der me Kans op vrede Midden-Oosten steeds kleiner Vluchten in Saigon VANDAAG VOORVERKIEZINGEN IN NEBRASKA EN W. VIRGINIA Voor u 31/2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Razak collecteert in Europa voor Maleisië HDtipli-kaaGt BTuivtói Hoessein waarschuwt: W eddeverhoging voor wethouders van grote steden OPLICHTINGEN VAN MAN UIT AERDENHOUT OPGEHELDERD Vietcong valt Hué aan met geschut UNILEVER N.V. OPTIMISTISCH Zeist verliest tweede geding tegen VARA In zweefvliegtuig de Atlantische Oceaan over Y.V.D. kritiseert P.v.d.A. over 1-mei betoging Overleg V.S. N. Vietnam PORTABLE Telefoneren in omgeving goedkoper de bank waar ook zich thuis voelt pen van deze praktische, service? Als u een bankre- kuntu Betaalpas en Betaal- htstreeks aanvragen. Hebt rekening? Waarom zo;u u er enen? Dat is immers snel eens binnen bij een bank dag 16 mei a.s. ibel- Antiek- en >edelveiling ronaats Gebouw" "hfbjii dat alleen 0u£\ Jante hoe heb Je dat blaat- k Aanvang febr. '69 LIBANON NASSER Drie bontmantels uit twee winkels gestolen Dienstplicht voor gewetensbezwaarden 3 maanden korter Vice-premier nu in ons land Gebrek Plan Die slag is aanu, IVlijnli. W. N. M. Koferis DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 MEI 1968 tl ^3o| fVwA^WU»**^ ilAfcTS -i it v N T t E uur n.m. en 's avonds 6.30 in ITRAAT TERNEUZEN otaris Mr. F. Barbe, aldaar 1INSDAG 14 mei a.s. van 10 tot NSDAG 15 mei a.s. van 9 tot 13 c. Veilinghouder te Vlissingen Tel. 2287 13 MEI a.s. gelegenheid tot in- ïboedel enz. van 9—12 uur aan ebouw. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TEL AVIV/CAIRO In het Midden-Oosten leeft bi velen de vrees dat de kans om nog tot een vreedzame regeling var het conflict tussen de Arabische Staten en Israël te komen, steed kleiner wordt. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in Lon den voor een verslechtering van de situatie gewaarschuwd. „Ik ben niet zo optimistisch als il enige tijd geleden was", aldus de Jor daanse vorst op een pcrsconfercntit in Londen. Als de beiniddelingspogin gen van de V.N.-vertegenwoordigej Gunnar Jaring zouden mislukken, zot Jordanië „naar andere middelen zoe ken om de bevolking en het land t< beveiligen". Hij lichtte dit niet nadei toe. Wel merkte hjj op dat de Ara bische guerrilla-activiteit tegen Israë1 wellicht zal toenemen, als er niet spoedig uitzicht op een regeling komt Bijna dagelijks wordt melding ge maakt van incidenten aan de Israëli sche grens, hetzij met Jordanië, hetzij met Libanon. Zondagavond heb ben Israëlische en Jordaanse militai ren elkaar nog een uur lang over de Jordaan met mortieren en machine geweren beschoten. Eerder op de dag was een gevecht gemeld bij Jericho, waar twee Arabieren de Jordaan zouden zijn overgestoken. Ook waren er zondag schermutselingen met mor tieren aan de Libanese grens. (ADVERTENTIE) Biedt luislerplezier van de bovenste plank. Waar u maar wilt. Kies de midden- of de lange golf. Een echte Erres. Te zien aan de opmerkelijke vormgeving. Aan het metalen frontrooster. Aan de duidelijke afstemscfiaal. Te merken aan de fraaie draagtas, v.a. f79,50 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het telefoneren met personen in de omgeving van de ver blijfplaats wordt goedkoper. Van dit E"iope tar'ef zal vanaf februari lJb9 al geprofiteerd kunnen worden. Van de besparing op telefonische gesprekken per februari 1969 genie ten alleen de abonnees in plaatsen rondom Rotterdam. In latere stadiums Igen de andere PTT-sectoren in Ne derland. De omschakeling op dit goedkope brief brengt voor de PTT mee, dat nieuwe telefoon-sectoren met nieuwe netnummers moeten worden inge beeld. Hiervoor is nogal wat tijd no- Tegenover het spreken tegen laag „n j s'aa' evenwel een verhoging van de gesprekskosten voor telefoni sche contacten buiten het „goedkoop te eiland" van de PTT. feite het erop neer, dat de r van een drou -zonestelsel op een twee-zonestelsel overstapt. De huidi- en c"tarieven worden ge- tj In ean a" en een c-tarief. b-tarief wordt in a en c opge- rmf Lgeen voor telefonades in de ingeving financieel aantrekkelijk is; en voor gesprekken buiten de diree- m.,ot,?fe'ving een lastenverzwaring met zich meebrengt. In artikelen iin Libanese dagbladen werd er gisteren op aangedrongen de Libanese grensdorpen te versterken na de botsing van zondag. Bij de politici werd er verder op aangedrongen zich te verenigen tot een stevig binnenlands front. Het dagblad „Almoharrer" schreef dat de Israëlische agressie" plaats heeft gevonden, omdat Libanon ver enigd is met de andere Arabische lan den in hun gemeenschappelijk stand punt in de Palestijnse zaak. „Wij waarschuwen Israël, dat zich van arrogantie opblaast, dat Libanon vastbesloten is zijn eer te verdedigen en bereid is er voor te sterven", al dus het blad. De ministers van buitenlandse za ken van de Arabische landen, die rechtstreeks betrokken waren bij de vijandelijkheden met Israël, zullen tegen het einde van deze week te Bagdad bijeenkomen. Dit meldt het gezaghebbende dagblad Al Achram. President Habib Bourguiba van Tu nesië heeft zondag verklaard, dat pre- seident Nasser van Egypte een ramp voor de Arabische wereld is en dat zijn aanwezigheid daar de weg naar een duurzame vrede in het Midden- Oosten verspert. In „U.S. News en World Report" schreef Bourguiba verder, dat Nasser de boze genius van het gehele gebied en zelfs voor het Egyptische volk is. „Ik geloof", zegt hij verder, „dat de kwestie tussen Israël en de Arabie ren er een is tussen de Israëli's en de Palestijnse Arabieren. Wanneer dat beseft wordt, zullen de rollen van Egypte. Syrië en Libanon minder be langrijk worden". Volgens Bourguiba heeft Nasser aan invloed ingeboet, maar is hij er nog, omdat hij de militaire macht 'heeft. KriPuzing-gDp ROTTERDAM (A.N.P.) De eige- Van„een bontzaak aan de Lijn- rt» m Rotterdam heeft zaterdag bij Politte aangifte gedaan van het 3®» van twee nertsmantels, SX 2'500 en 7250 gulden. Hü 3? k het vermoeden uit dat ze op zDn verdwenen toen drie vrouwen van Spaanse of Italiaanse «rlo -'t ln de zaak waren. Op 30 Pm is in Amsterdam op dezelfde "Vze een bontmantel verdwenen. AMSTERDAM (ANP) Gedepu teerde staten van Noord-Holland heb. ben het gemeentebestuur van Am sterdam verzocht een uitspraak te doen over de bezoldiging van de wet houders. Het voorstel van GS is wet houders van gemeenten met meer dan 375.000 inwoners per 1 januari 1968 een jaarwedde van f 45.625 toe te kennen. BLOEMENDAAL (ANP) Bij een nader onderzoek van de Bloemen- daalse recherche is gebleken dat de 38-jarige J. T. M. Sch. van H. uit Aerdenhout, die vorige week in ver zekerde bewaring werd gesteld als verdacht van een door hem geënsce neerde schilderijendiefstal op 14 no vember van het vorige jaar, zich al eerder aan oplichting heeft schuldig gemaakt. De man heeft bekend dat hij in 1962 een bedrag van 27.000 gulden had ontvangen van de Nationale Borg Mij in Amsterdam, na beweerd ver lies van zijn portefeuille in Parijs. Dit blijkt een verzonnen verhaal te zijn geweest. Deze truc heeft hij ook nog eens geprobeerd met het verhaal dat hij in Zwitserland zijn portefeuille met enkele duizenden guldens in de sneeuw had verloren. Toen dit niet bevestigd kon worden, trok hij zijn aangifte in. WASHINGTON (AP) De voorverkiezingen die vandaag in de Amerikaanse staat Nebraska worden ge houden, hadden voor de eerste keer een zuivere twee kamp tussen de democratische kandidaten senator Robert F. Kennedy en senator Eugene J. McCarthy kunnen zijn, indien het beeld niet vertroebeld werd door de aanwe zigheid van de naam van president Johnson, die geen kandidaat meer is, op de stembiljetten en het ontbreken van de naam van vice-president Hubert H. Humphrey die wel kandidaat is. Ook de kiezers in West Virginia gaan vandaag naar de stembus, maar hun biljetten bevatten geen enkele naam, in scherpe tegenstelling tot de befaamde strijd van 1960 tussen Humprey en Jonh F. Kennedy. West Virginia kiest alleen gedelegeerden naar de conventie. Kennedy werd zoals bekend verleden week winnaar in Indiana, hoewel hij met minder dan de helft van de stemmen genoegen moest nemen. Hij behaalde 42 pro cent van de democratische stemmen en werd gevolgd door gouverneur Branigin, die naar Humphrey overhelt, en McCarthy. In Nebraska is de naam van Johnson op het stembil jet gebleven omdat hij zich te laat terugtrok om zijn naam nog te schrappen. Het is mogelijk, dat er bljschrijf- stemmen op Humphrey worden uitgebracht, maar hij wil daarvoor geen verantwoordelijkheid hebben. De uitslag zal dus aanleiding geven tot velerlei interpretaties. Evenals in Indiana, staat Richard M. Nixon wel op de republikeinse lijst, maar gouverneur Nelson A. Rocke feller, zijn voornaamste concurrent, niet. Gouverneur Ronald Reagan van Californië is ook officieel kandidaat, maar die bleef een maand geleden (in Wisconsin) al ver achter Nixon. In West Virginia verwacht men, dat de meerderheid van de voor de conventie te kiezen gedelegeerden pro- Kennedy zal zijn, met Humphrey tweede en McCarthy een slechte derde. Bij de republikeinen is Nixon 31 favoriet op Rockefeller. RE 3 H v-*v.v>V.-> Senator Robert Kennedy, op het ogenblik druk bezig met zijn slopende campagne, houdt zich fit door met zijo hondje Freckles een rondje hard te lopen op het par» keerterrein van het vliegveld van Omaha in Nebraska, (Van onze redactie buitenland) SAIGON De oude keizerstad Hué, in het noorden van Zuid-Viet- nam, is gisteren opnieuw het doelwit geweest van hevige beschietingen door de Vietcong. Het was de hevig ste aanval sinds de stad eind febru ari door de Amerikanen en Zuidviet- namezen werd ontzet, nadat de com munisten er bijna een maand hadden weten stand te houden. Het Amerikaanse en het Zuidviet- namese opperbevel in Vietnam heb ben gezegd het Vietcongoffensief, dat negen dagen geleden tegen Saigon werd ingezet, is neergeslagen; waar nemers die ook het „535"-offensief van januari meemaakten, menen dat dit tweede offensief - vlak voor in Parijs de onderhandelingen begon nen - voor de Vietcong een totale mi litaire mislukking is geworden. Saigon is nooit werkelijk bedreigd en keurtroepen van de Vietcong zijn stelselmatig vernietigd tijdens hun opmars naar de hoofdstad. In het al gemeen meent men dat de Amerika nen en Zuidvietnamezen ditmaal goed voorbereid waren. De bevelvoerende generaals zeiden dat de afgelopen twee dagen grote troepen tegenstanders trachtten terug te trekken. Velen worden op hun te rugtocht onderschept. In de Chinese wijk Cholon vinden nog straatgevech ten plaats. Gevangen genomen Vietcong-sol- daten hebben gezegd opdracht te heb ben eigen gewonden te doden met uitzondering van officieren en leden van het politieke kader. De strijd heeft in de buitenwijken van Saigon een enorme ravage ver oorzaakt. Ten zuiden van het achtste district is de verwoesting zo groot, dat men het gebied vergelijkt met Hirosjima na de atoomaanval. Er lig gen nog tientallen lijken van burgers in de straten. Volgens geallieerde opgaven ver loor de Vietcong 5200 man aan doden en krijgsgevangenen tegen 416 ge sneuvelde Amerikanen en Zuidviet namezen. In Amerika zijn ongeveer 20.000 re servisten van leger, luchtmacht en vloot en van de nationale garde - van wie ongeveer de helft voor Zuid- ROTTERDAM (ANP) Het Uni- lever-concern ziet het jaar 1968 met enig optimisme tegemoet, doordat in het eerste kwartaal van 1968 in vele delen van de wereld de consumptieve uitgaven zijn gestegen, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. gisteren op de al gemene vergadering van aandeelhou. ders in Rotterdam meegedeeld. Tot lid van de raad van bestuur werden benoemd mr. C. T. C. Hey- ning (49) en ir. K. H. Veldhuis (43). De directie van Unilever verwacht donderdag mededelingen te kunnen doen over het bod Smith and Nephew. DEN HAAG (ANP) De ministers van Defensie en van Justitie hebben besloten de gewone vervangende dienst voor erkende gewetensbe zwaarden te verkorten. Bepaald is, dat deze termijn me, drie maanden zal worden ingekort tot 23 maanden. Deze Zuidvietnamees probeert vrouw en kind uit een bedreigd ge deelte van Saigon naar veiliger oor den te brengen. De vluchtelingen hebben een witte vlag op de bakfiets om te laten zien dat zij niet aan de strijd deelnemen. Zoals gemeld is vorige week in Saigon zwaar ge vochten. Vietnam bestemd is - in actieve dienst gekomen. Hoe lang zij in dienst zullen blij ven zal voor een deel afhangen van het verloop van de Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen in Pa rijs. AMSTERDAM (A.N.P.) De VARA hoeft niet voor de tweede keer haar t.v.-reportage over het overlijden van de 50-jarige W. L. Verhagen, inwoner van Zeist, te rec tificeren. Daar komt het vonnis op neer dat de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, gistermiddag vervroegd heeft gewe zen in het kort geding dat de ge meente Zeist over de rectificatie op 20 april j.l. van de tv.-reportage in de actualiteitenrubriek Achter het Nieuws van 11 januari j.l. tegen de VARA anhangig had gemaakt. De president verklaarde zich onbe voegd om van de vordering van Zeist kennis te nemen en hij veroordeelde de gemeente tot betaling van de ge- dingkosten 300). (ADVERTENTIE) da heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Breda: Veemarktstraat 55-57. Bergen op Zoom: Zuivelplein 5. Etten-Leur (N.Br.): Markt 34. Oostburg: Nieuwstraat 24. Oosterhou'Heuvelstraat 8. Roosendaal: Markt 19. Terneuzen: Nieuwstraat 10, voorts bijkantoren te Breskens, Dongen, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. GLASGOW (Reuter) De Amerikaanse verkeersvlieger Mira Slovak (38) is gisteren begonnen aan zijn poging om vanuit Glasgow de Atlantische Oceaan (12000 km) over te steken in een zweefvliegtuig dat is uitgerust met een kleine Volkswagen-motor. Wel heel iets anders dan de Boeing-707 waar mee hij normaal vliegt. Slovak is donderdag al in Glasgow aangekomen maar hij moest wachten op beter weer. (Van een corresp "-ndent) SCHIPHOL Begroet door minister uns is de vice-premier van Ma leisië, Abdul Razak, die zich op een rom 5 door Europa bevindt, gisteren uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij ?ngt op uitnodiging van de Ne derlandse regering een officieel bezoek vai. 3 dagen aan ons land. Het wordt het eerste bezoek aan Nederland voor de 46-jarige staats man, die vanwege zijn koortsachtige activiteiten in zijn land de bijnaam van „go-go-go deputy" heeft gekre gen. Razak, die per maand nooit min der dan 45.000 kilometer reist en in geen 13 jaar een behoorlijke vakan tie heeft genoten, is momenteel op rondreis op het Europese vasteland om geld in te zamelen voor een groots vijfjarenplan voor de ontwik keling van Maleisië. Het plan voorziet in een totale in vestering van 12,6 miljard gulden, maar men heeft inmiddels al 30 pro cent van de projecten geschrapt we gens gebrek aan geld. Voor de perio de 19661970 had Maleisië gemikt op een totaal van 2,3 miljard gul den aan buitenlandse hulp. Nu de helft van deze periode is verstreken hebben vier Europese landen - waar onder Nederland - in totaal voor 160 miljoen gulden aan daadwerkelijke hulp toegezegd of gegeven. Dat is nog geen acht procent van het ge vraagde. Het voornaamste doel van het ont wikkelingsplan is de verhoging van de welvaart voor zijn 6,5 miljoen in woners. In het begin van de zeven tiger jaren zullen dat er met het hoge geboortencijfer van 3 procent per jaar ruim 10 miljoen zijn en vóór die tijd wil de regering werkge legenheid scheppen voor minstens een half miljoen arbeiders. De regering wil aan het eind van het plan het hoofdelijk inkomen van de bevolking gestegen zien met vijf procent: tot 1800 gulden per jaar. Voor dit doel moeten grootscheepse industrialisatieplannen worden ver wezenlijkt en moet de landbouw worden uitgebouwd. Frankrijk staat boven aan de lijst van hulpverlenende landen met een aangeboden krediet van 75 miljoen gulden en een onbekend bedrag daarboven als dit krediet uitgeput raakt voor 1970. België heeft 21 mil joen gulden beloofd en Denemarken een rentevrije lening van 14 mil joen gulden. Nederland komt op de vierde plaats met een kleine vijf miljoen gulden. "Dit bedrag Is opgesplitst in een lening op gemakkelijke voor waarden (zes procent rente, terug betaling binnen 15 jaar) van 2 mil joen gulden en een toezegging van een kleine drie miljoen gulden. Vice-premier Abdul Razak heeft gisteravond aan een diner, dat minis ter Luns hem heeft aangeboden, ver klaard, dat de samenwerking tussen Nederland en Maleisië op regerings niveau dient te worden aangevuld door versterkte particuliere samen werking. DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie deelt volledig de zorg van mevrouw G. V. van Some- ren-Downer, lid van de Tweede Ka mer voor de VVD, voor de democra tie. Het stelt zich dan ook geheel ach ter hetgeen mevrouw Van Someren tijdens de televisie-uitzending van de VVD op 8 mei heeft gezegd over het aandeel van de P.v.d.A. bij onregel matigheden tijdens de 1 mei betoging in Amsterdam. Het hoofdbestuur heeft dit in een schrijven aan het bestuur van de Par tij van de Arbeid kenbaar gemaakt. De tekst van dit schrijven luidt ver der: „Naar onze mening staat de demo cratie van ons land op het spel wan neer een democratische organisatie, als de uwe, de straat op gaat met groeperingen die de democratie in westerse zin bedreigen- Dat is op 1 mei het geval geweest. Voor de be slissing daartoe draagt uw partij, al thans het bestuur van de federatie Amsterdam van de P.v.d.A, da volle verantwoordelijkheid. (ADVERTENTIE) uit IJsseistein Prijswinnaar van f 100,- in het boeiende Shell Dupli-kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) het bommen en granaten op een volk van 4Yz miljoen tussen de 17e en 20e parallel. De Amerikaanse verken ningsvliegtuigen koersen nog altijd boven Hanoi, Amerikaanse oorlogs schepen schenden nog steeds de ter ritoriale wateren van Noord-Viet- nam. De Amerikanen beweren dat zij het slachtoffer zijn van een aanval, maar in werkelijkheid zijn zij de aanvallers zelf. Daarop kreeg Harriman het woord. „Wij Amerikanen", zei hij, „verkie zen de conferentietafel boven het slagveld. Wij zullen alles doen om deze vredesbesprekingen tot een goed einde te brengen. Ons doel is: erkenning van het recht van het Zuidvietnamese volk om over eigen lot te beslissen, zonder dwang van buiten. De toekomst zal uitmaken of wij alle bombardementen kunnen staken. Als eerste etappe stelde Har riman voor van de gedemilitariseer de zone een bufferstaat te maken en als bewijs van goede wil daarna de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet- nam terug te trekken, mits de Noord- vietnamezen de troepen eveneens te rugtrekken en een einde zou komen aan de infiltraties. De Noordvietna- mezen hebben geen recht zich in Zuid-Vietnam op te houden. Zuid- Vietnam moet gevrijwaard worden tegen inmenging van buiten". Harri man zegde tenslotte toe dat Amerika na de vrede bereid was geheel Zuid- oost-Azië economisch en sociaal te helpen.

de Stem | 1968 | | pagina 13