11 Ma* STANDPUNTEN NOG GEEN STREEP NADER TOT ELKAAR West-Brabant presenteert zich aan Shell lijf iy mil Eerste V.S.-voorstellen voor Thuy onaanvaardbaar SFEERCORRECT EN ZAKELIJK tweede keer overvallen ssrde rand van eenze- Regering zwijgt over loon □Dupli-kaat Geen geweld bij grote betoging in Parijs DAGBLAD VOOR ZEELAND DUIDELIJKE UITSPRAKEN OP BURGEMEESTERSCONFERENTIE FBI op onderzoek Vermoorde man in Mexico zou ken op King's moordenaar In Herenthals: VROUW VOOR Hinder door staking PATER KRIJGT NIEUW HART A ND A AG IN Onderzoek stoffelijke resten in Den Haag; afgesloten Afnemende wind Veteranen in Alkmaar op t.v. boterpalmiers Eensgezind Woonklimaat Informatiecentrum socks of standing ]08e JAARGANG No. 25813 Voor God, Koningin en Vaderland yitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C J. van Hootegem, mr, dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauteren, J. v. 't Westende. joreau: Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DINSDAG 14 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Posf-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - De eerste officiële onderhandelingen in Ho tel Majestic aan de Avenue Kléber tussen Amerikanen en Vietnamezen hebben maandag ondanks de algemene slaking van half elf tot half een geduurd. De Noord- vietnamees Thuy sprak het eerst, daarna kwam Averell Hamman aan het woord. Hierop volgde nog een kort antwoord van Thuy. De twee standpunten zijn geen streep tot elkaar gekomen. TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Westbrabantse gemeenten staan klaar om het chemisch bedrijf te ontvangen, dat Shell mogelijk bij, Moerdijk gaat stichten. Zij willen al het mogelijke doen om het Sliell naar de zin te maken. Terwijl in Parijs de onderhandelaars elkaar glimlachend begroetten woedde in Vietnam de strijd voort. In Saigon en gisteren plotseling ook weer in het toch al zo zwaar gehavende Hué. Het gezicht van deze nauwelijks zestienjarige Zuidvietnamese „soldaat" spreekt boekdelen. Het toont hoe nodig het is dat er in Parijs resultaten worden geboekt. MEXICO (AFP) Twee agenten van de Amerikaanse federale re cherche (FBI) zijn naar de Mexicaan se stad Acapulco gereisd om te trach ten de identiteit vast te stellen van een man die op een stil strand in de omgeving vermoord is gevonden. Diens signalement stemt gedeeltelijk overeen met dat van James Ray, ge vocht als de moordenaar van ds. Mar tin Luther King. Het bericht over de vondst ver scheen het eerst in het Mexicaanse blad El Universal. Volgens dit blad "as het lichaam onder het zand ge vonden en ontdekt dank zij een bordje met een pijl, die de plaats oangaf met het woord „Hier". In do buurt zouden lege flessen zijn gevonden met de vingerafdrukken van de dode. ,De huisbewaarder van een nabu- vge villa had een dag of zes geleden mensen uit een witte auto met een texaans nummerbord zien afdalen naar het strand. Na de vondst herin nerde hij zich dat het slachtoffer met zijn korte broek daar ook bij ge weest was. Een arts heeft verklaard at de man eerst mishandeld is en en een kogel in het voorhoofd heeft gekregen. Wat de een aanval noemt, noemt de ander verdediging en omge keerd. De Amerikanen hebben voorgesteld van de gedemilitariseer- Ide zone voorlopig een bufferstaat te maken, als bewijs van goede wil en redelijkheid. Daarna zouden beide partijen hun troepen kunnen terugtrekken mits Noord-Vietnam zich onthoudt van infiltratie in Zuid-Vietnam. Amerika verklaarde zich bereid geheel Zuidoost- Azië economisch en sociaal hulp te verlenen. Thuy liet in zijn ant- I woord weten dat hij die voorstellen volstrekt onaannemelijk achtte. De persconferentie bij de Vietna mezen was meer schilderachtig dan informatief. Precies twee uur kwa men de vier Vietnamezen binnen: een officiële woordvoerder, een tolk die in het Frans vertaalde en twee bijzitters die hun mond niet open deden. De woordvoerder sprak in het Vietnamees, waar geen sterveling een woord van verstond. Het was nogal rumoerig in het begin, want de microfoons werkten niet bijster goed. De Vietnamezen hebben geen harde stemmen en de cineasten maakten lawaai met het snorren van hun camera's. Een verzoek van de journalisten om eerst de fotografen en cineasten gelegenheid te geven hun werk te doen en hen daarna te laten vertrekken, werd genegeerd. De vier achter de groene tafel waren veel te blij vlak voor de lenzen en microfoons van de wereldstations te zitten. De vier Vietnamezen doen alles om zich in Parijs zo populair mogelijk te maken. Zij waren de beminnelijkheid zelf, en vertelden over het schilderij in de conferentiezaal, waar men mooie vogeltjes en papegaaislangen en ook een degen op zag. Hun hoffe lijkheid voor de vrouwelijke journa listen ging zelfs zo ver, dat zij die bij het stellen van vragen met een breed handgebaar de voorkeur gaven boven de mannen. De woordvoerder noemde ons allen zijn beste vrien den en streek De Gaulle nog eens extra onder de kin omdat die de oor log in Vietnam een „verachtelijke oorlog" had genoemd. Ook voor de Amerikanen in de conferentiezaal van Hotel Majestic waren de Viet namezen ondanks hun felle requisi toir hoffelijk geweest. Want toen zij van tafel opstonden, had Thuy Har- riman een hand gegeven en gezegd dat hij hem een goede gezondheid toewenste om de vredesbesprekingen tot een goed einde te brengen. Maar bij de vier in de perszaal was de objectiviteit ver te zoeken. Uit hun mond hoorde men niets over het voorstel van Harriman om als eerste bewijs van goede wil de gedemili tariseerde zone tot een bufferstaat te maken en daarna verder te praten. Om dat te horen moesten de journa listen naar de Amerikaanse ambas sade bij de Place de la Concorde. Nguyen Thanh Le, de woordvoer der, las in zijn moedertaal zin voor zin de rede voor die zijn baas Thuy 's morgens in Hotel Majestic had ge houden. De tolk Phuong vertaalde iedere zin in behoorlijk Frans, af en toe naar een woord zoekend. Thuy had van Harriman het onvoorwaar delijk staken van de bombardemen ten verlangd. Want het waren vol gens hem de Amerikanen die met de agressie waren begonnen en wat de Noordvietnamezen deden was niet anders dan zelfverdediging. De Ame rikanen beschuldigden zij van „mon sterachtige misdaden" tegen het Vietnamese volk. Veroordeeld door de openbare mening in de wereld, door een deel van de openbare me ning in Amerika zelf, door de Ame rikaanse negers en door het „inter nationaal gerechtshof" (het zoge naamde Vietnam-tribunaal) onder leiding van Bertrand Russrli. On danks de onderhandelingen regent (ZIE OOK PAGINA 7) (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw Ph. 'il' GVan t,e Sanae uit Herentals, D 15 maart het slachtoffer was W r.oofoverval, is opnieuw in womng overvallen. Een nog messet'1 gebleven man bracht haar messteken toe in arm en dijbeen. straot'®6 week werd de vrouw op wilrh-r aan®esPr°ken door een haar haar 6etmde man, die haar aanried de n,,? ïÊems over de dader van ken ~rval.°P 15 maart in te trek- gebeuren Z°U W3t mSt sinistere voorspelling Is veiliiviivf11 ft de Politic speciale Kffidsmaatregelen Michiels getroffen. D, vree?t01!We( nanslagen op haar leven voor mevr. De vrouw zelf. PARIJS (AFP/DPA/Reuter) Een op 100.000 geschatte menigte de monstranten is gisteren door de Franse hoofdstad getrokken als pro test tegen het „ruwe optreden" van de Parijse politie bij de studenten onlusten van vorige week. Noch bij het uitgangspunt van de twee op tochten op de rechter Seine-oever, noch in het Quartier Latin was po litie te zien. Zowel de studenten als de vak bondsleden die uit solidariteit aan de mars meededen, streefden er duide lijk naar incidenten te voorkomen. De ordedienst van de betogers zelf zorgde voor een ordelijk verloop van de marsen. De afwezigheid van po litie wordt gezien als een streven van de overheid de gemoederen niet nog meer in beroering te brengen. Studenten en arbeiders hielden een spandoek van tien meter lengte omhoog met de woorden „Studenten, leraren en arbeiders te zamen". An dere spandoeken kritiseerden het op treden van de politie. Men zong de internationale. Ook klonk de uitroep „De Gaulle moordenaar". De vakvereniging van politieperso neel heeft zich in een verklaring te gen de verwijten gekeerd die de stu denten hebben geuit. Zij wijst er op, dat er onder de politiemannen 650 gewonden zijn gevallen. Als gevolg van de voor het gehele land afgekondigde staking van 24 uur hebben naar schatting tien mil joen mensen niet gewerkt. Bij de Parijse metro reed ongeveer de helft van de treinen. Het vervoer was gratis, want kaartjesknippers waren er niet. De busdiensten werden voot een derde deel gereden. Het lucht verkeer was ontwricht, o.m. door ge brek aan personeel op de verkeers torens. 200 militaire vrachtwagens waren ingeschakeld voor het vervoer van arbeiders, maar vele bedrijven hadden gesloten. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS In een Parijs ziekenhuis is onder leiding van professor Char les Dubost zondagmiddag in alle stil te weer een hart overgeplant. Het is de derde harttransplantatie in Frank rijk en de veertiende in de wereld. De patiënt is de 55-jarige domini caner priester Damien Boulogne uit Marseille, die al een jaar lang aan een zeer ernstige hartkwaal leed, waardoor hij van de ene op de andere dag zou kunnen sterven. Gisteravond maakte pater Boulogne het „uitste kend". De geestelijke had zelf om de operatie gevraagd- Al een week lag hij in het ziekenhuis Broussais van Parijs te wachten op een hart van een donor. Laatstgenoemde was een man van 37 jaar, om het leven ge komen door een hersenbloeding. Hij lag al twee dagen in een toestand van volkomen bewusteloosheid en was niet meer te redden. Twee vorige hartoverplantingen in Frankrijk, een in Parijs en een in Montpellier zijn mislukt. Beide pa tiënten stierven. PARIJS: De leider van de Noord- vietnamese delegatie bij de Parijse conferentie, Xoean Thoei (3e van links) met de leden van zijn delega tie, gefotografeerd met de Ameri kaan Averell Harriman en Cyrus Vance (rechts) voor de aanvang van de besprekingen, maandagochtend. DEN HAAG (ANP) Het onder zoek van de officier van justitie in Den Haag naar aanleiding van het vinden van stoffelijke resten op het terrein van de Scheveningse straf gevangenis, is thans afgesloten. Het heeft niet veel meer opgeleverd dan dat het hoogstwaarschijnlijk de res ten zijn van Duitse militairen, die kort voor of na de bevrijding door Duitsers in 1945 werden geliquideerd. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt en op enkele plaatsen regen. Afnemende wind. Morgen: zon op 4.46 uur; onder 20.28 uur. Maan onder 6.22 uur. Zeeland gaat zijn meerjaren plan voor de recreatie herzien. Pagina 3. Voor een tientje mag je niet voederen, je wagen niet uit, geen huisdieren meenemen, niet links parkeren, niet claxon neren en per gratie Gods ook nog naar de leeuwen kijken. Pagina 9. Ageeth Scherphuis en Philip Bloemendal willen, na twee jaar Monitor gepresenteerd te hebben, ook wel eens thuis zijn op zondagmiddag. BTV-pagina. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de invoering van een nieuwe opzet voor telefoon tarieven. Pagina 7. Gewichtheffer Piet van der Kruk heeft kritiek op zijn bond. Sportpagina. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering zai pas tegen het einde van deze week de beslissing bekendmaken, die zij gisteren ten aanzien van de loon politieke situatie heeft genomen. Meer dan vier uur duurde gistermid dag de vergadering van de minister raad aan het einde waarvan de be windslieden zeer zwijgzaam vertrok ken. Vice-minister-presiident dr. H. Wit- teveen, verklaarde ons, dat er wel enkele besluiten waren genomen, maar dat deze nog nader moeten worden uitgewerkt in een nota aan de Tweede Kamer. In deze nota zal de hele situatie onder de loep worden genomen. Medebepalend voor de late publikatie van de nota is de omstandigheid dat minister-president De Jong pas woensdag terugkeert van zijn bezoek aan de West. Ook de premier zal inspraak wil len hebben op de uiteindelijke tekst van de nota. Dr. Witteveen gaf ons wel de verzekering, dat in de be sluiten die maandag werden geno men, geen wijzigingen meer zullen komen. Hij weigerde ook maar een indicatie te geven van de richting, waarin deze besluiten gaan. In poli tiek Den Haag wordt verwacht, dat de Tweede Kamer zo spoedig moge lijk na het verschijnen van de loon- nota een debat met het kabinet re- over zal verlangen. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Op zaterdag 25 mei om 17.00 uur zal de AVRO een directe t.v.-reportage uitzenden van de wedstrijd Nederland - Engeland voor oud-internationals in Alkmaar. Indien de finale om de Europa cup voor bekerwinnaars (Hamburg - Milan) op Hemelvaartsdag in een ge lijk spel zou eindigen, dan wordt de replay van deze wedstrijd ook op 25 mei door de t.v. uitgezonden. Er be staat een kans dat de twee wedstrij den samenvallen. De Europese cupfinale op zaterdag 27 juni wordt eveneens uitgezonden, hetzij 's avonds door de AVRO, hetzij 's middags in een directe uitzending door de NTS. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 115 voor 99 Die slag is aanu, Mijnh. C. Heebink uit Utrecht. Prijswinnaar van f'500,* in het boeiende Shell Dupli-kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Deze duidelijke uitspraak is het resultaat van het overleg van twaalf burgemeesters, dat gisteren op ini tiatief van de Bredase burgemeester ir. W. Merkx in het stadhuis van Breda heeft plaatsgevonden. Ir. Merkx noemde het beraad na afloop „enthousiast, constructief en realis tisch". Deelgenomen aan het overleg heb ben de burgemeesters van Bergen op Zoom, Breda, Roosendaal, Ruc- phen, Etten-Leur, Oosterhout, Ze venbergen, Klundert, Hooge en La ge Zwaluwe, Steenbergen, Made en Woensdrecht. Deze gemeenten vor men samen het bestuur van de stichting Welvaartsbevordering West- Brabant-oude-stijl. Met een voor West-Brabant onge kende eensgezindheid werden de volgende drie conclusies geformu leerd: 1. Mede vanwege het tekort aan werkgelegenheid in West-Brabant wordt de vestiging van stuwende industrieën te Moerdijk van harte toegejuicht, in het bijzonder die van Shell-Chemie. 2. Het industrieschap Moerdijk i.o. (tot nog toe een zaak van de zoge noemde Zekluza-gemeenten: Zeven bergen, Klundert, Hooge en Lage Zwaluwe) zal met andere gemeen ten worden uitgebreid. Algemeen werd de betekenis van het Moerdijk project voor overig West-Brabant onderkend. 3. Men is bereid een duidelijke functieverdeling en zo groot moge lijke samenwerking tot stand te brengen tussen de naamloze ven nootschap die het vliegveld Seppe beheert, en de n.v. die de luchtha ven Woensdrecht wil gaan exploite ren, zodra deze door Defensie zal zijn afgestoten. Deze conclusies zullen ter kennis gebracht worden van de directie van Shell, van de ministers van Econo mische Zaken, Verkeer en Water staat, en Defensie, van de voorzit ters van de Eerste en Tweede Ka mer, van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en van de overi ge Westbrabantse gemeenten. Met Shell heeft men tot nog toe geen contact gehad, evenmin als met het provinciaal bestuur. „Veel nieuwe argumenten vóór Moerdijk kunnen wij niet aandra gen", zei burgemeester Merkx, „maar het is al belangrijk dat we met z'n allen achter Moerdijk staan en ook bereid zijn de consequenties van een eventuele vestiging daar te aanvaar den". Hij wees nog eens op de gun stige ligging van Moerdijk, dicht bij de Shell-raffinaderijen te Rotter dam, op het gunstige woonklimaat in West-Brabant en op het feit dat er voorshands geen bezwaren van lucht verontreiniging zijn. Hij sprak van „een ideaal vestigingsklimaat". Ook de Bergen op Zoomse burge meester drs. L. van de Laar heeft zich vóór Moerdijk uitgesproken, hoewel hij Shell en dergelijke bedrij ven graag gevestigd zou zien bij zijn eigen Theodorushaven. Als de keus echter Moerdijk of Antwerpen is, is het ook voor Bergen op Zoom niet moeilijk: dan moet het Moerdijk zijn. Binnen een maand hoopt burge meester Merkx de zaak te kunnen voorleggen in het overleg- en infor matiecentrum W elvaartsbevordering West-Brabant (WEB), de plaatsver vanger van de oude WEB. Ir. Merkx achtte meedenken van heel West- Brabant van groot belang. „Wij zijn maar burgemeesters", zei hij, „de gedachten zullen wortel moeten schie ten in de colleges van b. en w. en de gemeenteraden". MM ocH -4: L. A

de Stem | 1968 | | pagina 1