet onmiddellijk populairder worden. In verband met hun zetels nemen de socialisten niet graag onnodige risico's. Iemand die moet oppassen is de minister van financiën, Roy Jenkins, die door iedereen als Wil son's mogelijke opvolger beschouwd wordt. Jenkins had in het kiesdis trict Stechford een meerderheid van 11.871 en zou in de huidige omstan digheden aan nieuwe verkiezingen zijn broek kunnen scheuren. De krantenmagnaat Cecil King, voorzitter van de raad van beheer van de Londense „International Pu blishing Corporation", die vrijdag het pond sterling opnieuw in ernstig gevaar bracht, zet zijn aanval op eersteminister Wilson voort in de „Sunday Mirror". Hij benadrukt dat het van essentieel belang is dat de premier tot de overtuiging zou ge bracht worden dat hij ontslag moet nemen. Als men hem er niet toe kan overhalen, moet Wilson gedwongen worden zijn taak van eersteminister aan iemand anders over te laten, meent King. Kings eerste artikel, in de „Dai ly Mirror" van vrijdag, heeft nog steeds voor gevolg dat In Londen ge praat wordt over een nakende twee- de devaluatie van het pond sterling. Zelfs Wilsons felste tegenstanders en dat zijn uiteraard de conser vatieven dreigen King nu naar de keel te vliegen omdat hij politiek misbruik heeft gemaakt van het al zo wankele pond. King schreef dat Wilson hem als regeringsleider diep teleurgesteld heeft. „Hij kan mooi praten en heeft veel parlementair talent maar is een bijzonder slecht administrateur" meent de man die naar verluidt destijds een portefeuille van Labour- minister afgewezen heeft omdat hij de post die Wilson hem zou toever trouwen niet hoog genoeg vond. Samen met zijn hoofdredacteur Hugh Cudlipp bepaalt King de poli tieke lijn van zijn kranten, de „Daily Mirror", de „Sunday Mirror" en de „Sun". Tijdens de algemene verkie zingen van 1964 en 1966 werd La bour door deze kranten onvoor waardelijk gesteund. De laatste tijd begonnen ze evenwel bepaald on vriendelijk te worden voor de rege ringsleider. Kings artikelen hebben nu blijkbaar de ingangsdeur van het reusachtige gebouw van de „Inter national Publishing Corporation" vol ledig dicht geslagen voor Labour. Wat niet wil zeggen dat de conser vatieven nu al meteen Kings vriend jes zijn die niet kunnen zondigen. Hij schreef in een moeite door nog, dat de Tory's Groot-Brittannië voor 1964 dertien jaar lang ontredderd hebben. Dat was de enige troost die premier Wilson kreeg. (ADVERTENTIE) v 'tyv*' S Snel en voordelig sparen Op een speciale "bouwfonds-rekening" hij de Rijkspostspaarbank spaart u met-kleine bedragen (f 50,- minimum) per maand. De regelmaat van dit sparen en de voor deze spaarvorm hoge rente van 5% brengen het benodigde geld snel bijeen. In veel gevallen krijgt u een hypotheek van 90% Dat betekent slechts 10% eigen geld. Zo komt uw eigen huis snel dichterbij. De aflossing en de rente liggen vaak maar weinig hoger dan wat u anders aan huur zou betalen. Voor jonge mensen is er bovendien een extra voordelige betalingsregeling met nog lagere maandelijkse termijnen! Een volledig "pakket" bonw-voordelen voor u Het Bouwfonds garandeert - en dat is zeer belangrijk voor u - de kwaliteit van zijn huizen zwart op wit. Het informeert en adviseert u strikt eerlijk en objectief. Het helpt u bij uw plannen en het con troleert uw bouwwerk. In veel gevallen heeft 'u als "bouwfonds- spaarder" bovendien voorrang. Er ligt een uitvoerige brochure voor u klaar Als u onderstaande coupon invult en verzendt aan de Rijkspost spaarbank, Afd. Publiciteit, Amsterdam, krijgt u een brochure met alle gegevens. U kunt ook een briefkaart met uw naam en adres sturen. Doe het vandaag nog! Amsterdam. Zend mij vrijblijvend dp gratis brochure "Ik koop een huis" en het Reglement Bouwfondsrekenittgen, naam: adres: datum: tel.no.: prov.: ..handtekening:....f. ds DE BILT Sneeuw in de zo mer, dat lijkt in ons land niet mo gelijk. En toch sneeuwt het soms. Wie nu en dan een oogje aan de hoge wolken waagt kan het zien. Op de grond is sneeuw in de zo mer niet mogelijk. Tenminste niet in ons land, wel in de bergen op 1000- 2000 meter hoogte of hoger. In de meimaand kan nog echte sneeuw vallen en op zijn vroegst ook al in oktober maar in de maanden juni, juli, augustus en september is nimmer sneeuw waargenomen. Soms wordt er een onbetrouwbare melding gedaan van sneeuw in ge noemde maanden, maar dit is een (ADVERTENTIE) g- - - -- f*" - h S' i|,.: - GORDIJNSTOFFEN iP««- tapijt o Sneeuwvalstrepen uit hoge zich oplossende wolken midden in de zomer. vergissing. Men heeft dan met hagel te doen. De vorstgrens ligt in de zomermaanden zo hoog, dat de sneeuw, die zich daarboven kan be vinden allang gesmolten is alvorens deze op de grond terechtkomt. Het moet in de zomermaanden plus september al bijzonder koud in de bovenlucht zijn wil de vorstgrens tot 1500 meter dalen. Onder deze om standigheden kan er op zeeniveau geen sneeuw vallen. Zelfs op Nederlands hoogste top bij Vaals, evenals in de Ardennen (600 meter hoogte) wordt in de zo mermaanden geen sneeuw gemeld. Met bagel is dit wel mogelijk. De hagelstenen vormen zich op grote hoogte en dezë stenen die op 8-10 km hoogte vrij dik zijn, smelten op hun reis door warmere lucht maar weinig. De eerste natte sneeuw wordt mogelijk wanneer de vorst grens in de dampkring boven ons daalt tot een ongeveer 500-800 meter en dat gebeurt in de zomer niet. De sneeuw die wij in de zomer soms kunnen zien valt uit hoge z.g. altocumulus-wolkjes, die dan meest al aan oplossing onderhevig zijn. On der deze wolkjes zijn dan duidelijke witte valstrepen waar te nemen. De ze neerslag is sneeuw, die men dan waarneemt op een hoogte van onge veer 6-8 km, waar het altijd (ook in de zomer) vriest. Deze sneeuwval- strepen hebben meestal een lengte van hoogstens een paar honderd me ter waarna deze sneeuw verdampt. Op sommige mooie zomeravonden is deze lichte sneeuwval op grotg hoogte duidelijk waar te nemen. Voor echte sneeuw in de zomer moet men naar de Alpen en dan ook alleen wanneer het zomerweer daar door een de pressie wordt verstoordwaarbij de vorstgrens soms even beneden de 2000 meter daalt. In zulke ongun stige omstandigheden valt er soms al op 1500 meter hoogte sneeuw. i

de Stem | 1968 | | pagina 13