II ering bereid mee te werken aan Moerdij k-pro j eet VS. voorbereid op hard onderhandelen ENQUETERECHT OOK VOOR WERKNEMERS I kamers bespraken shell-wen VERBREDING WATERWEGEN IN ONDERZOEK THOMASSEN: MOERDIJK KAN OP ONZE STEUN REKENEN Burgemeester van Hoek met verlof gestuurd Dutschke geopereerd Volclispert Vakbondssteun voor Melina Lynda Johnson verwacht baby Pleidooi voor goedkope melk Congregatie religieuzen „bezorgd5 over ons land f DAGBLAD VOOR ZEELAND i Zonnig VERBAZING WETSVOORSTEL MR. POLAK: Publikatiepliclit familie-n.v.'s Sancties tegen wanbeleid DELICT SANCTIES MERKWAARDIG „OVERLEG" engelse snijcaramels ^„JAARGANG No. 75814 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Nee.landia pireeteur: Dr. W A. J M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker iedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, J. van Hootegem, mr dr. A. J. I M. Mes, P. V M. Vercauteren, j v, 't Westende. jureau: Breda - Reigerstraat 16 I 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin «n Vaderland WOENDAG 15 MEI 1968 Mul Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rotterdam's burgemeester W. Thomassen Is vol lof over de Westbrabantse burgemeesters die tot Shell ge zegd hebben: „Kom maar naar Moerdijk, wij zullen alles doen om bet u naar de zin te maken!" In de wandelgangen van de Eer ste Kamer zei hij gisteren blij te zijn. dat in de discussie in de Tweede Kamer alle mogelijkhe den voor Shell zijn opengeble ven, ook de mogelijkheid Moer dijk. Rotterdam ziet graag dat Shell- Chemie zich in Moerdijk vestigt, zei hij, maar zou ook tevreden zijn wanneer Shell Zeeland ge kozen had. „Aan de Westerschel- de moeten de grote zeehavenin dustrieën komen", zei de Rot terdamse burgemeester, „maar Shell-Chemie is een typisch tus sengeval dat ook in Moerdijk kan zitten". Burgemeester Thomassen zei, dat Rotterdam niet alleen bereid is bij de realisering van het Moerdijkproject alle technische kennis en bijstand ter beschik king te stellen maar ook bestuur lijk wil bijspringen door zitting te nemen in het industrieschap. „Dat hoeft niet, maar als men ons zou vragen, ben ik bereid dat in de gemeenteraad voor te stellen", zei hij. Behalve door burgemeester Thomassen werd de discussie in de Tweede Kamer gisteren ook bijgewoond door de voorzitter yan het industrieschap Moerdijk, burgemeester H. Schaminée van Zevenbergen en de adviseur van het schap, drs. W. ICurstjens van het Brabantse E.T.I. Ook zij gin- Sen tevreden naar huis omdat Moerdijk na het kamerdebat vol op kanshebber blijft. Een pluim stak burgemeester Schaminée op de hoed van zijn collega van Ber- Sen op Zoom, die, na eerder ook naar Shell gelonkt te hebben, J'ch nu loyaal achter Moerdijk heeft opgesteld. De voorzitter van de Westbra- oantse K. v. K., dr. Smits van haesberghe noemde de toege legde samenwerking tussen de burgemeesters een belangrijke stan in de goede richting. Eerder op de dag had de bur gmeester van Breda het volgen de telegram naar de Tweede Ka mer gezonden. „Namens een beraad van 12 burgemeesters, die geheel West- wabant vertegenwoordigen, «nag ik uw aandacht voor de in dustriële ontwikkeling van dit sebied stop. De vestiging van een stuwende industrie is voor de Werkgelegenheid alhier nu en in toekomst dringend geboden, v °P'c laa£ voor de vestiging an Shell-Chemie aan de Moer- jpootst mogeliike aandacht van de kamer". Merkx. burge meester van Breda. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering is bereid tegemoet te komen aan de wens van de Shell om het industrieterrein bij Moerdijk bereikbaar te maken voor grotere schepen dan er nu kunnen komen. Zowel in de Tweede als in de Eerste Kanier is gisteren over het Moerdijk-project gesproken. In de Tweede Kamer zei Minister Schut (Ruimtelijke Ordening) dat Rijkswaterstaat de mogelijkheden om de scheepvaart op Moer dijk te verbeteren bestudeert en er daarbij van uitgaat dat de water huishouding in het Deltagebied niet in gevaar mag worden gebracht. Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) verklaarde dat gedacht wordt aan verbreding en verdieping van Het Spui of de Dordtse Kil, de bestaande vaarwegen dus. In de Eerste Kamer heeft senator J. L. F. Teljssen bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat inlichtingen gevraagd over het standpunt der regering ten aanzien van een nieuw kanaal tussen de Nieuwe Waterweg en het Hollandsch Diep. Minister Bakker antwoordt vandaag, In de Tweede Kamer werd de zaak aan de orde gesteld door de Zeeuwse afgevaardigde Westerhout (PvdA). Op zijn mondelinge vragen werd door tien kamerleden ingehaakt. Op de achtergrond van de discussie stond de vrees, dat de leefbaarheid in het Rijnmondgebied gevaar loopt en ook dat een grootscheepse indu strialisatie bij Moerdijk de beoogde industriële ontwikkeling langs de Westersehelde zal vertragen. De heer Westerhout kreeg van mi nister Schut de toezegging dat de stu dies die momenteel gaande zijn. be sproken zullen worden met het Over legorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland. Het eerste gesprek - over het groe ne boekje - zal in de eerste week van juni plaatsvinden. Gestudeerd wordt op rijksniveau onder meer over de uitbreiding van de Maasvlakte, over verlenging van de demarcatielijn tussen deze en het natuurgebied op Voorne-Putten, over het Rotterdamse plan om in het West- land de haven Rijnoord aan te leggen en over de bereikbaarheid van Moer dijk. De minister liet zich niet uit zijn tent lokken door afgevaardigde Jan sen (PPR), die stelde, dat studies in de toezegging aan de heer Wes terhout de vestiging van stuwende industrieën in West-Brabant niet in de weg mogen staan. Doelend op de plannen van Shell zei de bewindsman dat hij wilde wachten op wat in concrete op tafel komt, om dan te beslissen of op ver dere studie gewacht moet worden. De KVP'er Assmann kreeg van de bewindsman te horen dat hij en zijn collega's van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken, bereid zijn om over de Shell-affaire vertrou welijk te spreken met de vaste ka mercommissie voor economische za- ken. LYNDA BIRD op trouwdag WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat president Johnsons dochter Lynda die gehuwd is met de kapitein van de mariniers Charles „Chuck" Robb. in oktober haar eerste kind ver wacht. Lynda Johnson en kapitein Robb zijn op 9 december van het vorig jaar op het Witte Huis in de echt verbonden. Kapitein Robb dient op het ogenblik in Vietnam. De Nederlandse Vakcentrales hebben de Griekse zangeres Me lina Mercouri steun toegezegd in haar strijd voor de democratie in Griekenland en tegen de nu aan de macht zijnde junta. De actrice beloonde NVV-voor- zitter Kloos door hem vertrou welijk een arm (plus brede glim lach) te geven tijdens het gesprek in het gebouw van de vakbond. Weersverwachting, meegedeeld oor het K.N.M.I., geldig tot vanavond- Aanvankelijk zonnig, later enige ewolking. Geen verandering yan temperatuur. Morgen: zon op 4.44 uur; onder '"■30 uur. Maan op 0.59 uur; on ver 7.36 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Aan burgemees ter A. F. Hanssens van de gemeente Hoek, is met ingang van gisteren, 14 mei, voor onbepaalde tijd verlof ver leend. Dit houdt verband met een onder zoek door dé rijksrecherche naar de handel en wandel van de burgemees ter. Dit onderzoek is ingesteld op verzoek van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland. De heer Hanssens wordt verdacht van het plegen van een aantal laakbare handelingen in zijn functie als hoofd der gemeente. Hangende de procedure konden geen nadere mededelingen worden gedaan omtrent de aard van deze handelingen. Wethouder J. van der Peijl is met de waarneming van het burgemees tersambt bekleed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een pleidooi voor goedkopere melk heeft het Tweede- Kamerlid S. v. d. Ploeg voorgesteld de melkprijs met een dubbeltje te verlagen. De goedkope melk zou met een vetgehalte van 1.7 op de markt ge bracht dienen te worden. Daarnaast blijft de dure melk (de huidige prijs plus twee cent per liter), die per 2 juni verkocht gaat worden. Deze melk heeft een vetgehalte van 3.2 procent. De heer S. v. d. Ploeg heeft zijn voorstel in een motie aan de regering aangeboden. Hij heeft ook nog geopperd in een later stadium ondermelk en volle melk op de markt te brengen. De heer Van de Ploeg haakt daarbij in op een EEG-voorstel, dat waarschijn, lijk volgend jaar ingaat. Een Bureau Delta-ontwikkeling zou het onderlinge wantrouwen in de zeehavenclub moeten wegnemen. Burgemeester en wethouders van Rotterdam wil len wel aan de oprichting van zo'n bureau meewerken. Pag. 3. De rentabiliteit van de Neder landse dagbladen is in 1967 nog verder gedaald Pagina 7. Vijf vakbonden in de sector van de handel, aangesloten bij N.K.V., C.N.V. en N.V.V., zul- len wellicht gaan fuseren. Pa gina 9. De Kleine Slem staat vandaag op pagina 7. De doping-commissie van de vereniging voor sportgenees kunde vindt dat de overheid maatregelen moet treffen om de doping uit de sport te weren. Sportpagina. Pogingen van de PvdA en anderen om de bewindsman nu reeds en han gende de onderhandelingen met Shell tot duidelijker uitspraken te dwin gen, werden zo, conform Assmanns bedoelingen, getorpedeerd. In de wandelgangen sprak men er zijn verbazing over uit dat deze zaak aan de orde kwam bij afwezigheid van een sleutelfiguur als de minister van Economische Zaken. In de kamer zei minister Schut echter, dat de re gering huiverig is om het bedrijfsle ven in zijn expansie te belemmeren. Hij deelde ook mede dat hij een stu diegroep heeft ingesteld om te be kijken op welke wijze de bevolking meer bij het ruimtelijk beleid kan worden betrokken. (ZIE VERDER PAGINA 51 (Van onze redactie buitenland) PARIJS/WASHINGTON President Johnson verwacht „zeer harde onderhandelingen" in Parijs alvorens het tot een vreedzame oplossing van de oorlog in Vietnam kan komen. Dit zei de president gisteren in zijn eerste openbare verklaring over de onderhandelingen. WEST-BERLIJN (Reuter). De links-radicale studentenleider Rudi Dutschke, op wie 11 april een moord aanslag werd gepleegd, heeft maan dag weer een operatie ondergaan. Delen van zijn schedel die waren weggehaald, zijn weer op hun plaats gebracht. Professor Herbert Marcuse die Dutschke maandag bezocht, zei dat de studentenleider weer bijna „de oude" is. Vandaag om half elf begint in het hotel Majestic aan de Avenue Klé- ber de tweede zitting van Amerika nen en Noordvietnamezen. Gisteren zijn de delegaties niet bij een geweest. De Amerkiaanse onderhandelaar Averell Harriman zei gisteren dat hij met een microscoop de Noordvietna- mese openingsverklaring heeft beke ken omdat „wij toch een basis moe ten vinden om voort te gaan". Hij gaf te verstaan dat hij vandaag iets zou hebben te zeggen over zijn ideeën hoe voortgang bereikt kan worden. Harriman verbaasde zich erover dat de Noordvietnamese woordvoer der durft vol te houden dat er geen Noordvietnamese troepen in het zuiden zijn. Hem werd gevraagd of hij de kwestie zou aansnijden over het verstrekken van inlichtingen over de Amerikanen die door Noordvietnam worden gevangen gehouden. Onge veer 700 Amerikanen zijn als ver mist opgegeven en van ongeveer 200 van hen is bekend dat zij krijgsge vangen worden gehouden. Harriman zei dat als zich een gelegenheid zou voordoen hij zeker de kwestie van de krijgsgevangenen zou aansnijden. „Het zou zeker een gebaar van goe de wil zijn als de Noordvietnamezen de gevangenen zouden vrijlaten". Op de vraag hoe lang de onder handelingen zouden kunnen duren herinnerde Harriman er aan dat toen hij vijf jaar geleden met de Russen in Moskou had onderhan deld over een gedeeltelijk verbod op kernproeven hij had voorspeld dat de besprekingen ongeveer tien dagen zouden duren en dat zij ook op de tiende dag waren geëindigd. „Deze besprekingen zullen langer duren, maar ik zou geen tijdsduur willen noemen". Harriman en Thuy hebben gisteren ruggespraak gepleegd met hun re. gering, in afwachting van de be sprekingen van vandaag. Xuan Thuy heeft verklaard „een duidelijk en positief" antwoord van Harriman te willen of de Ameri kanen de bombardementen en alle oorlogshandelingen tegen het noorden zullen staken. Als de Amerkianen hiermee in stemmen, aldus Thuy, kunnen beide partijen doorgaan met „andere pro blemen van belang", m.a.w. verdere vredesvraagstukken. Als de Amerikanen evenwel wei geren, zo waarschuwde hij vervol gens is er geen vooruitgang moge lijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het reclit om een onderzoek te vragen naar het beleid en de gang van zaken in een onderneming wordt sterk uitgebreid. Dit enquêterecht wordt ook toegekend aan representatieve werknemersorganisaties. Ook alle besloten naamloze ven nootschappen vallen onder het en quêterecht. Een nieuw in te stellen ondernemingskamer krijgt bovendien het recht ingrijpende voorzieningen te treffen als er in een bedrijf van wanbeleid sprake is. Dit zijn de belangrijkste punten uit twee door minister Polak (justi tie) ingediende wetsontwerpen. Het eerste dwingt een aantal voorschrif ten af ten aanzien van inhoud, con trole en publikatie van jaarrekenin gen. Het tweede wetsontwerp regelt de herziening van het enquêterecht. Speciale maatregelen worden aan gekondigd ten aanzien van de beslo ten n.v.'s, waarvan het karakter de laatste tijd aan forse kritiek onderhe vig is geweest. Minister Polak stelt voor: De voorschriften omtrent de in houd van de jaarrekening van toepassing te verklaren onderzoek van de jaarrekening van grote besloten n.v.'s door een register-accountant voor te schrij ven. een voorlopige voorziening te treffen inzake de publikatieplicht van dergelijke grote n.v.'s. ook het reeds genoemde enquête recht vast te stellen. In zijn memorie van toelichting zet de minister uiteen, dat de onderne mingen door middel van de jaarreke ning een zodanig inzicht moeten ge ven, dat een verantwoord oordeel over de financiële positie kan worden gevormd. Het wetsontwerp keert zich hierbij tegen de zogenaamde stille en geheime resreves, omdat hierbij het beeld van de jaarrekening wordt ver troebeld. Minister Polak wil de verplichting van deze jaarrekening leggen op: Alle n.v.'s; de Boerenleenbanken, die niet coö peratief zijn. de coöperatieve verenigingen en de onderlinge waarborgmaatschappijen. Als een onderneming een bevel van de ondernemingskamer niet opvolgt, levert dit een economisch delict op. In zeer ernstige gevallen kan een economisch delict leiden tot onder- bewindstelling van een onderneming. Over het enquêterecht merkt mi nister Polak nog op, dat ook de coö peratieve verenigingen hieronder zul len vallen. Als bij een onderneming wanbeleid wordt geconstateerd kan de ondernemingskamer de volgende maatregelen treffen: 1. schorting of vernietiging van be sluiten 2. schorsing of ontslag van bestuur ders of commissarissen 3. tijdelijke aanstelling van be stuurders of commissarissen 4 ontbinding van de vennootschap. (ADVERTENTIE) GROTE MARKT 25 - BREDA (Van onze correspondent) ROME Zoals wij gisteren in en kele edities nog hebben kunnen mel den heeft de prefect van de congre gatie voor de religieuzen, kardinaal Antoniutti, 23 generaals van manne lijke orden en congregaties, die reli gieuzen in Nederland hebben, bij zich ontboden voor overleg. Dit heeft gis teren inmiddels plaatsgehad. Het onderwerp van bespreking is niet bekendgemaakt. Over het alge meen welingelichte kringen nemen aan, dat de crisis van het religieuze leven ter sprake is geweest en dat de kardinaal ingelicht wilde worden over de oplossingen, die in Neder land worden beproefd om uit de im passe te geraken. Met name over de vele experimenten zou de kardinaal nadere informaties verlangen. In hoeverre deze stap verband houdt met de door het pastoraal con cilie aangenomen motie, waarin werd aangedrongen op een grote decentra lisatie van het beleid in de religieuze gemeenschappen, en op het laten van ruimte voor een grotere pluriformi teit, was niet te achterhalen. Navraag bij het pastoraal instituut van de Nederlandse kerkprovincie wees uit, dat genoemde motie nog niet officiéél aan de Romeinse instanties is door gegeven. Dit sluit echter niet uit, dat de congregatie voor de religieu zen er langs eigen informatiekanalen reeds kennis van heeft genomen. Wij vernamen ook, dat er van een gesprek, van een uitwisseling van ideeën geen sprake is geweest, en dat de oversten alleen maar mochten luisteren en bovendien moesten zwij gen over alles wat de kardinaal te berde bracht. Dit feit kan tot gevol gen leiden die betreurenswaardig kunnen blijken en de ongewone vorm van dit bijeenroepen op dins dagmorgen kan een nieuwe koers betekenen van de H. Stoel ten aan zien van de kerk in Nederland. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 79 voor 63 niot duur wel heerlijk Examenvrees? Kalmeert! Mua-C-s. Maakt niet loom of slaperig! Verkrijgbaar bij H.H.Apothekersen Drogist»!»

de Stem | 1968 | | pagina 1