recreatieraad werkt aan rapport over kwalitatieve voorzieningen Meerjarenprogramma voor de recreatie zal worden herzien Echtpaar Colsen-de Caluwé vierde diamanten huwelijk T.R.O.S. „Piek-uur" komt in Lewedorp Kunstenaars uit Lewedorp maakten .moppen ,es gDupli-kaact MODERNE KEUKENS VAN isf- 't KEUKENCENTRUM NJ.H.C. wil accommodatie meer aanpassen aan deze tijd Geen subsidie voor Goes5 „Kasporgo'5 Natuurbescherming Bejaardenzorg loogwater wat an waar? VANDAAG ;nt MORGEN Meei nieuws uit stad en streek op pag. 3-5 Voordrachtsoefening in Vlissingen ZATERDAG 18 MEI Lootj I is aan u, Mevr. M. Mik-den Besten uit Leerdam Nog steeds stijgend aantal overnachtingen Remon Smet blij ft Voorstel G.S.: TOERISTEN Jacht gestrand bij Breskens Zuster J. N. Brugge (ADVERTENTIE) INTERNAAT „DE LA SALLE" Baarle-Nassau, tel. 04257 - 200 BRUGKLAS MAVO-HAVO Ulo-Mavo-opleiding voor jongen» o.l.v. Broeders v. d. Christelijk, Scholen. Vraagt Prospectus orgen, woensdag 15 mei answeert: 4.40 en 17.00 uur; «neuzen: 4.00 en 16.22 uur; issingen: 3.27 en 15.51 uur; emeldinge: 5.27 en 18.00 uur. JDELBURG leeshal: Kunstexpositie tiniatuur Walcheren, Molenwater' eopend van 9 tot 18 uur. Üksarehief 9.30—12 en 13.30—17 30 entoonstelling Spoorwegen in ZeelaaJ OOSTERZANDE 1 uur Premiekeuring stieren en ïmu. ■elijk fokvee 1968 AMSLAG uur Premiekeuring stieren en vrou 'elijk fokvee 1968 ou RTGENE tadswjjnkelder 14 uur 'ergadering waterschap N.-Beveland 8NEUZEN uxor 20 uur ,okkend havenkwartier 18 jaar TTENDIJKE lemeentehuis 20 uur Raadsvergadering ES andbouwcentrum Westwal 58: 10—12 n 14—16 uur Spreekuur Voorlichthgs- entrum Huishouding en gezin (teSf 1100-6440). TWERPEN lex The secret war of Harry Frier 1» j 0, 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 2130 mi: )deon A man for all seasons, al 2, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur athé Le petit baigneur, a.l. 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Rubens Custer of the West, a.i. 2, 15 en 21 uur imbassades In de hitte van de nacht 8 j.; 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur avoy H lga, 18 j. 2, 14, 16, 18, 20, 22 uur tuellin De getemde feeks a.l. 4, 16.25, 18.50 en 21.15 uur Rapitole Savage Gringo, 18 j. 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur iNS 20 uur De meeuw (Tsjechow) IKT 20 uur Horen en zien (Shaffer) IVO 20 uur Wiener Burgtheater met Einen Jux will er sich machen" UGGE Temlinc Wacht tot het donker wordt, jaar Iwart Huis De risico's van hef ytk, 8 jaar orum Volle zon, 18 j. lapitool De onbestrijdbare zwarte tid ier, 18 j. icala Bonnie en Clyde, 18 J. 'apitole Caroline Cherie, 18 j. Uajestic Geweld in Jericho, 18 j. 'iaza De tijger in de val, 18 J. lelect A man for all seasons, al. avoy Spanning in Griekenland, 18 J, 1TG 20 uur Genousia NIKLAAS den Vier meisjes maken een man, 18 Rentury De vijanden, 18 j. 'alaoe Bloed in het gebergte. 18 j. Icala Operazione commando, 18 J. ODELBURG 'leeshal Kunstexpositie Iiniatuur Walcheren, Molenwater: ge pend van 9 tot 18 uur tyksarchief 9.30-12 en 13.30-17 uur .entoonstelling Spoorwegen in Zeeland jchouwburg 20 uur Vestern Theatre Ballet o.l.v. Peter larrell 'ES itadhuis 19 uur Raadsvergadering .SDALE 0 uur Premiekeuring stieren en yrou- irelijk fokvee 1968 ITWERPEN lioscopen: Zie onder Vandaag UGGE tioscopen: Zie onder Vandaag NT tioscopen: Zie onder Vandaag i'TG 20 uur Genousia NIKLAAS lioscopen: Zie onder Vandaag 'ff EEWSTBEEK CTT/MM/NSEN-'-. 'fC ZTAL Pftppy WPfiffSCHl/WEM (Van onze correspondent) SLUISKIL Gisteren heeft het echtpaar Honoré Colsen-de Caluwé het diamanten huwelijksfeest gevierd. De heer Colsen is 82 jaar en zün vrouw 85. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid. Honoré Colsen woont in Sluiskil iedert zijn 20e jaar. Hij heeft grote bekendheid gekregen door zijn actie voor vrije veren in Zeeland. Hij leid de zelfs een protestmars naar Den Haag. Hij en zijn vrouw hebben al tijd in de Nieuwe Kerkstraat ge woond. Ondanks zijn drukke dage lijkse bezigheden heeft de heer Col sen altijd veel nevenfuncties gehad. Zo was hy een hele tijd van 1919 tot 1954 lid van de Terneuzense gemeenteraad. In die functie heeft hij vaak voor hete vuren gestaan. Al liepen de discussies nog zo hoog, hij was niet te vermurwen. Kwaad werd hij nooit. Wat hem niet via de ambte lijke molen lukte regelde hij, indien mogelijk, zelf. Heel wat mensen uit Sluiskil zullen zich nog het opschrift op een lichtmast herinneren dat luid de: „Door eigen kracht tot stand ge bracht," waarmee dan de aanleg van elektriciteit werd bedoeld. De heer Colsen houdt niet van de eindeloze vergaderingen. Zijn stand punt was, en is is nog: zelf de koo bij de horens vatten. Als voorzitter van de indertijd „kreunende" fanfare heeft hij dat bewezen. Alles was mo gelijk. Er werd terstond een fraaie kiosk gebouwd en door zijn activi teiten werd her en der aan concour sen en festivals deelgenomen De heer Colsen is geboren in Ter hole. Zijn vader was daar veearts Al sedert zijn prille jeugd was hij in de veehouderij en het slagers- bedrijf werkzaam. Ook nu heeft hij Na de H. Mis brachten schoolkin deren een zanghulde. nog dagelijks een dertigtal koeien te verzorgen. Mevrouw Colsen is ge boren te Westdorpe. Haar ouders woonden in een café op Driekwart Zij is altijd de stille figuur op de achtergrond geweest. Het echtpaar heeft drie zoons en intussen al weer vijf kleinkinderen. Op de drukbe zochte receptie in de namiddag moch ten zij vele gelukwensen in ontvangst nemen. De muziekvereniging, die onder zijn voorzitterschap bloeide, kon door gebrek aan muzikanten niet van de partij zijn. In haar plaats heeft de drumband zich van haar taak gekweten door enkele marsen ten gehore te brengen. Na het offi ciële gedeelte is het feest tot in de kleine uurtjes in gezellige sfeer voortgezet. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De voordrachts oefening van leerlingen van de heer A. J. Theunis, die in de muziek school van Vlissingen werd gehou den verschilde in die zin van andere soortgelijke avonden, dat er deze keer naast individueel pianospel ook groepsgewijs werd gewerkt. Dit kwam tot uiting in de zgn. Orff-groep, die met blokfluit- en dwarsfluitleerlingen versterkt een compositie van Pierre van Hauwe ten beste gaf. De heer Theunis, die Riet het Orffwerk zeer goed op de hoogte is en die de mogelijkheden ook in het buitenland heeft getoetst, voelt zich op dit gebied dan ook thuis fits geen ander. Het was voor een groot gedeelte nog een primaire aangelegenheid, met.stukjes van Dean van Zutphen n Galuzzi. Naast deze namen vond men ook een compositie van de eeuwse musicus Piet Broerse, die speciaal voor Paula Vos een „Vos- schreef. Jlelga Prinsen Hëndel in een gavotte van (Van een onzer verslaggeefsters) LEWEDORP Zaterdag 18 mei zullen in het verenigingsgebouw van Lewedorp opnamen worden gemaakt voor de T.R.O.S.-radioquiz „Piek uur". Drie plaatselijke verenigingen zullen gaan strijden om de inhoud van het T.R.O.S.-spaarvarken. Hoe vet die pot zal zijn, hangt af van de medewerking van supporters van de verenigingen, en van alle anderen, die naar „Piek-uur" toekomen. „Piek-uur" begint 's morgens om 11 uur en duurt tot half 1. Iedere ver eniging uit Lewedorp kan ervoor in schrijven. De 3 verenigingen, die in de quiz zullen meedoen, worden ge loot uit het totale aantal verenigin- ADVERTENTIE) q&O V0? V7\ gen, dat heeft ingeschreven. Geloot wordt vlak voordat de quiz begint. Iedereen, die daar zin in heeft kan de quiz bijwonen. Toegangskaarten en toegangsbewijzen komen er niet aan te pas. Bij de quiz draait alles hierom dat de bezoekers zoveel mogelijk lootjes kopen voor één gulden. Deze gulden komt in het varken. Wie een lootje trekt met daarop het woord „gram mofoonplaat", mag zelf voor de mi crofoon een plaat aankondigen. Deze aankondiging mag vergezeld gaan van de beste wensen voor wie ook. Er zijn ook lootjes waarop staat „uit de put". Het is namelijk zo dat wanneer één van de 3 verenigingen die meedoen aan de quiz geen ant woord kan geven op een vraag, deze vereniging is uitgeschakeld en de put ingaat. De kans om daar weer uit te komen is er, wanneer bijvoorbeeld een supoorter een lootje met „uit de put" heeft getrokken en dat papiertje aan de uitgeschakelde vereniging wil afstaan. Dan zijn er nog lootjes met „blan co" Wie zoiets trekt heeft pech ge had en kan op zijn minst nog eens een keer zijn „geluk" beproeven. Dui delijk is: hoe meer lootjes er worden verkocht, hoe vetter het varken! Dr inhoud is voor de vereniging, die de meeste punten weet te behalen. Bo vendien wordt het eindbedrag door de T.R.O.S. verdubbeld. De winnende vereniging loopt ech ter nog het risico dat er van het door de T.R.O.S. te verdubbelen bedrag 10 percent wordt afgetrokken. Dat ge beurt als er niet genoeg lootjes met „grammofoonplaat" worden ge trokken. Want dat zou betekenen dat er niet genoeg lootjes worden ver kocht en het varken maar magertjes blijft. Wie er met de pot vandoor zal gaan, zullen de quiz-bezoekers zater dagmorgen te weten komen. Wie niet naar „Piek-uur" toe gaat, zal toch precies aan de weet kunnen komen hoe het er in Lewedorp allemaal is toegegaan, als er op woensdagmorgen naar de radio wordt geluisterd. „Piek-uur" wordt elke woensdag uitgezonden van 2 minuten voor II tot 10 voor 12 via Hilversum II. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het meerjarenprogramma voor de recreatie, waarvan de verwezenlijking rond 200.miljoen zal vergen, zal worden herzien. De provinciale recreatieraad is daarmee bezig. Voorts werkt de recreatieraad aan een rapport over de kwalitatieve voorzieningen van de recreatie. Dit deelde gedeputeerde A. L. van Geesbergen, gisterochtend mede tij dens een bespreking met de staatsse cretaris van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. van de Poel. De bespreking vond plaats op uitnodiging van het provinciaal bestuur. Behalve vraagstukken rond de openluchtrecreatie en de natuur bescherming kwamen het kosten- vraagstuk bij de bejaardenzorg en de planning van bejaardentehuizen ter sprake. Na een welkomstwoord door de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, gaf de heer van Geesbergen, een overzicht van de huidige en toe komstige recreatiemogelijkheden in Zeeland. Hij wees daarbij o.a. op de snelle toeneming van het aantal toe ristische overnachtingen (1 miljoen in 1957, 5,4 miljoen in 1967) en op de stijgende belangstelling voor de z.g. dijkrecreatie. In Terneuzen (Otheen- se Kreek) en Vogelwaarde (De Vo gel) staan recreatie-objecten op pa pier of zijn in ontwikkeling. In Bres- kens is plaats voor een nieuwe jacht haven, waarvoor in overleg met het ministerie van economische zaken de finitieve plannen zijn opgesteld. Sint Annaland is in feite al toe aan zijn tweede jachthaven. Een tussen Vlis singen en Koudekerke ontworpen aantrekkelijk recreatiegebied kan we gens gebrek aan financiële middelen slechts moeizaam van de grond ko men. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor het zeer urgente vraagstuk van de riolering in de recreatiegebieden, met name Westerschouwen en Valke- nisse. Voor Westerschouwen belopen de investeringen 10,4 miljoen gulden. Er resteert nog een ongedekt tekort van 1,75 miljoen. Op korte termijn zal worden getracht tot een oplossing van het vraagstuk te komen. De realisering van het bagger- en eilandenplan in het Veerse Meer werd eveneens aan de orde gesteld. Hierbij werd gepleit voor een hoger subsidiepercentage. Een apart punt in de bespreking met de staatssecretaris ingeleid door de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van ged. staten vormde de pro blematiek rond de indijking van schorren te Waarde en Rilland-Bath in het kader van de noodzakelijke versterking van de waterkering. De Brede Watering van Zuid-Beveland en de Calamiteuze Zimmermanpolder hadden een concessie voor deze indij king (55 ha) aangevraagd. Nadat de voorgeschreven procedure ingevolge de wet van 14 juli 1904 op droogma kerijen en inpolderingen was toege past, dienden de Stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbe heer bezwaren in op grond van de overweging, dat door de aanleg van de nieuwe zeedijk een uit natuurwe tenschappelijk oogpunt interessant schorrengebied verloren zou gaan. Enige tijd later deelde de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening mee, dat hij overwoog te gen de onderneming bezwaar te ma ken. Ged. Staten zetten daarop uit een waarom naar hun oordeel de be langen, die door de aanleg van de dijk worden behartigd, prevaleren boven de belangen van de natuurbe scherming. Ook deelden zij mede, dat op verzoek van de minister van ver keer en waterstaat de onteigenings procedure tot verwerving van de no dige gronden reeds in gang was gezet. In februari j.l. ontving De Brede Watering een telefonische medede ling van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat de gevraagde con cessie niet zou worden verleend. De staatssecretaris deelde mee te zullen bevorderen, dat deze mededeling op korte termijn schriftelijk zal worden bevestigd. Het waterschap zal dan be slissen, of het al dan niet in beroep zal gaan. Van een aantal aspecten rondom de bejaardenzorg gaf de heer J. van den Bos, lid van ged. staten, een over zicht. Daarbij stelde hij vast, dat de toepassing van de provinciale veror dening op de bejaardenoorden ged. staten tot heden niet voor onoverko melijke moeilijkheden heeft geplaatst. In Zeeland staan nu 56 tehuizen onder provinciaal toezicht. De met dit toezicht gepaard gaande kosten worden voor 1968 geraamd op f 70.000 Omdat het kostenvraagstuk ook in andere provincies speelt, hebben de gezamenlijke provincies verzocht om (ADVERTENTIE) Prijswinnaar van 1500.- tn het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op eik Shell-Station. een verhoogde uitkering uit het pro vinciefonds. De heer Van den Bos verzocht de staatssecretaris dit ver zoek in overweging te nemen. Aandacht werd ook gevraagd voor het vraagstuk der kosten, verbonden aan het treffen van tijdelijke voor zieningen aan bejaardentehuizen. Reeds eerder verzochten ged. staten van Zeeland deze voor rijksrekening te nemen. De heer Van den Bos ging ook in op enkele kanten van de planning van bejaardenoorden. Daarbij wees hij op het werk der planningscom missie bejaardenhuirvesting, op het toenemende streven van elke ge meente naar een bejaardentehuis bin nen de eigen grenzen, op het feit, dat de verzorgingsprijzen van nieuwe te huizen die van bestaande tehuizen belangrijk te boven gaan, en op een recent onderzoek, waaruit bleek, dat 42 procent van de thans in de Zeeuw se tehuizen verblijvende bejaarden voor de verzorging in de tehuizen een beroep moet doen op de algemene bijstandswet. De staatssecretaris deelde mede, dat hij binnenkort over een aantal ur gente problemen rond de bejaarden zorg een bespreking hoopt te arran geren met de colleges van ged. staten in de diverse provincies. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De Nederlandse Jeugdherbergencentrale heeft drin gend behoefte aan meer subsidie. Anders is het voor deze instelling onmogelijk de noodzakelijke verbe tering en uitbreiding van het jeugd- herbergeimet te realiseren. In december j.l. werd de jaarlijk se subsidie verhoogd van f 150.000,- t»t f 450.000,-. Dit is echter niet ge- néeg, zo blijkt uit het jaarverslag over 1967 van de N.J.H.C. Te meer daar betrekking van de jeugdherber gen in het Nationale Plan voor de Jeugdservice, opgesteld door een door minister Vrolijk ingestelde com missie tot onderzoek van de moge lijkheden van een wettelijke rege ling voor de subsidiëring van de jeugdvorming, extra-eisen aan de jeugdherbergen zal stellen. In 1967 werden in de Nederlandse jeugdherbergen ruim een half mil joen overnachtingen gemaakt, waar van 220.000 door buitenlanders De Amsterdamse jeugdherberg Stads- doelen noteerde er hiervan ruim vijftigduizend. Mede als gevolg van de verbeterde accommodatie steeg het aantal overnachtingen in de jeugdherberg Vlissingen van 7.074 in 1966 tot 12.745 in 1967. Het aantal buitenlandse bezoekers steeg in ver houding niet noemenswaard: van 3.222 naar 3.977. In Domburg steeg het totaal be zoek van 13.003 in 1966 naar 14.387 vorig jaar (buitenlanders van 7.072 naar 7.284); in Bergen op Zoom van 6.755 naar 7.929 (buitenlanders 2.349 in 1967) en 2.489 in 1968); in Chaam daalde het aantal overnach tingen van 10.573 tot 10.285 (buiten landers in 196 81.290 en in 1967 1.388); Axel geeft een kleine stijging te zien van 7.299 naar 7.582. Het aantal buitenlanders daalde hier van 6.084 naar 5.386. Van de acht landen die meer dan 500.000 overnachtingen registreerden staat Nederland op de zevende plaats met 2,8 procent van het wereldto taal. Duitsland staat met 40,2 pro cent op de eerste plaats. Opvallend is dat het bezoek in de maand augustus terugloopt. Hetzelf de geldt voor het aantal overnach tingen dat Duitse gasten in de Ne derlandse jeugdherbergen boeken. Dit is een gevolg van de vakantiepoli- tiek. Steeds meer meisjes gaan ook gebruik maken van de Nederlandse jeugdherbergen. Vorig jaar waren dat er 237.386. Het aantal jongens was toen 280.963. Van de buitenlanders die in Ne derlandse jeugdherbergen logeerden, staan de Duitsers (80.885) op de eer ste plaats, gevolgd door de Engelsen (24.682), de Fransen (19.775) en de Amerikanen (15.060). (Van onze sportcorrespondent) ST. JANSTEEN. De voetballer Remon Smet van de V.V. Steen die voor één jaar met optif was afge staan aan S.K. Beveren is nu defini tief door deze vereniging aangekocht. S.K. Beveren speelt in de hoogste af deling van de Belgische Voetbal bond. (Van onze correspondent) Lewedorp Donderdag zal er in Terneuzen een vrachtwagen aankomen met een merkwaardi ge vracht drie houten bouwwer ken en drie houten sculpturen, al les zwart geteerd. Het zijn schep pingen van Gerrit Dekker (25) en Ben d'Armagnac (28), twee Lewedorpse kunstenaars, die er uitzien als bouwvakkers. Ze hebben zich teruggetrokken in een huisje aan de Nieuwe Kraaijert- sedijk, dat in uitgestrekt polderland ligt, ver weg van de bewoonde we reld. De houten bouwwerken zijn huisjes op palen, die in de tuin ach ter hun huis in elkaar getimmerd zijn. Je kunt er in gaan zitten om te mediteren, om moeilijke woorden uit je hoofd te leren of om zo maar wat naar buiten te kijken door de luiken. De huisjes en de sculpturen, die de makers zelf „moppen" noemen, zullen aan de invalsweg in het oude centrum van Terneuzen worden ge plaatst. Ze horen bij een expositie (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Gedeputeerde staten van Zeeland zullen provinciale staten voorstellen niet in te gaan op het verzoek om subsidie van de volks dansgroep van „Kasporgo" in Goes. „Kasporgo" heeft, zoals bekend, een uitadogiging gehad voor deelname aan een internationaal dansfeest de ze zomer in Turkije. De heer C. W. Vervest, voorzitter en secretaris van „Kasporgo" heeft uitgerekend dat al leen de reis naar Turkije voor een groep van 30 personen al bijna 6500 gulden gaat kosten. Daarbij komen nog de kosten voor het huren van een slaapcouchette en een doorreis- visum. De heer Vervest wijst er in zijn subsidieverzoek op dat het aannemen van de uitnodiging uit Turkije af hangt van de beslising van de staten. Gedeputeerde staten zijn echter van mening dat de reis van „Kasporgo" naar Turkije niet -:an worden be schouwd als een representatieve aan gelegenheid van provinciaal Zeeuws belang. Op grond hiervan is volgens g.s. een toekenning van subsidie, zo als die wordt gevraagd, niet gewet tigd. „Kasporgo" verozekt om een reissubsidie van 10 procent. Verder vinden g.s. dat de provincie zich niet kan inlaten met dergelijke subsidieverzoeken, gelet op de daar uit voortvloeiende consequenties ten aanzien van al die organisaties die internationale contakten willen be vorderen. G.s. wijzen er in hun afwijzende voorstel wel op dat nu niet moet wor den geconcludeerd dat bij het college geen waardering zou zijn voor het werk dat organisaties als „Kasporgo" verrichten. Het lijkt het college wen selijk dat in de toekomst een soort waarderingssubsidie in het leven wordt geroepen. G.s. willen hierop terugkomen, wanneer de provinciale begroting voor 1969 wordt ingediend. die vroeger werk van beide kunste naars in Galerie J 34, die op 18 mei door dr. P. K. van Dalen, directeur van het Zeeuwse Museum te Middel burg zal worden geopend. Gerrit en Ben hebben de „moppen" aan het museum geschonken. In Galerie J 34 zullen etsen en prenten hangen, die getuigen van alle veranderingen, die de verhuizing van Amsterdam naar Lewedorp voor Ben en zijn vrouw Joke en voor Gerrit en Marijke met zich mee gebracht heeft. Toen Ben en Gerrit veertien maan den geleden Lewedorp ontdekten hebben zij ook de stranden ontdekt. Wat zij vonden sleepten zij mee naar huis; luiken, loopplanken, schotten en balken, kurk en zeewier. Zij ge bruikten dit materiaal om het te be werken of om er etsen op te timme ren en ook om er hun woningen mee in te richten. Op de etsen staan teksten zoals op de etsen van him leermeester Anton Heyboer. „Voor ons de eenzaamheid" en „Voor mij elke dag de rust hierdoor de geestelijke vernieuwing". Ben zou dit in Amsterdam niet hebben kun nen schrijven. Maar aan het naden ken over de kunstenaar en de com municatie met de maatschappij kwam een eind. Ze stonden er zelf niet meer achter. Daarom besloten ze te gaan doen wat ze fijn vonden. Tim meren in de buitenlucht, dat was het! Zo begonnen Ben en Gerrit met het verwerken van karrevrachten sloophout zonder te weten waarom precies en voor wie. De Lewedorpers en de toeristen die langs kwamen hebben verwon derd gekeken naar de huisjes in aan bouw en naar Ben en Gerrit, die vaardig de teerkwast hanteerden. „Het leek op zondagen wel een ker mis. Allerlei mensen stopten om even te kijken", vertelt Gerrit. De Lewedorpers kennen hen als harde werkers, al begrijpen zij niet precies waaraan ze werken. Ze weten het zelf amper. „Waar het op uitloopt weten we niet. We zouden wel een heel dorp van die huisjes willen bouwen". Over de mogelijkheid dat die huisjes niet veel zullen opbren gen, maken zij zich geen zorgen. Zolang zij eikaars compagnon zijn is er altijd eten op tafel gekomen. (Van onze correspondent) BRESKENS. Het Belgische jacht Deogane, afkomstig uit Brus sel en varende van Terneuzen naar Breskens waar het de thuishaven heeft, is gisteravond op een zand plaat gevaren. De reddingboot Java- zee uit Breskens is uitgevaren om assistentie te verlenen, doch kon het jacht waarop zich een man be vindt, niet vlot krijgen. Vannacht om twaalf uur is nog maals een poging, ondernomen het jacht de haven van Breskens binnen te brengen. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend of deze poging succes heeft gehad. (ADVERTENTIE) Baroniélaan 59, Breda „DE verpleegstersdag kom l steeds meer in de belangstelling te staan. De laatste jaren wordt er veel meer over geschreven dan vroeger. Het heeft nu al in de kranten en tijd schriften gestaan", vertelt zuster J. Brugge, adjunct-directrice van het Julianaziekenhuis in Terneuzen. Zij heeft de dag van de verpleging al gekend tijdens haar opleiding in het vroegere ziekenhuis aan de Axelse- straat. Zondag was het verpleegsters- dag „OP die dag herdenken we Florence Nightingale, die veel gedaan heeft in de Krim-oorlog. Iedereen kent dat verhaal wel. De vooropleiding zorgde zondag voor iets extra's voor de pa tiënten. Ds. Keiling, Nederlands her vormd predikant in Biervliet, kwam in het ziekenhuis een dienst houden, die in het teken van de verpleging stond. Het bezoek dat 's middags kwam kon deze dienst ook bijwonen. Daarna kwamen de verpleegsters en het bezoek bij elkaar om, nog gezel lig een kopje koffie te drinken. Ieder ziekenhuis doet dat weer anders". DE dag van de verpleging valt samen met moederdag. Een landelijke or ganisatie houdt de herinnering aan zuster Nightingale levend en maakt daarmee wat reclame voor het beroep van verpleegster. „ER is in het hele land een tekort aan verpleegsters. Dat komt doordat je in dit beroep sterk gebonden bent. Op een kantoor is het heel anders. Daar ben je om vijf uur klaar, maar in een Ziekenhuis heb je avond-, nacht- en dagdiensten, leder ziekenhuis heeft zijn part time-verpleegsters, maar de vaste staf bestaat uit ongehuwde ver pleegsters. Van de part time-ver pleegsters zijn de meesten gehuwd." VOOR hen en voor de mensen, die verpleegd worden is 12 mei een by- zondere dag. „Je moet het op die dag vieren, anders heeft het geen zin", vindt zuster Brugge. Verpleeg stersdag wordt in vrijwet, alle zieken huizen gevierd. In het Sluiskilse zie kenhuis St.-Elisabeth op 25 mei, in het Oostburgse St. Antoniuszieken- huis a.s. donderdag. Het Oostburgse St.-Liduinaziekenhuis maakte er gis teren een gezellige dag van.

de Stem | 1968 | | pagina 3