Vier records voor Piet van der Kruk tijdens interland OLYMPUS (heren) GREEP LAATSTE KANS: 12-12 records aan lopende band Soron Bermi 2 veroverde een Moeilijk plaats in overgangsklas Handbalcompetitie NEDERLANDSE DAMES VERSLOEGEN BELGIE v Die rechter heeft gelijk! Omdat Brandaris goed zwaar is. Hagenaar nu boven IOC-limiet Luxemburg met 5-2 verslagen Verrassing Dames Olympus 2 veroverden titel Overwicht Ries Hendrickx en Terneuzen ontvingen IC-cup Eervolle vierde plaats voor Henk de Kleine Gelukkige zege Hockey De Bruin wierp discus 50,5 m. tan r PTT iterdam .ihk niiR^rv\tHSj r-.vAfei ZWARE SHAG i? -"1 i 1; j.:v.v-.a,, c V A Kb ï.i "w SELECTED MM( SHAG TOBACCO V"V DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 MEI 1968 (Van onze sportredactie) BKEDA In de Bredase sporthal [s Piet van der Kruk, Nederlands enige serieuze kandidaat-gewichthef- fer voor de Olympische Spelen on verwachts tot een krachtexplosie ge- Komen. Tijdens de interland tegen Luxemburg verbeterde de Hagenaar alle vier de Nederlandse records in het zwaargewicht, die al sinds no vember van het vorig jaar op zijn naam stonden. In totaal kwam Piet van der Kruk tot 470 kilo op de drie Olympische oefeningen, tweehandig drukken (150), trekken (140) en sto ten (180). Op het eerst genoemde onderdeel bracht Van der Kruk in een extra vierde beurt nog eens vijf kilo meer omhoog, hetgeen beteken de dat hij op een totaal van 475 kilo kwam. Daarmee overschreed de Ne derlandse kampioen de door het IOC gestelde toelatingseis voor Mexico (4671', kilo) met maar liefst ZVt kilo onder de extra-hoge eis van het NOC. Een poging van Van der Kruk om ook die hindernis te nemen door in een vierde beurt 185 kilo te stoten en daarmee zijn totaal op 480 te brengen mislukte. Dat mocht de pret echter niet druk ken. Piet van der Kruk had het be perkte aantal toeschouwers verrast met grootse daden en hij werd daar voor ovationeel toegejuicht. Nog tij dens zijn derde stootbeurt, met een halter van 180 kilo boven het hoofd, dankte de Haagse gewichtheffer het publiek door beurtelings op zijn lin ker- en rechtervoet te gaan staan. Een demonstratie, waarmee Van der Kruk tevens liet zien voor de toe komst nóg meer in zijn mars te heb ben. Ook voor de 26-jarlge atleet kwa men de recordverpulveringen van zaterdag als een volkomen verras sing. „Ik voel me vandaag helemaal niet zo goed. Het is weieens beter geweest. Bijvoorbeeld tijdens mijn reeordverbeteringen in de AVRO 1 sportshow en In de weken die daarop volgden" zei de dolgelukkige Van der Kruk na afloop van de interland die de gastheren een ruime 5-2 over winning opleverde. „Dit steekt me weer een riem on L der het hart, na mijn enigszins 1 teleurstellende prestaties tijdens de nationale kampioenschappen. Ach teraf gezien ben ik overigens van M mening dat mijn „falen" op de titel strijd te wijten is geweest aan de lan ge wachttijd voor ik eindelijk in ac tie kon komen. Ik werd 's morgens om 11 uur gewogen, terwijl ik om 4 uur pas voor de eerste maal aan de beurt was. Dat is niets voor mij. Ik hou meer van vlugge wedstrijdjes zoals die van vandaag. Daar haal ik ook de beste resultaten, dat zie je nu maar weer". Voor de heer Van Vliet, trainer van Piet van der Kruk, betekende het grote succes van zaterdag slechts een nieuwe stap in de richting van een topprestatie, die zijn pupil in ok tober zou moeten leveren. Van Vliet: „Wij werken naar een top, die in oktober bereikt moet worden. Het zou onzin zijn om een atleet in top conditie te brengen vier maanden voordat een groots evenement als de Olympische Spelen plaatsvindt. Ik verwacht dat Piet van der Kruk nog dit jaar aan de vijfhonderd kilo komt". langen, die dan nog verricht moeten worden tijdens de twee internatio nale evenementen die ons dit seizoen nog resten. Om voor uitzending naar Mexico in aanmerking te komen eisl het NOC van Piet van der Kruk dal hij tweemaal tot een totaal van 477M kilo komt. Voor hem waren daarvoor nog twee evenementen om dit te ver wezenlijken: de interland van zater dag tegen Luxemburg en een wed strijd tegen West-Duitsland, die vol gende maand moet plaatsvinden Wanneer Piet van der Kruk voor zijn twee totalen van 477Vh bijvoor beeld nog een keer of vijf de gele genheid krijgt, ben ik ervan over tuigd dat hij vandaag zelfs aan de 185 kilo was gekomen, omdat de druk op hem dan een stuk minder was geweest". Piet van der Kruk was overigens niet de enige gewichtheffer, die za terdag in Breda een nationaal record op zijn naam schreef. Ook midden gewicht Kohl verbeterde een record en wel dat op het onderdeel twee handig drukken, sinds 1965 op naam van Nolten. Kohl bracht het record met twee kilo omhoog van 109 naar 111. Mede door deze prestatie bracht hij de stand in de interland voor de pauze op 22. Voor hem was alleen vedergewicht Commers erin geslaagd zijn Luxemburgse tegenstander te verslaan. In het tweede gedeelte van het programma zorgden Van der Toorn, Van Dorp en Van der Kruk voor een 52 overwinning door de Luxemburgers Quintus, Herry en Michaelis te verslaan. Middengewicht Kohl tracht te vergeefs zijn kersverse Nederland se record tweehandig drukken, dat hij op 111 kilo bracht, opnieuw vier kilo op te schroeven. De halter van 115 kilo bleek voor hem echter net iets te zwaar. (Van onze handbalmedewerker) BREDA. Tegen het einde van elke competitie zijn er altijd nog verrassende uitslagen. De handbal competitie maakt hierop geen uit zondering. De heren van Niloc in de hoofdklasse, die praktisch gedegra deerd waren, wonnen van Atttila met 79 en krijgen nu nog een kans om de degradatie te ontlopen in een beslissingswedstrijd tegen Micrometers. In de districtsklasse namen de heren van Olympus uit Vlissingen hun laatste kans waar om aan de degradatie te ontkomen door gelijk te spelen tegen EMM uit Middelburg (1212). Nu is er een beslissingswedstrijd nodig tegen Volt (Tilburg). In de afdeling Zeeland viel de beslissing in de 2e klas. De dames van Olympus 2 (Vlissingen) versloe gen Volharding met 80 en konden daarmee de kampioensbeker in ont vangst nemen. EMM—OLYMPUS 12—12. Door het gelijke spel dat het Vlissingse Olympus (heren) haalde uit de wed strijd tegen EMM is er een beslis singswedstrijd nodig tegen Volt voor degradatie. De openingstreffer in de wedstrijd van gisteren werd ge maakt met een hard afstandsschot van Jaap de Looff (EMM). Olym pus sloeg terug met maar liefst drie doelpunten (Theo Jansen, Toby Lammers, Nico (Geelhoed), zodat het scorebord 13 aanwees. EMM nam het initiatief over en met doelpun ten van Jaap de Looff (2x), Piet Buis en Joost Looise kwam de stand De Belg Ceulemans bleek in Doornick opnieuw een biljarter van grote klasse te zijn. Over de eisen van het NOC kon fie heer Van Vliet weinig positiefs vertellen. „Het is moeilijk om van een atleet twee topprestaties te ver- tnonaera kuo -| (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Tijdens de volleybal promotiewedstrijden in sportcentrum „De Enk" in Rotterdam, is Bermi 2 er in geslaagd om de westelijke hege monie verder aan te tasten. Dank zij onder andere een fraaie 159 en 1511 zege op de Dordrechtse kam pioen Flits, stapte het naast het Rot terdamse CVV de overgangsklasse binnen. De luidruchtige Rotterdammers bleven ongeslagen, maar moesten in de openingsstrijd toch een set aan Bermi afstaan Ook Flits en LVC 2 snoepten de Rotterdammers nog een set af. Het jonge LVC 2 kwam duidelijk routine te kort. In de wedstrijden tegen CVV, Flits en Bermi 2 was er maar wei nig krachtsverschil. Hetzelfde euvel toonde ook TVC uit Tholen. PIET VAN DER KRUK ...vier records... WIELRENNEN - Palle Lykke en uie Ritter hebben in Kopenhagen een nternationale omniumwedstrijd voor profs gewonnen. Twde werden de Italianen Beg- necto en Bianchetto, terwijl de derde Plaats voor de Nederlanders Groen en tsongers was. Bij de dames was er een duidelijk overwicht van AMVJ 3 en Delta 2. Het jonge Bermi benaderde het „bo- ven-Moerdijkse" spelpeil nog het meest. In de beslissende strijd tegen Delta 2 ontbrak ook de rust en het zelfvertrouwen Ook het damesteam van Moller zal van deze wedstrijden veel hebben geleerd. In sommige sets kwam men reeds tot zeer goede pres taties. Het jonge team van Lyceum 2 (leeftijd tussen de 17 en 13 jaar) toonde veel talent, maar dat was te gen de grotere routine van de ove rige teams niet voldoende. In de promot.iestrjjd voor de ere divisie hebben de zuidelijke verte genwoordigers weer nieuwe succes sen geboekt. Bekkerveid won in Heerlen met 3—2 van SFC en heeft nu 8 punten uit de vier duels binnen gehaald. SFC en Octopus kunnen echter nog gelijk komen. Bij de he ren won AMVJ de derde wedstrijd. Hun voorsprong op SFC, Valbovol en DFC bedraagt nu 4 punten. (Van onze sportcorrespondent) ETTEN-LEUR In het „Neer- lands Koffiehuis" op de Markt te Etten-Leur werden de trofeeën van de topscorersklassementen in de tweede klasse B, welke beschikbaar gesteld waren door het Internosclub blad Internos Contact, uitgereikt. Zo wel de voetbalverenigingen Terneu zen als RKVVU gaven met het grootste gedeelte van hun eerste elf talkern acte de présence. In zijn openingswoord memoreerde Fr. van Aert van I.C. Frans van Deuren vorig jaar met 23 doelpunten winnaar werd, terwijl nu Ries Hen drickx van RKVVU de beste schutter was met 22 treffers. Laatstgenoemde zal de wisselbeker niet kunnen ver dedigen in verband met de promotie van het Leurse team naar de eerste klasse. De eindstanden zien er als volgt uit: Individueel: I Ries Hendrickx, RKVVU 22; 2 Frans de Jong, VCW en Jan Doorns, Terneuzen, beiden 18; 3 Frans van Deuren, Internos, 16 goals. Teams: 1 Terneuzen, 48; 2 RKVVU en Axel, 46 doelpunten. De trofeeën werden uitgereikt door hoofdredacteur C. van Haperen jr.; als woordvoerders fungeerden: A- Frederiksen, aanvoerder van Ter neuzen, C. van Haperen sr., voorzit ter van Internos, R. Raaymakers, se cretaris van RKVVU en de eerste prijswinnaar Ries Hendrickx, die vo rig jaar reeds als derde eindigde. DOORNIK (A.N.P.) Raymond Ceulemans heeft in het wereldkam pioenschap bandstoten in Doornik een groot aantal records gebroken, In de eerste plaats betekende zijn overwinning de achtste wereldtitel van de Vlaming, waardoor hij nu de Belg met de meeste „sportkronen" is geworden. Recordhouders waren tot nu toe biljarter René Gabriëls en het sprintfenomeen bij de wielrenners „Poeske" Schcrens, die elk zeven keer in een wcreldtoernooi de hoog ste plaats hebben behaald. Vervolgens zorgde Ceulemans er voor dat na het toernooi in Doornik weer alle wereldrecords in het band stoten op zijn naam staan. Het record serie was hij woensdag kwijtgeraakt aan Scherz (84) en toen de Oosten rijker er zaterdagavond in de ont moeting tegen Ceulemans 91 van maakte, leek het record onbereikbaar geworden. Twee beurten verder ech ter presteerde Ceulemans het om zijn grote achterstand (994 in vier beurten) weg te werken met een reeks van 97, die niet alleen voor Scherz de morele knock out beteken de Ceulemans won in dertien beurten 200146 maar die tevens de Belg de titel al weer bezorgde, omdat tevoren Marty tegen Boulan- ger zijn eerste nederlaag had gele den. Zaterdagmiddag had Ceulemans ook al zijn record partijgemiddelde van 20,00 tegen Witte op 22,22 ge bracht en toen de rook na de slot- partij Ceulemans-Marty was opge trokken (uiteraard won de Belg na een slotserie van 71 met 200—103 in zestien beurten) was ook het toer. nooi-moyenne van de Vlaming een nieuw record, 13,11. Zijn oude record w,as 12,12. Tenslotte: zou er ooit een sportman zijn geweest die met zijn linkerbeen in een stijf gipsverband een wereldtitel behaalde? Ook dat zal wel uniek zijn. Het toernooi verliep dus zoals mocht worden verwacht. De tweede plaats van M'arty, die na gelukkige overwinningen tegen Scherz en De Kleine zaterdag tegen „cowboy" Bou- langer sneuvelde en de derde plaats van Scherz, vormden geen verrassin gen. Dat was wel enigszins de zeer eervolle positie van de Nederlandse kampioen Henk de Kleine, die na zijn marathonpartij donderdagnacht te gen Bustos aangeslagen was en vrij dag zowel tegen Scherz als tegen Ceulemans grote en bijna smadelijke nederlagen leed. Zaterdag echter was De Kleine er weer. Tegen Marty liep hij een flinke (ADVERTENTIE) achterstand op (59127 In tien beur ten), scoorde toen achter elkaar se ries van 23, 24 en 18 en stond gelijk. De Kleine was bovendien sterk in de verdediging gegaan en leek Mar ty op de knieën te krijgen. In de slot fase echter, waarin het na dertig beurten nog steeds vrijwel gelijk was; 183182, beheerste Marty zijn zenuw enhet best en vrij gelukkig ging hij in de 32e beurt uit. Daarna speelde De Kleine nog een prima partij tegen Katsura, die in twintig beurten ver achter bleef, 200 52. De hoop van De Kleine om in deze ontmoeting het Nederlands re cord partijgemiddelde (staat met 11,11 al op zijn naam) scherper te stellen, leek een haalbare kaart na een sterke eerste helft. Na acht beur ten had De Kleine, dank zij series van 53 en 24 ai 130 caramboles bij een, maar omdat hij toen te veel op het scorebord ging letten, ging het mis. op 53, Voor de rust inging werd aan beide zijden nog één maal ge scoord. (Tjeerd de Vries Olympus, Ad Wisse EMM) zodat een ruststand werd bereikt van 6—4. In de tweede helft pakte Olympus de zaak goed aan en als ook nog de drie toegekende strafworpen waren benut dan had Vlissingen er twee punten aan overgehouden. Eerst werd een gelijke stand bereikt van 66 door doelpunten van Theo Jansen en Henk Schreurs. Nadat Jan Jonge- pier EMM weer de leiding had ge geven met 76, bracht Tjeerd de Vries de partijen weer op gelijke voet. Zo bleef het een op en neer gaande strijd met als eindresultaat 12—12. WERE Dl—EBHV 15—15. De he ren van het kampioensteam van EBHV hebben in Tilburg hard moe ten „knokken" om een punt mee naar Breda te kunnen nemen. Voor al na de rust was Were Dl sterk in de aanval en wist zelfs de leiding te nemen met 1513, hetgeen in de laatste minuten echter teniet werd gedaan. Voor de rust speelde EBHV een zeer goed open spel en stichtte verschillende malen verwarring in de slecht op dreef zijnde defensie van Were Di. Na acht minuten spelen schoot Paul Herrings raak met een bal die via onderkant lat in het doel ver dween. Het antwoord van Were Di was een schot van Wil van de Poel dat op dezelfde wijze in het Bredase doel verdween zodat het scorebord 11 aanwees. Enkele minuten later nam Were Di de leiding door een solo van Jan van der Meijs. Nadat Johan Bakker met een sprongworp vanaf de cirkel de partijen weer op gelijke voet had gebracht zakte de defensie van Were Di in elkaar zodat met doelpunten van Fons Goor, Paul Herrings (2x) en Koos Toonen EBHV uitliep tot 26. Hierna bleef het een gelijkopgaande strijd tot de rust zodat een stand bereikt werd van 59. Direct na de hervatting werd om beurten gescoord door Were Di (Rien Verschuren) en EBHV (Koos Too nen). Hierna zette Were Dl een of fensief in dat resulteerde in vier doelpunten (Frans Verstede (2x), Jan v. d. Meijs, Wil v. d. Poel) zodat de balans in evenwicht was. Were Di dat gebrand was op een over winning bleef doorvechten en nam een voorsprong van 1513. Met nog vijf minuten te spelen werd het toch nog gelijk spel. 1514 werd bereikt door een strafworp Ingeschoten door Koos Toonen. In de laatste minuut zag Koos Toonen ook nog kans het vijftiende doelpunt voor EBHV in het Tilburgse doel te schieten. Negende ronde: Witte 154 52 29 2,96 Bustos 200 52 27 3,84 Brufau 200 21 40 9,52 Katsura 65 21 12 3,09 Ceulemans 200 16 71 12,50 Marty 103 16 29 6,43 Boulanger 175 26 46 6,73 Scherz 200 26 36 7,6 De Kleine was vrij. De eindstand van het toernooi is: 1 Ceulemans (B.) 16 97 13,11 2 Marty (Fr.) 12 57 6,51 3 Scherz (Oost.) 10 91 8,53 4 De Kleine (Ned.) 10 59 6,18 5 Boulanger ((B.) 9 58 6,84 6 Witte (W.-Dld.) 7 53 4,83 7 Bustos (Arg.) 6 35 3,56 8 Brufau (Sp.) 2 41 4,58 9 Katsura (Japan) 0 15 2,99 ANTWERPEN (ANP) In Ant werpen, met de grauwe steenklomp van het Deurnese voetbalstadion in de rug, heeft het Nederlandse da- meshockeyelftal zaterdag een moei lijke overwinning op België behaald. Niet doordat het Belgische elftal zo'n beste ploeg was, wel omdat het veld waarop deze interland moest worden gespeeld zo erbarmelijk slecht was. Nederland moest zich aanpassen, maar niet alleen aan het veld, ook aan het agressieve spel van de Bel gische meisjes in de eerste periode en aan uitblinkster Francien van Eek hout, die te midden van dit middel matige Belgische elftal op eenzame hoogte stond. Het werd 10 voor Nederland na goed werk van José Poelamen en driftig doorzetten van Heieen van Rooy. De voorsprong werd nog weg gewerkt en natuurlijk deden de Bel gische dames het uit een van de vele korte hoekslagen. Denny Frese keer de in eerste instantie de bal nog, maar daarna kreeg Miserque een nieuwe kans, die zij pushend ver zilverde. Nog voor rust zette Heieen van Rooy Nederland opnieuw op winst, 21. In de tweede helft heeft de uitste kende Nederlandse middenlinie de Belgische verdediging voortdurend onder druk gehouden en tenslotte kreeg Annetje Braat, die na een straf hoekslag het derde doelpunt maakte, de beloning voor haar uitstekende spel. AD DE JONG verslagen AMSTERDAM (ANP) Anneke tie Bruin heeft zich gevoegd bij de Nederlandse kandidaten voor de Olympische Spelen in Mexico. De at lete van Sliedrecht Sport deed tij den de open Amsterdamse kam pioenschappen wat van haar kan wor den verwacht na de twee Nederland se recordverbeteringen binnen veer tien dagen: zij wierp de discus 52,50 meter en bleef hiermee een halva meter boven de door de internationa le atletiekfederatie gestelde eis. Het nieuwe record van Anneke da Bruin was het onbetwiste hoogtepunt van de wedstrijden op de sintelbaan Ookmeer. Anneke de Bruins record viel in een indrukwekkende serie en -wat het succes van trainer Ton Eykenboo-m nog groter maakte - ook haar clubgenote Jet van der Giessen, met wie zij vorig seizoen Nederlands recordhoudster was, overschreed da 50 meter-grens: 50.06. Door de harde en onregelmatige wind (van twee tot acht meter) en door het feit dat pas is overgescha keld van de wintertraining naar het wedstrijdseizoen, was het onderlinge krachtsverschil tussen de kandidaten voor Mexico belangrijker dan de ge maakte tijden. Bij de sprinters maak te Piet Tamminga indruk. Op de 100 meter startte hij bijzonder snel en bleef zijn medekandidaten Ad de Jong en Chris Mooy duidelijk voor. Hoewel hij geen sterke 200 meter- loper is, won Tamminga ook op deze afstand snel. Hij won de B-ioop in 22.0 sec., slechts 0,1 seconde langza mer dan Fred van Herpen, die de A-loop won voor Chris Mooy en Rob Mahieu. Even heeft het er naar uitgezien dat bij het hoogspringen ook 'n Neder lands record zou sneuvelen. Piet Gee- len, Klaas Kanis en Ben Lesterhuis sprongen 1,95 meter en lieten de lat op 2,00 meter leggen. Kanis en ook Lesterhuis leken deze afstand te kun nen halen, maar de harde wind speel de hun toch parten. (ADVERTENTIE) nummers van de sector Rotterdam nieuw netnummer wordt 01898 wordt 01890 in deel VI van de telefoongids voor :tsnaam Poortegaal zowel het oude als alefoonnet Kethel, gerangschikt onder gidsen beide netnummers opgenomen. imer kiezen, worden door middel van 3oron. met lage compressie en niet altijd Boron t u 't in ieder geval zo denk dan meteen even ïog: ónze olie. Chevron rkelijk uitstekend, ijzelf. eens kan zijn? et leren. Zoals hij heeft geleerd. ïermingsbenzine jetroleum Maatschappij (Nederland) N.V.

de Stem | 1968 | | pagina 7