WAGTMANS WON ETAPPE Krekels imponeerde en verdiende zege Ton Musters haalde laatste 1,5 uur van record niet GIMONDI STOND DE LEIDING NIET AF 20 PRIJZEN Wrijheid naar wens GRATIS Top-sporters op de race-fiets Den Hartog en Yianen ook bij Tour-selectie OMLOOP DER KEMPEN KREEG BOEIEND SLOT nieuw van Nuts Ronde van Spanje Koersen in Heerle voor Zeeuwen bij 4 repen sleutelhanger Jourden eerste in Duinkerken ZWAAR Ronde van Drente Jan van Katwijk snelste sprinter knisper-knasper-lekkernij metroomkaramel r' en melkchocolade A Dc Merckx eerste in Ronde van Romandië UITSLAG (ADVERTENTIE in grote Volkswagen- Vakantie- vv/V) Wedstrijd Haat wedstrijdformulier bij de VW-dea/er! HUMMELO (ANP) De Noorse schaatsenrijder Per Willi Guttormsen zal met Kees Verkerk een koppel vormen in een gentleman-wielerwed- strijd voor topsporters. De wedstrijd over een afstand van 18 km wordt op 14 mei in het Gelderse Hummelo ge houden. Elk koppel bevat een wiel renner, die als gangmaker fungeert. Naast Verkerk/Guttormsen zullen de volgende bekende koppels aan de start verschijnen: Sigmans/De Wit, Ard Schenk/Van Vught, Reinier Kreyermaat/Jo de Roo en Jo Lam- mers/Klaas Balk. JACQUES FRIJTERS uit Baarle- Hertog won in het Belgische Ranst een amateurkoers over 108 kilome ter. Wim Prinsen werd tweede, de Amsterdammer Tino Tabak ein digde als zevende. HARM OTTENBROS eindigde als beste Nederlander (18e) in de En gelse ronde „Tour of the West", die werd gewonnen door Mitcalve. Ju les van der Flaes stond in het alge meen klassement op de 21e plaats, Jef Drummen op de 22e, Piet Bras- penninckx op de 27e en Leo van Dongen op de 30e. (Van onze sportredactie) HUIJBERGEN Ton Musters is er net niet in geslaagd het wereld record fietsen op de hometrainer te verbeteren. Om kwart voor zes zater dagavond stapte hij van zijn fiets. De „duiveklok" wees toen aan dat hij bijna 118 uur overeind bleef. Hij had er langer dan 119 uur op willen zit ten. Het wereldrecord van 119 uur van de Belg Schouppen was scherper gebleken dan Ton Musters en zijn vele supporters zich hadden voorge steld. Overigens was er zaterdag avond in Huijbergen niemand die niet bereid was te verklaren dat Ton Musters „eigenlijk wereldkampioen" is. Want de geruchten dat Schouppen zijn wereldrecord enigermate frau duleus heeft gevestigd hij zou te lange rustpauzes hebben gebruikt worden steeds hardnekkiger. In ieder geval is Ton Musters Ne derlands kampioen; hij stelde het re cord van de Ossendrechtenaar Jac. Jansen niet minder dan ongeveer 22 uur scherper. Ton Musters knapte za terdagavond af op het moment dat zijn supporters weer in uitermate groten getale van de partij in café Bennaars aan de Boomstraat in Huij bergen er helemaal van overtuigd waren dat hij wereldrecordhouder zou worden en zich opmaakten voor de viering daarvan. Ton Musters „zat" ineens niet meer. De benen wilden niet meer rond en hij werd slaapdronken. Zijn begeleiders zorg den toen dat het wat minder druk werd rond de hometrainer en zagen het nog even aan. Maar er kwam geen herstel. Verzorger Jaap van Hoof en Adri de Nijs, in welk Bergs horecabedrijf Ton kelner is, hielpen hem tenslotte van de fiets, zich daar bij niet storend aan de protesten van de toeschouwers. In zijn cabine, een caravan, viel Ton Musters meteen in slaap. „Die jongen is nog kernge zond", zei Jaap van Hoof, die evenals een groot aantal andere getrouwen van de Bergse fietsende kelner, tra nen in de ogen had. Toen Musters in de auto stapte leek hij weer opge knapt. „Even lekker uitslapen en dan gaan we weer voetballen", grapte hij. Rond café Bennaars bleef het nog lange tijd erg druk. In het café kwa men de begeleiders van Ton Musters hun teleurstelling wegslikken, steeds meer tot de rotsvaste overtuiging ko mend dat Ton Musters in ieder geval „moreel wereldkampioen" is. Zondagmiddag was Ton Musters al weer de oude. Hij werd gehuldigd voor de aanvang van de wedstrijd tussen de veteranenploegen van DOSKO (van welke vereniging hij lid is) en Feijenoord. Rinus Bennaars en Rini van Woerden hesen hem op de schoudgrs, zoals men op onder staande foto kan zien. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 ME! 1968 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De sportcommis- sie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft in een vergade ring twee renners toegevoegd aan het vijftal dat reeds was geselecteerd voor de ronde van Frankrijk. Het zijn Gerard Vianen uit Kockengen en Arie den Hartog uit Elsloo. Eerder waren al aangewezen Wim Schepers Rini Wagtmans, Harry Steevens, Ed dy Beugels en Jan Janssen. (Van onze sportcorrespondent) DUINKERKEN De Willebrordse neo-prof Rini Wagtmans heeft zich in ,je voorlaatste etappe van de Duin kerkse vierdaagse weer eens onder scheiden. Hij won deze rit (116 kilo meter) in de omgeving van de tex tielstad Hazebroek door in de sprint zijn twee medevluchters Huysmans en Joureen te verslaan. Het drietal had bijna anderhalve minuut voor sprong op het peloton en dat ver schil bleek voor de Fransman Jean Jourden voldoende om leider te wor den. Hij handhaafde zich in de laatste etappe (ook zondag verredent door alle aanvallen te controleren en won zo onverwacht deze belangrijke wed strijd. Het was de eerste grote zege van Jourden bij de beroepsrenners. In 1962 maakte hij zijn laatste op vallende uitslag. Hij werd toen we reldkampioen bij de amateurs. Samen de Rini Wagtmans was Jour den in de zesde etappe (het eerste deel van een „gesplitste" rit) gede marreerd en na enige tijd kreeg het duo versterking van Huysmans. Hun voorsprong liep geleidelijk op tot on geveer 1.30 en dat bleek voor de grote groep te veel. Rini Wagtmans klopte op de meet de Belg Huysmans met duidelijk verschil. Walter Gode- froot bleek de rapste van het pelo ton. Het tweede deel van de slot-dag bestond uit een korte rit Duinkerken - Duinkerken (via Hondschoote), die een overwinning opleverde voor de Italiaan Durante. Er kwam geen wij ziging in het algemeen klassement, althans voor de eerste plaats. De uitslagen: ZESDE ETAPPE: 1 Wagtmans (Ned.) 116 km in 3.37.06; 2 Huysmans (Belg) 3.37.12; 3 Jourden (Fr.) 3.37.17; 4 Godefroot (Belg.) 3.38.56; 5 Leman (Fr.) 3.39.01; 6 Grosskost (Fr.), 7 Theilliere (Fr.), 8 Wolfshohl (Did.), 9 Poulidor (Fr.), 10 Bernard Guyot (Fr.), 11 Van Vreckom (Belg.), 12 Junkermann (Did.), allen 3.39.01; 13 Van Rijkeghem (Belg.) 3.39.25. ZEVENDE ETAPPE: 1 Durante (It.) 76 km in 1.48.04; 2 May (Did.) 1.48.08, 3 Van Springel (Belg.) 1.49.02; 4 Van Rijckeghem (Belg.) z.t., 5 Godefroot (Belg.) z.t. Vervolgens het gehele pe loton in dezelfde tijd. EINDKLASSEMENT: 1 Jourden (Fr.) 24 uur 21 min. 42 sec.; 2 Van Vreckom (Belg.) 24.22.48; 3 Poulidor (Fr.) 24.22.55; 4 Van Springel (Belg.) 24.23.05; 5 Riotte (Fr.) 24.23.20; 6 Go defroot (Belg.) 24.23.26; 7 Van Rijcke ghem (Belg.) 24.23.29; 8 Seis (Belg.) 24.24.22; 9 Bocklant (Belg.) 24.24.54; 10 Bernard Guyot (Fr.) 24.25.24; 12 Rini Wagtmans (Ned.) 24.25.25; 18 Jos van der Vleuten (Ned.) 24.28.38; 24 Eddy Beugels (Ned.) 24.31.02. •Rini Wagtmans: snelste in 6e etap pe. (Van onze sportredacteur) VELDHOVEN - Enkele kilometers buiten Valkenswaard, waar de „Omloop der Kem pen" van een matte koers veranderde in een vlammende strijd, sloeg de pure macht weer in rle benen van Jan Krekels. Daar beves tigde Limburgs hope zijn glanzende forme en legde er de basis voor de overwinning. Zijn zoveelste in dit seizoen. Jan Krekels is bard op weg naar een plaats in de selectiegroep van Joop Middelink. Hij draait vanaf het be gin der competitie soepel. Zijn cadans is re gelmatig, zijn eindsprint geslepen. Hij onder scheidde zich in de ronde van Overijssel (eerste), de ronde van Friesland (tweede), de ronde van Zuid-Holand (tweede) en ver schillende Belgische wedstrijden (een handje vol overwinningen). En gisteren kwam daar de twintigste Omloop der Kempen bij. Jan Krekels verdiende de eerste plaats volkomen. Zijn reactie op de slingerende wegen tus sen Valkenswaard en Waalre, toen de Om loop een sportief hoogtepunt bereikte, was indrukwekkend geweest. Jan Krekels dwong respect af met «en wanhoopsoffensief. Hij begon aan een solo toen de slag zo goed als gevallen was. Enkele tientallen se conden voor hem uit ging een vijf- mansgroep (Wim Prinsen, Klaas Koot, Sjef van der Burg, Daan Holst en Joop Zoetemelk) die op volle toeren draaide en op jacht was naar een leidend kwartet (Matje Gerrits, Peter van Donk, Mattie de Koning en Tino tabak). Jan Krekels nam revanche op de groep die onder lei ding van Prinsen gegaan was en hem verraste. Met de wind pal op kop demarreerde hij uit het peloton dat geen vat op hem kon krijgen. Rit misch fietste Jan Krekels weg van de compacte groep die weinig meer had van het stoere gezicht in de eerste kilometers. Beukend tegen de straffe wind sloop Krekels trefzeker naar zijn doel. Binnen enkele kilo meters bracht hij de aansluiting tot stand. De Omloop der Kempen had er een onvergetelijk koersmoment opzitten. Vooraan, waar Gerrits, Van Donk, De Koning en Tabak lang veelbelo vende vooruitzichten hadden, viel het tempo stil. De vier leiders die el kaar in Eersel vonden en binnen korte tijd anderhalve minuut voor lagen, bewogen zich steeds trager voort. Hun comfortabele winst op het peloton slonk zienderogen en dertien kilometer voor de finish (in Wintelre) was er niets meer van over. In de groep van tien bleek toen, zo kort voor het einde, de werklust niet te remmen. Er werd om beurten ge demarreerd. Wim Prinsen, zeer ac tief, sprong in het gezelschap van Joop Zoetemelk maar de concurrentie gaf niet toe zoals telkens bij drieste pogingen. Als laatste man probeerde Tino Tabak het, een kilometer voor het einde. Ook hij werd teruggepakt door de energieke collega's die ge zamenlijk op de streep afgingen. In die fase van de strijd trad Jan Kre kels weer op de voorgrond. Met een paar forse slagen werkte hij zich naar de eerste rij en trok zo hard door, dat de gerenommeer de spurter Matje Gerrits ruim een fietslengte achterbleef. De Omloop der Kempen had een sterke winnaar en een boeiend slot gekregen. Een aantrekkelijke finale die vooraf werd gegaan door een wat vlakke vertoning, hetgeen overigens nieit impliceert dat de coureurs het in die periode makkelijk hebben ge had. Ze moesten strijd leveren tegen een sterke wind die vanaf de start was meegegaan. Met tientallen tui melden renners uit de grote groep die sterk uitgedund (van de bijna honderdnegentig vertrokkenen haal den er slechts veertig de eindstreep) in Veldhoven terugkwam. Twee val partijen werkten het aantal uitval lers in de hand. Charles de Smet en Willy de Feber waren er twee van. Het aantal ontsnappingen bleef door het hoge tempo en de tegenstand van de wind beperkt. Tot het mo ment waarop de beslissende kop groep ontstond waren het er welge teld twee. De eerste ging van start onder aanvoering van Cees Koeken en Frits Hoogerheide die Harrie Jan sen en Wim Bravenboer meekregen. Later sloot Tabak zich bij hen aan. Langer dan vijftien kilometer duur de de vlucht niet. Leen Poortvliet meldde zich als de volgende waag hals. Adri Wouters en Harrie Schoofs gingen hem achterna, bereikten Poortvliet maar moesten even verder weer lossen. Poortvliet werd twintig kilometer verder ingelopen. Van dat moment maakten Gerrits, Van Donk, De Koning en Tabak gebruik om weg te gaan. Ze luidden er de be slissing mee in, maar geen van de vier kwam tot de overwinning. Die was voor Jan Krekels, onge twijfeld de sterkste van de renners- karavaan. PETER HEERKENS (ADVERTENTIE) „HOOGEVEEN (A.N.P.) Jan van natwijk uit Oploo is winnaar gewor den van de zevende ronde van Dren- ïo'n klassieke wegwedstrijd over kilometer, met start en finish te Hoogeveen. Van aRtwijk toonde zich de snelste w 1- uit een kopgroep van ruim wintig man. De groep, die tenslotte oe winnaar voortbracht, kreeg pas in e straten van Hoogeveen zijn be- r a j!et ve'd was wel voortdu- end strijd geweest, resulterend in nophoudelijke aanvallen, maar de Sroep bleef bij elkaar. ^et n°g een tiental kilometers oor de wielen leek eindelijk een aanval succes te hebben, toen Ben Janbroers uit Amsterdam en Hans an Vught uit Boxtel wegsprongen een voorsprong namen, die tot on- Jan van Katwijk, de snelste van de kopgroep in de Drentse ronde. geveer 150 m uitgroeide. Het eerste peloton reageerde echter fanatiek m de laatste kilometers. Met Hoogeveen in zicht zette de groep de tegenaan val in. Hoogzaad, Bertou en Van Kat wijk gingen voor in de aanval op Janbroers en Van Vught en in de straten van Hoogeveen werd het tweetal achterhaald. In het spoor van Hoogzaad, Bertou en Van Katwijk kwam tenslotte de rest van het eer ste peloton, dat niet door de knieën was gegaan bij de voortdurende schermutselingen, ook bij Janbroers en Van Vught. Na 190 harde kilo meters versloeg Van Katwijk zijn grootste concurrenten duidelijk. De uitslag was: 1 Jan van Katwijk (Oploo) 190 km in 4 uur 19 minuten en 16 seconden; 2 Herman Hoogzaad (Venhuizen); 3 Michel Bertou (Den Haag); 4 Ted Blom (Haarlem); 5 Ben Janbroers (Amsterdam); 6 Anton Voogt (Scherpenzeel); 7 Hans van Vught (Boxtel); 8 Martin de Koning (Scherpenzeel); 9 Nanno Bakker (Wieringerwerf); 10 Klaas Balk (Badhoevedorp); allen in dezelfde tijd als Van Katwijk-. GENEVE (ANP) Eddy Merckx is winnaar geworden van de Ronde van Romandië. De laatste etappe, die leidde van Crans naar Genève over een afstand van 232 kilometer, werd gewonnen door de Italiaan Gianni Motta. Het eerste gedeelte van de voor laatste etappe, van Bulle naar Sierre, eindigde met een zege voor de Belg Valeer van Sweevelt. Hij legde de 133 kilometer af in 3 uur, 16 minuten en 12 seconden. Het tweede deel van deze rit, een tijdrit over 18.345 me ter, eindigde met een triomf voor de Zwitser Robert Hagmann. Zijn tijd: 48 minuten en 16 seconden, met een tijdsvergoeding van 47.56- Merckx werd tweede, de Fransman Delisle derde. Eindklassement: 1 Eddy Merckx (Big.) 21.55,58; 2. Raymond Delisle (Fr.) op 1 minuut 14 seconden; 3. Robert Hagmann (Zwits.) op 1.27; 4. Marino Diaz (Sp.) op 2.38, 5. Eddy Schutz (Lux.) op 2.43. Jan Krekels, als trotse winnaar blij lachend en in het bezit van de erepalm. 1. Jan Krekels 180 kilometer in 4.10.49, 2. Mat Gerrits, 3. Joop Zoe temelk, 4. Tino Tabak, 5. Daan Holst, 6. Wim Prinsen, 7. Peter van de Donk, 8. Sjef van de Burg, 9. Henk Nieuwkamp, 10. Klaas Koot, 11. (op 44 seconden) Frits Hoogerheide, 12. Cor Baars, 13. (op 1.15) Cees Koeken, 14. Cees van Dorst, 15. Leen Poort vliet, 16. Adri Wouters, 17. Wim Bravenboer, 18. Wim Deelen, 19. Piet Legierse, 20. Frits Slüper. nemen ter voorkoming van ongeluk ken. Het eindklassement luidt: 1 Felice j Gimondi (It.) 78 uur 29 min., 2 Perez Frances (Sp.) 78.31.15; 3 Velez (Sp.) 78.34.08; 4 Errandonea (Sp.) 78.34.19; 5 Adorni (It.) 78.34.26; 6 Jan Janssen (Ned.) 78.34.43; 7 Gomez del Moral (Sp.) 78.34.55; 8 Echeverria (Sp.) 78. 35.00; 9 Aimar (Fr.) 78.35.42; 10 Spruyt (Belg.) 78.36.50; 20 Kees Haast (Ned.) 78.49.09. Toekomst (als amateur) in 1964, de Ronde van Frankrijk in 1965 en de Ronde van Italië in 1967 heeft Felice Gimondi nu de Ronde van Spanje op zijn naam geschreven. In de tijd rit, op de voorlaatste dag, had Gi mondi slechts één doel voor ogen: winnen. Dat lukte, want hij bracht zijn tegenstanders een verschrikkelij ke knock-out toe. Hij reed de 67 ki lometer van San Sebastian naar To- losa in 1 uur, 45 minuten en 30 se conden. Jan Janssen werd lie met 1.49.50. Daardoor zakte Janssen van de der de naar de zesde plaats in het alge meen klassement. Kees Haast, die de afstand aflegde in 1 uur, 53 min. en 13 see. en daarmee 24e werd, beland de op de 20e plaats. De laatste etappe, Tolosa - Bilbao over een afstand van 206 km, werd een overwinning voor de Spanjaard Pinera. Zijn tijd: 5.56.29. Tweede werd zijn landgenoot Diaz (5.57.37), derde Lopez Rodriguez (5.58.43). Jan Janssen werd 15e met een tijd van 6.00.13, voor Kees Haast noteerde men dezelfde tijd. Tijdens de laatste etappe zijn Bas- kische extremisten er nog in geslaagd tijdens de afdaling van de Vibania olie op de weg te gooien. Voor de komst van de renners was de politie er echter in geslaagd maatregelen te (Van onze sportcorrespondent) HEERLE Onder prima weersom standigheden en grote publieke be langstelling is de wielerronde van Heerle verreden. Om kwart over twee werden de 35 aspiranten door burgemeester Rutten weggeschoten. Vele renners probeerden een voor sprong te veroveren doch steeds wer den zij door het hardwerkende pelo ton teruggehaald, zodat de eindsprint de beslissing moest brengen. De waard bleek de sterkste. De uitslag: 1 L. de Waard (Heinkenszand) 27 km in 42 minuten en 20 seconden, 2 A. Verkerk ('s-Gravendeel), 3 J. Akker mans (Nieuw Vossemeer(, 4 E. Mey- lemans (Ossendrecht), 5 J. van Dijk (Ulvenhout), 6 A. Hopmans (Bergen op Zoom), 7 J. Hellemons (Halste ren), 8 J. Luysterburg (Zegge). De wedstrijd voor nieuwelingen werd vooral gekenmerkt door de ve le uitlooppogir.gen en het harde wer ken van vooral Priem en Fiktorie. Halfkoers was het rennersveld reeds uitgedund tot de helft. Van Dongen en Fiktorie probeerden in de dertigste ronde weg te komen maar meer dan honderd meter kon den zij niet nemen. Een vijftal ronden verder werden zij weer ingelopen. Cees Remijn wist echter in de laatste ronde uit de greep van het peloton te ontkomen en als winnaar over de streep te gaan. De sprint voor de tweede plaats werd gewonnen door M. Remijn uit Kwa- dendamme voor Van Dongen. Uitslag nieuwelingen: 1 C. Remijn (Goes) 63 km in 1 uur 31 en 13 sec., 2 M. Remijn (Kwaden- damme), 3 H. van Dongen (Prinsen beek), 4 C. Priem (Goes), 5 C. Bal (Kwadendamme), 6 F. Hoogland (Haarlem), 7 J. Rijnvos (Hoeven), 8 Smeekens (Gilze), 9 J. Cooremans (Breda), 10 L. Boose, (Den Briel). De prestatieprijs werd gewonnen door Cooremans.

de Stem | 1968 | | pagina 5