Labour verpletterend verslagen Glaswagentje voor in de stad AANVALSGOLF VAN VIETCONG VERPLETTERD Iraanse vrouwen maken met gehuil politie stapelgek Aanval van krantenkoning Cecil King BONN VANDAAG IN DE BAN VAN DEMONSTRANTEN Politie ruilt sabel voor gummistok Spaanse nazi's lezen H. Mis voor Hitier Mao- Tse- Toeng tweemaal bijna gevangen dagvaardt Zeist VARA voor tweede maal Wat nu, Wilson? Melina Mercouri naar Nederland Pond zakt Oude leugen Liturgische raad voor algemene absolutie Geen verrassing Scherpschutters JONGEREN MINDER LONGKANKER Auto-keuring toekomstmuziek VOOR AMERSFOORTS BUREAU Werven nog niet eens over mammoetdok Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 NYV; Roolvink verdraait cijfers van werkloosheid Nederland leverde Nigeria munitie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 11 WEER HERRIE OM WILSON (Van onze Londense correspondent) LONDEN. Labour heeft bij de gemeenteraadsverkiezin gen een verpletterende nederlaag opgelopen. Een van de ge volgen is dat de konservatieven nu de alleenheersers van Groot-Londen zijn. In de verkiezingen van donderdag hebben zij de socialisten 16 van de 20 gemeenten, waarin Labour de meerderheid had, afgenomen. Daardoor zijn de Tories nu de baas in 28 van de 82 „boroughs". Vorig jaar kwamen de conservatieven aan de macht in de „Raad Groot-Londen", zodat hun gezag van nu af vrijwel absoluut is. De almachtige „Raad van Groot Londen" heeft vaak meer te zeggen dan de regering. Een typisch Londens voorbeeld in verband met de verkiezingsuitslagen is de gemeente Islington. Daar zetel de vroeger geen enkele konservatief in de gemeenteraad. Nu telt Islington niet minder dan 74 konservatieve raadsleden. Ook in andere Engelse steden werd het roer op dramatische wijze omge gooid. In de staalstad Sheffield (meer dan tweehonderdduizend inwoners) zijn de konservatieven aan de macht gekomen na 40 jaar onafgebroken Labour-bewind. Ook in de stad Nor wich kelderde het socialistische ge meentebestuur dat er 35 jaar lang de scepter gezwaaid had. Terwijl men gisteren in Labour- kringen tranen met tuiten huilde, ju belden de konservatieven. Hun lei- derd Edward Heath, waande zich al PREMIER WILSON MADRID (RTR) Ongeveer 300 Spaanse nazigezinden hebben vrijdag een mis bijgewoond voor Adolf Hitier in een Madrileense katholieke kerk. Na de plechtigheid klonken buiten de kerk „Heil Hitler"-kreten. Voorts werden bidprentjes rondgedeeld ter gelegenheid van de 23ste verjaardag van Hitlers dood waarop een uitno diging was gedrukt ter bijwoning van „een mis voor de rust van zijn ziel en van al diegenen die met hem stierven by de verdediging van de christelijke en westelijke bescha ving". Onder degenen die de plechtigheid bijwoonden waren falangisten en le den van de voormalige Spaanse „blauwe divisie" die met Hitiers le gers aan het Russische front streden. Vorige maand is een requiemmis opgedragen in een andere Madrileen se kerk voor de Italiaanse fascisti- tische dictator Benito Mussolini. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor de tweede maal heeft de gemeente Zeist de VA RA in kort geding voor de Amster damse rechtbank gebracht, naar aan leiding van de opzienbarende „Achter net Nieuws"-reportage over een dood zieke man, die langer dan een maand slechts van zijn elfjarige dochtertje verzorging kreeg. Op 24 april vonniste de president, R Steehman bij verstek dat de VARA op straffe van 100,dwang som per dag een rectificatie moest geven van de feitelijke gebeurtenis sen in Zeist, bij monde van de ver slaggevers Bas Roodnat en Koos Pos- ma;,Pe VARA deed dit. maar Her man Wigbold gaf er een commentaar achteraan, dat volgens de gepikeerde gemeente Zeist denigrerend was en de bodem uit de rectificatie sloeg, Vandaar dat de VARA opnieuw werd gedaagd. De uitspraak, die belangrijk wordt geacht voor de jurisprudentie op dit netelige gebied, komt volgende week vrijdag. eerste minister en verklaarde: „Het land wil niet meer weten van La bour. Het wenst een nieuwe rege ring". Labourpremier Wilson zei niets. Sommige socialisten stellen hem aansprakelijk voor deze verschrik- lijke achteruitgang en zouden graag een ander leider aanstellen, die zou kunnen redden water nog te redden valt. Maar vele andere socialisten blij ven Wilson trouw. Ze beweren dat hij de beste Britse premier van deze eeuw is. Ze beseffen dat een ernstige ruzie over bet leiderschap hun partij nog in ernstiger moeilijkheden zou kunnen brengen en trachten de ran gen aaneen te sluiten. „Wij geven de strijd niet op", zeg gen ze. „Thans zijn de kiezers on dankbaar maar straks zal het getij keren en dan komen we er weer bo venop". Labour kan nog drie jaar aan het bewind blijven. Maar zal Harold Wilson het in deze omstandigheden nog zo lang volhouden? Volgens de meeste waarnemers is zijn positie wel in gevaar maar zal hij nog gerui me tijd premier blijven. Wilson voelt er niets voor ontslag te nemen en zal blijven voortploeteren tot zijn par tijgenoten het welletjes vinden. DEN HAAG (ANP) De Griekse actrice Melina Mercouri komt dins- öai> 14 mei op uitnodiging van het comité Vrij Griekenland", naar ons land. De KRO-televisie zal tijdens naar korte verblijf een programma opnemen, waarin zij drie liederen van Mikis Theodorakis zal zingen. Pat Programma, dat 25 minuten *ai duren, zal op donderdag 16 mei ver Nederland 1 worden uitgezon- De socialistische eerste minister heeft nochtans met formidabele te genstanders af te rekenen. Gisteren gaf de Londense kranten en tijdschriftenkoning Cecil King hem weer eens de volle laag in de „Sun" en de „Daily Mirror". Deze laatste krant heeft vijftien miljoen lezers maar geen politiek gezag. De „Sun" is z.g.n. socialistische gezind, maar heeft volgens Londense begrip pen weinig lezers. King schreef dat Wilson en zijn re gering alle geloofwaardigheid en ge zag verloren hebben. Hij spoorde Labour aan zo spoedig mogelijk een bekwaam en betrouwbaar nieuwe leider te kiezen. „Wij worden thans bedreigd door de grootste financiële crisis in onze geschiedenis", aldus Cecil King. „Zij kan niet opgelost worden door leu gens over onze reserves, maar enkel door een nieuw begin onder een nieu we leider" Toen dit gepubliceerd werd was King nog een van de commissarissen van de nationale bank van Engeland. Maar gistermorgen nam hij vlug ontslag om te voorkomen dat de re gering hem zou ontslaan. Tengevolge van zijn gewezen funktie maakte zijn uitspraak inzake de Britse monetaire reserves indruk op de speculanten. Daardoor daalde de waarde van het pond sterling en kregen de effecten gevoelige klappen op de Londense beurs. Later op de dag keerde de rust enigszins terug toen bleek dat King zich wel wat vergallopeerd had. De nationale bank van Engeland doet tegenwoordig niet meer of maar ook niet minder geheimzinnig in verband met de Britse reserves dan ten tijde van het konservatieve bewind. Als er nu gelogen wordt, werd daar toen ook al dapper aan gedaan. De komst van een nieuwe Labourleider zou aan die toestand niets veranderen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON. De drie aanvalsspitsen van de Vieteong, die eergisteren door de buitenwijken tot op de rand van het centrum van Saigon doorstootten, zijn gisteren verpletterd. Dit hebben de Amerikaanse en Zuidvietnamese inlichtingendiensten meegedeeld. De diensten tonen zich enorm op gelucht. Zij zeggen aan de vooravond van de vredesbesprekingen in Parijs een nog furieuzere aanval dan tijdens het Tet-offensief op de Zuidvietna mese hoofdstad te hebben verwacht. Maar de aanvalsgolf van woensdag zou uit niet meer dan 150-200 man bestaan hebben (tijdens het Tet-of- fensief 4000-5000 soldaten). DEN BOSCH (KNP) In een ge sprek voor de KRO-rubriek Echo heeft bisschop W. Biuyssen van Den Bosch meegedeeld, dat de liturgische raad in Rome verschillend ontwerpen heeft besproken voor een boetevie ring met algemene absolutie. De privé-biecht wordt echter dui delijk in zijn eigen waarde gelaten. De bedoeling van de liturgische raad is echte wel om naast de privé-biecht andere mogelijkheden van zondever geving officieel naar voren te bren gen en daarvoor liturgische teksten te creëren. Maar de omstandigheden waren dan ook niet te vergelijken: er was geen sprake van de verrassing, de in lichtingendiensten werkten perfect, de politie vluchtte deze keer niet (zij is intussen zwaarbewapend) en de Vieteong werd al buiten de Zuidviet namese hoofdstad door de geallieerde troepen opgevangen. De medewer king van de bevolking was ook min der volgens de Zuidvietnamese in lichtingendienst: „In Azië steunt het volk de overwinnaars. Deze keer wa ren de rollen omgedraaid". 90 pro cent van de Vieteong zou zijn ge dood. Maar de stad wordt nog bedreigd door scherpschutters en terroristen. De Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh heeft in een radioboodschap de Vieteong opgeroepen de inspanningen te verhogen en het Zuidvietnamese volk om in opstand te komen. Om Saigon nog beter te kunnen verdedigen zal vandaag een begin worden gemaakt met de bewapening van 10.000 studenten. De mobilisatie van alle mannen tussen 18 en 38 jaar is goedgekeurd. Het Amerikaans opperbevel heeft gisteren bekendgemaakt dat Noord vietnamese Migs Amerikaanse bom menwerpers aanvallen die hun aan vallen tot op de 20ste breedtegraad verhevigd hebben. Een F 4 Phantom is door een Mig-21 neergeschoten. Radio Hanoi heeft nog gemeld dat in het Mekong-gebied een Ameri kaanse tanker tot zinken is gebracht waarbij 300 Amerikanen om het le ven zouden zijn gekomen. AMSTERDAM (ANP) Uit ge gevens over de longkankersterfte in 1966 van het centraal bureau voor de statistiek, hebben dr. L. Meinsma en dr. J. J. Versluys in een artikel in het Nederlandse tijdschrift voor ge neeskunde de conclusie getrokken, dat de longkankersterfte in de jon gere leeftijdsklassen in Nederland be gint af te nemen. De lomgkankerfrequentie bij oudere mannen stijgt daarentegen nog steeds aanzienlijk. Een verklaring voor deze verschillen kan misschien worden ge zocht in de noodgedwongen beper king in sigarettenconsumptie tijdens de Tweede Wereldoorlog zodat de genen die in de oorlogsjaren 15-24 jaar waren, en nu dus rond de 40 jaar zijn, niet begonnen zijn met roken. Een tweede mogelijkheid is dat de houding van, met name jongeman nen, ten opzichte van het roken sinds de jaren 50 zich sterk heeft gewijzigd. In Londen rijdt een nieuw stadsvoer- tuig rond. Het heeft een dak en zij wanden van veiligheidsglas, de zetels zijn van transparant plastic. Het wa gentje wordt voortbewogen door een 1100 cc-motor. Het glazen voertuig, dat een lengte heeft van 2 meter, biedt plaats aan 5 tot 6 personen. De kruissnelheid is 80 kilometer per uur. Het grootste voordeel van het glas- wagentje is de kleine ruimte die men nodig heeft om te parkeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gedachte van een jaarlijkse verplichte keuring voor auto's, waarmee overheid en organisaties als BOVAG, ANWB en KNAC al jarenlang spelen, is nog niet voldoende uitgewerkt om via een wetsontwerp aan het parlement voor te leggen. Aldus werd ons desgevraagd van welingelichte zijde medegedeeld. MAO TSE TOENG HONGKONG (AP) De Chinese communistische partijleider Mao Tse Toeng is verleden jaar twee keer bijna gevangen genomen door zijn te genstanders toen hij bezoeken bracht aan de door strijd verscheurde stad Woehan, zo heeft een blad van de rode garde, dat vrijdag In Hongkong verscheen, gemeld! In de nacht van 18 juli had gene raal Chen het militaire hoofdkwartier belegerd en het huis omsingeld waar voorzitter Mao, premier Tsjoe En Lai en andere hoge functionarissen uit Peking verbleven. Mao slaagde erin te ontsnappen", aldus het blad. Twee dagen later had generaal Chen weer een poging ondernomen om Mao te ontvoeren, doch deze had de plaats 20 minuten eerder verlaten. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Door toedoen van de Amersfoortse kaashandelaar Van Spithoven heeft de Amersfoortse politie een deel van een nomadenstam kunnen arresteren, die middenstanders overal in Nederland met wisseltrucs oplichtten. In Breda zou een reisbureau voor 1600 zijn geflest, in Utrecht, Abcoude en Gorinchem klagen diverse middenstanders over een kastekort na een bezoek van de donkerhuidige lieden. Gelukkig met haar vangst is de po litie niet, want de vrouwen en kin deren van de gearresteerde mannen hebben voor het politiebureau een onderkomen gezocht en de gehele dag klinkt het gejammer en gewee klaag tot in het bureau door. Ook vallen de vrouwen agenten aan en is de politie voortdurend in touw om de eigen wagens en ander materiaal te beschermen tegen vernielingen door de kinderen. De mannen blijken uit Iran af komstig te zijn. De meesten zijn wel in het bezit van een paspoort. Toch is het de politie een raadsel in welk land zij het laatst verbleven. Men vermoedt dat zij ongemerkt de Bel gische grens zijn gepasseerd doordat zij met Franse vrachtautootjes rei- zen. In het politiebureau begonnen de moeilijkheden pas goed, want binnen een mum van tijd verschenen ook de vrouwen en kinderen. „Ze zijn te vies om aan te pakken", zegt inspec teur Jansen, „En zij stribbelen steeds tegen". Toen de politie probeerde achter de verblijfplaats van de stam te komen, bleek dat de vrouwen in eens niet meer te weten waar de rest van de stam zich bevond. Middenstanders uit Abcoude zijn naar Amersfoort gereisd om de Ira- nen te identificeren. Niemand her kende echter een van de mannen. De politie hoopt de stam zo spoedig mogelijk als ongewenste vreemdelin gen over de grens te kunnen zetten, aangezien de berechting ook nogal wat moeilijkheden met zich mee zal brengen. Het verhoor vlot intussen maar traag, want dat moet in gebarentaal gebeuren en de nomaden zijn niet bepaald bereidwillig om enige mede werking te verlenen. Een gedeelte van de nomadenstam werd gisteravond gesignaleerd op de weg van Den Bosch naar Eindhoven. Zij vorderden maar traag, want re gelmatig was er pech aan een van hun auto's. Het was de bedoeling dat z(j zo spoedig mogelijk naar Maas tricht zonden gaan om daar over de grens gezet te worden. ROTTERDAM (ANP) Er ls nog geen overeenstemming over het hou wen van een mammoetdok in het Nieuwe Waterweggebied. Dit heeft de president-commissaris van Wilton Fijenoord-Bronswerk n.v„ mr. J. M. J. Oyevaar, verklaard op de in Schie dam gehouden aandeelhoudersver gadering. Over de bouw van een mammoet' dolt heerst onenigheid tussen ener zijds de Rijn-Schelde groep, de ND SM en Wilton-Fijenoord en ander zijds het Verolmeconcern. Verolme wil een mammoetdok bouwen op zijn werf aan de Nieuwe Waterweg. De anderen geven de voorkeur aan de Maasvlakte. De minister van econo mische zaken door de werven gevraagd om een kredietgarantie wil slechts één project steunen. De minister heeft onlangs nogmaals het gehele probleem aan de werven teruggegeven met het dringende ver zoek, een laatste kans te benutten om tot een goede gezamenlijke op lossing te komen. „Aan dat verzoek wordt, onzerzijds diepgaand en in positieve zin aandacht geschonken", aldus de heer Oyevaar. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Bonn) BONN. Tienduizenden tegenstanders van de noodtoestandswetge ving bepaalde volmachten voor het geval van een noodtoestand komen vandaag in Bonn demonstreren. De wetten moeten enkele geallieerde volmachten vervangen, die 23 jaar na de oorlog nog altijd van kracht zjjn. Een tweede soortgelijke demonstra tie, georganiseerd door de Westduitse vakbeweging die van het begin af aan tegen deze speciale volmachten is geweest en zich mede daardoor van de sociaal democratische regerings partij heeft vervreemd heeft in Dortmund plaats. Aller ogen zijn echter vandaag op Bonn gericht, voornamelijk omdat de Westberlijnse .Republikeinse Club' het centrum van de extra- en de antiparlementaire oppositie Bonn zijn „première" zal geven. De communistische Oostduitse staatsspoorwegen hebben haar de ge legenheid gegeven om aan de demon stratie in Bonn deel te nemen: ze stelde gratis een extra-trein van Ber lijn naar Bonn ter beschikking. Communistische sympathisanten in Oost-Berlijn hadden enkele weken geleden voor de 1 mei betoging in West-Berlijn de bij de Republi keinse Club aangesloten organisaties (de links radikale S.D.S. van Rudi Dutschke) al van regenjassen en val helmen voorzien. Voor de overigen hebben de orga nisatoren „het curatorium nood toestand der democratie" de met landelijke eenheden versterkte bondspolitie onder persoonlijke lei ding van de minister van Binnen landse Zaken van Noordrijn! and- Westfalen Weyer gegarandeerd, dat alles orderlijk zou verlopen. Zijnerzijds heeft minister Weyer toegezegd, dat de politie van alle handtastelijkheden zal afzien en ook niet opvallend zou optreden, omdat sterke politie-eenheden nu eenmaal uit zichzelf provocerend werken. Desondanks is natuurlijk niemand er zeker van, dat het vandaag in Bonn volkomen rustig zal blijven. Voor de regeringsgebouwen zullen de demonstranten niet kunnen be togen. Die liggen namelijk In de zo genaamde verboden zone, waarbinnen geen demonstraties mogen plaats hebhen. Wat de demonstranten nog willen zien te bereiken en het is on waarschijnlijk dat dit hen zal lukken is dat de tweede lezing van de noodtoestandwetgeving die voor vol gende week woensdag op de agenda van de Bondsdag sitaat wordt opge schort. De derde lezing volgt dan aan het einde van de maand. De coalitiegenoten zijn het echter allang met elkaar er over eens, dat deze „eenvoudige noodtoestandwet geving" zal worden aangenomen, omdat zij naar het oordeel van de regering en de haar steunende poli tieke partijen noodzakelijkheid is om een functioneren van regering en parlement in een noodsituatie te ga randeren. MINISTER ROOLVINK kat in het nauw (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De werkloosheid on der de mannen is in april niet met een half proc. zoals 't ministerie van Sociale Zaken beweert, maar slechts met 0,06 procent gedaald. Dit zegt het NVV in een nadere toelichting op de persoonferentie, die zijn voorzitter, de heer Kloos, donderdag gegeven heeft. „Een kat in het nauw maakt rare sprongen en een minister, die in moeilijkheden zit gaat zich in allerlei bochten wringen om aan te tonen dat de situatie minder erg is dan zij lykt" zo kwalificeert het NW de cijfers van minister Roolvink. De minister heeft volgens het NVV zyn ambtenaren opgedragen de men sen in de aanvullende werkgelegen heid en degenen die bij de sociale werkvoorziening zijn ondergebracht, niet meer bij het totale werklozen- cijfer te tellen. Hierdoor komt zijn departement, aldus het NW, tot een werkloosheid onder de mannelijke afhankelijke beroepsbevolking van 2,1 proeent tegenover 2,6 procent eind april 1967. Een eerlijke ver gelijking leert dat de werkloosheid onder de mannen maar met 0,06 pro cent is teruggelopen. Het verbond vindt deze werkwijze van het departement onaanvaard baar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Beernink (binnenlandse zaken) heeft voor de gemeenteploitie een nieuwe bewa- penings- en uitrustingsbeschikking vastgesteld, die op 1 juli a.s. in werking treed. Volgens deze beschikking zullen de mannelijke agenten tijdens de dienst gewapend zijn met een gummistok en een pistool van het merk FN, ka liber 7,65 mm. Andere pistolen moe ten voor 1 juli 1970 vervangen zijn. Voor de zgn. mobiele eenheden heeft de minister het bezit van traan- gasverspreidende middelen voorge schreven. Het gebruik van sabel en. klewang wordt afgeschaft. Daar voor in de plaats komt de zgn- lange wapenstok. De mobiele eenheden krijgen ook een karabijn van het merk Winchester. De lange wapen stok en de karabijn kunnen voor be paalde taken ook in handen worden gegev envan politieambtenaren, die niet tto een mobiele eenheid beho ren. Uit de nieuwe beschikking blijkt voorts dat de minister aan bepaalde korpsen kan voorschrijven welke an dere wapens nog tot hun uitrusting moeten behoren. Van die bevoegd heid heeft de minister reeds gebruik gemaakt t.a.v. de inzet van water kanonnen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. DEN HAAG (ANP) Naar aan leiding van de beschuldiging van de Biafrapersdienst, dat Nederland de federale regering van Nigeria zou steunen door wapenzendingen toe te staan, is door het ministerie van economische zaken bevestigd, dat Nederland munitie aan de federale regering geleverd heeft. De leveranties geschiedden door de artillerie-inrichtingen. Een deel hiervan was bestemd voor het fregat dat Nederland enkele jaren geleden aan Nigeria heeft overgedragen. Maar daarnaast werd door economi sche zaken vergunning verleend voor de uitvoer naar Nigeria van 15 mil joen stuks andere munitie.

de Stem | 1968 | | pagina 7