Meer werk door Fokker Velen rond W oensdrecht met handen in 't haar Plannen vliegveld Midden-Zeeland gaan toch door Vuilverbranding voor heel Walcheren In gesprek met MIDDELBURG «Hij heeft t zo schoon daar Actiegroep in Zeeland wil weer een Latijnse mis RIJK EN/OF PROVINCIE MOETEN HELPEN, ANDERS KOSTEN AD 5 MILJOEN TE HOOG Zeeuwse korporaal in Duitsland omgekomen Bloemen voor moederdag bij de bloemist zelf plukken Tienermis met bal na voor Zuidbevelandse jongeren W. E. P.v. IJsseldijk ÏXAMENS WALCHEREN loogwater MAANDAG Meer nieuws uilj stad en streek >p pag. 3 - 5 - 7 ]U WOENSDRECHT Paraat Waarom? Wonderen? Reacties Verwarring Pijnlijk Contactdag van P.v.d.A.-vrouwen Financiering Recreatie Kosten HAARLEM Voor keurmeester 'ee en Vlees der Veterinaire dier*1"11 e volksgezondheid: de heer I n it Hulst. "*«#11 Lustrumfeest Volgende oensdag en donderdag zal de Chr dijke Kweekschool te Middelhui aar 7e lustrumfeest vieren. 8 Woensdag wordt op de sportveld»» jn de Koudekerkseweg een snori ag gehouden. Donderdagmiddag een optocht door MiddelbV» aaraan 12 wagens deelnemen Hm uitstuk is in de school; een grow al met medewerking van de La» iver Six". -v Morgen, zondag 12 mei. answeert 2.29 en 14.54 uur erneuzen 1.54 en 14.16 uur lissingen 1.22 en 13.44 uur 'emeldinge 3.03 en 15.34 uur Maandag, 13 mei answeert 3.10 en 15.33 uur erneuzen 2.33 en 14.54 uur lissingen 2.01 en 14.23 uur 'emeldinge 3.51 en 16.21 uur tNEUZEN uxor 14.30 en 20 uur woestelingen, 14 j. uur Lokkend havenkwartier 18 portvelden 15 uur Staande wip'schie. STBURG edel 14, 16.30 en 20 uur man en een vrouw, 14 J LST e Graanbeurs 19.30 uur The Junuxn ïoseoopgebouw 14.30 uur Geldwolven de Gunsightpas, 14 j.; 18.45 en 21 r Nick Carter keert terug, 14 j Leeraert-Nijs 15 uur Schieting OOSTERZANDE et Witte Huis Bal Riem Teil 15 uur Schieting staande 1PPELDIJK Vernimmen 15 uur Schieting EWACHT im. de Coninck 15 uur Schieting Dieleman en J. de Vliegher 15 uur meting JDBERG Leraert 15 uur Schieting JISDORP nop op Zegen 15 uur Schieting [WERPEN oscopen: Zie onder Vandaag VO 14.30 uur Die Lustige Witwe NS 15 uur De meeuw (Tsjechow) IGGE oscopen: Zie onder Vandaag JT oscopen: Zie onder Vandaag TG 15 en 20 uur Genousia NIKLAAS oscopen: Zie onder Vandaag INHOUT ursaal Assepoester, a.l. anvang doorlopend van 1S.SO-19.30 u. Drum Be Afrikaanse rit, 14 j. anvang doorlopend van 13.30-19,30 u. DELBURG eeshal Kunstexpositie niaiuur Walcheren, Molenwater.' gc end van 9 tot 18 uur jksarchief 9.30-12 en 13.30-17 uur ntoonstelling Spoorwegen in Zeeland SSELE meentehuls 19.30 uur Raadsverg. NEUZEN xor 20 uur kkend havenkwartier, 18 J. ST oscoopgebouw 20 uur ;k Carter keert terug, 14 J. ÏER ARENDSKERKE meentehuis 19.30 uur Raadsverg. WERPEN >scopen: Zie onder Vandaag 'O 20 uur Wiener Burgtheater met inen Jux will er sich machen" JS 20 uur De meeuw (Tsjechow) ,T 20 uur Horen en ziien (Shaffer) GGE iscopen: Zie onder Vandaag r iscopen: Zie onder Vandaag G 20 uur Genousia NIKLAAS iscopen: Zie onder Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MEI 1968 (ADVERTENTIE) ALUMINIUM Zonneschermen Altijd beschikbaar. Geen opbergkosten. Geen onderhoud. 18 Prachtkleuren. Onverslijtbaar, 60r P> n2. NU 20°/o korting. Bel 01685 542 of schrijf Postbus 2, Zevenbergschenhoek (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT/AMSTER- DAM Zal Fokker (waarin de bedrijven van Aviolanda zijn op genomen) zijn revisie- en repa ratiebedrijven naar Woensdrecht verplaatsen? In deze bedrijven z(jn enkele duizenden mensen werkzaam. Bepaalde Westbra bantse bestuurders speculeren op de komst van deze Fokker-afde lingen. In Woensdrecht staat een revisiebedrijf van Aviolanda. Van de zijde van de Fokkerdirectie is men voorzichtig met commentaar geven. „Wij weten nog te weinig van het officiële overheidsstandpunt al dus directeur During van Fokker. Bepaalde activiteiten in onze andere bedrijven o.m. Ypenburg lopen parallel met wat we ook in Woens drecht doen. Het ligt wel in de lJjn dat men tot een zekere centralisatie komt", zo zei de heer During. „We zijn nog niet zo ver dat we aan concrete plannen toe zijn. Wij van onze kant zijn wel paraat, we we, ten dat men onder andere van Bel gische zijde civiele belangstelling heeft voor Woensdrecht", aldus Fok ker-directeur During. De aanleiding tot de opmerkingen van onze Brabantse zegsman: „Waar om zou Fokker zo sterk geïnteres seerd zijn geraakt in Aviolanda dat een belangrijke vestiging heeft in Woensdrecht, sedert de tijd dat de geruchten rond de ontruiming van de basis de kop op staken? De plan nen over de n.v. Tot Afhandeling van de Burgerluchtvaart op de Basis Woensdrecht waarin Avio-Woens- drecht deelneemt waarvan de eer ste fase is openbaar gemaakt, ziju daar ook niet onbekend aan", zo zegt de bestuurder. „Waarom zou een interdepartemen tale commissie zich met de zaak- Woensdrecht bezighouden als het al leen maar om een ontmantelde basis zou gaan? Van alle vliegtuigen ter wereld kan 98 procent landen or Woensdrecht. Schiphol raakt vo] en het veldje bij Antwerpen is veel te klein. Het luchtvrachtverkeer gaat voor Brabnt binnen tien jaar van belang worden. En wat te denken van het toeristisch vervoer vanuit Duitsland via Woensdrecht naar Zee land?" „Fokker heeft nu alle kansen (lege goede huizen, prima woonklimaat, ruime uitbouw voor verdere ontwik keling van de bedrijven) om zich te „settelen", zo zeggen ingewijden. „Bovendien is er kundig personeel voorhanden. Nu al weten wij dat technisch en administratief onderleg de mensen hier willen blijven als ze bg een ander bedrijf emplooi zouden kunnen vinden.. Fokker zal be slist niet direct hierheen komen, maar een aankondiging en vervolgens een getemporiseerde overgang naar hier zouden al wonderen doen. Wan neer 'n dergelijke zinsnede zou wor den opgenomen in de nota die de mi nister van Defensie in juli zal laten uitgaan dan zou dat hier 'n verade ming teweegbrengen. De toch al zo geschokte arbeidsmarkt in het weste lijk deel van Brabant heeft nog eens oen extra slag gekregen door de ont slagen die straks dreigen. De verdere uitbouw van Avio-Woensdrecht zal dan een bijzonder stabiliserende in- Jj hebben op de werkgelegen- (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT/RILLAND-BATH „Wat doe je: wachten en nog eens gelaten wachten. We wachten eerst maar eens af wat er met de vliegbasis zal gebeuren. Die miljoenen aan belastinggeld zal men toch niet laten verintresten?". Dit zeggen personeelsleden van de vliegbasis Woensdrecht, waarvan don derdag toch nog onverwachts bekend werd dat zij gesloten zal worden. De sfeer In de gemeenten rond de basis, waar het personeel meestal fraaie huizen bewoont, is wat gedrukt. Vele honderden gezinnen zullen binnen niet al te lange tijd moeten verhuizen. Waarheen? Negen van de tien we ten het niet. En de ruim honderd ge zinnen van het burgerpersoneel dat op Woensdrecht werkt, gaan een nog onzekerder toekomst tegemoet. Ko men de 110 man over een half jaar werkloos op straat te staan? Vrou wen proberen al te wennen aan de naargeestige gedachte dat ze binnen kort weer worden verbannen in een, wat zij noemen, „weekend-huwelijk". Zal er direct vervangende woon ruimte zijn en zullen de kinderen terugslag ondervinden van de ver huizing naar een andere school? Ril- land-Bath, waar 44 „basisgezinnen" wonen; Hoogerheide; Woensdrecht; Hujjbergen en Bergen op Zoom zit ten vol vraagtekens. We hebben een aantal huisvrouwen en toekomst-vrezende middenstan ders naar hun (persoonlijke) reac ties gevraagd. „In december moesten we uit onze huurwoning, want de pachter had er andere ideeën mee. We hebben ons nieuwe huis goed en wel inge richt en nu dit". De vrouw van ser geant-majoor De Ruiter windt zich nogal op over de zaak. „Veel van mijn kennissen vinden het weekend huwelijk net zo verschrikkelijk als ik. Waarom blijft Eindhoven wel tot 1980 open? De basis Tessel laten ze wel bestaan! Misschien moeten we daar straks wel heen of naar Leeu warden, terwijl we hier juist zo prettig wonen". „En dan die hoogstvervelende on zekerheid! Maanden geleden was ons gezegd dat het allemaal wel zou loslopen. Inderdaad, helemaal; uilt de hand zelfs. Straks lopen we de kans nog eens te worden overge plaatst als blijkt dat onze toekomstige basis overbevolkt is. Dat zit er dik in. Ik zie al die bezuinigingen niet zo". Mevrouw De Ruiter vreest bo vendien dat er niet direct nieuwe bewoners voor haar nieuwe huis in Hoogerheide zullen zijn. „Weg vaste vloerbedekking". Voor de familie Daalmans uit Hoo gerheide komt de klap dubbel hard aan. De heer Daalmans heeft een burgerfunctie op de basis, terwijl zijn vrouw een textielzaak drijft. „We worden gek van die verwarrende on zekerheid. Er is ai zoveel over ver andering gesproken", zegt ze En nog heeft ze hoop: „Zou het nu de finitief zijn"? „Waar moet ik met mijn winter voorraad blijven, die ik al heb moe ten inslaan. Veel van mijn klanten gaan vertrekken en zal mijn man werk vinden?" Adjudant Sinke uit Rilland-Bath is al negen jaar gelegerd op Woens drecht. Hij heeft een eigen woning in het knusse Zeeuwse Rilland. „Voor mij wordt het een weekend-huwelijk. Ik weet niet of mijr, man in Twente terecht zal komen, maar we blijven hier wonen. We zijn allebei Zeeuwen' aldus mevrouw Sinke. „Onze dochter zit in de derde klas van de ulo, die kan hier niet weg. Vrouwen uit de buurt hadden met het oog op de schoonmaak nieuw behang en verf, enz. gekocht. Zij proberen het nu weer van de hand te doen. Er zijn er ook die het niet erg vinden weer weg te moeten. Al woont hier een gezin dat binnen drie jaar voor de derde maal gaat ver huizen". Rilland-Bath is zijn ontspannings vereniging door de verhuizingsdrift kwijt geraakt. Hoogerheides vereni gingsleven zal eveneens een stevige aderlating moeten doen. In de Hoogerheidense KLM-laan is één van de zes splinternieuwe gale rijwinkels in gebruik. Bedrijfsleider A. Opstal die begin dit jaar zijn zaak opende: „We hebben dit koopkrach tige publiek juist in deze overgangs periode zo hard nodig. Nu de bom is gebarsten hou ik mijn hart vast voor de toekomst. Er zullen wel weer andere mensen in die huizen worden gepoot, maar wat krijgen we terug?" Enige officieren en onder-officie- ren blijken naar Amerika of Duits land te gaan. Mevrouw C. P- Men- tink zegt: „Als militairsvrouw weet je dat je vaak moet verhuizen. Bij ons geldt de slogan „het is maar tijdelijk". In het begin dacht de offi ciersvrouw „O. hemel alsjeblief weer niet overplaatsen", maar nu is ze er al weer aan gewend. Voor de families Blok en Van Til burg liggen de kaarten heel anders. Beide gezinshoofden hebben een bur gerfunctie. Mevr. Blok: „Mijn man is 62 jaar. Zal hij weer werk krijgen? Die onzekerheid knaagt aan ons". Hetzelfde geldt in nog pijnlijker mate voor de heer Van Tilburg. Hij staat met zijn 53 jaar nog veel verder van zijn pensioen. „Hij werkt graag", zo als zijn vrouw zegt. „Hij zou zelfs graag willen gaan pendelen, als hij maar weer aan het werk kan. We zitten met de handen in ons haar. Er zal wel niks anders opzitten dan naar het arbeidsbureau gaan. Jam mer, hij heeft het zo schoon daar". Voor het gemeentebestuur van Woensdrecht kwam de tijding als donderslag bij heldere hemel. Secre taris Van Kaam: „Drie weken gele den hadden we redenen om aan te nemen (via een achterdeur kregen we zelfs „verzekeringen") dat ons geen zwaard boven het hoofd hing". Burgemeester J. de Leeuw ging wel gemoed met vakantie. In aller ijl werd hij per telegram op de hoogte gebracht- Seppe dat aspiraties heeft in de richting van het burgerluchtver- keer, zal met Woensdrecht in één n.v. worden ondergebracht, wan neer Woensdrecht voor de burger luchtvaart zal worden opengesteld. Dit deelde burgemeester Godwaldt van Roosendaal ons desgevraagd mee. VLISSINGEN Leden van de Ver eniging voor Latijnse Liturgie heb ben een afdeling Zeeland-Noord op gericht. Deze vereniging streeft naar het behoud van het Latijn in de mis. De afdeling Zeeland - Noord heeft voor vrijdagavond 24 mei een mis vastgesteld in de Maria Magdalena- kerk in Goes. De mis begint om half acht en zal worden gecele breerd door pastoor Holtkamp. Tijdens deze plechtigheid worden de wisselende gezangen van Hemel vaartsdag en de vaste gezangen uit de paasmis van Charpentier gezon gen. Daarna is er een bijeenkomst in de Zeeuwse Koorschool te Goes. Het bestuur van de afdeling Zeeland- Noord is samengesteld uit de da mes drs. J. Jansen uit Goes en E- H. Koevoets uit Vlissingen, die res pectievelijk de functie van vice-presi- dente en secretaresse - penningmees- teresse bekleden. Voorzitter is de heer ir. P. Hupkens uit Vlissingen. Pater J. C. de Bakker uit Vlissin gen is als geestelijk adviseur aan het bestuur toegevoegd. Andere adviseur zijn de heren E. Heyblok uit Goes, J. Nieland uit Zierikzee en R. Smet uit Middelburg. KORTGENE Het gewest Zee land van de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag 21 mei een contactdag in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene- In de morgenvergadering, die om 10 uur begint, zal mevrouw C. M. van den Broecke - de Man vertellen van haar reizen. Na de lunch zullen de dames een rondvaart op het Veerse Meer maken. Het boottochtje wordt onderbroken voor een bezoek aan Veere. Om half vijf meert de boot weer in Kortgene af. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Het feit, dat de vliegbasis Woensdrecht, na ver trek van de Koninklijke Lucht macht, een goede kans maakt om „Delta-vliegveld" te worden, ver andert niets aan de plannen van de Stichting „Vliegveld Midden- Zeeland", voor aanleg van een vliegveld in het Noord-Sloe. Nog deze zomer gaat de eerste spade de grond in. Als alles naar wens gaat, zullen in het voorjaar de eerste vliegtuigjes al starten en landen. Het is de bedoeling, zo vernamen wij van de voorzitter van de stichting, de heer D. F. P. Hoegen, dat de opening van het vliegveld gebeurt door middel van een grootscheepse „Fly-in", waar aan vliegtuigen uit veie landen zullen deelnemen. Deze week heeft de stichting be richt ontvangen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat toe stemt in de aanleg van het vlieg veld. Het plan, naar ontwerp van ii. Knegjens van het architecten, en ingenieursbureau De Weger te Rotterdam, omvat de aanleg van een grasbaan van 800 meter lang en 150 meter breed in de gemeente Arnemuiden. Het gemeentebe stuur van Arnemuiden heeft de actie voor de aanleg van dit vlieg veld krachtig ondersteund. Het bedrijfsleven brengt de beno digde drie ton op, die voor uitvoe ring van het plan nodig zijn. „Hoe wel er ook aan sportvliegerij ge daan kan worden, zal het vliegveld toch in de eerste plaats gebruikt worden voor de particuliere en za- kenluchtvaart", zegt de heer Hoe gen. „Een onderzoek in Amerika heeft uitgewezen, dat 85 pet. van alle vliegbewegingen op de lucht havens voor rekening van de par ticuliere en zakenluchtvaart komt. In deze provincie, die zich zo snel op industrieel gebied ont plooit, is een vliegveld dan ook gewoon een voorwaarde en geen luxe." De stichting „Vliegveld Midden- Zeeland" heeft ook plannen op langere termijn, die onder andere de aanleg van een betonnen start baan van 1300 meter lengte om vatten. De financiering van dit plan, dat circa 7 miljoen gaat kosten, kan niet voor rekening van bedrijfsleven en provincie ko men. Daarvoor.'Zijn rijksmiddelen nodig. „Wij kunnen met geen mo gelijkheid voorspellen of een e- ventuele inschakeling van Woens drecht als „Delta-vliegveld" de plannen voor dat grotere Zeeuwse vliegveld zal dwarsbomen", zegt de heer Hoegen. „Maar er zijn ook als Woensdrecht voor de bur gerluchtvaart wordt gebruikt argumenten genoeg om tóch voor een vliegveld Midden-Zeeland te pleiten. Wij moeten zien, dat wij charter vluchten naar Zeeland krijgen", zegt de heer Hoegen, „omdat onze provincie meer en meer de massa recreatie aantrekt. Ik kom juist terug van een vakantie in Zuid- Spanje. Als je ziet wat er omgaat op bijvoorbeeld het vliegveld van Malaga toch géén metropool louter door het toerisme, dan zet dat je wel aan het denken." Zoals wij enige tijd geleden meld den, heeft de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij nog geen plan nen om Zeeland in 't binnenlandse luchtnet op te nemen, ook niet als daar een betonnen landingsbaan, geschikt voor de Fokker Friend ships, klaar zou liggen. Hierover zegt de heer Hoegen: „Dat kan gauw veranderen. De N.L.M. is er niet in de eerste plaats om passagiers van b.v. Groningen naar Eindhoven te vervoeren, maar vooral om passagiers uit alle hoeken van ons land snel en ge rieflijk naar Schiphol te brengen, waar zij op de lijnvliegtuigen van de KLM kunnen overstappen voor internationale vluchten. U kunt gerust geloven, dat de KLM met lede ogen aanziet, hoe steeds meer mensen uit Zuid-Nederland in Brussel hun ticket kopen, omdat Brussel voor hen belangrijk gun stiger ligt dan Schiphol... In dat licht bezien is een vliegveld in Midden-Zeeland een interessant object." (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. „Als wij als gemeente belangrijke financiële Miers willen brengen voor een behoorlijke vuilverwerking, dan verdienen wij daarbij, zeker ter aanmoediging, de steun van de rijksoverheid". Aldus de Vlissing- se wethouder F. Smits, die met gin Middelburgse collega W. aars een der ij veraars is voor e totstandbrengen van een „"'verbrandingsinstallatie voor Seheel Walcheren. derge?fiifr"15 Tn exPloitatie vergen Uit e bedragen, dat de kosten Sen beurs wel een bijzonder zware wissel op de bevolking zouden trekken. Wethouder Smit rekent in dit ver band voor dat b.v. voor Vlissingen tien gulden „per hoofd van de be volking" op tafel zal moeten komen. „De reinigingsrechten zouden moeten worden verdubbeld tot f 50. Dat is een stap, die het gemeentebestuur en de raad zo maar niet doen", zo be toogt de heer Smit. De behoefte aan een andere vorm van vuilverwerking ontstond in Vlis singen, toen daar in 1965 de versle ten compostinstallatie werd afge dankt. Als tijdelijke oplossing werd achter de buitenhaven bij het Fort De Ruyter een vuilstortplaats in ge bruik genomen. Men kan er geduren de drie jaar uit de voeten" In de directe nabijheid is de nieuwe veer haven gepland. Als die gereed is, zal een vuilnisbelt daar natuurlijk een wel bijzonder ongewenst onderdeel van het landschap vormen. In hetzelfde moeilijke parket zit de gemeente Middelburg, die het, vuil stort in de directe nabijheid van het Veerse Meer, zo ongeveer in het re creatiegebied dus. Het ruimteprobleem geldt ook voor de meeste andere Walcherse gemeen ten. Een daarvoor ingestelde commissie heeft inmiddels een interim-rapport gezonden aan de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg, waar in vooral op de financiële consequen ties van het in gebruik nemen van een verbrandingsinstallatie wordt ge wezen. Wethouder Smit: „Alleen voor aan schaf en bouw zal al vijf miljoen gul den nodig zijn. Punt op dit moment is dus of wij, als wij het niet allemaal zelf kunnen betalen, medewerking zullen krijgen van provincie en/of rijk. Persoonlijk ben ik van mening dat een dergelijke installatie de enige goede oplossing kan bieden. We wor den begraven onder het vuil als we niet oppassen. In 1963 moesten we hier in Vlissingen van 9000 ton vuil af. Vorig jaar was dat al bijna 15.000 ton. Anders gezegd: nu „produceert" elke inwoner per jaar al zo'n 350 tot 400 kg vuil. Voorts komen er steeds grotere hoeveelheden glas, plastics, enz. bij, die eigenlijk alleen via ver branding behoorlijk te verwerken zijn", aldus de heer Smit, die meent dat de tijd dringt en dat het nood zakelijk zal z(jn dat men nog dit jaar tot een uitspraak komt hoe het pro bleem op Walcheren definitief zal moeten worden aangepakt. Terwijl de gemeentebesturen de fi nanciering nader bestuderen, gaat de commissie intussen voort met het opstellen van een rapport waarin alle aspecten, zoals technische mogelijk heden, typen installaties, transport van vuil enz., nader worden uitge werkt. De commissie heeft reeds verschil lende vuilverwerkingsinstallaties, ook in het buitenland, bezocht. „Jammer is, dat er op dit moment nog geen kleinere verbrandingsinstal laties zijn. Als die er waren zou het er, ook landelijk, met het afvalpro bleem heel wat minder somber uit zien", aldus wethouder Smit. LEMGO (West-Duitsland) (AP) De 20-jarige korporaal Anton Marie van Meelen, afkomstig uit Hontenis- se in Zeeland, is bij een gevechts oefening in West-Duitsland om het leven gekomen. De korporaal, die in Seedorf was gelegerd, maakte deel uit van een tankbemanning. Hij wilde met zijn voertuig in de omgeving van Hum- feld in stelling gaan. Daarbij draai de de toren van de tank en de kor poraal, die met zijn hoofd uit het mangat stak, kwam hierbij bekneld te zitten, zo heeft de politie bekend gemaakt. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat de verzekeringsappa- ratuur, die bij het draaien van de toren het inklemmen van het hoofd moet voorkomen, beschadigd was. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Bij menige bloemisterij beleeft men momen teel topdagen. Men komt handen te kort om alle kinderen en vaders te helpen, die om een bloemetje voor moederdag komen. Bij M. Dekkers in Middelburg heeft men er wat op gevonden. Daar mogen de kinderen zelf hun bloemen voor moeder plukken als de drukte te groot wordt. Bij deze bloemisterij vindt men de kinderen de meest spontane klanten. Er zijn er die met een gulden of een rijksdaalder in het vuistje geklemd wat verlo ren rondkijken, maar geen nood. Keurig worden ze geholpen. De drukte voor moederdag is zo groot dat direct na Kerstmis de voorbe reidingen al beginnen. Vooral het assortiment snijbloemen, dat de deur uitgaat op deze dagen is enorm groot. (Van een onzer verslaggeefsters) KWADENDAMME De kapelaans G. Dirven uit Kwadendamme en F. Stuyk uit 's-Heerenhoek hebben voor de leden van „De Vrolijke Toekomst" en „The Country Club" nog een drietal bijzondere bijeenkomsten voor dit seizoen georganiseerd. Om te beginnen zal er vandaag een tienermis met bal na zijn. De mis wordt gehouden in de parochiekerk van Heinkenszand en begint om half 6. Gezongen zal worden de Emmausmis. Een band uit Oostburg, namelijk „The Garands", zal voor de muzikale omlijsting zorgzen. Na de mis gaat het gezelschap „koffietafelen" in de Jeugdhoeve van 's-Heerenhoek. Daar begint om half 8 de dansavond, weer met medewer king van „The Garands". Behalve de leden van de club, zijn alle jongeren uit Zuid-Beveland wel kom op de tienermis. Dan is er op zaterdagavond 25 mei een praatavond in de Burcht te Kwa dendamme. Gespreksonderwerp is sex. Wika R. J. Wasterval zal een in leiding houden, waarna er volop gelegenheid zal zijn voor discussie. De bijeenkomst begint om 8 uur. Tenslotte zal tijdens een bijeenkomst op 8 juni in de Jeugdhoeve te 's- Heerenhoek de film „Anne Frank" worden vertoond. De voorstelling be gint om 8 uur en is ook voor niet-leden van „De Vrolijke Toekomst" en „The Country Club" toegankelijk. VOOR liefhebbers is het iets om van te smullen", zo typeert de heer W. E. P. van Ysseldijk uit Goes zijnpas verschenen boek over de geschiede nis van het Zuid-Bevelandse Kapelle. „Het is een lijvig boekwerk gewor den. Na de opdracht van de gemeente ben ik er in juni 1964 aan begonnen. Ik heb er een kleine drie jaar aan gewerkt. Daarna is er bijna een jaar voorbijgegaan met corrigeren, druk ken en bindenHet boek heeft dus nogal wat tijd gevergd. Maar nu het voor me op tafel ligt kan ik niet zeg gen dat ik er mijn buik vol van heb." „HET is het eerste boek dat ik geschre ven heb. Ik heb er met heel veel ple zier aan gewerkt. Je begint met het verzamelen van de gegevens, je gaat losse gedeeltes schrijven en daar maak je later hoofdstukken van. Het is fascinerend werk. Ik zou er dan ook wel zin in hebben nog eens zo'n soort boek over een andere gemeente te schrijven. Er zijn maar weinig ge meenten die een modern boek over haar geschiedenis hebben. In Kapelle zijn ze er erg gelukkig mee". „IK kan dan ook wel zeggen, dat het boek compleet is. Het gaat terug tot voor de jaartelling. Het eerste hoofd stuk gaat over het grondgebied, dan komt de bewoning aan de orde en veel later de bevolking, de middelen van bestaan, het verenigingsleven in de gemeente. Na een hoofdstuk over de donkere tijden, over Spaanse over heersing, de Franse tijd, de beide we reldoorlogen en dan de bevrijding, komt het laatste hoofdstuk: een toe komstbeeld". „IK heb veel in archieven gesnuffeld, bestaande literatuur nageslagen en met vooral oude mensen van het dorp gepraat. Zo ben ik aan de gegevens gekomen. Ik doe ook veel ander werk op geschiedkundig gebied. Nog niet zo lang geleden ben ik er toe geko men er over te gaan schrijven. Sinds 1960 doe ik niets anders dan schrij ven. Ik beperkte mij aanvankelijk tot de landbouwjournalistiek. Geschiede nis is mijn hobby. Toen ben ik in het Zeeuws Landbouw Blad gaan schrij ven over oude boerderijen, waarbij de landbouw en de geschiedenis dus samengaan. Toen kwam de opdracht van het gemeentebestuur van Ka pelle". ER zijn nu ongeveer 20 verhalen over oude boerderijen verschenen- En er leeft een idee om zo'n 20-tal van die verhalen tot een boekje te bundelen. Het geschiedenisboek van Kapelle is verschenen in een oplage van 1250 exemplaren. Op de folder zijn er al zo'n dikke 300 van verkocht. Aan mensen in het hele land. Waarschijn lijk aan oud-Kapellenaars en oud- Zeeuwen, maar ook aan mensen die zich toch al interesseren voor alles wat over Zeeland wordt gepubli ceerd". ,HET is wel moedgevend, dat er al zo veel boeken zijn verkocht. Een exem plaar kost tenslotte altijd nog rond de 35 gulden. Maar het is dan ook een boek van 650 bladzijden, waarvan 600 bladzijden tekst. Verder zijn er on geveer 50 kaarten en 130 foto's in opgenomen. Het is natuurlijk geen boek om zo eens even door te lezen. Het is een naslagwerkJe kijkt er eens in, je leest hier en daar eens wat. Zo zal je tegenkomen dat er door de eeuwen heen, bijna tot aan de dag van vandaag, herrie is geweest tus sen Kapelle en Biezelinge.

de Stem | 1968 | | pagina 3