KIELEN NTEURS ODER il OVERAL STAKINGEN AANGEKONDIGD Kaclar bemiddelt in conflict met T s jechosl owakije resse 7 „Op echt slagveld gebeurt zoiets niet" Nog geen beslissing op loon- front Vakbonden en studenten niet tevreden met concessies Betoging in Bonn eceptioniste foto harry verschuren Vandaag topoverleg W.-Brabant SPANNING IN ERE-DIVISIE IS GESTEGEN Nederlandse betogers aan grens tegengehouden JURIST WIL GASTHEER EN OBER STRAFBAAR STELLEN 7900 (3 lijnen) efabriek „Breda" sen N.V. varming ettaen DAGBLAD VOOR ZEELAND HARD Griekenland heft voor 150 bladen censuur op verrekijkers van f72,50 tot f541,- Initiatief Merkx Regenachtig ACTIE Oostduitse en Poolse kritiek Wegens rijden onder invloed van gast Handel elkom en heeft u geen fefoontje en een van onze >1 gratis van huis halen. >r haar directie-voorzitter :n van deze functie schaafde en represen- iw van ongeveer 25 zelfstandig haar taak e moderne talen be- pleiding en een be- zijn vereist. reven sollicitaties, die gehandeld, vergezeld in aan de directie van n 173, Breda. IIHiniillUlllinilüHIIIIIHIIllUIIIIUIIIIUIillHIIIIBJIjJUjjUII enkele komende zomer. Ook 1 zullen verlaten kunnen werk bieden wij gunstige zoals te opleiding worden ingewonnen bij onzi tel. 01850-43922 tel. 01850-51570 ;n modern bedrijf op korte litenlandse telefoongesprek- ig. Daarnaast zal zij de be- moeten staan. werkzaamheden is het ge- het ULO-diploma, beschik- kvaardigheid in de moderne ie-afspraken zal rekening nrzien van een recente pas- Afdeling Personeelszaken, lefoon (04250) 26001. igelijk na telefonische af- •ichtingszaak in Midden- listratieve afdeling een diploma Boekhouden. ge levenspositie, met varing en capaciteiten. ing wil komen dient zijn inlichtingen en voorzien ar. 14384 aan het bureau 108e JAARGANG No. 25812 N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Voor God, Koningin en Vaderland Dr. W. A. J. M. Harkx Uitgave Directeur Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, c j. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, t j v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 iel, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Ma) MAAN DAG 13 MEI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 7^,1,.,» „iUtiHon. GnFA irinkctraM 1 telefnnn flfl.io Rnrpan voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). VREDESGESPREK BEGINT IN REBELLEREND PARIJS (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Parijs heeft dit week einde zijn wonden gelikt. En is tot de conclusie gekomen, dat na een week schrikbewind en straatter reur de etter nog niet verdwenen is. In de rue Gay Lusac, waar de barricades vier meter hoog opge stapeld hebben gelegen en waar het stof nog steeds als na een aard beving rondwolkt, is Marcel Lar- raun de tolk van het algemene ge voelen. Hij is geen student, maar een broeder van het Roode Kruis meer charitatief dan anarchistisch Ingesteld, zou je denken. Toch trekt hij wit weg van woede en slaat zijn stem over, als hij ieder, die het ho ren wil, zijn verhaal vertelt. „Ik kan hier niet wegblijven", zegt hij, „ik moet hier terugkomen, totdat ik heb leren leven van wat ik heb gezien". De werkelijkheid gewor den nachtmerrie, die hem psy chisch op de hielen zit, is de vol gende. Op de boulevard Saint Michel, het centrum van de bloedigste rel len in Parijs sinds mensenheugenis, werpen de bewoners uit open ra men levensmiddelen en verfrissin gen naar de studenten die achter de barricades verschanst zitten. Ook sproeien ze water naar hene den, om het verstikkende effect te verzachten van het traangas, dat nevels boven het geteisterde pla veisel drijft. Wat doen de mannen van de C.R.S. de gehate Franse veiligheidspolitie? Ze schieten met hun lanceerkarabijnen traangasgra naten door de open ramen naar binnen zo maar de kamers in. „Jawel", zegt een gezeten heertje dat meeschuivelt in de pantoffel parade der tienduizenden, die deze fraaie lentemiddag uitermate ge schikt achten om enige politieke vreugde te beleven aan de ellende van het Quartier Latin „jawel, maar de bewoners hebben ook met vaatwerk naar de politie gegooid". Nu kan Roode Kruisbroeder Mar cel Larraun zijn emotie nauwelijks meer de baas. „En wat dan nog", schreeuwt hij, „Dat is toch geen reden om traangasgranaten in de huizen te schieten? Er kunnen wel babies liggen te slapen. En weet u wat ze ook deden? Ze hebben bij mij en bij collega's de gewonden van de brancards en uit de zieken wagens gesleurd om ze te arreste ren. Ze zijn huizen binnen gedron gen, waar gewonden werden ver zorgd, en hebben ze naar de arres tatiewagens gesleurd. Zo nodig moesten ze arrestanten maken. Ik zeg u, monsieur, op een echt slag veld gebeuren zulke onmenselijk heden niet". Het ziet er naar uit, dat in Pa rijs meer dan een commissie-En- schede nodig zal zijn om het ver trouwen van de burgerij in zijn po litie uit te deuken. De regering is dan ook zo wijs, dat ze de gehelmde C.R.S.-mannen met hun provoce rende karabijnen met stille trom en hangend vaandel uit de hoofdstad Beeld van de Rue Gay Lussae za terdag na de hevige studentenon lusten in de Franse hoofdstad. De meeste gekantelde auto's zijn totaal uitgebrand. terugtrekt. Ze worden vervangen door manschappen, die onder kwar tiermeesterachtige petjes ietsjes sympathieker lijken. Hetgeen niet kan beletten, dat de anders zo tie rige Place de la Sorhonne er nog steeds uitziet ais het kampement van een zwart, humorloos, verbeten leger. Noch dragen de honderden uitgebrande autowrakken, de ga pende gaten in de straten, de bull dozers, die de stenen confetti van dit trieste carnaval der terreur wegschoffelen, tot de algemene vro lijkheid bij. Hij is een decimeter in het vier kant, de kassei, waarmee Parijs zijn boulevard plaveit, en hij is zwaar als een loden bal. Vierhonderddui zend stuks hebben er door de lucht gesuisd. Een mini-meisje raapt er met twee handen een op en tuit res pectvol de gestifte lippen. Daniël Cohn-Bendit, de toepasselijk rood- gehaarde „Rudi Dutschke van Pa rijs", heeft er weer een bewon deraarster bij. Gisteren geurde het op de boule vard Michel naar oliebollen, pan nekoeken en knoflook, zoals ieder weekeinde. Het „na ons de zond vloed" moge dan in deze stad spreekwoordelijk geworden zijn op zondag moet je er bij de Parij- zenaars niet mee aankomen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Parijs biedt vandaag het aanzien van een re bellerende stad. Op de dag af tien jaar nadat in Algerije de revolutie uitbrak en Charles de Gaulle aan de macht kwam, ligt het openbare leven in de Franse hoofdstad en in heel Frankrijk lam door algemene stakingen. Alle vier grote vak bonden hebben de stakingen zaterdag aangekondigd. Tegelijk staat Parijs vandaag weer demonstraties van vakbonden en studenten te wachten. Dit ondanks de voor velen toch verrassend toegevende houding in de verklaring van premier Pompidou zaterdag, waarin hij aankondigde dat vandaag de Sorbonne-universiteit heropend zou worden. handelingen tegen de democratische republiek Vietnam" staken. Het Russische regeringsblad Izwes- tia schreef zaterdag dat de atmosfeer in Parijs gunstig lijkt voor de bespre kingen en dat de Sovjet-Unie een „volledig succes" wenst van de po gingen vrede in Vietnam te brengen. Waarnemers zien deze concessie aan de eisen van de studenten, evenals de gisteren aangekondigde vrijlating van de gearresteerde studenten, als een poging de gemoederen te kalme ren en zo een betere sfeer te schep pen voor het vredesgesprek tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Sta ten, dat vandaag officieel in de Fran se hoofdstad begint. Het is in deze sfeer van geladen heid die Parijs vandaag biedt, dat de afgevaardigden van de oorlogspar tijen in Vietnam vandaag om half elf elkaar in het Internationaal confe rentiecentrum zullen ontmoeten. Nog onverwacht snel was zaterdag over eenstemming bereikt over de proce dure vam de besprekingen tijdens een vooroverleg dat volgens beide par tijen in een goede sfeer was verlo pen. Het is nog niet bekend in hoever re de harde standpuntbepaling giste ren in het officiële Noordvietnamese blad Nhan Dan van invloed zal zijn op de stemming van hét overleg van vandaag. Het blad schreef dat als eerste punt geregeld moet worden dat de V.S. onvoorwaardelijk „hun bom bardementen en alle andere oorlogs- (Van onze redactie buitenland) ATHENE Radio-Athene heeft gisteren bekendgemaakt, dat de cen suur voor ongeveer 150 in Grieken land verschijnende tijdschriften is op geheven. (ADVERTENTIE) 12 verschillende van 8 x 30 tot 12 x 50 (ook in groothoek!) KIJKEN EN VRAGEN BU ARENDSTRAAT23 OOSTERHOUT Film-, Dia- en Doka-centrum voor West-Brabant (Vatn een onzer verslaggevers) BREDA Het bliksemoverleg, waarvoor burgemeester Merkx van Breda zijn collega's van Bergen op Zoom, Roosendaal, Oosterhout, Etten- Leur en van de Zekluzagemeenten heeft uitgenodigd, vindt vandaag op het Bredase stadhuis plaats. Zoals wij zaterdag al hebben ge meld, bevat de agenda van deze spoed-bespreking drie punten: een standpunt-bepaling inzake het Moer dijk- en Reimerswaalplan, de vesti ging van Shell in het Moerdijkgebied en de vliegveldontwikkeling in West- Brabant. Burgemeester Merkx heeft op zijn initiatief om op korte termijn tot een „mobilisatie van krachten" te komen in West-Brabant vele enthousiaste reacties uit geheel West-Brabant ont vangen. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Kans op regen. Dezelfde tempe raturen als gisteren. Morgen: zon op 4.48 uur, onder 20.26 uur. Maan op 23.58 uur; onder 5.26 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Zelden na de oor log is de spanning aan het loonfront in Nederland zo groot geweest als vandaag. In de loop van deze maan dag zal het kabinet heslissen of er algemene maatregelen moeten wor den getroffen. Hoewel er eind vorige week velen waren die een ingreep in de loonontwikkeling van de zijde van de regering als vaststaand aanna men en meenden dat het kabinet zich al verzekerd had van de steun van de regeringspartijen in de Tweede Kamer, weten goed Ingelichte krin gen thans te melden, dat er nog geen beslissing is gevallen en dat het zeer wel mogelijk is dat een ingreep nog even zal worden uitgesteld. De fractievoorzitters hebben vrij dag van minister Roolvink slechts een algemene uiteenzetting over de stand van zaken gekregen. Ze hebben geen inzicht gekregen in de beleids voornemens van de regering. De fractieleiders hebben de mede delingen van de minister daarom voornamelijk als kennisgeving aange nomen. (ZIE OOK PAGINA 11) De gezamenlijke actie van vakbon den en studenten bezorgt Parijs en Frankrijk vandaag in ieder geval ver lamming van het spoorwegverkeer, zo goed als geen openbaar wegverkeer in de grote steden, wat voor Parijs betekent weinig taxi's, bussen en me tro. Verder geen scholen, noch lagere noch middelbare, geen colleges op de universiteiten. Elektriciteit voor de particulieren, maar niet voor de in dustriële ondernemingen. Minder druk op water- en gasleidingen. Wei nig postkantoren open. Alle banken gesloten, beperkt luchtvaartverkeer, geen kranten, gedeeltelijke stakingen in de havens en in de ziekenhuizen alleen behandeling van noodgeval len. De studenten houden om half twee vanmiddag een eigen betoging bij de Gare de l'Est en voegen zich daarna bij de demonstratie van de vakbon den, die om half vier begint. (Van onze sportredactie) BREDA De spanning in de onderste regionen van de ere divisie is dit weekeinde weer groter geworden. Fortuna en DOS speelden gelijk, NAC ver loor en Telstar won, waarmee het zich bijna veilig stelde. De amateurkampioenen heb ben hun Iandscompetitie in gezet. Titelhouder Middelburg begon met winst. Het klopte AI- mania (kampioen 1 F) De sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. kwam in verga dering bijeen. Belangrijkste punt van bespreking: vergoeding voor spelers die in vertegenwoordi gende elftallen uitkomen. Op wiclergebied was er dit weekeinde genoeg te beleven. Felice Gimondi won de Ronde van Spanje; Jean Jourden de vierdaagse van Duinkerken (Ri- ni Wagtmans werd eerste in de voorlaatste etappe); Merckx de Ronde van Romandië en de ama teurs Van Katwijk en Krekels respectievelijk de Ronde van Drente en de Omloop van de Kempen. In Breda voldeed gewichthef- fer Piet van der Kruk aan de Mexico-eis. Tenminste, volgens I.O.C.-richtlijnen Dit en ander nieuws op onze sportpagina's. (Van onze verslaggevers) ELTEN Tachtig studenten, die vanuit Amsterdam en Utrecht in twee bussen zaterdag onderweg wa ren naar Bonn, zijn bij de grenspost Elten door de Duitse douane tegen gehouden. Zij wilden in Bonn deel nemen aan de demonstratie tegen het wetsvoorstel inzake de noodtoe stand. In Wageningen spraken zij af, dat men zich zou voordoen als een club je Amsterdamse natuurvrienden. Zij waren op weg naar een Natur-Freun- den-Haus in de buurt van Bonn, om daar het weekend wandelend en bloe metjes plukkend door te brengen. De thuis geschilderde spandoeken en borden met leuzen werden op een rijtje langs de weg in Wageningen achtergelaten. Een snel geschilderd bord „Natuurvrienden Amsterdam", moest de slagboom bij de grens ge makkelijk doen opengaan. De Duitse douane had de studenten toch door. De Nederlandse paspoorten werden gevorderd. De passagiers van De betogers hebben het de Duitse douaniers bij Elten nog even moei lijk gemaakt. Tot handtastelijkhe den is het niet gekomen. de eerste bus weigerden. Maar die uit de tweede bus leverden gewillig de paspoorten in. Voorzien van een uit- wijzingsstempel werden de passen enige tijd later teruggegeven. De bezitters van gestempelde pas sen voelen zich nu gedupeerd omdat zij vrezen in de toekomst bij buiten landse reizen hierdoor moeilijkheden te zullen ondervinden. Zij zullen de ze week bij de Duitse ambassade een klacht over het stempelen indienen. De Nederlandse Studenten Raad heeft inmiddels tegen deze handelwijze ge protesteerd. De demonstratie in Bonn, waarvoor naar officiële schatting 25.000 jonge ren waren opgekomen, ging zaterdag gewoon door. Tot ongeregeldheden is het - tegen alle verwachtingen in - niet gekomen. De rust is in de stad weergekeerd. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel gëv. mokkaboontjes 150 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU In Moskou is vernomen dat Janos Kadar, eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, aangewezen is om in Praag als bemiddelaar op te treden in het conflict tussen Tsjeiho-Slowakije en enkele andere Oosteuropese staten. Diplomaten wezen er in Moskou op dat juist Kadar de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland en Bulgarije er voorlopig van heeft weten af te bren gen economische en politieke straf maatregelen tegen Tsjecho-Slowakije te nemen. Van militaire interventie, zo zei men, is geen sprake geweest. Kadar had de Russische, Poolse, Oostduitse en Bulgaarse leiders dui delijk te kennen gegeven dat de om wenteling in Tsjecho-Slowakije een dusdanige sympathie had gewekt bij het Hongaarse volk, dat hij niet ak koord kon gaan met economische of politieke sancties zonder onlusten in zijn eigen land te riskeren. Inmiddels is met name van Poolse ROTTERDAM (A.N.P.) De Ne derlandse verkeersjurist mr. J. C. Hooftman heeft zaterdagmiddag op een in Rotterdam gehouden congres van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie (A.N. D.O.) ervoor gepleit de medeplich tigheid aan het „onder invloed laten rijden" bij afzonderlijk delict straf baar te stellen. Mr. Hooftman doelde op het straffen van bijvoorbeeld gast heren, gastvrouwen, caféhouders, obers etc., die welbewust blijven doorschenken, als bewezen kan wor den dat zij wisten dat de betrokkene nog moest rijden. De heer Hooftman, die voor de drankbestrijders sprak over het on derwerp „Wat doen we met de rijder onder invloed?", was van oordeel dat met name de notoire recidivisten on der de dronken rijders strenger ge straft dienen te worden. „Ik pleit niet zozeer voor een lange gevange nisstraf, maar wel voor een werkelijk zinvolle bestraffing", aldus mr. Hooftman. De verkeersjurist achtte als pre ventief werkende strafmaatregel ook de publikatie met naam en toenaam van het veroordelend vonnis wegens dronken rijden in dagbladen nuttig. Mr. Hooftman zei ook te voelen voor de eveneens in Zwitserland veel toe gepaste methode: een verbod tot cafébezoek voor een bepaalde perio de. Volgens de voorzitter van de drankbestrijdersorganisatie, de heer M. J. Maas, loopt Nederland in be langrijke mate achter op het gebied van de alcoholbestrijding in het ver keer. „Ik dacht dat er zo langzamer hand wel genoeg gestudeerd en ge praat is. De regering moet nu einde lijk eens met daden komen om de al cohol als gevarenfactor in het ver keer uit te schakelen", aldus de heer Maas. en Oostduitse zijde weer felle kritiek op Tsjecho-Slowakije geuit. De Pool se premier Jozef Cyrankiewicz heeft zaterdag indirect Tsjecho-Slowakije gewaarschuwd dat het zijn belangen in overeenstemming moet brengen met die van de andere communisti sche landen om te voorkomen dat het imperialisme „ons één voor één wurgt". Eenheid was een dwingende noodzaak. Oost-Duitsland heeft gisteren op nieuw felle kritiek geleverd op Tsje cho-Slowakije en de Tsjechoslowaak- se schrijvers beschuldigd van het voeren van een „directe of indirecte anti-So vj etpropaganda". De beschuldiging werd geuit in een artikel in het Oostduitse partijblad Neues Deutschland. Het was de der de aanval deze week op Tsjecho-Slo wakije in de door de partij beheerste pers. Kennelijk aan het adres van Tsje cho-Slowakije heeft het Russische partijorgaan Pravda gisteren opge roepen tot grotere waakzaamheid te gen pogingen om de socialistische ge meenschap van binnen uit te onder mijnen. De Pravda waarschuwde verder dat de strijdkrachten van het pact van Warschau gereed staan om „d« grote verworvenheden van het socia lisme" te verdedigen in de aangeslo ten landen.

de Stem | 1968 | | pagina 1